Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Amr-If


Chelsea1905

Question

Dupa cum spune titlul, as avea nevoie de un AMR cu rolul de IF care sa fie in stare sa inscrie minim 10 goluri pe sezon.

Joc cu Chelsea, sunt in al 3-lea sezon ( e aproape terminat), si pentru al 4-lea sezon as avea nevoie de un jucator de acest gen. Pe stanga il am pe Hazard care da cam 30 de goluri pe sezon, il pot folosi pe Neymar

( poate juca si pe dreapta, dar nu da goluri deloc de pe acea parte...), Marin, am si cativa pusti gen Piazon sau Joao Rodriguez, care la fel fac treaba foarte buna, dar de pe dreapta pur si simplu nu marcheaza nici unul. Moses da cam 5 goluri, Mata nu da randament acolo, Oscar la fel.

Bugetul in care as dori sa ma incadrez ar fi cam 30-40 mil Euro (sau mai putin desigur), si daca se poate, un jucator care sa nu fie trecut de 27 de ani :D. Varsta minima nu conteaza, am rabdare si cu tinerii. Ms.

Edit: Nu am setata tactica sa joc doar pe stanga.

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

Nu prea iti place sa iti asumi responsabilitati. Cauta 4-5 jucatori care crezi ca s-ar potrivi , de-a lungul unui sezon pune aceiasi 2 scouteri sa ii urmareasca la cate 3 meciuri pe fiecare. Urmareste reporturile , compara jucatorii , alege unul , daca te tapesti asta este dar macar ai avut o gandire buna , nu cred ca la chelsea unde ai ale milioane buget de transferuri iti faci probleme ca iei odata plasa. Daca vrei totusi sa nu te tapesti si jucatorul este unu de la o echipa gen Benfica , Lazio (o echipa de mana a 2 a a europei) incearca prima oara un imprumut pe un an cu optiune de cumparare. Eu la Rangers de 4 sezoane de cand l-am dat pe Lee Wallace caut un fundas stanga , am adus pana acum 3 , 1 liber de contract , 2 copii cu bani si nici macar unul din ei n-a dat randament. In schimb am avut ocazia sa il aduc pe unu care l-a adus celtic si pentru ca m-am grabit cand am facut alegerea si pentru ca m-am zgarcit la cativa banuti nu l-am adus , iar acum pe ala de la Celtic il vor toate echipele mari si eu in meciurile grele primesc goluri numai si numai de pe partea stanga. Ma dispera antrenorii sa caut un fundas stanga.

Un alt sfat , incearca sa aduci niste copii pe care sa ii cresti , e mult mai real jocul si poti castiga pe langa trofee (desigur intr-o perioada destul de mare) si ceva bani. Eu de cand joc FM serios , adica de la 2007 nu am cumparat niciodata jucatori deja consacrati , fie ca am antrenat pe ran Tottenham , City , Juventus sau acum Rangers (si mereu cand s-a putut Craiova).

Link to comment
Share on other sites

Eu joc 4-4-1-1 cu Sandro putin mai retras in pozitie de DM si Dembele avansat, CM.

Echipa arata cam asa la startul sezonului 2014-2015:

Lloris - Walker, Kaboul, Vertonghen, Criscito - Lennon, Sandro, Dembele, Bale - Pjanic - Cavani! Si eu l-am dat pe Ema, insa doar cu 10 mil la inceputu' sezonului 2, in timp ce Defoe e de-al clubului si probabil va ramane pana se va retrage pentru ca nu da deloc randament rau.

In ce sezon esti?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

4 2 3 1: Lloris - Walker, Kaboul, Vertonghen, Willems - Dembele, Sandro - Lennon, Isco, Bale - Jovetic

I-am vandut pe Adebayor cu 20, Defoe cu 11, si i-am cumparat pe Jovetic cu 26, Demba Ba cu 8.

Acum vreau sa il vand pe Ba, ca imi vin Destro si Insigne liberi. Sper sa scot vreo 25 de mil pe el.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am jucat cu Spurs primul sezon de fm13, folosind o tactica asemanatoare cu a ta, Chelsea1905, 4 2 3 1. Doar ca, bineinteles, n-am folosit inside forwards, avandu-i pe Bale si Lennon, ei fiind wingeri clasici.

Spuneai ca nu iti marcheaza jucatorii pe dreapta, datorita faptului ca nu joaca pe picior invers, ca sa intre in centru si sa finalizeze... Uite ca la mine a fost tocmai invers, Bale, 10 goluri 13 pase (doar in campionat). O sa zici ca Bale e clasa mondiala, dar ce ne facem ca Lennon a marcat 9 goluri si a dat 15 pase doar in campionat?

Nu am avut focus pe margini, ci mixed. Ceilalti jucatori din ofensiva au fost Jovetic (13 goluri in campionat) si Demba Ba (11 goluri in campionat) pt ST, Isco (6 goluri si 8 pase) si Sigurdson (4 goluri, 2 pase) pt AMC. Pana si cei 5 MC pe care i-am folosit au marcat f mult, Dembele 6, Huddlestone 6, Xhaka 2, Sandro 4, Livermore 1.

Am observat la patch-ul asta ca marcheaza toata lumea, imi place.

In concluzie, trebuie sa iti schimbi un pic instructiunile la AMR, nu sa iei alt jucator. L-as inlocui oricand pe Lennon cu Oscar daca l-as avea, cu Moses nu :)). Neymar s-ar irosi intr-adevar pe AMR.

Inca ceva, foloseste-te la maxim de retraining positions. Mereu am avut cele mai mari satisfactii cu pozitii noi inventate de mine. Cine l-ar fi vazut in 99 pe Pirlo DM?

Ca si AMR in voga la ora actuala, l-as lua pe Marco Reus. Sau chiar pe Lamela, desi in FM nu apare asa, IRL joaca AMR de un an jum'ate. Ideal insa pt ce vrei tu e Shaqiri, insa e greu de luat.

Daca vrei un limitat, ia-l pe Pedro.

Link to comment
Share on other sites

Si Konoplyanka e un winger foarte bun ..si el si Yarmolenko sunt AML dar dau randament si pe dreapta ...cand am antrenat Ucraina cu ei jucam wingeri si le mai dadeam swap sa nu poata sa-i marcheze fundasii laterali si sa joace amandoi pe stanga cat de cat sa isi mentina atributele.

Link to comment
Share on other sites

Intamplarea face ca si eu sa joc cu Chelsea momentan. Ti-l recomand cu mare caldura pe Yarmolenko. Ar trebui sa-l gasesti la Dynamo Kiev daca nu l-a transferat cineva intre timp. A fost primul meu transfer si pot spune ca pe AMR IF support da cel mai bun randament. Bugetul nu cred sa fie o problema la Chelsea deci ti-l permiti. Spor :D

Link to comment
Share on other sites

Si daca la x-ulescu da 100 de goluri si la tine nici unul, nu vii inapoi si spui ca "astia nu stie sa joace"? Daca stii sa folosesti scouterii, de ce cauti jucatori pe forum? Cauta-l tu si vezi daca iti da 20 de goluri pe sezon. Daca nu da, atunci fa-l sa dea.

Incearca sa te chinui putin, ce farmec mai are jocul cand castigi cu jucatori primiti mura in gura? La ce te mai bucuri de vreun trofeu daca jucatorii nu sunt cautati/adusi prin managementul tau?

Link to comment
Share on other sites

Stiu si eu sa imi folosesc scouterii, ms de informatie, dar am cerut o sugestie privind un post pe care nu am un jucator pe placul meu. Scouterul nu o sa iti spuna "X o sa faca asta, o sa dea Y goluri". Singurul lucru pe care vroiam sa il stiu este daca cineva are la echipa lui sau a dat de un astfel de jucator pana acum. Daca te deranjeaza intrebarea mea, te rog frumos sa ignori topicul.

Link to comment
Share on other sites

La Chelsea ai niste scouteri de milioane. Pune-i dracului la treaba si o sa-ti gaseasca ce vrei tu.

Mi se pare jenant sa ceri jucatori pe forum, mai ales la un club mare. Diferite tactici, probleme in meci, le poti discuta, dar sa ceri mura in gura, fara sa-ti belesti putin ochii in gramada de jucatori e prostesc.

Link to comment
Share on other sites

Hulk nu e de vanzare. Cel putin nu pentru banii pe care ii ofer eu.

@Alexandru: joc cu 3 mijlocasi ofensivi si 1 atacant. Fiecare prinde cam 3 meciuri, dupa care sta 1 pe tusa. Asa ii tin pe toti in forma, si nici nu ii obosesc. Problema , cum am mentionat mai sus, e ca nu dau randament in caz ca trebuie sa ii folosesc pe dreapta. Ms de sugestie, o sa ma uit dupa Gaitan.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy