Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Traditie, Faima, Respect !


Marko94

Recommended Posts

1 Iunie 2012..

"- Hai odata ca ne asteapta Garry ! Lasa dracu aranjatu, ca oricum esti frumoasa !"

"- Ai rabdare 2 minute, sunt gata imediat !"

"-Pfai Doamne..Hai Joseph noi doi la masina, ca mama-ta asta se aranjeaza de 3 ore.."

"-Stai tati sa imi iau si eu beats-urile negre, ca imi vin fain la bluza asta.."

"-Avem doar 15 minute de mers cu masina, ce iti mai trebuie si castile cu tine, nu stiu.. hai odata !"

** DUPA JUMATATE DE ORA **

"-Hai ca am ajuns in sfarsit.."

"-Frumoasa vila are aici.."

"-Da, da o tine doar asa de vacanta, sa se mai relaxeze.. chiar daca nu-i vremea frumoasa aici, e un orasel misto !"

Un cuplu impreuna cu un baietel se dau jos dintr-un luxos Bugatti si intra intr-o vila excentrica.

"-Oooooh Gary ! Vulpoi batran.."

"-Haha, nu ti-ai uitat vechile obiceiuri, aranjat, frezat.. barbat bine, ce sa mai.. Haidati, intrati !"

Cei trei sunt intampinati de un cuplu, care ii invita inauntru, iar mai apoi cei 5 se aseaza la masa.

"-Frumos ti-ai facut aici, chiar imi place ! Stii sa investesti !"

"-Pai macar cu atat sa ma aleg si eu dupa atata munca.."

"-Ei, hai ca nu a fost chiar munca..a fost si placere "

"-Da,dar totusi.."

"-A fost frumos, ce a fost, acum ne ocupam si noi mai mult de familii.."

"-Aaa da, ca veni vorba de asta. Fi atent ce mail am primit azi..nevasta-mea spune ca e doar o gluma. Si eu cred la fel.."

"-Ia sa vad, sper ca nu e iar vreo bruneta din aia ca in Anglia.."

"-Mai incet nebunule ca e in bucatarie.. si asa e geloasa ca dracu !"

"-Haha, eu ce sa-ti fac.. mereu ti-au placut astea.."

"-Hai noi doi sus in camera sa iti arat ceva pe laptop pana termina femeile de discutat si pana e gata friptura"

"-Hai.."

"-Tatiiii, pot sa vin si eu ? Ca ma plictisesc aici.."

"-Ia-l si pe junior !"

"-Hai tinere cu noi, sa discutam ca intre barbati.."

** Am urcat la etajul 1 impreuna cu Garry si Joseph. Avea un dormitor imens, frumos ce-i drept.. dar parca totusi mai frumos era la casa mea de vacanta din Saint Tropez.. caldura, frumos..aici e numa` ploaie. Ma rog, nu conteaza asta.. Garry ma tot bazaie de o luna incoace sa vin aici ca are ceva de vorbit cu mine.. sigur iar are chef de o escapada ca pe vremuri.. Totusi, in ciuda vremii, parca oraselul asta avea ceva frumos, oamenii erau de treaba, atmosfera era linistita, iar Garry avea in fata casei o priveliste destul de frumoasa.. **

vo62x2.jpg

Link to comment
Share on other sites

SENT FROM : John Murray

DATE : 01.05.2012

SUBJECT : Hi, Sir !

"Buna seara, domnule Gary ! Va salut cu stima si respect ! Am auzit ca sunteti de ceva timp in micul nostru orasel, si in primul rand vreau sa va urez bun venit ... blablablablablablabla "

"- Ba, ce-i cu prostia asta de mail ?!"

"- Taci ma si citeste pana la sfarsit !"

"Blablablablabla.............. In incheiere, as dori sa va invit pe amandoi la sediu in aceasta vara pentru a discuta ceva important. Va asigur ca nu este niciun fel de gluma, este un proiect imens pe care il punem la cale. Ar fi o mare bucurie pentru noi daca ne-ati onora cu prezenta in orice zi doriti. Portile sunt deschise pentru voi, oricand. Sper sa aud vesti de la voi ! Cu respect, John Murray !"

"-Phahahahaha, ce-i cu asta maaa ??"

"-De ce razi.. ?"

"-Vezi ma ca o fi vreun pusti din asta plictisit ce ti-a gasit mailu pe net si are chef de caterinca.. Tu chiar crezi asa ceva ?"

"-De ce sa nu cred ? Totusi, nu suntem neica-nimeni, suntem doua personalitati. De ce nu ne-ar contacta ?"

"-Suntem, dar am fost cunoscuti cand inca jucam, cine dracu ne-ar vrea pe noi sa conducem un club ?"

"-Auzi, stii ce ?! Daca tu nu vrei, nu veni, e treaba ta.. eu mi-am facut datoria fata de un prieten vechi si te-am chemat aici. Eu maine dimineata la prima ora merg la sediu, ca tot am amanat de o luna incoace.. daca vrei sa vi bine, daca nu, treaba ta.."

** Garry ma punea pe ganduri.. parea atat de convins ca mail-ul asta era adevarat, incat ma facea si pe mine sa am sperante.. Pana la urma, urmei, tot am venit aici pentru cel mai bun prieten al meu din tinerete.. de ce sa nu am putina incredere in el ?! Ce am de pierdut ? ...

Intreata noapte ma tot gandeam la ce mi-a aratat azi Gary, sa fie oare adevarat ? Sa mi se indeplineasca un vis la care am visat inca de cand am agatat ghetele in cui ? Abia daca am dormit vreo 2 ore, dimineata la 7 fix eram in picioare, imbracat, parfumat, aranjat.. pregatit de plecare. Garry era si el nerabdator. Ne-am urcat in Bugatti-u meu si am plecat. Erau vreo 40 de minute de mers cu masina, pe drum vorbisem doar despre asta.. sotiile nu stiau inca nimic, le-am spus ca mergem in oras.. **

"-Hai ca in sfarsit am ajuns ! "

"-Sper sa nu fi venit degeaba, ca iese urat.."

** Ne-am dat jos in fata stadionului, chiar arata frumos.. cand ne-au vazut bodyguarzii, direct au sarit pe noi cu pozele..Ba o poza, ba un autograf, si uite ca pana la urma am ajuns in fata usii directorului. Garry a batut incet, iar o voce ragusita a strigat : " INTRATI !" ...

Desi eram trecuti prin atatea intampari, era prima oara dupa ceva timp cand aveam emotii mari.. nu stiam ce sa spun, ce sa vorbesc.. era prima oara cand ma aflam in aceasta postura ! **

"-Ooh, ce onoare ! Dar va rog, luati loc ! Vad ca ati venit amandoi, nici nu stiti cat ma bucur. Va salut cu respect Domnule David !"

"-Buna ziua..deci pana la urma Gary chiar nu glumea.."

"-Doamne fereste ! Chiar avem treburi importante de vorbit. Poate propunerea mea o sa sune prostesc, dar mi-am zis.. de ce sa nu imi incerc norocul ?"

"-Va ascultam Domnule Murray.."

"-Asa... deci... ma credeti ca nici nu stiu de unde sa incep ?"

"-Pai eu zic ca mai bine ati fi scurt si la obiect, si asa avem ceva treaba in oras putin mai tarziu.."

"-Ok atunci, pai sa fiu cat mai scurt.."

** Tipul era nebun ! S-a ridicat de pe fotoliu si a scos din birou doua contracte, doua stilouri si le-a asezat pe masa ! Nici nu stiam de unde sa incep sa le citesc..**

"-Cam asta este propunerea mea.. poate vi se pare putin nebunesc.. dar hai sa va rezum totul..HEARTS este un club cu o traditie in Scotia, este un club cu o galerie incredibila, este un club ce se afla intr-un oras incredibil.. iar de 10 ani incoace, ne zbatem in mediocritate, din pacate.. nu mai stim ce este acela un trofeu, nu mai stim ce este aceea o participare in Europa..propunerea mea vine clar si raspicat ! Am stat si am cautat pe internet, tot felul de pseudo-antrenori care au iesit de pe bancile scolii de antrenori degeaba.. iar restul, ei bine, restul.. nu ne permitem sa ii avem ! Asadar, m-am gandit.. ce ar fi ca doi dintre cei mai buni jucatori ce au jucat vreodata in Europa, doi prieteni buni, sa conduca aceasta echipa ?! Ce ar fi ca doi jucatori legendari sa reinvie acest club..stiu ca pare ceva nebunesc, imposibil.. dar de ce nu ?! De ce nu ?!"

** Nici nu stiam ce sa zic.. ma luasera transpiratiile, oare chiar era posibil ?! De cand m-am retras, visul meu era sa devin antrenor, scouter, director de imagine, orice, in interiorul unui club.. Nu cred ca voi putea vreodata in viata sa stau departe de fotbal, din orice postura as fi..Ma uitam la Gary si el la mine, si din priviri ne-am aprobat unul pe altul ! **

"-Din partea mea e DA !!"

"-Si din a mea la fel !!"

"-Wow,wow,wow..stati sa imi dau doua palme.. ca nu imi vine sa cred ! Imi imaginam conversatia asta de o luna de zile si ma tot gandeam la scenarii, ca veti rade, ca veti cere bani in plus, ce va trebui sa zic.. si am primit un DA ?! AM PRIMIT UN DA ?!"

"- Nici noua nu ne prea vine a crede, dar DA.."

"-Ohoooohooho.. Andyyyy adu sampania, cheama presa, anunta tot orasul ! Tu iti dai seama ce se va intampla aici ?! Tu iti dai seama ?!? E incredibil, iti zic, INCREDIBIL ! "

"-Whow,whow.. stati mai usor Domnule Murray, nu vrem chiar asa mare galagie din prima zi, trebuie sa vorbim cu nevestele, trebuie sa.."

"-Este cea mai importanta zi din istoria acestui club ! Stiam eu ca in momentul in care am venit aici o sa reinvii echipa asta !"

** Patronul parca o luase razna. Se bucura ca un copil, se plimba prin tot biroul, a deschis usa larg si urla de fericire..Ei bine, sa fim seriosi, cine nu ar fi bucuros sa il aiba pe Garry director de imagine si pe mine ca antrenor ?! Da stiu ca sunt putin narcisisit, dar totusi, ce naiba.. Acum cum naiba ii zic eu lu` Victoria ?! Ca asta are in cap numa Tenerife, Bora Bora, Paris.. in niciun caz Scotia..

Dar totusi, sansa asta ti se iveste odata in viata.. Sa fie oare posibil, oare chiar imi incepeam cariera de antrenor ?! **

2s0bbpk.jpg

Link to comment
Share on other sites

"- Ce ?! Eu nu raman in tara asta, ne intoarcem maine la Paris ! Eu asta fac, fie ca vi si tu, fie ca nu !!! Si ii iau si pe copii !!!"

** Cam asa a decurs urmatoarea saptamana de cand am instiintat-o pe Victoria ca vreau sa raman aici, in oraselul acesta, si sa reintru in lumea fotbalului impreuna cu Gary ! Ma tot gandeam, ce sa aleg ? Pana la urma, nu puteam ajunge la un acord cu sotia mea, ea vroia doar lux in tarile calde, dar eu.. ei bine eu, nu puteam sta departe de fotbal, desi incercam sa ma mint singur.. asadar dupa cateva discutii mai aprinse, Victoria a hotarat ca e mai bine sa plece inapoi la Paris cu copiii, iar eu am ramas la Gary..pana imi gaseam si eu un apartament mai frumusel, oricum banii nu au fost vreo problema pentru mine vreodata..

Ziua urmatoare ne-am prezentat la club, acolo unde toata lumea ne intampina ca niste zei.. era sambata, iar de luni incolo urma sa intram cu adevarat in "paine". Si cand credeam ca nebunia patronului s-a terminat aici , iata ce propunere imi face.. **

"- Ce spui de asta David ?! Gary deja si-a semnat contractul, incepand de astazi este noul director de imagine al clubului ! Ei bine, iar pentru tine am un contract mai special.. un contract pe 4 ani ca antrenor si.... pe un 1 an ca jucator ! Ce spui de asta ?! Ce ai spune sa mai incalti pentru un an ghetele de jucator si sa intri in teren, sa le arati baietilor astia ce inseamna fotbalul adevarat ?! Daca Scholes a mai putut sa faca asta pentru un an la Manchester United, tu de ce nu ai putea face asta ?! Cum suna, Beckham antrenor-jucator, iar prietenul sau Gary Neville, directorul de imagine ?! Iti spun eu, Hearts poate aparea din nou pe harta fotbalului european !!! "

** Da, tipul chiar era nebun de legat, dar totusi, parca nu vorbea asa mari prostii.. de ce nu ?! De ce sa nu imi spun ultimul cuvant in fotbal si de ce sa nu o fac pentru un oras care deja ma iubea si in care se vorbea doar despre venirea mea si a lui Gary in Edinsburgh.. M-am tot gandit o noapte intreaga la acest lucru, iar Duminica dimineata am parafat intelegerea.. deja ziarele vuiau.. **

* GARY NEVILLE & DAVID BECKHAM WILL LEAD HEARTS TO THE GLORY *

** Duminica dimineata am parafat intelegerea, astfel ca eu si Gary aveam sa conducem o mare parte din acest club. Era mult, foarte mult de munca.. cand am vazut lista cu jucatori, m-a luat durerea de cap, era un lot neinchegat, aiurea, insa totusi patronul a facut eforturi financiare imense si ne-a promit un buget de transferuri de 1 milion de euro ! Era ceva imens pentru un astfel de club micut, cu siguranta trebuia sa aduc ceva jucatori, sa vand, sa analizez situatia cu atentie.. Duminica seara am mers intr-un bar cu Gary, sa "udam" contractele, iar de maine vom incepe cu adevarat munca.. voi merge la primul antrenament sa cunosc jucatorii si sa imi fac o idee despre ei.. trebuie sa vorbesc si cu scouterii , sa ii trimit deja in unele tari sa imi caute ceva jucatori noi.. **

Link to comment
Share on other sites

** Cand am ajuns la primul antrenament, baietii erau deja pregatiti, echipati.. pareau foarte fericiti ca ma aflu printre ei. Prima sesiune a fost una lejera, mai mult pentru cunoasterea lotului, lucru ce mi-a reliefat faptul ca am extrem de mult de munca aici. Am gasit o echipa tanara, in constructie, neomogenizata. Majoritatea jucatorilor aveau sub 25 de ani, fara experienta. Combinau greu intre ei, nu prea se intelegeau.. aveam o misiune de-a dreptul imposibila.. trebuia sa aduc cativa jucatori noi...
Conducerea ne-a programat doua amicale inaintea inceperii noii editii a Premier League. Primul meci a fost in deplasare, la divizionara secunda Raith ! Un meci greu, echilibrat, in care am jucat si eu 45 de minute. La pauza abia mai respiram, asa ca m-am "auto-inlocuit". Oricum am schimbat intreaga echipa la pauza, chiar si portarul.. vroiam sa testez pe absolut toata lumea ! Am reusit in cele din urma sa ne impunem, la capatul a 90 de minute extrem de echilibrate. Poate experienta de prima liga a noastra si-a spus cuvantul.. **
Raith - HEARTS : 2-3 (Simon Mensing,Grand Anderson / Billy King(dubla), Dylan McGowan)
** Dupa acest amical mi-am dat seama cam ce pozitii avem neacoperite, drept pentru care am inceput imediat campania de transferuri. Am hotarat sa nu vand absolut nimic, deoarece aveam un lot extrem de subtire, iar baietii aveau o conditie fizica foarte slaba, drept urmare riscam sa am multe accidentari in sezonul care urmeaza.. **
* Transferuri *
2vuedyr.png

HEARTS - Velez : 3-0 (John Sutton/Michael Ngoo/Rudi Skacel)
** La meciul cu Velez, fanii au umplut stadionul, dorind sa isi vada favoritii la lucru, la primul meci acasa de la venirea mea si a lui Gary. Am reusit sa invingem si in al doilea amical, desi am fost dominati complet de sub-americani. Au fost peste noi la toate capitolele, insa am reusit sa fructificam cam toate ocaziile ce ni le-am creat. A reusit sa inscrie si noua achizitie, cehul Skacel. Dupa 2 victorii in amicale, speram ca suntem pregatiti pentru noul sezon ...
Urma acum un moment dificil, tragerea la sorti a play-off-ului Europa League. Hearts a reusit sa prinda un loc in play off dupa multi, multi ani, datorita unei clasari surprinzatoare in editia trecuta de Premier League. Insa aveam nume mari in fata, deoarece coeficientul nostru era extrem de mic.. Am decis impreuna cu Gary, ca el sa reprezinte echipa la Nyon, deoarece eu aveam foarte mult de munca cu antrenamentele si pregatirea fizica.. **
"- Alo, David, ce faci ?"
"- Bine fratie, uite acum am iesit in oras cu baietii.. tu ?! Hai spune-mi, nu ma tine pe jar.. cu cine avem ?!"
"- Haha, mai bine nu ai stii.."
"- Zi odata si nu ma mai fierbe !!"
"- Chiar vrei sa stii ? Ei bine, cu PSV ! Tu iti dai seama ?! Or sa ne dea astia cu terenu in cap.. ?"
"- Ai de p**a mea.. fix PSV ?! Nu-i nimic tata, de ce sa ne dea cu terenu in cap ?"
"- Pai tu gandesti ? Numa` 2 jucatori de la ei valoreaza cat tot lotu nostru.."
"- Si ce ma ? N-ai mai vazut minuni ? Parca n-ai fi jucat atata timp fotbal.. asta e, ne pregatim, acum fie ce-o fi.. tot doua maini si doua picioare avem si noi.."
"- Cum zici tu.. maine ma intorc in tara. Hai ca ne auzim !"
"- Hai, ai grija de tine, te pupa fratele tau !"
** PSV .. desi la telefon vroiam sa par optimist in fata baietilor, si eu aveam o teama imensa fata de olandezi. Stiam ca avem sanse aproape nule sa ne calificam, iar tot ce speram era sa nu fim umiliti, sa ne facem de ras.. Trebuia sa ne axam pe campionat si de ce nu pe cupa. In 3 zile avem prima etapa, acasa, cu St. Johnstone. Lotul nu era inchegat, pregatirea baietilor din punct de vedere fizic era slaba.. aveam un sezon extrem de dificil in fata. Insa, ce naiba.. doar sunt David Beckham ! Pot ajunge un antrenor de succes, doar am invatat de la cel mai bun.. Sir Alex Ferguson ! **

LOTUL (tactica este provizorie)

http://i40.tinypic.com/1z1cr9d.png

Link to comment
Share on other sites

** Si campionatul era in fata noastra.. ceea ce ma ingrijora era pregatirea noastra fizica.. avem un lot nou, un lot in constructie, care insa nu pare pregatit din punct de vedere fizic.. **

"Dai ba paseee ! ... Ia uite ba cum da asta in minge !! ... Ba Gary eu cu astia o sa imi distrug nervii !! ... Iesi ma pe eeeel ! "

** Din pacate am inceput cu infrangere.. fierbeam de nervi cand vedeam cat de slab joaca echipa. Nu stiau sa dea pase, nu combinau cum trebuie.. erau multi tineri, era o echipa pur si simplu noua.. le-am tinut morala si le-am spus ca in etapa a doua vreau cu totul altceva ! Ei bine.. au ascultat .. in etapa a doua a venit prima victorie a noastra intr-un meci oficial, scor 4-1 in deplasare, la Hibernian. Parca juca ceva mai bine echipa, insa aveam probleme cu pregatirea fizica din nou.. oboseau repede jucatorii, accidentari...

A venit etapa a 3-a, in care am clacat din nou. Am amant si debutul meu ca jucator la echipa, pentru ca simteam ca nu sunt pregatit inca.. O sa mai astept vreo 2-3 saptamani pana sa joc probabil.. **

120tnv4.jpg

"- Alo, David !"

"- Zi maestre !"

"- Ba, fi atent ! Vezi ca fanii te vor in teren cu PSV."

"- Ba esti nebun :hysterical: Eu abia ma tin cot la cot cu baietii la antrenament, si vrei sa joc cu PSV ?! Pai imi indoaie astia coloana bai baiatule, am si eu 38 de ani.."

"- Da ma, da ai experienta, le dai incredere la baieti.. macar in returu` de aici !"

"- Bine ma, sper sa ma pun la punct pana saptamana viitoare, poate intru in repriza a doua.."

** Mai aveam nevoie de un fundas central, pentru ca primeam prea multe goluri pe axul central. Drept urmare am definitivat si ultima achizitie a acestei veri, fundasul central ABDOULAYE MEITE, un fundas central ivorian, ce are ceva experienta in spate (http://i40.tinypic.com/2eforiv.jpg) **

** A venit si deplasarea de la PSV, era mai mult o vacanta pentru noi. Nu ne puteam pune cu forta Olandei, la lotul ce il aveam.. plin de tineri si jucatori noi.. Ne-am prezentat bine in prima repriza, 0-0 la pauza .. insa dupa pauza ne-au scos fotbalul din cap si ne-au administrat un sec 3-0..

Ne-am intors in Scotia cu gandul la campionat, unde principalul nostru obiectiv era prinderea play-off-ului. Am izbutit un 2-2 in deplasare la Aberdeen, dupa un meci extrem de frumos. Ne-am intors pe propriul stadion acolo unde ne asteptau ogramada de fani, dornici sa ne vada din nou la lucru..

Am hotarat ca in returul cu PSV sa incep titular, la dorinta fanilor care imi scandau numele la fiecare meci.. trebuie sa le multumesc cumva ! **

"- Aaahhh !! Fu**u** #*@**# .. intra ba mai usor.. bagami-as #$@/*** "

" Am decis sa ies in minutul 40, dupa ce Strootman a intrat in mine ca un paur.. nu vroiam sa risc sa ma rup mai rau, si asa ma durea putin piciorul. Am reusit acasa un 1-1 cu PSV, un egal pentru moral, pentru ca oricum fanii erau constienti ca nu avem sanse sa jucam in Europa. Spectatorii ne-au aplaudat in picioare la finalul meciului, fericiti de ce au vazut pe teren. Peste doar 3 zile a urmat etapa cu Dundee United, unde aveam nevoie de victorie sa mai spalam din rusine..

Si jucatorii mei s-au descurcat de minune ! Am invins cu 3-1, iar Meite a debutat cu gol ! Noul nostru portar a debutat si el, a fost cel mai bun meci al nostru in acest sezon. Fanii din nou au scandat tot meciul, avem o galerie extraordinara !

Urmez acum niste tratamente pentru piciorul meu, si sper ca intr-o saptamana-doua voi fi apt de joc, pentru ca vreau sa fiu in teren pentru acest fani minunati..

Acum ca am iesit din Europa, trebuie sa ne concentram pe campionat si cupa !"

vdctau.jpg

Link to comment
Share on other sites

** Incepand cu meciul cu Dundee, echipa intrase pe o panta ascendenta.. ma bucuram enorm. Parca lucrurile incepeau sa se inchege.. creasem deja un grup competitiv, toata lumea se intelegea, nu erau certuri la antrenamente.. iar performanta incepea sa se vada. Tratamentul meu la picior se terminase si eram apt de joc, dar am mai asteptat doua etape .. doua etape in care am facut doua egaluri ! Nu era foarte rau, dar nici prea bine, trebuia sa incepem sa castigam mai mult..
Asa ca in optimile cupei Ligii am hotarat sa incep titular. Eram eu si pustii de 18-19 ani pe care am hotarat sa ii testez.. si echipa nu s-a miscat deloc rau tinand cont ca eram in teren 11 rezerve .. Am reusit sa invingem cu 1-0 in prelungiri, gratie golului marcat de pustiu Ngoo..
Aveam apoi un meci acasa cu Kilmarnock.. trebuia sa invingem, sa mai urcam in campionat. Am inceput din nou titular, desi resimteam oboseala.. **
" Da-i ba mai tare in ea.. Hai maaa ! Si... centreaz-o ... da-mi-o ba ... du-teee .. siii .. GOOOOOOOOOOL !!! Bineeeee ba pustiule !!! "
** Am reusit sa invingem pe Kilmarnock cu scorul de 1-0, gratie golului marcat de acelasi Ngoo. Pustiul asta avea un viitor mare, deja se integrase la noi bine, pacat ca e doar imprumutat la noi.. sa vad, poate sezonul vitior il cumpar de tot.. daca mai sunt pe banca si sezonul viitor ...
Urma acum meciul cu cel mai greu adversar al nostru, Celtic Glasgow, echipa care de la retrogradarea celor de la Rangers, nu mai aveau adversar in campionat. Pur si simplu defilau, aveau doar un singur egal si restul victorii.. Am inceput si aici titular, nu puteam rata ocazia sa joc din nou pe un stadion asa frumos.. atmosfera creata de fanii lui Celtic era incredibila.. Din pacate nu am avut drept de replica in fata lor, macar am marcat golul de onoare prin Billy King (4-1).. **
"- David, intra te rog !"
"- Da doctore, ascult !"
"- Am terminat de facut investigatiile la piciorul tau, si astazi au venit rezultatele.."
"- Asa..."
"- Din pacate trebuie sa stai pe bara aproximativ o luna, ai fortat mult in meciurile astea trei si risti sa faci ceva mai grav, o ruptura ceva, Doamne fereste.."
"- Mhmm.. ma simt tare aiurea ca nu pot fi in teren cu baietii, as da orice sa joc meci de meci alaturi de ei.. suntem un grup unit.."
"- Stiu, dar crede-ma, e mai bine asa.. ia o pauza de la joc o luna,stai doar pe banca tehnica, nu te poti juca cu sanatatea !"
"- Bine doctore, o sa iau o pauza ! Multumesc mult de ajutor !"
** Ma simteam neputincios doar de pe banca, insa varsta mea isi spune cuvantul.Aveam 38 de ani, nu mai puteam sa ma tin cot la cot cu astia de 20 de ani.. In fine, dupa infrangerea cu Celtic le-am tinut morala baietilor.. Trebuia sa incepem sa castigam mai mult, pentru fanii care umpleau stadionul la fiecare meci al nostru de acasa.. Si baietii m-au ascultat, a urmat un meci de vis, poate cel mai bun meci al nostru de la venirea mea aici : 5-1 acasa cu Motherwell !! **
"IN BECKHAM WE TRUST !! GO HEARTS !! WE LOVE YOU BOYS !!"
"- Gary baiete, ce zici de meciul asta ?!"
"- Bravo David, bravo ! Asta e spiritul scotian ! Hai ca fanii deja ne iubesc, echipa incepe sa se miste ! Ti-am zis ca nu e o idee rea sa iti incepi cariera de antrenor aici !"
** Cu victoria asta le intrasem definitiv in inima fanilor lui Hearts.. si a urmat apoi o perioada extrem de buna ! Am reusit sa legam pentru prima oara 3 victorii consecutive in campionat, fanii imi scandau numele la fiecare meci ! Ne-am calificat chiar si in semifinalele cupei Ligii, unde vom da piept cu Kilmarnock ! Insa temerea mea cea mare era Celtic, care era si ea in cealalta semifinala.. Ce frumos ar fi daca am reusit sa luam cupa..
Noptile nedormite incepeau sa isi spuna cuvantul.. studiam ore intregi DVD-uri cu marii antrenori ai lumii , Jose Mourinho, Pep Guardiola, si bineinteles idolul meu .. marele Sir Alex Ferguson .. visam ca intr-o zi sa il mostenesc si sa ajung sa antrenez echipa ce m-a format, Manchester United .. dar pana atunci, trebuia sa imi revin la realitate, pentru ca aveam de prins un play off in campionatul Scotiei ! **
11ui9hh.jpg
** Se terminaseara cele 11 etape, adica prima parte de campionat. Mai aveam de jucat de inca 2 ori cu fiecare echipa pana la inceperea play-off-ului.. ne situam in acest moment pe locul 5, un loc foarte bun pentru noi, atata timp cat obiectivul nostru era sa prindem play-off-ul. **

Link to comment
Share on other sites

"- Hai baieti, astazi incep si eu titular cu voi ! Vreau victoria, trebuie sa castigam, sa ne mai ridicam in clasament !!"

** Piciorul meu isi revenise la normal, astfel ca puteam si eu sa mai intru la joc, sa imi fac datoria fata de fani. Bineinteles ca nu mai rezistam 90 de minute, insa o repriza pe etapa puteam sa duc. A venit o perioada destul de agitata, cam grea pentru noi.. luam goluri prea usor si nici nu inscriam prea des. Drept urmare, am achizitionat inca un portar la echipa, pe Brian Murphy, de la echipa a doua a celor de la QPR. Murphy s-a adaptat bine si s-a integrat imediat in primul 11. **

10ifkmo.png

"- Alo, Gary .. Salut !"

"- Hei, salut David ! Spune !"

"- FI atent, mai am nevoie de un atacant la echipa, si stiu exact de cine am nevoie. Stiu ca o sa pot conta pe el daca semneaza cu noi, si stiu ca poate deveni cel mai bun jucator al nostru ! Momentan e liber de contract, iti trimit eu detaliile pe mail, te rog negociaza tu pentru mine cu el, eu am un program extrem de incarcat. Daca ar veni zilele astea ar fi perfect !"

"- Ok batrane, am sa vad ce pot face !"

** Si pana la urma transferul la care visam inca de la inceputul sezonului s-a realizat.. aveam mari sperante de la el..**

FORMER TOTTENHAM & AJAX PLAYER, JOIN HEARTS : WELCOME MIDO !!!

http://i44.tinypic.com/5y9sv8.png

** Da, deja presa locala vuia la auzul vestii. Fostul jucator al celor de la Tottenham si Ajax a semnat cu noi, egipteanul MIDO ! Este un jucator care dupa parerea mea nu si-a spus ultimul cuvant in fotbalul european, si eu cred ca el poate conduce Hearts spre glorie !

Inainte de meciul de acasa cu Aberdeen, am adunat intreaga echipa in vestiar si le-am tinut un discurs motivational.. le-am aratat printre altele si diverse filmulete cu mine si Gary de pe vremea cand eram colegi la Manchester United, iar piesa de rezistenta a fost memorabilul meci Manchester United - Real Madrid din Uefa Champions League, meci dupa care eu am fost achizitionat de Real. **

" - Vedeti baieti ce inseamna daruinta ?! Asta vreau de la voi !! Vreau sa dati totul pe teren, pentru voi, pentru acesti fani.. vreau sa jucati fotbalul cu zambetul pe buze, din placere.. vreti ca intr-o zi sa ajungeti pe marile arene din Europa ? Vreti ca intr-o zi sa jucati in Uefa Champions League, la cel mai inalt nivel ?! Ei bine, totul incepe de aici.. totul incepe de la mentalitatea voastra !!! Mido, astazi debutezi pentru noi ! Fanii te cer in teren, eu am incredere in tine, chiar daca nu esti cu pregatirea la zi.. da tot ce ai mai bun !! Succes baietii !! "

** Si parca dupa acel discurs, totul s-a schimbat la echipa ! Baietii au inceput sa joace incredibil de bine, de motivati.. faceau mult mai putine greseli ! Meciul cu Aberdeen l-am castigat cu 1-0, gratie golului marcat de Mido chiar la debut ! Fanii il iubeau deja !! A urmat apoi o perioada incredibila, cu 5 victorii pe linie, cea mai buna perioada a clubului de cand am semnat eu cu ei !! **

30ufk01.png

** In acest moment ne situam pe locul 2, un loc incredibil, nesperat. Fanii umpleau stadionul la fiecare meci acasa, era o atmosfera de nedescris ! Pana la urma facusem unul din cele mai bune lucruri din viata mea cand am ales sa raman aici cu Gary.. desi, imi era al naibii de dor de familie... Fotbalul cere sacrificii ! **

http://i42.tinypic.com/2hrpf6a.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy