Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fotbalul In Spatele Cortinei : Mai Mult O Afacere Decat Un Sport In Zilele Noastre


Flavi

Recommended Posts

17 iunie 2007,Madrid

-Cosmine,ce a facut ma Barcelona cu aia? Atletii sau cum se numeste echipa lor ?!

-Gimnastic,ma.Ti-am mai repetat de cateva ori,dar vad ca sansele sa retii ceva ce iese din gura mea sunt ca sansele unei chinte royale consecutive.

-Adica de mai multe ori la rand ? Ce pot sa zic ? Stiu ca am glume ieftine,dar mai stiu ca (VIRGULA) Cosmin rade mereu la ele. Lasand gluma la o parte,ce-au facut ? Suntem oficial campioni ?

-Pe dracu'! A castigat Barca cu 5-1 si Messi a dat gol cu mana.

-P**a !

-Nu lasa ma nervii sa puna stapanire pe tine inca.Avem meci usor cu Mallorca.

-Da,si il avem si pe Fernando Gago.

-Pe asta a vrut CFR sa il ia acu 2 sezoane.Oricum,se descurca bine si fara el : locul 3 in campionat.

-Da,si cu el terminau pe 19.Nu-mi vorbi de CFR,stii ca nu ii suport !

-De ce,ma? Ca joaca bine.

-Aha,si jucatorul numarul 1 de la club fiind Pusscany ala care umbla mereu cu cioara vopsita ?!

Dupa mai multe discutii plictisitoare,vine si ora 20:50 (21:50 ora Romaniei),doar cu 10 minute inainte de inceperea marelui meci Real Madrid - Mallorca,joc decisiv pentru obtinerea titlului 30,meci la care si eu si Cosmin aveam bilet.Tribunele de pe Bernabeu sunt pline,peste tot vedeai suporterii Realului fluturand steagurile blanco.O atmosfera pur si simplu FASCINANTA !

-Ce de lume,ba.Doar in Ghencea mai vezi asa ceva,corect Flaviuse ?

-Atmosfera de 7 stele si tu zici de lume ? Bravo,ma.

-Ma asteptam sa ma contrazici...

-Auzi,dar meciul nu poate sa inceapa inca.Stii de ce ?

-Ca e 20:57 ?

-Nu,prostule.Lipseste Silviu. Imediat cum aude asta,Cosmin isi "ridica" sprancenele si ii apar si ridurile pe frunte,semn ca e uimit.

-Vine si el la meci? De ce dracu' l-ai chemat,ma ? Asta e un fel de "noob" al fotbalului mondial.Daca il intrebi de Ronaldinho,el iti raspunde ca a facut parte din generatia de aur.

-El a insistat sa vina.Apropo,inceteaza cu afirmatia ca a existat vreo generatie de aur.A facut nationala vreo performanta intre '90-'00 ? Vreun loc 4,vreo semifinala de Euro ?!

-Taci,ba ! Cand mai vezi tu jucator ca Hagi,anunta-ma.

-Ce Hagi,ba,prostule ? Dobrin a fost mult mai bun ca el.A invins-o singur pe Real Madrid si a ciordit si un campionat lui Dinamo.Driblingurile si pasele lui erau pur si simplu magice.

-Aoleu,ideea asta ti-a bagat-o tac-tu-n cap ! Vezi ca atunci cand ti-a spus ca Dobrin era "za best",se referea la "ochii lui Dobrin".Auzi,ce-ai zice sa ne contrazicem mai tarziu ? Uite-l pe Silviu.CE FACI,COAIE? De ce ai venit aici si daca ghicesti cum se numeste stadionul iti dau cheia de la ceas !!!

-Nici acu' nu ai uitat de perla de la bac,futu-te-n gura ! Nu e deloc nervos.E acelasi Silviu care il stiu din generala,mai precis omul care nu poate termina o propozitie fara sa-njure.

-BAAA,gata ba,incepe meciul.Ori suntem atenti si ne luam inima-n dinti,ori...DOAMNEEEE!!! CE bulan am avut.

-Noi cu echipa tinem ? Poate as fi zambit la intrebarea lui Silviu,foarte bine descris de Cosmin mai devreme,dar sunt prea atent la meci.Deja imi rod unghiile.

-Mama,ce bara a dat ala.Arango il cheama,stiu din surse proprii.

-Scrie pe tricou,ma.Nu mai incerca sa pari destept,ca tot prost ramai.

Vine pana la urma si minutul 17 care consacreaza golul echipei din Insulele Baleare.

-Ce pase dau astia,ma ? Parca noi eram galacticii.NUUUUUUU,baga-mi-as p**a !!!!! Nu e ma real.Visez ! NU E REAL !

-Defapt,este real,nu ? Asa se numeste echipa.

-Silviu,nu e momentul pentru glume nesarate.Stai calm,Flaviuse.Le dam acuma 4.

-Tu nu vezi ce bine joaca astia,ma ? Varela ala a sutat calm si nici macar nu a simtit presiunea publicului.Da-o-n p**a mea de treaba...AOLEU ! CUM SA IASA MA BECKHAM ?

-Intra Reyes in locul lui.Asta e jucator de viteza si de centrari.Poate da gol cu stangul,cat si cu dreptul

-Dar cu piciorul nu poate ?

MINUTUL 68,publicul incepe sa-si piarda deja increderea intr-o revenire.Avem nevoie de cel putin o victorie,altfel,ia Barca campionatul.Eu,insa,nu-mi pierd increderea in Real !

-Hai Robinho,paseaza.Hai ca nu treci de fundasul ala.OK,bine asa.Hai Reyes,da si tu un gol ca Roberto Carlos cu Tenerife.Hai ca merge si asa,buna pasa.Este...GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL !!!

Santiago Bernabeu pur si simplu erupe la acest gol egalizator al lui "El Pipita",Higuain.

-Ce ti-am zis,ma ? S**i p**a ca niciodata nu ai incredere in mine. Cred ca este prima data cand sunt fericit ca ma injura cineva,dar nu sunt insa asa prost incat sa-i zic : "Da-o incoace !"

-Am avut odata incredere,ma.Ti-am dat 10 lei sa iei doua bilete la meci pentru amandoi,iar tu ai ales sa mergi cu Andrei.

-Dar de ce depanam amintiri ? Mai sunt 20 minute si ne mai trebuie un gol.

MINUTUL 81:

Tot ce aud pe Bernabeu este "HASTA EL FINAL,VAMOS REAL".Nici nu ma mira.Diarra tocmai a marcat pentru 2-1.

MINUTUL 84:

-GATA,BAAAAAA !!! SUNTEM CAMPIONI ! 3-1

-Ba,ba,ba. REPEDE ! Am uitat aparatul foto acasa,dati-mi careva un aparat foto.URGENT !

-Am facut eu poze,ma.Le developam maine.

Dupa ce suntem somati de jandarmi sa parasim stadionul,petrec impreuna cu ceilalti suporteri in strada,chiar daca nu inteleg nimic altceva decat "HALA MADRID" si "CAMPEONES,CAMPEONES,OLE,OLE,OLE". Cu cativa metri in spatele meu,Silviu si Cosmin discuta.Nu stiu despre ce,dar putin imi pasa.HALA MADRID !

-Ii cunoaste macar pe oamenii aia ?

-Cui ii pasa,se distreaza si omul.Oricum vom antrena amandoi in curand si vom simti emotiile unui adevarat antrenor,ca Fabio Capello in acest meci.

-Vrei sa spui ca...?
-Da ! Am luat licenta .

-Deci...la ce echipa veti antrena ?

-La aia care accepta antrenori fara pic de experienta.

-Dar nu puteti s-o antrenati direct pe Real Madrid?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Cum sa putem,ma?Tu nu gandesti?

-Pai,de ce?Nu este si asta un club ca oricare altul ?

-Ba da,este un club ca oricare altul.Tot ce are in plus fata de restul este 1 miliard de euro in investitii si o reputatie "foarte slaba" daca pana si somalezii au auzit de el.

-OK,am inteles aluzia.

-Bravo ! In cazul acesta,lasa-te de fotbal ca nu ai relatii cu el.Defapt,nici cu sportul.Nu ma mir ca esti atat de gra...

-BA ! Am pistolul la mine si te pot impusca in orice moment.Nu mi-e frica sa apas pe tragaci.

-Si la instanta ce zici ?

-Invoc destule motive care sa demonstreze ca ma aflam in legitima aparare.

-Oo,stii sa minti.Bravo !

-Nu degeaba sunt in NYPD ! Pot inventa cate motive vreau sa scap din orice belea.

-Inseamna ca stii engleza.Ia,zi-mi ceva !

-F**k your mother's easter !

-Ce inseamna ? Cosmin nu se pricepea deloc la engleza.Se vede ca nu prea se uita la filme americane.

-"Va multumit pentru urari !"

-Ok,boss ! Implica-te si tu putin in NYPD si ajungi noul Sherlock Holmes.

-Adica ... sa ajung dependent de cocaina ?!

-Vai de p**a mea ! Eu vorbesc serios si tu ma iei la misto.

Nu sunt sigur daca fix asta au discutat cei doi,dialogul fiind citat de Cosmin ziua urmatoare pentru ca era imposibil sa-mi povesteasca in aceeasi zi in care a luat Realul campionatul.Bautura era imposibil sa lipseasca.Probabil as fi dat etilotestul peste cap daca eram prins beat la volan.Se putea intampla daca nu eram cazat la doar 2-3 statii de Bernabeu,hotelul se numea...nu mai stiu.Ceva cu Castilla oricum...A fost o noapte alba,ba chiar visul unei nopti de vara ca tot a fost 17 iunie (in prezent 18).Mi-am fixat scopul in viata: sa ajung sa antrenez Real Madrid indiferent cate echipe de liga a IV-a va trebui sa antrenez.

-Iar gandesti cu voce tare ? Echipe de liga a IV-a ? Hmm,asta ma face sa ma gandesc la A.S. ...

-MA-TA !

-Stai calm ! Incidentul de la tara ramane intre noi.Nu inteleg totusi de ce vrei sa-l ascunzi,a fost chiar comic.

-Auzi,tu ai pierdut cu 3-0 la masa verde si a trebuit sa cumperi o noua minge,sau eu ?

-Poate ca ai dreptate.

-Mereu am ! Silviu nu vine,ma ?

-El e la New York cu NYPD-ul lui.

-NYPD ?!
-New York ... P**a Dracului.

Timp de cateva secunde nu-mi pot opri rasul,pana imi dau seama ca am uitat ceva mai important decat aparatul foto :

-BA,BA,BA !!! BAGA-MI-AS ...

-CE,MA ? NU MAI ZBIERA IN P**A MEA.

-Ba,biletele de avion,le ai ?

-Pai eu credeam ca sunt la tine .

-P**a mea.Avionul decoleaza in 15 minute.Ce facem ?

-Hai la hotel sa le luam,REPEDE !

-Stai,ma,nu fugi ! Am predat cheile la receptionera .

-Inchiriem iar apartamentul,ce p**a mea sa facem ? Asta e...

-Dar cine suntem noi,ma ? Bill Gates ?!

-Aoleu...stai sa gandim pozitiv.Cand e urmatorul zbor spre Bucuresti,sau mai bine zis Romania ? Si cel mai important : cati bani mai avem ?

-O p**a ! Atata mai avem.

Deja ma vad cersind pe strazile Madridului,dar si asta foarte greu.Nu stiu nici engleza,nici spaniola,iar catalana nici atat.Doar daca as vorbi in catalana,aici in Madrid,as ramane fara cap.Primesc insa o veste la care nici nu m-as fi gandit :

-A fost o gluma,ma.Uite aici biletele.

-Ba tampitule,crezi ca e timpul de glume ? Hai in p**a mea sa ne grabim ca pierdem avionul.Bine ca am pus eu ceasul sa sune azi-dimineata.

Cu siguranta s-a simtit putin vinovat pentru gluma asta proasta,dar oricum l-am iertat de indata de am ajuns la aeroport.

-Ba,in 5 minute decolam,dar in cate ore ajungem acasa ?

-Nu stiu.Cand vom atipi.

-Aha,deci pot sa dorm,nu? Sper sa nu deranjez pe nimeni.

Ladies and gentlemen,keep calm and enjoy your flight !
-Multumim la fel,noapte buna !

-Ba,ce ne-a zis femeia aia ?

-Sa avem un zbor placut.

-Aaaa,mersi ! Ia sa-i multumesc anticipat.F**K YOUR MOTHER'S EASTER !

-BAAAA,futu-ti natia ma-tii !!! Ne da afara din avion. Ce a facut acum intrece toate belele anterioare in care m-a bagat,chiar si gluma lui de infarct de mai devreme.Imediat vine si "paza" la noi.

-Excuse him,please ! He is my son and he has born with mental problems.Please,ignore him ! Doamne,ce engleza de Google Translate am...

-I'm sorry to hear that but,please,tell him to shut up !

-Ok,thank you very much,miss ! ...

-Sunt total confuz...

-Cosmine,fa-mi o favoare si tine-ti gura,OK ? Era sa fim dati afara din avion.

-Pai ce am facut ?

-Iti explic la intoarcere... Of,daca vrei o zi cu palpitatii,trebuie neaparat sa apelezi la Cosmin.Intamplarea de astazi ar merge introdusa intr-un roman sau intr-o poveste macar.

Link to comment
Share on other sites

La cateva minute de la incident,inima nu-mi mai batea asa tare si pulsul devenea normal.Cosmin,neintelegand situatia in care ne-a bagat,ma intreaba din nou cu un mare semn de intrebare :

-Ba deci,pana la urma,ce-am facut ?

-Hai ca esti prost.Daca se dadea bac la engleza,beleai p**a !

-Zi ma in mortii tai.Cu ce dracu' am gresit ?

-Multumirea care i-ai adresat-o lu' tanti aia era o injuratura,prostul p**ii.

-Serios ?!

-Silviu ti-a zis-o,nu ?

-Da.

-Stii ce inseamna asta,corect ?

-Ca e praf la engleza.

-A facut misto de tine,ma.

-Mi-am dat si eu seama.Sa vezi ce bataie ii dau.

-Cum zici tu.Daca te bate,nu ma bag pentru tine.

-Lasa ca-l iert.Violenta nu duce la nimic.Mereu imi spunea asta doamna profesoara.Hai ca ma culc.Mai avem mult pana acasa.

-Ok,omule.In cazul asta,noapte buna !

-Cu soarele pe cer pana se transforma-n luna ?

-Ma culc si eu,ce p**a mea sa fac atatea ore.

Nu pot adormi.Simt ca ceva ma zgarie pe timpan,dar nu stiu ce.Ferestrele sunt inchise,nimeni nu sforaie.Oare mai e vreun roman pe aici ? Ar trebui sa verific,dar trebuie sa ma gandesc ca Romania nu e singura destinatie de-aici.Mai bine stau locului sa nu dau de vreun ungur sau mai rau,de vreun tigan.Odata au incercat unii sa-mi fure telefonul,pana s-a activat alarma (ma suna tata) care era fix sunetul sirenei de politie(pana atunci nu intelesesem de ce tata mi-a pus soneria asta,pe care o credeam de c***t pana in momentul respectiv).Aia s-au speriat atat de tare incat au luat-o la goana,dar replica lor a fost una memorabila :

"Ba frate,dar romanii astia nu isi pun si ei telefonul pe mucles ?"

Imediat,Silviu ma bate pe umar cu ochii larg deschisi.E clar ca nici nu a incercat sa adoarma.

-Coaie,tu poti sa dormi ? Eu nici nu am inchis ochii in p**a mea.Mi-e frica sa nu se prabuseasca avionul si sa mor.

-De ce sa se intample asta,ma? Cand am venit aici luna trecuta nu am venit tot cu avionul?

-Ba da,dar atunci era diferit.Era prima data cand am zburat cu el.Acum e diferit.Simt ca am o fobie in mine.

-Atunci scoate-o ! Mai bine nu iti povesteam de dezastrul ala de la Munich.

-Pai,da.Nu mai stii cand eram mici si mi-ai zis ceva de nu stiu ce tren ? Din cauza ta,nu am mai mers la Bucuresti.

-Logic ca stiu.Era 1 aprilie in p**a mea.Nu m-am putut abtine. Dar tu la faza cu aia 10 lei si cu Andrei ?

-Eram mic atunci,ma.Cati ani aveam ? Si mai ales,ce meci era ?

-Erai pe p**a mea mic.Stiu ca atunci eram mutati la Bucuresti si ca a fost un meci memorabil.

-Aaa,gata ma ! Era Dinamo cu o echipa din Suceava pe care i-au batut usor.Adica,nu stiu daca asa de usor,pentru ca am plecat de la meci la 3-0. Interesant...ma doare inima sa-i spun ca Dinamo a pierdut acel meci.Cosmin asta nu se uita DELOC la TV...

-Ba,dar tu tineai cu Dinamo.

-Da,dar aveam teza de dat in ziua aia si nu voiam sa intarzii.

-Ce teza ma,prostule,ca era sambata.

-Sa mori tu?

-Da,ma.Meciul l-am vazut la TV si tu nu erai la stadion,jucai cu mine CM.

-Vrei sa spui...?!

-Da.Championship Manager.

-Mai ai jocul ? Ar merge acum un hot seat.

-In avion,corect ?

-Cand ajungem acasa.

-Gata,nu mai ti-e frica de avion ?

-Zi,ma...

-Nu stiu.Tu preferi sa devenim antrenori in realitate sau in CM ?

-Cu CM castigam experienta.Si acum mai tin minte la '99-'00,cand dadeai "New Game",iti aparea imaginea lui Solskjaer la finala aia din '99.

-Auzi,ca tot veni vorba.Tii minte cand am intarziat cateva minute la BAC pentru ca a murit bunica si a trebuit sa dau subiectul de rezerva ?

-Stiu ca tu mi-ai povestit pentru ca nu am fost repartizati in aceeasi sala.Ce-i cu asta?

-Bunica si acu traieste.Intarziasem la BAC pentru ca jucasem ca spartul CM.Aveam meci in finala ligii si nu voiam sa o ratez pentru nimic in lume.Nu mai tin minte impotriva carei echipe,dar stiu ca eram cu Inter.

-Aoleu,ba esti nebun ?

-Stiu ma ca puteam sa pic BAC'ul din cauza asta,dar...

-Stai ca nu intelegi ce vreau sa zic.Daca le ziceai adevarul,sunt sigur ca te mai lasau o ora-n plus.Asta e un motiv intemeiat !

-Hai ca esti amuzant,da-te dracu !

-Recunoaste,pe la inceputul lui 2000 eram cam prosti ca ne pierdeam noptile pe un joc,chiar daca era unul bun.

-Asa,si ? Ti se pare ca acum suntem destepti ?

Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 ore de discutii despre jocul care ne-a marcat (mie si lui Cosmin) anul 2000 ajungem si la Bucuresti.Sunt asa de familiar cu locul incat l-as recunoaste dintr-o mie.Toti pasagerii romani sunt rugati sa coboare.Mda,noi doi suntem singurii romani de aici.CE NOROCOSI SUNTEM ! Daca mai era vreunul,sigur imi futea din timpul liber intrebandu-ma lucruri cu care nu aveam nici cea mai mica legatura.

-Gata,ma ? Ce rapid.Avionul asta sigur are baterii Duracell.

-Ba,nu stiu ce zici tu,dar eu vreau bere.

-Cum,ma ? Nu am mancat toata ziua si tu vrei bere ? Norocul meu este ca am un cozonac in rucsac.

-Pai de ce crezi ca nu mi-e foame ?

-Futu-ti...

-N-ai cu ce.

-O am mai mare ca a lu' tac-tu !

-Ha,nu mai pot de ras.Ce gluma buna.

-Ba,hai repede la un restaurant si platesti tu ca mor de foame si pana acasa mai am 3km.

-Platesc in ce ? Ca nu mai am bani nici de paine.

-Atunci joci rolul unei prostituate si faci o felatie chelnerului.

-Si daca vine Jack Spintecatorul dupa mine ?

-Aha,deci prima parte iti convine,nu ?

-Hai ma ca glumeam.Hai ca iti fac cinste din ultimii bani : doua milioane.

-Doua sute de lei,ma ! Obisnuieste-te cu noul sistem monetar.

-Ma pis pe el.Degeaba incearca romanii sa para originali,ca toate produsele lor sunt "Made in China".

-Si noi nu suntem romani,ma prostule ?

-Si suntem foarte originali,nu ? Avem singurul Nokia din cartier,ca restul au dat precomanda la iPhone.

-Ce p**a mea mai e si aia ?

-Un fel de telefon care cica apare pe la sfarsitul lunii asteia.Zici de mine ca nu prea ma uit la TV.

-Ba,tu schimbi subiectul.Hai in p**a mea la restaurant ca mor de foame.

-Dupa cautam de munca ?

-Da,ma.Zi-mi tu echipele fara antrenor.

-M-am interesat inca de cand eram la Madrid.Cateva dintre ele ar fi : Petrolul,Campina,Dinamo,NAC Breda,Sparta si cam atat,cred.

Dupa ce bagam in noi sa umplem burtica,Cosmin plateste.Ma mir ca nu a plecat si mi-a lasat mie nota neachitata.Cel mai probabil as fi ajuns sa spal vasele pe-acolo ca bani nu aveam de gand sa dau.

-Flaviuse,te superi daca iti spun ca am platit din banii tai ?

-Doamne,doamne,doamne.Nici nu stiu ce sa iti mai fac.

-Stai calm.Era o gluma.

-Dupa tot ce mi-ai facut pana acum,cred ca e timpul sa platesti. Indrept pistolul spre el si deja incepe sa tremure.

-Ba,te rog eu mult.Te rog mult de tot ! NU FACE ASTA !

-E pistol cu apa,ma.Indiferent cate mi-ai face nu as putea sa te omor.Am acea senzatie care ma impiedica sa o fac.

-Pentru cateva secunde,ai scos aerul din mine.

Dupa cateva ore,ne depunem amandoi CV-ul "impresionant" la mai multe cluburi din Romania.Ziua urmatoare primesc un raspuns de la Petrolul : RESPINS !

-Bag p**a.Nu a mers cu Petrolul.Asta e...

-Astia sunt violatori ma...

-Ce,ma?

-Da,ma.Crede-ma.Astia sunt violatori si tu avand 25 de ani,ai depasit limita lor legala cu 1.

-Ce limita legala,ma?Tu esti fumat?

-Limita legala la perceptia lor despre antrenori,anume : "If your age is on the clock,get ready to suck my cock".

Imediat ce aud asta,zambesc,dar am o nelamurire :

-De cand stii tu engleza,ma ?

-Pai,fii atent.Aseara pe net... Suna telefonul lui Cosmin.Oricum imi dadusem seama ce avea sa zica,asa ca nu este un moment tocmai nepotrivit. Alo ? Cine e?

Deodata Cosmin lesina.Nu inteleg nimic,asa ca ridic telefonul sa aflu ce s-a intamplat.

-Alo ! Cu ce va pot ajuta ?

-Cosmine...

-Nu e Cosmin,ma.

-Atunci sigur esti Flavius.

-Da,dar tu cine esti ?

-Sunt Alex,daca ma mai tii minte.Nu avem mult timp de vorbit,asa ca fii atent.Si da,inca traiesc !

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa cred.Oare chiar Alex este ?! Tipul care acum 5 ani il credeam mort.Raman impietrit.Norocul meu este ca niciun porumbel nu se afla in apropierea mea.Nu ma mira faptul ca Cosmin a lesinat,Alex era cel mai bun prieten al lui.

-Tu esti,ma ? N-are cum.Tu esti mort !

-Nu sunt mort.Vino repede la barul nostru preferat din perioada liceului si-am sa-ti explic totul.

-Vrei sa spui la barul ...

-Da ! Hai repede,sa nu cumva sa fim monitorizati prin telefon.

-De cine,ma ?

-Nu conteaza.Ia-l pe Cosmin si veniti repede.Avem multe de discutat.

-Ok,sunt pe drum.

Apel terminat

-Cosmine,hai trezeste-te. Ii dau doua palme peste fata si il ridic usor.

-Ba,e adevarat ce-am auzit ?
-Da,ma.Alex inca traieste.Hai repede la "Doi Papuci".

-Zi ma unde e Alex,ca nu e inca momentul sa ciocnim.

-Acolo e,prostule.Hai repede.

Barul este destul de aproape de noi,la doar 500m.Indiferent cat de adevarat ar parea,amandoi ne gandim la acelasi lucru :

"Sa fie oare adevarat ?" , "E imposibil.L-am vazut cu ochii mei cand a murit.". Cand am auzit de partea cu monitorizarea,deja ma simteam ca intr-un film cu mafioti.Ajungem la bar,si la ultima masa se afla "omul care il credeam a fi mort".

-Traieste,Cosmine.Traieste !!!

-Alex...chiar traiesti ! Ai ceva explicatii sa ne dai,asa ca da-i drumul.

-Nu pot sa-mi dau drumul aici.Suntem intr-un loc public...

-Zi ma in p**a mea ce s-a intamplat acum cativa ani ?

-Aoleu,tot temperamental ai ramas.

-Deci,zi.Ce s-a intamplat defapt? Nu erai tu ala care se afla in cabana aia care a explodat ?

-Dimpotriva,am reusit sa scap pentru ca am reusit sa tai nodul.Cred ca aia si acum cred ca sunt mort.

-Si astia 5 ani ce ai facut ? Ai renuntat la BAC ?

-BAC-ul l-am dat,dar in alt oras.Anii astia i-am trait linistit in Castellon.

-Cum ai putut sa stai atatia ani in Portugalia,ma?

-Castellon e in Spania,desteptule.

-Stiam si eu.Auzi,ai aflat ceva despre tipii aia care incercau sa te omoare ?

-Nu stiu aproape nimic despre ei,inafara de faptul ca isi zic "Chucky".Probabil se cred mafia din Sicilia.

-Chucky,ma ? Asta era numele papusii aleia diabolice.Este un nume destul de patetic.Dar de unde stii tu ca asa se autointituleaza astia ?

-Cand m-au legat,tin minte ca mi-au spus : "Pe lumea cealalta,sa nu uiti numele Chucky".

-P**a mea,zici ca viata noastra se transforma intr-o telenovela.Auzi,dar noi de ce am crezut ca tu ai murit ?

-Pentru ca v-am lasat un mesaj : "vnt rpd la cabana k is legat si e o bomba aici.10 minute"

-Aaa,ai dreptate.Dar cum dracu' te-ai eliberat ma,daca zici ca ai fost legat.

-Asta e partea ciudata.Cand am venit in cabana,usa din spate era inchisa.Dupa ce am fost legat,am mers taras pe usa din spate,si surpriza,era deschisa.Uneori m-am gandit ca Chucky ar fi fost unul din proprietari,sau ca cineva din mafiotii aia mi-au luat cheile pentru a deschide usa din spate.

-Hmm,eu tind spre varianta ca unul din ei tinea usa din spate blocata.

-La asta chiar nu m-am gandit !

-Dar tu de ce ai incercat sa intri prin spate ?

-In fata era inchis.Mi-era lene sa scot cheile din buzunar.

-Ba.Oricum ar fi,cazul asta e inchis.Aia sunt siguri ca tu esti mort,iar noi nu avem cum sa dam de ei,ok ?

-Hai sa zicem...viata voastra care mai e ?

-Suntem pe cale sa devenim antrenori profesionisti.

-La nationala de futut porcul,sau la ce ?

-Ba prostule,avem licenta.Lipseste experienta,dar totusi.

-Cum ati facut ma voi rost de licente la varsta asta? Pentru obtinerea tuturor licentelor va ia cel putin 10-12 ani si primul test incepe la 18 ani,iar asta insumeaza cel putin 28-30 ani.

-Tata a avut pile si m-a ajutat si pe mine.Asta a fost singurul meu noroc "norocos" din viata.

-Cosmine,imi gasesti si mie un loc de munca la echipa ta ?

-Ba,tu de-asta ai revenit ma in viata noastra? Nu mai ai loc de munca?

-Esti perspicace.

Link to comment
Share on other sites

-Cosmine,angajeaza-l tu.Eu nu risc sa-l fac pe Alex nici baiatul cu apa,ca prostul asta le da tuica la jucatori.

-Flavi,mai ai mult pana sa antrenezi,asa ca stai calm.

-Sa mori tu ? Peste cateva zile sigur voi primi oferta de la Ajax.Cu siguranta vor ramane surprinsi cand vor vedea ca am licenta UEFA la doar 25 de ani.

-Luata cu pile,am dreptate ?

-Asteapta si o sa vezi.Intr-o saptamana voi semna cu Ajax.

-Ok,deci...o saptamana la tine cati ani are ?

-Cati n-ai tu. Abia dupa imi dau seama ce naspa a sunat asta.

-Mi se pare mie sau (e destul de clar ; de fiecare data cand aud asta,stiu ca va urma ceva rau,asa ca,sunt pregatit) nici tu nu ai incredere in vorbele tale ?

-Vedem noi.

Peste trei saptamani ne vedem la acelasi bar.Cosmin si Alex,imediat cum zaresc intrarea mea in bar,sar cu gura pe mine (la figurat) :

-DEEEEEEECI ? Ai semnat cu Ajax ?

-MAI BINE ! Priviti contractul. (o copie a lui,ca originalul este tinut de patron)

-Mars,ma.Trebuie sa fii prost sa nu iti dai seama ca e o simpla foaie trasa la Dimar.

-Cosmine,lasa oftica.In curand iti vei gasi si tu o echipa.

-Ma,dar salariul nu este cam mic pentru un club ca Ajax ?

-Pai,fii atent...

-Zi direct cu ce echipa ai semnat,si mai important,in ce liga si pe ce continent ?

-FCM Campina.47.000 euro pe an timp de 3 ani e prea bine.

-Ai fost prezentat la jucatori?

-Inca nu.

-E clar,patronul era beat cand te-a ales pe tine.Auzi,dar eu tot nu te cred.

-Faci ce vrei.Peste cateva zile oricum voi sustine primul antrenament oficial.In 2-3 ani,urmatoarea oprire va fi liga I.

-Da,ai dreptate : liga I(naptilor).

-Cosmine,care e problema ta? Eu barem am semnat cu o echipa.Am si numarul patronului in telefon.

-07999...

-Auzi,azi suntem in 10 ? Vezi tu pe 13 cand voi aranja primul 11 la meciul cu Oltchim.

-Pai stai,ma.Esti antrenor de fotbal sau de handbal ?

-Ce glume de cacat ai.

-Ba,nu ca as vrea sa ma bag in discutia asta,dar hai sa luam niste bere.

-BARMAN,3 BERI LA MASA 6.

-Hopa ! Acum chiar te cred ca ai dat de bani.

-Am spus cumva ca platesc eu ?

Link to comment
Share on other sites

13 Iulie

Este o dimineata frumoasa de vara.Soarele,ca o mare bila de foc isi arunca cele mai calde raze spre pamant risipindu-si praful de aur in aer.Norii cenusii nu isi mai au meleagul pe cer,acestia fiind trimisi la colindat de arzatorul soare. Trrrrr..trrrr... Ba,cine p***a ma-sii ma suna ma la ora asta ? Cine p**a mea e nebun sa nu doarma noaptea si sa sune la ... 18 JUMATE ??? CE-AM FACUT MA TOATA NOAPTEA ? Ridic telefonul meu performant si vad negru in fata ochilor : B0$$ul b0ssilor (asa il am notat pe patron in agenda).Doamne,daca ma da afara sunt mort.Azi era si ziua meciului cu Oltchim.Baga-mi-as ...

-Da,sefu'. Vorbesc cu glasul tremurand.Nu e nevoie sa explic de ce.

-Ce-ai,ma?AI racit?Nu te simti bine?

-Ba da,sefu'.

-Atunci ?

-Eh,nimic...voiam doar sa va spun ca...

-Ce sa-mi spui,ma ?

-Sefu',va rog frumos sa nu ma dati afara...

-De ce sa te dau afara,ma?Echipa a jucat mai bine ca niciodata.A fost un meci superb : 6-0.Un gol Badescu,doua Petre si trei Cazacu.Nu stiu ce le-ai zis tu inainte de meci si la vestiare,dar a functionat. Oare aud bine ? Deci,de ce sa te dau afara?

-Pentru ca nu am castigat cu un scor mai mare,boss.E evident ca trebuia sa ii batem mai rau.Nu ati vazut ca am avut vreo 20 suturi pe poarta ?

-Lasa,ma.Te iert,dar cu conditia sa le dam atatea boabe si celor de la Dinamo II.

-Doar atatea,sefu'?

-Ma,dar voiam sa te-ntreb : tu unde ai fost tot meciul ? Ca pe banca tehnica nu te-am vazut,pe langa stadion nu te-am vazut.

-Pai,cum sa va spun.Eu,de fapt...

-Gata ! M-am prins.Esti genul de om care tace si face,cu conditia sa fie lasat in treaba lui.Am dreptate ?
-Aveti dreptate,sefu'.

-Ok,hai ca te-am lasat.Mai vorbim peste o luna dupa meciul cu Dinamo.

DOAMNE ! Pentru cateva secunde am avut impresia ca imi trece glontul pe langa ureche.Huh,am scapat usor ! E deja 18:43.M-am imbatat azi-noapte si nu stiu eu ? Mai bine sa uit de ora la care ne aflam si sa imi fac ceva de mancare,daca frigiderul nu este gol cumva.Iar suna ma telefonul ? Cine p**a mea mai este? Alex !

-Zi,coi.Ce s-a intamplat ?

-Vreau sa te felicit pentru debutul tau.6-0 este un rezultat destul de bun.

-Da,mersi.Treci direct la subiect.

-Ma,poti sa imi gasesti si mie de lucru la tine la echipa ? Scouter,fizioterapeut,poate chiar jucator.

-De ce,ma? Tu nici macar nu ai norocul sa se loveasca mingea de tine si sa intre in poarta.

-Si de-aia te fac la fotbal,nu ?

-Pai eu sunt praf,dracu'.Ma face si o fata.

-Hai ba,te rog.

-Nu,ma.Am staff,am jucatori,am femeie de servici,am tot ce-mi trebuie.

-BA,in calitate de prieten de-al tau am destule drepturi sa iti cer un loc de munca.

-Ai tu atatea drepturi cate fire de par are Base in cap.Hai,pa !

-Ba,sa nu cumva sa-nchizi...

Asta mi-a distras atentia.Vai de ea...paine prajita.Acum va trebui sa mananc ardei umplut fara.Nu se poate,ma.Va veni o zi cand voi arunca cu telefonul asta pe geam.E Cosmin.Se pare ca azi sunt blestemat sa ma sune toti tampitii.

-Zi,prietene.Ce s-a intamplat ?

-Am o veste tare pentru tine.

-Anti-glont sau de care ?

-Nu,ma.

-Atunci ?

-Stai sa reformulez : "Am o super-noutate pentru tine.".

-Uimeste-ma.

-O sa fim rivali in liga a II-a.

-Da,ma ? Bravo,coaie.Ce echipa antrenezi ?

-Nu iti zic inca.Contractul il voi semna pe 1 septembrie.

-Ai reusit sa ma faci curios.Foarte putini reusesc asta.

-Sper ca nu te superi ca nu iti zic.

-Cum sa ma supar ? ZI BA ODATA !

-Ok,dar cu o singura conditie.Rezolva "Testul lui Einstein".

-Aham,"Testul lui Einstein".E foarte bun testul.L-am inceput cand aveam 10 ani...aproape l-am terminat.

Link to comment
Share on other sites

-Stai ca ti-l zic acum.Noteaza pe ceva.

-Aoleu,tu vorbesti serios ? Sa-mi bag p**a.

-Ma,vrei sa afli la ce echipa merg sau vrei sa astepti doua luni ?

-Ok,hai zi-l.E deja 19 si ceva mai bun de facut n-am.

-Intra pe mess.

-Nu ziceai ma ca mi-l zici prin telefon?
-E prea lung.

-OK...

Cosmin Antrenez Gagici is now online.

"- Exista 5 case fiecare de alta culoare.
- In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate.
- Fiecarui locatar al fiecarei case ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
- Niciuna din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.
- Britanicul locuieste in casa rosie.
- Suedezul are un caine.
- Danezul bea cu placere ceai.
- Casa verde se afla in stanga casei albe.
- Locatarul casei verzi bea cafea.
- Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare.
- Locatarul care locuieste in casa din mijloc, bea lapte.
- Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill.
- Norvegianul locuieste in prima casa.
- Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica.
- Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill.
- Fumatorul de Winfield bea cu placere bere.
- Norvegianul locuieste langa casa albastra.
- Germanul fumeaza Rothmans.
- Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.
Cine este proprietarul acvariului cu pesti?"

-Ba,da putin id si pass la Teamviewer sa ma asigur ca nu trisezi.

-Ok,stai asa.

Copy-paste Einstein's test -> Text Document .

-De ce dracu' faci astea,ma ?

-O sa vezi tu...

Control panel -> Network Connections -> Delete.

-HAI BA IN P**A MEA !

-Gata,ma.Hai,rezolva testul pana ma intorc.

-Bine,hai pa.

-Vezi sa nu te dai prea tare cu capul de pereti peste cateva minute.Noroc !

Prostul asta crede ca nu pot sa caut pe net rezolvarea ? Dublu click IE si ... p**a.Nu se incarca ? Ce mortii lui are,ma? Netul e pornit,vremea e frumoasa...aoleu ! Asta mi-a futut PC-ul special sa nu caut pe net.Futu-l in gat.Hai lasa,cat de greu poa' sa fie ?

1.Exista 5 case fiecare de alta culoare.

Aham,next.

2.In fiecare casa locuieste o singura persoana,fiecare de alta nationalitate.

O fi vreunul roman ?

3.Fiecarui locatar al fiecarei case ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.

Plictisitor.

4.Niciuna din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine acelasi fel de animal de casa.

Ce-mi pasa mie,ma? Mai lipseste sa-mi spuna ca unul din ei e homo.

5.Britanicul locuieste in casa rosie.

Deci,o casa e rosie.

6.Suedezul are un caine.

Frumos.

7.Danezul bea cu placere ceai.

Nu prea cunosc oameni carora sa le placa ceaiul...

8.Casa verde se afla in stanga casei albe.

V <- A

9.Locatorul casei verzi bea cafea.

Sigur nu bea pisat ?

10.Persoana care fumeaza Pall Mall are o pasare.

E clar : e femeie !

11.Locatorul care locuieste in casa din mijloc bea lapte.

Aceeasi intrebare : sigur nu bea pisat ?

12.Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill.

Kent lung nu fumeaza nimeni ?

13.Norvegianul locuieste in prima casa.

Cate mai am de citit ?

14.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica.

Next

15.Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill.

Asa...

16.Fumatorul de Winfield bea cu placere bere.

Cine nu bea...

17.Norvegianul locuieste langa casa albastra.

Interesant...

18.Germanul fumeaza Rothmans.

Deci,cu totii au un viciu.

19.Fumatorul de Marlboro are un vecin care bea apa.

Wow.Ce logica.Bine ca nu are unul care asculta manele.

Si acum intrebarea : cine este proprietarul acvariului cu pesti ?

CE,MA? CUM P**A MEA SA AFLU? Nu zice nimic de niciun peste.Sau poate acel "peste" este un proxenet.Zicand "acvariu",inseamna ca sunt mai multi pesti,deci mai multi proxeneti ! Hai ca sunt destept.Mda,sigur nu e asta raspunsul.Ce-ar fi s-o rezolv babeste ? 5 case : galbena,rosie,verde,alba,albastra.Casa verde se afla in stanga casei albe.Norvegianul locuieste in prima casa si locuieste langa casa albastra,iar britanicul locuieste in casa rosie.Cred ca ordinea e asta : galbena - albastra - rosie - verde - alba.

NR1 GALBEN

NR2 ALBASTRU

NR3 ROSIE

NR4 VERDE

NR5 ALBA

Din cate vad,fiecare fumeaza cate ceva.Norvegianul locuieste in prima casa,langa aia albastra,iar britanicul in casa rosie.

NR1 GALBEN : norvegian

NR3 ROSIE: britanic

Locatarul din casa galbena fumeaza Dunhill.

NR1 GALBEN : norvegian,Dunhill.

Locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza Dunhill.

NR2 ALBASTRU : cal

Am dat de cap la urmatoarele indicii : 1,2,3,4,5,8,12,13,15,17. Au mai ramas 9.

Suedezul are un caine.

NR? suedez,caine

Danezul bea cu placere ceai.

NR? danez,ceai

Locatarul casei verzi bea cafea.

NR4 VERDE,cafea.

Persoana care fumeaza PallMall are o pasare.

NR? pallmall,pasare

Locatarul care locuieste in casa din mijloc bea lapte.Pai,stai asa,casa din mijloc e aia rosie daca nu am gresit nimic pana acum.

NR3 ROSIE,lapte.

Ala care fumeaza Marlboro locuieste langa cel care are o pisica.Ba,bag pu p**a.E prea greu.Mai bine sun un specialist.Dan e omul perfect pentru asta.

-Dane,esti in oras ?

-Da,de ce ?

-Vino pe la mine cateva minute,te rog.

-Ce ai patit ? Iar ti-ai futut windowsul ?

-Nu,ma.Mi-a dat unul sa-i rezolv un test si ca sa fie sigur ca nu caut raspunsul pe net,mi-a bulit netul.

-Bag p**a.Mai ai CD ala cu drivere ?

-Ala care a venit cu tot cu calculatorul acum vreo 10 ani ?

-Da,ala.

-Inca il am.

-Baga CD ala si da-i "Express Install",dupa dai un rr la PC si ai rezolvat problema.

-Ok,boss.Te sun daca apare vreo problema.

-Ok,hasta la vista !

Gata.Treaba a mers ca pe roate.Am gasit si raspunsul.

Casa Nr.1, galbena, norvegian, apa, Dunhill, pisicca.


Casa Nr.2, albastra, danez, ceai, Marlboro, cal.
Casa Nr.3, rosie, britanic, lapte, Pall Mall, pasare.
Casa Nr.4, verde, german, cafea, Rothmans, acvariu pesti.
Casa. Nr.5, alba, suedez, bere, Winfield, caine.

-Cosmine,am gasit raspunsul.

-Deja ? Nu te credeam asa inteligent.

-Pe bune?

...

-Da,ma.Asta e raspunsul.Cum de ai stiut ?

-Eh,mi-a fost greu la inceput.Acum zi-mi echipa.

-N-ai sa vezi.

-De ce,ma,M**e ? Eu m-am chinuit sa ghicesc si tu...

-Ai trisat,ma.Sa stii ca nu esti singurul care il cunoaste pe Dan.

P.S.: Pentru urmaritorii acestui story,sper ca nu v-am plictisit foarte tare cu acest post :)

Link to comment
Share on other sites

-Care Dan,ma? Nu stiu despre ce vorbesti. Sau cel putin,incerc sa ma conving singur de asta.

-Dan Gherman : omul tau de-ncrede din generala.

-Aha,si...ce legatura am eu cu el?

-Nu te mai preface.Stiu cand minti si cand spui adevarul.Pe tine te citesc mai usor ca o carte.

-Si cartea aia numindu-se "As de trefla"?E cea mai buna carte pana la urma.Fara ea nu faci royala.

-Ba,acum improvizezi sau ce faci ?

-Bine,ma.M-ai prins.Totusi,cum ai aflat ?

-Am mai multe relatii decat ai tu.Daca vreau,pot oricand sa aflu ce vei face maine la 2.

-Mi se pare mie sau facem circ cam mare dintr-un cacat ?

-Mdeah,nu ma lasi si pe mine sa par interesant.

-Oricum nu esti.

-Mersi ca mi-o zici verde-n fata.

-Da...ajung noul Mircea Badea.

-Revenind la oile noastre...

-Doamne,ce taran esti !

-Taci,ma ! Dupa cum spuneam,revenind la ... subiect,cate zile mai sunt ?

-28 fara asta.

-Pana pe 1 septembrie ?

-Pana cand primesc salariul.Ba,auzi,dar de ce vorbesti asa tare ?

-Pentru ca sunt TARE !

-Esti prost.Zi,ma.Ai surzit ?

-Ti se pare,ma,ca vorbesc tare.

-Gata,ma.Nu tu erai ala care imi futea mie timpanul.E un retard in spate.Stai sa-i F*t 2 palme.

-BA,STAI !

Si...un cot in burta,ala e ! Aoleu,ce prostie am facut...acum imi dau seama de ce vorbea Cosmin asa tare...

-BA,IN RASA MA-TII ! Doamne,abia pot sa mai respir.

-Respira usor si sa vezi ca-ti trece. Zambesc,bineinteles.Abia imi mai gasesc vorbele.Bine ca nu a fost un politist in spate.Hai,ma,scuze ! Nu am vrut.Daca stiam ca esti tu,dadeam si mai tare !

-Bune ar fi niste tigari acum.

-Tigarile ajuta la respiratie si nu stiu eu ?

-Hai,taci.Zi cati bani ai la tine.

-10 lei,dar vreau sa consum doar un leu pentru seminte,asa ca,s**i p**a.

-Da-mi ba si mie sa-mi iau tigari.

-Ok,ma.Cat costa tigarile ? Nu fumez.Nici tata si nici mama nu au fumat.E cam imposibil sa stiu pretul,daca nici macar nu eram trimis la magazin sa le cumpar.

-10 lei FIX !

-Si o punga de seminte cat ziceam ca costa ?

-Un leu.

-Hai,ma,bine.Tine astia 10 lei.

-Mersi,Flaviuse ! Te-am iertat pentru faza de mai devreme.Esti cel mai bun prieten al meu.

-Ba,auzi,sa aduci restul de 9 lei inapoi.

Link to comment
Share on other sites

Vine in sfarsit si ziua cea mare : 11 August,ziua in care voi lua salariului.De fapt,astazi este ziua meciului cu Dinamo II.Primul meci din cariera mea va fi acesta,sa speram ca voi bifa succesul.O victorie cu echipa a II-a a dinamovistilor este destul de importanta,nu doar pentru mine,ci si pentru moralul echipei.Am inceput deja sa ma obisnuiesc cu sistemul de antrenament,chiar daca eu sunt cel care il preda.Momentan nu am "descoperit" fitosi in echipa,toti jucatorii par sa imi asculte comenzile,in ciuda faptului ca sunt unii chiar si cu 5 ani in varsta ca mine.Chiar acum cateva zile am "negociat" cu patronul.O sa-mi asigur viitorul la Campina doar daca scap echipa de retrogradare.Usor,nu? Sa vedem.Pana acum sunt impresionat doar de Purica,Badescu si Cazacu(care este imprumutat la echipa noastra pentru un an).Pana la urma,eu retin numele doar la 2 feluri de persoane : cele de care petrec mult timp alaturi si cele pentru care merita sa o fac.Este deja 16:45,mai sunt 4 ore pana la meci (sau 3 ore si 45 minute).Stadionul pe care ne antrenam nu-mi pare deloc familiar.

-Cosmine,asta sigur e Stefan cel Mare ?

-Esti prost,ma?Suntem pe Florea Dumitrache.

-Nu-mi suna deloc cunoscut.Ba,vezi ca vine patronul,tine-ti gura.Buna ziua,sefu' !

-Mariane,o sa fie o zi buna doar daca castigi meciul.

-Ma cheama Flavius.

-Eu iti zic Marian,probleme ? Ce smecher se crede,futu-l in gura.Bine ca mi-a dat salariul cu care pot sa traiesc linistit o luna,doua.

-Am zis eu ceva,sefu'?In fata unui om ca dumneavoastra,abia am tupeu sa deschid gura.

-Nu mai fi lingusitor,imi dau usor seama ca daca ai avea bani,mi-ai trage un sut in cur. Hai ca nu e prost degeaba... Tine biletele de care mi-ai zis.Vezi ca iti scad 100 euro din salariul viitor.

-Dar...de ce ? Un bilet costa doar un euro,adica vreo 4 lei.De ce sa-mi scadeti 400 ?

-Baiete,nimic nu se face pe gratis in ziua de astazi.Nu te uiti la TV ?

-Cum ziceti dumneavoastra.Eu nu comentez. Eu chiar zic asta,ma ?!

-Bine,vorbim dupa meci.Mult succes,Mariane.

Dupa ce sefu' merge 10 metri mai incolo...

-Ba,baga-mi-as p**a in fata lui,cine se crede impotentul asta ?

-Hmm,patronul tau ?

-Nu e momentul pentru glume.Eu as fi vrut sa antrenez la FC Arges,nu la echipa asta nou-promovata din liga satelor.

-Ma,tu ce parere ai avea daca as antrena la FC Arges?

-La echipa mea favorita ? Cred ca te-as lasa sa ajungi fetita tuturor in parnaie,daca va fi vreodata cazul.De ce intrebi ?

-Asa...

In timpul ramas pentru antrenament,nici nu am timp sa ma gandesc la ce-a vrut Cosmin sa spuna,pentru ca inceputul meciului se apropie cu pasi repezi.Am asezat urmatorii jucatori intr-o formatie 4-4-2 defensiva,incercand sa marcam golul victoriei pe contraatac.Zic golul victoriei pentru ca Dinamo II nu este nici un sfert din prima echipa,nici la valoare,nici la mentalitate si nici la jocul de echipa.

B. Pleachta - S. Namu,L. Bica,V. Aristan,M. Purica - M. Tudor, E. Hululei, B. Petre,I. Badescu - I. Cazacu,C. Ichim

Cosmin si cu mine stam la marginea terenului,asteptand sa inceapa meciul.Normal,nu as avea voie sa-l las sa faca asta daca nu este angajat al clubului,dar oricum,nu are ce sa mi se intample.Cat timp suntem intr-o liga inferioara,nu cred ca exista vreo regula sa interzica asta.

-Ba,exista vreo regula care sa interzica suporterilor sau prietenilor antrenorului sa se afle pe banca tehnica.

-Nu stiu,bag p**a.Nu-mi pasa.

-Iti place tactica aranjata de mine?

-Nu am auzit de niciun jucator din astia.

-O sa auzi.Ba,ce portar au aia de la Dinamo.Cred ca are 3 metri.

-Cum sa aiba 3 metri,ma? Cine e ala,Robert Wadlow ? Nu inteleg la ce se refera,nici macar nu stiu cine este acest Robert ... puncte puncte,dar din context imi dau seama ca are de-a face cu inaltimea.

-Cum il cheama pe portar?

-Costel Pantilimon.

-Ok,am retinut.Ma uit in jur.Vad mai mult copii si femei decat barbati maturi care sunt gata sa cante pentru echipa lor favorita.Cred ca mai mult de 1000 de oameni nu sunt.

Minutul 18: Petre da o pasa scurta pentru Ichim la marginea careului,acesta gasind continuarea fazei cu un calcai excelent pentru Ionut Cazacu.Ma ridic de pe banca tehnica,cu ambii ochi atintiti spre poarta lui Pantilimon.

-Da,ba,gol.Hai Cazacule.DOAMNEEE...cum sa ratezi ma de la 8 metri singur cu portarul ?

-Joaca bine echipa ta,ma,dar ai nevoie de un atacant.

-Da,ma.Daca mingea se lovea de portar,ziceam ca are simtul portii,dar daca a trecut la un metru pe langa,ce pot sa zic ?

Prelungirile primei reprize,45+3 : Zie Diabate intercepteaza pasa lui Purica la mijlocul terenului.Continua sa alerge cu mingea si trece foarte usor de Bica,fundasul nostru.Acesta pana la urma ii paseaza lui Valentin Lemnaru care suteaza destul de slab de la 25 metri,dar mingea ajunge in plasa.

-Ba,eu bag p**a.Ce portar e asta,ma ? Poate mi-ar fi fost si mie frica sa apar daca aveam 12 ani si imi sutau aia de liceu.Sugereaza-mi un portar bun,ca Patchca asta nu o sa mai stea mult timp la club.

-A gresit doar la un gol,ma.Nu o sa mai zici asta despre el cand te va califica mai departe in Cupa Romaniei.

-Da' chiar,cu cine am picat? Nu m-am uitat la tragerea la sorti.

-Cu Progresul.

-Mda,am belit-o.

Se termina prima repriza.Ma duc in vestiar la jucatori,incurajandu-i sa castige acest meci spunandu-le ca au jucat exceptional,dar nesansa a fost de partea lor.Nu am specificat insa ca nesansa s-a numit Pleachta.A doua repriza a fost insa extrem de plictisitoare,inafara de un sut al lui Badescu parat de Pantilimon,nu am avut ce vedea.Un scor mincinos,dar meritat,in fond asta se intampla cand nu fructifici ocaziile.

Dinamo II - FC Campina 1-0

Link to comment
Share on other sites

@alexitzu : Nu vrei sa stii si cum se va termina story-ul ? Daca voi apuca sa-l termin...

Fiind dezgustat de numeroasele ocazii pe care le-am avut,toate in zadar,pentru ca mingea nu a intrat in plasa,merg sa beau doua beri sa mai uit de suparare.Cosmin pleaca direct acasa,dar inainte de asta,ma "avertizeaza" intr-un anume scop :

-Vezi sa nu te imbeti.Acum esti antrenor esti monitorizat de multe surse.

-Hai,ma,si?Daca ma imbat,ce p**a mea se intampla.

-Pai,daca patronul nu te da afara din cauza rezultatelor slabe,atunci sigur te va da afara cand va afla ca a angajat un antrenor alcoolic.

-Dar eu nu beau mult,ma.Ultima oara cand m-am imbatat a fost acu' 2 luni,cand a luat Real campionatul.

-Ok,cum zici tu.

Ma intorc de la bar,sunt inca pe picioarele mele,dar in drum primesc o oferta "buna rau" de la un peste :

-Baiete,pari tineri si potent.Vrei sa dai o pedala la fetite ? Te costa doar 100 RON,destul de ieftin pentru tine.

-Si de unde dracu' stii tu ca am eu banii astia ?
-Crezi ca nu te recunosc ? Esti antrenorul Campinei.

-Ba,tie nu ti-e frica sa ne filmeze m*istii aia de paparazzi ?Hai,roiu ! prima data cand folosesc cuvinte ardelenesti.

-Ce sa vada,ma? Arat eu a peste?Pestii adevarati sunt imbracati la patru ace peste tot,ti se pare ca eu sunt la patru ace ? Incearca,nu se va intampla nimic rau.Uite,iti las o reducere de 25%.

Recunosc,ma tenteaza.E prea buna blonda aia de-acolo.Trebuie totusi sa refuz,nu stiu ce se poate intampla ziua urmatoare.

-Nu-s interesat.Hai,bafta !

-Ok,baiete.Se vede ca esti impotent,pe deasupra,si virgin.

-Virgin e tac-tu,ba. Cu replica asta,ii inchid gura.Oricum,m-a luat gura pe dinainte,mi-a fost putin frica cand am rostit-o.

E dimineata,mai precis 15 august,ziua meciului cu Brasov.Imediat cum ma trezesc,imi pregatesc micul-dejun si-mi aduc aminte de discutia de-aseara.Suna telefonul.Cine o mai suna ? Mda,e seful.N-am chef sa-i raspund acum,dau respingere.Suna iar.Oare o fi ceva important de suna insistent ?

-Alo,sefu'.

-De ce n-ai raspuns,ma,mai devreme ?

-Era mancarea pe foc.

-Bine,cum zici tu.Mi-a placut de tine dupa meciul cu Dinamo II.

-La ce va referiti ? Sa stiti ca nu am castigat meciul.

-Nu ma refer la asta.Mi-a placut replica care i-ai dat-o proxenetului : " Virgin e tac-tu,ba !" Am ras cateva secunde fara sa ma opresc.Garda mea de corp credea ca voi muri.

-Dar,cum... ?

-Tot ce circula in Campina ajunge la mine,tinere invatacel.

-Da,dar am fost in Bucuresti.

-Si crezi ca oamenii mei nu pot face naveta Campina-Bucuresti si viceversa ? E bazat omul... Hai ca ti-am dezvaluit deja prea multe.Mult succes la meci.

Un apel fara rost.Saracul,se vede ca nu a avut multi prieteni la viata lui.

Am facut deplasarea la Brasov si ne pregatim de meciul cu echipa care poarta acelasi nume ca al orasului: FC Brasov.Am aliniat FIX acelasi 11 ca in meciul cu Dinamo II,dar jocul nu mai este la fel de consistent,asta observandu-se la inceputul meciului,cand in minutul 10,Mihai Roman deschide scorul dintr-o greseala al lui Purica,trimitand mingea in bara laterala,care apoi intra si in poarta.Fiind destul de obosit,nici nu am avut energia necesara sa strig la jucatori,si nici macar nu i-am motivat in vestiare.Poate ca un rol in asta a avut faptul ca Cosmin nu era prezent la meci.

FC Brasov - FC Campina 1-0

Link to comment
Share on other sites

Dupa doua meciuri de campionat,echipa sta destul de prost : 0 puncte,0 goluri,0 victorii,2 goluri primite,2 infrangeri.Din aceasta cauza,sunt somat sa ma intalnesc urgent cu patronul :

-Bai,Mariane,pai eu imi pun increderea in tine si tu ce faci ?

-Boss,nu am avut ce face.Am avut meciuri cu echipe bune si de fiecare data am inceput meciul ca outsideri.

-Ce echipe bune,ma ? Toata echipa lui Dinamo II nu valoreaza cat Claudiu Niculescu macar.

-Da,dar au jucatori cat de cat talentati care stiu cu mingea.

-Da-mi un exemplu.

-Pai,ala cu lemnele...Lemnaru !

-Ai noroc ca ai simtul umorului.Uite,iti fac o favoare si nu te dau afara.

-Multumesc sefu' ! Asta chiar e ANORMAL,sa ma dea afara doar dupa 2 etape,obiectivul echipei fiind evitarea retrogradarii ?

-Uite,am vorbit cu Anton Ionita (scouter-ul echipei) si mi-a recomandat urmatorii jucatori.Uita-te pe lista si zi-mi ce scrie.

-Grigore Popan,Ion Hategan,Daniel Popescu,Alexandru Chipciu,Roland Draghici,...

-Gata,suficient ! Vreau sa ma interesez de Ion Hategan .

-Sa stiti ca nu e fiul lui Ovidiu Hategan.

-Bine,bine.Pe tine te impresioneaza vreun jucator din astia ?

-Doar de doi am auzit : Chipciu si Draghici.

-Pe ce post joaca ?

-Chipciu mijlocas ofensiv si Draghici portar,eu zic sa-i transferam.

-Mariane,esti sigur ? Nu uita ca ti-am pus doar 58.000 euro pentru transferuri.Nu-ti bate joc de ei.

-Nu,boss.Sper sa aveti incredere in mine.

-Ok,eu ma pregatesc sa le fac oferta.La ce cluburi ziceai ca joaca ?

-Chipciu la FC Brasov si Draghici la FC Arges.

-Cat dam pe ei ?

-Eu zic 10.000 pe Chipciu si pe Draghici sa-l luam imprumut,portar de rezerva oricum n-avem.

Sunt multumit ca nu m-a dat afara,insa trebuie neaparat sa obtin macar doua puncte din urmatoarele 2 meciuri,cu Prefab si cu Sacele.

18 august 21:00,meciul e gata sa inceapa.Nu am mai vorbit cu Alex si cu Cosmin de vreo saptamana,dar nici nu am avut ce discuta cu ei.Pentru acest meci am aliniat urmatorul 11 :

B. Plachta - S. Nanu,S. Sandei,L. Bica,V. Aristar - M. Tudor,E. Hulubei,B. Petre,I. Badescu - I. Cazacu.C. Ichim

Peste 700 de oameni au avut la meci,un mare motiv fiind si ziua de sambata,o zi de week-end.Suporterii nici macar nu incurajeaza echipa,e clar ca majoritatea au peste 50 de ani sau sub 18.Imi dau seama de asta fara sa ma uit.Asta conteaza mai putin,pentru ca in minutul 17,Cazacu deschide scorul cu o impecabila lovitura de cap dintr-o centrare a lui Badescu.Dupa urmeaza insa un asediu la poarta noastra,Plachta scotand o multime de suturi din afara careului si chiar o lovitura de cap care venea fix sub bara,si cand te gandesti ca la meciul cu Brasov voiam sa-i caut inlocuitor.Din pacate,ocaziile nu s-au razbunat in favoarea noastra,iar Prefab egaleaza dintr-o lovitura libera de la 20 metri executata de Sergiu Ghidarcea,stabilind scorul la pauza.Asediul la poarta noastra continua si in repriza a doua,dar cu mult noroc scoatem un rezultat de egalitate.

FC Campina - Prefab '05 1-1

Stefan Chitu (patronul) m-a felicitat pentru un punct nesperat,zic asta pentru ca am pornit,din nou ca outsideri.Nu stiu daca vom avea un meci in intreg sezonul in care sa fim favoriti.Doua zile mai tarziu,pe 20 august,am primit o mare veste de la patron : Alexandru Chipciu a semnat pe 3 ani cu noi,iar Draghici a fost imprumutat un intreg sezon.

Urmeaza meciul cu Sacele,echipa de pe locul 4 dupa trei etape,cu 10 locuri in fata noastra.Dupa cum m-am obisnuit,plecam cu sansa a doua,dar am impresia ca vom face o figura frumoasa daca nu ne vom bate joc de ocazii.Asa se si intampla,dupa doar 3 minute Cosmin Ichim trimite mingea-n poarta cu un sut din interiorul careului.Nici macar nu ma ridic de pe banca,fiind uimit probabil de tempo-ul echipei.Am uitat sa mentionez ceva? Alexandru Chipciu este titular,in rest acelasi 11 ca in meciul anterior.In repriza a doua,prin minutul 77,Chipciu isi depaseste un adversar pe partea laterala,trimitand o centrare pe sus in careul oaspetilor,mingea fiind usor atinsa de Ionut Badescu. GOL ! 2-0 in minutul 77,publicul aplaudand evolutia echipei favorite.Sunt cu 400 mai putini suporteri ca in meciul cu Prefab.Nu se mai intampla nimic pe teren,exceptie facand un penalty acordat oaspetilor in minutul 90+2,in urma unui fault facut de Hulubei la Flavius Moldovan.Adrian Popescu transforma,dar mult prea tarziu.AM CASTIGAT PRIMUL MECI CA ANTRENOR SI PRIMELE 3 PUNCTE !

FC Campina - Sacele 2-1

Link to comment
Share on other sites

Dupa victoria cu Sacele,facem deplasarea pentru meciul cu CS Otopeni.Din nou,sunt singur la meci.Cosmin si Alex nu mi-au putut fi alaturi din cauza problemelor personale.Primul 11 ramane nemodificat,insa jucatorii dau semne de oboseala dupa ultimul meci.Se observa si in teren,unde meciul este incheiat inca din prima repriza din cauza unei greseli a lui Sandei,care l-a ajutat pe Kalle sa bage mingea-n poarta noastra,si a unui contraatac ca la carte al celor de la CS Otopeni,care au marcat prin Raul Rusescu in ultimul minut al primei reprize.Deja 2-0 pentru ei,norocul nostru e ca s-a terminat doar atata.

CS Otopeni - FC Campina 2-0

O zi mai tarziu,primesc inca o veste buna de la patron,care mi l-a transferat pe Joshua Rose de la Craiova,un australian de 25 de ani de la Craiova,care evolueaza pe postul de mijlocas stanga.A primit de la Stefan Chitu un salariu de 55.000 pe an,fiind al treilea cel mai bine platit jucator de la club,dupa Stefan Nanu si Ionut Badescu.

Imi amintesc ce mi-a zis Cosmin acu o luna jumate,de faptul ca pe 1 Septembrie va incepe antrenoratul.Il sun sa ne dam intalnire la "Doi papuci",in special pentru a-l ruga sa vina la meciul cu Progresul,meci care va conta pentru runda a doua a Cupei Romaniei.La bar ma intalnesc si cu el si cu Alex

-Ba,veniti si voi la meci? Va fac eu rost de bilete.

-Nu mai ai alti prieteni inafara de noi,ma?

-Eu prietenii mi-i fac dupa incredere,iar in voi am cea mai mare incredere.Lu' Cosmin ii pot da si cheile de la casa,ca am incredere ca nu ma face pe la spate,si tie la fel.

-Dar Silviu si Clau ?

-Aia sunt prosti,ma.Daca le dau un leu,fug cu el pana in Brazilia si abia dupa isi dau seama ca au iesit pe minus.Hai,va rog,veniti?

-Daca ne rogi frumos...

-Va F*t in cur ! Acu' veniti ?

-Asa da... Incepem toti trei sa radem.Cred ca m-au iertat pentru faptul ca am dat mai multa atentie echipei decat lor.

Dupa ce le-am cumparat biletele,ne-am imbarcat in autobuzul catre Campina,cu doua zile inainte de meci.

-Ma,tu de cate ori iti antrenezi jucatorii,vad ca mereu cand termini un meci vii la Bucuresti.

-De maxim trei ori pe saptamana.E de-ajuns,zic eu.

-Se vede dupa rezultate...

-De ce,ma?4 puncte in 5 meciuri nu e binisor?

-Se putea si mai bine...

28 august,e pe cale sa inceapa meciul.Cosmin si Alex sunt in tribuna,alaturi de cei,fiti atenti,O MIE TREI SUTE (1300) de spectatori,un numar record pentru Campina in acest inceput de sezon.

-Ba,tu ne-ai mintit atunci cand ne-ai zis ca vin maxim 500 suporteri pe meci.

-Nu era minciuna.Acum nici nu stiu ce se intampla,biletele s-au vandut cumva moca ?

B. Plachta - S. Nanu,S. Sandei,L. Bica,V. Aristar - J. Rose,E. Hulubei,B. Petre,I. Badescu - I. Cazacu,C. Ichim

In minutul 4,portarul oaspetilor,Munteanu il faulteaza pe Badescu in careu,arbitrul neacordand penalty.Intru pe teren incercand sa scot ceva din acea faza,dar se pare ca arbitrul a scos nervii din mine,trimitandu-ma in tribune.

-Gata,ma?Ai rezistat 4 minute,un nou record.

-Nu mai fi ironic...bag p**a in el de arbitru.

-Vezi ca e arbitru de liga I,Sebastian Coltescu.

-Il F*t in gura si pe el si toata liga lui de arbitraj.

-Hai,ma,lasa.A facut bine ce-a facut.Pun pariu ca echipa va castiga cu scor de neprezentare acum ca tu nu mai esti prezent.

-Haha,ce glume de cealapadiu ai.

Mai in gluma,mai in serios,Alex se apropie de adevar.Este deja 1-0,Ichim inscrie din pasa lui Cazacu in careu.

-Vezi fraiere ? Ce ti-am zis.

-Bravo,ma.Se vede ca joci la pariuri.

-Inlocuieste "joci" cu "pierzi".Ce iese ?

-Cosmine,tu nu te bucuri,ma ?

-Nu s-a terminat inca meciul.E de-abia minutul 22.

Suntem dominati cap-coada dupa marcarea golului,nu ma mai apuc sa povestec dialoguri,ca singurele cuvinte rostite sunt : "CE PORTAR AVEM,BA" , "Asta e portarul care si-a luat un gol de cacat cu Dinamo?" Replica noastra vine insa in minutul 69,cand Cazacu il invinge pe Munteanu dupa un prim sut respins de acesta.

-Am dat gol in minutul meu preferat,pentru ca contine cifra 69 !

-Vezi ca 69 e numar,nu cifra.

-Mda,am zis intentionat sa vad daca ma corectezi. Tin sa precizez : Cosmin nu a avut NICIODATA vreun 9 in generala la matematica,media lui fiind 10 FIX pe V-VIII.In liceu a avut doar doi de 9,insa media tot 10 i-a iesit.

Ichim inchide tabela in minutul 84,dupa o pasa gresita a lui George Negura,si un sut devastator de la 30 metri in vinclu.

-Ti-am zis ca echipa castiga 3-0 fara tine !

-Da,ma,bine.Cosmine,tu nu te bucuri ? La 1-0 si 2-0 ziceai ca nu s-a terminat,dar acum ?

-Bravo,ma.Eu de ce sa ma bucur? Tu esti antrenorul.Echipa este rodul muncii tale.

FC Campina - Progresul 3-0, Campina s-a calificat in faza a doua a Cupei Romaniei.

Initial am vrut sa sarbatoresc cu suporterii in strada,dar jucatorii mi-au spus ca nu este o idee tocmai buna,fiind siguri ca mai mult de 100 de suporteri nu vor fi prezenti.Vine in sfarsit si data de 1 septembrie,data la care...nu mai e nevoie sa va zic,stiti voi deja.Cosmin are telefonul inchis,deci suspansul meu se mai amana cateva momente.Deschid insa televizorul si raman surprins : Progresul Bucuresti are un nou antrenor,unul fara experienta,de 25 de ani : Cosmin Barascu.Daca ma gandesc bine,totul se leaga.Acum inteleg de ce Cosmin nu s-a bucurat la golurile echipei mele.

Link to comment
Share on other sites

Mdeah,nici acum nu a sunat Cosmin.Au trecut deja trei ore.Bineinteles,sunt putin gelos pe el pentru ca are un noroc imens.Eu am ajuns la o echipa de locul 16,el la o echipa de locul 1.Sper doar ca nu a primit un salariu mai mare ca al meu.Aoleu,stai asa.Am uitat ca azi am meci cu Progresul,ceea ce inseamnca am meci cu el.Ba,bag p**a.Trebuia sa ma prezint la antrenament de vreo zece minute.E bine ca am antrenor secund,dar asta probabil exerseaza cu jucatorii aruncare de la margine.Suna telefonul.Cine-ar putea fi daca nu Cosmin ?

-Da,am aflat vestea ca esti antrenor la Progresul si nu,nu imi convine ca ai ajuns la o echipa de locul 1 in timp ce eu sunt la o echipa de locul 16.Adica,ce p**a mea...

-Esti cumva...gelos ? F**K . Si-a dat seama

-Nu ma,chiar ma bucur.Diseara voi avea ocazia sa te bat.Minim 3 boabe iti dau.

-In propria poarta sau unde ?

-Vedem noi,ma.Auzi,sunt din ce in ce mai popular la Campina.Doar eu apar pe la postul local.

-Si cum se numeste?

-Ce sa se numeasca ?

-Postul asta local...

-Campina nu stiu cum.

-Ok,cum vrei sa te bat diseara? La un gol diferenta sau la patru ?

-Hmm,eu zic la minus doua,sau macar minus unu.

-Oo,bravo.Ai invatat numerele negative.

-Deah...cand ajungi in Campina ?

-Sunt deja.

-Asa repede,ma ?

-Pai de ce crezi ca nu ti-am raspuns acu trei ore ?

-Nu conteaza...

Stau destul de aproape de stadion,dar tot vreau sa plec cu o ora inainte,special sa-mi pregatesc echipa pentru acest meci.Trebuie totusi sa-mi las la o parte orgoliul si sa ma concentrez pe meci.Eu vreau sa inving Progresul,nu sa-l inving pe Cosmin.La poarta stadionului sunt intampinat de o femeie care are probleme grave :

-P**e !!! VAND P**E !!! DOUA SUTE DE MII O P**A !

Un suporter imi puna insa mana pe umar,zicandu-mi sa n-o bag in seama.Se pare ca unii oameni chiar ma recunosc din postura de antrenor.Ajuns pe gazon,jucatorii deja se antreneaza.La ce ? La executarea out-urilor.Ionut Badescu este primul care ma "intampina" la venire :

-Domn' antrenor,veniti repede.Secundul dumneavoastra e cu capul.Ne-a pus sa exersam golurile din corner si din lovitura libera,in loc sa exersam pasele si constructia.

-Ma mir ca nu v-a pus sa va uitati la filme porno ca sa prindeti energie si sa vi se-ntareasca coaiele.

-Domnule,ar trebui sa vorbim respectabil.

-Hai,ba,ce p**a mea.Tu nu stii de cate ori injur eu pe zi.Intre noi vorbim cum vrem,dar in fata jurnalistilor si paparazzilor p**ii mele vorbim respectuos.Inteles ?

-Da,domnule !

-Ba,auzi.Sa stii ca meciul asta e foarte important pentru mine.Transmite-le asta si celorlalti. Se pare ca ma axez mai mult pe orgoliu decat pe rezultatul in sine.Sper sa nu ma coste scump.

Imediat,vine si Cosmin cu echipa sa la stadion.Nu credeam ca voi apuca ziua asta asa devreme.Stiam ca vom deveni amandoi antrenori si ca vom avea multe meciuri unul contra celuilalt,dar ma asteptam sa ne confruntam intr-un meci de UCL,nu intr-unul de liga a II-a.

-Cosmine,ala de pe banca e Alex ?

-Da,l-am angajat ca scouter.

-Ok,cu el ca scouter,o sa devii noul Wenger.

-Ba,cine e fundasul ala de-acolo ? Nu l-am mai vazut pana acum la tine.

-Un proaspat transfer: Catalin Ojiga.Chiar ieri l-a imprumutat patronul.Auzi,voiam sa te intreb : ce salariu ai pe an ?

-Cu 500 mai putin ca tine.

-E bine...

-Ce,ma ?

-E bine ca avem amandoi aproape acelasi salariu pe an,destul de maricel,zic eu.

-Mi se pare mie sau (mereu cand aud replica asta imi dau seama ca va urma ceva rau) te bucuri ca ai salariu mai mare ca al meu ?
-Nu,coaie.Esti nebun la cap ?

B. Plachta - S. Nanu,C. Ojiga,L Bica,V. Aristan - J. Rose,E. Hulubei,B. Petre,A. Chipciu-I. Cazacu,C. Ichim.

Unii se vor mira de faptul ca Ionut Badescu nu este titular.Ei bine,el este accidentat momentan.S-a accidentat chiar acu' cateva minute,dupa raportul medicilor,si cand te gandesti ca parea intr-o forma buna cand am schimbat cateva vorbe cu el acu' aproximativ o ora.

Avem din nou un inceput frumos de meci,Ichim bagand mingea in poarta cu o lovitura de cap in urma unui corner batut de Lucian Bica,1-0.Se pare ca ne-am obisnuit sa marcam in primul sfert de ora al meciului.Este de-abia minutul 13.

Bucuria noastra nu tine insa mult pentru ca in minutul 24,Dragos Mihalache il "ameteste" pe Ojiga in careu dupa o centrare impecabila a lui Csaba Borbely si suteaza plasat fara sa-i dea vreo sansa lui Plachta. 1-1

Doua minute mai tarziu,acelasi Mihalache suteaza din interiorul careului,mingea fiind respinsa cu genunchiul de catre Plachta.

Dupa alte ocazii nu la fel de "bune" ca precedenta,seria Progresului se opreste atunci cand Chipciu centreaza mingea in careu de pe flancul drept,Rose reluand cu un sut FENOMENAL cu piciorul stang,imposibil de parat pentru portarul Bucurestenilor. 2-1,minutul 36.

In a doua repriza avem suficiente ocazii pentru a incheia tabela,dar scorul ramane neschimbat,2-1.Imediat dupa fluierul final,Cosmin vine la mine si ma felicita :

-Bravo,ma.Ai meritat victoria.

-Recunoaste,sunt mai bun ca tine.

-Pana data viitoare...

FC Campina-Progresul 2-1 , Flavius vs Cosmin 1-0

Edited by Flavi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy