Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cel Mai Bun Portar


  

45 members have voted

  1. 1. Cine e cel mai bun portar din prima liga romaneasca in acest sezon?

    • Cristian Balgradean
      6
    • Adrian Naumovski
      0
    • Ciprian Tatarusanu
      4
    • Razvan Stanca
      0
    • Dani Coman
      5
    • Manuel Felgueiras
      17
    • Edi Stancioiu
      1
    • Branko Grahovac
      2
    • Calin Albut
      0
    • Sergej Lepments
      0
    • Zoran Jovici
      0
    • Silviu Lung Jr
      5
    • Pedro Taborda
      0
    • Cezar Lungu
      0
    • Mihai Stetca
      0
    • Razvan Plesca
      0
    • Milos Buchta
      1
    • Emilian Dolha
      0
    • Pedro Mingote
      1
    • Mircea Bornescu
      3


Recommended Posts

Ca anul trecut, as dori sa incepem o discutie legata de portariii din liga 1.

Dupa parerea mea, toti portarii care inca sunt prezenti in liga 1 au scazut ca prestatii fata de anul trecut, cu exceptia lui Felgueiras.

Topul meu e asha:

1. Manu Felgueiras. Imi place foarte mult acest portar. Cred ca e singurul din liga 1 care are reflexe pe loviturile de cap din apropiere. A fost si constant bun, iar acum a jucat 1 meci si a fost portarul etapei, conform cu GSP.

2. D. Coman. Nu e un portar extraordinar, dar are experienta si compenseaza prin asta. Avand in vedere ca Tatarusanu a scazut enorm si gafeaza, Balgradean a scazut si el in evolutii, iar Silviu Lung e prea crud.

3. Silviu Lung Jr. Repet, Balgradean + Tatarusanu catastrofali, ramane asta....

Link to comment
Share on other sites

Despre Felg as putea sa-mi exprim parerea dupa inca 3-4 meciuri, mai ales dupa cel de azi din preliminarii.

In rest... Coman inconstant, restul mediocrii spre catastrofali, da, unul din motivele pentru care s-au inscris atatea goluri. E trist.

Link to comment
Share on other sites

Despre Felg as putea sa-mi exprim parerea dupa inca 3-4 meciuri, mai ales dupa cel de azi din preliminarii.

In rest... Coman inconstant, restul mediocrii spre catastrofali, da, unul din motivele pentru care s-au inscris atatea goluri. E trist.

Felgueiras a jucat anult trecut la Brasov... Noi facem researchu si pe baza sezonului trecut, dar nu numai...

Link to comment
Share on other sites

Portarii au fost jalnici in acest inceput de campionat. Pentru mine vine cam asa:

D. Coman - un portar constant cu cea mai mare experienta din campionatul nostru. pentru mine e nr. 1 acum.

Balgradean - e tanar, dar are un talent imens. creste pe meci ce trece si cat de curand ii va lua locul lui Tatarusanu in selectia pentru nationala. Acolo titular pare Pantilimon, daca va prinde un imprumut in Premier League ori va juca mai des la City.

Felgueiras - e un portar bunicel din ce am vazut si avand in vedere forma celorlalti il includ in top 3. sa vedem daca poate avea si constanta, nu 2 meciuri bune si 1 dezastruos.

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord ca au fost jalnici in acest inceput de sezon, dar singurul care s-a prezentat mai bine este Manu Felgueiras.Sunt de acord cu "Harh", Coman si sezonul trecut a fost inconstant, de la meciuri bune la cele proaste.Inceputul acestui sezon, a fost slab, e adevarat ca are si o defensiva pe centru foarte slaba care trece mingea ca si cum ar fi goala.Un defect de mult timp este si faptul ca nu iese pe centrari daca observati mai atent, la centrari la faze fixe sau cornere.

Totusi au trecut doar cateva jocuri ca sa ne dam cu parerea, dar repet portarul de la CFR s-a prezentat per total cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

1. Felgueiras - cel mai bun portar anul trecut, nu incape indoiala + a aparat bine in aceste prime meciuri la CFR.

2. Silviu Lung Jr. - din pacate nu are o aparare care sa il ajute dar are calitati (le-a aratat inca de pe vremea cand era la Craiova) si mult potential, cred eu.

3. Nu prea vroiam sa nominalizez pe nimeni aici dar cred ca ori Bornescu ori Naumovski (desi nu a aratat prea multe pana acum; e sigur pe el si nu gafeaza - cel putin nu pana acum)

Vad ca se tot zice aici de Coman, cred ca v-ati convins in seara asta cu totii ce mare portar e. Parerea mea e ca nu mai are aceeasi viteza de reactie ca altadata.

Cat despre Tatarusanu - e, cred eu, foarte, foarte letargic. Daca are agilitatea asta la 27 de ani ma intreb cum o sa fie la 30 sau mai tarziu. Pozitionarea iarasi e execrabila, la fel si concentrarea. Din punct de vedere tehnic are reflexe si inchide bine unghiurile (one on ones), dar nu prea are priza (l-am vazut destul de des scapandu-i varza). In orice caz nenumaratele gafe din trecut si faptul ca a primit 4 goluri din 4 suturi pe poarta in primele 3 meciuri ale Stelei din acest sezon confirma ceea ce am crezut dintotdeauna: ca e, asa cum zice si utistul, o catastrofa de portar.

Balgradean e exact inversul lui Tatarusanu: are o agilitate foarte buna si se pozitioneaza bine, dar nu prea are reflexe (l-am vazut de exemplu la primul gol al CFR-ului in Supercupa si altele in returul campionatului trecut lasand mingea sa treaca prea usor). Sincer dupa meciurile excelente din tur cu Vointa Sibiu sau Brasov aveam impresia ca nu am mai vazut astfel de reflexe de mult timp, abia acum mi-am dat seama insa ca acele parade au fost facute datorita plasamentului bun si vitezei de reactie de pe linia portii si nu datorita reflexelor. M-a dezamagit sincer in ultimul timp, sper totusi sa mai creasca in valoare cu timpul si cand i se v-a mai da sansa de a apara sa nu clacheze.

Link to comment
Share on other sites

@utistul: Stiu dar acum s-a transferat la o echipa cu pretentii, are alta aparare in fata lui etc

Balgradean e oricum afectat de scandalul cu Bonetti. Cu Ciobotariu a aparat foarte bine un tur de campionat, dupa aceea a venit declinul, si-a pierdut increderea in el.

Profit de absenta lui Tata sa vad exact valoarea lui Stanca. Pana acum a aratat ca e un portar cat de cat ok.

Link to comment
Share on other sites

Eu raman la parerea ca Dani Coman ramane cel mai bun portar din Liga Intai (un fel de cel mai bun dintre cei slabi, ca doar d-astia avem la noi). Cel mai mare minus al lui cred ca e agilitatea, la fel cum spunea cineva mai sus, pare mult mai greoi decat acum 3-4 ani. Un alt minus este inaltimea, care il dezavantajeaza la mingiile inalte.

Felgueiras este, probabil, cel mai echilibrat si constant portar de la noi din tara. Impreuna cu Dani Coman, ar trebui sa se distanteze cumva de restul portarilor in clasamentul CA.

Dupa care ar veni Tatarusanu (cu reflexe bune si foarte slab pe centrari), Balgradean (cred ca e portarul care plonjeaza cel mai rar dupa mingii din Liga Intai), Silviu Lung Jr (potential bun, echilibrat dar inconstant) si eventual Bornescu (cu reflexe bune, dar fara pozitionare)...

Link to comment
Share on other sites

Felgueiras- Un portar constant si cu reflexe foarte bune. Pozitionare foarte buna la cornere.

D. Coman- experimentat cu interventii bune si iesiri nehazardate. Un - ptr. inaltime

Bornescu- a arata si anii trecuti ca e unul dintre cei mai constanti portari din Liga 1. Probleme la iesiri si prinderi.

Tatarusanu- + ptr. reflexe si inaltime. - ptr. iesiri hazardate, gafe si inconstanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Felgueiras o cam face lata si tocmai ce ziceam, nu cred ca merita primul loc in Liga 1. Nu e constant, greseste o data la 3 meciuri. Astazi era foarte aproape sa o scoata pe CFR din grupele UCL cu acel fault stupid. Daca Basel marca, vinea cu alt tupeu in repriza a doua si cine stie ce se intampla.

Dani Coman insa pare un portar mai stapan pe situatie (dovada ultimile meciuri, in special cel cu Steaua) mult mai constant si cu o experienta mult mai mare decat portughezul. Pentru mine ramane nr 1.

Link to comment
Share on other sites

@ Claudio

COman e genu de portar care cam scoate ceea ce e de scos. Nu mi se pare insa asa de bun, in returul cu Fenerbahce 2 goluri au fost parabile. Ok, a jucat bine cu Steaua, dar cu CFR a facut-o si el lata.

Felguieiras in schimb e genu de portar care are reflexe incredibile, scoate mingi imposibile. De constanta, in afara de penaltiul de aseara, care cred ca poate sa ii scada la concentration, composure, si ridica aggression si rushing out. Dar, astea nu mi se par elemente esentiale pt un portar.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy