Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inceput De Cariera


El Radu

Recommended Posts

Un somn asa bun este intrerupt de un telefon:

-Alo!Cine ma suna in toiul noptii!?

- E 11,frate!In fine, ce mai faci?

- A, tu erai Robert,te-ai intors din Anglia?

- Dap,m-am uitat la toate meciurile la care am putut.

- Ai vazut Dinamo aseara,n-a fost cine stie ce.

- Din pacate n-a fost un meci prea interesant.Vi la un suc?

-Da stai putin,la "Ursu" ne vedem.

- Normal!

"Ursu" este locul unde ne intalnim mereu. Ajung acolo in 3 minute si surpriza,acolo era si Andrei... Nemuc Andrei pe numele sau.

- Salut!(n-am nici un chef de el)

- Mai te faci ma antrenor?

-Normal dar trebuie sa iau si eu licenta A, as vrea sa incep in liga 2.

- Glumesti?! Cine te-ar angaja in liga 2?Baiatul cu apa poate.

- Cum sa nu,macar eu nu iau rosu in fiecare meci ca tine!

- Pai tu nu joci fotbal...

-...doar cu prietenii,si nu uita ca in liga 2 sunt mai multe echipe fara antrenor

- Si la fel de multe in insolventa....oops!(tine cu rapid deci v-ati dat seama de greseala)

- Stai linistit ca nu ma duc la insolventii tai, ca nu sunt antrenor de dresat ciori!

In sfarsit vine si Robert:

-Chelner vino putin! O Cola!.. care mai e treaba? Ceva noutati?

- Pauza de vara,dar vreau sa incep cursurile pentru licenta A.

Dupa cateva minute Andrei pleaca, iar eu cu Robi mergem la un joc pe xbox.

Link to comment
Share on other sites

A doua zi, vad o stire: Virgil Andronache,antrenorul Sportului si seful academiei de copii si juniori, a plecat de la clubul din Regie pentru ca nu si-a mai primit salariul ( 1.200 E/luna) de 10 luni. Pare a fi sansa mea,desi stiu ca stadionul e plin de maracini,nu au apa cald,sunt intarzieri de peste 10 luni la toti oameni din staff. Iar "Grupul celor 15" asa cum au fost numiti cei care au dus greul in turul sezonului trecut de liga 2,si inainte in Liga 1 au fost declarati liberi. Ma rog o parte din ei,mai exact 11:Ormenişan, Ghinga, Cioranu, Beţa, Lung, Lungu, L. Dobre, V. Lazăr, Novac, Nistor şi I. Şerban. Alaturi de Andronache,care era si antrenorul juniorilor B,au plecat si cativa juniori B si C la Dinamo. Important este ca cei mai buni juniori ai sportului au ramas,aici ma refer la juniori convocati la loturile nationale:

Vâlceanu (portar) - selecţionat la U17 şi U18

Baniţă şi Cosmin Mihai (fundaşi) - selecţionaţi la U17
Paţurcă, Alex Riţă (mijlocaşi) - selecţionaţi la U17
Mareş (atacant) - U17.

Acum,dupa ce am spus cate ceva despre situatia clubului,m-am hotarat sa ma duc sa negociez cu Siman, partea proasta este ca nu am licenta nici macar de secund dar partea buna este ca nu cer salariu mare,fiind tanar si la inceput de drum ca antrenor accept salariu mic. Exact cum vrea Siman : tanar,salariu mic si sa se multumeasca cu ce are in lot. Asadar ma indrept spre Regie,il spun si lui Robi care vrea numaidecat sa ma insoteasca. Am aflat ca toti antrenori pe care i-a contactat, l-au refuzat pe Siman pentru ca nu dadea nimanui mai mult de 1.000 de euro/luna pentru ca stia ca nu poate sa plateasca mai mult.

Plecam in cele din urma cu taxiul.

- Hai Radu!Pentru asta te-ai antrenat!

-Doamne ajuta! Sper sa semnez desi n-am mari sanse..

-Hai frate!

-Ce ? sunt realist, dar oricum ii zic ca incep cursurile de licenta A.

Ajungem dupa 50 de minute pentru ca stau departe. Nu ma duc la stadion ca stiu ca e inchis,dar stiu ca Siman are un birou aproape si sper sa fie la el.

-Buna ziua! Pot intra sa vorbesc cu domnul Siman?

- imi pare rau,nu primeste prea multi oameni inauntru.

Era un bodyguard urias,dar nu-mi pasa tot vreau sa intru.Noroc ca iese Siman afara pentru o pauza cand ma vede:

- Salut! Care tie problema?

- Salut! As vrea sa devin antrenor la Sportul Studentesc.

-Bine,sunt dispus sa negociez cu tine ca toti antrenorii astia pe care io iam creat,m-au refuzat.

(tipu n-a fost prea mult la scoala!Oare cum a facut atatia bani?in fine ma bucur ca am primit aceasta sansa,ma asteptam la un refuz,dar din cauza ca toti l-au refuzat,am sansa mea si raspund simplu)

- Ok.

Link to comment
Share on other sites

a fost din greseala,ca odata mi-a dat ca nu ma lasa ca sunt suficiente topicuri si tot la pus pe forum.



Asa,mai intai spune-mi unde ai mai antrenat si ce licenta ai.

- Nu am licenta dar o sa incep in curand cursurile pentru licenta A.

-Aha,atunci uite pentru ca n-ai licenta iti dau 400 de E/luna ok?

-Vreau 800 E/luna .

Si asa ne-am contrazis 10 minute,pana cand am ajuns la suma de 950 E/luna.

-Acum ca am stabilit asta desi nu sunt multumit sa-ti dau aproape 1.000 de euro,

o sa ai in staff un antrenor secund,un antrenor de portari, Roberto Berruero care e de cativa ani la club si este antrenor de fitness,doctor si maseur deci la capitolul staff medical nu ai nevoie de alti oameni.

- Sunt multumit domnule.

Am semnat actele: 2 ani contract cu 850 de Euro/luna cu obiectiv o clasare in prima jumatate. Si voi avea la dispozitie 3 jucatori din vechea garda: Razvan Patriche,Ferfelea Si Ciobanu dar probabil 3-4 antrenamente pana vor fi declarati liberi.

Afara ma intalnesc cu Robert:

-Cum a fost?

-Am semnat !!! "Gasca nebuna" V2 !

- Super!

- Am doar o problema,n-am licenta dar Siman m-a vrut ca am salariu mic, 850 de euro pe luna.

- A nasol cu licenta.....

Plecam acasa incantat de faptul ca in sfarsit voi antrena.

Intru pe net si vad ... "oficial : Nita Radu noul antrenor al Sportului Studentesc."

Peste 2 zile,am stabilit totul: reunirea pe 25 iulie, pe 26-vizita medicala, de pe 27 pana pe 15 pregatire la stadionul "Valentin Stanescu" dar sper sa jucam meciurile pe Regie.In perioada asta vom juca si un amical. Apoi 4 zile pauza,iar de pe 20 pana pe 2 septembrie un cantonament Brasov unde vom juca 3 meciuri amicale.

Organigrama: Vasile Siman-patron

Mihai Lazarescu-Director executiv

C.Dinu-delegat

Tom Cristea- antrenor secund,va figura ca antrenor principal ca are licenta

Robert Berurro- preparator fizic,doctor,maseur

si eu bineinteles-antrenor principal

Asta e tot ce pot face cu banii de la patron,un cantonament gratis ca stam la un prieten de-al lui Siman din Brasov , iar stafful... 4 oameni, nu am antrenor de portari sa vad de unde fac rost.....poate Robert.

Siman a concediat restul oamenilor in pauza de iarna cand a inceput si povestea cu grevistii. La copii si juniori....e nasol.

Oricum sunt pregatit sa incep munca.

A doua zi, ma intalnesc cu Robi la "Ursu":

-Ce faci,antrenorule?Fac eu cinste azi.

-Ok ok.

-Zi-mi tot.. cantonamente chestii

- E zgarcit!

-Cine?

-Patronul! Mergem gratis la Brasov,sa nu mai zic de staff 4 oameni cu tot cu mine,macar la juniori e bine!

In momentul ala primesc un mesaj de la Tom Cristea: " Nasol,Radu foarte nasol!Andronache a mutat juniori la Dinamo,vino repede suntem la stadion ca au venit jucatorii sa-si ceara legitimatiile."

In secunda urmatoare,am plecat cu Robert cu bicicletele,alta varianta nu aveam. Ajungem in 30 de minute.

Acolo stau parintii cu copiii si discuta cu domnul Cristea.

-Buna ziua!Care este problema?

- NU se mai poate,Siman si-a batut joc de noi,de copiii nostri si de seniori ca de aceea au plecat.(zice o mamica)

Alta zice:

-Vrem legitimatiile acum!

Sunt cam 30 de mamici sau tatici.Il sun pe Siman,nu raspunde evident.

-Nu stiu doamna ca habar n-am unde sunt legitimatiile, acum cateva zile am fost numit antrenor.

Robert incearca sa calmeze parintii,iar eu incerc sa-i conving sa ramana.

-Nu ramanem deloc am asteptat 1 an ca era domnul Andronache de-i ajuta mult,acuma plecam toti cu el.

Peste 2 zile, domnul Lazarescu le da legitimatiile si pleaca. De mentionat ca in ultimii ani niciun oficial nu a mai venit pe la juniori,bineinteles in afara de antrenori. Asa dar Sportul e pe patul de moarte,dar nu renunt.Nu renunt desi nu avem apa calda,stadionul nostru e plin de maracini,jucatori au plecat,juniorii au plecat,nu toti dar majoritatea,staff vai de el,facilitati insuficiente,patronul nu ma ajuta....dar va veni reunirea in 6 zile.

Nervos,am facut 3 zile si 3 nopti tactici, tot felul de antrenamente fizice,m-am uitat in dosar sa vad ce jucatori mai sunt,ii multumesc lui Dumnezeu ca exista regula aia prin care juniorii aflati in ultmul an de juniorat sunt obligati sa semneze contracte cu echipele de care apartin.Ma suna si Marius "grasu” s -a intors de la mare:

- Saltare, ce ai mai facut asa....

- Sunt antrenor ciolane la Sportul Studentesc.

-A bravo vi la mine sa sarbatorim,comand pizza.

- Nu mersi n-am timp.

- Oricum comand,vezi ca vin si eu la tine la meciuri si in cantonament.

-Vi pe jos in cantonament!

-Ho ma ,ca vin doar la meciuri.

-Hai pa ca nu mai pot vorbi.

Dupa mai multe nopti nedormite,reusesc sa ma odihnesc cu o seara inainte de primul meu antrenament ca antrenor.Noroc,ca i-a sunat antrenorul secund pe jucatori ca nu aveam chef.

Link to comment
Share on other sites

post-12778-0-27984500-1373146360_thumb.j

Vine si ziua cea mare, reunirea. Eu,Tom Cristea si Robert Berurro facem parte din staff,iar ca jucatori :

Portari: Octavian Valceanu, Eduard Ispas,

Fundasi:Banita,Cosmin Mihai,Razvan Patriche,Sorin Ciobanu,Bogdan Stefanescu,Adrian Stamerea,Vladimir Alexandrescu,Marian Leafu,Ionut Dobrin

Mijlocasi:Bogdan Barbu, Rita, Paul Paturca,Marius Sumudica Jr.,Dacian Varga,Alex Milea,Andrei Stanici,

Atacanti: Viorel Ferfelea,Eduard Corlan,Dan Chirita.

Cam pe astia o sa ma bazez,restul cum am spus au plecat de la club. Ma suna Lazarescu,care s-a uitat si el pe liste la juniori pentru prima data de cand e la club:

-Alo da!

-Uite fii atent!Nu mai avem jucatori la juniorii A,B si C nimic,nimic,i-a luat ala cu el iar antrenori pentru juniori il mai avem doar pe Mihai Duras,vom restrange numarul de grupe vor ramane 5 : juniori A pana la 18 ani, juniori B pana la 16 si apoi vin under 14,under 11 si under 8 si jucatori o sa avem doar la astea ultimele 3.

- Da si as vrea bani pentru transferuri ca unii de la reunire nu mai raman.

- Nu avem bani, oricum ne descurcam greu cu baremul la arbitri si sa stii si tu ca Varga cu astia vechi vor fi declarati liberi maine.

Asa ca raman cu si mai putini jucatori incepand cu antrenamentul de maine.

Ca sa revin,la reunire i-am cunoscut personal pe baieti,am facut incalzirea si asa un antrenament usor de inceput,cu exercitii fizice.

In aceea seara,ma intalnesc cu Andrei la "Ursu".

-Neata,ce-ai mai facut la Sportul?

- Multe! Ieri i-am cunoscut dar am ramas descoperit dupa ce au rams doar 5 grupe de juniori si alea ca asa e regulamentul.

-Vin eu!

-Bine dar dai probe.

-Off bine!

Si asa am gasit un prim candidat. Robert si Marius vor fi prezenti la fiecare meci,eu pe banca iar Andrei la probe.

A 2 zi,intarzi la antrenament si cand vin vad o mana de oameni care se antreneaza cu domnul Cristea.

-Ce faceti? Imi cer scuze ca am intarziat!

-Asta e,n-ai cum sa dai timpul inapoi!zice cel mult mai in varsta de cat mine.

-Gata Varga,Ferfelea liberi?

- Si Patriche si Ciobanu,toti 4 liberi.

-Baga-mi-as ***a, cine dracu a mai ramas?

-Juniori A si cativa de la B cei mai buni

Sergiu Homei este primul si probabil singurul jucator adus si va avea un salariu de 1.300 E/luna.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy