Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Steaua Bucuresti


d3m3ntzial

Question

Acest topic este dedicat celor care au ales sa inceapa un sezon cu Steaua Bucuresti. Discutam aici despre echipa, in general, despre transferuri (in&out), realizari sau esecuri, buguri etc.

Eu deja am terminat primul sezon cu Steaua, am iesit pe locul 1 (Gaz Metan pe 2, apoi Pandurii). Clasamentul a fost destul de strans pana aproape de final, cand m-am detasat destul de bine in meciurile directe, plus cateva greseli de-ale adversarilor.

Echipa la inceput mi s-a parut varza, am facut f. putine transferuri din lipsa de fonduri. Un mijlocas care a scris istorie de-a lungul timpului, Litmanen, ajuns acum la 41 de ani. Isi face treaba daca stii cum, unde si cat sa il joci plus un atacant (Ze Luis) extrem de buni, cu multe goluri la activ, imediat dupa Rusescu cu peste 20 de goluri si un fundas (Rapa) care isi face treaba f bine. Ah, gresesc, am mai plusat cu Hamza Y si Boudjema.

Chiriches creste destul de frumos, Tatarusanu la fel, Chipciu e f bun, Rusescu e bestial. M-a impresionat placut Szukala care a jucat aproape fara greseala, Latovlevici caruia i-a crescut bine cota.

Am ajuns pana in semifinalele Europa League unde m-a eliminat Tottenham dupa 1-2 la ei acasa si 1-1 la mine. Am trecut peste echipe ca Inter si Porto. Saream prin casa de se uita nevasta-mea la mine ca broasca la bariera. Senzational.

Un mare minus este faptul ca Radut, care creste bine, bine si este cautat dupa un sezon de echipe mari, este dat definitiv la Pandurii si nu imprumutat de la Steaua.

Am inceput sezonul nr.2, deja am "scapat" de cativa jucatori si am luat altii si parca s-a cam dat iar echipa peste cap.

ps: conteaza f. mult instructiunile din timpul meciului (in functie de jocul echipei adverse) si extrem de mult antrenamentele.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 80
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Am facut 8 ani de NSCR cu Venus. Am promovat in sfarsit in Liga I si ma pregatesc sa dau piept cu baietii mai mari.

Am bani multi gratie unei zgarcenii exemplare dar am o reputatie asa de scazuta ca rar dau peste jucatori care sa-si doreasca sa vina la mine. Vreo trei talente mari crescute de club au plecat aproape gratis, de furie ca nu le maresc salariile la niste cote exagerate dar imi permit...

Pentru ca anul trecut am vandut pe cel mai bun jucator si tanar din istoria clubului cu 10 milioane de euro la Montpellier. Saga a fost lunga, am avut noroc ca am tinut de pret (in aceeasi fereastra de transfer o echipa de Liga I imi oferea 1,5 milioane de euro) si ca mi s-a permis sa pun si niste clauze favorabile in caz ca va fi vandut mai departe.

Liga I e destul de ciudata. Echipa greilor e Gaz Metan Medias, cu vreo 3 campionate castigate in acesti 8 ani si tinand cont ca folosesc un sistem cu 14 echipe, playoff, lupta e sangeroasa.

Link to comment
Share on other sites

In primul sezon toti banii pe Carlo Fierro , aprox 6 mil costa , 3 pe loc 3 dupa 48 luni .Rupe tot !

Nicolae Stanciu creste f bine jucat inside forward + training asemenea , Gab Iancu creste iar bine jucat Advanced Playmaker

Cornel Rapa pe postul lui de DR e bunicel , Chiriches il am si acum dupa 3 sezoane , bineinteles are 15,000 pe sapt , Cu ultima versiune fm nu il mai aveti pe Rusescu , urgent atacant, Fierro e printre cei mai buni care vor sa vina si la steaua si pe un salariu acceptabil.

In rest eu joc cu o medie de varsta extrem de mica , am in teren si un jucator de 17 ani , singurul care il mai tin in teren este bourceanu .

Stafful tre sa fie analizat in detaliu ptr ca jucand cu jucatori tineri tre crescuti intr-un mod corect , deci stafful este f important . Eu am stat 3 ore si am analizat amanuntit fiecare pozitie din staff desi inca imi trebuie un coach ptr tactics.

In europa fiind in ultima urna valorica cu jucatori neexperimentati , in CL am fost eliminat mereu rusinos de pe ultima pozitie , ma bateam la locul 3 cu Sahtior , OM si acum cu Ajax unde sper sa termin deasupra lor .

Bafta la joc , o sa revin si cu screenuri .

Link to comment
Share on other sites

Foarte multi nu inteleg ideea jocului dar continua sa-l joace culmea. Multi dintre ei au castigat si cupe, campionate.

Eu ma dau cu capul de pereti sa pot bate in campionat pe unul dintre granzi cu Viitorul, dar sunt bucuros ca am priceput ideea din primul CM/FM jucat.

eh,da,imacar nu toti alegem sa jucam cu real sau barca,ca asa e moda...idea jocului e sa te simti ca fiind sir alex ferguson sau moyes,si sa pui echipa asa cum vrei tu,sa cumperi pe cine vreii sau poti,nu neaparat sa castigi trofee.Intr-un amical, rocha a marcat 6 goluri,din care 5 in primele 30 de minute,si a luat nota 10 la rating.
Link to comment
Share on other sites

Foarte multi nu inteleg ideea jocului dar continua sa-l joace culmea. Multi dintre ei au castigat si cupe, campionate.

Eu ma dau cu capul de pereti sa pot bate in campionat pe unul dintre granzi cu Viitorul, dar sunt bucuros ca am priceput ideea din primul CM/FM jucat.

Link to comment
Share on other sites

Mergi sus la numele tau => Actions => Go on Holiday. Selectezi acolo ca vrei sa mergi pentru o zi si s-a rezolvat.

Cealalta optiune e si mai usoara. Daca jocul iti cere lot de 23 de jucatori si neaparat 4 din aia sa fie crescuti de club, poti alege doar 19 jucatori si dai accept.

PS. Nu e setare, e o chestie de bun simt implementata de UEFA pentru a te mai forta sa joci si cu jucatori crescuti de tine, nu numai cumparati de pe coclauri. Daca nu intelegi ideea sa, joci degeaba jocul asta.

Link to comment
Share on other sites

Enervanta partea cu definitivarea lotului pentru cupele europene,atunci cand iti cere sa ai 4 jucatori crescuti de club.Cerinta e aberanta deoarece nimeni dintre aia nu joaca,is pusi de umplutura.Practic,acum jocul mi-e blocat de tampenia asta/.Am meci cu tottenham in 1/16 EL,si nu pot sa fac nimic...Va trebui sa ma chinui sa gasesc 4,sa le dau contract de profesionisti,ca sa-i tin doar in lot.Se poate scoate setarea cu jucatorii crescuti de club?

Nu e tampenie deloc, poti sa lasi 4 locuri libere...

Link to comment
Share on other sites

Enervanta partea cu definitivarea lotului pentru cupele europene,atunci cand iti cere sa ai 4 jucatori crescuti de club.Cerinta e aberanta deoarece nimeni dintre aia nu joaca,is pusi de umplutura.Practic,acum jocul mi-e blocat de tampenia asta/.Am meci cu tottenham in 1/16 EL,si nu pot sa fac nimic...Va trebui sa ma chinui sa gasesc 4,sa le dau contract de profesionisti,ca sa-i tin doar in lot.Se poate scoate setarea cu jucatorii crescuti de club?

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Maj astia ce castigati cu steaua,EL din primu sezon si UCL din al doilea,mai las-o in p..a mea ca deja exagerati de numa,jocu chiar te f.te cand joci cu o echipa mare mai ales in fazele eliminatoare,eu dupa 4 sezoane cu o echipa cu vreo 3 clase peste ce lot are Steaua,am ajuns in finala EU unde am pierdut-o ii drept si in al 3-lea sezon in sferturi UCL unde am jucat cu Chelsea,si dupa ce i-am batut 3-1 in tur la mine orice am facut in retur tot m-o batut la un scor care sa ii califice pe ei mai departe,asa ca daca butonul de load ii cel mai accesat macar nu mai va laudati cu vrajeli :) ii drept ca in meciuri din grupe de exmplu poti bate orice echipa dar la fazele eliminatorii nu mai ii asa

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Felicitari pentru primul tau sezon , succes in urmatorul.

Am inceput si eu cariera cu Steaua , am dori sa imi dai 2 - 3 sfaturi , am o oferta foarte buna pentru Bourceanu , care pe langa asta nu intra nici in sistemul meu de joc ( 4-2-3-1 ) , el preferand postul de mijlocas defensiv , intrebarea este , joaca bine in centru ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o ia Bourceanu!(dupa ce am vazut in video ai zice ca e varf!).Si ca sa nu mai comentez in alta parte as zice ca anemia domina Liga1 si la atributele jucatorilor si la valoare de piata(am un gust amar si am convingerea ca realitatea nu e chiar asta.Suntem mai aproape de liga a 3-a engleza.)In rest,cred ca anul asta avem mult de lucru cu FM-ul si asta e un aspect care ma incanta.

Link to comment
Share on other sites

Inca o victorie faina.

2012_11_07_00001.jpg

sau

( din pacate am uitat sa salvez in format 720p)

ps: vreau sa il remarc pe Rennella pe care l-am luat in loan pana sezonul viitor. In 3 meciuri a marcat de fiecare data si are un rating de peste 7.80. Tot aici il remarc si pe Bourceanu care joaca incantator ca si BallWinningMidfielder(S).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu e underrated deloc in joc.. e destul de bine facut dpdv al CA/PA, insa preferam sa vad un 16 finishing/14 long shots si un plus la composure, si sa vad si un passing 13-14 si un creativity 12 + AMC Accomplished.

da mai alec, asa e.

chiar mai jos la finishing/long shots.

eu eram doar "rautacios" in postul de mai sus, ca nah, au fost discutiile de la research.

cred ca toata lumea e constienta ca Rusescu nu poate tine ritmul actual un sezon intreg.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy