Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Steaua Bucuresti


d3m3ntzial

Question

Acest topic este dedicat celor care au ales sa inceapa un sezon cu Steaua Bucuresti. Discutam aici despre echipa, in general, despre transferuri (in&out), realizari sau esecuri, buguri etc.

Eu deja am terminat primul sezon cu Steaua, am iesit pe locul 1 (Gaz Metan pe 2, apoi Pandurii). Clasamentul a fost destul de strans pana aproape de final, cand m-am detasat destul de bine in meciurile directe, plus cateva greseli de-ale adversarilor.

Echipa la inceput mi s-a parut varza, am facut f. putine transferuri din lipsa de fonduri. Un mijlocas care a scris istorie de-a lungul timpului, Litmanen, ajuns acum la 41 de ani. Isi face treaba daca stii cum, unde si cat sa il joci plus un atacant (Ze Luis) extrem de buni, cu multe goluri la activ, imediat dupa Rusescu cu peste 20 de goluri si un fundas (Rapa) care isi face treaba f bine. Ah, gresesc, am mai plusat cu Hamza Y si Boudjema.

Chiriches creste destul de frumos, Tatarusanu la fel, Chipciu e f bun, Rusescu e bestial. M-a impresionat placut Szukala care a jucat aproape fara greseala, Latovlevici caruia i-a crescut bine cota.

Am ajuns pana in semifinalele Europa League unde m-a eliminat Tottenham dupa 1-2 la ei acasa si 1-1 la mine. Am trecut peste echipe ca Inter si Porto. Saream prin casa de se uita nevasta-mea la mine ca broasca la bariera. Senzational.

Un mare minus este faptul ca Radut, care creste bine, bine si este cautat dupa un sezon de echipe mari, este dat definitiv la Pandurii si nu imprumutat de la Steaua.

Am inceput sezonul nr.2, deja am "scapat" de cativa jucatori si am luat altii si parca s-a cam dat iar echipa peste cap.

ps: conteaza f. mult instructiunile din timpul meciului (in functie de jocul echipei adverse) si extrem de mult antrenamentele.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 80
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Am terminat primele 2 sezoane cu Steaua si acum l-am inceput pe al 3-lea. Am reusit 2 titluri, o cupa si o supercupa. Evolutii bune in Europa, calificat in primavara europeana in ambele competitii (Europa League si Champions League).

- Marcelo Estigarribia (gratis) - foarte bun atat AML cat si AMR (din cauza lui Tanase nu mai prinde echipa)

- Junior Bustillo (gratis) - un portar tanar care la mine i-a tinut locul lui Tatarusanu in meciurile din Europa League

- Eric Koffi (1 mil)

- Lee Addy (1 mil) - inlocuitorul lui Chiriches

- Tomas Necis (gratis) - l-am luat doar pentru ca a fost gratis, joaca foarte bine

- Nicusor Stanciu (gratis)

- Eric (gratis) - l-am luat cu intentia de a il vinde sezonul viitor dar joaca prea bine pentru a ma desparti de el

- Jeremy Bokila (gratis)

- Kirill Nababkin (gratis) - adus ca rezerva lui Rapa, a devenit titular in locul acestuia

Jucatori vanduti:

- Adrian Popa (1,5 mil Herenveen)

- Stefan Nikolic (1,5 mil Standard Liege)

- Alexandru Chipciu (3 mil Vitese) - pe postul lui mai joaca Bokila, Stanciu, Iancu si uneori Tanase

- Vlad Chiriches (7 mil PSV) - cel mai bun fundas al echipei, cu greu l-am putut tine

Rusescu a iesit golgeter in ambele sezoane (26 si 23 goluri), acum este accidentat 5 luni.

In tactica folosita de mine mijlocasii centrali (Bourceanu, Pintilii, Filip, Radut) nu pot juca intotdeauna tot meciul, obosesc foarte repede.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,am inceput si eu astazi tot cu Steaua, am decis sa nu fac nici un transfer in primu transfer window, sa vedem pana la iarna cum merge treaba, pana acum am rezultate acceptabile ,am pierdut cu vaslui 0-1 si cu astra 1-2, am facut egal cu dinamo 1-1 ,in rest victorii 3-0 cu turnu severin, 2-0 cu brasov, 3-0 cu u,cluj, in europa m-am calificat in grupele EL dupa ce am trecut de trnava 2-2(3-2) si luzern 3-0(3-3) ,in grupe o sa joc cu leverkusen,dnipro si KR , o sa am ceva de munca ...

Link to comment
Share on other sites

Am inceput si eu cu Steaua azi si dupa ce am asezat echipa principala (4 3 3) Latovlevici, Szukala, Chiriches, Martinovici, Bourceanu, Pintili, Parvulescu, Tanase, Chipciu, Rusescu mi-am dat seama ca imi mai trebuie (ca si in realitate) un fundas dreapta, un mijlocas ofensiv cu o nota mare la pase si un atacant.

Le-am facut oferte lui Matel, Grozav, Iancu, Voican si Maxim din campionatul nostru iar din afara am dat scout la mai toti tinerii care pareau interesanti ca pret varsta si atribute. Urmeaza sa aranjez amicalele,sa mai caut jucatori, sa aranjez bine tactica si antrenamentul apoi sa apas prima oara continuu si sa vedem care vine si care mai pleaca de la echipa( Balan, Nikolici, Costea, poate Tanase daca vine Maxim)

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Felicitari pentru primul tau sezon , succes in urmatorul.

Am inceput si eu cariera cu Steaua , am dori sa imi dai 2 - 3 sfaturi , am o oferta foarte buna pentru Bourceanu , care pe langa asta nu intra nici in sistemul meu de joc ( 4-2-3-1 ) , el preferand postul de mijlocas defensiv , intrebarea este , joaca bine in centru ?

Eu unul nu l-as da pe Bourceanu decat la schimb cu un mijlocas f. bun. Eu il joc doar mijlocas central (ball winning midfielder de cele mai multe ori cu support la sarcini).

Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Felicitari pentru primul tau sezon , succes in urmatorul.

Am inceput si eu cariera cu Steaua , am dori sa imi dai 2 - 3 sfaturi , am o oferta foarte buna pentru Bourceanu , care pe langa asta nu intra nici in sistemul meu de joc ( 4-2-3-1 ) , el preferand postul de mijlocas defensiv , intrebarea este , joaca bine in centru ?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o ia Bourceanu!(dupa ce am vazut in video ai zice ca e varf!).Si ca sa nu mai comentez in alta parte as zice ca anemia domina Liga1 si la atributele jucatorilor si la valoare de piata(am un gust amar si am convingerea ca realitatea nu e chiar asta.Suntem mai aproape de liga a 3-a engleza.)In rest,cred ca anul asta avem mult de lucru cu FM-ul si asta e un aspect care ma incanta.

Link to comment
Share on other sites

Inca o victorie faina.

2012_11_07_00001.jpg

sau

( din pacate am uitat sa salvez in format 720p)

ps: vreau sa il remarc pe Rennella pe care l-am luat in loan pana sezonul viitor. In 3 meciuri a marcat de fiecare data si are un rating de peste 7.80. Tot aici il remarc si pe Bourceanu care joaca incantator ca si BallWinningMidfielder(S).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu e underrated deloc in joc.. e destul de bine facut dpdv al CA/PA, insa preferam sa vad un 16 finishing/14 long shots si un plus la composure, si sa vad si un passing 13-14 si un creativity 12 + AMC Accomplished.

da mai alec, asa e.

chiar mai jos la finishing/long shots.

eu eram doar "rautacios" in postul de mai sus, ca nah, au fost discutiile de la research.

cred ca toata lumea e constienta ca Rusescu nu poate tine ritmul actual un sezon intreg.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In campionat, in 34 de meciuri a dat 22 de goluri. In toate competitiile - 57 meciuri, 31 goluri.

[me <_< ]

este underrated in joc. irl in campionat in 14 meciuri a dat 11 goluri, in toate competitiile - 22 meciuri, 14 goluri...

:B:

[/me ^_^ ]

Link to comment
Share on other sites

Gabi Matei a ajuns la Steaua in urma evolutiilor bune la Pandurii, e un fundas caruia ii place stilul ofensiv, lucru care l-a propulsat si la nationala.Nu e un fundas care sa te dea pe spate, dar forma la care a ajuns in urma accidentarii e penibila ( in FM2013). Cat despre G.Matei, cel din realitate, se pare ca forma care l-a consacrat este cea din taxi :))

Link to comment
Share on other sites

Gardos e ok, are unele lacune ( a se citi ca greseste cand ti-e lumea mai draga), iar eu il tin ca si rezerva in caz ca se accidenteaza Chiriches sau Szukala. Pe Matei l-am trimis imprumut la o echipa ca sa creasca putin si sa isi revina la forma care l-a consacrat si acum il tin rezerva. E un fundas decent, insa nu are loc de Cornel Rapa.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy