Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Cei Mai Buni Jucatori Din Ro


ovidiu10

Question

  • Generaţia de Aur

n-are legatura, dar imi e lene sa deschid alt topic.

vazut pandurii - brasov...m-a impresionat din nou eric (cred ca ar trebui crescut in FM2014 - nu stiu la ce valori e, dar in jocurile mele nu rupea gura targului)

nu inteleg cum a ajuns la pandurii...de ce l-a dat mediasu? de ce nu au incercat sa-l ia Steaua, CFR, Vaslui? probabil ca e inconstant...nu l-am urmarit meci de meci...posibil sa fie genul de jucator un meci incantator/4 sterse, dar m-a impresionat cu tehnica lui in regim de viteza si cu viziunea jocului (pase pe pozitii viitoare, gen Hagi - pe care nu le miroseau deloc Hakan Sukur si Hasan Sas).

Ideea e ca l-as propune pentru un top 8 jucatori din Romania pt FM2014...sa-l mai vedem si in urmatoarele etape.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Stiu ca Markovic e DC natural, aia e ceva dat de la natura fotbalului ca e de preferat ca un jucator de peste 2 metri sa fie jucat ori fundas central ori atacant. Oricum sper ca Vertonghen sa joace DL sezonul asta si ramana Kaboul cu Chiriches in centru la Spurs pentru ca in acest moment ar fi lupta grea pentru el sa lupte cu ei 2. Oricum Spurs au fundas centrali buni, cei 2 cu Dawson si Caulker si daca se va impune rapid ar fi o performanta foarte buna pentru el.

Oricum concluzia e ca e de lucru la Chiriches daca e sa se transfere sa nu ajunga la rezerve la Tottenham transfer listed la sfarsitul primului sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Calitatile de fundas ale lui Chiriches sunt imense, are un tackling si un marking foarte bun si trebuie apreciat acest lucru dar in ziua de azi un fundas ca el trebuie sa contina si un bravery mai mare (15), flair, un trait cu run with ball care chiar daca te va calca pe nervi uneori in FM e real. Ideea e sa il facem cu adevarat cine e.

Iar Vertonghen o fi DL dar totusi are 1.89, e un monstru care e mult mai potrivit ca fundas central. Pana si Markovic de la Medias ( pastrand proportiile ) a jucat DL o perioada dar tot DC a ajuns pentru ca acolo e locul lui si acolo joaca cel mai bine. Chiriches e mic de inaltime (1.83) iar asta trebuie sa fie compensata prin atributele astea.

Link to comment
Share on other sites

Vertonghen e DL ca natural, el e reprofilat ca DC.

Ca DL normal ca are joc de picior, plus ca e in nationala Belgiei deci nu are ciunga in par.

Eu m-as focusa pe calitatile de fundas. Noi vrem sa ii dam CA mare, dar ne focusam pe alte calitati. In primul rand nu exista atribut de creativity.

In al doilea rand toti aveti dreptate cu passing, cu viziune (asta inseamna flair).

Eu as propune sa ii dam niste calitati de fundasi central pentru ca el are si astfel de calitati: Positioning si Tackling. La positioning ar trebui minim 17 si tackling 16. Astea sunt calitatile de baza fundasi (indifferent ca e ball playing, limited, sweeper sau orice gen de asta). Singura calitate de baza a unui fundas care nu e printer punctele forte a lui chiriches e heading (propun 11-12) si partial jumping. Work rate si team work la parametrii normali (11, 12 e ok)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Problema e ca el e mai mult pe stilul lui Vertonghen, un ball playing defender, Kaboul e un tanc de 1.91 care stie sa isi faca treaba. La un PA 167 si CA 140 dar cu niste atribute care sa il defineasca ca un ball playing defender foarte bun ar fi un jucator de urmarit si in FM 2014, cum e de fapt si in realitate.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pai hai sa comparam cu ceilalti fundasi centrali de la Spurs :

Kaboul are 166 (PA)

Vertonghen are 168

Eu il vad pe Chiriches la nivelul celor 2 peste 1-2 ani daca reuseste sa rezolve treaba cu jocul aerian. Sa zicem ca PA merge 168, cat are Vertonghen dar mai mult de atat e nenatural sa il cresti, nu a demonstrat inca nimic pe plan international ( ma refer la Champions League ) sau intr-un campionat cu adevarat de nivel ridicat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Daca da Domnul sa plece Chiriches la Spurs cum il facem pentru plecare? Un 140 cu 165 ar fi ok pentru un jucator de squad rotation/first team in premier league. Eu asa il vad.

Link to comment
Share on other sites

Opinia mea asupra portarilor din RO a fost exprimata in thread-ul respectiv. Asa cum am sugerat mai sus, voi face un top 5 pentru fiecare post.

Dupa mine lucrurile stau astfel:

Top 5 DC

1. Chiriches

2. Cadu

3. Szukala

4. Geraldo

5. Markovic

Top 5 DL:

1. Latovlevici

2. Guilherme

3. J. Morais

4. Sepsi

5. Parvulescu

Top 5 DR

1. Matel

2. Alcenat

3. Georgievski

4. Celeban

5. Velayos

Top 5 DM-MC

1. Bourceanu

2. Seto

3. Neagu

4. Hoban

5. Breeveld

Top 5 MC-AMC

1. Pintilii

2. Nistor

3. Eric

4. Sanmartean

5. Cosmin Matei

Top 5 AMR

1. Chipciu

2. Popa

3. Grozav

4. Antal

5. Tembo

Top 5 AML

1. Budescu

2. Deac

3. Boudjemaa

4. Ionut Popa

5. Tanase (bleah)

Top 5 ST - problema e daca-l includem sau nu pe Bokila

1. Bokila

2. Hamza

3. Fatai

4. Matulevicius

5. Kapetanos

+/- 6. Bawab

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu are travaliul dar are goluri de inceput de sezon, a provocat multa agitatie in careul advers si nu e acelasi mijlocas central defensiv. Sincer nu ii pot compara pe cei doi pentru ca joaca diferit dar fara oricare dintre ei Steaua sufera foarte mult.

Chipciu oricum va avea un injury de inceput de sezon asa ca acel 133 va scadea pe la 128-130 asa ca eu ii dau mai mult ca sa ramana cu cat are el normal.

Link to comment
Share on other sites

Si daca vin cereri speciale din afara (cum e cu Varela) pentru ca anumiti jucatori sa fie ridicati desi nu merita?

Varela e bunicel ca fundas central, as zice ca e in top 3 jucatori la Vaslui, da nu merita 129. I-as da 123 maxim. Daca researcherul din Capul Verde vrea 129, noi ce facem?

La Chipciu nu credeti ca ne hazardam cu 133? E un pic cam mult.



Pintilii nu e deloc egal cu Bourceanu. Nu are travaliul (work rate + team work) lui bourceanu, nu executa lovituri libere (cornere, etc) si nici la pase nu mi se pare la fel...Da, trebuie ridicat eventual la un 126, dar nu egal cu Bourceanu

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Hmm top 5 :

1. Chiriches 140 cu PA 160 maybe?

2. Chipciu 133

3. Felgueiras 132

4. Pintilii 128

4. Bourceanu 128

5. Eric 126

Si dupa el Popica, Dodel. De asemenea si o parere personala, un fotbalist constant care ar merita sa fie apreciat mai mult ar fi Ovidiu Hoban.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Bai la Eric voi ma injurati cand vroiam CA mai mare... Si acum are 120 cat e maxim la Medias dar va rog sa-l cresteti ca e fotbalist adevarat. As putea sa-l cresc eu ca stiu punctele bune si slabe ale lui dar inca nu e momentul asa ca se va ocupa cel de la Pandurii.

Iar in topul asta la tau Adi Popa ar trebui sa fie la nivelul lui Tanase, pe la un CA 124-125, inca nu-l vad in top 5 in Romania pentru ca daca ar fi Chipciu apt, Tanase la fel si Stanciu/Iancu in centru Popica ar juca mai putin.

Eric e foarte bun ca fotbalist, intr-adevar CA nu poate fi doar 120, insa el trebuie "lovit" la atributele alea mentale, mai ales alea ascunse. ca atunci cand il apuca pandaliile, nu mai ai cu cine vorbi - ma rog ca o fi el sau impresarul ii toarna in cap scenarii cu transferuri afara...

cand Chipciu isi va reveni o sa joace Ad.Popa in dreapta, Tanase in centru si Chipciu in stanga - adica fix p**a - 2 jucatori din cei 3 nu vor juca pe posturile lor preferate.

mi-a soptit aseara Reghe.

ce noroc ca Steaua va avea cacalau de meciuri si in felul asta mai trebuie odhniti jucatori si cei 3 vor aparea foarte rar in teren.

LE: saaauuu, Reghe va mai face o incercare cu un 3-4-2-1 cum a avut tupeul si in toamna trecuta, doar ca intre timp Latovlevici a avut un salt fenomenal cum rar am vazut si nici Georgievski nu e de neglijat si ei vor trebui sa sara din schema. apoi daca pleaca Chiriches va fi mai greu sa afisam 3 centrali meci de meci, sporadic e posibil.

ma gandesc la 3-4-2-1 ala ca sa incapa si Ad.Popa si Chipciu pe dreapta, unul ca mijlocas, celalalt la suport pentru varful impins.

da asta sa fie cea mai importanta problema... sa ai de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy