Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Serbian Mafia !


Sergiu11

Recommended Posts

Ajuns in capitala Serbiei , Belgrad intampinat de o vreme nu tocmai favorabila ma grabesc spre o cafenea de langa periferie unde trebuia sa ma intalnesc cu fratele meu stabilit de 10 ani aici ..

- Toate cafenele sunt asa urate la voi ? intreb amuzat .

- Din cate ai observat suntem la periferie , e o lume diferita spre centrul orasului fata de aici ..

- Ma rog , ce domn ziceai ca vrea sa ma vada ? ..

Prin ploaia ce batea in geamul cafenelei am reusit sa vad o silueta impunatoare imbracata intr-un pardesiu lung , cu o servieta in mana , banuind ca despre el e vorba astept relaxat sa ni se alature . Un om dur dupa expresia fetei , inalt , bine facut . Ma intrebam oare ce vrea de la mine ?!

- Buna Dejan , ia loc , te asteptam !

- Salut Marko , stii tu .. traficul si vremea asta nenorocita te pun in dificultate .

- El e fratele meu Sergiu , cel de care iti ziceam .

- Incantat de cunosinta Sergiu . Dejan . Cum mai merge cu cariera din manager ?

Dejan ? Manager ? De ce ia spus fratele meu ca joc manager , sau ce legatura are cu intalnirea asta ? Nu puteam gasii legatura ..

- Bine , presupun ..

- Mi-a povestit fratele tau ca ai avut ceva performante .

- Mda , am fost destul de bunicel .

- Trebuie sa ai mai multa incredere in tine . Cu ce te ocupi in viata de zi cu zi ?

- Cu nimic , somer deocamdata . Caut de lucru in afara tarii .

- Ma gandeam eu , acesta e si scopul intalnirii noastre . Vreau sa iti ofer un loc de munca avantajos .

Un loc de munca ?! Era o veste excelenta , dar ce stiam eu sa fac inafara de cartofi prajiti si statul pe calculator ?

- Sunt reprezentatul clubului Partizan Belgrad , banuiesc ca ai auzit de noi .

- Da bineinteles , aveti nevoie de oameni la curatenie ? intreb amuzat .

- Vad ca ai si simtul umorului , nu , din cauza problemelor financiare grave pe care le-am avut in ultimul timp , am decis ca nu este neaparata nevoie sa dam o caruta de bani pe un antrenor cunoscut care sa nu faca performanta .

- Ok , dar tot nu vad legatura .

- Asteapta nu am terminat inca .. Singura noastra informatie despre tine este cariera din manager care nu a fost tocmai cea mai obisnuita , si vrem sa iti oferim o sansa de a fi antrenor principal si in viata reala , sa simti cu adevarat satisfactia unei victorii sau tristetea unei infrangeri . Ce spui ?

-Antrenor principal ?! La Partizan ?! Eu ?! Marko daca ti-ai adus prietenii cu chef de glume mai bine inceteaza acum ..

- Crezi ca e o gluma ? Atunci uite aici .

Si mi-a intins in fata un pix extraordinar de frumos langa un contract oficial din cate vedeam eu cu semnatura tot .. Dadeam lovitura vietii sau era o gluma proasta ?

- Daca ai incredere te prezinti luni la 10:00 la stadion ca sa incepi antrenamentele si sa cunosti staff-ul si echipa . Eu trebuie sa plec , am intalnire cu ceva jucatori cu restante la salarii . Sa ne vedem cu bine luni !

- O-ok ..

Eu si fratele meu ne uitam socati unu la celalalt si dupa 5 secunde de tacere , ne-am imbratisat si am rabunfit de bucurie . Antrenor principal .. nu imi vine sa cred .

Link to comment
Share on other sites

- Hai hai hai .. jucam acasa , nu ne permitem pasi gresiti in fata suporterilor astia minunati ! Bafta !

Jucatorii intrau pe stadion pentru primul meu meci , debutul ca antrenor in turul 2 din Uefa Champions League contra celor de la Ulisses din Armenia mult mai slab cotati ca noi pe care trebuia sa ii invingem fara drept de apel . Jucatorii au intrat in uralele fanilor , dar cand am intrat eu totul s-a schimbat radical , tot stadionul huiduind .. si aclamand numele fostului antrenor pana la inceperea meciului . Ma simteam foarte incomod , dar speram sa le castig simpatia cu timpul .

....

- Felicitari , o victorie categorica ! Va multumesc pentru un debut asa de frumos , sunteti extraordinari !

Dupa un 4-0 fara emotii , eram cu gandul la turul 3 si la posibili adversari . Zilele urmatoare au fost linistite la club , speram ca rezultatele bune vor aduce la randul lor alte rezultate bune . La returul din Armenia am avut parte de o ploaie de goluri invingand cu 9-1 , demoland echipa adversa chiar in fata fanilor lor . In turul 3 picasem cu islandezi de la Keflavik , un adversar destul de usor la prima vedere , eram favoriti la calificarea in play-off .

In Islanda vremea era groaznica , o ploaie rece acoperea tot orasul , pana la urma si un egal era bun .. conditile meteo ne cam dezavantajau . Am profitat de timpul liber si am iesit cu Dejan la restaurantul hotelului la o cafea .

- Nu te framanta prea mult pentru problema cu fanii , sunt nemultumiti ca l-am schimbat Rašović chiar daca a adus titlul , ei nu prea inteleg problemele financiare , fotbalul a ajuns intr-un fel mai mult o afacere .

- Stiu ca nu ar trebui sa imi pese asa mult , dar chiar vreau sa le demonstrez fanilor ca imi merit postul si cu timpul sigur ii voi atrage de partea mea , daca ne-am califica in grupe cred ca ar fi foarte multumiti ..

- Sigur ! Am ezitat sa iti spun pana acum , cu teama ca vei refuza contractul .. dar unele meciuri nu vor depinde de tine sau jucatori . Đurić nu e tocmai cel mai sfant patron , bine cunoscut in Belgrad pentru trucarea meciurilor .

- CE ?! Trebuia sa imi spui dinainte prostiile astea ! Am venit aici cu ganduri bune , pentru fotbal . Nu sa aranjez meciuri cu riscul de a fi prins si de a insela fotbalul .

- Nici eu nu vreau asta .. oricum o sa ai o intalnire cu Đurić cand ne intoarcem .

- Ok .

M-a deranjat foarte mult treaba asta cu trucatul meciurilor si am ales sa stau in camera de hotel gandindu-ma foarte foarte bine la tactica pentru maine .

....

Stadionul mai mult gol , nu era deloc primitor . Islandezi dovedindu-se a nu fi prea iubitori ai fotbalului . Jucatorii adversarilor apatici , fara chef . Deja ma bateau gandurile ca e un meci aranjat , dar s-a dovedit a fi gresit . Meciul s-a mai aprins dar am iesit invingatori cu 1-0 , si dupa parerea mea cu atmosfera de care aveam parte acasa eram aproape calificati !

- Buna ziua dl. Đurić , am fost instiintat ca vreti sa ma vedeti .

- Ia loc , da vreau sa vorbim . Am auzit ca Dejan ti-a spus despre meciurile "trucate" .

- Da , mi-a spus si nu sunt prea incantat .

- Pai o sa trebuiasca sa te obinuiesti , nu uita ca te-am luat ca un necunoscut si iti oferim incredere , cu toate ca fanii nu te vor !

- Si asta inseamna ca ar trebui sa accept sa imi trucati meciurile cand vreti , sa joc fara pic de motivatie ?

- Trebuie sa intelegi ca meciurile astea mai tin clubul in viata , fanii nu stiu asta , si nici multi din interiorul clubului . Cand suntem la limita o sa trebuiasca sa facem si asta ..

- .. ma rog , macar vreau sa fiu anuntat inainte !

- Da , pai tu cu Dejan o sa mergeti la intalnirile cu reprezentantii respectivi .

- B-bine ..

- Multumesc pentru intelegere , te anunt cand am nevoie de tine . La revedere .

Eram putin suparat , pentru ca simteam ca insel fotbalul , nu jucam cinstit . Dar o singura sansa dinasta iti apare in viata , si nu vreau sa o pierd pentru nimic in lume !

- Nu forati prea tare , dar nici nu stati relaxati , nu e doar o formalitate returul ! Vreau ca fanii sa plece fericiti de la stadion .

Din nou am facut spectacol , reusind un 5-2 in fata fanilor , minunati de forta echipei si de parcursul bun . Acum asteptam cu sufletul la gura tragerea de sort de la Nyon , eram atat de aproape de calificarea in Liga ..

Link to comment
Share on other sites

- In 5 minute vom ateriza ..

Am ajuns in tara pentru a negocia personal transferul lui Constantin Budescu , atacant la Astra Ploiesti . Aveam nevoie de un atacant pentru a marii concurenta pe post . Am ramas placut impresionat de calitatile lui si numarul de goluri marcat in sezonul precedent .

- Salut , Costi ! Incantat de cunostinta . Cu agentul tau am discutat deja , asa ca vreau sa avem o discutie personala .

- Salut , incantat . Si eu am discutat , si sunt de acord cu oferta propusa !

- Uite , noi nu putem sa garantam pentru un salariu de lux , va fi un pic mai mic ca la Astra .

- Nu conteaza banii , vreau sa fac performanta . Va accept oferta !

- Deci am un da , atunci te astept luni in Belgrad .

- Cu siguranta , abea astept sa imi intalnesc colegii !

Aveam primul transfer reusit , si singurul cred . In 3 zile incepea campionatul cu o deplasare la Radnicki . Vroiam sa incep cu dreptul .

- Uita-te si tu Marko ce scriu fanii pe retelele de socializare : "Tiganii se inmultesc . " , " Tiganilor locul vostru nu e aici ! "

- Vad .. asa sunt ultrasii , viata de antrenor . Asta ai vrut , nu e totul roz .

Atitudinea lor ma dezamagea complet , dar speram ca Budescu sa nu puna la suflet vorbele lor . Azi era primul meci , emotionat , nervos . Victoria era tot ce aveam in cap , jucatorii pareau motivati . Budescu se integrase bine , se intelegea bine cu baietii . L-am luat in lot pentru meciul asta chiar daca nu era pus la punct cu pregatirea .

- Dai dai dai dai ... GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ! Bravo ba baiatule ba ! Scuzati tiganul , e prea bun ..

Gol la debut , dupa doar 10 minute jucate , nu e rau pentru debut . Victorie cu 2-0 in deplasare , inceput perfect de campionat ! In a 2a etapa intalneam acasa Vojvodina si puteam realiza a 2a victorie la rand . Si asta s-a si intamplat un 3-1 fara multe emotii in fata fanilor , care asteptau tragerea la sorti de maine din Champions League ..

- Celtic !

- Hai ma .. da-o in .. chiar Celtic ?

- Asta e , facem ce putem si trecem !

- Cel mai greu am picat jur ..

Dejan mi-a dat o veste proasta .. era cel mai greu adversar din capii de serie , dar puteam sa trecem . Prima mansa era acasa si trebuia sa obtinem macar un egal !

- E cel mai important meci al sezonului de pana acum ! Hai sa le facem o bucurie oamenilor din Belgrad ! Aveti grija ca intalnim un adversar foarte dificil !

-Merge merge , suuut ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLL ! BUDESCU , BRAVO MA ! Tot asa !

Tot stadionul scanda , era in picioare , torte aprinse de ultrasi , atmosfera incendiara ! Dar nu pentru mult timp .. am fost egalati din penalty , si am fost si intorsi , ne era aproape imposibil sa refacem ceva in retur .. Spre surprinderea mea , cand am mers impreuna cu echipa sa salutam galeria nu am fost huiduit sau injurat , lucru neasteptat mai ales ca pierdusem .

Intre meciurile din UCL intalneam Javor acasa , o echipa de batut . Cu Budescu in mare forma cu o dubla , am reusit a 3a victorie consecutiva dupa un 4-0 clar ! Urma returul din Scotia .

Cand am intrat pe stadionul scotienilor , mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut ce fani minunati aveau , impreuna cu fanii nostri ofereau un spectacol fantastic ! Dar din pacate ne-am dezamagit fanii din nou dupa ce am pierdut cu acelasi scor 2-1 , golul nostru marcat de Budescu din nou . Pana la urma si grupele EL erau bune ..

Link to comment
Share on other sites

2q0nj3k.jpg

- Vin astia odata ? Ca deja au intarziat 10 minute ..

- Ai rabdare si tu .. defapt te inteleg e prima oara .

- Mda ..

Il asteptam impreuna cu Dejan pe reprezentatii celor de la BSK Borca pentru aranjarea meciului de acasa din weekend-ul asta . Dar am ramas amandoi surprinsi cand am vazut ca apare doar antrenorul .

- Stai , stai , stai asa . Ce se intampla aici ?

- Scuze ca v-am mintit la telefon , dar am nevoie disperata de ajutorul vostru ..

- Nu se poate asa ceva , nu se procedeaza asa . Hai Sergiu ..

- Nu nu , stai te rog , te rog din suflet . E slujba mea in joc , singurul salariu din casa , si el mic .. Te rog frumos !

- Stii ca esti singurul care a facut asta nu ? Stii ca daca voi spune asta celorlalti , nimeni nu va mai conta pe tine ..

- Da stiu , risc foarte mult , dar sunt disperat . Sefii deja s-au cam saturat de mine din cauza parcursului prost , si fanii la fel , incep sa isi piarda rabdarea . Am nevoie de 3 puncte acum in deplasare , sa ii mai impac . Te rog din suflet , ajuta-ma !

- Tu ce parere ai Sergiu ? Ce sa facem ?

- Nu stiu ce sa zic .. totusi jucam acasa si stii ca nu sunt tocmai in cele mai bune relatii cu fanii ..

- Te rog , te rog frumos .. e soarta familiei mele in joc ..

- ..

- Bine ma , hai ca te ajutam .. eu nu iti promit neaparat victoria . Dar promit ca nu vom forta , jucam relaxati . Sergiu sa le transmiti jucatorilor asta .

- Ok , inteleg ei oricum .

- Multumesc din suflet , sper sa ramana intre noi asta .. nimeni inafara de mine nu stie asta .

- Da ma , suntem ok . Vorbim dupa meci , salut !

- Salut , salut ! Va multumesc inca odata din suflet amandurora !

Asa rau sa se ajunga din cauza unui joc .. In cazul asta o afacere . S-a dus toata frumusetea jocului , prin prostiile astea ilegale .. Meciul cu Borca , singurul meci de pana acum la care chiar nu voiam sa particip .

- MERCENARILOR , MERCENARILOR , AFARA CU MERCENARII !

- 5-1 MA ? 5-1 ? Am zis sa nu fortati , nu sa stati pe teren ! Bagami-as .. Nu se poate asa ceva ma ! In Champions League nu am fost in stare sa intram , flamanzii aia sa ne dea 5 ? 5 ?! Maine 3 antrenamente , la revedere !

Nu cred ca am fost in viata mea mai nervos ca acum , am inteles ca trebuie sa pierdem , luam 1 , 2 , da nu 5 si acasa .. Dejan spera sa nu trezim banuieli , mai ales ca sunt la inceput . Nici bine nu a inceput campionatul si noi aranjam meciuri ..

- Hai baga-ti , baga-ti sa nu ma trezesc ca ne luam etapa de etapa 5 ! 10 serii de 25 de abdomene si 5 ture de teren si sunteti liberi , vedeti ce faceti diseara ca e vineri .

Urma sa avem o deplasare la Rad , dupa care aveam tragerea de sorti din grupele EL , vroiam sa facem figura frumoasa macar acolo .

- Excelent ma , asa va stiu ! Vreau sa aduc titlul iar la Belgrad , si cu evolutii de genu' se poate realiza asta ! Felictari !

....

- Hai ca mor , zi odata cu cine am picat .. ?

- Pai cu ..

ATLETICO MADRID

TWNETE ARHENEM

HAPOEL TEL-AVIV

Primul meci il jucam cu Twente acasa , meci dificil .. aveau experienta in cupele europene , si avea o echipa puternica , cu jucatori cu , calitati tehnice fantastice .

- Pacat , mare pacat ! Meritam cel putin egalul , bravo baieti . Foarte bine ati tradat jocul , atitudinea perfecta . Daca ne mentinem pe linie dreapta suntem pe drumul cel bun !

Cu toate ca pierdusem cu 2-1 , eram foarte multumit de cum se prezenta echipa , Budescu putea ajunge in timp atacantul de baza al echipei , s-a integrat foarte foarte bine .

- Zi Dejan .

-Dute la Duric in birou , vrea sa iti zica ceva .

Link to comment
Share on other sites

- A fost ceva ce nu sa mai intamplat niciodata , se vede ca a fost facut de antrenorul insusi . Imi cer scuze personal pentru acel meci !

- Nu aveti nicio legatura, jucatorii sunt singuri responsabili .

- Da .. nu e nici vina lor . Apropo , Budescu excelent transfer ! Il vindem in 2-3 ani pe bani multi .

- Sper pentru viitorul lui sa fie asa . Ma asteapta jucatorii , oricand aveti nevoie de ceva sa ma chemati !

- Sigur , o sa vina si victoriile simt asta . Luam titlul si anul asta !

Urmau doua meciuri in campionat si unul in cupa inaintea super meciului cu Atletico Madrid din deplasare , un meci extrem de greu . Un egal era perfect .. Echipa se purta fantastic , jocul era total schimbat . Jucau toate meciurile la motivatie maxima si rezultatele se vedeau . 3 victorii din 3 meciuri care au ajutat foarte mult la moral inaintea deplasarii in Spania .

2r21v9c.jpg

- Prea frumos aici , ar fi frumos daca am pleca si cu o victorie de aici ..

- Spania e una dintre cele mai frumoase tari , mai ales ca suntem in Madrid .

- Am mare incredere in tine diseara Costi , simt ca o sa faci un meci mare .

- Sa dea Dumnezeu sa fie asa . Tot ce vreau e sa joc bine si sa dau multe goluri .

- O sa vezi !

- SI SI .. SUTT GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL BINE COSTI ! EXACT CE SPUNEAM !

- MERGE MERGE .. COSTI IN CENTRU ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLL ! EXCELENT !

O victorie cu 3-0 la Madrid , cel mai mare rezultat de pana acum , era incredibil ! Toata echipa era euforica .. ca sa nu mai zic de cei 2000 de fani . Minunat !

Dupa acest meci eram convins ca vom continua cu victorii , dar m-am inselat . In 2 etape cu echipe mici am inregistrat 2 infrangeri si 5 goluri primite aiurea , asa ca am decis sa mai aduc un portar , si am reusit achizitionarea lui Morgan De Sanctis care era liber de contract . Un jucator care ne va ajuta mult , cred .. Dupa alte 3 zile un al 2lea transfer se realiza ! Fundasul Novak Martinovic isi facea intoarcerea , dupa ce a avut junioratul aici . Un transfer foarte bun dupa parerea fanilor , incepeam incet incet sa ii multumesc , si asta ma facea foarte fericit .

2iw8x79.jpg

Link to comment
Share on other sites

- Trebue sa ne revenim la dracu ! Vreau performanta aici , nu sa fiu un mediocru ! Asa ca hai odata la treaba , trebuie sa trecem de grupe !

Dupa ce am am fost condusi la pauza cu 0-1 acasa de Hapoel , se pare ca jucatorii au inteles mesajul transmis si au reusit sa intoarca scorul , eram inca in grafic la calificare . Toata lumea era bucuroasa , dar eu eram cu gandul doar la marele meci cu Steaua Rosie .. Jucam pe Marakana intr-o atmosfera fantastica , speram sa nu fie incidente intre fanii echipelor dar era greu de crezut .

- PARTIZAN PARTIZAN PARTIZAN !!

- Sunteti fantastici baieti , 3-0 cu Madrid , 3-0 pe Steaua Rosie la ei acasa ! Superb ! Budescu , bravo tata tine-o tot asa si o sa fie bine iti promit eu .

Am reusit o serie de meciuri foarte bune , si ne mentineam pe primul loc la egalitate cu celelalte ocupante ale podiumului . Primavara europeana se vedea tot mai bine , dupa o victorie fantastica cu 5-0 in Olanda , si o infrangere cu Hapoel . Eram calificati si in semifinalele cupei , totul mergea destul de bine . Dar se putea mult mai mult .

- Sunt extrem de multumit de echipa si de tine in special ! In iarna iti pun la dispozitie un buget mai maricel , pentru a completa posturile deficitare .

- Pff .. nu stiu ce sa zic . E o veste excelenta , cu ceva achizitii in plus luam o optiune serioasa la castigarea titlului ! Am deja in cap pe cine sa aduc .

- Tu stii .. Budescu e excelent asa ca tot tu iti vei alege jucatorii .

s1tdav.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy