Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Fm15] Romania - Sistemul Competitional Real Complet Pentru Fm 2015 (Scrc15)


Recommended Posts

  • Generaţia de Aur
10983406_1385165591797803_30526391355025
 
 
Romania - Sistemul Competitional Real Complet pentru FM 2015 (SCRC15)
(activator L3-L7 - fisierul se afla la sfarsitul acestui post)
 
Acest patch pentru FM 2015 activeaza toate competitiile de fotbal seniori existente in realitate in Romania, adica:
- Liga 3 (5 serii a cate 13,14 echipe)
- Liga 4 (42 de judete)
- Liga 5 (39 de judete) - Bucuresti, Ilfov, Vaslui nu exista
- Liga 6 (10 judete) - Arad, Buzau, Dambovita, Ialomita, Mures, Satu Mare, Teleorman + inca 3 judete care au si L7
- Liga 7 (3 judete) - Harghita, Prahova, Timis
- 42 de Cupe judetene (ale caror castigatoare joaca in urmatoarea editie a Cupei Romaniei)
- 4 Supercupe judetene + 1 cupa judeteana
 
Patchul simuleaza sistemul competitional real cat mai bine posibil, atat cat permit jocul/editorul si isi propune sa incurajeze jucatorii fani LLM care isi doresc o experienta cat mai aproape de realitate.
Au fost adaugate 1232 de cluburi si 102 competitii noi cu reputatii proprii.
Au fost setate toate regulile cunoscute din realitate (limite de non-EU, HG, U21, promovari, retrogradari), dar la ligile 4-7 nu functioneaza regulile de U21 (editor neintelegator)
Toate echipele au setate regional divisions, propria localitate sau in lipsa ei o localitate din acelasi judet.
Toate ligile judetene au setate limite de judet.
 
Observatii:
Patchul este compatibil cu baza de date vers 15.0.0.
Anumite limitari ale editorului (nu am folosit advanced rules) au impus urmatoarele:
L1 este in format 18 echipe cu 4 echipe ce retrogradeaza FARA a trece din sezonul 2 la sistemul cu 14 echipe si play-off/play-out.
L2 contine 2 serii a cate 11/12 echipe cu play-off/play-out si nu-si modifica sistemul in sezoanele 2,3... etc
L3 contine la final un playoff pentru a determina ultimele 3 retrogradate din echipele clasate pe 10.
La barajul de promovare din L4 in L3 participa 84 de echipe (primele 2 clasate din ligile judetene, iar in judetele cu 2 serii prima clasata din ambele serii), promoveaza 21 in L3.
La L4 in judetele care au playoff/playout dar contin 2 serii, lipseste playoff-ul (limitare de editor).
Anumite date de disputare ale cupelor AJF si ale barajului pentru L3 au fost mutate fata de realitate (limitare de editor - durata unui sezon max 11 luni).
 
La ligile U19 a trebuit sa renunt, se generau 120 de serii a cate 16 echipe si ingreuna foarte mult jocul.
Nu am umblat la jucatori, CA, PA-ul lor etc.
Nu am facut transferuri.
Nu au fost adaugati jucatori/antrenori etc.
Nu am modificat reputatiile echipelor din ligile 1-4.
Nu au fost adaugate stadioane sau localitati.
Nu au fost modificate premiile in bani sau drepturile TV. Au fost setate cele din realitate.
La unele judete informatiile au fost foarte greu de gasit si e posibil sa nu fie implementate toate regulile.
 
Instalare:
Se copiaza fisierul "SCRC15v1.fmf" in directorul \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2015\editor data.
Se incepe un joc nou si in ecranul "choose database" se apasa "edit" (butonul de langa OK), in ecranul urmator se bifeaza SCRC15v1 si apoi "Confirm" si se urmeaza restul pasilor obisnuiti de incepere a unui joc nou.
 
Setari recomandate:
bifati "Add Players to Playable Teams"
Database size Large + Players based in Romania + Players of nationality Romania (depinde si de cat de puternic e calculatorul pe care rulati FM2015!!!)
bifati "Disable First Window Transfer Budgets"
 
Testare:
Patchul a fost testat atat cu tool-ul de testare din editor (10 sezoane) cat si in joc (3 sezoane).
Totul a fost ok, cu exceptia promovarilor/retrogradarilor in serii eronate dar intr-un procent mic, nesemnificativ.
 
Surse de informare:
 
Orice observatie/eroare/bug semnalat/feedback este binevenit.
 
contact: aici prin PM/reply.
 
Spor la joaca!
 
Recomandari de echipe:
Venus Bucuresti - la 100 de ani de la infiintare poate ii redati gloria de altadata sau Sportul Studentesc
 
10985525_1385134058467623_85589809494326
 
Ripensia (detinatoare a 4 titluri de campioana) sau ASU Poli (echipa sustinuta de suporterii timisoreni)
 
10993959_1385134075134288_58067219539838
 
Una din cele 2 echipe din Baicoi :-) Prahova - din L5
 
10978649_1385134108467618_46781327831797
 
UTA Batrana Doamna - reinfiintata in locul echipei campioana de 6 ori in istoria Romaniei este in L3 sau Citizens of Arad - din L6 Arad
 
1510589_1385148891799473_474549468319035

SCRC15v1.zip

SCRC15v3.2.zip

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

din pacate prietenul are versiunea de joc 15.1.3 (de la "aprozar").

am mai primit intrebarea si nu am gasit o solutie pentru aceasta situatie.

cei care au versiunea la zi, updatata de steam - 15.2.1 nu au nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

din pacate prietenul are versiunea de joc 15.1.3 (de la "aprozar").

am mai primit intrebarea si nu am gasit o solutie pentru aceasta situatie.

cei care au versiunea la zi, updatata de steam - 15.2.1 nu au nici o problema.

Va funcționa și cu 15.3.0 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

pentru jocurile incepute inainte de 15.3.0 va functiona si update-ul va rezolva doar bugurile de joc

pentru jocurile care vor fi incepute dupa ce apare 15.3.0 va fi nevoie de un pic de rework la patch daca se alege noua baza de date, dar nu f mult

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

echipele secunde nu pot promova in diviziile unde sunt echipele "principale".

iar daca echipa principala retrogradeaza si in liga imediat urmatoare se afla echipa secundara, atunci cea secundara este retrogradata automat, cu exceptia situatiei cand ea se afla in ultima divizie a judetului respectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

chestii ce mai trebuie corectate:

- de sters ultimul an de history de la Liga 1 (apare dublat pentru ca in 15.0.0 nu era deloc sezonul 13/14, l-am adaugat eu si a venit update-ul 15.3.0 care a adaugat si el anul 13/14, astfel <vechea> Steaua are 26 de titluri deja)

- CFR Cluj depunctata cu 24 de puncte

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

pentru ca in Liga 5 Olt exista o echipa cu acest nume (evident diferita de Gloria Bistrita lui Padureanu) - http://www.frf-ajf.ro/olt/competitii-fotbal/liga-a-v-a-seria-a-ii-a-2749.html si http://www.frf-ajf.ro/olt/competitii-fotbal/liga-a-v-a-seria-a-ii-a-2749/gloria-bistrita-4108.html

in Liga 8 sunt toate echipele care mai erau prin Ro si nu erau marcate ca extinct si apar acolo din motive pur organizatorice, sa nu zaca de izbeliste.

nu promoveaza nici una in L7.

Link to comment
Share on other sites

De ce echipele din liga a 5 a nu au dreptul de a juca in cupa romaniei? pana la ce nivel se poate participa in cupa romaniei? liga a IV a? Am inceput o cariera cu o echipa din liga 5 iasi si pot participa in cupa ajf pe langa campionat.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy