Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fotbalul In Spatele Cortinei : Mai Mult O Afacere Decat Un Sport In Zilele Noastre


Flavi

Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Alo,Flaviuse...

-S**i p**a !

-Sunt Alex,ma.Cosmin nu mai vrea sa te sune.

-Atunci s**i si tu p**a.

-Suntem pe 3 in campionat.

-Care "noi" ?

-Eu cu Cosmin.

-Si tu cu ce il ajuti pe Cosmin ? Si mai ales cu ce ma ajuta asta pe mine...
-Sunt scouter,prostule.Nu ti-a zis ?

-Parca mi-a zis...e prea vag sa-mi amintesc.

-Inca esti suparat pentru c****ul ala de transfer ?

-Da,dar nu stiu de ce.Pana si mie mi se pare banal.

-Vezi ? Hai sa ingropati securea si...

-Sa s**i p**a.Crezi ca am nevoie de voi sau ce ? Relatiile astea de prietenie sunt invers proportionale cu performanta de pe teren.

-Ba,as zice ca esti spalat pe creier,dar e imposibil.Toata lumea stie ca nu ai creier.

-Imi doresc ca tu sa fi murit in cabana aia.

Asta a fost picatura care a umplut paharul.Cu siguranta nu voi mai vorbi ceva timp cu cei doi,dar probabil este mai bine asa.Prietenia care dateaza inca din perioada I-VIII...s-a dus.Clasica sonerie Nokia se aude a doua oara pe ziua de azi.

"CE MAI VOR RETARDATII ASTIA ?"

Nu mai citesc numele apelantului,dau direct accept.

-Da,cine e ? cu un glas calm,nelasand conversatia de mai devreme sa intervina in intonatie.

-Cum cine ? Parca aveai numarul meu. Imediat il recunosc dupa voce.

-Silviule,nici n-am apucat sa-mi iau "La revedere" pe aeroport.Ai plecat dinainte.Cu ce motiv vrei sa schimbam doua vorbe dupa atata timp ?

-Tu cat esti de patriot ?

-Extrem de mult."HAI DINAMO !"

-Nu asta vreau sa zic.Tii cu Romania,da ?

-Nu...sunt roman si tin cu bozgorii,baga-mi-as p**a in ei.

-Vin pe 12 in Romania sa vad meciul cu Olanda.Trebuie neaparat sa vii cu mine.

-De cand esti tu cu fotbalul,ma ? Eu stiam ca esti doar cu muia.

-La cat timp am stat in NY,mi-am dat seama ca fotbalul e sportul rege,nu rugby-ul.

-Bine,ma.Pe cat e meciul ?

-13 octombrie.

-Bun.Tu pe cat vii ?
-Ba,te injur.Nu mai face atata misto.

-Da,ma,da.Sper doar ca in tribune pe Lia Manoliu sau unde se joaca meciul sa nu ma intrebi "ce e ala offside?","de cand joaca oamenii colorati fotbal?","avem voie sa plecam daca nu s-a terminat meciul?".

-Iti zic adevarul ? Voi veni in Romania pentru ca mi-e dor de voi.

-Care voi ?
-Tu si Cosmin.

-Atunci alege intre mine si Cosmin.

-Sunteti certati ?
-"Certati" e putin spus.Cred ca nu ne mai vorbim vreodata.

Ii povestesc totul cu lux de amanunte,dar pana si prostul asta crede ca neintelegerea este "lipsita de originalitate" si ar trebui sa fie de scurta durata."Cum de ati ajuns antrenori ? Ce e aia Cupa Romaniei,joaca Steaua si Dinamo in ea ? Cat mai ai pana ajungi la Real Madrid ? , un rezumat al intrebarilor puerile puse de Silviu.Cu toate astea,trebuie sa recunosc ca imi e putin dor sa rad la majoritatea glumelor fara rost facute de el.

6 octombrie,parca acum 3 zile eram egalati de doua ori in minutul 80 si 84.A,stai,chiar atunci a fost.Astazi avem meci cu CSM Focsani,noi fiind echipa gazda,pe 20 vom merge la Bacau,iar pe 25 vom face deplasarea infernala intr-un meci decisiv pentru optimile cupei,cu CSM Resita.

B. Plachta - S. Nanu,C. Ojiga,L. Bica,M. Purica - J. Rose,B. Petre,A. Chipciu,I. Badescu - R. Avram,C. Ichim

Va trebui sa conduc singur echipa in acest meci,Andrei fiind plecat intr-o "misiune de spionaj" a echipei resitene.890 spectatori vor impinge FCM Campina spre poarta lui Axente.In minutul 34,Rascu centreaza in careu pentru Balaur,mingea fiind deviata de Ojiga,iar golul devine o joaca de copii pentru varful impins al focsanenilor.Minutul 47 consfinteste golul nostru dintr-o faza cu care ne-am obisnuit in acest sezon : pasa gresita trimisa in propriul careu de fundasul echipei adverse si golul atacantului aflat la finalizare : Ichim.Inafara de aceste doua goluri,ocaziile au fost putine la poarta ambelor echipe si scorul a ramas neschimbat : 1-1.

FCM Campina - CSM Focsani 1-1

Link to comment
Share on other sites

1st post-16650-0-79247000-1372784174_thumb.p 20 puncte,8 meciuri

2nd post-16650-0-37283900-1372784291_thumb.p 17 puncte,7 meciuri

3rd post-16650-0-99356200-1372784333_thumb.p 16 puncte,8 meciuri

Restul nationalelor nu conteaza,pentru ca matematic sunt eliminate de la EURO.Dupa 8 ani,avem din nou sansa calificarii la un turneu final,precedentul fiind EURO 2000,care a si marcat cea mai mare performanta a Romaniei la un campionat European : sferturile de finala,unde am fost eliminati de Italia cu 2-0."Generatia de aur",cum zic unii (eu nefiind de acord cu aceasta supraestimare),a "decedat" in anul 2000,dar are sansa sa reinvie anul viitor.

Obosit peste masura dupa antrenament si fara vreun chef de a mai merge la meci,trebuie sa imi amintesc ca i-am promis asta lui Silviu,stiind ca il voi mai vedea abia la sfarsitul sezonului si mi-ar parea rau daca as rata perlele lui fotbalistice.Meciul este la Constanta,dar nu putem face plaja din cauza vremii ce se anunta a fi capricioasa.

-Ok,suntem pe stadion.Am garantia ca ai cumparat ambele bilete,dar unde le-ai cumparat ?
-De la casa de bilete.

-Reformulez : pentru ce tribuna le-ai cumparat ?
-Pentru peluza.

-Deja ai facut prima greseala.

-Dar ce voiai,ma,V.I.P ?

-Ba,prostule,de la peluza o sa auzim doar "m**e Piturca" si "DEMISIA ! DEMISIA !".

-N-are ma nimic.Nu ma deranjeaza.

-Poate ma deranjeaza pe mine.

-Asta e.Dupa ce ca ti-am platit biletul,mai faci si figuri ?

-Tu ai vrut sa vin cu tine la meci,prostule.

-Te-am obligat eu sa vii ?

-Sper sa te impuste cineva intr-o misiune ca detectiv.

-Chiar daca se va intampla,tot o sa stai la meci cu mine acum.

-Nu inteleg de ce vii la meciuri.Tu nu urmaresti fotbalul,nu stii sa dai cu piciorul in minge,dar totusi ...

-Asta e al doilea meci la care merg.Primul a fost cel cu Real.Hai sa te prezint unor prieteni,s-ar putea sa-i stii deja.

-Daca sunt suporteri ai Campinei,sa stii ca n-am chef.

*Scuzati-ne,va rugam sa ne faceti loc,multumim,multumim"

-Fata,fii atenta la ce iti zic acum.Mariana este disperata,i-a intarziat ciclul cu cateva zile si crede ca a ramas insarcinata cu George.Ba chiar a incercat sa-si scoata copilul cu penseta. Ma prefac ca nu aud nimic.

-Doamna,dati-va putin in spate sa trec si eu.Doamna...DOAMNA !

-Dar treci,domnule,ce te impiedica ? Si nu mai zbiera ca sunt in mijlocul unei conversatii interesante cu prietena,sau esti needucat si n-ai 8 clase ?

DE CAND VIN P**DELE LA STADION ? S-O F*T INTRE TATE,SI PE EA,SI PE MARIANA.

In sfarsit ajungem la locul nostru,dupa cum scrie pe bilet.Prietenii de care imi zicea Silviu nu intarzie sa apara,aceea fiind...Cosmin si Alex.

-Vai de p**a mea,toti gayii s-au adunat langa mine.Voi ati stiut de asta,ma ?

-Am venit aici ca sa stam putin de vorba.

-Stai calm,te-am iertat de mult...

-SERIOS ?!

-Da,ma.Voiam sa vad cat de departe poti ajunge,dar vad ca n-are rost.Silviule,tu de unde il stii pe Alex ?
-Mi-a zis Cosmin acu' cateva ore de el.Am facut deja cunostinta.

Ma apropii de Cosmin si imi exersez talentul de ventriloc pentru a afla raspunsul la o anumita intrebare :
-Fraierul asta v-a platit si voua biletul,asa-i ?

-Asa-i.

-Despre ce vorbiti voi ?

-Despre meci.Eu am zis ca se termina 1-0 pentru Romania,iar Cosmin a zis 2-0 pentru Olanda,in timp ce Alex merge pe un egal cu ocazii la ambele porti.

-Eu zic ca bate Olanda 1-0.

Dupa prezentarea primului 11,stau linistit pe scaun cu ochii atintiti spre cer.Mai sunt trezit din cand in cand de aplauzele publicului,relevand faptul ca Romania are ocazii la poarta lui Stekelenburg si ca are un joc combinativ de pase,cel putin,asa cred.Prin minutul 76,se aude un cor de fluieraturi adresate arbitrului neamt Wolfgang Stark,care da penalty pentru Olanda in urma unui fault a lui Adrian Cristea la Ruud van Nistelrooy.Dirk Kuyt suteaza plasat si inscrie.Daca dupa meciul cu Belarus,eram 100% siguri intr-o calificare,acum calculele se complica,fiind la egalitate de puncte cu Olanda si cu doar un punct in fata Bulgariei.

post-16650-0-79247000-1372784174_thumb.p - post-16650-0-37283900-1372784291_thumb.p 0-1

Link to comment
Share on other sites

-Ce meci grozav,sa moara copiii lui tata.Sa-mi bag p**a,ce bine am jucat.

-Esti prost,ma ? Noi suntem cei care au pierdut.Chiar si eu,care am dormit tot meciul stiu asta.

-Pai eu tineam cu Olanda.

-Te-au tampit rau aia de la NYPD.Iti place fotbalul,nu mai injuri aproape deloc,pana mea...

-Oricum n-o sa ma mai vezi pana anul viitor.In putin timp plec in America

-Cu cat pleci mai repede,cu atat mai bine...

-Ba,eu vreau sa mergeti cu mine in Luxemburg pentru meciul urmator.

-Dar sa ne s**i p**a nu vrei ? Mars la aeroport ca pierzi avionul.

Uite cum Silviu a plecat.O sa mai am ocazia sa vorbesc cu el abia in vara...ce bucurie ! M-am impacat si cu Cosmin lasand in urma tampita cearta.Azi e 13,nu ? Romania joaca iar peste 4 zile,de data aceasta are o deplasare in Luxemburg,meci pe care il vom castiga fara doar si poate.Nu voi viziona meciul nici de la televizor,fiind in cantonament cu jucatorii,unde vom pregati cu atentie meciurile cu FCM Bacau si FCM Resita.

O saptamana mai tarziu...

B. Plachta - S. Nanu,V. Aristan,L. Bica,M. Purica - J. Rose,B. Petre,A. Chipciu,I. Badescu - R. Avram,C. Ichim

Un meci cu o echipa mult mai slab clasata decat noi...noi fiind pe locul 13,ei fiind pe 17.Chiar si asa,lumea nu inceteaza sa vina la stadion si sa sustina echipa,chiar si pe vremea asta geroasa cu viscol si ninsoare.

'12 : Chipciu arunca de la margine pentru Badescu care centreaza din prima in careu pentru Avram,iar acesta reia cu capul in poarta lui Cernea .

'49 : Zapada a acoperit o mare suprafata de teren,dar asta nu il impiedica pe Boghian sa finalizeze in poarta lui Plachta cu un sut plasat,imediat ce a primit o pasa pe diagonala de la Kelemen.

'51 : Un joc excelent intre trio-ul Huiban-Hidisan-Boghian consacreaza golul Bacaului,inscris de Boghian cu un sut de la linia careului de 16m.

FCM Bacau - FCM Campina 2-1

-Ce viata cruda,puteam obtine mai mult.Huiban chiar a jucat bine in aceasta seara.Cosmin are mare noroc cu el...

Intre timp,pe 17,Romania a castigat 3-0 la Luxemburg si inca ramane in calculele calificarii.Totul se va decide insa pe stadionul Vasile Levski in Sofia,pe 17 noiembrie,unde Romania va juca meciul decisiv cu Bulgaria,care a castigat tot pe 17 cu Albania (nu stiu cu cat,stiu doar ca a castigat).De Olanda nu mai zic,pentru ca doar o minune ar putea face sa nu termine pe primul loc al grupei.

Link to comment
Share on other sites

-Ba,fii atent.Plachta in poarta,Nanu,Ojiga...

-Ojiga e suspendat in acest meci.

-Cum e ma suspendat ?
-Pentru galbenul luat in meciul cu Bacau.

-Ce cacat.Acum trebuie sa-l bagam pe praful ala de Hulubei ?

-Cam da.

-Bag p**a.Uite asa se pierde o calificare,cu jucatori accidentati si cu jucatori suspendati.

-Faci referire la Cazacu si Ojiga ?

-Da,ma.Maine-poimaine se accidenteaza si Chipciu.

-Sa speram ca nu.

-Ce banca de rezerve mai avem inafara de Draghici,Sandei...si-atat ?

-Hulubei si Ionut Ticlea.

-4 rezerve...e bine.Mai facem un transfer in iarna si nu ducem lipsa.

Pentru cei care nu s-au prins,dialogul este de dinaintea meciului cu FCM Resita,meciul prin care as putea minimaliza performantele celorlalti antrenori ai Campinei,care din cate am inteles,nu a ajuns niciunul atat de departe in Cupa Romaniei.Un joc bun in aceasta seara ne-ar oferi cheia spre calificarea in optimi,dar un joc prost...ne-ar elimina definitiv din cupa in acest sezon.

B. Plachta - S. Nanu,E. Hulubei,V. Aristan,M. Purica - J. Rose,B. Petre,A. Chipciu,I. Badescu - R. Avram,C. Ichim

v3hbpd.jpg

Peste 6500 de resiteni isi fac simtita prezenta,scandand numele echipei preferate.Terenul este impecabil,iar ploaia marunta de acum cateva minute ( de care nu am mentionat nimic ) s-a oprit.

Incepem mai bine meciul,iar in minutul 6 Badescu executa un corner de pe partea dreapta in careul gazdelor,acolo unde Hulubei pune genunchiul la inaintare,dar mingea este respinsa de Doichita de pe linia portii.O alta faza de mentionat se intampla in minuul 40,cand Robotin este zarit de Hulubei la 6 metri in fata propriei porti,iar fundasul nostru incearca sa il surprinda pe Robotin cu lovitura libera de la centrul terenului care pare mai degraba un lob.Robotin ghiceste insa intentia lui Hulubei si prinde mingea cu mici dificultati.Astea au fost singurele momente tensionate ale primei reprize,scorul ramanand 0-0.

In a doua repriza,resitenii cauta golul din toate pozitiile,insa mingea se opreste de cele mai multe ori in plasa laterala,Plachta neavand nicio problema serioasa la centrarile gazdelor sau la suturile de la distanta

Scorul ramane neschimbat,asa ca prelungirile sunt necesare.In minutul 95,Aristan isi pune colegii pe contraatac,mingea ajungand intr-un final la Avram care suteaza puternic din careul gazdelor,mingea fiind respinsa de Robotin si ajungand la Ichim,dar acesta nu isi calculeaza corect pasii si mingea ii este luata de la piciorul drept de catre Mera.

Robotin degajeaza dintr-un out de poarta,mingea este interceptata cu capul de Aristan si ajunge la Bogdan Petre care trimite o pasa directa catre Avram in spatiul liber dintre fundasii centrali ai gazdelor,iar acesta marcheaza cu un sut de clasa.Asadar,mai sunt 7 minute in care trebuie sa rezistam fara sa primim gol,fiind minutul 113.Ma ridic de pe banca,bucurandu-ma impreuna cu jucatorii.

2jcx8k7.jpg

Ichim nu accepta insa ideea de a ne apara pana la final si marcheaza cu un sut la coltul lung dupa o pasa geniala a lui Purica de la 35 metri.

-E minutul 118,hai ca putem inca 2 minute.Tragem putin de timp si...HAI BA,HAI BA...GOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!

FCM Resita - FCM Campina 0-2 !!! Am plecat din prima runda si am ajuns pana in optimi.Ne oprim in finala ?

Link to comment
Share on other sites

Cum ajung in Campina,sunt surprins de faptul ca niciun suporter nu a iesit in strada sa se bucure alaturi de echipa.Inteleg ca nu sunt multi pasionati de fotbal intr-un municipiu cu putin peste 30.000 locuitori,dar cativa tot ar trebui sa fie alaturi si sa se bucure de performanta echipei locale.

"Sustine echipa locala,nu fi sclavul celor din capitala"

Am primit cateva mesaje cu felicitari de la prieteni,printre care si Cosmin,dar cel mai important mesaj a fost cu siguranta cel al patronului,care in ciuda faptului ca imi incurca numele,tot ar trebui sa fiu mandru ca am reusit sa ii obtin increderea : "bv mariane,tineo tot asa".Ma face sa cred ca ori e analfabet,ori nu stie sa puna cratima si majusculele pe telefon.Un regret la calificare este ca nu am negociat mai bine contractul cu patronul acum cateva luni,poate m-as fi ales cu o prima destul de mare cu ocazia calificarii si mi-as fi luat o plasma sau un apartament modern,poate chiar o casa intr-un loc linistit si fara vecini sacaitori care gasesc mereu o solutie de a ma calca pe coada.

"Vecine,imprumuta si mie telecomanda ca a mea nu mai merge"

"Am un joc pentru tine.Pariem fiecare 100.000 de mii pentru cap si pajura.CAP - castig eu,PAJURA - pierzi tu.Ce zici ? "

Si mai sunt cateva exemple care nu le inveti nici la scoala de hotie...

Ziua urmatoare,ora 12:00

FC Drobeta - UTA

Rapid - U Craiova

FCM Campina - Poli Iasi

Chiar atat de norocosi sa fim,ma ? Am mai auzit de "norocul prostului","norocul incepatorului" ,dar asta le depaseste pe toate.Partea buna e ca jucam acasa in Poiana.

Aerostar - U Cluj

Steaua - Poli Timisoara

DInamo/Unirea Urziceni - CSM Valcea

FC Brasov - SC Vaslui

Farul Constanta - Breaza

FCM Campina - Poli Iasi 07.11 ora 20:30

Pana acum am dat doar de echipe anonime pentru mine (nu cunosc niciun jucator de la ele).E clar totusi ca o sa plecam cu sansa a 2a,dar ne-am obisnuit deja in acest sezon sa ni se intample asta.Trebuie sa ne gandim ca nu am pierdut niciun meci acasa in acest sezon,avand 3 victorii si 3 egaluri.

-Ba,Andrei,sper ca de data asta sa-mi faci un raport despre Poli Iasi,vad ca ai uitat sa faci despre Resita.

-Da,stiu.Speram sa nu-ti dai seama.

-Eu nu-mi dau seama doar de ce nu vreau sa nu-mi dau seama.

-Chiar daca am uitat sa fac raportul Resitei,am facut o lista cu jucatori care s-ar putea sa fie interesati sa joace la noi.

-Te ascult.

-Laurentiu Rus,Cosmin Anton,Alexandru Bourceanu si cam atat momentan.

-Doar trei jucatori ?
-Abia am inceput.Pana la sfarsitul lunii o termin.

-Ce stii despre astia trei ?
-Laurentiu Rus poate juca mijlocas dreapta,cat si extrema.
Cosmin Anton este experimentat doar pe postul de mijlocas central si Bourceanu la fel ca Anton.

-Si noua mijlocasi ne trebuie,ma ? Noi avem nevoie de fundasi si atacanti in p**a mea...

-Si ce preferi,sa jucam Hulubei si Petre mijlocasi centrali ?

-De Hulubei mai zic,dar Petre joaca destul de bine.

-Cosmin Anton e peste el,iti zic sigur.

-Bine,ma.Eu am incredere in tine,tu esti cu scout-ul.

-Anton Ionita este de fapt,de la el iau cateva informatii.

-Cand oficializezi un transfer,anunta-ma.Eu ma apuc deja sa pregatesc tactica pentru meciul cu Dunarea.Vorbim mai tarziu,bafta !

Link to comment
Share on other sites

-Ce Hagi,ba,prostule ? Dobrin a fost mult mai bun ca el.A invins-o singur pe Real Madrid si a ciordit si un campionat lui Dinamo.Driblingurile si pasele lui erau pur si simplu magice.

"Printul din Trivale",Nicolae Dobrin,a decedat azi dimineata la ora 07:20 pe patul spitalului judetean din Pitesti in urma unui cancer la plamani.Fostul jucator de legenda al celei mai cunoscute echipe din Pitesti,FC Arges,considerat de multi ca fiind cel mai bun fotbalist roman din istorie,va fi inmormantat pe 29 octombrie in orasul sau natal.

Tata cu siguranta va fi dezamagit cand va deschide televizorul,el fiind un suporter inrait FC Arges si un mare fan al lui Nicolae Dobrin.Chiar si eu simpatizez echipa,desi nu am trait in perioada in care Dobrin fermeca jocul Argesului,vrajindu-si adversarii cu talentul sau colosal.Toate informatiile despre acesta le cunosc din spusele tatalui : "Era un fumator inrait,ii placea mult tuica,dar cand intra pe teren era pericolul numarul 1 pentru adversar indiferent de numele acestuia."

Dupa ce am auzit stirea asta la radio,nu mai am niciun chef sa merg la antrenament.Neavand motivatie,cu siguranta nu m-as concentra la tactica propriu-zisa a echipei si le-as da frau liber jucatorilor sa exerseze ce vor.Trebuie totusi sa nu uit ca (virgula) clubul dispune si de un antrenor secund pentru orice eventualitate.Chiar el ma suna in acest moment :

-Da,ma ?

-Flavius,trebuie sa te rog ceva...

-Ce coincidenta,si eu vreau sa te rog ceva. Ma prefac ca tusesc si incerc sa vorbesc ca si cum as avea nasul infundat. Sunt foarte racit astazi si vreau sa preiei tu echipa in lipsa mea.

-Chiar nu pot.Mai tarziu plec la Pitesti pentru inmormantarea lui Dobrin.

-CE SA FACI ?

-Scuze omule,dar imi pare rau ca s-a stins un mare jucator al Romaniei si vreau sa asist la ultimul omagiu adus in cinstea lui.Nu inteleg de ce a murit el in locul lui Angelo Niculescu.

-Bine,ma.Sa inteleg ca lipsesti pana pe 29 sau chiar 30 ?

-Da,dar dupa ma revansez.Lucrez si peste program daca e nevoie.

-Sa nu uiti asta peste cateva zile.

Prost dispus cum sunt,nu am alta varianta decat aceea de a ma prezenta la antrenamentul oficial.Ajuns acolo,surpriza : portarul nostru de rezerva lipseste.Primul care ma informeaza de absenta lui este Chipciu

-Domn' antrenor,Draghici a plecat in Arges.A avut un deces in familie.

-Apreciez tentativa ta de a-l scapa de orice sanctiune,dar sa stii ca si eu am televizor.

-Nu inteleg la ce va referiti.

-Alex,domnul antrenor vrea sa zica ca Draghici a mintit si s-a dus in Arges pentru alt motiv.

-Aristan,tu cand te-ai trezit ?

-La ora 7,domnule !

-Vad ca nu ai priceput ironia.In fine,cheama toti jucatorii si spune-le sa se axeze pe fazele fixe si pasele directe.Maine e un meci mare.Daca il pierdem,suntem ca si retrogradati.

-Pai,stati putin.Dvs. nu ar trebui sa ne dati indicatii ca intotdeauna ?

-Astazi nu.Am o treaba importanta.

-Dar...

Ii intorc spatele lui Aristan si plec fara a-i da vreun raspuns,cu capul lasat in jos si cu pasii agale.Nu ma afecteaza emotional acest deces,dar imi rascoleste toate amintirile pe care mi le-a bagat tata in cap despre Dobrin.Cum am mai spus,era un mare fan al lui si probabil inca mai e.

Deschid usa dupa doua rotiri la dreapta cu cheia si fix in acel moment suna tata.

-Flavi,te-ai uitat la stiri,nu ?

-Da,stiu ce s-a intamplat.Imi pare rau in special pentru tine.

-De ce sa-ti para rau pentru mine ? Am murit cumva ?

-Nuuu,ma refer la faptul...

-Stiu la ce te referi.Nu trebuie sa te ingrijorezi sau ceva,nu sunt deloc trist.

-Nu erai tu cel care acum vreo 18 ani mi-a spus cat de mult l-a apreciat pe Dobrin ?

-Asta nu inseamna ca trebuie sa devin sadic daca i se intampla lui ceva.

-Sa stii ca tu m-ai influentat sa tin cu FC Arges datorita povestilor care mi le-ai spus despre el.

-Inainte sa-ti zic ceva,vreau sa stii ca toate lucrurile spuse despre Dobrin sunt adevarate.

-Ce vrei sa-mi zici ?

-M-am folosit de acele povestiri pentru a te face sa sustii echipa locala,nu alta de la n km distanta de tine.Stii ca pana ai facut 8 ani am trait in Pitesti.

-Totusi,cu ce scop ai facut asta ? Pana sa devin antrenor,sufeream pentru ei crezand ca nu vor mai ajunge vreodata in prima liga,iar acum imi pasa doar de echipa la care antrenez.Oare daca tineam cu o echipa ca Steaua sau ca Dinamo,m-as fi bucurat de un titlu din 2 in 2 ani.

-Cu Dinamo am tinut eu si mi-a parut rau.

-De ce ?

-Cand FC Arges a castigat campionatul in defavoarea lui Dinamo,multi asa-zisii suporteri si-au injurat echipa pe strazile din Bucuresti.In schimb,cei de la FC Arges au continuat sa sustina echipa si cand aceasta a retrogradat.Asta e diferenta dintre un suporter de rezultat si un suporter local.

-Si acum nu mai tii cu Dinamo ?

-Acum tin cu o singura echipa.

-Aceea find ?

-FCM Campina !

Exclamatia lui tata ma induioseaza.Chiar daca m-a mintit in toti acesti ani insuflandu-mi faptul ca tinea cu FC Arges,stiu ca m-a mintit pentru binele meu.Daca tineam cu Dinamo sau Steaua,probabil nu aveam ambitia necesara de a ajunge atat de departe,chiar daca visul lui era sa ajung doctor cardiolog.In orice caz,echipa pitesteana a avut anii ei de glorie,intre 1970 si 1980,printre care si un jucator cum rar o sa mai vezi.Dumnezeu sa-l odihneasca !

n1t4d0.jpg

Link to comment
Share on other sites

19.II.1990

Au trecut aproape doua luni de la revolutie,dupa ce multi romani anchilozati de regimul comunist s-au rasculat asupra lui Nicolae Ceausecu si a sotiei lui,Elena,pentru faptele savarsite de acestia (subminarea economiei nationale,incercarea de a parasi tara pe baza unor fonduri uriase depuse la banci din strainatate si multe altele).Asta era stirea principala pe toate posturile de televiziune si in toate ziarele,cel mai important dintre ele fiind "Romania libera".Pe atunci nu dadeam doi bani pe banalitati din astea.Singurul lucru care ardea in mine era dorinta de a deveni fotbalist si de a calca pe urmele lui Dobrin,jucator despre care nu aveam un neuron in minte care sa cunoasca vreo informatie legata de el pana m-a luminat tata. Nu stiu daca Dobrin era hiperbolizat de metaforele si epitetele prin care il descria tata,dar nu-mi pasa deloc cat timp priveam cu ochii deschisi spre viitorul meu,avand impresia ca se afla la "doar" 10 ani distanta (eu avand 8 ani pe-atunci) si care purta numele de "Cel mai bun fotbalist roman ALL-TIME".

M-am rugat de tata sa ma dea pe mana unui antrenor profesionist care sa faca din mine genul de jucator care isi tine echipa in spate,dar bugetul in familie era unul sub medie cu care abia ne asiguram nevoile fiziologice.De ziua mea insa,pe 30 iulie 1990,cadoul facut de ambii parinti era unul imbucurator pentru mine,acestia economisind destui bani pentru a ma putea trimite in Bucuresti la o scoala proaspat formata dupa revolutie,unde mergeam cu sperante mari ca voi invata fotbal,in momentul actual abia stiind sa fac o preluare sau sa dau cu piciorul in minge.Bucuria ce venea cu primirea cadoului avea sa dispara imediat ce faceam primii pasi in sala de antrenament,unde eram solicitat la maxim de catre antrenor,dar eram si luat peste picior de multi colegi care vedeau din mine o veriga slaba a scolii respective.Nu progresam aproape deloc si multi imi reprosau faptul ca banii dati de catre parinti pe acest vis copilaresc de-al meu m-au transformat intr-o povara pentru acestia.Unul dintre colegi a intrecut insa masura si a inceput sa se lege de familia mea adresandu-mi mai multe injurii la care nu reactionam de niciun fel.Asta s-a schimbat insa dupa cateva secunde,cand,cu lacrimi in ochi,m-am ridicat sa-i arat cine-i seful dar am fost repede pus la pamant si probabil as fi sfarsit intr-o balta de sange daca antrenorul(despre care toti anticipau ca va intarzia minute bune din cauza unui deces in familie) nu l-ar fi oprit pe tipul ala in momentul in care indrepta pumnul spre mine.Am izbucnit in plans,dar antrenorul a tinut un discurs de fata cu toti si mi-a garantat ca cine se va mai lua de mine "sa-si ia banii inapoi si sa plece".Asadar,am continuat cu antrenamentele pana la inceputul lui septembrie,intr-o maniera linistita de la acel discurs,apoi,pe 9 septembrie m-am intors acasa.Sunt intampinat cu imbratisari din partea mamei care probabil numara zilele incercuind in calendar data la care voi pasi din nou in casa parinteasca.Tata ma intampina cam tarziu cu un mesaj nu tocmai calduros :

-Azi sa te culci devreme,ca maine am nevoie de tine treaz la prima ora.Si inca ceva : nu uita ca ai o datorie de 1.000 de lei pe care va trebui sa o achiti. (banii primiti cadou de ziua mea)

Asa se si intampla.Adorm instant.Ziua urmatoare avea sa fie una care mi-a marcat copilaria,si-anume ziua in care a trebuit sa-mi iau la revedere de la toti prietenii cu care am trecut prin bine si rau atatia ani.

-AZI NE MUTAM IN GIURGIU ! BAGAJELE ! spuse tata cu un glas puternic,nu tocmai linistitor pentru mine

N-a fost o gluma.Ajungem cu totii in Giurgiu dupa ce am stat nemiscati intr-un tren cu un singur vagon.Am fost inscris de parinti la "Scoala generala cu clasele I-VIII Acad. Marin Voiculescu" si am intrat clasa a IV-a,deoarece primele trei clase le-am facut la Pitesti.Acolo aveam sa-l intalnesc pe Cosmin,un om de nota 10 care,desi imi era superior si la invatatura si la fotbal,nu m-a considerat inferiorul sau si am devenit foarte buni prieteni.Era matematicianul scolii,dar nu era deloc un vierme de carte.Dimpotriva,acorda foarte putin timp invatatului.Era genul de copil pe care multi parinti si l-ar fi dorit : ascultator,educat si de incredere.Zic asta pentru ca,la putin timp dupa ce l-am cunoscut,aveam incredere sa ii las si biletul castigator la loto pe mainile lui.Eram mai mult ca sigur ca nici nu-i trecea prin cap sa faca vreo figura urata.Pe langa el,am mai cunoscut un om de incredere care era prieten cu Cosmin,iar acel om se numea Alex.Era cu trei ani mai mic ca amandoi,dar avea mintea complexa si era constient de lumea in care se afla.Am absolvit scoala generala si am fost repartizat la "Colegiul National Ion Maiorescu".Colegi noi,profesori noi,mi-era destul de greu sa ma integrez.Mi-am facut un singur prieten care nu avea nimic in comun cu fotbalul si avea doua laturi diferite : una de baiat linistit si alta de un adevarat om al petrecerii.Silviu Andrei il chema.Spre norocul meu,pe toata perioada liceului nu am ramas repetent,desi am avut aceasta "sansa".Cea mai frumoasa amintire a fost prima noapte de actiune,noaptea in care am devenit barbat avand-o alaturi de Diana,prietena mea de pe-atunci.Dorinta de cand eram mic nu se regasea nici macar in vise,pana intr-o zi cand m-am intalnit cu Cosmin la "Doi papuci" si discutam doar de fotbal.

-Ti-ar placea sa ne facem antrenori profesionisti ?

-N-am eu treaba cu fotbalul,ma.Abia stiu sa lovesc mingea.

-Ca antrenor nu trebuie sa stii neaparat sa joci,trebuie doar sa stii sa le dai indicatii jucatorilor.

-Nu stiu,vedem dupa BAC.

S-a dus si bacul : 6.30 mate,9.10 romana,7.00 istorie.Cu o zi inainte de bacul la mate,am jucat toata noaptea CM,un joc care ma atragea destul de mult pe atunci...si din cauza asta am intarziat si a trebuit sa dau subiectul de rezerva.Cosmin nu stiu ce nota a luat la istorie si romana,stiu doar ca la mate a luat 10 fix.Pentru a sarbatori notele,am hotarat sa il luam pe Alex si sa inchiriem o cabana intr-o statiune montana.Ce-i drept,am sarbatorit cam tarziu,abia la 2 ani dupa ce am luat bacul,dar mai bine mai tarziu decat niciodata.Facultatea pe care o urmam era scoala de antrenori,pe care eram siguri amandoi ca o vom trece si vom obtine toate licentele destul de repede,tata avand pile la executiv.Vacanta la cabana se termina destul de repede,imediat ce primesc un mesaj de la Alex din care deducem (eu cu Cosmin) ca este legat in cabana cu o bomba in interiorul ei.Ajungem prea tarziu ca sa-l salvam,bomba a explodat deja.Tristetea noastra avea sa se inece abia dupa 5 ani,cand am descoperit ca inca traieste.Mai multe nu ar fi de spus,continuarea o stiti.

-Tata,pot sa te intreb ceva ?

-Orice.

-Cand vii in Campina ?

-Stii ca nu pot.Daca as putea,as veni oricand.

-Trebuie neaparat sa vii.Iti platesc eu transportul.

-Dar ce s-a intamplat asa urgent ?
-Am o datorie la tine neachitata timp de 18 ani...pardon,se vor face 18 in iulie,anul viitor.

-Ce datorie ?

-Una de 1.000 de lei .

Link to comment
Share on other sites

In acel moment eram curios sa vad privirea inlemnita de pe chipul tatei sau mai bine zis reactia dupa o vaga amintire de 18 ani.Mai exista insa si o alta varianta,pe langa cea de uimire :

-Sa nu-mi spui ca nu-ti mai amintesti.

-Ba da,ma.Imi amintesc perfect.Era doar o gluma,ca sa stii.Nu pot sa cred ca inca tii minte.

-Cum as fi putut uita ? Mi-a parut rau ca ai dat atatia bani degeaba.

-N-are nimic.Au fost si cursurile alea bune la ceva.

-La ce ?

-Nu stiu.Credeam ca stii tu raspunsul. Incep sa rad.

-Apropo,trebuie sa inchid.Ma duc la antrenament.

-Stai,nu inchide.Daca tot vorbim dupa atata timp,vreau sa stiu...de ce nu ai vrut sa faci armata ?

-Tot din cauza ta.

-Cum din cauza mea ?

-Nu mai stii cand mi-ai povestit de inrolarea ta in armata ?

-Asta chiar nu-mi amintesc.

-Erai beat.In fine,mi-ai zis ca a trebuit sa stai un an acolo si mai bine mureai decat sa ti-l pierzi asa aiurea,ca sa rezum pe scurt.Ai fost cu doi colegi de la liceu in armata si nici nu ii mai cunosteai dupa ce ...

-...i-am vazut rasi in cap exact ca mine,de altfel.Ti-am umplut capul cu prostii cand erai mic.

-Da,dar daca nu erai tu crezi ca mai ajungeam antrenor ?

-Ai dreptate.Am fost un tata bun,inseamna...

-Da...hai ca trebuie sa plec neaparat.Puturosii aia sigur au luat o pauza.

-Bine,succes in continuare.

Mi-a prins bine conversatia asta.Imi simt moralul ridicat.Si cand te gandesti ca daca Dobrin nu ar fi murit,nu as fi vorbit cu tata...

-BAI LENESILOR,ATI SI LUAT PAUZA ? HAI SCULAREA SI 3 TURE DE TEREN !

Simpla placere de a tipa la jucatori si de a le da ordine...cat imi vor lipsi zilele astea cand voi fi un simplu pensionar care isi tine in poale nepotul.

Imi pare rau ca l-am lasat asa usor pe Andrei sa plece,dar o absenta importanta este si cea a lui Draghici.

-Plachta,mai antreneaza-te 5 minute si gata.Daca tu vei fi indisponibil,alt portar nu am.

Jucatorii imi aduc aminte de mine in liceu.Mereu cand lipsea profesorul sau profesoara,stateam culcat pe o ureche rezemat de banca ce era ca o saltea Dormeo in acele clipe.Acum insa,ei sunt elevii si eu sunt profesorul.

Am incheiat antrenamentul pe ziua de azi.Sper sa fi dat roade,ca maine avem meci cu Dunarea Galati,iar un esec ne-ar plasa si mai mult in zona mlastinoasa a clasamentului.

Link to comment
Share on other sites

Daca acum o saptamana la meciul cu FCM Bacau ningea,acum,la meciul cu Dunarea Galati ploua.Schimbatoarea mai e vremea asta intr-o luna de toamna (octombrie),dar e chiar racoroasa si placuta.

Ar trebui sa incep cu prezentarea primului 11,nu ? Singurele lucruri de mentionat ar fi ca nu avem rezerva de portar si ca Hulubei va juca fundas dreapta in absenta lui Nanu care s-a accidentat grav la meciul cu Resita,desi nu dadea semne ca nu ar mai putea continua.Accidentarea este una foarte grava dupa spusele medicului echipei,Ionut Paraschiv.Nanu va sta in afara terenului pentru un interval de 3-5 luni,suferind de aceeasi accidentare ca Ionut Cazacu.

B. Plachta - E. Hulubei,V. Aristan,L. Bica,M. Purica - J. Rose,I. Badescu,I. Ticlea,A. Chipciu - R. Avram,C. Ichim

2iqia6x.jpg

Purica executa o lovitura libera de la mijlocul terenului,mingea ajungand in careu si fiind lovita cu capul de catre Ichim,ajungand la Aristan care suteaza de pe linia careului de 16 metri fix pe coltul stang al portii,fara sanse pentru Iulian Budur,portarul Dunarii.Este de-abia secunda 39 si este deja 1-0 pentru noi.Suporterii nostri deja se ridica de pe scaune aplaudand golul Campinei.De regretat ar fi ca nu am cu cine sa ma bucur,Andrei fiind inca plecat in Pitesti.

Replica galatenilor vine in minutul 4,cand sutul lui Avanu trece putin peste poarta aparata de Plachta.

In minutul 13,am cateva emotii atunci cand Buteseaca preia in careu dupa o pasa a lui Apostu,insa Aristan ii fura mingea si lanseaza contraatacul care se termina cu un corner obtinut de Chipciu.Bica executa si acelasi fundas de 1,80m inscrie cu capul din 6 metri.Oare vad bine ? FCM Campina-Dunarea Galati 2-0,min. 14

Echipa oaspete pare deja la pamant,insa nu renunta la lupta si continua sa atace,dar Plachta nu permite mingii sa intre in poarta,scotand-o de la vinclul portii.O alta ocazie de mentionat ar fi sutul lui Apostu care zguduie bara transversala in minutul 59.

Vine minutul 90,iar galatenii raman fara speranta a doua goluri ce ar fi relansat meciul.Acelasi Aristan le inchide gura pentru a treia oara dupa ce marcheaza cu o lovitura de cap in urma altui corner,de data aceasta batut de Rose.Toti cei 490 de suporteri aplauda evolutia jucatorilor si imediat dupa incep a-mi scanda numele.

FCM Campina - Dunarea Galati 3-0

Ar fi momentul potrivit sa ma uit la clasament.Vreau sa fiu imformat de pozitia noastra actuala in clasament,dar trebuie sa recunosc ca sunt curios si de locul ocupat de echipa lui Cosmin,Progresul.

1.FC Brasov 29 puncte,14 meciuri

2.D. Giurgiu 27 puncte,14 meciuri

3.Petrolul 25 puncte,14 meciuri

4.Progresul Bucuresti,22 puncte,13 meciuri

...

13.CSM Focsani 16 puncte,14 meciuri

14.FCM Campina,16 puncte,14 meciuri

15.Inter Gaz,15 puncte,14 meciuri

Suntem pe primul loc neretrogradabil si mai avem 20 meciuri de jucat.Cine zice ca un antrenor fara experienta nu poate aduce gloria unei echipe ?! In cazul nostru...subzistenta in liga secunda.

Link to comment
Share on other sites

"Maine sunteti liberi,dar cine lipseste poimaine a belit p**a" ,cam asa a sunat "emotionantul" discurs adresat jucatorilor dupa mirobolanta victorie la scor de neprezentare si tot asa m-am ales cu o zi libera,pana cand :

-Baa,Mariane,vino repede la sediu !!! impotentul strikes again ...

-De ce,sefu' ? Nu v-a multumit acest 3-0 ?

-Hai ba repede ca am o treaba importanta cu tine. nu virgule,nu nimic ...

Sunt nevoit sa cobor din autocar imediat cum ajung la casa sefului,mai precis,o vila luxoasa imprejmuita cu gard din fier si cu masina parcata dedesubtul acoperisului.Asa se zice mai nou la sediu.

-Care e problema,boss ?

-Vreau sa discutam despre directia in care se indreapta clubul,despre transferuri,despre d-astea...intelegi tu.

-Desigur,dar...sa nu-mi spuneti ca m-ati chemat aici pentru atata lucru ?

-"Atata lucru" ? E importanta treaba.Eu ma gandesc serios sa nu mai finantez echipa daca retrogradam sezonul asta.

-Si daca promovam sezonul viitor ? Se incrunta. In liga I vreau sa zic.

-Vezi tot ce se afla in vila asta ? Daca duci tu echipa pana in liga I,iti dau tot ce vrei din ea.

-M-ar interesa tabloul ala de acolo. Imi atintesc privirea spre tabloul din spatele dansului.

-Ai gusturi bune,inseamna.

-Pai,ce simbolizeaza ?

-Cum,chiar nu stii ?
-Nu stiu.

-Te-ai uitat la filmul Titanic ?

-Ala din 1997 ?

-Da,ma.Ala cu blondul si roscata.

-Da...bun film.

-Ai vazut partea cand Thomas Andrews a ramas ca prostul pe vas si se holba la un tablou de c***t ?

-Da.

-Asta e tabloul : "Portul Plymouth".

-Interesant...

-Mariane,zi sincer...tu ce ai face daca ai putea intoarce timpul si ai fi pe Titanic ?

-As fura tot aurul de pe nava,as lua barca de salvare si le-as fi strigat celorlalti pasageri : "m**e fraierilor".Nu rade.Incerc sa improvizez.Dar tabloul este original ?
-E pe dracu'.E facatura
.Auzi,dar eu te-am chemat pentru un motiv,nu ?

-Aproape uitasem.

-Dupa cum stii,mai avem 4 meciuri anul asta : cu Chiajna,cu Petrolul,cu Dunarea Giurgiu in campionat si cu Poli Iasi in cupa.

-Da,stiam asta.

-Vreau sa faci cel putin 4 puncte in meciurile de campionat si cu Poli faci ce vrei.Am ajuns deja prea departe.

-Pentru mine exista doar "capat",nu "prea departe".

-Bun.Andrei mi-a zis ca vrei sa transferi cativa jucatori,nu ?

-De fapt,el mi i-a recomandat.

-Numele !

-Alexandru Bourceanu,Laurentiu Rus si Cosmin Anton.

-Joaca in divizia noastra,nu ?

-Categoric,altfel nu am avea sanse sa-i luam.

-O sa vad ce pot face.

Imi impartaseste toate punctele de vedere si imi da o veste buna : echipei i se preconizeaza un sponsor beton in cazul unei calificari in semifinalele cupei,dar sansele sunt aproape nule.

-Mai bine nu-ti ziceam asta.Cred ca esti ingrijorat acum.

-Ba deloc.Sezonul asta o sa violam cupa,daca nu am facut-o deja.

"TAXI,PANA LA LIBRIS"

-In sfarsit un om dornic de carte...

-Langa Libris am eu apartamentul...

Ca deobicei,doua rotiri la dreapta cu cheia de jos.Doar cand sunt plecat din oras inchei si sus.Off,acelasi apartament cu 2 camere achizitionat inca din vremea facultatii.

-Cosmine,hai la o bere.Vin eu in Bucuresti daca e nevoie.

-Azi,ma ?

-Maine.

-Pai n-ai si tu antrenament ?
-O p**a.Le-am dat liber jucatorilor.

-Mi-ar placea sa vin,dar am meci.

-Ce p**a mea meci,ma ? Lasa asistentul sa-l conduca.

-Si sa pierd,nu ?

-Bine,atunci cand mai mergem la "Doi papuci" ?

-In pauza competitionala.

-Da,ma...beau bere iarna,nu ?
-E buna si tuica.

-Se pare ca n-am cu cine discuta...

-Stai asa,tu chiar m-ai iertat pentru faza cu Huiban ?
-Da,ma.Alex m-a iertat pentru ce i-am zis ? Nu prea am vorbit cu el la meciul cu Olanda.

-Ce i-ai zis ?

-Eh,nimic.Intreaba-l si o sa-ti raspunda.Succes la meci.

-Ok,mersi.

A venit si ziua de 28.Azi n-am treaba,le-am dat liber jucatorilor.Bine ca nu i-am zis lu' sefu',cine stie ce mi-ar fi facut.Chiar daca mai avem de disputat 4 meciuri importante,simt deja ca pauza competitionala ne bate la usa.Cioc,cioc.Nu,nu e o gluma.Cineva chiar bate la usa.Oare cine o fi ?

Link to comment
Share on other sites

Deschid usa fara nicio tragere de inima.Sa fim seriosi,doar nu vin mascatii la mine la usa.

-Buna ziua,sunt Elena Toma de la VP-TV.Aveti timp sa acordati un scurt interviu ? Uite asa am ajuns si la primul interviu.Cel mai probabil,diseara ma voi vedea in lumina reflectoarelor la televizor.

-Desigur.

-Cum va simtiti din postura de antrenor a echipei municipale din Prahova,FCM Campina ? Respir usor.Niciodata nu am vazut camera indreptata spre mine.Ma indoiesc ca meciurile Campinei au fost transmise la TV in defavoarea Petrolului.

-Ma simt excelent cat timp am liniste la echipa si jucatorii sunt seriosi si dornici de performanta.

-Aveti anumite neintelegeri cu Stefan Chitu ?

-Dimpotriva,s-a creat o relatie de prieteni intre noi doi.

-Ce obiectiv v-a impus in acest sezon ?

-Sa evitam retrogradarea si sa ajungem in runda a doua a Cupei Romaniei.

-Totusi,ati ajuns in optimi si sunteti surpriza cupei alaturi de Aerostar si Breaza.

-Da...aveti dreptate.Sper sa nu ne oprim aici si sa ajungem cat mai departe.

-Situatia financiara la club este stabila ?

-Asta sa il intrebati pe patron,eu nu am nicio legatura cu aceasta problema.

-Exista cateva zvonuri in presa locala,cum ca ati dori sa parasiti echipa la sfarsitul campionatului.Este...

-NU ! Categoric nu ! O sa raman la Campina pana imi expira contractul peste 2 ani.In cazul unei prelungiri,voi accepta pe loc.

-Va multumesc pentru interviu si multa bafta in continuare la echipa.

-Sa fie !

Ce-i drept,cam scurt interviul.Trebuia sa o intreb la ce ora vor fi stirile din sport pe VP-TV.Un lucru mi se pare cam ciudat : parca interviurile se luau in studio sau la telefon,nu la casa omului respectiv.

3 Noiembrie...

Ce naspa am aratat la TV.Clatinam intr-una capul,zici ca eram handicapat.Nu asta ar trebui sa fie totusi subiectul,sa nu uit ca am meci cu Chiajna.Cosmin a castigat 4-0 cu CS Otopeni si a pierdut 0-1 cu Sportul si se mentine la 3 puncte in spatele Dunarii Giurgiu care a facut egal cu Sacele.In cazul unui castig in seara asta,ma detasez la 3 puncte de locul 15 si ma apropii la doar 9 puncte de primul loc promovabil.Tare,nu ?

-Mariane,am o veste buna pentru tine.

-Va ascult !

-L-am transferat pe Laurentiu Rus de la Oradea pe 8.000 euro.

-Perfect ! Acum putem juca cu Chipciu pe mijloc si cu Rus mijlocas dreapta.Cu Bourceanu ce-ati facut ?
-E prea scump,ba.Cine p**a mea da 120.000 euro pe el ?
-CAT ? Doamne,ce saraci...dar cu Cosmin Anton ?
-Targoviste nu si-a dat inca acceptul.Vedem in zilele urmatoare.

-E bine ca a iesit macar un transfer.Cand vine la echipa ?

-Pe 1 februarie.

-Asa tarziu ?

-Pai il joci tot returul.

-Era bine daca venea pana la meciul cu Iasi.

-Lasa,ma.Vezi tu ce faci cu aia.Nu uita ca sunt pe 17 in prima liga.

-Chiar si-asa...

-Nu uita,noi...adica TU,esti neinvins pe teren propriu.

-Nu ma simt motivat.

-Bai,Mariane,fii dreacu' mai increzator.Hai ca te las,vezi ce faci la mecul cu Chiajna.

-O zi buna.

Mai am la dispozitie 20.000 pentru transferuri.In cazul unui succes in transferul lui Anton,voi mai avea vreo 10.000.Sunt extrem de curios cum va arata primul 11 in primavara.Momentan arata asa,pentru meciul cu Chiajna :

B. Plachta - L. Bica,C. Ojiga,V. Aristan,M. Purica - J. Rose,B. Petre,I. Badescu,A. Chipciu - R. Avram,C. Ichim

Statisticile spun :

-in cazul in care Ionut Ticlea va fi bagat in joc,va deveni jucatorul cu cele mai multe aparitii in tricoul Campinei : 61 la numar in cazul prezentei,recordul actual fiind detinut de Daniel Costescu,care are si cele mai multe goluri pentru Campina,15.

-Chiajna are 10 meciuri consecutive fara victorie,deci avem sperante mari sa iesim cu cel putin un punct.

-Dacian Varga este suspendat pentru acest meci.Ar fi fost pericolul NR1

Vremea este la fel ca in meciul cu Dunarea,impiedicand suporterii sa vina la stadion,astazi fiind prezenti doar 195.

Ne-am obisnuit deja sa marcam in primul sfert de ora si asa facem si acum.Rose isi trece numele pe lista marcatorilor dupa un sut in careu in urma unei pase lui Avram.Vintila nu a avut nicio sansa la acest sut,fiind si mascat de un fundas al echipei gazda.

-19 puncte,ba,Andrei.Pare departe retrogradarea.

-E de-abia minutul 3,mai avem de tras.

-P**a mea,vedem noi...

Andrei este realist,imi dau seama de asta 27 minute mai tarziu,cand Kecu reuseste o diagonala pentru Grigorie Tudor,care ii ia fata lui Bica si il invinge pe Plachta cu un sut pe directia lui. 1-1

-Ba,ce p**a mea echipa avem,ma ? Bica ala zici ca e Dorel Stoica la viteza si Plachta imi aminteste de gafa lui Silviu Lung intr-un derby Steaua-Dinamo.Nu mai stiu insa anul.

-Mai bun ar fi Draghici in acest moment.

-Draghici n-are nici 18 ani,Plachta are 23 sau 22.E evident cine are mai multa experienta.

Ma gandesc insa la varianta lui Andrei 9 minute mai tarziu,cand Cristian Tudor (a nu se confunda cu Grigorie Tudor) marcheaza golul 2 dintr-o greseala a unui fundas,Ojiga de data aceasta.Sutul a fost pe colt,Plachta nu a avut nicio sansa.

-Nu comentez...

-Nici eu.

Dupa doar 5 minute,scorul este dus la 3-1 dupa ce Croitoru marcheaza in urma unui voleu dupa o balbaiala in careu a fundasilor nostri si o pozitionare gresita a lui Plachta.

-Da-o-n p**a mea de treaba,astia sunt prosti rau ? DRAGHICI,TICLEA,HAI IN P**A MEA LA INCALZIRE.

<- Plachta -> Draghici

<- Badescu-> Ticlea

-De ce l-ai schimbat pe Badescu ?

-Din greseala...am vrut sa-l schimb pe Bogdan Petre,dar mi-a alunecat degetul pe hartia cu tactici.

-Nu e momentul sa fii ironic.

-Dea...unde ai mai vazut pe cineva sa schimbe portarul ? Daca eram intr-o competitie europeana sau intr-un campionat de valoare,ne faceam de ras.

Ichim readuce sperantele in minutul 60,marcand cu un sut plasat din marginea careului,asta dupa ce Ferfelea i-a pasat dintr-o respingere gresita cu capul.Ferfelea a fost cel mai bun mijlocas al nostru la acest gol.

Sperantele sunt in zadar : in minutul 83,Rotaru il faulteaza clar pe Ionut Ticlea,insa arbitrul nu da nimic.Nu imi pot stapani nervii pe margine si merg sa-i reprosez aceasta greseala lui Teodor Craciunescu,imediat dupa ce primim golul de 4-2,gol marcat de acelasi Cristian Tudor.

-BAG P**A-N MA-SA !

Concordia Chiajna - FCM Campina 4-2

Chiajna ar trebui sa ne dea credit : suntem sigura echipa adversa care iese cu capul jos dintr-un meci al lor din ultimele zece.Am coborat in clasament pe locul 17,la egalitate de puncte cu Botosani,Focsani,Bacau si chiar...Chiajna.

Link to comment
Share on other sites

Victoria nu a fost deloc meritata,e clar ca ne-au fost inferiori doar in primele 3 minute ale partidei.Teodor Craciunescu a avut rolul de a pune sare pe rana noastra...a reusit ! Ma uit in clasament,imi musc buza si tin ochii inchisi timp de cateva secunde cu pleoapele tremurand.Trebuie urgent sa castigam ultimele 2 meciuri ramase din campionat.Inainte de meciurile cu Petrolul si Giurgiu,trebuie mai intai sa eliminam Poli Iasi in Cupa Romaniei,meci care va avea loc peste 4 zile in Poiana.

-Am o veste buna si una rea pentru noi.

-Zi-mi-o pe cea rea.

-Teodor Craciunescu va arbitra meciul cu Iasi.

-Asa...

-Am facut raportul complet despre Poli.

-Da-l incoa' .

Poli Iasi :

-ultimul meci in campionat a fost deplasarea pe stadionul Tineretului,unde echipa ieseana a pierdut cu 1-0 contra Unirii Urziceni in urma unui gol al lui Iulian Arhire pe finalul meciului.

-antrenorul echipei,Ionut Popa,a decis sa utilizeze formatia 4-5-1 pentru abordarea acelui meci,desi el de obicei foloseste clasicul 4-4-2.

-de asemenea,echipa trece printr-o perioada neagra,avand 4 meciuri consecutive fara victorie in prima liga.

-in runda a 5-a / 16-imi,a eliminat echipa a II-a cu scorul de 3-0

-jucatorul cheie este Cornel Buta,mijlocas dreapta de meserie,dar mai nou,reprofilat fundas dreapta de catre Ionut Popa

-Atat ?! Dar mult ai mai scris,te-a durut mana.

-Ce mai era sa mai scriu ?

-Cand s-a fondat clubul,cine e patronul...

-Eh,ce-i prea mult strica.

-Dar Buta asta de unde stii tu ca e cel mai valoros jucator ?

-Asa scrie pe ProSport.

-Ti-ai gasit sursa de incredere.Auzi,cate bilete crezi ca vindem cu Poli Iasi ?

-Peste 14.000,dar noi nu primim decat bonusul de calificare sau de participare.

-14.000,MA ?

-Da.Nu stiai ca meciul se tine la Ramnicu Valcea si banii de bilete se doneaza ?

-Bine ca mi-ai zis,eu credeam ca la Poiana.

-Nici nu vreau sa stiu ce te-a facut sa crezi asta.

-La tragerea la sorti,noi am fost echipa din stanga si de-asta am crezut...

-A si specificat prezentatorul ca unele meciuri se vor juca pe alt stadion.

-Inseamna ca avem ghinion...uite asa s-au dus banii de pe 1.000 de bilete.

-Esti asa arogant...

7 Noiembrie,Ramnicu Valcea

29y2lty.jpg

Teodor Craciunescu este la centru ca si in meciul cu Chiajna.Sper ca de data aceasta sa fie mai atent la asa-zisele faulturi la jucatorii nostri,in special la Ionut Ticlea.

'7 : Lovitura libera pentru noi,executa Ionut Ticlea peste zidul advers,mingea se indreapta spre poarta lui Branet,si fara indoiala,pe acest sut scrie...GOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!!!!!!!!!!!

-GOL,BA,GOL !!!

-EXCELENT ! Avem ceva cu primele 15 minute,ca in fiecare meci marcam in primul sfert de ora.

Toti cei (aproape) 15.000 de suporteri il huiduie pe Ticlea,e clar ca echipa favorita a publicului nu suntem noi,dar chiar si asa,trebuie sa le inchidem gura fanilor si putem sa facem asta doar printr-o victorie.

'13 : Excelenta interventia lui Plachta la incercarea de lob al lui Mijin din interiorul careului,care scapase singur cu portarul nostru.

'17 : Acelasi Mijin rateaza din nou dintr-o pozitie ideala,aproape de punctul cu var,de data aceasta trage pe langa poarta.

'32 : Suntem fara replica.Nu reusim sa trecem de mijlocul terenului,ca sa nu mai zic ca ne este imposibil sa ducem mingea pana la poarta lui Branet,decat cu suturile de la 30 de metri care,ori trec pe langa,ori sunt slabe si fara probleme pentru goalkeeper-ul iesenilor.

'45 : Ultimele emotii dinainte de pauza le avem la sutul lui Miclea cu stangul de la linia careului de 16 metri,mingea scuturand bara si apoi fiind degajata de Bica.

HT 1-0

Poli nu renunta la lupta.Au un tempo rapid si in minutul 53,Bakovic centreaza de pe laterala,mingea ajunge in careu la Balba care il executa pe Plachta cu o lovitura perfecta de cap,fara vreo sansa pentru acesta. 1-1

-Ba,normal as fi suparat,dar sa fim seriosi...nici Smeichel n-o lua p-asta.

'62 : Cosmin Ichim acuza dureri grave in zona genunchilor.Nu-mi ramane de facut decat sa-l schimb cu Marius Tudor.

Poli a lasat-o mai moale dupa marcarea golului egalizator.In acest moment se joaca pe contre,ambele echipe incercand sa fructifice orice contra-atac,dar fara succes.

'73 : Adrian Ilie incaseaza al doilea galben dupa o interventie regulamentara in fata lui Badescu.Ori Craciunescu este prea prost,ori vrea sa se revanseze fata de noi pentru nedreptatea din meciul cu Chiajna.

-Acum e sansa noastra.Mai avem 17 minute,trebuie sa atacam si sa gasim golul.

'80 : 11 contra 10,dar degeaba.Balba,marcatorul golului din minutul 53,scapa singur cu Plachta,trece de acesta,suteaza de la linia careului de 16 metri...PESTE POARTA !

-Cineva acolo sus...ne iubeste !

FT 1-1,urmeaza prelungirile

Se vede oboseala pe chipul ambelor echipe,dar si gandul iesenilor ca ar putea fi eliminati de o divizionara secunda ii fac inexistenti in fata portii lui Plachta.Inca o mare ocazie a acestora vine in minutul 97,cand Tincu trimite o pasa directa pentru Miclea care ramane singur fata in fata cu Plachta,dar suteaza in plasa laterala.Ionut Popa isi pune mainile in cap,fiind pur si simplu resemnat de faptul ca elevii sai rateaza din toate pozitiile posibile.

'115 : Plachta este ingerul nostru pazitor dupa ce scoate un sut de sub transervala a lui Balba.Bakovic executa cornerul,mingea este respinsa cu capul de catre Aristan,ajunge la Tincu care suteaza din voleu,mingea este deviata de acelasi Aristan,Plachta a plecat pe directia opusa.Timp de o fractiune de secunda,raman impietrit cu gandul ca visul frumos e pe cale sa se incheie,dar Purica o mentine pe Campina in joc dupa ce respinge de pe linia portii.

Avea sa fie ultima ocazie a meciului,imediat dupa urmand penalty-urile.

Link to comment
Share on other sites

Tensiunea loviturilor de departajare poate fi mirosita de ambele echipe,inclusiv de spectatori si telespectatori,dar ma indoiesc ca meciul este transmis la TV si urmarit de cineva.Putinii fani veniti din Prahova pentru a asista la acest meci nu s-au facut remarcati in tribune,fiind dominati de prezenta numerosilor ieseni.Poli Iasi pleaca cu prima sansa la penalty-uri,avand publicul in spate si atmosfera coplesitoare facuta de acesta,dar presiunea mai mare este pe Poli,un esec in fata multitudinii de suporteri care au venit sa-si sustina echipa i-ar demoraliza complet,si pe spectatori,si pe elevii lui Popa.Poate ar trebui sa nu ma gandesc la aceste avantaje ca fiind asul din maneca al celor din Iasi.

Unde vor trage ? Cine va bate primul penalty,dar mai ales ultimul ? Acestea sunt doua dintre intrebarile care imi macina constiinta in acest moment.Nu este important,insa.Nu am exersat deloc loviturile de la punctul cu var si asta constituie un minus in acest ultim act al meciului.

-FLAVIUS ! Penalty-urile se vor bate la poarta din stanga.

-Asta e mai putin important acum.Ce specialist la 11 metri mai avem inafara de Hulubei si Purica ?

-Asta chiar nu stiu,dar...

-Cum DRACU' nu stii ? incep sa ridic tonul,imediat ce Andrei imi raspunde cu nonsalanta,ca si cum nu l-ar interesa soarta meciului.

-Nu mari volumul inca,nu ai de ce sa te ingrijorezi.Jucatorii sunt motivati 100%,iar Plachta este intr-o forma mare dupa cate ai vazut in seara asta.

"BAI,VENITI INCOA' !"

Dezbaterea executantilor a durat 3 minute,eu cu Andrei ajungand la ordinea urmatoare : Purica,Hulubei,Chipciu,Rose si Badescu.

"Mult succes,baieti.In cazul calificarii va asteapta o prima imensa."

Jucatorii celor doua echipe s-au adunat la mijlocul terenului,urmarind cu neputinta si punandu-si increderea in coechipierul lor ca va inscrie,sau in adversar ca va rata.

Prima serie :

Miclea este primul executant al serii : arbitrul fluiera,iar mijlocasul dreapta al iesenilor se indreapta spre balon,suteaza plasat,Plachta pleaca pe directie gresita si mingea ajunge in poarta. 1-0

Este randul specialistului nostru de la 11 metri,Marian Purica.Este fata in fata cu Branet,se indreapta calm spre minge,suteaza excelent pe colt fara sa-i dea vreo sansa goalkeeper-ului. 1-1

A doua serie :

Urmeaza atacantul iesenilor,Ionut Balba.Sper ca numele lui sa fie caracterizator in aceasta serie,mingea sutata de el sa ajunga oriunde,numai in poarta nu.Suteaza puternic,Plachta ghiceste directia mingii,dar degeaba.Nu a reusit s-o respinga,nici macar sa o atinga. 2-1

Hulubei este specialistul nostru secund la punctul cu var.Am incredere ca nu va rata.Asa se si intampla,sutul sau zguduie plasa lui Branet. 2-2

A treia serie :

Toate cele 4 lovituri au fost transformate,ar fi si cazul sa rateze cineva,acel "cineva" fiind Toma,jucator intrat pe parcursul meciului,dar de care nu am specificat nimic,si nici nu am sa specific.Va spun doar ca a sutat cu varful,pe partea stanga,iar Plachta a plecat pe directia mingii si A RESPINS-O ! SCORUL RAMANE 2-2,NOI AVAND SANSA DE A INTRA IN AVANTAJ.

Al treilea executant pentru Campina va fi nimeni altul,decat "wonderkid-ul" ligii secunde : Chipciu.Se indreapta spre balon,suteaza puternic LA VINCLU,GOOOOOOL !!! POLI IASI-FCM CAMPINA 2-3,dupa trei serii de penalty-uri

A patra serie :

Mijlocasul Politehnicii Iasi,Leonard Naidin,intrat pe parcursul meciului,este penultimul executant pentru adversara noastra.In cazul in care rateaza,iar Rose sau Badescu vor inscrie,Campina este CALIFICATA in sferturi.Sa vedem ce se intampla : Naidin suteaza in coltul din stanga,Plachta ghiceste intentia,dar sutul este mult prea puternic si plasat pentru a-l putea respinge. 3-3

Joshua Rose,singurul strain al echipei,are sansa de a contribui la succesul Campinei,in cazul unui gol.Agitatia pune insa stapanire pe el si suteaza mult pe langa poarta aparata de Branet.Isi pune mainile in cap de suparare,stiind ca a irosit o mare oportunitate. 3-3

ULTIMA SERIE :

Paruolo suteaza pe mijlocul portii,dar Plachta se aruncase dinainte pe alta directie. 4-3

Chiar si asa,nu e totul pierdut,dar speranta noastra sta in mainile lui Badescu,sau mai bine zis in piciorul sau drept.Este constient de faptul ca netransformarea penalty-ului duce la eliminarea Campinei din Cupa Romaniei.Bate cu latul,portarul pleaca pe directia opusa,dar asta nu mai conteaza.Mingea trece mult pe langa.

dh8j00.jpg1 - 1 2efjaty.jpg

(4-3 d.p.)

Zambesc ironic,simtind gustul infrangerii,dar chiar si asa ma duc la vestiar sa-mi felicit jucatorii pentru parcursul senzational din cupa.

-Esti suparat ?

-NU !

-NU ?

-De ce as fi suparat ? Echipa nu a jucat deloc,dar am stat cu speranta calificarii vreo 2 ore.

-Vorbesti de parca te-ai da batut.

-Iti piere cheful dupa un astfel de meci,dar chiar si asa,viata merge inainte.

-Nu uitati,amandoi avem obiectul sa mentinem echipa in Liga a II-a.

-Anul asta poate,ca anul viitor vreau promovarea,adica...sezonul viitor,intelegi tu...

-Pai si cupa ?

-Cupa oricum o luam. Inchid ochii,zambesc si imi intorc privirea catre Andrei.

-Ha,imi place sa vad ca treci repede peste orice suparare.

-Dar tu nu esti deloc suparat ? Si tu lucrezi pentru acest club.

-Eu nu las sentimentele vizibile in ochii altora.

-Si ce,eu o fac ?

-Cam da...

-In fine...

Link to comment
Share on other sites

VP-TV ( I - Fagarasanu,I - eu,I - Ion Moldovan )

-Buna ziua,sunt Adrian Fagarasanu si azi avem doi invitati speciali care au ales sa acorde cateva minute unui interviu. Unul dintre ei ar fi Flavius Iordache,antrenorul echipei FCM Campina...

-Buna ziua !

-...iar celalalt este chiar adversarul acestuia in meciul urmator,chiar "derby-ul Prahovei (Petrolul - Campina)",Ion Moldovan.

-Salut,salut !

-Domnule Iordache...cu totii stim ce a facut FCM Campina aseara,ce te-a nemultumit cel mai mult ?

-Jocul echipei impreuna cu rezultatul,dar recunosc,nu eram deranjat daca ne-am fi impus la penalty-uri.

-Hai,ba,nu ti-a fost de-ajuns ca ai ajuns in optimi ?

-In locul tau as fi avut grija sa nu fiu eliminat de Breaza.

-Hai sa calmam spiritele.Domnule Moldovan,o victorie v-ar mentine pe locul 2,in lupta pentru promovare alaturi de FC Brasov,Progresul si chiar Dunarea Giurgiu,dar ...

-Nu vreau sa discut despre asta.Orice meci pierdut inseamna 3 puncte neobtinute pentru noi,dar asta nu inseamna ca nu putem promova in Liga I.

-Gogule,promoveaza anul asta,ca anul viitor locul 1 e asigurat pentru noi.

-Locul 1 de la coada,nu ?

-Flavius,crezi in evitarea retrogradarii sezonul asta ?

-Ma asteptam sa primesc intrebarea asta,asa ca voi raspunde pe loc : DA !

-In acest moment,echipa este pe locul 17.

-Crezi ca nu stiam ? Nu e problema,castig meciul cu Petrolul si duc echipa pana pe 12.

-Ce sa faci ? Vezi sa nu-ti iei 3.

-Experienta isi va spune cuvantul in acest meci ? Sa nu uitam ca Ion Moldovan are 25 de ani in fata dvs.

-Inseamna ca umilinta va fi mai mare.

-Faci tu misto,dar sa nu uitam cine e pe 2 si cine e pe 17.

-Ce jucatori cunoasteti de la echipa adversa ?

-Eu sincer n-am auzit de niciunul.

-La fel.

-Din stirile ProSport,deduc faptul ca Budescu este cel mai valoros jucator de la Petrolul,respectiv Chipciu,de la Campina.In cazul unei oferte bune,v-ati gandi sa le dati drumul de la echipa ?

-Depinde cat de mare este oferta.

-Chipciu mai are 3 ani contract cu noi,dar in cazul unei oferte bune de la o echipa mare nu as spune "nu",dar asta depinde in primul rand de Stefan Chitu,patronul echipei.

-Flavius,considerati un avantaj faptul ca jucati acasa ?

-Cu doar 500 de suporteri in tribune,nu cred ca se poate numi avantaj.

-Dar dumneavoastra,domnule Moldovan,ce parere aveti ?

-Noi suntem echipa oaspete,dar se stie deja cine sunt favoritii si cine sunt outsiderii.

-Ce importanta are acest derby local pentru voi ?

-Eu cred ca are o importanta mare,Petrolul fiind singura noastra rivala,si asta doar pentru ca dateaza din acelasi oras.

-Pentru mine este un meci care conteaza pentru locurile promovabile,un meci pe care trebuie neaparat sa il castigam pentru ca jucam impotriva unei echipe slab clasate.Nu consider acest joc ca fiind un derby.

-Vreun pronostic ?

amandoi in acelasi timp

3-0

-Cam acesta a fost interviul,sper ca v-a placut.Acum urmeaza stirile din sport,ramaneti pe VP-TV.

Imediat dupa interviu,asteptam un taxi sa ma duca acasa,dar inainte sa vina,Moldovan avea ceva sa-mi spuna :

-Pustiule,ar fi bine sa pierzi meciul daca vrei sa nu patesti ceva.

-Nu inteleg la ce te referi.

-Daca vei castiga,o sa intelegi.Stai calm,tie nu ti se va intampla nimic,dar o persoana apropiata de tine va fi devastata.

Vine si taxi-ul.Peste 2 zile avea sa fie meciul,dar eu stau cu gandul la ce mi-a spus Moldovan mai devreme.Ma sperie gandul ca as pati ceva,dar asta nu inseamna ca o sa tremur si voi vinde meciul.Nicidecum ! Mai am de stat in taxi vreo 10 minute pana ajung acasa,asa ca deschid telefonul sa dau cateva mesaje,cand vad 2 apeluri nepreluate de la Cosmin si un mesaj de la sefu' : "nu fi dezamagit,sunt impresionat de performanta" . Sunt doar curios ce voia Cosmin.Oare...stia ceva in legatura cu Moldovan ? El era persoana de care vorbea nebunu' ala ? Trebuie urgent sa-l sun...nu raspunde.Nici el,nici Alex.E clara treaba,poate sunt deja tinuti captivi,dar nu avea Moldovan de unde sa stie ca sunt prieten cu Cosmin.Of,imi trec multe idei nebune prin cap.Trebuie sa scap cumva de panica.

Link to comment
Share on other sites

Timp de 2 zile n-a raspuns la telefon.Cred ca am insumat in total 30 incercari de apel si Cosmin nu a dat nici macar un semn de viata.E destul de clara treaba,acum e probabil tinut captiv undeva si...bag p**a.Gandesc prea copilaresc.Cosmin,cel mai probabil,are telefonul pe silentios pentru ca are o treaba importanta...dar de ce si l-a pus acum,cand am nevoie urgenta sa il sun ? Nu stiu ce sa fac,e deja ziua meciului.Sa fac blat si sa nu pateasca nimeni nimic sau sa le spun elevilor mei sa joace la potential maxim ? Totusi,daca fac blat o sa fiu huiduit de toti suporterii acestei mici echipe.Ar trebui sa imi angajez un detectiv particular ? Era bun Silviu in acest moment.Gandirea mi-e tulburata,tremur in interiorul meu.Cosmin e cel mai bun prieten al meu si as avea toata viata constiinta incarcata daca ar pati ceva din cauza mea.Nu pot nici macar sa fac tactica la meciul de azi.Andrei absenteaza de la meci si mi-a lasat povara asta mie.

-Ascultati,inainte sa zic cine joaca si cine nu...vreau sa va zic ca trebuie sa pierdeti meciul !

Reactia de stupefiere a jucatorilor nu a intarziat sa apara,imediat dupa rostirea unui ordin la care alti antrenori nici nu s-ar fi gandit sa-l spuna.

"CUM ? DE CE ? DOMN' ANTRENOR,CAT ATI FUMAT AZI ?"

-Stati linsititi,constientizez ce am zis mai devreme.Un prieten este in pericol in acest moment,iar singura cale de a-l salva este aceea de a vinde meciul...gratuit .

Nu le-am spus adevarul,nu le-am spus nici macar cine mi-a cerut sa fac blat,iar eu nici nu sunt sigur daca Cosmin este bine-merci sau este chinuit in vreo temnita al lui Moldovan.Cu 30 minute inainte de meci,am aranjat si formatia de start.Ma intristeaza faptul ca stiu rezultatul dinainte,iar acesta nu este deloc in favoarea noastra.La un grad Celsius cat este pe stadion in acest moment,rasare soarele pe strada mea cum aud apelul dat de Cosmin.

-Esti bine,Cosmine ? Ai patit ceva pana acum ?

-Ce-ai,ma ? Ce sa patesc ?

-A,deci nu esti rapit ?

-Esti beat,ma ?

-E o poveste lunga,ti-o zic altadata.De ce ai sunat acu' 2 zile ?

-Sa-ti fac in ciuda ca am facut un super transfer si sa-ti zic ca nu echipa ta a fost surpriza cupei,ci Breaza care a ajuns in sferturi dupa ce a eliminat Farul.

-Da,bine.Ma bucur ca n-ai patit nimic.Hai ca trebuie sa inchid urgent.

-Stai,ma.Stiu ca ai meci dar nici macar nu ma intrebi ce transfer am facut ?

-PA !

Ma grabesc in vestiarul jucatorilor,care dupa privire imi dau seama cat de resemnati sunt dupa planificarea blatului.

-De ce sunteti tristi,ma ?

-Ca trebuie sa pierdem meciul...

-Ok,hai sa va zic adevarul....."...",si cam asa a fost.

-Deci,nu mai trebuie sa ii lasam pe aia sa castige ?

-Ce-ai,ma,esti nebun ? Nici Cosmin,nici familia mea,nici Alex,nimeni n-are nimic.Asta o fi rapit persoana gresita,ce dracu'.Castigati meciul sa-i dam peste bot lu' mosu' ala.

214185i.jpg

Meciul incepe destul de prost pentru noi,Purica da semne de accidentare,dar imi face semn ca poate continua.Daca situatia se agraveaza,nu voi ezita niciun moment si il voi scoate din teren.Prima ocazie apare in minutul 27 cand Marginean suteaza de la 25 metri pe mijlocul portii,dar Plachta prinde mingea fara probleme si isi lanseaza coechipierii pe contraatac.Doua minute mai tarziu,Hulubei bate o lovitura de la margine,mingea ajunge la Badescu care il vede liber pe Bogdan Petre la linia careului de 16 metri,ii paseaza,iar acesta suteaza fara preluare pe mijlocul portii,dar Perianu nu agata mingea si aceasta intra in poarta.Cei 464 de spectatori prezenti aplauda golul frumos al lui Petre,dar sunt sigur de faptul ca cel putin 200 dintre ei sunt ploiesteni,dar chiar si asa,stiu sa aprecieze frumosul.Ion Moldovan nu se impaca deloc cu situatia si se indreapta furios spre mine :

-Pustiule,te joci CU FOCUL ! Ai uitat ce ti-am spus ?

Am privirea atintita spre el,dar nu il bag in seama.Se indeparteaza usor de mine si se indreapta spre banca tehnica a Petrolului.Devin stapan pe mine si imi dau seama de incercarea lui ieftina de a ma pacali.Imi pare rau ca nu mi-am dat seama de asta doua zile mai devreme.Repriza a doua incepe printr-o schimbare facuta de acesta,Jean Philippe Mendy este inlocuit de Ovidiu Patrascu,care prinde bara portii lui Plachta in urma unei lovituri de cap.Observ ca Moldovan le-a dat instructiuni clare propriilor jucatori,instructiuni care se termina cu "GOL".Nastasie este destul de aproape sa le indeplineasca in minutul 62,cand sutul acestuia de pe partea dreapta este scos cu greutate de Plachta in corner.Ploiestenii nu par deloc ingrijorati,raman cu moralul ridicat si continua sa atace.Moldovan mai face alte doua schimbari : Stefan Odoroaba si Jean-Claude Bozga intra in locul lui Paul Ghenti,respectiv Radu Marginean.Este deja minutul 75,de data asta vine randul lui Budescu sa aiba propria ocazie,suteaza slab din interiorul careului in urma unui corner,dar Plachta prinde fara probleme mingea si incearca sa isi trimita coechipierii pe contraatac si sa traga la indigo faza din minutul 29.Minutul 90,niciun ploiestean nu se mai gandeste la trei puncte,jucatorii Petrolului nu mai gasesc spatii libere,nu mai au pe unde sa paseze.Vine si fluierul final al arbitrului,iar spectatorii isi aplauda echipa favorita.De data aceasta,eu ma indrept spre Moldovan,nu viceversa :

-Si ce ziceai ? Ce o sa se intample acum ?

-O sa vezi in zilele viitoare.

-Batrane,mai aveam putin si vindeam meciul,daca nu aflam o veste importanta inainte de meci.

-Ce veste ?

-Nu-ti spun.

FCM Campina - Petrolul Ploiesti 1-0

Sarbatorim victoria in derby alaturi de suporteri,iesiti in strada de aceasta data,in semn de multumire pentru fericirea care le-au adus-o jucatorii si in special eu !

Ziua urmatoare aveam,insa,sa primesc un telefon de la sefu' :

-Da ?

-Mariane,imi pare rau ca nu ti-am zis la timp,dar ... trebuia sa pierzi meciul cu Petrolul.Acum sunt nevoit sa vand clubul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy