Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Steaua Bucuresti


d3m3ntzial

Question

Acest topic este dedicat celor care au ales sa inceapa un sezon cu Steaua Bucuresti. Discutam aici despre echipa, in general, despre transferuri (in&out), realizari sau esecuri, buguri etc.

Eu deja am terminat primul sezon cu Steaua, am iesit pe locul 1 (Gaz Metan pe 2, apoi Pandurii). Clasamentul a fost destul de strans pana aproape de final, cand m-am detasat destul de bine in meciurile directe, plus cateva greseli de-ale adversarilor.

Echipa la inceput mi s-a parut varza, am facut f. putine transferuri din lipsa de fonduri. Un mijlocas care a scris istorie de-a lungul timpului, Litmanen, ajuns acum la 41 de ani. Isi face treaba daca stii cum, unde si cat sa il joci plus un atacant (Ze Luis) extrem de buni, cu multe goluri la activ, imediat dupa Rusescu cu peste 20 de goluri si un fundas (Rapa) care isi face treaba f bine. Ah, gresesc, am mai plusat cu Hamza Y si Boudjema.

Chiriches creste destul de frumos, Tatarusanu la fel, Chipciu e f bun, Rusescu e bestial. M-a impresionat placut Szukala care a jucat aproape fara greseala, Latovlevici caruia i-a crescut bine cota.

Am ajuns pana in semifinalele Europa League unde m-a eliminat Tottenham dupa 1-2 la ei acasa si 1-1 la mine. Am trecut peste echipe ca Inter si Porto. Saream prin casa de se uita nevasta-mea la mine ca broasca la bariera. Senzational.

Un mare minus este faptul ca Radut, care creste bine, bine si este cautat dupa un sezon de echipe mari, este dat definitiv la Pandurii si nu imprumutat de la Steaua.

Am inceput sezonul nr.2, deja am "scapat" de cativa jucatori si am luat altii si parca s-a cam dat iar echipa peste cap.

ps: conteaza f. mult instructiunile din timpul meciului (in functie de jocul echipei adverse) si extrem de mult antrenamentele.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 80
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Sall ... Am inceput si eu cu steaua si pot spune ca a fost mai simplu decat m-am asteptat ... urmaritoarele s-au tinut bine doar pana in pauza de iarna si am terminat la 27 de puncte de locu 2...

Transferuri

Dan nistor ... e incredibil

Ogararu

Budjemaa - Petrolu -daca cautati un mijlocas ofensiv bun luatil nu ezitati e cel mai bun cifre foarte bune 12 goluri -15 asisturi

Maxim si grozav au venit in sezonul 2 si s-au integrat foarte bine ... maxim e un pic peste anase cel putin pana acum dar nu prea am jukt din sezonul 2 oricum super joc

Link to comment
Share on other sites

Am facut 8 ani de NSCR cu Venus. Am promovat in sfarsit in Liga I si ma pregatesc sa dau piept cu baietii mai mari.

Am bani multi gratie unei zgarcenii exemplare dar am o reputatie asa de scazuta ca rar dau peste jucatori care sa-si doreasca sa vina la mine. Vreo trei talente mari crescute de club au plecat aproape gratis, de furie ca nu le maresc salariile la niste cote exagerate dar imi permit...

Pentru ca anul trecut am vandut pe cel mai bun jucator si tanar din istoria clubului cu 10 milioane de euro la Montpellier. Saga a fost lunga, am avut noroc ca am tinut de pret (in aceeasi fereastra de transfer o echipa de Liga I imi oferea 1,5 milioane de euro) si ca mi s-a permis sa pun si niste clauze favorabile in caz ca va fi vandut mai departe.

Liga I e destul de ciudata. Echipa greilor e Gaz Metan Medias, cu vreo 3 campionate castigate in acesti 8 ani si tinand cont ca folosesc un sistem cu 14 echipe, playoff, lupta e sangeroasa.

Link to comment
Share on other sites

In primul sezon toti banii pe Carlo Fierro , aprox 6 mil costa , 3 pe loc 3 dupa 48 luni .Rupe tot !

Nicolae Stanciu creste f bine jucat inside forward + training asemenea , Gab Iancu creste iar bine jucat Advanced Playmaker

Cornel Rapa pe postul lui de DR e bunicel , Chiriches il am si acum dupa 3 sezoane , bineinteles are 15,000 pe sapt , Cu ultima versiune fm nu il mai aveti pe Rusescu , urgent atacant, Fierro e printre cei mai buni care vor sa vina si la steaua si pe un salariu acceptabil.

In rest eu joc cu o medie de varsta extrem de mica , am in teren si un jucator de 17 ani , singurul care il mai tin in teren este bourceanu .

Stafful tre sa fie analizat in detaliu ptr ca jucand cu jucatori tineri tre crescuti intr-un mod corect , deci stafful este f important . Eu am stat 3 ore si am analizat amanuntit fiecare pozitie din staff desi inca imi trebuie un coach ptr tactics.

In europa fiind in ultima urna valorica cu jucatori neexperimentati , in CL am fost eliminat mereu rusinos de pe ultima pozitie , ma bateam la locul 3 cu Sahtior , OM si acum cu Ajax unde sper sa termin deasupra lor .

Bafta la joc , o sa revin si cu screenuri .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Va recomand tuturor care cautati un inchizator mai bun decat Pintilii pe Takayuki Seto de la Astra. Are media 7.03 si fata de Pintilii care a stat 3 luni pe bara de la o accidentare a dus cu Bourceanu toata munca de jos.

Seto e mai bun si decat De Rossi si Cambiasso la un loc daca ultimii doi ar fi accidentati.

logic.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum transfera unii jucatori pe posturile pe care sunt acoperiti. Poate , repet POATE sa aduci un jucator sub 19 ani de viitor care sa creasca in sistemul tau dar nu un jucator de 25-27 cat o avea seto !

Ma rog , fiecare cu filozofia lui.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa imi definitivez lotul pentru Europa Cup.Din pacate nu pot sa selectez acel minin de 4 jucatori crescuti de club.Am vazut care-s jucatorii care au fost crescuti de club.Incerc sa-i adaug la prima echipa,insa nu ma lasa sa-l adaug la lotul pentru Euro Cup.Nici cu autoselection nu merge.De ce?

asadar.ii aduc pe acei tineri in prima echipa,insa nu ma lasa sa-i adaug la lista pentru cupele europene.

Link to comment
Share on other sites

Steaua dupa parerea mea are o echipa excelenta , mai am putin din al-2 sezon , nu prea imi permite timpul , eu in primul sezon , l-am cumparat pe :

Ogararu ( Free ) - Un jucator foarte bun , care se plieaza perfect echipei , Steaua are mare nevoie de un jucator de talia lui , mai ales in primul sezon.

Alexandru Matel - Un jucator care nu are constant are mecuri bune mai calca si stramb :D ... , sper sa il aduc la forma maxima :D

La sfarsitul acestui sezon vreau sa-l cumpar pe Grozav si pe Maxim , insa nu sunt sigur de acizitia lor , sunt cautatii de cluburi cu renume.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu Steaua si dupa vreo 3 meciuri oficiale s-a accidentat Rusescu. Intre Nikolic, Costea si Rocha e greu sa alegi (toti sunt pulbere) asa ca am dat cu banul iar norocosul a fost muntenegreanul. Au urmat 5 meciuri ca titular pentru acesta si 7 (!) goluri marcate. Deja imi pare rau ca nu pot sa cer board-ului sa construiasca o crama :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In etapa a 3 a,am avut meci cu dinamo.Evident,dinamo in realitate e echipa de locul 8-10,sau mai sus,daca apare un arbitraj precum cel din meciul cu galati,in joc,dinamo e echipa de locul 1.3 meciuri,3 victorii,1 gol primit.Probabil la sfarsitul sezonului,dinamo va avea 32 victorii 2 egaluri.Da,stiu,e doar o coincidenta,nicidecum o eventuala simpatie a celor care se ocupa de FM in ro.:)E de prisos sa mai spun ca rus si pulhac au fost fenomene in meciul cu Steaua.:)Risc ca ciobanul sa ma demita.

mai citeste si tu posturile altora. nu dinamo sunt supraapreciati.

Link to comment
Share on other sites

In etapa a 3 a,am avut meci cu dinamo.Evident,dinamo in realitate e echipa de locul 8-10,sau mai sus,daca apare un arbitraj precum cel din meciul cu galati,in joc,dinamo e echipa de locul 1.3 meciuri,3 victorii,1 gol primit.Probabil la sfarsitul sezonului,dinamo va avea 32 victorii 2 egaluri.Da,stiu,e doar o coincidenta,nicidecum o eventuala simpatie a celor care se ocupa de FM in ro.:)E de prisos sa mai spun ca rus si pulhac au fost fenomene in meciul cu Steaua.:)Risc ca ciobanul sa ma demita.

Link to comment
Share on other sites

Ptr cine joaca cu Steaua..o tactica foarte buna creata de mine...asta daca se poate pune aici... :D

http://www.mediafire...j1ztv4za3w404o4

unde tanase da cate 30goluri pe sezon :)))

e incercata si in franta cu OL

Lasati antrenamentele ptr Asistent,gazonu s anu fie ca pe national arena...sa fie standard . :D

Nu e creata de tine, e luata de aici: http://www.footballmanagerstory.com/2012/11/football-manager-2013-best-tactic-4-5-1-with-fluid-attacking-football/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy