Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Tineri Cu Potential: Pa: -7;-8;-9


utistul

Question

In asteptarea lui Mihai, spre a pune situatia curenta din Database cu PA jucatorilor, folosim o propunere facuta de GSP (doar pe print pentru cei care dau 2 lei pe ziar spre supararea lui Mihai). Intr-un articol de miercuri, GSP propune jucatori sub 20 de ani care vor exploda sezonul acesta.

Ei mizeaza pe Vlad Morar (Petrolul) pentru a fi revelatia dintre jucatorii tineri in acest sezon. Da, are potential si executii tehnice bune, sa vedem daca si antrenorul il va promova. Merge -8.

De la Viitorul Constanta apar 3 nume: Buzbuchi, Balasa, si Tirnovan. Buzbuchi, intr-adevar a jucat bine sezonul trecut (penalty aparat la CADU), 17 meciuri jucate, merge -8. Balasa nu ma convinge ca merita -8. El la baza e DC dar pus sa joace DR, are 29 de meciuri, l-ar urmari Inter (cred ca aia nu sunt prosti), voi ce credeti?. Tirnovan are doar 6 meciuri sezonul trecut, are 17 ani, deci mai are timp sa arate, dar cred ca Nikolov a aratat mai multe si I-as da lui Nikolov -8, mai degraba. Alti candidati la -8 de la Viitorul: Gavra si Putanu.

De la Brasov, GSP il propune pe Enceanu. 6 aparitii/2 goluri. Pare genul Box to Box care nu prea exista la noi. De incercat un -8.

De la Dinamo (care il astepata pe Stanescu sa explodeze, dar nu pune nimeni fitilul) GSP il propune pe Steliano Filip care in 2011-2012 a jucat la Baia Mare si a fost al 2 jucator sub 21 de ani in topul comentatorilor Radio. A aratat ceva calitati zic ca e de incercat un -8, desi eu l-as propune pe Rotariu mai degraba cu -8 . Imi place mai mult Rotariu si cred ca e mai bun candidat pt -8.

Si in sfarsit, GSP il propune pe Barbut de la Timisoara. A fost cel mai bun jucator sub 21 de ani in liga 2 seria 2 anul trecut (top comentatori radio). E exploziv (acceleration, pace, off the ball); pare tehnic si a dat gol la debut in liga 1. La 18 ani zic ca merita -8. Alti jucatori de la Timisoara de urmarit pt -8 portarul Pap (cand era in liga 4 era selectionat la nationalele U18) si Bocsan (si el selectionat la U18)

Eu stiu ca in Data Base exista si 2 jucatori cu -9 (Iancu si Stanciu). Le-a fost dat -9 pe baza sezonului trecut.

Iancu a devenit din AMC, un trequartista (un FC retras- volante in speechul lui Cornel Dinu) foarte ambitios, cu un work rate mare dar si tehnic. A avut ghinion acum, in inceputul acesta de sezon. Stanciu a fost varf la Alba Iulia, reprofilat AMR/L/C la Vaslui acum la Steaua joaca un fel de Attacking Playmaker. Personal (si nu doar mie ci si lui Iordanescu, Balint, Vochin, si Dumitrescu) imi place mai mult Stanciu decat Iancu. Munceste foarte mult (atat work rate cat si team-working) paseaza bine, are creativitate, e unul din putinii jucatori din Romania care da pase "in gaura" cum se spune. Eu I-as mentine pe amandoi la -9 sa vedem cum joaca si sezonul asta.

Alte propuneri (de la mine):

V. Cojocaru (Steaua), I Serban (Dinamo); V. Nicolae (Rapid); Bogdan Mintas si Claudiu Cornea (Bihor); A. Tudorie (Otelul) ; Al. Ionita II (Rapid) : propunere - 8, selectii la nationale U18 (Mintas si la U21).

Dumitrescu (Valcea; S. Chitosca( Ceahlaul); A. Stefanescu( Ceahlul) propunere :- 7 (selectii la U18)

R. Gradinaru (Steaua); R. Boboc (Mioveni); Valceanu (Sportul); Raul Krausz (Ceahlaul); A. Morosanu; Ferdi Ghenciu; A. Paun; N.Rosu (Chiajna via CFR) propunere -7 (selectii la U18)

L. Manole (Arges); A. Marc (Ceahlaul); A. Ciolacu (Rapid) I. Peteleu si I. Rosu (Sageata) (selectii U21)- propunere -7;

A. Voinea (golgeterul ligii 2 seria 2) - (Pandurii imprumut Craiova): propunere -7

D. Mih, Mares si Buzuiuc (Vaslui) -7

Voi ce ziceti? Ce alte propuneri aveti?

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • Romania Research Team

Umm, Buia? Valentin Balint? Velici?

Mai e unu de la Viitorul, tin minte ca si-a batut joc de toti jucatorii de la Dinamo (Finala Campionatului National U19). L-as propune si pe Alin Roman.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

De acord cu cei de la Poli, in rest nu prea pot sa-mi dau cu parerea.

Pap, chiar daca n-a jucat mult si nu-l vad jucand prea mult in acest sezon, pare promitator, chiar daca mai are destul de lucrat. Bocsan la fel. Pacat ca nu au meciuri oficiale, nici unul dintre ei.

P.S. Nici Trandu nu e neinteresant, dar cred ca nu se mai incadreaza la "-".

Link to comment
Share on other sites

De la Rapid tineri cu potential sunt: Vasile Nicolae si Alexandru Ionita II si poate Andrei Ciolacu si Alexandru Coman insa clar primii doi mai buni. Iar la Pa, -8 Vasile si Ionita II si de partea cealalta -7 Andrei Ciolacu si A.Coman.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din zona Galatiului, Tudorie e clar un -8, Adascalitei nu e nici el departe, cam tot pe acolo e si Moglan. Gohoreanu, Lupu ar merge mai bine la -7.

Mi-a placut si mie Trandu de la Timisoara, nu stiu insa ce varsta are...

Rotariu clar -8, poate si Steliano Filip, daca se lasa de agatat pitipoance pe net si se concentreaza la fotbal. De acord si cu propunerile de la Viitorul, insa Buzbuchi mi se pare un pic cam umflat (de presa, potential are). Pe restul nu-i cunosc prea bine, asa ca nu pot emite o parere pertinenta.

Link to comment
Share on other sites

Andrei Radu (Dinamo) - abia ce a facut 17 ani

Steliano Filip nici nu se pune problema cred, e de cel putin -8.

De Ionut Neag (Petrolul) nu vad nicio discutie, trebuie si lucrat putin la el ca sa poata sa creasca asa cum trebuie, nu cu random attributes.

La fel si cu Vlad Morar, merita -8 lejer in opinia mea.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy