Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Sergiu11

Serbian Mafia !

Recommended Posts

Ajuns in capitala Serbiei , Belgrad intampinat de o vreme nu tocmai favorabila ma grabesc spre o cafenea de langa periferie unde trebuia sa ma intalnesc cu fratele meu stabilit de 10 ani aici ..

- Toate cafenele sunt asa urate la voi ? intreb amuzat .

- Din cate ai observat suntem la periferie , e o lume diferita spre centrul orasului fata de aici ..

- Ma rog , ce domn ziceai ca vrea sa ma vada ? ..

Prin ploaia ce batea in geamul cafenelei am reusit sa vad o silueta impunatoare imbracata intr-un pardesiu lung , cu o servieta in mana , banuind ca despre el e vorba astept relaxat sa ni se alature . Un om dur dupa expresia fetei , inalt , bine facut . Ma intrebam oare ce vrea de la mine ?!

- Buna Dejan , ia loc , te asteptam !

- Salut Marko , stii tu .. traficul si vremea asta nenorocita te pun in dificultate .

- El e fratele meu Sergiu , cel de care iti ziceam .

- Incantat de cunosinta Sergiu . Dejan . Cum mai merge cu cariera din manager ?

Dejan ? Manager ? De ce ia spus fratele meu ca joc manager , sau ce legatura are cu intalnirea asta ? Nu puteam gasii legatura ..

- Bine , presupun ..

- Mi-a povestit fratele tau ca ai avut ceva performante .

- Mda , am fost destul de bunicel .

- Trebuie sa ai mai multa incredere in tine . Cu ce te ocupi in viata de zi cu zi ?

- Cu nimic , somer deocamdata . Caut de lucru in afara tarii .

- Ma gandeam eu , acesta e si scopul intalnirii noastre . Vreau sa iti ofer un loc de munca avantajos .

Un loc de munca ?! Era o veste excelenta , dar ce stiam eu sa fac inafara de cartofi prajiti si statul pe calculator ?

- Sunt reprezentatul clubului Partizan Belgrad , banuiesc ca ai auzit de noi .

- Da bineinteles , aveti nevoie de oameni la curatenie ? intreb amuzat .

- Vad ca ai si simtul umorului , nu , din cauza problemelor financiare grave pe care le-am avut in ultimul timp , am decis ca nu este neaparata nevoie sa dam o caruta de bani pe un antrenor cunoscut care sa nu faca performanta .

- Ok , dar tot nu vad legatura .

- Asteapta nu am terminat inca .. Singura noastra informatie despre tine este cariera din manager care nu a fost tocmai cea mai obisnuita , si vrem sa iti oferim o sansa de a fi antrenor principal si in viata reala , sa simti cu adevarat satisfactia unei victorii sau tristetea unei infrangeri . Ce spui ?

-Antrenor principal ?! La Partizan ?! Eu ?! Marko daca ti-ai adus prietenii cu chef de glume mai bine inceteaza acum ..

- Crezi ca e o gluma ? Atunci uite aici .

Si mi-a intins in fata un pix extraordinar de frumos langa un contract oficial din cate vedeam eu cu semnatura tot .. Dadeam lovitura vietii sau era o gluma proasta ?

- Daca ai incredere te prezinti luni la 10:00 la stadion ca sa incepi antrenamentele si sa cunosti staff-ul si echipa . Eu trebuie sa plec , am intalnire cu ceva jucatori cu restante la salarii . Sa ne vedem cu bine luni !

- O-ok ..

Eu si fratele meu ne uitam socati unu la celalalt si dupa 5 secunde de tacere , ne-am imbratisat si am rabunfit de bucurie . Antrenor principal .. nu imi vine sa cred .

Nici mie nu-mi vine sa cred.

- Hai hai hai .. jucam acasa , nu ne permitem pasi gresiti in fata suporterilor astia minunati ! Bafta !

Jucatorii intrau pe stadion pentru primul meu meci , debutul ca antrenor in turul 2 din Uefa Champions League contra celor de la Ulisses din Armenia mult mai slab cotati ca noi pe care trebuia sa ii invingem fara drept de apel . Jucatorii au intrat in uralele fanilor , dar cand am intrat eu totul s-a schimbat radical , tot stadionul huiduind .. si aclamand numele fostului antrenor pana la inceperea meciului . Ma simteam foarte incomod , dar speram sa le castig simpatia cu timpul .

....

- Felicitari , o victorie categorica ! Va multumesc pentru un debut asa de frumos , sunteti extraordinari !

Dupa un 4-0 fara emotii , eram cu gandul la turul 3 si la posibili adversari . Zilele urmatoare au fost linistite la club , speram ca rezultatele bune vor aduce la randul lor alte rezultate bune . La returul din Armenia am avut parte de o ploaie de goluri invingand cu 9-1 , demoland echipa adversa chiar in fata fanilor lor . In turul 3 picasem cu islandezi de la Keflavik , un adversar destul de usor la prima vedere , eram favoriti la calificarea in play-off .

In Islanda vremea era groaznica , o ploaie rece acoperea tot orasul , pana la urma si un egal era bun .. conditile meteo ne cam dezavantajau . Am profitat de timpul liber si am iesit cu Dejan la restaurantul hotelului la o cafea .

- Nu te framanta prea mult pentru problema cu fanii , sunt nemultumiti ca l-am schimbat Rašović chiar daca a adus titlul , ei nu prea inteleg problemele financiare , fotbalul a ajuns intr-un fel mai mult o afacere .

- Stiu ca nu ar trebui sa imi pese asa mult , dar chiar vreau sa le demonstrez fanilor ca imi merit postul si cu timpul sigur ii voi atrage de partea mea , daca ne-am califica in grupe cred ca ar fi foarte multumiti ..

- Sigur ! Am ezitat sa iti spun pana acum , cu teama ca vei refuza contractul .. dar unele meciuri nu vor depinde de tine sau jucatori . Đurić nu e tocmai cel mai sfant patron , bine cunoscut in Belgrad pentru trucarea meciurilor .

- CE ?! Trebuia sa imi spui dinainte prostiile astea ! Am venit aici cu ganduri bune , pentru fotbal . Nu sa aranjez meciuri cu riscul de a fi prins si de a insela fotbalul .

- Nici eu nu vreau asta .. oricum o sa ai o intalnire cu Đurić cand ne intoarcem .

- Ok .

M-a deranjat foarte mult treaba asta cu trucatul meciurilor si am ales sa stau in camera de hotel gandindu-ma foarte foarte bine la tactica pentru maine .

....

Stadionul mai mult gol , nu era deloc primitor . Islandezi dovedindu-se a nu fi prea iubitori ai fotbalului . Jucatorii adversarilor apatici , fara chef . Deja ma bateau gandurile ca e un meci aranjat , dar s-a dovedit a fi gresit . Meciul s-a mai aprins dar am iesit invingatori cu 1-0 , si dupa parerea mea cu atmosfera de care aveam parte acasa eram aproape calificati !

- Buna ziua dl. Đurić , am fost instiintat ca vreti sa ma vedeti .

- Ia loc , da vreau sa vorbim . Am auzit ca Dejan ti-a spus despre meciurile "trucate" .

- Da , mi-a spus si nu sunt prea incantat .

- Pai o sa trebuiasca sa te obinuiesti , nu uita ca te-am luat ca un necunoscut si iti oferim incredere , cu toate ca fanii nu te vor !

- Si asta inseamna ca ar trebui sa accept sa imi trucati meciurile cand vreti , sa joc fara pic de motivatie ?

- Trebuie sa intelegi ca meciurile astea mai tin clubul in viata , fanii nu stiu asta , si nici multi din interiorul clubului . Cand suntem la limita o sa trebuiasca sa facem si asta ..

- .. ma rog , macar vreau sa fiu anuntat inainte !

- Da , pai tu cu Dejan o sa mergeti la intalnirile cu reprezentantii respectivi .

- B-bine ..

- Multumesc pentru intelegere , te anunt cand am nevoie de tine . La revedere .

Eram putin suparat , pentru ca simteam ca insel fotbalul , nu jucam cinstit . Dar o singura sansa dinasta iti apare in viata , si nu vreau sa o pierd pentru nimic in lume !

- Nu forati prea tare , dar nici nu stati relaxati , nu e doar o formalitate returul ! Vreau ca fanii sa plece fericiti de la stadion .

Din nou am facut spectacol , reusind un 5-2 in fata fanilor , minunati de forta echipei si de parcursul bun . Acum asteptam cu sufletul la gura tragerea de sort de la Nyon , eram atat de aproape de calificarea in Liga ..

- In 5 minute vom ateriza ..

Am ajuns in tara pentru a negocia personal transferul lui Constantin Budescu , atacant la Astra Ploiesti . Aveam nevoie de un atacant pentru a marii concurenta pe post . Am ramas placut impresionat de calitatile lui si numarul de goluri marcat in sezonul precedent .

- Salut , Costi ! Incantat de cunostinta . Cu agentul tau am discutat deja , asa ca vreau sa avem o discutie personala .

- Salut , incantat . Si eu am discutat , si sunt de acord cu oferta propusa !

- Uite , noi nu putem sa garantam pentru un salariu de lux , va fi un pic mai mic ca la Astra .

- Nu conteaza banii , vreau sa fac performanta . Va accept oferta !

- Deci am un da , atunci te astept luni in Belgrad .

- Cu siguranta , abea astept sa imi intalnesc colegii !

Aveam primul transfer reusit , si singurul cred . In 3 zile incepea campionatul cu o deplasare la Radnicki . Vroiam sa incep cu dreptul .

- Uita-te si tu Marko ce scriu fanii pe retelele de socializare : "Tiganii se inmultesc . " , " Tiganilor locul vostru nu e aici ! "

- Vad .. asa sunt ultrasii , viata de antrenor . Asta ai vrut , nu e totul roz .

Atitudinea lor ma dezamagea complet , dar speram ca Budescu sa nu puna la suflet vorbele lor . Azi era primul meci , emotionat , nervos . Victoria era tot ce aveam in cap , jucatorii pareau motivati . Budescu se integrase bine , se intelegea bine cu baietii . L-am luat in lot pentru meciul asta chiar daca nu era pus la punct cu pregatirea .

- Dai dai dai dai ... GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ! Bravo ba baiatule ba ! Scuzati tiganul , e prea bun ..

Gol la debut , dupa doar 10 minute jucate , nu e rau pentru debut . Victorie cu 2-0 in deplasare , inceput perfect de campionat ! In a 2a etapa intalneam acasa Vojvodina si puteam realiza a 2a victorie la rand . Si asta s-a si intamplat un 3-1 fara multe emotii in fata fanilor , care asteptau tragerea la sorti de maine din Champions League ..

- Celtic !

- Hai ma .. da-o in .. chiar Celtic ?

- Asta e , facem ce putem si trecem !

- Cel mai greu am picat jur ..

Dejan mi-a dat o veste proasta .. era cel mai greu adversar din capii de serie , dar puteam sa trecem . Prima mansa era acasa si trebuia sa obtinem macar un egal !

- E cel mai important meci al sezonului de pana acum ! Hai sa le facem o bucurie oamenilor din Belgrad ! Aveti grija ca intalnim un adversar foarte dificil !

-Merge merge , suuut ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLL ! BUDESCU , BRAVO MA ! Tot asa !

Tot stadionul scanda , era in picioare , torte aprinse de ultrasi , atmosfera incendiara ! Dar nu pentru mult timp .. am fost egalati din penalty , si am fost si intorsi , ne era aproape imposibil sa refacem ceva in retur .. Spre surprinderea mea , cand am mers impreuna cu echipa sa salutam galeria nu am fost huiduit sau injurat , lucru neasteptat mai ales ca pierdusem .

Intre meciurile din UCL intalneam Javor acasa , o echipa de batut . Cu Budescu in mare forma cu o dubla , am reusit a 3a victorie consecutiva dupa un 4-0 clar ! Urma returul din Scotia .

Cand am intrat pe stadionul scotienilor , mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut ce fani minunati aveau , impreuna cu fanii nostri ofereau un spectacol fantastic ! Dar din pacate ne-am dezamagit fanii din nou dupa ce am pierdut cu acelasi scor 2-1 , golul nostru marcat de Budescu din nou . Pana la urma si grupele EL erau bune ..

2q0nj3k.jpg

- Vin astia odata ? Ca deja au intarziat 10 minute ..

- Ai rabdare si tu .. defapt te inteleg e prima oara .

- Mda ..

Il asteptam impreuna cu Dejan pe reprezentatii celor de la BSK Borca pentru aranjarea meciului de acasa din weekend-ul asta . Dar am ramas amandoi surprinsi cand am vazut ca apare doar antrenorul .

- Stai , stai , stai asa . Ce se intampla aici ?

- Scuze ca v-am mintit la telefon , dar am nevoie disperata de ajutorul vostru ..

- Nu se poate asa ceva , nu se procedeaza asa . Hai Sergiu ..

- Nu nu , stai te rog , te rog din suflet . E slujba mea in joc , singurul salariu din casa , si el mic .. Te rog frumos !

- Stii ca esti singurul care a facut asta nu ? Stii ca daca voi spune asta celorlalti , nimeni nu va mai conta pe tine ..

- Da stiu , risc foarte mult , dar sunt disperat . Sefii deja s-au cam saturat de mine din cauza parcursului prost , si fanii la fel , incep sa isi piarda rabdarea . Am nevoie de 3 puncte acum in deplasare , sa ii mai impac . Te rog din suflet , ajuta-ma !

- Tu ce parere ai Sergiu ? Ce sa facem ?

- Nu stiu ce sa zic .. totusi jucam acasa si stii ca nu sunt tocmai in cele mai bune relatii cu fanii ..

- Te rog , te rog frumos .. e soarta familiei mele in joc ..

- ..

- Bine ma , hai ca te ajutam .. eu nu iti promit neaparat victoria . Dar promit ca nu vom forta , jucam relaxati . Sergiu sa le transmiti jucatorilor asta .

- Ok , inteleg ei oricum .

- Multumesc din suflet , sper sa ramana intre noi asta .. nimeni inafara de mine nu stie asta .

- Da ma , suntem ok . Vorbim dupa meci , salut !

- Salut , salut ! Va multumesc inca odata din suflet amandurora !

Asa rau sa se ajunga din cauza unui joc .. In cazul asta o afacere . S-a dus toata frumusetea jocului , prin prostiile astea ilegale .. Meciul cu Borca , singurul meci de pana acum la care chiar nu voiam sa particip .

- MERCENARILOR , MERCENARILOR , AFARA CU MERCENARII !

- 5-1 MA ? 5-1 ? Am zis sa nu fortati , nu sa stati pe teren ! Bagami-as .. Nu se poate asa ceva ma ! In Champions League nu am fost in stare sa intram , flamanzii aia sa ne dea 5 ? 5 ?! Maine 3 antrenamente , la revedere !

Nu cred ca am fost in viata mea mai nervos ca acum , am inteles ca trebuie sa pierdem , luam 1 , 2 , da nu 5 si acasa .. Dejan spera sa nu trezim banuieli , mai ales ca sunt la inceput . Nici bine nu a inceput campionatul si noi aranjam meciuri ..

- Hai baga-ti , baga-ti sa nu ma trezesc ca ne luam etapa de etapa 5 ! 10 serii de 25 de abdomene si 5 ture de teren si sunteti liberi , vedeti ce faceti diseara ca e vineri .

Urma sa avem o deplasare la Rad , dupa care aveam tragerea de sorti din grupele EL , vroiam sa facem figura frumoasa macar acolo .

- Excelent ma , asa va stiu ! Vreau sa aduc titlul iar la Belgrad , si cu evolutii de genu' se poate realiza asta ! Felictari !

....

- Hai ca mor , zi odata cu cine am picat .. ?

- Pai cu ..

ATLETICO MADRID

TWNETE ARHENEM

HAPOEL TEL-AVIV

Primul meci il jucam cu Twente acasa , meci dificil .. aveau experienta in cupele europene , si avea o echipa puternica , cu jucatori cu , calitati tehnice fantastice .

- Pacat , mare pacat ! Meritam cel putin egalul , bravo baieti . Foarte bine ati tradat jocul , atitudinea perfecta . Daca ne mentinem pe linie dreapta suntem pe drumul cel bun !

Cu toate ca pierdusem cu 2-1 , eram foarte multumit de cum se prezenta echipa , Budescu putea ajunge in timp atacantul de baza al echipei , s-a integrat foarte foarte bine .

- Zi Dejan .

-Dute la Duric in birou , vrea sa iti zica ceva .

- A fost ceva ce nu sa mai intamplat niciodata , se vede ca a fost facut de antrenorul insusi . Imi cer scuze personal pentru acel meci !

- Nu aveti nicio legatura, jucatorii sunt singuri responsabili .

- Da .. nu e nici vina lor . Apropo , Budescu excelent transfer ! Il vindem in 2-3 ani pe bani multi .

- Sper pentru viitorul lui sa fie asa . Ma asteapta jucatorii , oricand aveti nevoie de ceva sa ma chemati !

- Sigur , o sa vina si victoriile simt asta . Luam titlul si anul asta !

Urmau doua meciuri in campionat si unul in cupa inaintea super meciului cu Atletico Madrid din deplasare , un meci extrem de greu . Un egal era perfect .. Echipa se purta fantastic , jocul era total schimbat . Jucau toate meciurile la motivatie maxima si rezultatele se vedeau . 3 victorii din 3 meciuri care au ajutat foarte mult la moral inaintea deplasarii in Spania .

2r21v9c.jpg

- Prea frumos aici , ar fi frumos daca am pleca si cu o victorie de aici ..

- Spania e una dintre cele mai frumoase tari , mai ales ca suntem in Madrid .

- Am mare incredere in tine diseara Costi , simt ca o sa faci un meci mare .

- Sa dea Dumnezeu sa fie asa . Tot ce vreau e sa joc bine si sa dau multe goluri .

- O sa vezi !

- SI SI .. SUTT GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL BINE COSTI ! EXACT CE SPUNEAM !

- MERGE MERGE .. COSTI IN CENTRU ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLL ! EXCELENT !

O victorie cu 3-0 la Madrid , cel mai mare rezultat de pana acum , era incredibil ! Toata echipa era euforica .. ca sa nu mai zic de cei 2000 de fani . Minunat !

Dupa acest meci eram convins ca vom continua cu victorii , dar m-am inselat . In 2 etape cu echipe mici am inregistrat 2 infrangeri si 5 goluri primite aiurea , asa ca am decis sa mai aduc un portar , si am reusit achizitionarea lui Morgan De Sanctis care era liber de contract . Un jucator care ne va ajuta mult , cred .. Dupa alte 3 zile un al 2lea transfer se realiza ! Fundasul Novak Martinovic isi facea intoarcerea , dupa ce a avut junioratul aici . Un transfer foarte bun dupa parerea fanilor , incepeam incet incet sa ii multumesc , si asta ma facea foarte fericit .

2iw8x79.jpg

- Trebue sa ne revenim la dracu ! Vreau performanta aici , nu sa fiu un mediocru ! Asa ca hai odata la treaba , trebuie sa trecem de grupe !

Dupa ce am am fost condusi la pauza cu 0-1 acasa de Hapoel , se pare ca jucatorii au inteles mesajul transmis si au reusit sa intoarca scorul , eram inca in grafic la calificare . Toata lumea era bucuroasa , dar eu eram cu gandul doar la marele meci cu Steaua Rosie .. Jucam pe Marakana intr-o atmosfera fantastica , speram sa nu fie incidente intre fanii echipelor dar era greu de crezut .

- PARTIZAN PARTIZAN PARTIZAN !!

- Sunteti fantastici baieti , 3-0 cu Madrid , 3-0 pe Steaua Rosie la ei acasa ! Superb ! Budescu , bravo tata tine-o tot asa si o sa fie bine iti promit eu .

Am reusit o serie de meciuri foarte bune , si ne mentineam pe primul loc la egalitate cu celelalte ocupante ale podiumului . Primavara europeana se vedea tot mai bine , dupa o victorie fantastica cu 5-0 in Olanda , si o infrangere cu Hapoel . Eram calificati si in semifinalele cupei , totul mergea destul de bine . Dar se putea mult mai mult .

- Sunt extrem de multumit de echipa si de tine in special ! In iarna iti pun la dispozitie un buget mai maricel , pentru a completa posturile deficitare .

- Pff .. nu stiu ce sa zic . E o veste excelenta , cu ceva achizitii in plus luam o optiune serioasa la castigarea titlului ! Am deja in cap pe cine sa aduc .

- Tu stii .. Budescu e excelent asa ca tot tu iti vei alege jucatorii .

s1tdav.jpg

• Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy