Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Un Vis Devenit Realitate!


alexitzu

Recommended Posts

Era 15 iunie 2013. Azi era El Clasico- o zi mare pentru mine si Claudiu deoarece eu eram blaugrana de mic de la vreo 7 ani( acum am 19 si ma pregatesc de BAC) si el este un Blanco convins inca din copilarie. Aceasta rivalitate dintre noi privind echipele noastre favorite dateaza inca din generala noi salutandu-ne mai mereu:

-Visca Barca!

-Hala Madrid!

Eu sunt un patimit al fotbalului de la vreo 6-7 ani toti colegii de la scoala spunandu-mi ca-s obsedat de fotbal. Eu nu faceam misto de nimeni( ma rog.... de aproape nimeni) nu vorbeam despre masini, emisiuni TV sau mai stiu eu ce. Eram un fan al sportului rege si cam atat. Imi amintesc si acum zilele cand jucam fotbal intre noi al ora de sport si cat de mult ma enervam cand primeam gol si ce mare bucurie aveam pe mine cand inscriam. Parca acum simt ca cineva imi spune:

-Hai, gata cu amintirile! Toti am fost copii .... acum maturizeaza-te.

Dupa ceva timp la usa ma trezesc cu Claudiu si Adi.

-Voi ce mai vreti,ma?

-Hai ba nu-ti amintesti ca ne-ai chemat sa urmarim meciul.

-Aaa,stai... uitasem. Hai descaltati-va si luati un loc pe canapea.

-Ba o sa va batem rau seara asta dupa ce ne-ati dat in tur.

-Ai vrea tu,Claudiu.

-Auzi, Alexe te-ai pregatit pentru BAC?(ma intreaba Adi)

-Da. Mai ales la mate.

-Si cat crezi ca iei?

-Pai nu stiu 8.50 la mate, 9.00 la romana si 8.00 la fizica.

-Haideti ba! Noi am venit sa vedem meciul si voi vorbiti despre BAC! Patetic!

-Ce sa vorbim ma despre meci? Oricum va batem lejer! Nu inteleg ce tii asa mult cu figurantii aia.

-Ce p**a vrei ma Alexe? N-am vazut mai rasisti ca voi.

-Asa ne e spiritul noi cel putin nu furam de la altii. Ne crestem jucatori in propria pepiniera.

-Bla,bla,bla. Ati avut si voi noroc cu Xavi.Messi si Iniesta ca restul sunt praf.

Si trec 30 min. tachinandu-ne in continuu.

-Ba, nu va mai certati! Incepe meciul.

Min.30

CRISTIANO RONALDO AVANSEAZA, TRECE DE PUYOL SI IL INVINGE PE V.VALDES.

-Cine dreacu l-a bagat pe batranul ala in aparare.

-Ha ha! Si e de-abia 1-0. Vreau sa-ti vad fata la 3-0 pentru noi.

-Nu stiu ba dar astia de la an la an sunt mai prosti.

-Ce vrei frate v-i s-a dus bulanu'.

-Ce bulan ba? Suntem de ani l\buni cea mai buna echipa din lume si tu zici ca avem bulan. Apropo Adi, tu cine zici ca castiga.

-Nu-mi pasa de meciul vostru. Pe mine ma intereseaza sa castige Dortmung tot inclusiv derby-ul cu Bayen.

-Ce derby ma?(raspunde iritat Claudiu). Ala e doar un meci tare dar nici pe departe un derby. Nici macar rivalitate nu exista intre cele doua echipe.

Min.45

REPRIZA SE INCHEIE 1-0 PENTRU REAL MADRID.

-Stiam si noi,comentator m***t.

-Ba Alexe eu deschid FM-ul

-Si ce-mi pasa mie?

Trec cele 15 minute extrem de repede iar eu il anunt pe Claudiu ca a inceput repriza secunda. Salveaza jocul Claudiu si inchide calculatorul.

-Am ratat ceva?

-Da,a varsat Adi suc pe el.

-Si unde e pata?

-Tu nu stii ca asta se tine de inventii. A inventat o solutie pentru haine care sterge orice pata instantaneu.

-Da, vai ce gluma! De cand te stiu numai glume proaste ai.

-Haide ba ca am vrut sa te tin putin in suspans. Hai sa vedem meciul.

Min.60

MESSI AVANSEAZA IN CAREU SI ESTE PENALTY!

-Penalty,Claudiule! Sa te vad acum!

-Mai taci in p**a mea de-aici. Oricum apara Casillas.

MESSI SUTEAZA SI APARA CASILLAS.

-Ti-am zis eu!

-Ba, nu e posibil! E prost rau Messi asta.

Vine si Min.80

Lovitura Libera!

MESSI EXECUTA

SUTEAZA IN FORTA

SI ESTE .... GOOOOOOOOOOOOOOOOOL! 1-1

-Este,ba!

-Parca te vad ca daca inscrie CR7 in min.90 incepi sa plangi.

Min.90

Meciul se incheie 1-1.

-Iar face pe m*****l comentatorul.

-Seamana cu tine.

-Stii ca nu ma intereseaza parerea ta.

-Mie nu-mi pasa de tine nu numai parerea ta despre mine.

Pana la urma,pleaca cei doi de la mine.

-Hai ramas bun Alexe.

-Salut,baieti.

Imediat dupa ce inchid usa imi zic in gand: Ba, ce destepti se cred astia! In loc sa-mi pa sau pe maine imi spun ramas bun. Ai dreaccu!

Link to comment
Share on other sites

Dupa aceasta noapte lunga in care Barcelona si Real s-au tachinat mai mult decat sa joace fotbal puteam sa dorm si eu acum(in sfarsit). Dar chiar la 5 dimineta imi suna telefonul. Cine p**a mea ma suna acum! Nici nu mai citesc numele apelantului si raspund:

-Alo! Cine ma suna la ora asta?

-Sunt eu,Tibi.

-Aaa... ce mai faci ma Tibi ?

-Bine, vroiam sa-ti propun o oferta.

-Ce oferta?

-Pai... la clubul meu de fotbal.

-Ce ma?

-Ce-ai auzit... am club de fotbal.

-Pai de unde dreacu ai avut tu bani sa-ti faci echipa.

-De la locul meu de munca.

-Stiam eu ca ai salariul mare dar nici chiar asa. Pai unde lucrezi?

-La WINDOWS ca programator IT.

-Si unde e echipa de fotbal?

-In Resita, FC Unirea Resita, apropo vezi ca vin in tara si-ti dau atunci mai multe amanunte.

-OK,te astept.(si inchid conversatia)

Ba, ce bulan au unii. Pleaca in alta tara, devin milionari, isi fac echipa de fotbal si se imbogatesc si mai mult. Dar acum trebuie sa fiu multumit fiindca stiu ca Tibi asta nu prea stie fotbal si s-ar putea sa ma puna manager. Ma tot gandesc eu la ce oferta ar putea sa-mi propuna Tibi si ma si trezesc cu el la usa.

-Salut,Tibi! Deci despre ce este vorba?

-Stii ca eu eram foarte bun la calculatoare.

-Stiu.

-Stii ca vroiam sa plec in alta tara.

-Stiu.

-Stii ca tu esti cel mai bun prieten al meu.

-Stiu.

-Stii ca nu ma pricep la fotbal.

-Stiu. Deci hai in p**a mea spune-mi oferta.

-Manager la clubul meu care este inscris in liga 3 direct.

-Cum dracu' direct in liga 3?

-Am dat spaga,dar... asta nu conteaza!

-Asa e! Deci de cand incep?

-O sa incepi treaba imediat dupa ce-ti iei licenta de antrenor si.... stai linistit am aranjat eu totul, tu doar trebuie sa fii prezent la ora 9:00 la sediul AJF Resita.

-Ce vrea sa insemne AJF? Aha... Asociatia Judeteana de Fotbal Resita.

-Vezi ca stii.

-Dar... nicio pregatire, nimic!? Doar e un examen!

-Am incredere in tine, stii prea multe despre fotbal.

-Dar eu peste o saptamana dau BAC-ul la Romana.

-Da-l in p**a mea de BAC!

-Ai dreptate...da-l in p**a mea de BAC!

-Hai ca trebuie sa plec vrobim maine dupa examen.

-OK,hai salut!

-Salut!

Dupa 5 minute nu stiu ce-mi vine de-l sun pe Claudiu sa-i spun vestea.

-Alo! Ce faci bai Claule?

-Ce sa fac... ma joc METIN.

-Da-l ma in p**a mea de METIN! Stai sa-ti zic ceva.

-Ce?

-M-am pricopsit.

-Cum p**a mea?

-Daca maine iau examenul de licentiere in antrenorat o sa devin managerul lui FC Unirea Resita

-FC F****i in C**!? Ce echipa-i asta?

-Dute ma-n ma-ta ca esti prost! FC Unirea Resita.

-Ma rog... si in ce liga joaca?

-Liga a 3-a.

-Si cum faci rost de parai in liga a 3-a?

-Simplu... patronul e milionar si logic ca plateste bine si imi da o prima enorma daca calific echipa in divizia secunda(stiu ca mint dar vreau sa-i fac in ciuda prostului).

-Bine ma,hai ca ma duc sa mananc.

-La ora as...(mi-a inchis, da-l ma in p**a mea deja se oftica)

L-as mai suna si pe Adi dar mi-e lene. Oricum e de-abia 8 jumate' dimineata si-s sigur ca nu s-a sculat. Ma rog... hai sa deschid calculatorul sa citesc cate ceva despre licenta asta si chiar sunt curios daca exista vreun articol in presa locala resiteana despre noua echipa. Deschid pagina nimic interesant despre licenta. Intru pe liga2.ro (stiu ca astia scriu si despre liga a 3-a) caut seria echipei si o gasesc in seria C a ligii a 3-a. Vad ca cea mai buna echipa e ACS Berceni. Stiu despre ei doar ca au jucat o data in Cupa Romaniei cu CFR Cluj. Nu mai sunt chiar sigur ca ei erau dar imi bag p**a. Vreau ca din al doilea sezon sa calific echipa asta in liga 2 si de-acolo...(Hai, gata cu obiectivele! Mai intai sa obtin licenta de antrenor). Trece si ziua asta... greu, dar trece. Ma pun in pat si abia astept sa vina ziua de maine. Ma trezesc la 6 jumate' iar la 7 trebuie sa fiu la autogara urmand sa ajung la 8 jumate' in Resita. Trece timpul in autocar ascultand manele la casti:

Fete ca-n vis

Paris!! Paris!!

In sfarsit ajung. Domnul de acolo imi spune ca la inceput trebuie sa trec proba practica(joc la doua porti) in gandul meu: Bagami-as p**a in licenta ma-sii. F**-*i in c*r. Din fericire spre mine se tine mai mult cont de rezistenta si am trecut.

-Domnule,acum trebuie sa dai proba scrisa! Proba scrisa este bazaat pe cultura generala fotbalistica. Proba scrisa se noteaza de la 1 la 10 la fel ca proba practica. La final se face media aritmetica a celor doua note nota minima pentru obtinerea diplomei de licenta fiind 6.

Asa... dau si proba scrisa domnul spunandu-mi:

- La proba practica nota dumneavoastra este 10, iar la cea scrisa nota este 8. Asadar ati obtinut licenta cu 9. Felicitari!

- Va multumesc!!!

Dupa ce ajung acasa mai ma uit odata pe diploma si il sun pe Tiberiu Popa, noul meu patron.

P.S : Mersi mult Reeivan. Daca ai stii cat ma rog. :pray:

Link to comment
Share on other sites

Trece timpul in autocar ascultand manele la casti:

Fete ca-n vis

Paris!! Paris!!

am 19 si ma pregatesc de BAC

"Ce copil eram odata...atatea diplome,atatea premii la olimpiada,dar in acest moment nu ma vor ajuta cu nimic pentru ca soarta imi va fi pecetluita la BAC...bag p**a,ma duc sa cumpar noul single a lui Salam."

Link to comment
Share on other sites

" Pe lume exista doua feluri de oameni: cei care recunoaste ca le place manelele si cei care nu recunoaste ca le place manelele! "

Bercea Mondialu'

Asadar... cum v-am spus si in post-ul precedent urma sa-l sun pe patronul meu de la club:

-Buna ziua, dl.patron!

-Hai ba, Alexe, lasa-te de glume! Puteai sa-mi spui simplu: Salut,Tibi!

-Ce vrei ma Tibi.... asta face respectul din oameni: niste perversi educati.

-Deci de ce m-ai sunat? Deja ma tii in suspans!

-Pai... am luat licenta de antrenor.

-Si ce zici? Deja te apuci de munca sau mai intai sa se duca BAC-ul.

-Da-l ma-n p**a mea de BAC.

-Asa te vreau! Stii cu cine avem meci,nu?

-Da, cu Voluntari.

-OK, multa bafta! Aaa.... nu inchide! Am o veste buna pentru tine.

-Ce veste?

-S-a desfiintat CSM Resita! Astfel vom deveni echipa principala a orasului si tot odata vom primi si mai multe atentie din partea primariei.

-Si cu jucatorii CSM-ului, cum ramane?

-Vor semna contracte cu noi.

-O, e bine! Deci cand e meciul?

-Sambata! Ai doua zile la dispozitie sa pregatesti echipa.

-Merci, hai salut!

-Salut!

Vesti bune,tata! Vreau sa-i facem mar pe Voluntari. Si... acuma,hai la antrenament! Iau taxi-ul si ii spun soferului sa ma duca la stadionul Mircea Chivu care bineinteles apartinea CSM-ului dar de cand cu desfiintarea, ne apartine noua. Ajung in cca.5 minute... si sunt intampinat de un om, dupa cum e imbracat pare antrenorul secund, dar... totusi eu il iau la misto ca sa-i aflu si caracterul, nu numai functia!

-Buna ziua, tu esti spalatorul de WC-uri, nu-i asa?

-Domnule, ati venit aicea sa vorbiti respectuos, doar suntem o echipa!

-Oho... mai usor Gigele! Pentru mine respectul nu inseamna nimic! Daca vrei injura-ma, sa stii ca nu te dau afara.

-Dar pe mine nu ma cheama Gigel! Eu sunt Neacșu Maximilian, dar puteti sa-mi spuneti si Max.

-Si pot sa te gonesc si asa: Mars de aici,Max! Stiai ca Max e nume de catel, nu?

-Domnule, sunteti sub orice critica... eu unul demisionez!

-Hai ma Max, domnul glumeste!

-Tu cine esti?

-Popa Horatiu, mijlocas central si capitanul echipei.

-Deci acuma... va rog scuzati-ma domnul Maximilian, asa-s eu... mai neserios.

-Va iert, dar este ultima oara cand se mai intampla.

-Bine... hai prezinta-mi jucatorii!

-Deci ca portari ii avem la dispozitie pe Haidau Darius si Jorz Dumitru( ba ce nume au astia de la echipa: Horatiu, Maximilian, Darius! Oare ce mai urmeaza!?)

-Asa.. in continuare!

-Fundasi dreapta: Câmpean Ionel, Pitaru Marius si Lazăr Ionuț

Fundasi centrali: Dubei Andrei, Vajou Nicolas Bernard(alt nume de retardat elevat) si ca solutie de avarie: Radu Ovidiu.

Fundasi stanga: Bogman Daniel si Fedor Flavius, si pe acest post mai poate fi folosit si Radu Ovidiu care vi l-am prezentat mai devreme.

-Hai, zi-mi si mijlocasii!

-Mijlocasi centrali: Radu Ovidiu( ba, frate, asta joaca pe toate posturile, sa mor eu!), Popa Horatiu, Bresneni Laurentiu, Utiu Raul( ba, Utiule numai unul e Raul: Raul Gonzalez) si Voin Denis.

Mijlocasi stanga: Il putem pune pe Radu Ovidiu(iarasi!!! :fight: ) dar ne trebuie unul sau chiar doi neaparat.

-Si cat avem bugetul de transferuri?

-100.000 euro.

-Imi bag p**a. Dar... ma rog,continua!

-Mijlocasi dreapta: Dutciuc Sorin, Filip Ion, Varea Ionuț si Costescu Flavius

-Si nici macar unul din mijlocasii dreapta nu putem sa-i folosim si pe stanga.

-Nu! (Ia uite cine-mi da mie indicatii: Max, caine f***t! Pot eu sa-i reprofilez, ce p**a mea!)

-Si, atacantii!

-Ghișoiu Alexandru, Staicu Marius, Belodescu Zoran( p-asta il vand: nu-mi trebuie unguri la echipa!) Vacarescu Bogdan si mai il putem folosi pe acest post si pe Dutciuc.

-OK,si 11 ideal, poti sa-mi dai?

-Asta depinde de dvs!

-Hai ba-n p**a mea!

-Bine.

Haidau D.

Câmpean I. Dubei A. Vajou N. Bogman D.

Radu O.

Costescu F. Popa H. ?

Staicu M. Belodescu Z.

-Si semnul ala de intrebare ce inseamna?

-N-avem oameni pe acel post!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy