Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Screenshoturi Fm 13 Beta


roma4ever

Question

  • Answers 190
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Si daca o jucat 25 de meciuri totusi le-a jucat la o echipa ce o terminat pe locul 10 in liga 2 :).Oricum nu ii bai,noroc cu discutia asta ca asa am gasit un fundas numa bun pentru o echipa mica :))

Eu am primit jucatorul facut deja, de cine s-a ocupat de el la clubul Arges.Nu aveam de unde sa stiu, ce si cum despre el asa ca am preferat sa nu il modific.Daca se poate in iarna, va arata altfel.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata la inceputul jocului reputatia fiecarui club din Romania.Eu zic ca este destul de just clasamentul.Petrolul echipa sub Pandurii in acest clasament nu avea o reputatie asa de buna la finalul sezonului trecut.La Otelul probail s-au luat in calcul si problemele financiare ale clubului.Poate Pandurii sa zic ca e putin umflata dar ma rog.Norocul celor care joaca cu Pandurii :diablo: .Oricum in sezonul trecut la reputatia Pandurilor era un bug,fiindca nu crestea deloc.In 3 sezoane ,in care am castigat cam tot ce se putea prin Romania, nu a evoluat deloc...

post-13137-0-28480800-1351274080_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au acces la beta si au jucat mai multe sezoane la o echipa din romania.

1. Creste valoarea jucatoriilor care au performante bune spre foarte bune ? (deobicei la toate fm-urile de pana acuma valoarea jucatorilor din romania nu crestea mai mult de 3-4 milioane, daca sa zicem cumparai un jucator cu 6 milioane chiar daca era cel mai bun jucator din campionat, treptat valoarea ii scadea catre 3-4 milioane, de unde rezulta interesul multor cluburi pentru jucatorul respectiv, el devenea unhappy si bla bla, stiti povestea)

2. Ma intereseaza daca e aceeasi problema cu reputatia ta ca manager. De fiecare data cand incepeai la o echipa din romania, chiar daca aveai performante foarte bune, echipele mai importante din europa radeau de tine cand dadeai apply. Dar, daca mergeai la o echipa mica dintr-un campionat tare si stateai fie si numai o singura zi, aceleasi echipe care radeau de tine iti faceau oferta. Am patit asta si la fm11 si la fm12, dupa 5 ani la steaua dau apply la milan, at madrid etc, evident toate rad de mine, apoi printr-un miracol primesc oferta de la genoa, accept si dupa o zi, Milan imi face oferta...

Deocamdata sunt cam dezamagit de editia de anul asta, mai dau o incercare la demo in seara asta, astept si raspunsul oricui e binevoitor sa ma lamureasca, oricum presimt ca scot cd-ul cu Fm 11 de la naftalina..

Link to comment
Share on other sites

Nu am versiunea beta, dar cred ca iti pot raspunde la prima nelamurire. Valoarea jucatorilor nu creste mai mult pentru ca depinde de mai multi factori. In primul rand reputatia campionatului, apoi reputatia echipei si nu in ultimul rand, reputatia jucatorului. Ar trebui sa joci suficient de mult incat sa duci toate aceste valori la un nivel superior, apoi cred ca va creste si valoarea jucatorilor. Nu stiu sigur, dar poate si Economic Factor are legatura cu asta si stim bine ca Romania nu e una dintre tarile dezvoltate ale Europei.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa, oricum sa zicem ca nu e chiar asa o mare problema asta, cu un contract nou si minciuni la fiecare doua luni cum ca "i belive this club can still grow" majoritatea jucatorilor se calmeaza oleaca, atat doar ca devine plictisitor.

Mai mult m-ar interesa a doua chestiune daca m-ar putea cineva lamuri.

Link to comment
Share on other sites

Si cica Rusescu era exagerat :wacko: .Nu zic ca Tucudean nu e bun,dar nu e chiar asa de bun.Poate o sa creasca mult in viitor,dar pentru inceput mi se pare putin cam exagerat+ca in sezonul trecut nu a facut mare lucru.La Dinamo Nica si Tucudean mi se par putin cam exagerati(Nica in special)

post-13137-0-43679400-1351601649_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Si cica Rusescu era exagerat :wacko: .Nu zic ca Tucudean nu e bun,dar nu e chiar asa de bun.Poate o sa creasca mult in viitor,dar pentru inceput mi se pare putin cam exagerat+ca in sezonul trecut nu a facut mare lucru.La Dinamo Nica si Tucudean mi se par putin cam exagerati(Nica in special)

Nu mai zic nimic acum haterii lui Rusescu. Tucudean nu a confirmat cu absolut nimic si e cum e facut, dar ei avea ce aveau cu Rusescu ca are 18 la finishing, 16 la long shots si in rest pardaf. Daca Tucudean e facut asa, Rusescu trebuia sa aiba 20 la finishing :))

Link to comment
Share on other sites

Fiind un amator de fotbal si manager, zic sa imi dau si eu cu parerea despre unii jucatori.

Tucudean, mi se pare ok, are si forta si viteza, poseda si ceva tehnica, una peste alta are potential sa ajunga foarte bun.

Rusescu, imi place foarte mult in realitate, il consider cel mai bun "deep-lying-striker" din campionatul nostru, finishing-ul si long shots sunt intocmai cum ar trebui sa fie (meci de meci are suturi de la distanta foarte bune, iar la goluri marcate de cand e la steaua are o medie de 1 gol la 2 meciuri, medie mai buna decat a avut Bogdan Stancu de exemplu), in schimb mi se pare ca nu e atat de rapid precum e in joc, nu stiu in cat scoate suta, dar probabil ca si din cauza fizicului mi se pare ca e foarte lent in sprinturi, prin urmare parerea mea umila este ca un 10-11 la acceleration, respectiv pace era absolut suficient.

A. Popa, cel putin din ce a aratat pana acuma nu prea imi place, are viteza peste toti din lotul stelei, stie el sa dribleze cat de cat, dar daca el merita 16 dribling, chipciu ar merita 20.

Chipciu, dupa Chiriches cel mai bun jucator de la Steaua, imi place foarte mult, e genul de mijlocas exploziv, cred ca merita mai mult la pace, acceleration, daca nu ma insel acuma are cam la fel ca-si tanase, care mi se pare foarte lent.

Nikolic, asta numa jucator de fotbal nu e, 15 heading ? pai cred ca cea mai buna lovitura de cap a lui a fost cand l-a palit mingea in fata vs copenhaga. Daca e inalt si puternic nu inseamna ca are si heading bun, atata doar ca prin statura pe care o are castiga majoritatea duelurilor aeriene (asta daca nu intalneste vreun fundas la fel ca el), dar daca va uitati atent majoritatea devierilor pe care le face sunt la nimereala, iar loviturile lui de cap, numa de cap nu sunt. (imi amintesc intr-un meci, a vrut sa dea cu capul si a dat cu urechea..)

Chiriches, mult prea slab pentru ce a aratat, nu mi se pare ca e asa puternic incat sa merite 16 dar in schimb la marking, positioning, anticipation si tackling sa zic ar merita mai mult. (ca o comparatie uitati-va cum e facut Zouma de la Saint Ettiene, e adevarat ca la 17 ani a prins deja in jur de 20 si ceva de aparitii in prima echipa, dar totusi..)

Georgevski mi se pare iarasi slabut, insa cred ca la el nu s-a umblat.

As mai spune si despre altii, dar nu imi permit din moment ce am vazut doar secvente de meciuri, doar pe cei de la steaua i-am vazut cum joaca in mai multe meciuri.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy