Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Suprematia Weston-Super-Mare 2013/2023


Dorin Taranu

Recommended Posts

Anul domnului 2013/2014: Nasterea unei forte Weston-super-Mare

1287870034_3.jpeg

Criza! Criza! Criza!!! Domnule ii criza! Nu facem angajari ” acest lucru il aud de un an in continuu de la cand am terminat facultatea de educatie fizica si sport cu masterat in fotbal. Visam sa conduc inca de mic o echipa de fotbal, in special, ca orice copil, pe Steaua dupa am vazut-o ca a batut-o pe Barcelona la penalty. Inca mai aud vocea bunicului ce striga cu inversunare: ‘’Apara Duckadame!! Steaua Campioana!!DAAaaa!”.

Asadar am inceput sa aplic la diverse echipe locale din judetul Cluj Napoca (Unirea Alba Iulia, Unirea Dej, Seso Câmpia Turzii, Sanatatea Cluj), dar si la CSM Dorna Vatra Dornei, ca cine stie de unde sare iepurele.

Dupa 6 luni de asteptat, raspunsurile la aplicarile mele au inceput sa apara din partea echipelor– din pacate toate mi-au refuzat aplicarile mele, datorita lipsei de experienta, ca asa se intampla, de obicei in Romania ca se asteapa sa ai exprienta imediat dupa ce ai terminat facultatea.

Daca tot am vazut ca nu se intampla nimic, dezamagit am inceput sa lucrez la hostel. Desi munca era placuta, dar prost platita si nu era in domeniu meu. In secret, tanjeam la meseria de antrenoriat stiind ca alti colegi de ai mei sunt deja antrenori. Dar cum se spune ‘’ai grija ce iti doresti ca ti se poate intampla” fix in aceeasi situatie am fost si eu, cand m-am intalnit cu un fost coleg de facultate ce venise sa se cazeze in hostel. Asa am aflat ca lucreaza in Marea Britanie, in orasul Weston-super-Mare, oras destul de maricel, cu populatie de peste 70 de mii de locuitori, drept scout pentru echipa locala Weston-super-Mare.

-
Ce faci Mihai?
Il intreb eu. Cu ce planuri prin Cluj, acuma ca esti scouter ai inceput sa cauti jucatori in Romania pentru Premier League?!

-
Da de unde, mai fratica!
Am venit sa caut un antrenor principal pentru prima echipa, deoarece patronul echipei este nemultumit de calitatea antrenorilor din BSS si m-a delegat pe mine sa gasesc pe cineva potrivit. Chiar stii pe cineva?!
Intreband razand.

Eu atunci ma gandeam ca glumeste cu mine, ca m-a vazut ca lucrez la receptioner la hostel si nici nu m-a intrebat cum de nu antrenez, stiind ca acesta este visul meu de mic copil.

-
No, dar ce te temi asa? Stiu ca tot ai aplicat la formatiile locale din judetul Cluj, fara succes, deoarece am vorbit cu bunicul tau, cand mi-am vizitat parintii si am venit special pentru tine deoarece stiu ca esti capabil sa faci o perfomanta notabila la echipa,
raspunzand foarte sigur pe el.

-
Mihai ma flatezi! Dar nu crezi ca totusi exagerezi “putin”?! In primul rand nu am experienta,
raspunzand eu foarte dezamagit de situatile traite de pana acuma.

- Pai de ce crezi ca as exagera?!
raspunse razand.
Doar nu antrenezi in Premier League, ci tocmai in a sasea Divizie Nationala de Sud (CONFERENCE South) la o echipa fara prea mari pretentii ce vor doar sa nu retrogradezi, eventual sa te clasezi in mijlocul clasamentului la sfarsitul anului si in plus gandeste ca nu ai stres, iar ca daca faci performanta la o asa echipa mica, poti prinde imediat un contract mult mai tare la o echipa dintr-o divizie superioara. O sa fi poate chiar noul Dan Petrescu sau Mircea Lucescu. Totul depinde de tine!

- va urma -

Link to comment
Share on other sites

@Razwyx: Ma bucur ca iti place povestea mea:)

Desi in ochii mei se citea soviala, in primul rand pentru necunoscut, dorinta era prea puternica in a refuza o asemenea oportunitate si chiar daca urma sa antrenez in liga a 6-a, este totusi locul de nastere a sportului – rege; taramul fagaduintii atat pentru orice antrenor, cat pentru orice jucator sa ajunga in fotbalul englezesc.

-
Trebuie sa-mi dai raspunsul acuma!
Zise Mihai pe un ton cat se poate de serios si hotarator.
Acesta oferta este valabila doar acuma in clipa asta. Viitorul tau ca antrenor este in joc.

-
Bai Mihai! Constientizez si eu acest lucru, doar ca nu stiu pe nimeni acolo, voi fi departe de casa, de prieteni, de familie…....
de fapt primul gand era sa-i spun ca accept oferta din prima, dar m-am gandit ca e mai bine sa-l tin putin pe jar.

-
Auzi, te rog, sa nu te joci cu mine, ca te cunosc prea bine. No, hai ,destul cu toate balavernile de fata mare! Accepti sau nu? Asta e intrebarea!
zise Mihai pe un ton taios.

-
Desigur ca accept
pe un ton glumet, deoarece stiam ca se va enerva.
Vroiam doar sa-ti vad reactia ca si tu m-ai fiert putin la inceput. Deci pe cand imi poti da raspunsul daca voi fi sau nu, acceptat ca antrenor?

-
Pai fratiuc, trebuie sa iti zic postul este deja al tau inainte sa ti-l fi propus, deoarece stiam ca-l vei accepta, iar cand i-am vorbit patronului despre tine a fost foarte bucuros ca a gasit un om asa capabil. Pomaine a zis patronul ca trebuie sa te prezinti la echipa
zise el cu razand cu gura pana la urechi.

-
Poftim?!
In timp ce mi-am facut ochii cat cepele.
Ai baut petrol?! Cum sa ma prezint poimaine la echipa ?! Nu mi-am dat demisia, peste 2 zile sunt Sarbatorile Pascale… si in plus chiar crezi ca am asa de multi bani din salariul de receptioner, incat sa-mi permit un bilet de avion in ultimul moment catre Londra?

-
No, ho, ma linisteste-te, nu te mai agita , inspira-expira de 5 ori puternic
zise Mihai calm si bland.
Totul este platit deja de catre club: avion, cazare, masa. Cat despre munca da-ti demisia, iar familia trebuie sa te inteleaga ca acesta este sansa ta si trebuie sa iti urmezi visul.

Dupa ce m-am calmat putin i-am raspuns lui Mihai.

-
Iti multumesc ca ai incredere in mine si pentru ca imi oferi acesta sansa uriasa!

-
Si tu ai fi facut acelasi lucru pentru mine! Sa nu crezi ca am uitat cum m-ai ajutat in timpul facultatii, cand numai tu te-ai ridicat in fata amfiteaturului sa-mi iei apararea in fata profului ala natamb care a crezut ca eu am copiat la materia lui – judecarea potentialului jucatorilor de camp - si l-ai convins sa-mi mai deie o sansa, deoarece stii cat de pasionat sunt de domeniul de scouting.

-
Deci poimaine la 6.30 am, ai avion catre Londra din Cluj Napoca, sa fi acolo cu 2 ore inainte si nu care cumva sa intarzii ca te sparg sa moara mama
zise el razand.

-
Pai stai putin! Tu nu vii cu mine??
Am intrebat,eu, curios, ca nu intelegeam de ce trebuie sa merg singur.

-
Din pacate, nu, deoarece mai am de aranjat unele treburi prin zona. Dar stai linistit ca patronul, Paul Bliss, ii baiat finut, ti-a pus la dispozitie o o masina ce te va duce direct la club.Sunt sigur ca totul o sa mearga ca pe roate. Hai sanatate si voie buna ca trebuie sa fug!

Inca nu imi venea sa cred ceea ce mi s-a intamplat. O sa ajung sa antrenez in Anglia. Woooowwww!! Asa ca mi-am sunat patronul de la hostel i-am spus ca mi dau demisia si ca n-are decat sa-si caute pe altcineva in locul meu ca eu ma duc sa-mi urmez visul. O fi bine sau nu doar timpul va decide daca decizia mea a fost cea potrivita.

-va urma-

Link to comment
Share on other sites

Inceputul aventurii

Totul pana la Weston-super-Mare a decurs totul normal, fara nici un accident. Un sofer al clubului Weston-super-Mare m-a asteptat la aeroportul din Luton, Londra.

Pe masura cum ne apropriam de club, ma gandeam ca lucrurile chiar se intampla, ca voi deveni antrenor in adevaratul sens al cuvantului, in tara unde fotbalul este rege.

Cand am ajuns la poarta clubului, era mare agitatie, peste 1000 de fani cu fularele echipei Weston-super-Mare din cate reusit sa numar din privire, protestau in fata clubului.

- Ma scuzati, dar de ce protesteaza fanii? intrebam eu mirat si speram sa nu fie vreo revolta a la Craiova, cand a fost desafiliata.

- Lumea a venit sa vada pe dumneavoastra si sa va arate suportul pentru echipa, au mare incredere ca dumneavoastra mister ii puteti duce in culmele glorii apuse, raspunse soferul cu un zambet ironic.

In sinea mea ma gandeam daca asa reactioneaza la un neica nimeni din Romania, sa fie asteptat cu bratele “deschise”, cum o reactioneze la victorii, infrangeri, cum vor fi alaturi de echipa ?! Dar cu toate astea patronul ,Paul Bliss, era mandru ca Mihai a reusit sa ma convinga sa vin la club, deoarece avea mare incredere in capacitatile antrenorilor romani, lucru ce m-a suprins pentru ca starea suporterilor sugerea altceva.

- Bine ai venit la club, raspunse Paul amabil. Sper ca nu te-au speriat fani de afara sunt doar putini nervosi ca le-am adus un antrenor strain, dar daca le castigi increderea si le oferi un fotbal de calitatea ii vei castiga. Din partea mea ai tot suportul si te voi sustine in orice demers.

- Iti multumesc pentru aceasta ocazie, domnule Bliss, sa stii ca am venit cu planuri mari pentru Weston-super-Mare si nu o sa va dezamagesc, increderea oferita.Sunt sigur ca putem construi o echipa puternica impreuna.

- Mersi, baiete asta vroiam sa aud de la tine, o sa discutam mai multe la pub-ul “Seagulls” . Acuma hai sa mergem la conferinta ca suntem astepti de jurnalistii locali si abia astept sa te prezint.

Desi am apucat ca schimb doar 2 -3 cuvinte cu patronul, Paul Bliss, mi-a lasat impresia unui om de cuvant, care stie ce vrea, trebuia sa inceapa prima mea conferinta din viata mea.

- Bine ati venit in Anglia! Ce va motivat sa acceptati propunerea de-a antrena Weston-Super Mare si nu vreun club din Romania?

Inca de cand am fost contactat de Weston-super-Mare am simtit o legatura puternica, daca vreti, chiar spirituala ca Weston-super-Mare poate ajunge una din cele mai puternice echipe din lume si nu puteam rata ocazie de a face istorie cu
“Seagulls”.

-
Veniti din Romania si nu a-ti mai antrenat pana acum nici o echipa, cum va veti descurca cu jucatorii ?

Aveti dreptate Weston-super-Mare este primul meu club la care antrenez, dar daca va uitati la Pep Gardiola si pentru el primul club a fost Barcelona. Stii prea bine ce realizari a obtinut. In primul rand, ei trebuie sa joace pentru imaginea acestui club si in al doilea rand pentru ei. Scopul meu este sa-i motivez sa castige fiecare meci si sa aduca onoare acestui club.

- Ce stil o sa va caracterizeze echipa?

Imi place stilul ofensiv si voi incerca sa implementez acest stil echipei, astfel incat fanii echipei Weston-super-Mare sa vina meciurile noastre ca la un adevarat spectacol.

- Cine crezi ca o sa castige BSS?

Poate nu o sa ma credeti, dar Weston-super-Mare este marea favorita la promovare in acest an, dintr-un singur motiv. “Seagulls” m-au angajat pe MINE.

- va urma -

Link to comment
Share on other sites

Scurta prezentare a echipei Weston-super-Mare

Weston-super-Mare este un club englez de fotbal semi-profesionist cu sediul în Weston-super-Mare, Somerset, Anglia, afiliat la Somerset County FA. Fanii clubului se numesc ,,pescarusii”.

Weston fost infiintat in 1887, dar a fost dizolvat de doua ori in timpul celor doua razboaie mondiale. Clubul a fost reinfiintat in 1948 și a reusi promovarea momentan pana in Pasul 6 (Conferinta de Sud (BSS)).

Echipa se mandreste cu faptul ca nu au retrogradat niciodata in istoria lor de 126 de ani de la promovarea din Conferinta de Sud (BSS), cu toate ca au terminat de 3 ori in partea retrogradabila in anii: 2007, 2008 și 2010, dar datorita unor conjucturi favorabile au reusit sa se salveze de la retrogradare.

Cea mai notabila performanta a echipei Weston-super-Mare este , in anul competional 2003-2004 cand au ajuns pana in doua runda a competitiei FA Cup.

Weston-super-Mare are o baza de fani restranta, iar cel mai mare rival este clubul local Clevedon Town, situat in Clevedon, North Somerset. -sursa-

Dupa conferinta, soferul asteapta sa ma duca la pub-ul ‘’Seagulls’’ unde patronul, Paul Bliss, ma astepta.

  • Buna Dorine, hai aici langa mie , uite o halba de bere ca trebuie discutam putin despre situatia clubului. Acest clubul este in familia mea de 4 generatii, dintr-un motiv cat se poate de simplu - pasiunea pentru fotbal si pentru a oferi ceva comunitatii. Daca as putea as duce Weston-super-Mare pe cele mai mari culmi, dar aici este rolul tau cum o faci sa ajunga acolo. Asa cum stii, eu sunt singurul ce sustine financiar acest club cu ajutorul fabricii de bere locale “Seagulls” asa ca bani de transferuri nu o sa vezi, iar cu salariile sa nu te intinzi pea mult ca nu ne permitem sa cheltuim mai mult decat ne permitem. In momentul de fata suntem un club semi-profesionist si partea buna este ca poti aduce fotbalisti gratuit fara sa le platesti nici un salariu sau daca sunt bunicei le poti oferi un salariu part- time.
  • Inteleg, domnule Bliss si o sa incerc ofer ce este mai bun din mine pentru a duce acest club cat mai sus.
  • Ei bine, asa te vreau, baiete! Doar ca trebuie sa iti aduc readuc aminte, Weston-super-Mare este un club mic, asa ca nu ne permitem prea multe si cu greu am ajuns pana aici, asa ca obiectivul tau este clasarea in mijlocul clasamentului si de aceea iti propun un contract pe o perioada limitata pe un an sa vedem cum te descurci. Ce spui esti de acord?

In clipa aceea am crezut ca cerul a picat pe mine, nu ma asteptam sa mi se ofere contractul doar pe un an si deja toate visele mele, toata viata mea depind de acest an.

  • Desigur, domnule Bliss, mi se pare normal sa aveti grija in ce investiti, desi in gandul meu ii umpleam cu grija frigiderul de carne.

Dupa toata nebunia zilei de ieri, m-am dus la stadion sa-mi cunosc elevii staff-ul cu care voi lucra. Ei bine, sfaff-ul era format doar din 5 persoane: Mihai, eu, asistentul meu Marc McGregor si inca 2 antrenori ce nu prea ma inghiteau... Distractia statea sa inceapa.

Astfel am inceput impreuna cu asistentul meu care stia mai bine fotbalul englezesc sa ne programam serie de amicale, pentru a studia exact forta echipei. Per ansamblu nu ne-am descurcat deloc rau am o infrangere, un egal si 3 victorii.

Partea tactica

Adeptul formatiei clasice 4-4-2 asa cum reiese din poza de mai jos, iar ca formatii aditionale am ales 4-3-3 si 4-2-3-2.

Jucatorii

Antrenament

La inceputul campionatului toata lumea ne vedea undeva pe la mijlocul clasamentului, fiind ochii celor alti o echipa mediocra fara mari pretentii. Ei bine, lucruri nu au stat tocmai asa si am luat destul de tare campionatul.

Inceputul de campionat a fost oare cum timid, pana ne-am inchegat ca echipa, ceea ce a rezultat si multe meciuri traite pe muchie de cutit pe care le-am am castigat in ultimele momente, ori am pierdut 2 puncte facand egaluri cu echipe mai slabe decat noi, eu as zice cadatorita over-confidente, iar meciurile pierdute au fost in principal datorita lipsei de energie, deoarece am fost angrenati pana in mijlocul sezonului pe 3 fronturi: FA Cup with Budwiser, FAT Calsberg si campionat, pe cand restul competitorilor erau deja demult iesiti din cupe.

Daca in campionat eram supriza placuta din acest, in cupe as putea zice ca am dat peste cap orice pronostic. In FA Cup with Budwiser am ajuns pana in a patra runda a competitiei, iar in FAT Calsberg zei fotbalului au fost alaturi de noi si ne-au dus pana in finala, unde am intalnit-o pe Stockport, care in cei 130 ani de istorie era ca si pentru noi prima finala dintr-o cupa englezeasca de prestigiu., pe care am reusit sa o castigam.

Realizari in campionatul 2013-2014:

-construirea unui nou stadion, deoarece patronul nu mai era multumit de cel vechi si ne-a dat peste cap toate finantele;

-promovarea in BSP – o adevarata surpriza pentru toata lumea;

-castigarea cupei FAT Calsberg -prima cupa de prestigiu din istoria Weston-super-Mare

Finante

Link to comment
Share on other sites

Jucatorii echipei Weston-super-Mare

jucatori.jpg



Transferuri

Am incercat pe cat se poate sa aduc tineri buni care sa ma ajute in castigarea campionatului si am dat doar un jucator afara (din pacate!, ca as fi vrut sa ma scap de mai multi jucatori de peste 25 de ani)

Transferuri.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy