Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Prin Poiana, Pe Carare...


gaby4geo

Recommended Posts

Dupa cateva ore de asteptare pe holul spitalului din Targoviste, in sfarsit apare si doctorul cu rezultatul analizelor:

E:-Cum e domnu' doctor?

D:-Stati linistit, baiatul e bine. Din investigatiile facute nu am descoperit nimic grav.

E:-Deci...n-are nimic?

D:-Dupa cum am zis, nu am descoperit nimic. (se uita la Andrei) Cum e piciorul?

A:-Nu ma mai doare. Parca simt ca ma tine ceva atunci cand cald in el, dar in rest nimic.

E:-Si, deci, nu e niciun motiv de ingrijorare?

D:-Nu, nu ar trebui sa fie. Dar, daca la urmatorul antrenament mai prezinta dureri ar fi indicat sa revina pentru un control mai amanuntit.

Doctorul pleaca si ramenem doar eu cu Andrei si cu Mugur:

M:-Ma sigur esti bine?

A:-Da ma, ce dracu'?

M:-Pai si in timpu' meciului ce-ai avut de nu mai schiopatai?

A:-Eu stiu? Daca doctoru' nu a gasit nimic, eu de unde sa stiu?

E:-Ma rog, hai sa mergem. (il bat usor pe Andrei pe spate) E bine ca de data asta ai scapat mai usor.

Luni la antrenamente il intrebam pe Andrei din 10 in 10 minute cum e cu picioru'. Din fericire, nu mai resimtea niciun fel de durere sau discomfort. Nu stiu ce o fi avut la meciul trecut, dar ne bucuram cu totii ca nu a fost nimic grav. O alta veste buna pentru noi era cu privire la situatia lui Enceanu. Stelistul se refacuse in sfarsit dupa accidentarea la genunchi si era apt de joc. Iar debutul sau intr-un meci oficial urma sa vina numaidecat, pentru ca peste doua zile urma sa jucam in runda urmatoare din Cupa Romaniei. Asteptam cu sufletul la gura aceste meciuri pentru ca erau singurele in care nu trebuia sa tin cont de regula aceea cu trei jucatori sub 21 de ani pe teren.

In timp ce eram la teren, Cristi Balasa decide sa ne "onoreze" cu o vizita neanuntata:

C:-Salut baieti! Cum merge treaba?

Eu:-Bine, muncim.

C:(zambeste ironic)-Voi munciti? Eu vad ca doar jucatorii alearga, voi doar stati.

Mugur:-Daca asta suntem platiti sa facem? Daca am fi fost jucatori alergam si noi, dar asa...

C:-Ma rog, lasati asta. Ati aflat cu cine jucam in Cupa Romaniei?

E:-Inca nu ne-am uitat.

C:-Da' va intereseaza si pe voi...noroc cu mine.

M:(pe un ton sarcastic)-Daa, ce ne faceam fara tine Cristi...

C:-Jucam cu Giarmata, glumetilor.

E:-Giarmata? De unde-s astia?

C:-De pe langa Timisoara. Joaca in Liga a 3-a.

E:-Hmm, ar trebui sa fie usor meciu'.

C:-Aha...lasa, ca asa am zis si de primele etape, da' ne-ati facut voi o surpriza la toti. Credeti ca reusiti si de data asta?

E:-Pai cred ca tu asta astepti. Sa ne incurcam ca sa poti sa scapi de noi. Am dreptate?

C:-Eee, ce-am eu cu voi, ma baieti? Sunteti si voi tineri, sunteti la inceput de drum. Daca voiam sa scap de voi, va mai aduceam atatia jucatori? Va lasam cu lotu' de anu' trecut , sa va chinuiti cu aia.

E:(sarcastic)-Ehe, unde ar fi echipa asta acuma fara tine? Ma mir cum de nu ti-a facut turcu' statuie pana acum.

C:-Hai, lasa mistourile, ca voiam sa vorbesc cu voi de meciu' din cupa.

E:-Ce-i cu el?

C:-Pai, adversarii o sa fie slabi, stiti si voi asta. Deci, nu credeti ca e timpu' sa-l lasati si pe Cristi (Cerchez) sa joace? Il mai odihniti si pe Tudorie...

E:(ma bufneste rasul si ii dau un ghiont lui Mugur, care era si el cu zambetul pe buze)-Ti-am zis?

C:(se uita confuz la noi)-Ce? De ce radeti?

M:(catre mine, razand si el)-Ai avut dreptate.

C:-Despre ce vorbiti ma?

E:(tot cu Mugur)-Ai sa-mi dai o bere.

C:(pe un ton nervos)-Ce-aveti, ma? Ce s-a intamplat?

E:-Am facut pariu cu Mugur aseara ca pana la ora meciului din cupa o sa ne suni sau o sa vi la noi sa ne zici sa-ti bagam "vedeta" pe teren.

C:(pe un ton sictirit)-Bai, da' ce glumeti sunteti voi, n-am vazut asa ceva. V-ati vazut la echipa de fite si gata, va credeti cei mai smecheri.

E:-Hai ma, Cristi, nu te supara. Asa suntem noi, mai mereu pusi pe caterinca. Da' stai linistit, ca oricum voiam sa-l bag titular pe Cerchez. (ma bufneste iarasi rasul) Da' daca tot ai venit sa ne rogi, puteai sa vi si tu cu o ciocolata, cu o atentie ceva.

C:(pe acelasi ton sictirit)-Ha ha, glume de baraca...

Si pleaca fara sa ne salute in timp ce eu si cu Mugur ne prapadeam de ras.

M:(inca zambind)-Nici tu nu esti sanatos. Poate ii zice turcului ca il luam la misto si ne face ala ceva.

E:-E p**a. Il intereseaza pe turc ce face directoru' echipei? Da-l in ma-sa, ca si el ne-a enervat pe noi destul. Si decat sa-l batem, cum aveam de gand la inceput, mai degraba il rezolvam asa.

M:-Da' serios acuma, chiar voiai sa jocu cu Cerchez titular?

E:-E, voiam o laie. Da' daca am auzit cu cine jucam, am zis ca sa-l bag. Stii, macar sa nu zica (virgula) ca a venit pana aici degeaba.

M:-Si daca ne mananca meciu?

E:-Daca nu joaca bine in prima repriza, il schimbam, aia-i problema? Da' e perfect, ca daca joaca prost, vede si Cristi ca nu e mare lucru de capu' lui si o sa avem motiv sa nu-l bagam, iar daca joaca macar stim ca ne putem baza pe el cand avem nevoie.

M:-Da, da' nici de Cristi nu mai scapi daca se intampla sa joace bine.

E:-Da-l in ma-sa, ca si pe Tudorie tot el l-a adus. N-o sa se supere ca il bagam pe el si nu-l bagam pe Cerchez.

M:-Cam asa e...

Link to comment
Share on other sites

Drumul pana in Banat urma sa fie destul de lung, iar din cauza ca meciul de Cupa era programat la ora 14:30 a trebuit sa plecam inspre Timisoara cu o seara inainte. Uram deplasarile lungi. Mai ales atunci cand eram la Utchim si trebuia sa le facem cu hardughia aceea de "autocar" pe care ne-o daduse Iacobuta. Cand eram mic ii ziceam mereu lui Mugur ca daca drumul pana la tara ar fi fost mai lung, probabil ca as fi trecut pana acolo odata la cativa ani. Pur si simplu nu-mi place sa petrec multe ore in masina, microbuz, autocar. Cu trenul parca e mai frumos, sincer. Mereu imi placea sa merg cu trenul cand eram mic. Nu prea am mai avut ocazia sa o mai fac in ultimii ani. Iar cu avionul nu am calatorit niciodata pana acum, deci nu stiu cum este. Dar, ma abat prea mult de la poveste...

Inainte sa ne urcam in autocar, Lazar si cu Frasinescu au venit la mine si mi-au spus ca vor sa vorbeasca cu mine in particular. Din cate se pare, ambii erau nemultumiti de faptul ca nu-i foloseam foarte des. Nu aveam mult timp de stat de vorba cu ei asa ca le-am zis amandurora ca vor fi titulari in urmatoarele meciuri, iar daca urmau sa aiba evolutii bune, vor juca mai des.

A doua zi era o caldura infernala. Si, colac peste pupaza, urma sa jucam fix cand soarele ardea cel mai tare. Era inca unul din acele momente cand ma bucuram ca nu am ajuns jucator de fotbal. Tactica a ramas neschimbata, insa le-am dat sansa de a juca si catorva jucatori care de regula nu prindeau primul 11: Lazar - Dananae, Frasinescu, Scarlatache, Vasile - L.Mihai, Bucsa - Petre, Enceanu, Calcan - Cerchez. Adversarii au folosit o asezare aproape identica, doar ca cei doi jucatori de la mijlocul terenului erau inchizatori si nu mijlocasi centrali: Rusu - Maghici, Olariu, Kalanyos, Stefanescu - Artimon, Domsa - Calin, Codrea, Corlateanu - Trifu. Jucatorii mei nu aveau nevoie de niciun fel de incurajare. Giarmata ne era net inferioara si trebuia sa castigam fara nicio problema.

Am inceput meciul ca din pusca. Dupa 30 de secunde de joc, fundasii nostrii au trimis mingea in fata, iar dupa cateva respingeri aceasta a ajuns la Enceanu. Stelistul a trimis apoi o pasa pe culoar in careul advers care l-a gasit liber pe Petre. Piticul preia si finalizeaza simplu cu latul pe coltul scurt. 0-1.

Eu:-Ohoo, bun!

Mugur:-Unde n-am incepe noi toate meciurile asa?

E:-Ce vrei ma? Sunt din Liga a 3-a totusi.

In minutul 8 primim o lovitura libera cam de la 20 de metri de poarta. Enceanu suteaza pe deasupra zidului, insa si pe deasupra portii. Zece minute mai tarziu, in urma unui corner de-al nostru, Maghici il darama pe Mihai in careu si arbitrul Radu petrescu acorda lovitura de pedeapsa. Calcan isi ia un elan scurt si suteaza in forta pe stanga sa sub bara, fara sansa pentru Rusu. 0-2. In minutul 23, Calcan primeste o pasa la marginea careului advers. Acesta isi aseaza mingea pe dreptul si suteaza spre coltul lung, insa nimereste bara. Din fericire, aceasta ricoseaza la Petre care trimite cu latul in poarta, realizand dubla. 0-3.

E:-Maaama, de cand asteptam un meci d-asta. Sa dam si noi de pamant cu cineva.

M:-Sa ne dezlantuim si noi in sfarsit.

E:-Exact.

In minutul 28, Calin primeste mingea in banda dreapta si ii scoate pe 16 metri lui Codrea. Acesta suteaza, insa o face in blocajul lui Frasinescu. Mingea sare apoi la Corlateanu care suteaza cu sete din apropiera punctului cu var, dar Lazar a avut un reflex miraculos si a reusit sa respinga in corner.

E:-Bai, esti nebun? Ce-a scos-o!

M:-Am zis ca e gol ala.

E:-Toata lumea cred ca a zis. Numai David nu.

Peste trei minute, mingea ajunge la Corlateanu pe la 25-30 de metri de poarta noastra, iar acesta paseaza din prima inspre careu. Trifu placa (virgula) ca fulgerul dintre fundasii nostri centrali, preia si inscrie un gol identic cu cel al lui Petre din primul minut. 1-3.

E:(strig la jucatori)-Hei! Suntem si noi atenti, da? Hai, sa nu incepem sa ne batem joc.

In minutul 33 suntem din nou pe atac. Dananae primeste o pasa din flancul drept si centreaza in interiorul careului spre Calcan. Mijlocasul nostru este insa faultat in duelul sau cu acelasi Maghici si arbitrul arata din nou catre punctul cu var. Petre avea deja o dubla, asa ca l-am lasat pe el sa incerce sa-si completeze hat-trickul. Dinamoviistul suteaza la fel cum a facut-o si Calcan mai devreme si inscrie fara emotii. 1-4. In minutul 43, Petre primeste o noua ocazie de a marca, de data asta dintr-o lovitura libera de la marginea careului. Mijlocasul suteaza pe coltul portarului, insa acesta prinde fara emotii. Doua minute mai tarziu, Calcan reuseste sa-i scoata mingea pe marginea careului lui Liviu Mihai. Mijlocasul a sutat in forta fara preluare, insa "lordul" Cerchez a simtit nevoia sa treaca prin fata sa in momentul executiei, iar mingea la nimerit si a iesit in aut de poarta.

M:-Bai, daca nu e teroare asta...

E:-Chiar ca teroare. Putea sa dea si Liviu primu' lui gol si s-a bagat el ca musca-n lapte.

In minutul 47, Radu Petrescu a fluierat finalul primelor 45 de minute, iar noi intram la cabine cu un avantaj lejer de trei goluri. La pauza am efectuat si prima schimbare, Barboianu in locul lui Bucsa. Dupa reluarea jocului, in minutul 48, primim o lovitura libera din lateral. Petre centreaza catre Calcan, dar acesta este faultat in careu de catre Trifu. Al treilea penalti pentru noi.

E:-Mama, daca nu sunt kamikaze astia.

M:-Sa stii. Si nici macar nu joaca dur, sa zici ca intra la rupere. Da' faulteaza intruna in pozitii d'astea periculoase.

Calcan este lasat din nou sa bata si trimite de data asta cu latul pe coltul celalalt, reusind dubla. 1-5.

M:-Sa vezi ce-ti face Cristi cand afla ca am avut trei penaltiuri si ca nu l-ai lasat pe Cerchez sa bata niciunu'.

E:-Oo, abia astept. Macar sa imi zica tot fata-n fata, ca sa mai radem putin.

In minutul 54, Petre centreaza la firul ierbii din flancul drept, iar mingea ajunge in careu la Cerchez. "Lordul" trimite cu latul fara preluare, insa Rusu retine fara emotii.

M:-Na ma, uite-l! Daca nici de-acolo nu da gol, atunci de unde?

E:-Ce sa-i faci ma? Eu nu stiu cum de a fost el golgeteru' echipei sezonu trecut.

M:-Sa-mi bag p**a daca am vreo idee.

In minutu 61, adversarii comit inca un fault la marginea careului. Dananae executa lovitura libera de aceasta data si o face chiar bine, insa Rusu reuseste sa respinga de sub bara. Dupa acea faza am efectuat si a doua schimbare: Andrei in locul lui Mihai. Patru minute mai tarziu, Andrei primeste o pasa de la Calcan la vreo 30 de metri de poarta, Avanseaza cativa pasi si suteaza in forta, dar mingea trece milimetric pe langa stalpul din dreapta portii.

E:-Baaai, sa-mi bag p**a cum s-a dus. Ce gol ar fi fost.

M:-Da ma. Si era si primu'.

In minutul 71, Enceanu trimite mingea in careu pentru Petre, o pasa asemanatoare cu cea de la primul gol. "Piticul" incearca sa trimita printre picioarele lui Rusu, insa acesta "agata" mingea cu calcaiul piciorului stang si o deviaza de pe cadrul portii. Din pacate pentru el, mingea ajunge pe bara a doua la Calcan care impinge mingea in poarta goala, realizand si el hat-trickul. 1-6.

E:-Cum p**a mea ma? Dam sase goluri, da' marcheaza doar doi oameni.

M:-Mai conteaza cine marcheaza? Conteaza ca am dat sase goluri.

E:-Da, da' imi pare rau de ceilalti ca nu marcheaza si ei.

M:-Si de Cerchez?

E:(pe un ton sarcastic)-Mai ales de Cerchez.

Spre bucuria gazdelor, dupa acel gol am luat si noi in sfarsit piciorul de pe acceleratie. In minutul 77 am facut si ultima inlocuire: Serediuc in locul lui Petre. In minutul 92, arbitrul Petrescu pune capat chinului banatenilor: Giarmata 1-6 Arctic. Reuseam, asadar, cea mai categorica victorie din cariera noastra de antrenori. Si astfel ne indeplinisem si unul din obiectivele pentru acest sezon, pentru ca in faza urmatoare a cupei urma sa jucam impotriva unei echipe din prima liga. Iar, dupa cum ne-a spus seful cel mare, nu eram obligati sa castigam competitia, dar macar sa fim eliminati de o echipa din Liga 1. Normal ca noi ne doream mai mult decat atat, dar ramane de vazut ce ne rezerva viitorul.

Link to comment
Share on other sites

Programul nostru era intr-o perioada in care era foarte incarcat. Ne-am intors in Targoviste abia in jurul orei 01:00. In ziua in care incepuse deja cand noi revenisem acasa, adica joi, i-am lasat pe baieti sa se odihneasca. Am reluat antrenamentele vineri, iar sambata, pe 10 octombrie, urma sa jucam in deplasare la Balotesti impotriva echipei locale. In campionat nu stateau tocmai stralucit, avand o singura victorie, doua egaluri si doua infrangeri. Au jucat si ei in cupa la aceeasi ora ca si noi. Desi deplasarea lor a fost mai scurta, doar pana la Giurgiu acolo unde au jucat cu Arsenal Malu, meciul lor a fost mult mai solicitant, avand nevoie de lovituri de departajare pentru a obtine calificarea. Deci, daca tocmai jucasera 120 de minute cu doar trei zile inainte, inseamna ca trebuiau sa fie prada usoara. Asa ca am decis sa jucam din nou cu apararea avansata, doar de data asta.

Peste judetul Ilfov se lasase o racoare neasteptata. La ora 11:00, ora de disputare a partidei, nu erau mai mult de 14 grade. Lucrul acesta le convenea jucatorilor, pentru ca nu mai aveau de a face cu acea caldura insuportabila de acum cateva zile. Pentru meciul acesta am decis sa-l las in continuare pe Petre titular. A avut o evolutie foarte buna in meciul de cupa si voiam sa profit de treaba asta cat mai puteam. Las fi lasat si pe Calcan in prima echipa, insa era foarte obosit, mai ales ca el jucase toate cele 90 de minute cu cateva zile in urma. In plus, Vilceanu a avut un joc bun in ultimul meci de campionat si avea nevoie de ceva continuitate. Sub acelasi 4-2-3-1, echipa noastra arata astfel: Lazar - Barboianu, Scarlatache, Frasinescu, Musat - Andrei, Serban - Petre, Purece, Vilceanu - Tudorie. Gazdele au inceput meciul cu un fel de 4-4-1-1, cei doi mijlocasi centrali fiind pe pozitia de inchizatori: Iordan - Rauta, Flamanzeanu, Hrenciuc, Panait - Antoche, L.Ion - Dedu, V.Andrei - Olaru - Batfoi.

In minutul 8, Petre a reusit sa treaca din preluare pe langa Panait si s-a trezit singur-singurel in interiorul careului advers. Aici s-a vazut insa lipsa sa de experienta, piticul alegand un sut din apropierea marginii careului in loc sa avanseze mai mult inspre poarta, iar mingea trimisa de el a trecut pe langa. Cinci minute mai tarziu, beneficiem de un corner de pe partea stanga. Purece trimite o centrare pe prima bara, iar aceasta il gaseste pe Frasinescu care se inalta si trimite puternic pe coltul scurt, lasandu-l spectator pe Iordan. 0-1.

Mugur:-Vad ca s-a pus pe treaba Cosmin (Frasinescu) de cand ti-a cerut sa-l joci mai des.

Eu:-Da. Cine s-ar fi gandit ca trebuie sa lasi un jucator pe banca meci dupa meci ca sa-si dea drumu' la joc?

M:-Mda. Unde n-ar veni toti sa-ti zica sa ii bagi mai des? Iti dai seama cum am juca atunci?

E:-Glumim noi, da' daca ar veni toti sa-mi ceara asta, unde i-as baga?

M:-Eh, lasa. Mai intai sa se ajunga acolo, apoi vedem noi.

In minutul 15, gazdele incearca sa ne dea replica, insa Frasinescu reuseste un tackling perfect la 25-30 de metri de poarta. Fundasul nostru era intr-o forma de zile mari. In urma deposedarii sale, reusim sa scapam pe contraatac. Mingea sare la Andrei si acesta o inalta imediat peste apararea adversa pana la Tudorie, care s-a strecurat perfect printre fundasii adversi si scapa singur spre poarta. Din pacate, stelistul se duce cu mingea prea in lateral si isi inchide mult unghiul, iar finalizarea sa este blocata de portarul advers si trimisa in corner. Trei minute mai tarziu, Purece, aflat cu mingea la vreo 25 de metri de poarta, paseaza pe culoar in careul advers, iar Petre pleaca (virgula) ca din pusca dintre fundasii Balotestiului si intercepteaza in zona punctului cu var. "Piticul" inteapa apoi mingea cu varful piciorului drept si o trimite pe sub Iordan si in plasa. 0-2.

E:-Aia e ma. Hai ca daca jucam tot asa le dam si astora 6.

M:-Nici nu mai zici ca suntem aceeasi echipa din primele etape.

E:-A durat putin pana ne-am omogenizat. Acum, putem sa batem tot ce prindem.

In minutul 20, Petre si cu Purece inverseaza rolurile. Dinamovistul paseaza din flancul drept catre decarul nostru care s-a demarcat la marginea careului mic. Purece preia si suteaza spre coltul lung, insa a fost greoi in miscari si i-a dat destul timp lui Flamanzeanu sa vina din spate si sa-i blocheze sutul, trimitandu-l in corner. In minutul 29, Serban, aflat in banda dreapta, incearca o pasa in forta pe diagonala spre bara a doua, acolo unde sprinta Petre. Hrenciuc, care statea in zona punctului cu var, reuseste sa intinda piciorul si sa respinga mingea, insa din pacate pentru el o deviaza inspre propria poarta, iar Iordan plecase deja catre celalalt colt. 0-3. Gazdele erau la pamant. Nu pareau sa aiba niciun pic de forta sau dorinta sa ne atace.

In minutul 34, Andrei bate si el o lovitura de colt, tot pe prima bara catre Frasinescu. Fundasul incearca de data asta o deviera pe coltul lung, insa mingea nu prinde cadrul portii. In minutul urmator, Hrenciuc o comite din nou. Nu a reusit sa stapaneasca mingea dupa o pasa in spate data de Ion si a fost deposedat de Tudorie. Atacantul nostru scapa singur inspre poarta si suteaza in forta, insa fix pe directia portarului, care respinge cu piciorul in corner. Aceea avea sa fie si ultima ocazie a primei parti. Inca o data, intram la pauza cu un avantaj confortabil. La cabine am decis si prima schimbare. L-am scos de pe teren pe Vilceanu, care a avut inca o evolutie stearsa, si l-am aruncat in lupta pe Calcan.

In minutul 53, Petre il ridiculizeaza pe Panait in flancul drept si trimite o minge la firul ierbii pentru Purece in centrul careului. Decarul nostru suteaza din prima de aceasta data, insa trimite fix pe directia lui Iordan, care retine fara probleme. Imediat dupa ce acesta degajeaza. recuperam mingea la mijlocul terenului. Purece paseaza apoi pe culoar catre Serban, iar acesta scapa singur cu portarul. Dinamovistul alege insa o executie pretentioasa cu exteriorul piciorului drept si trimite mingea la cativa metri de poarta.

E:-Aoleeeeuu, toti va credeti Maradona.

M:-Eh daca ii intra ar fi fost frumos golu'.

E:-Daca...da' lui ii trebuia o poarta de vreo doua-trei ori mai mare.

In minutul 66 efectuam si ultimele doua schimbari: Miron si Cerchez in locul lui Scarlatache si Tudorie. Jucatorii nostri continua sa se intreaca in executii spectaculoase, insa niciunuia nu-i iese. Si macar daca erau pe aproape, dar toti sutau la o distanta considerabila pe langa poarta. In minutul 74, primim o lovitura libera din lateral. Andrei trimite inspre centrul careului, iar de acolo Miron paseaza cu capul catre Frasinescu care se desprinsese de manunchiul de jucatori si era liber la marginea careului mic. Acesta suteaza din voleu, insa Iordan reusest sa respinga. Mingea sare tot la fundasul nostru, iar acesta trage din nou, insa portarul reuseste sa respinga inca o data. In minutul 84, Calcan reuseste si el sa dea o pasa pe culoar pentru Cerchez. "Lordul" intra in viteza in careu si suteaza pe coltul scurt, insa executia a fost slaba si portarul reuseste sa respinga in corner. La acel corner, Purece trimite din nou o centrare pe prima bara, din nou pentru Frasinescu. Fundasul inceraca inca o data o deviere pe coltul luing, doar ca de data asta ii reuseste, mingea intrand in plasa laterala. 0-4.

E:-Asa rau am ajuns ma? Fundasii dau duble, mijlocasii dau hat-trickuri, da' atacantii nu marcheaza doua meciuri la rand?

M:-Nu vezi? Lasa, e bine macar ca batem. Da' daca o sa o tina tot asa pentru inca vreo trei-patru meciuri, atunci sa incepem sa ne facem griji.

Aribtrul Kovacs nu a avut niciun motiv sa prelungeasca prea mult meciul, iar in minutul 91 a fluierat finalui. CS Balotesti 0-4 Arctic. Inca o victorie fara emotii pentru noi. Era al treilea meci in campionat in care nu primeam gol. Si, de asemenea, victoria aceasta ne mentinea pe locul 4, loc obtinut dupa meciul de etapa trecuta. E drept ca am inceput cu stangul, dar in cele din urma am reusit sa ne revenim cu succes.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

"Shady's back...tell a friend"

Eu:-Bine. Va multumesc inca o data. Sa aveti o seara buna, numai bine.

Si inchid telefonul, dupa care ma asez pe canapea in sufragerie langa Mugur.

Mugur:-Cui ii multumeai, ma?

E:-Cui crezi? Ma sunase turcu'.

M:(se ridica de pe spatar si se uita mirat la mine)-Bai ma lasi! Te-a sunat personal?

E:-Da ma, in persoana.

M:-Si? Ne-a felicitat pentru rezultate?

E:-Pai nu era si cazul? Daca ne-a criticat atunci pentru rezultate proaste, nu era normal sa ne si felicite acum ca am inceput sa ne miscam? Nu doar ca am castigat ultimele 6 meciuri, dar am incasat doar doua goluri,

M:-Bai...normal e, dar nu-l vedeam pe asta sa ne fi felicitat dupa doar 6 victorii. Adica ma asteptam sa o faca dupa ce promovam sau daca am fi castigat Cupa.

E:-Ehe, mai e mult pana departe.

M:-O fi, dar macar acum stim ca suntem pe drumul cel bun. Nu doar ca batem, dar si dominam copios.

E:-Sa stii. Pana la urma ne-am speriat degeaba atunci la inceput.

M:-"Ne-am speriat"? Tu erai singurul care te cacai pe tine de frica.

E:(pe un ton plictisit)-Hai, dute-n p*** mea!

Dar da, in sfarsit aveam parcursul pe care trebuia sa-l fi avut inca de la inceputul sezonului. Jucatorii isi intrasera in forma si echipa se ridica la nivelul asteptarilor. Si pe 16 septembrie urma sa avem inca o ocazie de a ne demonstra forta, pentru ca urma meciul de pe teren propriu cu Foresta Suceava. Urma sa incepem partida in deja obisnuitul nostru 4-2-3-1 cu urmatorii jucatori pe teren: Lazar - Nica, M.Constantin, Frasinescu, Musat - Andrei, Bucsa - Petre, Enceanu, Valceanu - Tudorie. Moldovenii au inceput intr-un 4-1-3-2 cu urmatoarea formula de start: Avram - Balan, Lung, Mutu, Semeghin - Mihalachioaie - Cerlinca, Danila, Druga - Avram, Rusu.

In minutul 3 aveam deja prima lovitura de colt a meciului. Andrei era la coltul terenului, pregatit sa execute. Centreaza la prima bara, mingea gasindu-l pe Frasinescu. Fundasul nostru deviaza mingea pe spate spre coltul lung, acolo unde apare Marius Constantin care trimite simplu cu capul in plasa. 1-0.

E:-Ohooo, perfect! (strig la jucatori) Bravo baieti!

M:-Hai ca ai avut o idee buna cu tactica asta a lu' Zenga.

E:-Ti-am zis, am vazut-o prima oara cand venise el antrenor la DInamo. Si cand au dat prima data gol folosind-o, s-a facut mare valva la meciul ala, ca "vai, ce tactica geniala!".

M:-Eh, e bine ca ne-a iesit si noua.

In minutul 10, Andrei primeste o pasa de la Frasinescu, cam la 40 de metri de poarta adversa. Avanseaza cativa pasi si paseaza mai departe pentru Enceanu, care se afla intre doi jucatori adversi. Jucatorul imprumutat de la Steaua face o intoarcere rapida, dupa care paseaza pe culoar pentru Tudorie. Atacantul nostru sprinteaza de langa omul care-l tinea in marcaj si finalizeaza calm cu latul pe coltul scurt. 2-0.

E:-Ba, oare sa ne iasa chiar totul meciul asta?

M:-Cine stie? Poate vezi ca batem vreun record de scor in meciul asta.

Avantajul rapid de doua goluri le-a stins, insa, setea de goluri jucatorilor nostri si au incetinit considerabil ritmul jocului. Plimbau mingea dintr-o parte in alta, bucurandu-se de lipsa de presing a adversarilor, si din cand in cand pustii din fata mai incercau cate un artificiu tehnic, fara niciun rezultat insa.

In minutul 40 au fost readusi cu picioarele pe pamant. Cerlinca a primit mingea in banda dreapta, undeva pe la mijlocul terenului. Musat a venit imediat in intampinare, insa mijlocasul a trimis rapid mingea in fata pentru Avram. Atacantul a plecat in viteza dintre fundasii nostrii, profitand de distanta mare dintre linia noastra defensiva si poarta, si a preluat mingea la marginea careului de 16 metrii. Acesta patrunde nestingherit in careu si suteaza plasat pe coltul lung, lasandu-l fara sperante pe Lazar. 2-1.

M:(strigand la jucatori)-Aha, acum poate ne mai trezim si noi, ce ziceti?

E:-Acum sper sa aiba efectul care trebuie golul asta si sa-i faca sa-si revina putin.

M:-Isi revin ei. Sunt cu moralul bun, doar un pic neatenti.

Nu s-a mai intamplat nimic periculos pana la finalul primei reprize, deci intram la vestiare cu avantaj de un gol. Nu i-am batut prea tare la cap in timpul pauzei, avand incredere in ei ca vor stii sa gestioneze situatia. Am facut totusi o inlocuire, trimitandu-l pe teren pe Barboianu in locul lui Bucsa, care nu a avut un joc tocmai stralucit si parea si destul de obosit.

A doua repriza a inceput la fel de bine pentru noi, obtinand un corner inca din primul minut. Valceanu a avut datoria de a executa de data asta, trimitand tot pe prima bara la Frasinescu. Fundasul deviaza din nou pe spate spre bara a doua, acolo unde apare Tudorie. Atacantul era intr-o pozitie prea incomoda pentru a putea trimite cu capul spre poarta si, in schimb, paseaza inapoi spre centrul careului, de unde acelasi Marius Constantin suteaza cu sete in plasa, trecandu-si in cont dubla. 3-1.

Timpul trecea, noi mentineam posesia, dar tot nu ne stresam prea tare sa ne creem ocazii de gol.

M:-Nu le zici si tu sa joace ceva mai activ?

E:-Eh, lasa-i ma. Simt si ei ca au situatia sub control. Nu vezi ca astia abia daca mai ating mingea?

M:-Bine, treaba ta...

In minutul 68, Tudorie primeste o pasa putin in afara careului de 16 metri, aflandu-se cu spatele la poarta. Pivoteaza spre stanga si trimite o minge de urmarire printre fundasii adversi pentru Petre, care statea la panda la limita ofsaidului. "Piticul" suteaza in forta dintr-o bucata din zona punctului cu var, insa mingea trece pe langa poarta. 3 minute mai tarziu, tot el primeste mingea in zona centrala, cam la 30 de metri de poarta. Patrunde increzator pe centrul terenului, trece pe langa un adversar si trage de la marginea careului mare, insa trimite direct in bratele portarului.

In minutul 76, Valceanu trimite o pasa pe culoar pentru acelasi Patrick Petre care preia mingea in pozitie laterala. Desi Tudorie astepta o pasa in gura portii, de unde ar fi mai avut de indeplinit o simpla formalitate, dinamovistul se incapataneaza si suteaza la poarta, Avram reusind sa respinga in corner.

E:(imi pun o mana in cap)-Bai, daca nu te baga in sperieti copilu' asta!

M:-Nu tu ai vrut sa il schimbi pe Enceanu si sa-l lasi pe el pe teren? Asta e acuma, e bine ca macar iese la joc.

In minutul 88, Petre il gaseste cu o pasa scurta pe Valceanu in interiorul careului advers. Aflat cu spatele la poarta si tinul in marcaj strans, mijlocasul reuseste sa protejeze suficient de mult mingea pana la urcarea in viteza a lui Tudorie. Acesta ii scoate fara ezitare mingea la sut, iar atacantul nostru finalizeaza in forta la firul ierbii pe coltul scurt. 4-1. Doua minute mai tarziu, Serediuc, care intrase pe teren in minutul 70 in locul lui Enceanu, a avut si el o actiune personala si a sutat din afara careului, insa sutul acestuia a fost moale, fiind prada sigura pentru Avram.

In minutul 93 s-a auzit si ultimul fluier al meciului. Scor final Arctic 4-1 Foresta. Imediat dupa ce i-am felicitat pe jucatori, l-am tras pe Petre deoparte pentru a sta putin de vorba cu el:

E:-Ce-a facut ma, Patric? Nu a vrut sa intre si din piciorul tau?

Patrick:(se uita putin in pamant)-...am incercat si eu.

E:-Daca erai si tu mai atent, la faza aia cand ai sutat din unghi il aveai pe Alex liber in fata portii. Daca ii pasai, terminai si tu meciul cu o pasa de gol. Asa, ramai doar cu ratarile.

P:-O sa fiu mai atent de acum incolo.

E:-De acum, hai sa incercam sa scoatem capul din pamant cand suntem cu mingea la picior, bine. Cand esti singur cu portarul, cum ai fost la prima ratare, nu-ti zice nimeni nimic. Ai prins mingea, tragi, ca nu ai alte optiuni. Dar cand vezi ca ai oameni pe langa tine, mai ales daca esti in lateral, cauta mai intai sa vezi daca ai cui sa-i pasezi. Bine?

Dupa ce am terminat de vorbit, a dat si el din cap rusinat.

E:-Hai, inveseleste-te! Se mai intampla, aia e. O sa ti minte experienta asta si pe viitor o sa iei decizia potrivita. (il bat apoi usor pe spate si il imping catre colegii sai) Pana atunci du-te sa va bucurati cu totii. Doar am castigat, pana la urma.

Cu aceasta victorie reuseam sa urcam pana pe pozitia a treia, sub Dacia Braila si UTA si deasupra Dunarii Calarasi. Nu eram inca primii, insa eram pe drumul cel bun.

Link to comment
Share on other sites

In ziua de luni, 19 septembrie, urma sa aiba loc tragerea la sorti pentru saisprezecimile de finala ale Cupei Romaniei. Dupa ce in primele doua tururi am reusit sa trecem de adversari ceva mai modesti, acum urma sa vina primul nostru test adevarat, pentru ca urma sa jucam impotriva unei echipe din Liga 1. Dupa ce am terminat antrenamentele pe ziua respectiva, eu, Mugur si cu jucatorii ne-am oprit la terasa pentru a ne afla impreuna adversara din faza urmatoare.

Printre jucatori era o atmosfera relaxata, fiecare din ei vorbind, glumind, neacordand mare importanta "evenimentului". Pana la urma erau jucatori de prima liga, erau obisnuiti cu oricare adversar ne-ar fi putut pica in cale. Doar eu cu Mugur si cu Andrei asteptam cu sufletul la gura sa vedem pe cine urma sa infruntam:

Andrei:-Voi pe cine vreti?

Mugur:-Nu stiu...un Iasi, un ACS Poli. Ceva de care sa putem trece.

Eu:-Aoleuu, asa incredere ai ma tu?

M:-Ce vrei ma? Sunt mai realist.

E:-Vai de realismul tau.

M:-Da' tu cu cine vrei ma, cu Steaua?

E:-Da. Ori cu ei, ori cu DInamo.

A:-Tu nu esti sanatos?

E:-De ce ma? Obiectivul ni l-am indeplinit, am ajuns pana unde trebuia sa ajungem. Daca tot e sa ne scoata cineva, macar sa fie un adversar mare.

M:-Pai tu te multumesti numai cu atat ma? Tu nu iti pui in plan sa si castigam?

E:-Ba imi pun in plan. Dar daca o sa o facem, odata si odata o sa trebuiasca sa jucam si cu echipe d'astea. Chiar daca picam cu Iasi sau cu Timisoara, pe masura ce trec fazele, dispar echipele mici si medii si raman doar astea mari. Deci ce mi-e ca jucam cu ele acum, ce mi-e ca jucam in sferturi sau semifinale?

M:-Hmm...ai si tu dreptatea ta. Nici eu nu am fost vreodata ala care sa-i placa sa se laude ca am ajuns pana in semifinale la eu stiu ce competitie. Ma laud doar atunci cand castig.

E:-Tocmai. Si asa o sa fie si un meci pe care o sa-l tinem minte. O sa povestim peste ani si ani "Mai stii cand eram in Liga a 2-a si am picat cu Steaua sau cu DInamo in Cupa?".

Intre timp, la telivizor extragerea deja incepuse: "...in meciul al treilea, Arctic Gaesti...".

E:(strig la toata lumea)-Ia, liniste! Ne-au extras pe noi.

Atunci s-a asternut o liniste de mormant, toti ochii erau atintiti la televizor. "...si vor juca pe teren propriu impotriva lui...CFR Cluj, detinatoarea trofeului.". Si atunci s-a schimbat brus atmosfera la terasa. Toti incepusera sa se scarpine in cap, sa se uite nedumeriti si usor ingrijorati unii la altii. Intre timp, noi trei am tras cate un oftat lung.

E:-CFR...(zic eu cu o privire nelinistita pe fata)

M:-Eh, hai ca ti-ai primit adversarul cu nume mare.

A:-Pfai, sa-mi bag p***...

E:(ridic tonul cat sa ma fac auzit de toata lumea)-Ia gata, ma! Ce dracu, zici ca am fi picat cu Real Madrid. Nu putem noi sa-i batem p-astia? (astept cateva secunde o reactie din partea lor, cativa dadeau din cap dar nimeni nu zicea nimic) Bai, la anul cu ei o sa jucam in Liga 1. Si cu ei, si cu DInamo, si cu Steaua, cu Astra, cu Craiova, Botosani. Ce au astia mai presus fata de noi, inafara de nume? Va spun eu, nimic! O sa mergem peste ei si le dam cu terenul in cap.

M:(imi da un ghiont dupa care zice)-Jucam acasa.

E:(continui pe un ton la fel de serios)-Ma rog, o sa vina pana aici si o sa le dam cu terenul in cap.

Cativa dintre jucatori au inceput sa rada si/sau sa zambeasca, dupa care mi-am continuat discursul meu epic:

E:-Hai, in p*** mea, reveniti-va, inveseliti-va. Putem sa trecem de CFR. Sa aratam la toata tara ca la anu' nu o sa intram in prima liga ca sa ne luptam sa nu retrogradam. O sa intram ca sa ne batem direct la campionat. Sa tremure Gigi, Negoita si ce patroni de club or mai fi prin Romania cand s-or gandi la Arctic Gaesti. Sa vada toti care ne e valoarea!

Si speach-ul meu a avut pana la urma efectul scontat. Vedeam doar reactii pozitive in randul jucatorilor. De veteranii echipei nu imi faceam griji ca ar fi fost demoralizati sau ceva de genul acesta. Dar aveam foarte multi tineri in lot si ei se pierdeau ceva mai repede cu firea. Era nevoie sa ma mai rastesc la ei din cand in cand, intr-o maniera pozitiva. Peste vreo cateva minute am plecat de la terasa si am ramas doar eu cu verii.

M:-Daca iti mai lasi si o mustata urata, poti sa zici ca esti Hitler la cat de pasionat vorbesti.

E:(rad putin)-Eh, cand ma apuca pandaliile si incep sa vorbesc, parca se schimba ceva in mine.

M:-Chiar ca. Uneori am impresia ca esti cu totul alta persoana.

E:(ma uit catre Andrei, care inca era pe ganduri)-Ronaldinho, ce ai ma? Inca mai esti speriat?

A:-Pai si cum te astepti sa fiu? O sa fie prima oara cand o sa joc cu asa adversari.

E:(il frec putin cu mana pe crestet)-Lasa ma, ca nu sunt de speriat. Da, sunt buni, nu zic ca nu. Dar, ai vazut, buni suntem si noi. Putem sa trecem de ei.

A:-Stiu ca putem. Dar totusi, nu poti sa ai pretentia sa fiu perfect calm.

M:-Stai ma linistit. Bagam vreo 5-6 beri inainte de meci, sa vezi ce relaxat o sa intri pe teren.

A:-Aha, mersi...

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut foarte mult timp de odihna dupa ultima partida, pentru ca pe 20 Septembrie, intr-o zi de marti, aveam etapa intermediara impotriva Dunarii Calarasi. Veneam dupa 7 victorii consecutive, iar baietii pareau foarte relaxati inainte de meci. Si sincer, nu-i condamnam. Chiar simteam la acel moment ca puteam face fata oricarui adversar din Liga a 2-a, fara niciun fel de problema. Pe Mugur tot il vedeam nemultumit de atitudinea noastra si nu intelegeam de ce. Dar in sfarsit, urma sa intram pe teren in acelasi 4-2-3-1, aliniind urmatorul 11: Matache - Barboianu, Scarlatache, Frasinescu, N.Vasile - Andrei, Serban - Serediuc, Purece, Calcan - Tudorie. Oaspetii de azi urmau sa inceapa in acelasi sistem de joc, incepand meciul cu urmatorii oameni pe teren: Lungu - Tenea, Codreanu, Panait, S.Ilie - P.Radu, Preoteasa - Ibrian, Cicaldau, Ciocalteu - Kanda.

Dupa ce jucatorii au intrat pe teren si am dat mana cu antrenorul advers, Adrian Mihalcea, m-am dus sa am o scurta conversatie cu Mugur, care era din cu totul alt film fata de restul echipei:

Eu:-Ma, tu ce-ai patit? Ti-a venit, sau ce ai?

Mugur:-Ce am? E prea multa relaxare si eu sunt singurul care vad ca-si bate capul cu treaba asta?

E:-Pai si cum ai vrea sa fie, agitatie? Jucam cu Real Madrid si nu stim?

M:-Hai ma lasa mistou'. Trebuie mai mult concentrare, seriozitate. Copiii astia nici nu zici ca au venit sa joace un meci oficial, zici ca s-au dus "cu baietii" sa joace pe sintetic.

E:-Hai ca exagerezi. Nu vad nimic rau in faptul ca sunt increzatori.

M:-Daca era doar atat, nu-mi bateam capul. Dar se trateaza cu prea multa superficialitate si asta poate sa ne coste.

E:(vazand ca nu o scot la capat, am decis sa o las balta)-Eh, poate ai si tu dreptate. Dar urmeaza sa vedem.

Ca si in partida trecuta, am inceput in forta si de aceasta data. Calcan a executat o lovitura libera din partea dreapta a terenului, dar mingea a fost respinsa de fundasii adversi. Aceasta a sarit pana aproape de mijlocul terenului, unde a fost recuperata de Vasile. Acesta a pasat imediat catre Serediuc care a preluat si s-a intors imediat cu fata spre poarta. L-a vazut foarte bine pe Calcal venind din banda inspre centrul careului si i-a trimis o pasa pe culoar. In ciuda pasului la ofsaid a adversarilor, mijlocasul nostru a plecat perfect de pe loc si interceptat in interiorul careului advers, reusind apoi sa strecoare mingea printre picioarele lui Lungu. 1-0.

Imediat dupa gol, m-am uitat la Mugur:

E:-Acum incepi si tu sa te calmezi?

S-a uitat si el la mine, dar nu a zis nimic. Avea doar o expresie pe fata, de genul "Lasa ca o sa vezi ca tot eu am avut dreptate". Am decis, totusi, ca nu mai e cazul sa ne dezbatem pe subiectul asta. Doua minute mai tarziu, suntem luati prin surprindere la o lovitura libera cand Silviu Ilie ii paseaza la firul ierbii lui Kanda in interiorul careului nostru. Frasinescu a iesit in intampinarea lui, insa a fost ridiculizat de jucatorul crescut de Dinamo, acesta dand mingea printre picioarele fundasului nostru. Kanda arunca apoi o privire scurta inspre centrul careului si paseaza pe bara a doua, unde il gaseste complet liber pe Ciocalteu. Desi avea de indeplinit o simpla formalitate, jucatorul advers trimite in bara, dupa care Scarlatache degajeaza in corner.

Rasuflu usurat dupa acea ratare, insa Mugur nu a ratat ocazia de a-mi atrage atentia:

M:-Tot mai trebuie sa ma calmez?

Am decis sa nu-i dau apa la moara. Oaspetii au continuat sa mentina un usor control asupra jocului, insa noi am inceput sa ne aparam exemplar, respingand toate atacurile dinainte ca mingea sa poata ajunge in interiorul careului. In minutul 25, dupa o centrare respinsa de Frasinescu, Serediuc se vede cu mingea la picior in interiorul jumatatii noastre de teren. Nu sta mult pe ganduri si trimite un balon lung de urmarire pentru Tudorie, care porneste ca din pusca de la mijlocul terenului. Stelistul preia cam pe la 30 de metrii de poarta si avanseaza inspre careul advers. Desi era cu trei adversari dupa el, atacantul nostru pastreaza controlul situatiei si inscrie plasat pe coltul scurt din apropierea punctului cu var. 2-0.

E:-Bine, Alexe, bravo! (ma uit apoi la Mugur). Hai ma, ca faza aia a fost doar o intamplare. Ne-am revenit, gata.

M:(pe un ton inca ganditor)-Asa o fi...

In minutul 30, Purece ii trimite o pasa perfecta in diagonala lui Calcan. Mijlocasul nostru centreaza apoi dintr-o bucata catre bara a doua, punandu-i mingea pe cap lui Serediuc. Desi acesta avea de indeplinit o simpla formalitate, trimite fix pe directia portarului care prinde fara probleme.

E:-Aahhh...pacat de pasele alea.

M:-Mhm. Cu asisturile sta bine, dar la finalizare nu i-a iesit.

Pana la finalul primei parti nu s-a mai intamplat nimic notabil, asa ca am intrat la vestiare cu avantaj de doua goluri. N-am avut de gand sa le stric atmosfera baietilor, asa ca le-am zis sa o tina tot asa. La auzul cuvintelor mele, Mugur a scos un usor "pufnit" de ras. Eram deja deranjat de reactiile lui si, desi poate nu era momentul potrivit, am decis sa-l confrunt pe tema asta.

E:-Ai si tu ceva de adaugat?

M:-Nu, nu, ma inecasem putin.

A fost unul din acele momente care i-a facut pe toti sa se simta ciudat, inconfortabil. Ca atunci cand te duci la un prieten acasa si el incepe sa se certe cu mama/sora/iubita de fata cu tine. Ma rog, intre ce am facut noi si o cearta era diferenta mare, dar a avut acelasi efect. Se simtea o neintelegere intre noi.

In fine, reincepuse si repriza a doua. Daca in startul primei parti noi am inceput in forta, de data asta s-a intors roata. In minutul 50, dupa o aruncare de la margine, Silviu Ilie a trimis o centrare pe prima bara. Kanda a aparut ca fulgerul la locul respectiv, luandu-i fata lui Frasinescu si a deviat mingea pe coltul scurt, iar Matache nu a reusit sa intervina. 2-1.

M:(pe un ton sarcastic)-Ca sa vezi, o noua intamplare...

E:(nu am vrut sa-l bag in seama si am strigat doar la jucatori)-Hei, a reinceput meciul baieti. Gata pauza, fiti mai atenti!

Partida a continuat destul de echilibrat si, in acelasi timp, plictisitor. Nici ei, dar nici noi nu ne mai cream ocazii de gol. In minutul 75, oaspetii au avut o lovitura de colt. Radu a centrat inspre centrul careului nostru, dar jucatorii nostri au izbutit sa respinga. Balonul a ajuns la Licu, intrat pe teren dupa pauza, care a pasat imediat inapoi catre Radu. Mijlocasul advers a profitat de faptul ca suprafata noastra de pedeapsa s-a eliberat considerabil dupa ce prima centrare a fost respinsa si a pasat in zona punctului cu var. Acolo a venit singur-singurel Kanda, care a sutat fara preluare trimitand mingea la vinclu, Matache fiind simplu spectator. 2-2.

M:(tot sarcastic)-Ca sa vezi ce chestie!

E:(pe un ton iritat)-Te potolesti, odata?

M:-Sa ma potolesc? Ti-am zis toata ziua ca tratam prea lejer meciul, si uite ce se intampla! Daca ii lasi asa sa creada ca totul e o joaca, o sa se aleaga praful.

Golul acela i-a dat cu totul peste cap pe baieti, acestia neavand luciditatea necesara de a-si mai crea o ocazia. Ba mai mult, la 6 minute dupa golul egalizator, Kanda a fost lansat pe culoar de catre Balint, intrat si el pe teren in partea a doua. Fostul dinamovist nu a mai fost la fel de precis la finalizare si de data aceasta, trimitand un sut slab care a fost prada sigura pentru Matache. Abia in minutul 93 am mai fost si noi periculosi. Tudorie a centrat din banda dreapta in centrul careului pentru Valceanu, care a intrat pe teren in repriza a doua in locul lui Barboianu. Desi mingea venea destul de jos, numai buna pentru o preluare pe piept, stelistul s-a lasat in jos si a trimis cu capul spre poarta, mingea trecand la vreun metru de stalpul din stanga portii.

E:-Hai, da-o-n p*** mea...

M:-Cred ca asta a fost ultima sansa.

Si asa a fost. La cateva secunde dupa ratare, Ovidiu Hategan a pus capat meciului. Arctic 2-2 Dunarea Calarasi, primul nostru egal in campionat. Reuseam sa ne mentinem pe locul al treilea, dar un punct nu satisfacea pe nimeni. Dupa fluierul final, i-am adunat pe toti pe teren.

E:-Pana acum ati fost obisnuiti ca eu sa tin discursurile, dar acum cred ca Mugur stie mai bine ce trebuie zie. (ma uit catre el) Ai onoarea.

A parut surprinsa de faptul ca l-am lasat pe el sa vorbeasca, dar a pasit in fata si a luat cuvantul.

M:-Nu sunt foarte multe de spus. Doar atat: ceea ce am vazut astazi pe teren este exemplul perfect de ceea ce se intampla atunci cand nu tratezi cu seriozitate fotbalul. Aveam meciul asta in mana, inca de la inceput. Dar ati intrat pe teren crezandu-va deja invingatori si uitati ce s-a intamplat. Cand v-au egalat, abia atunci v-au trezit la realitate. Dar era deja tarziu, pentru ca voi trebuia sa fiti cu capul pe umeri inca de la inceput. Majoritatea dintre voi sunteti tineri, aveti tot viitorul in fata, va asteapta cariere stralucite. Dar daca tratati adversarul de sus pentru ca va credeti voi "aia mai buni", o sa avem parte de multe meciuri de genul asta. Poate ca ati uitat cum am inceput campionatul, ca am pierdut in primele doua etape. Da, suntem buni, dar daca ne concentram pe tot parcursul meciului si jucam la plesneala, nu ajungem nicaieri.

E:(am observat ca a facut o pauza de cateva secunde, asa ca am intervenit si eu)-Bagati bine la cap ce vi se spune. Nu e vorba ca ne speriem prea tare de niste adversari care, pe hartie, ne sunt inferiori. E vorba ca daca nu jucam cu maxima seriozitate, nu ajungem nicaieri. Vrem sa credem ca ceea ce s-a intamplat azi a fost un accident si ca nu o sa se mai intample prea curand. Ne-am facut intelesi?

(toti in cor)-Inteles!

M:(ma trage de o parte, in timp ce restul jucatorilor mergeau spre vestiare)-Credeam ca dupa primele doua etape ai invatat sa asculti si ce am eu de zis. Nu sunt vreun batut in cap, sa vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba. Stiu si eu ce zic

E:(ma uit in pamant cateva secunde, dupa care imi ridic privirea catre el)-Stiu, ai dreptate. Ma scuzi, dar ma luase si pe mine valul.

M:(cu un zambet pe fata)-Deci speech-ul meu ar trebui acum sa-ti faca si tie bine, nu doar lor.

E:(rad putin)-Ar trebui. Eu unul mi-am invatat lectia. Sper doar ca si ei au facut la fel.

M:-Sa speram

On 8/6/2018 at 9:03 AM, yogibeer said:

Welcome back, sper sa nu renunti.

Acum trebuie sa iau thread-ul de la capat.

Multumesc! Nu renunt, dar mai apar si pauze, unele mai scurte, altele mai lungi.

De acum incolo, cand o sa scriu din nou dupa o pauza de cel putin o luna, o sa incep cu "Previously in the story..." 😁

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Discursul tinut de Mugur si de mine la sfarsitul acelui meci a avut in cele din urma efectul dorit. Am reusit sa ne impunem in etapa urmatoare in deplasare la CS Afumati cu 2-1, goluri Tudorie si Enceanu in minutele 33 si 54, pentru gazde marcand Olariu in minutul 69. Etapa urmatoare am jucat tot in deplasare impotriva Academicei Clinceni pe care i-am invins cu 3-0, victoria fiind adusa de golurile lui Tudorie in minutele 22 si 67 si, surpiza...unul al lui Andrei, in minutul 57. Da, varul meu si al lui Mugur reusea in sfarsit primul sau gol intr-un meci oficial si unul chiar frumos. Dupa o minge pierduta de Purece la 20 de metri de poarta adversa, Andrei a trecut frumos din preluare de un adversar si a sutat puternic la coltul lung de la marginea careului, mingea lovind transversala si apoi intrand in poarta.

Am primit apoi vizita Metalului Resita, meci in care ne-am impus cu 1-0 gratie unui nou gol inscris de Tudorie in minutul 19. Apoi a urmat o patida neasteptat de grea in deplasare la CS Mioveni, unde am castigat chinuit cu 3-2, gazdele reusind chiar sa deschida scorul inca din minutul 5. Spre surpriza tuturor, omul meciului a fost "Lordul" Cerchez, care a reusit o dubla in minutele 26 si 29. La primul. a primit o pasa cam la 17-18 metri de poarta si a sutat din intoarcere fara elan, trimitand mingea la vinclu dupa ce portarul lor a fost prins pe picior gresit. Al doilea a fost destul de asemanator, atacantul primind mingea undeva la 20 de metri de poarta. DIn nou s-a intors cu fata la poarta si a sutat cu bolta fara prea mare elan, mingea trecand peste portarul advers care a fost prins prea avansat. Gazdele au reusit sa egaleze in cele din urma in minutul 48, iar victoria noastra a venit in minutul 81 dupa un autogol.

Am decis sa-l tin pe Cerchez titular si in etapa urmatoare in deplasare contra Luceafarului Oradea pentru evolutia lui foarte buna din meciul anterior, dar si ca sa evit un posibil razboi cu Cristi Balasa, "mentorul" lui, si atacantul nu a incetat sa ne surprinda. In primul minut, Andrei a reusit sa-l gaseasca cu o pasa in diagonala in interiorul careului advers, iar acesta a sutat plasat pe coltul lung cu latul, fara preluare, reusind deschiderea scorului. Pana la final, am reusit sa ne dublam avantajul prin Patrick Petre in minutul 51. Am jucat apoi acasa cu FC Brasov pe care i-am invins cu 3-1 printr-o dubla a lui Purece si un gol al lui Tudorie in minutul 90.

Asadar, am reusit sa legam 6 victorii consecutive. Dupa 14 etape eram in sfarsit pe prima pozitie, deasupra lui UTA si Dacia Unirea Braila care completau podiumul. Si forma noastra buna nici ca nu putea sa vina intr-un moment mai prielnic, pentru ca meciul urmator, 27 octombrie 2016, era chiar partida de cupa impotriva CFR-ului. Acum era momentul adevarului, momentul in care aveam sa aflam daca avem ce ne trebuie pentru a ne lua la tranta cu "greii" primei ligi ale Romaniei. Afara erau undeva la 14 grade, o vreme numai buna de fotbal. Data fiin importanta meciului, eu si Mugur ne-am decis sa venim cu un look ceva mai serios si am trecut de la obisnuitele treninguri la camasi si sacou. Ne simteam ciudat imbracati asa, dar am zis sa aratam si noi prezentabil macar o data la un meci.

Inainte de startul partidei am fost sunat de toti apropiatii ca sa-mi ureze succes pentru marele meci. Chiar si Iacobuta, primarul din Gaesti, cu care nu mai vorbisem de cateva luni, ma sunat si mi-a zis ca o sa asiste la meci din tribuna. Cu cat ne apropiam mai mult de ora meciului, cu atat simteam o presiune din ce in ce mai mare asupra mea. Desi incercam incontinuu sa ma conving ca nu am de ce sa ma tem, ca obiectivul echipei deja fusese indeplinit, nu imi puteam controla panica. In vestiat, inainte de a vorbi cu jucatorii, am avut un mic dialog cu Mugur:

Mugur:-Ia zi! Esti increzator? Castigam azi?

Eu:-Sper.

M:-Nu pari foarte convingator.

E:-Incerc sa fiu, dar nu prea-mi iese...

M:-Ai emotii?

E:-SI inca cum. Nu-mi spune ca tu nu ai?

M:-Ee, cum sa nu? Dar incerc sa le ascund.

E:-Se pare ca tie iti iese mai bine decat mie...

Apoi ne indreptam si catre jucatori:

E:-Ok, baieti. A venit si meciul asta. Am mai vorbit despre asta si inainte, nu e Real Madrid, nu e Barcelona, e doar CFR. Asta o sa fie meciul nostru. Asta e momentul in care o sa ne afirmam. Momentul in care le aratam astora si celorlalte echipe ce o sa-i astepte la anul dupa ce promovam. Ei stiu ca avem un lot tanar, or sa se gandeasca ca o sa incepem mai timid, ca o sa incercam sa jucam defensiv si sa-i prindem pe contre sau ca o sa incercam sa inchidem jocul. Ei bine, noi o sa ne folosim de lucrul asta si o sa-i luam tare inca din start. Ne aruncam cu totul peste ei, le dam cate goluri putem la inceput si cand si-or da ei seama ce i-a lovit, o sa fie prea tarziu ca sa mai poata reveni. (incep sa strig) Dam cu ei de pamant sau nu?

(toti in cor):-Dam!

Asezarea noastra pe teren avea sa ramana neschimbata, iar jucatorii din primul 11 erau: Lazar - Barboianu, Miron, Frasinescu, Musat - Serban, Bucsa - Serediuc, Purece, Calcan - Tudorie. Am decis sa-l sar din schema pe Andrei pentru a aduce incepe cu doi oameni ceva mai defensivi la mijlocul terenului. In rest, i-am lasat pe banca pe jucatorii ceva mai cruzi, Valceanu, Enceanu, Petre si Vasile pentru a folosi oameni ceva mai experimentati. Singura exceptie de la acea regula fiind evident Tudorie, golgeterul echipei. CFR-ul, cu Miriuta pe banca, urma sa inceapa tot intr-un 4-2-3-1 cu urmatorii jucatori pe teren: Minca - T.Lopes, Bergstrom, Larie, Celikovic - Nascimento, Gomelt - Paun, Juan Carlos, Nouvier - Negrut. Antrenorul ardelenilor a fost scump la vorba, transmitandu-mi doar un scurt "Bafta!".

Stadionul Eugen Popescu era mai plin decat il vazusem vreodata. Erau undeva la 8000 de oameni prezenti la stadion. Era insa departe de atmosfera pe care o creeaza suporterii echipelor de traditie din tara, neauzind nimic inafara de aplauze si injuraturi la adresa echipei adverse. Dupa ce l-am vazut pe arbitrul Radu Petrescu ca duce fluierul la gura, am mai rasuflat adanc inca o data, dupa care partida a inceput, oaspetii avand lovitura de start. Jucatorii mei au inceput tare partida, asa cum le cerusem, si am reusit sa dominam in primele minute.

In minutul 7, Calcan a preluat mingea in marginea careului advers dupa o aruncare de la margine a lui Musat. Mijlocasul si-a prelungit balonul inspre linia de fund a terenului dupa care a trimis..."ceva" inspre poarta adversa. Zic "ceva" pentru ca nu stiu daca a vrut sa fie sut sau pasa, mingea indreptandu-se incet si invartita spre Minca. Din fericire, portarul advers nu controleaza bine mingea si o scapa in fata portii. Acolo apare ca fulgerul Serediuc, care reuseste sa impinga mingea cu latul in poarta, deschizand scorul. 1-0.

E:(strig cu mainile in aer)-Este maaaa! (dupa care imi sare si Mugur de gat).

Tot stadionul a erupt. Nu se compara cu galagia pe care o auzeam pe Arena Nationala cand mergeam la meciurile lui Dinamo, dar un moment frumos oricum. Mai ales ca era prmul moment de genul trait de la nivelul gazonului. Parca era ceva magic, de nedescris. Trei minute mai tarziu, Purece a reusit o cursa personala, ducand mingea pana undeva la 20 de metri de poarta. A pasat apoi in stanga la Calcan, care preia mingea pe interio si apoi suteaza in forta pe coltul scurt din afara careului, trimitand mingea la vinclu. 2-0. Din nou euforie pe banca noastra, in timp ce Miriuta era in pragul unei crize de nervi. Calcan vine sa se bucure pana in fata bancii tehnice, acolo unde toata lumea tabara pe el si il pune la pamant.

Nu-mi venea sa cred. Tactiva mea dadea roade. Ii luaseram tare pe aredeleni si conduceam cu 2-0 inca dupa doar 10 minute. Cum incepeau ei sa se ridice de pe marcatorul golului, le-am zis sa ridice piciorul de pe acceleratie si sa incerce sa inchida jocul. Ofensiva isi facuse datoria, acum voiam sa incercam sa aparam scorul. Mugur a parut cam surprins, insa, de decizia mea:

M:-Tu vrei sa ne oprim acum? I-am bagat in corzi, putem sa le mai dam?

E:-O sa rabufneasca astia cat de curand. Si mi-e teama sa nu ne prinda odata pe contraatac. Un gol sa ne dea si ala poate poate sa ne dea peste cap.

M:-Eu zic ca te sperii prea tare:

E:-Oare? Nu mai jucam cu Balotesti sau cu Clinceni, nu mai suntem favoriti. Daca nu jucam cu cap si jucam doar cu entuziasm, poate sa ne coste.

M:(pe un ton sceptic)-Daca tu crezi...

A urmat apoi o perioada in care am inchis meciul, asa cum planuisem. CFR-ul nu reusea sa combine, abia daca se apropiau la 30-40 de metri de poarta noastra inainte sa fie presati inapoi. Incepuse sa imi para rau ca nu jucam ceva mai indraznet in aceasta perioada, pentru ca se vedea ca oaspetii erau groggy si puteam face ce vrem cu ei. In minutul 31, au reusit si ei sa duca mingea pana la Juan Carlos putin in afara careului nostru. Spaniolul a incercat un sut de la distanta, insa mingea a trecut la cativa metri de poarta. A fost ca o dovada clara ca clujenii nu erau conectati la meci. Puteam sa fi profitat de asta, dar n-am facut-o. M-am gandit ca e tarziu sa mai schimb ceva acum si am decis sa asteptam pauza. SI aceasta a venit fara niciun alt eveniment notabil. Intram la vestiare cu avantaj de doua goluri impotriva detinatoarei trofeului.

M-am tot gandit daca sa le zic sa jucam iarasi mai ofensiv, insa ma tot gandeam ca oaspetii o sa aiba parte de o "resuscitare" la pauza, asa ca am decis sa continuam in aceeasi nota. Mugur tot nu parea incantat de aceasta abordare si a decis sa-mi transmita asta inca o data inainte ca Radu Petrescu sa fluiere startul actului secund:

M:-Tot nu vad de ce nu vrei sa ne ducem iar peste ei. Nu i-ai vazut ca nu joaca nimic?

E:-I-am vazut, dar nu vreau sa risc nimic.

M:-Aoleu...

E:(amintindu-mi de episodul anterior cand nu am ascultat de sfaturile lui)-Ce? Crezi ca o sa ne coste?

M:-Nu, in p*** mea, nu-i vezi pe aia ca nu misca nimic? Da' ai si tu un stil, zici ca esti Mourinho.

E:-Eh, lasa. Asa, antifotbal, cum joaca el a castigat o gramada de trofee.

M:-E cacat...si asa vrei sa jucam de acum inainte, anti-fotbal?

E:-Lasa, o sa vedem de la meci la meci cum jucam.

Si anti-fotbal am vrut, anti-fotbal am jucat. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, iar dupa doar 2 minute de prelungiri arbitrul a pus capat meciului, scorul final 2-0. Se intamplase. Reuseam sa o eliminam pe CFR Cluj din Cupa Romaniei. Deja nu mai conta modul in care am facut-o. pentru ca o victorie e o victorie si am sarbatorit-o ca atare. La final, Miriuta a fost ceva mai vorbaret si a venit sa ma felicite:

Vasile:(strangandu-mi mana)-Bai, ce sa-ti zic? Ati fost mai buni, ati meritat victoria. Dar sa stii ca mi-ar fi placut si mie sa am asa resurse atunci cand am inceput sa antrenez.

E:(rad putin)-Multumesc! Ce pot sa spun? Mi-a pus Dumnezeu mana-n cap.

V:-Lasa asta. Mi-a placut cum ai gestionat, ati inceput perfect si apoi ati inchis bine jocul. Nu te-ai lasat dus de val si sa ataci non-stop. Ca pana la urma a fost eliminatoriu, nu conteaza golaverajul.

E:-Eh, am avut si noroc la primul gol...

V:-Nu-ti bate capul cu asta. Norocul si-l mai face omul si singur. Tu tine-te de treaba, poti sa ajungi departe in meseria asta.

E:-Multumesc frumos, chiar apreciez! Mi-a facut placere sa te intalnesc si sa te am adversar.

V:-De asemenea. Si acuma, ca de la dinamovist la dinamovist, daca picati cu Steaua mai departe sper sa-i scoateti.

E:(rad inca o data)-Poti fi sigur de asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Foarte bun rezultatul cu CFR, mult noroc în continuare în Cupă.

Poți să ne spui și nouă în ce dată te afli mai exact în joc? Ne-ai cam lăsat în ceață :D și nu cred că merge lumea înapoi să caute.

Și o a doua întrebare: Cât îți ia ție în general să scrii o postare de genul?

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DragosBox said:

Foarte bun rezultatul cu CFR, mult noroc în continuare în Cupă.

Poți să ne spui și nouă în ce dată te afli mai exact în joc? Ne-ai cam lăsat în ceață :D și nu cred că merge lumea înapoi să caute.

Și o a doua întrebare: Cât îți ia ție în general să scrii o postare de genul?

Multumesc! In joc sunt in Ianuarie 2017 acum. In stilul meu caracteristic, am jucat ca spartul tot turul si apoi am inceput sa postez rezultatele :D . Am observat ca am mai comis greseli prin postari si am sarit din octombrie in septembrie, dar cand am realizat deja era prea tarziu.

Cat despre timp, imi ia undeva la o ora. Cateodata mai putin, cateodata chiar mai mult, depinde daca am postarea deja scrisa in minte sau daca o compun pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

La scurt timp dupa fluierul final, am trecut pe la marginea terenului acolo unde eram asteptat de un reporter de la Sport.ro pentru interviul de dupa meci. Eram putin c***t pe mine, sperand ca din trairile acelea euforice sa nu scap vreo vorba care sa ma bantuie pe viitor. Dar, ca si inainte de inceputul partidei, am tras aer in piept si am mers inainte:

Reporter:-Da, buna seara, sunt aici alaturi de antrenorul celor de la Arctic, domnul Gabriel Stoian. Buna seara, Gabi. Iti multumesc ca mi te-ai alaturat aici!.

Eu:-Da, buna seara!

R:-In primul rand, felicitari pentru victorie! O performanta mare pentru tine in aceasta seara, poate cea mai mare de pana acum din cariera ta de antrenor. Ai reusit sa elimini din Cupa Romaniei chiar pe detinatoarea trofeului, pe CFR Cluj. Cum te simti in acest moment?

E:-Multumesc! Cum sa ma simt? Iti dai seama ca e un moment de bucurie maxima pentru mine, poate una din cele mai fericite seri din viata mea. Sunt multe sentimente pe care le traiesc acum, si de mandrie, si de realizare personala si profesionala, cu toate ca au fost doar saisprezecimile de finala. Per total, ma simt minunat (chicotesc putin).

R:-S-a vazut ca CFR-ul nu a venit pregatita pentru aceasta partida, practic nu au reusit sa va ameninte cu nimic. V-ati simtit cumva tratati de sus? Crezi ca de aici a plecat declinul lor in aceasta partida?

E:-Nu pot sa zic ca ne-au tratat de sus. Sunt sigur ca erau si ei constienti ca ii astepta un meci greu. Chiar daca urmau sa joace impotriva unei echipe din liga secunda, stiau ce lot avem la dispozitie, cu toate ca numele nostru nu spune nimic. Am mizat mult pe faptul ca nu s-ar fi asteptat la un inceput in forta al nostru si am anticipat bine. Dupa cum ati vazut, in minutul 10 deja aveam 2-0. Apoi am decis sa inchidem jocul si ne-a reusit cu succes.

R:-Iti doresti vreo adversara anume in optimi?

E:(ma gandesc 2-3 secunde ce sa raspund)-Nu pot spune ca imi doresc sa jucam cu cineva anume. Deja nu mai sunt meciuri usoare, vor urma adversari la fel de grei. Ca sa zic asa, la un moment dat imi doresc sa jucam ori cu Steaua, ori cu DInamo. Daca se poate si cu amandoua, atunci ar fi perfect.

R:-O alegere indrazneata, doua echipe de care lumea de obicei se fereste, dar vad ca tu nu ai frica de nimeni.

E:-Cum am mai spus, de acum inainte toate meciurile vor fi grele. Macar sa raman cu amintirea ca am jucat impotriva celor mai mari echipa din Romania din postura de antrenor in Liga a 2-a.

R:-Te vezi ajungand pana in finala sau chiar castigand competitia?

E:-De ce nu? Asa cum am trecut astazi de CFR, asa putem trece de toti. Cat timp avem incredere in propriile noastre forte si jucam cu maxima concentrare si seriozitate, putem realiza multe lucruri.

R:-Dupa parerea ta, cine crezi ca a fost cel mai bun jucator de pe teren?

E:-Daca e sa o luam statistic, pot spune ca a fost Calcan. Dar toti s-au descurcat de minune, toti au pus in practica exact ceea ce le-am cerut si sunt mandru de ei.

R:-Veti merge sa sarbatoriti aceasta victorie?

E:-Clar! Dar ma rog, nu sarim calul. Cate o bere de fiecare si gata, ca de maine trecem inapoi la treaba.

R:-Iti multumesc mult pentru timpul acordat! O seara buna in continuare.

E:-Eu iti multumesc. O seara faina!

Ma intalnesc apoi iar cu Mugur si o luam la pas. Si cum iesim din stadion si ne indreptam spre autocar, dam nas in nas cu Iacobuta.

E:-Ooooo, traiasca dom' patron!

I:-Ce faceti, mai baieti? (ne ia in brate pe amandoi de odata) Felicitari!

E:-Multumim frumos! Speram ca v-a placut meciul.

I:-Ee, cum sa nu-mi placa? A fost de vis. Nu m-am gandit ca o sa prind vreodata momentul cand o echipa din Gaesti sa o bata pe CFR Cluj.

M:-Eh, s-a intamplat si asta. Si o sa se intample si mai multe.

I:-Nici nu ma indoiesc. De cand ne-am luat la revedere in ziua aia cand ati semnat contractele la Arctic am stiut ca o sa reusiti sa faceti treaba buna si am avut dreptate.

E:-Eh, suntem inca departe de vreo performanta. Nu trebuie sa ne gandim la trofee acum, trebuie deja sa ne gandim la meciul urmator.

I:-Ai mare dreptate, Gabi. Dar, intre timp nu uita sa te si bucuri pentru acesta. Meritati!

E:-Multumim frumos!

M:-Noi mergem acum cu echipa pana la o terasa. Nu veniti si dumneavoastra cu noi?

I:-Mi-ar face mare placere, dar trebuie sa ajung si inapoi acasa.

E:-Ei, cum sa nu veniti? Nu acceptam un refuz!

I:(se gandeste putin)-Bine, fie. O sa ma omoare nevasta-mea acasa, dar aia e!

M:-Lasati, va acoperim noi, nu-i problema.

Link to comment
Share on other sites

Forma noastra buna avea sa continue si in meciurile urmatoare. In etapa de dupa meciul de cupa am castigat acasa 2-1 cu Juventus Bucuresti. Andrei a deschis scorul in minutul 12 cu un sut frumos din lovitura libera, care l-a lasat fara replica pe portarul advers, iar Tudorie a majorat avantajul in partea secunda, oaspetii marcand golul de onoare in minutul 90 prin Chipirliu. Apoi am jucat tot acasa impotriva Olimpiei Satu Mare. Tudorie a deschis scorul repede in minutul 7 si apoi acelasi Andrei a marcat tot din lovitura libera, de aceasta data mingea fiind deviata decisiv de zid, pentru ca Tudorie sa faca 3-0 in minutul 15. Oaspetii au inscris si ei un singur gol in partea a doua prin Onicas, scorul final fiind 3-1. Am jucat apoi in deplasare la Tarlungeni, unde oaspetii si-au dat un autogol in minutul 12, iar Lordul Cerchez a stabilit scorul final in minutul 41 cu un sut violent la coltul scurt dupa o pasa pe culoar de la Serediuc. Tot in deplasare am jucat apoi la Timisoara impotriva lu ASU, unde Patrick Petre a marcat singurele goluri ale meciului in minutele 15 si 39, terminandu-se 0-2.

Ajunsesem la o serie impresionanta de 11 victorii consecutive, dintre care 10 in campionat. Din pacate, seria noastra s-a oprit acolo pentru ca am remizat apoi acasa 0-0 cu UTA. Ne-am revenit repede, insa, castigand apoi cu 3-0 tot acasa cu Sepsi si apoi ne-am impus cu 2-1 in deplasare la Dacia Unirea Braila. Dupa 21 de meciuri suntem lideri autoritari cu 53 de puncte, 8 peste locul 2 Dunarea Calarasi si 12 peste Dacia Unirea Braila.

Cat despre optimile Cupei, soarta a fost blanda cu noi si ne-a scos-o in cale pe Chiajna, reusind sa evitam "granzii". Meciul urma sa se joace tot la Targoviste, pe 14 decembrie si era ultimul meci al anului. Desi nu era un nume foarte sonor, eram constient ca ne asteapta un meci greu, mai ales ca acestia erau pe locul 3 in Liga 1.

Temperatura scazuta si adversarul ceva mai "neimportant" nu au adus la stadion la fel de multa lume cum a fost la partida cu CFR, dar tot au fost vreo 3000-4000 de spectatori prezenti. Meciul se juca destul de devreme, dar tinand cont ca era programat la ora 16:00, urma sa-l incepem pe lumina si sa-l terminam pe inserat. Vremea era acceptabila, fiind undeva la 8 grade afara la ora inceperii meciului. Marele absent al acestei partide era Serediuc, care se accidentase cu doua etape in urma la Sepsi.

In timp ce jucatorii erau la incalzire, eu si cu Mugur ne faceam ultimele planuri de atac:

Eu:-Ba, noi inca nu am hotarat nimic. Incepem si cu astia tare, cum am facut cu CFR?

Mugur:-Nu stiu ce sa zic. Astia e posibil sa fie mai pregatiti si mi-e teama sa nu ne arda ei pe vreun contraatac de la inceput.

E:-Atunci mai precaut? Sa tinem de minge, sa incercam sa gasim spatii? Ca nici sa ne bagam cu curu-n poarta si sa-i asteptam pe ei sa greseasca nu vreau.

M:-Nu nu, mai bine asa pozitional.

E:-Crezi ca trecem mai departe?

M-:Eu stiu? Se misca bine anu' asta Chiajna. Nu ajungeau intamplator pe 3. O sa fie mai de "care pe care".

E:-Eh, meciurile astea ne arata daca putem face fata presiunii.

M:-Corect...

Asezarea noastra in teren ramanea neschimbata, iar primul 11 arata astfel: Matache - Nica, Miron, Frasinescu, Musat - Andrei, Serban - Petre, Purece, Valceanu - Tudorie. Chiajna urma sa inceapa intr-un 5-4-1 cu urmatorii jucatori pe teren: Balgradean - Koenders, Tincu, Bolozan, Melinte, Novacek - Gradinaru, Tarcoveanu, N.Rosu, Odobeanu - Pena. Erau probabil si ei constienti de forta noastra ofensiva si de formula pe care urma sa o folosim, asa ca au incercat sa betoneze apararea cu 5 aparatori.

Partida a inceput foarte vijelios. In primul minut, Pena a avut o intrare...sa-i zicem intarziata la Purece, punand talpa pe gamba mijlocasului nostru. Arbitrul Kovacs nu a avut nicio clipa de ezitare si i-a aratat direct cartonasul rosu.

E:-Heh...sa-i zicem noroc?

M:-Care p*** mea noroc, esti nebun? Nu vezi ca Florin e pe jos?

Mai apoi mi-am dat si eu seama ca Purece inca nu se ridicase de pe gazon si inca se tinea de picior. Din fericire, a primit ok-ul echipei medicale sa continue pe teren. Cartonasul rosu speram ca o sa dea un plus de energie echipei noastre, insa i-a facut si pe cei de la Chiajna sa se apere mult mai hotarat. Prima parte a trecut foarte agonizant, noi chinuindu-ne sa ne apropiem la 20-30 de metri de poarta adversa, iar ei multumindu-se cu a se apara in propria jumatate. Au trecut asadar 45 de minute fara nicio ocazie periculoasa. La pauza nu prea am avut ce sa le zic jucatorilor, inafara de faptul sa incerce in continuare sa atace. Nu aveam de gand sa ne aruncam cu totul peste ei pentru ca inca ma temeam de un posibil contraatac al Concordiei. Surprinzator, Mugur nu a vociferat deloc cu privire la decizia mea, chiar parand sa fie de acord cu ea.

Partea secunda a inceput al fel de greoi, insa aici au aparut si fazele notabile. Inainte de ocazii, inca, am primit si o veste proasta. In minutul 65, Purece a facut semne ca nu mai poate continua si am fost nevoit sa-l schimb cu Calcan. In minutul 70, Chiajna a reusit sa aduca mingea pana in marginea careului nostru. Mingea era la Tarcoveanu, presat fiind de Miron. Aici s-a vazut lipsa de experienta a fundasului nostru, acesta intinzand piciorul si agatandu-l pe mijlocasul advers, acordand usor o lovitura libera.

E:(zic printre dinti)-Pfoooai bai baiatule, ce ne-ai facut!...

M:-Or avea astia vreun executant bun?

E:-Ce conteaza asta? Din 17 metri ti-o bag si eu in poarta...

Inainte de executare, am mai facut si a doua schimbare, Enceanu in locul lui Petre. Nelut Rosu s-a pozitionat in apropierea mingii si a sutat peste zid. DIn fericire, mingea a lovit transversala si a ricosat inapoi in careu, dupa care este bubuita in fata.

E:-Doamne ajuta!

M:-Ne-a trecut glontu' pe la ureche, sa-mi bag p***.

Cateva minute mai tarziu, Miron balbaie o minge in aparare, insa este dublat foarte bine de Frasinescu. Dupa aceasta faza il scot pe tanarul fundas de pe teren, inlocuindu-l cu mult mai experimentatul Scarlatache. In minutul 84, Tudorie reuseste o deviere magica, care il lasa pe Enceanu singur cu Balgradean in pozitie laterala. Acesta suteaza pe coltul lung, insa mingea trece milimetric pe langa poarta.

M:-Aaaaahh, nu se poate!

E:-Ce am zis ca e in poarta. Sa ma f*t in ea de treaba, o ocazie avem si nu facem nimic cu ea.

In minutul 91 Andrei are o actiune personala pe centrul terenului in urma careia duce mingea pana pe la 20 de metri de poarta. Suteaza apoi pe coltul scurt la firul ierbii, insa mingea e prada usoara pentru Balgradean. Aceasta avea sa fie si ultima faza importanta a timpului regulamentar. Urma sa intram in prelungiri.

E:-Trecem ma si de astia cum am trecut de Resita?

M:-Cu aia am ajuns in prelungiri pentru ca eram inapti. Acum, astia se apara bine. SI astia nu mi se par la fel de obositi ca oltenii.

Din pacate, Mugur a prezis corect. Ilfovenii s-au aparat exemplar si meciul a ramas indecis si dupa reprizele de prelungiri. Urma cosmarul...lovituri de departajare.

M:-Mama, sa-mi bag p***, parca jucam de doua zile cu astia.

E:-Sa dureze cat o dura. Macar sa mergem mai departe.

In timp ce ne hotaram pe cine sa punem sa execute, Andrei vine catre mine, rasufland cu greu.

Andrei:-Bai, sper sa nu ma pui si pe mine sa bat.

E:-Da' tu ce-ai ma? Nu ai tot doua picioare?

A:-Gabi, eu vorbesc serios. Te rog eu, nu ma pune.

E:-Hai, termina! Esti jucator important la echipa.

A':(frecandu-se obsesiv cu mainile in cap)-Maaama, mama mama...

E:(cu ochii in foaie, notandu-mi de zor)-Si nu numai ca te pun sa bati. O sa fi primul.

A:(cu o privire socata si o voce tremuranda)-Ce? Ba-bai, termina cu mistourile!

E:-Nu e niciun misto. Cu cat executi mai tarziu, cu atat mai greu o sa-ti fie.

A:-Bai, ma lasi? Nu bat.

E:(scot ochii din hartie si ma intorc cu fata spre el)-Bai, ia gata! Ce dracu', esti muiere? Esti copil? Esti barbat acuma, comporta-te ca atare. (Andrei era acum cu ochii in pamant, in timp ce eu ridicam tonul din ce in ce mai mult). Daca te sperii de orice nu o sa ajungi niciodata nicaieri. Iesi din zona ta de comfort (ii dau o palma peste umar) si fi barbat!

Andrei se uita apoi cu o fata speriata la mine cateva secunde, dupa care se duce agale catre restul jucatorilor.

M:-Cred ca l-ai facut praf acuma.

E:-Ia mai lasa-ma! "Nu vreau asta, nu vreau aia", daca nu-l impingi de la spate, el nu face nimic. Daca are nevoie de suturi in fund ca sa iasa ceva bun din el, ii dau si suturi in fund.

S-a tras apoi si la sorti. Noi aveam sa batem primii. Andrei s-a dus agale pana la punctul cu var, acolo unde il astepta Balgradean. Acesta arunca mingea catre vedeta noastra, luandu-l prin surprindere pe vara-miu care balbaie de cateva ori mingea si o scapa din maini.

M:-Pff, e cacat pe el..

E:-Lasa-l, ma! Asa o sa ramana daca nu il pune nimeni sa faca nimic.

Isi aseaza mingea si se da cativa pasi in spate, tragand gura de aer dupa gura de aer in piept. Se indreapta apoi cu pasi marunti spre minge si suteaza cu latul, trimitand mingea la vinclu in stanga lui Balgradean. 1-0.

E:-Bine ma! (ma uit catre Mugur). Ti-am zis? Trebuie sa fie mai infipt. Si daca el nu vrea, o sa-l fac eu sa fie.

Koenders a batut primul de la oaspeti. Fundasul lateral a sutat puternic pe centrul portii, reusind sa il pacaleasca pe Matache care plecase in stanga. 1-1.

M:-Pe astea nu ti le apara nimeni, niciodata.

E:-Sa stii.

Serban urma sa execute pentru noi. A incercat si el o executie pe centru, insa limbajul corpului sau a fost usor de citit pentru Balgradean, acesta ramanand pe picioare si aparand fara probleme.

E:-Mda...nimeni...

M:-P*** mea...

Alt fundas, Novacek, a urmat pentru Concordia. Si el a incercat tot un sut pe mijlocul portii. Matache i-a ghicit intentia, insa sutul a fost foarte puternic, iar portarul nu a reusit sa il respinga de pe cadrul portii. 1-2.

E:-Pfoaai, da-o-n p*** mea. Mor cand ghiceste pe unde se bate si nu poate sa apere.

M:-A si dat tare, ce sa scoti la aia?

Calcan era al treilea la noi. Mijlocasul suteaza tare pe dreapta lui Balgradean, mingea loveste bara si intra in poarta. 2-2.

M:-Daca nu intra, era pa meciul.

Tanarul Nelut Rosu a urmat pentru Chiajna. Mijlocasul a incercat sa imite executia lui Andrei, atat ca a tras pe dreapta portarului. Mingea a fost trimisa ceva mai aproape de centrul portii, insa, iar Matache a reusit sa respinga.

E:-Ala e, ma!

Enceanu urma sa deschida a patra serie. Acesta a sutat pe dreapta portarului la firul ierbii, destul de aproape de centrul portii. Balgradean a ghicit coltui, dar mingea s-a strecurat pe sub el. 3-2.

E:-Am zis ca o apara si pe asta.

M:-Da-i in p*** mea. Sa mai tina mingea aia si cu noi.

E:-Eu zic ca a tinut si cand a intrat din bara in poarta. SI cand a tras Rosu in bara din lovitura libera. Hai sa nu fim calici...

Un alt fundas, Tincu, a fost al patrulea pentru Chiajna. A batut oarecum sus, undeva la nivelul capului lui Matache, pe dreapta acestuia, dar aproape de centru portii. Portarul nostru atinge mingea, cazand in genunchi, iar aceasta loveste transversala si cade pe linia portii. In timp ce urma sa cada a doua oara, Matache se arunca asupra ei, reusind sa o pastreze in afara portii.

E-Binee, maaaa!

M:-Maaaama. Dam gol acum si am castigat!

Valceanu avea sansa sa inchida show-ul. Stelistul si-a luat un elan scurt si a sutat violent sub bara, aproape de centrul portii. Balgradean i-a ghicit intentia, dar mingea a fost sutata imparabil, ajungand in plasa portii. 4-2 scor final.

(toti de pe banca in cor)-Ieeeeheheeee!

Dam apoi navala toti spre ultimul marcator si spre Matache, care a reusit doua parade salvatoare. Castigasem! Am reusit sa o scoatem si pe Chiajna. Ne calificam mai departe in sferturile de finale ale Cupei Romaniei. M-am dus apoi si la Andrei sa-l felicit:

E:-Ia zi, Ronaldinho! Au trecut emotiile?

A:-Au trecut, au trecut.

E:-Nu-ti mai fie ma frica de orice. Cand ai ceva de facut, fa-o. Nu sta sa te gandesti, sa te razgandesti, sa iti faci griji ca ceva o sa iasa rau. E ca la inot. Te arunci in apa si vezi ce se intampla. Daca te descurci, ramai la suprafata. Daca nu, te duci la fund. O sa stai toata viata cu gandul ca te ineci? Nu! O sa te gandesti mereu ca sari in apa si iesi apoi imediat la suprafata. Ai talent, n-ai niciun defect major. Fi in p*** mea mai infipt, ca o sa ai doar de castigat.

Ii dau apoi doua palme blande pe cap, dupa care ma duc cu el alaturi de restul echipei, care deja formasera hora pe teren.

Link to comment
Share on other sites

Ziua urmatoare, joi 15 decembrie, am chemat toti jucatorii la stadion pentru o ultima intalnire pe 2016. Iarna inca nu se "activase" complet, vremea inca era acceptabila, cu soare pe cer si o temperatura placuta. Nu aveam niciun antrenament programat, ci voiam doar sa ii felicitam pe toti pentru evolutiile din prima jumatate a sezonului. Pe la ora 12 eram toti la stadion.

E:-Baieti, in primul rand vrem sa va felicitam pe toti. Desi am avut acel start mai putin bun, ne-am revenit repede, am aratat tarii intregi nu doar ca meritam sa fim in prima liga, ci si ca putem sa invingem echipe solide de acolo. Am reusit sa punem la respect adversarele din clasament, daca o tinem tot asa o sa promovam fara probleme. Ne-am inchegat, am devenit o echipa unita, iar daca ramanem aici cu totii si dupa promovare, sunt sigur ca ne vom descurca cu brio si in Liga 1.

M:-Din sezonul urmator o sa inceapa vina oferte, tatonari. O sa inceapa unii patroni, conducatori, cum e Gigi, de exemplu, care o sa iasa in presa si o sa inceapa sa zica "ne place de x, vrem sa-l luam pe y, ne intereseaza Cutare". Va zicem de acum, nu ne intereseaza nicio oferta venita din tara. Nu ne intereseaza sa vindem jucatori pe cateva sute de mii de euro si sa scoatem un profit rapid. Principalul nostru gand la echipa asta e performanta, atat al nostru cat si al sefilor nostri. Da, vom incepe sezonul urmator din statutul de nou-promovata, dar nu vom fi rezervorul de jucatori din care se vor alimenta celelalte echipe. Vrem sa va pastram, vrem sa ne batem la campionat si sa jucam apoi si in Europa. Va mai zicem inca o data, in cazul in care mai sunt unii care au dubii din punctul asta de vedere: Nu suntem o echipa, avem bani. Odata cu promovarea, vor creste si salariile, ca sa reflecte nivelul la care jucam. SI nu numai ca nu o sa vindem jucatori in tara, dar acolo unde avem nevoie de intariri ne vom putea uita chiar noi dupa variante de jucatori printre contracandidatele noastre la titlu.

E:-Bineinteles, daca o sa apara oferte din strainatate si unii din voi veti vrea sa urcati ceva mai sus de nivelul Romaniei, nu o sa ne punem in calea voastra. Dar in ceea ce priveste competitia interna, noi aveam cea mai mare incredere ca vom domina.

M:-Si chiar si cu plecatul in afara. E decizia voastra ce veti vrea sa faceti, car speram sa nu va pripiti si sa acceptati orice oferta venita de prin liga a 2-a din Turcia sau din Emirate sau Azerbaijan, si aici ma refer la voi astia mai tineri. Noi va spunem, aici e un loc unde va puteti dezvolta, unde va puteti creea o identitate solida de fotbalisti adevarati si apoi sa plecati la o echipa occidentala, unde sa puteti face si performanta, nu doar bani.

E:-Eh, cred ca v-am rapit destul din timpul vostru liber. Va multumim tuturor pentru prezenta, felicitari inca o data pentru evolutiile din acest an. Acum, vrem doar sa va uram un concediu placut si sarbatori fericite alaturi de cei dragi. Sa ne vedem cu bine in noul an!

Ne-am luat apoi la revedere de la fiecare in parte si am plecat si noi spre casa. Am trecut mai intai prin Poiana ca sa il lasam pe Andrei si apoi urma sa pornim si spre Bucuresti. Cea mai tare faza a fost cand am ajuns la tara. Parintii lui Andrei stiau ca urma sa ajunga acasa in ziua aceea, asa ca au dat de veste prin sat. Cand am ajuns la el de casa, la un bar situat chiar langa casa lui il asteptau vreo 20-30 de oameni. Era, pana la urma, cea mai cunoscuta persoana din sat in momentul de fata, eroul local. Nu era insa singurul din Poiana care a ajuns fotbalist profesionist. La acelasi capitol si mult mai cunoscut din punctul asta de vedere se incadreaza si Georgica Vamesu, care a jucat nu mai putin de 11 ani la Rapid. Dar vremea lui a trecut, acum era timpul lui Andrei :D .

Dupa ce l-am lasat acasa pe "Ronaldinho", eu si cu Mugur am plecat spre Bucuresti.

E:-Off, in sfarsit pauza. Abia asteptam sa ma pot destinde, sa ma detasez de echipa asta o perioada.

M:-E urat la noi ca in timpul sezonului nu avem niciun fel de pauza. Chiar daca vin meciurile nationalei, noi jucam incontinuu.

E:-Stiu. Aia e, e bine ca a venit in sfarsit iarna sa ne mai relaxam oleaca.

M:-Si cu echipa cum facem? Pastram aceeasi jucatori si pentru retur?

E:(fac o pauza de cateva secunde)-Ma, acum ca ai deschis subiectul...o sa trebuiasca sa ne despartim de cativa din ei.

M:-Ai pe cineva in minte?

E:-Pai, din start, aia care nu prind echipa. Costea, Mihai si cu Dananae.

M:-Pai si Niculae?

E:-La el e altceva. El macar e liderul echipei, chiar daca a jucat doar un meci. El si cu Constantin tin vestiarul legat. El are rostul lui, atat ca nu pe teren.

M:-Hmm, si pe "Lord" vrei sa-l mai tii?

E:-Cerchez? Ma, nu am nimic cu el. A jucat de cateva ori, a dat si goluri. Dar vreau neaaparat sa mai aducem cativa jucatori sub 21, ca avem foarte putini si ne fute grav regula aia, de trebuie sa avem cel putin 3 pe teren pe toata durata meciului.

M:-Bine gandit. Sa avem mereu variante sa inlocuim. Ai pe cineva in minte?

E:-Ma, sincer inca nu m-am gandit. Mijlocasi ne-ar mai trebui, ca acolo in fata apararii sunt doar Andrei, Serban si Bucsa. Daca se rupe unul din ei sau e suspendat, din start nu mai avem rezerva.

M:-Ee, avem jucatori care pot sa joace si acolo. Purece, Barboianu, chiar si Enceanu.

E:-Da ma, dar de ce sa umblam cu improvizatii cand putem sa ne facem si noi un lot complet?

M:-Mda, ai si tu dreptate. In rest?

E:-In rest, eu zic ca stam bine peste tot.

In cele din urma am ajuns si acasa. Singurul care venise sa ma intampine a fost cainele, deoarece ai mei erau inca la munca. Era un gand atat de linistitor ca in sfarsit puteam sa am parte de o odihna prelungita, sa nu trebuiasca sa plec la drum sute de kilometri intr-un autocar pentru urmatoarele saptamani. Nu ma gandeam ca o sa aiba un efect atat de mare asupra mea programul asta de antrenor de fotbal. Cat eram la Utchim parca era placut, dar erau totusi si diferente. Acolo antrenam in mare parte copii si nici nu era o asa mare bataie de cap cu rezultatele. Castigai, pierdeai, nu era cineva sa te traga la raspundere. In ligile inferioare nu isi bateau capul primarii cu ce antrenori pun la echipa. In mare parte se multumeau sa aiba pe cineva acolo care sa se ocupe de treaba asta.

La Arctic nu mai era asa. La oricare meci ma gandeam ca daca o dam in bara o sa fiu tras de urechi. Dar, din fericire nu am avut foarte multe momente de panica.

Link to comment
Share on other sites

Ziua de joi a trecut repede. Desi aveam de gand sa lenevesc pana ziua urmatoare, am iesit totusi cu prietenii de prin zona, Viorel, Tibi, Bogdan, Marius, (in cazul in care nu va mai aduceti aminte de ei din postarile anterioare, sper sa nu ma injurati) la un restaurant pentru ai cinsti. Trecusera luni bune de cand nu am ma mai intalnisem cu ei si chiar simteam nevoia sa mai facem o iesire, de dragul vremulrilor trecute. In anii trecuti, cand antrenoratul era inca un vis nesperat pentru mine, intalnirile noastre aveau loc doar in jurul strazii unde am crescut cu totii, ori direct pe strada, ori la unul din noi acasa. Acum, daca tot imi permiteam, am zis sa mai facem si ceva nou.

Si bineinteles pentru ca Tibi, Bogdan si cu Marius erau stelisti, nu aveau cum sa apara si "intepaturi" cand urma sa discutam despre fotbal:

Marius:-Si s-a anuntat, ma, cu cine jucati mai departe in Cupa?

Eu:-Inca nu. Maine o sa fie tragerea la sorti.

Bogdan:-Daca picati cu Steaua, sunteti mancati.

E:-Poate o sa credeti ca vorbesc aiureli, dar chiar vreau sa picam cu ei, ca sa le aratam ce insteamna fotbalul.

B:-Pfff, ne-am dat dracu'...

M:-Se pune Reghe pe voi, n-o sa mai stiti pe unde e mingea.

E:-Mai lasa-ma cu mascariciu' tau! Daca si ala-i antrenor de valoare, eu sunt popa.

M:-Bai, ma lasi? Si campionatele alea cum le-a castigat, ma? Ca erau de fiecare data campioni cu 5-6 etape inainte sa se termine campionatu'.

E:-Pai, scuza-ma, dar cand tu care conduci Lamborghini te intreci cu alti 17 oameni care conduc Dacii, cine o sa castige? A avut cel mai bun lot din tara de fiecare data, da-l in ma-sa. Acuma de ce nu e pe primu' loc?

Tibi:-Pai si la tine nu e aceeasi situatie acuma, boss? Ca si tu esti pe primu' loc, da' ai echipa net superioara. Vrei sa spui ca nici tu nu ai valoare?

E:-Ba, despre mine o sa ma pot pronunta de la anul. Sa dea Dumnezeu sa raman in continuare la echipa si vedem apoi ce e de capu' meu.

Viorel:-Ba da' si voi v-ati pus, asa, pe capu' omului? El isi vede de treaba lui, voi vedeti-va de a voastra. Cand o sa fiti si voi in fotbal atunci sa comentati.

M:-Aoleu, ce se apara dinamovistii intre ei! Ho ,ma, ca nu i-a zis nimeni nimic!

Desi mai fost contre de genul asta la masa, erau toate "amicale", nu se suparase nimeni pe nimeni. A doua zi dupa amiaza, ma uitam la televizor asteptand sa inceapa tragerea la sorti. Eram foarte nerabdator sa aflu cine urma sa ne fie adversar mai departe. Din Liga 1 au mai ramas in competitie Dinamo, Steaua, Gaz Metan si Astra, din Liga a 2-a noi, Dunarea Calarasi si Olimpia Satu Mare si, surpriza competitiei, din Liga a 3-a mai erau Metaloglobus. Si cum ascultam la ce vorbeau aia la TV, am auzit o veste neasteptata si am luat rapid telefonul sa-l sun pe Mugur:

E:-Vere, ce faci?

M:-Uite prin oras la cumparaturi. Tu?

E:-Acasa, ma uit la TV ca sta sa inceapa tragerea la sorti. Sa-ti dau o veste bomba?

M:-Ia, uimeste-ma!

E:-Suntem cap de serie!

M:-Bai esti nebun?

E:-Sa mor! Suntem noi cap de serie in locul lu' Gaz Metan.

M:-Pai cum dracu', ma? Ca doar aia sunt in prima liga.

E:-Nu am nici cea mai vaga idee, ca nu au explicat. Sau poate or fi zis, da' nu am auzit.

M:-Pfoaaaa, cat noroc! Sa ma tii la curent.

E:-Pai stai la telefon, ca trebuie sa inceapa.

M:-Hai ca stau, bine.

E:-Au tras prima echipa...e Metaloglobus.

M:-Mama, daca picam cu astia suntem cei mai norocosi.

E:-Si o extrag acum pe a doua...(incep sa tip) noi suntem!

M:-Bai ma lasi?!

E:-Sa-mi bag p***, noi suntem! Jucam cu Metaloglobus!

M:-Ba, tu sigur nu faci misto de mine?

E:-Hai ma, ce dracu'! Intra pe net si uita-te daca nu ma crezi.

M:-Maaaaama. Semifinale scrie pe noi. Se-mi-fi-na-le!

E:-Nu cred, nu pot sa cred! Ne-a pus Dumnezeu mana in cap.

M:-Si mai departe, cine cu cine?

E:-Pai...Olimpia cu Dinamo, Calarasi cu Astra si Steaua cu Gazu'.

M:-Sa-mi bag p***, e mai mare norocu' decat atunci cand am picat cu Giarmata.

E:-Cred ca. Cica pe la sfarsitu' lu' martie or sa se joace meciurile.

M:-Oho, pana atunci avem tot timpu' sa ne intram in forma.

E:-Hai da-o-n p*** mea, ca pe astia ii batem si neintrati in forma. Daca ne scot astia din Liga a 3-a, ne dam demisia.

M:-Ai dreptate si tu.

Si da, norocul ne-a suras si de data asta. Nu doar ca noi am reusit sa picam cu o echipa mai mult decat accesibila, dar am si echipele cu care mi-as fi dorit sa picam mai departe, Steaua sau DInamo aveau adversari facili si aveam sanse mari de a le intalni in semifinale. Din nou, desi eram constient ca eram 99% promovati si urma sa jucam cu ei din sezonul urmator, imi doream tare mult sa le intalnim cat inca aveam statutul de echipa din esalonul secund intr-un meci eliminatoriu. Eram un amator de "underdog stories" si imi doream enorm sa am propria mea poveste de genul.

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Te-ai scos. Singurul bai ar fi faptul că joci la Metaloglobus acasă, adică la stadionul lor UEFA Elite de 200 de locuri. Și mă îndoiesc că se încumetă vreo televiziune să-și aducă echipamentul scump de câteva milioane acolo în Pantelimon, deci zero TV revenue :).

Steaua, Dinamo, Astra cam cum o duc în Ligă, ca să ne facem o idee cam câte șanse ai la o finală.

Link to comment
Share on other sites

 

12 minutes ago, DragosBox said:

Te-ai scos. Singurul bai ar fi faptul că joci la Metaloglobus acasă, adică la stadionul lor UEFA Elite de 200 de locuri. Și mă îndoiesc că se încumetă vreo televiziune să-și aducă echipamentul scump de câteva milioane acolo în Pantelimon, deci zero TV revenue :).

Steaua, Dinamo, Astra cam cum o duc în Ligă, ca să ne facem o idee cam câte șanse ai la o finală.

Pai, Astra a terminat sezonul regulat pe locul 8, deci e in Play-out. Dinamo a terminat pe pe 5 si Steaua pe 3. Deocamdata se tin foarte tare Craiova care e lider inca din etapa a 11-a si Chiajna care se bate cu Steaua pentru locul 2.

Da, o sa joc in Pantelimon cu ei. Nu sunt atat de deranjat de TV revenue, ca au turcii bani sa-mi dea :D 

Link to comment
Share on other sites

Sarbatorile de iarna au venit si au trecut. Desi la inceputul vacantei eram cel mai incantat ca aveam in sfarsit parte de o pauza mai lunga, acum eram din ce in ce mai nerabdator sa ne reapucam de munca. Reunirea lotului o aveam programata pe 20 ianuarie, iar dupa vizita medicala urma sa plecam in cantonament. Inca nu aflasem niciun detaliu despre unde vom merge, urmand a fi informati de Cristi Balasa de lucrul acesta in ziua reunirii.

Cu o zi inainte de a ne indrepta spre Targoviste, eu si cu Mugur ne-am intalnit pentru a discuta despre jucatorii pe care voiam sa-i luam. Deja ne despartisem de treci jucatori, Costea, Dananae si Liviu Mihai si trebuia sa cautam inlocuitori.

Eu:-Deci...am scos un atacant, un mijlocas central si un fundas dreapta.

Mugur:-Asa e. Si sa tinem cont ca inca mai avem doi fundasi dreapta, deci acolo stam bine. Si inca avem trei atacanti, daca il mai punem la numaratoare si pe Marius Niculae.

E:-Si, asa cum am stabilit, trebuie sa luam jucatori sub 21 de ani ca sa ne ajute sa respectam mai usor regula aia tampita.

M:-Bun. Idei?

E:-Ma, deja cazusem de acord ca ne-ar trebui un jucator la mijlocul terenului, unde ii avem doar pe Andrei, Serban si Bucsa. Cand am jucat cu Chiajna in Cupa, a fost unu' de la ei care mi-a captat atentia.

M:-Rosu?

E:-Nu ala. Adica e bun si el, dar el e ceva mai ofensiv, mai tehnic, iar noua ne-ar trebui mai mult un inchizator.

M:-Aha. Si la cine te-ai gandit?

E:-La Novacek.

M:-Novacek? Ala a jucat fundas stanga.

E:-Cu noi, da. Dar nu aveam oameni pe postul ala si l-au folosit pe el. M-am uitat la meciuri d'ale lor in Liga 1, joaca mai mereu la inchidere.

M:-Si zici tu ca e bun?

E:-Mie mi-a placut de el. Si daca nu rupe gura targului, macar rezerva pentru Bucsa tot poate sa fie.

M:-Mhm. Deci asta ar fi primul.

E:-Altceva la ce ma gandeam...zic ca ar fi bine sa luam si un atacant.

M:-Pai nu avem destui?

E:-Avem, dar daca pateste Tudorie ceva, ce facem? Ramanem in Cerchez si in Niculae?

M:-(sta si se gandeste cateva secunde bune)-Daca tot e sa luam, stiu eu pe unu', tot la Chiajna.

E:-Pe cine?

M:-Pe ala...Raducanu.

E:-Aaa, da da da. Il notam si pe asta.

M:-Auzi, e bine ca noi ne facem liste aici. Dar pe cineva am intrebat daca putem sa aducem jucatori? Sau ce fel de jucatori?

E:-Lasa ma, n-ai tu grija. Ii trecem aici si ii dam mai departe lu' Balasa. Daca zicem ca ne trebuie neaaparat intariri, trebuie sa aduca pe cineva. Si nici foarte scumpi nu au cum sa fie, ca doar ii luam de la Chiajna. Nu luam vreo vedeta.

M:-Ma rog. Si deci, astia-s toti?

E:-Hmmm...m-am mai gandit al ceva.

M:-La ce?

E:-Linia de 3 din spatele varfului. Ar fi bine sa mai avem si acolo pe cineva.

M:-Pai nu sunt ma destui? Sunt Calcan, Valceanu, Purece, Enceanu, Serediuc si Petre. 

E:-Da, dar din astia doar Valceanu si cu Petre se uncadreaza la regula aia de sub 21 de ani. Tot am mai avea nevoie de oameni acolo. Daca sunt astia iesiti din forma trebuie sa avem macar inca unul pe care sa il putem baga pe teren, sa putem jongla cu ei.

M:-Inteleg ce zici. Si te-ai gandit la vreunu'?

E:-La multi. Ideea e ca jucatorii tineri de pe posturile astea sunt si scumpi in draci.

M:-Pai si atunci cum facem?

E:-Ma gandeam sa facem la fel cum am procedat cu majoritatea astora pe care ii avem deja. Imprumutam.

M:-Pai si ne umplem lotul de jucatori imprumutati?

E:-Ne descurcam si noi cum putem. Cine stie, poate din sezonu' urmatori ii putem aduce si definitiv.

M:-Mda, ma rog. Si pe cine vrei?

E:-Era unu' tot la Steaua...

M:-Ba, da-ma-n p*** mea. Luam tot lotu' lu Steaua?

E:-Ce sa le faci ma? Daca astia au toti jucatorii care ne trebuie?

M:-Co**e, ar fi al patrulea jucator pe care il imprumutam de la el. Deja sunt Tudorie, Valceanu si cu Enceanu.

E:-Oricum nu ii folosesc astia, deci ce conteaza? Asa e bine pentru ei, ca isi lasa fotbalistii sa joace in alta parte, sa se dezvolte si e bine si pentru noi ca ne folosim de ei.

M:-Pai da. Si dupa ce ii crestem noi, si-i iau ei inapoi si se umple de bani de pe munca noastra. Trebuie sa avem ceva de termen lung, ca asa nu facem treaba.

E:-Bai, alta varianta si pe bani putini nu avem. N-avem cum sa procedam altfel.

M:-Bine, in sfarsit. Si de cine zici?

E:-Au adus astia acum ceva vreme tot pe un pusti d'asta, Mihalcea il cheama. Si din ce am gasit despre el acum e la echipa a doua deci nu ar trebui sa negociem prea mult pentru el.

M:-Bine, fie. Altii?

E:-Cred ca astia sunt suficienti. Am dat 3, luam tot 3. Sper doar sa nu faca astia urat si sa ne lase sa-i aducem

Link to comment
Share on other sites

Balasa:-Novacek si Raducanu de la Chiajna...si Mihalcea de la Steaua imprumut. Astia-s toti?

Eu:-Astia sunt. Se poate sa-i luam?

B:-Noi putem multe, Gabi. Desi, m-as fi asteptat ca atunci cand v-ati alcatuit lotul sa fie complet, sa nu mai avem nevoie de alte intariri pe parcurs.

E:(trag un oftat scurt)-Cand l-am facut credeam ca o sa terminam sezonul cu aceiasi jucatori. Dar, na, mai observi pe parcurs ce modificari mai trebuiesc facute.

B:-Eh, se mai fac si greseli. O sa te obisnuiesti si tu odata si odata sa iti alegi un lot asa cum trebuie.

E:-Eh, si daca nu ma obisnuiesc te am pe tine sa imi aduci jucatori de care n-am nevoie.

B:(pe un ton iritat)-Nu mai spune? Dar cand da goluri Cristi (Cerchez) nu mai zici ca nu iti e de folos, nu? Sau de Nica, ca ti-a ajuns titular peste Barboianu si Dananae pe care i-ai luat tu. Ba chiar unu' din ei i-am dat, ca nu era nimic de capul lui.

E:-Da, hai sa ne laudam acum...

B:-Eu zic sa te multumesti cu ceea ce ai, sa fi recunoscator pentru ajutoril primit si sa lasi figurile astea de-o parte. Doar pentru ca ai avut noroc sa ajungi in pozitia asta nu inseamna ca trebuie sa faci pe grozavu'.

E:-Aa, asta te framanta pe tine asa tare? Ca sunt eu norocos?

B:-Off, hai ca imi racesc gura de pomana cu tine..(inchide telefonul)

Inca de prima zi cand l-am intalnit pe Cristi Balasa am vazut ce atitudine de cacat are fata de mine, de Mugur si de Andrei. Initial am crezut ca ala ii e felul de a fi, ca a ajuns director sportiv la o viitoare echipa de top din Romania si se credea prea important ca sa le dea altora vreo importanta. Sau ma rog, celor care ii sunt "inferiori". Acum incepeam sa inteleg care era problema lui de fapt. Nu suporta faptul ca noi trei am ajuns unde am ajuns asa, dintr-o data.

Daca l-am fi pupat toti in c**, cum probabil si-ar fi dorit el, atunci cu siguranta nu ar mai fi fost nicio problema intre noi. Dar nu eram genul acela de om. Hai, ceva respect puteam sa am fata de el, asa cum aveam fata de Iacobuta, fata de turc, dar el a facut imposibil lucrul acesta inca din prima zi. S-o fi gandit ca poate ma dau cu binisorul pe langa el, doar ca sa fie toata lumea multumita, dar daca gandea asta intradevar atunci se insela amarnic. Nu ramanea decat sa continuam cu "intepaturile" pana cand unul din noi va ceda.

La scurt timp dupa ce am terminat de vorbit cu el, l-am sunat si pe Mugur sa ii zic de viitoarele transferuri:

Mugur:-Ia zi, ce ai rezolvat?

E:-Zice ca sunt ca si rezolvati.

M:-Bun. Deci suntem bazati pentru restul sezonului, nu?

E:-Asa ar trebui. Daca nu ni se accidenteaza peste noapte jumatate de lot, o sa fim bine.

Imediat a venit si 20 ianuarie, ziua reunirii lotului. Spre bucuria mea, toti cei trei jucatori, Novacek, Raducanu si cu Mihalcea, erau prezenti pentru vizita medicala, ceea ce insemna ca ii vom avea la dispozitie pentru toata durata perioadei de pregatire. Si ca tot veni vorba de perioada de pregatire, cantonamentul il aveam programat in Spania in La Cala Resort, din orasul Mijas. Acolo urma sa sustinem 7 meciuri amicale, impotriva urmatoarelor echipe: Liaoning, Tianjun, Plzen, Shakhtar, FC Copenhaga, Krasnodar si Karpaty Lvov. Nu mai aveam adversari cu nume la fel de sonore ca in vara, dar nu ma deranja. Eu unul eram incantat ca aveam ocazia sa vad Spania.

In ziua reunirii, m-am dus la cei trei jucatori noi pentru a le ura bun venit la echipa:

E:-Neata, baieti! Ce faceti, cum va simtiti?

(toti, vorbind unul peste altul)-Da, sunt bine, e ok.

E:-Bine ati venit la Arctic, ne bucuram sa va avem aici. Dupa cum probabil ati vazut, lotul este numeros, e concurenta mare pe locuri, deci niciunul din voi nu are un loc de titular garantat. Acum nu vreau sa va sperii, veti primi fiecare din voi sanse de a va afirma. Am pretentia de la voi sa imi aratati ca meritati sa fiti in primul 11. Vreau sa va vad ca dati totul la antrenamente si sa profitati de oportunitate atunci cand va voi trimite pe teren. Fiecare jucator de aici va avea sansa lui de a demonstra ca merita sa fie titular, de acolo o sa depinda doar de voi daca veti stii sa profitati de ea. S-a inteles?

(toti in cor)-Am inteles.

E:-Foarte bine. Pai, hai sa va cunoasteti si colegii.

Ii chem apoi pe Marius Niculae si pe Marius Constantin, capitanul si vice-capitanul echipei, pentru a ma ajuta cu prezentarea lor. Cu mine au avut parte de o introducere ceva mai formala, mai prieteneasca, iar cu ei doi urma sa fie una ceva mai "barbateasca". Asta era si motivul pentru care inca il mai tineam pe Niculae, ca sa ne ajute sa-i "calim" pe astia mai tineri. Am considerat mereu ca ntr-un grup cu atatia jucatori tineri e foarte important sa ai pe cineva care sa fie "mana de fier" in vestiar, care sa-i tina sub control.

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Greu cu Bălașa asta... Dar tot mai bine decât cu un Becali care să-ți aleagă echipa.

@ovidiu10 crezi că am putea muta thread-ul asta în categoria de cariere? Aici în FM Stories nu prea îl vede nimeni și cum gaby ține cariera activă cred că ar fi normal să-l mutăm acolo. Știu că e FM 17 dar oricum el nu pune screenshoturi, așa că nu-și dă seama lumea :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy