Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


You Lucky Bastard...


dardar_3

Recommended Posts

11, 1, 28, 27, 14, 2

Raman inmarmurit in fata televizorului. Crezand ca mi-e rau, a mea sotie imi aduce indata un pahar cu apa. Beau o gura de apa, respir adanc de 2 ori si rasuflu cu greu bolborosind cateva cuvine:

-Am castigat!

-Iar au jucat distrusii aia de la Milan? (intreaba Iubi dorind sa ma sicaneze)

-Nu! Am castigat! (Repet din nou cu un ton putin mai alert decat prima oara)

-Ce dracu ai castigat ma ca m-ai facut curioasa! O excursie doar dus in Siria? :D

-Nu! Am castigat!

-Esti paranoia. Lasa-ma in pace si canta la alta masa! spuse ea pe un ton raspicat.

-Am castigat la loto, categoria I.

Brusc apare in fata mea si vocea ei e si mai artagoasa:

-Tu ai chef de misto? Nu-i de ajuns ca toata duminica ai stat cu ochii in fata televizorului la toate panaramele de meciuri? Ce-ti trebuia tie sa urmaresti un meci din Anglia?!

-Ne-a iesit biletul la loto. Am castigat premiul la categoria I! (Incet...incet... imi revenisem si puteam articula cuvintele)

-Bravo! Si mie cand aveai sa-mi spui? De juma de ora repeti acealeasi cuvinte de ma scosesei din nervi.

Singura necunoscuta era suma de bani pe care trebuia sa o ridic de la loteria romana. Deja Iubi a mea isi facuse planuri cu Tailanda, Africa de Sud, Brazilia sau chiar Indonezia.

A doua zi, ma duc la servici ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Imi veneau in cap tot felul de idei care de care mai nastrusnice: ocolul Pamantului in 365 de zile, cumparare de actiuni la Apple, preluarea unei echipe de fotbal. Aceasta ultima idee m-a macinat timp de 2 ceasuri. Toate task-urile au ramas lejer in Inbox fara sa ma ating de ele 3 sferturi din zi. Visam cu ochii deschisi si nimeni nu ma putea opri sa-mi indeplinesc visurile. Suma totala castigata 2 mil de euro si cea ramasa undeva putin peste 1.4mil dupa ce statul mi-a luat cu japca o buna parte din castig.

La aflarea vestii, Iubi ma intampina mai voioasa ca niciodata sustinand ca s-a gandit ea la o afacere foarte buna pentru noi:

-Bagam banutii in banca - am discutat eu cu o avocata, si traim din dobanda bine mersi. La 1 mil si ceva de euro castigam destul de bine fara sa facem nimic! Ne putem muta si la Slobozia sa fim alaturi de ai nostri.

-Hmmm, pai si cu Tailanda, Indonezia, Mexic... ce facem? :(

-Lasa ca a fost o colega de-a mea acum 2 saptamani in Bulgaria si s-a simtit foarte bine la un hotel de 4 stele cu cateva zeci de euro.

-Bulgaria?! Stii doar ca nu sunt de acord! Macar mergem si noi in Turcia 5 zile!

-Bine! Dar dupa aceea nu stiu cum faci cu serviciul insa eu tare mult as vrea sa ducem o viata relaxata si lipsita de griji in oraselul nostru unde am copilarit (nr. locuiam in Bucuresti).

-Offf... Sa vad ce pot sa fac pentru ca stii doar ca au venit niste proiecte importante si au nevoie de mine. Nu cred ca pot sa-mi iau nici macar concediu in urmatoarele 2 luni.

-Nici sa nu aud! Nu ma intereseaza! Te duci si iti dai demisia.

Amanarea demisiei m-a facut sa-mi pun planul diabolic in aplicare. A doua zi, il sun pe Adrian, ofiterul de presa de la Steaua Bucuresti (il aveam in agenda pentru ca am lucrat vreo 3 sezoane pentru o publicatie, Sport Magazin):

-Alo! Va salut Adrian! Di Genaro la telefon! Va sun din partea Sport Magazin, am fost corespondent 3 ani de zile la meciurile Stelei de pe teren propriu.

-Salut! Parca imi aduc aminte...

-Nu vreau sa va retin prea mult! As dori daca se poate sa ne intalnim pentru un articol despre Reghecampf. Stiu ca ii stiti programul si m-ati putea ajuta cu o exclusivitate.

-Sigur ca da. Stii unde ma gasesti. Poti sa treci maine pana la 18 ca sunt la birou.

A doua zi ma deplasez in Bulevardul Ghencea si dupa ce am trecut cu chiu cu vai de 2 cefe late de la poarta ma intalnesc cu Adrian:

-Salut! Di Genaro, de la Sport Magazin!

-Ah.. da! Am vorbit la telefon. Spune! Cu ce te pot ajuta?

-Stiti, am scris deja un articol despre Reghecampf (ii arat 2 fituici cu cateva descrieri ale jocului Stelei) si vreau sa va cer opinia pana sa-l public.

-Ok. Da-mi sa ma uit!

Il citeste printre randuri si il aproba, multumindu-mi ca i-am cerut si parerea lui inainte de a-l publica la ziar. Inainte sa plec, apelez la adevaratul motiv pentru care m-am intalnit cu ofiterul de presa de la Steaua:

-Am un prieten, care vrea sa se faca antrenor. Ma tot sacaie la cap sa-i fac rost de numarul domnului profesor Radulescu de la scoala de antrenori. Vrea sa devina Mourinho 2. I-am zis sa-si bage mintile in cap dar nu ma asculta.

-Hmmm... Nu stiu ce sa zic. E foarte greu sa ajungi antrenor. La Steaua trebuie sa ai performanta ca sa fii macar bagat in seama.

-Asa e! i-am spus cu zambetul pe buze. :D

-Uite numarul e 072xxxxxxx...

-Multumesc! Succes in grupele Europa League!

-Sa fie!

Nici nu ajung acasa bine si-l sun pe profesorul Radulescu:

-Va salut! Di Genaro ma numesc si va sun din partea Sport Magazin!

-Salut!

-Doresc sa scriu un articol despre scoala de antrenori si as dori daca aveti timp 10 minute sa stam de vorba. Pot veni cand imi spuneti dumneavoastra la birou pentru ca as vrea sa fac si niste poze.

-Desigur. Maine la ora 13 va astept.

Nu-mi venea sa cred. Totul mersese prea bine pana aici. Sigur trebuia sa apara si ceva pe parcurs. Intre timp, sotia mea nu banuia nimic din ce avea sa se intample! Seara, dupa ce rezolvasem problema transferului de bani, am purtat o discutie despre planul de viitor:

-Ai vorbit la munca? Poti pleca de luna viitoare? Cand mergem in vacanta?

-Seful meu e plecat in Turcia. E neplacut sa-i spun la telefon. O sa vorbesc cu el cand se intoarce.

-Vorbesti o lae! Te rog maine sa-l suni si sa-i zici ca vrei sa te muti din Bucuresti si nu ma intereseaza.

-O sa vad ce pot face insa nu promit nimic!

To be continued! :listening_to_music:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy