Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Repararea Trecutului Sau Construirea Viitorului ?


Flavi

Story  

23 members have voted

  1. 1. Ce parere ai despre acest story

    • Excelent,keep up the good work !
    • Interesant,astept continuarea
    • Nici ca as vrea sa continui,dar nici sa te opresti
    • Nu e cine stie ce
    • Slab,lasa-te !


Recommended Posts

Acum 10 ani...

Locatia: Giurgiu

Primul an de liceu,un an cu multe urcusuri,dar cu un coboras fatal.Am avut tot ce si-ar putea dori un licean : o iubita,bani de buzunar pe fiecare zi si mai ales,o minge de fotbal.Visul meu cel mai mare a fost sa devin un mare goalkeeper si sa reprezint echipa nationala la Cupa Mondiala,dar si echipa de club in Champions League,sa ma retrag pe la 36 de ani,sa obtin licenta de antrenor,sa castig tot ce se putea castiga intr-o viata de antrenor si sa mor linistit in pat pe la 90 de ani fiind multumit de toate realizarile in viata...eram mic si prost ! Pe 14 martie,fix de ziua mea de nastere am suferit o fractura la incheietura scotand un sut din marginea careului in curtea scolii neavand manusile de portar la mine.Durerea era nemarginita pana la punerea ghipsului.Dupa o luna jumate in care ghipsul a stat lipit de mana mea,a venit si momentul sa il dau jos.Era un prilej de bucurie,gandindu-ma ca voi putea sa ma antrenez iar in poarta,insa,dupa ce-am primit verdictul dat de medici simteam ca nu mai am mult pana sa zac inconstient pe podea: "Daca vei mai juca fotbal,risti sa ai mana dreapta paralizata ! Imi pare rau sa ti-o spun,dar acesta este adevarul !"

Acum...

Locatia: Urziceni

10 ani au trecut de la acel accident.Cum stiu asta? Pentru ca a avut loc pe 14 martie,ziua mea de nastere.Multe s-au schimbat de atunci,chiar si atitudinea mea.Devin mai nepasator pe zi ce trece.Nici nu mai imi pasa de acei ani pierduti in care probabil as fi devenit un portar iubit de toti microbistii romani,poate si de cei straini.Nici macar nu m-am mai gandit la iubita mea din liceu,la zambetul ei frumos si vocea ei calma.Acum,nici nu as mai vrea sa o vad.Ma cam bate gandul ca a ajuns o gospodina suparata pe viata.Uneori e mai bine sa lasi lucrurile cum au fost.Ingropat in facturi si fara prea multi bani de mancare,mai am o singura speranta de nicaieri.Tin minte ca acum 5 ani am dat examenul pentru licenta de antrenor,dar nici nu am fost curios de rezultatul final.Poate am luat licenta,poate nu(gandidu-ma ca sansa de succes este de 1 %).Fac o calatorie pana la SFA(Scoala Federala de Antrenori) in Bucuresti.Ajuns acolo,nu vreau sa pierd timpul si trec direct la subiect:

- Buna ziua,aveti cumva vreo licenta pe numele Stanescu? Flavius Stanescu.

-Stati sa verific... (10 minute mai tarziu) verific,verific... (30 minute mai tarziu).Gata ! A fost gasita o licenta pe numele Flavius Stanescu Adrian.Antrenor de fotbal,nu ?

-Da,asa e !

-Buletinul la control,va rog !

-Uitati.

-Bun,acum semnati aici si va puteti lua licenta.

-Gata,multumesc!O zi buna !

-Multumesc la fel !

Din momentul in care am luat licenta,mi-am dat seama ca exista doua tipuri de oameni : cei care isi petrec zilele pentru a-si repara trecutul si cei care isi petrec zilele pentru a uita de trecut si a-si construi viitorul !

Va urma...

Link to comment
Share on other sites

In cautarea locului de munca...

Desi mi-am luat licenta pe care trebuia sa o am de vreo 5 ani,nu sarbatoresc,nu nimic.Sa nu uit ca in continuare sunt somer.Abia am bani sa imi intretin stomacul si sa vad un acoperis deasupra capului atunci cand vreau sa imi ridic privirea.Din banii ramasi pe luna asta,am calatorit prin diferite orase pentru a putea prelua o echipa de fotbal,oricare: Galati,Brasov,Ploiesti,Giurgiu dar fara noroc.Intors acasa,deschid televizorul pe GSP si aflu ca Dan Petrescu si-a dat demisia de la Unirea Urziceni.Sa fie acesta un semn ? Se pare ca da !

Dumitru Bucsaru in direct la GSP : "Da,asa este.Dan Petrescu si-a dat demisia dupa ce i-am impus ca obiectiv calificarea in cupa UEFA.Asta e.Acum cautam un antrenor cu experienta dedicat 100% clubului si performantelor care peste cativa ani sa ia titlul si sa ne duca in Champions League.Un antrenor care sa sufere pentru echipa la orice dezastru,dar care sa ramana cu capul sus intotdeauna!"

EU SUNT ALA ! (incep a zbiera prin casa,realizand dupa ca am speriat catelul si am trezit cativa vecini)

Urmatoarea zi,la un bar aproape de casa ma intalnesc cu un fost tovaras de liceu ramanand uimit ca inca ma mai cunoaste:

-Flaviuse ! Tu esti,ma?

-Da ! Cosmin,corect ?

-Da,ma ! Ma bucur sa vad ca ma mai tii minte .

-Eh,ce sa mai zic de tine,nu ne-am mai vazut de ceva timp.

-De 10 ani,baga-ti-ai p**a in mingea aia si in Mihai.

-Prost am fost eu ca nu am avut manusile...

-Dar si bulangiul de Mihai care a tras ca spartul si dupa a si fugit cu mingea...

-Nu a avut jucarii cand era mic :)

-Macar ai ramas cu simtul umorului ;) Auzi,dar ce cauti p-aici ?

-Suntem intr-un bar,ia ghici ?

-Da,ma,stiu,dar tie nu iti placea alcoolul.

-M-am schimbat mult in astia 10 ani,nu mai sunt baiatul de bani gata si vesel pe care il stiai.

-Mda...imi pare rau ca nu ti-ai putut implini visul...

-Nu face nimic,ala nu era singurul meu vis .

-Doar nu ai...?

-Ba da,uite licenta !

-Wow.....este.............

-Nu mai ai cuvinte ?

-Cand gasesti si-o echipa de antrenat,anunta-ma ! Eu trebuie sa plec acum,tinem legatura.Bafta.

Nu pot sa cred ca iar mi-a dat replica...in fond,la unele capitole nu pot excela niciodata...

Lasand gluma la o parte,cred ca sunt printre putinii antrenori din Urziceni.Deci,am o sansa mare sa il conving pe Bucsaru chiar daca singura mea experienta adevarata in fotbal a fost in curtea scolii si singura data cand am suferit pentru echipa a fost atunci cand imi luam suturi in c*r de la colegi ca mai scapam o minge-doua-n poarta.Culeg cateva informatii de prin bar si imediat aflu locatia lui Bucsaru: la doar 2-3km de casa,cine-ar fi crezut ?

Nu e de mirare ca are o vila,in fond,e cel mai bogat om din Urziceni,dar totusi,are si-o asistenta buna...(ce i-as mai oferi zilnic o ora de satisfactie totala in al noualea cer...)

-Ati venit pentru postul de antrenor al Unirii Urziceni ?! Perfect ! Domnul Bucsaru va veni imediat.

Stay tuned...

Link to comment
Share on other sites

Antrenez sau nu Unirea ? Asta depinde doar de ... noroc !

Ard de nerabdare,inima imi bate cu putere,ma vede cineva,ma intreaba cat mi-am bagat in vene.Imediat apare si Bucsaru sperand sa gaseasca un antrenor adevarat in mine :

-Deci,ai venit pentru a ocupa postul vacant de antrenor al Unirii,am ghicit?

-Da,toti din sala au venit pentru asta...

-Probabil stii ce vreau de la tine ca antrenor.Vreau...

-...performante !Da,stiu.Credeti-ma ca sunt capabil sa fac asta si sa aduc Urziceniul pe podiumul ligii I.

-Nu incerca sa ma completezi ! Deci,fii atent.In principal,de la tine,vreau performante.

-Si eu ce ti-am zis ?

-Nu ridica tonul la mine ca altfel bele...

-Domnule ! intervine asistenta.Va rugam,pastrati un limbaj decent.

"Ce voce calma si delicata.Of,si decolteul ala ii scoate in evidenta..."

-Alo,mai traiesti ?! Asa,bine ca te-ai trezit.

Ma ridic in picioare mai hotarat ca niciodata si incep a-i vorbi cu un glas aprig si sever:

-Stiti ceva ?! Eu nu am venit aici sa pierd timpul,de cand m-am stabilit in Urziceni am urmarit toate meciurile Unirii disputate acasa si chiar am visat sa antrenez aceasta echipa !! Imi oferiti contractul,bine,nu,tot bine.Hotarati-va odata.

-Ai tupeu,baiete...Imi placi ! Sa stii insa ca nu ma poti face din vorbe,asa ca te voi supune la un test prin care voi afla daca esti sau nu competent pentru acest job.

-Ce fel de test ?! Sa stiti ca nu sunt nebun,deci,fara teste psihologice...

-Defapt,nu e chiar un test.Sunt doar nehotarat : sa te aleg pe tine sau pe tipu' ala de-acolo ?

Acel tip se parea ca este chiar Cosmin...

-Ce faci ma,aici ? il intreb eu fiind putin nervos,dar nelasand sa se vada asta.

-Ce crezi ca fac ? Am de gand sa antrenez Unirea Urziceni.

-Cum reactionezi daca iti spun ca si eu vreau acelasi lucru?

-Nu se poate...

-Ba se poate.Hai,te rog eu,renunta la meserie,eu am nevoie de ea mai mult ca de aer in acest moment.

-Aha,si eu cum imi intretin familia ?

-Ok,stii cum facem? Ce-ar fi sa jucam poker si castigatorul ia jobul ?

-N-ai nicio sansa !

-Mai vedem ! Hai la bar,ca aici nu e tocmai locul potrivit de poker.

Vreau sa termin rapid jocul,pentru ca,de cand stiu sa joc poker,prima mana este intotdeauna mana mea norocoasa.Asa este si acum

DOI ASI,unul de pica,altul de caro

Ma duc direct all-in,Cosmin platind.Deja ma consider castigator,vazandu-i mana

J inima rosie,Q inima rosie

Vine si flopul mult asteptat,totul curgand in slow motion pentru mine.Mi-e frica sa ma uit !

4 de trefla,As de neagra,As de rosie

- DA,DA,DA,DA,DAAAAAAAAAA !!!!!!!!! Imi pare rau Cosmine pentru sotia si copilul tau,dar ti-ai ales gresit adversarul.

- Ai dreptate,hai sa lasam totusi sa vina turnul si riverul,macar sa incheiem frumos jocul

- Strang mana cu el,semn ca ramanem prieteni,indiferent de ce se va intampla.

A venit si turnul:

10 de inima rosie

Nici nu mai eram atent la masa de joc,deja chemam barmanul sa ii dea o bere lu' Cosmin,asa,de consolare.Pana la urma apare si riverul.

rege-cupa.jpg

Nu mai aveam cuvinte...eram incremenit.Este a doua oara in viata cand doresc sa intorc timpul,sa dau fold la acei 2 asi.

- Gata,nu mai ai cuvinte ? Vorba ta,niciodata nu vei fi capabil sa imi dai replica.Acum insa ai fost foarte-aproape.Succes insa,sper sa iti gasesti o echipa,si cine stie,poate ne vom intalni intr-un meci direct decisiv pentru calificare,cum au avut Steaua si Rapid in 2006.

Cam asta a fost si cu viitorul meu.Mi-am pierdut sansa la un joc de poker.Cand am vazut careul de asi,deja imi facusem planuri si fantezii cum ca voi ajunge intr-o finala UCL prin 2020 ...nu m-am maturizat deloc de la acel accident,chiar daca eu am vrut sa ma conving singur de asta.

Continui story-ul ? :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy