Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Hai Petrolul !


solarcel

Recommended Posts

12 iunie 2011 -

Ora 7:30 dimineata , telefonul suna - e alarma care imi da desteptarea . Ma duc la baie , ma spal pe ochi si ma gandesc ca astazi este o zii foarte importanta pentru juniorii echipei Petrolul Ploiesti - echipa antrenata de mine .

In aceasta minunata zii se va juca finala cupei Romaniei la juniori o competitie pe care echipa de juniori nu a castigato niciodata .

Ora 10:45 : Petroul - Rapid Bucuresti

-Minutul 24:Cristian Sima intra printre fundasii Rapidului si il invinge pe portar cu un sut plasat la coltul lung . GOooooL 1-0 si in tribune , parintii copiiilor incepeau "fiesta" .

-Minutul 76:Rapidul beneficiaza de o lovitura de colt pe care Alexandru Barbu o executa perfect pentru lovitura de cap a lui Adrian Goe care inscrie . gol - 1-1 , si aveam emotii ca vom pierde o finala pe care o condusesem pana in acel minut 76

-Minutul 90:Fluier de final - si se decide executarea loviturilor de la 11 metrii .

..........

..........

..........

Si iata ca am ajuns si la ultimii 2 executanti si scorul era egal 4-4 .

-Marcatorul primului gol Cristian Sima se duce cu pasi marunti catre punctul cu var , isi aseaza mingea , isi ia un elan destul de mic ... si tragee GOOOOOL 5-4 , acum portarul va fii cel care va putea decide soarta acestui meci

-Alexandru Barbu vine catre punctul cu var , se vede dupa cum merge ca are foarte mari emotii , portarul face niste miscari de intimidare . Se apropiee suteazaa si trage in baraaa . Suntem castigatorii cupeii , ce-a mai mare performanta a echipei de juniori infiintata in urma cu doar 2 ani . INCREDIBIL .

- 13 iunie : Ora 10:20 dimineata . Telefonul suna si de data asta nu este alarma , este Alexandru Crangu directorul general al echipei Petrolul Ploiesti .

-Alo ?

-Alo ! Buna ziua domnule antrenor , felicitari pentru rezultatul de ieri .

-Va multumesc foarte mult , copiii meritau un astfel de trofeu avand in vedere ce sacrificii au facut .

-Da sigur , uite de ce te-am sunat . Vreau sa-ti dau 2 vesti .

-Va ascult.

-Una dintre ele este ca nu veti mai fii antrenorul echipei de juniori incepand de maine .

-CUM :O (castig un trofeu si el ma da afara ? )

-Asteapta ! nu te grabii , inca nu ai auzit tot . Cealalta veste este ca de maine vei fii antrenorul echipei mari

-WTF :O ! Vorbiti serios ???!!!

-Vorbesc cat se poate de serios , vrem sa incepem un nou proiect aici la Ploiesti si avem nevoie de un antrenor tanar , te astept maine la stadion sa semnam actele . Contractul tau va fii de 63.000 E /an pe o perioada de 2 ani

-Sigur maine la 8:00 sunt acolo . La revedere .

-La revedere .

Link to comment
Share on other sites

Voi continua story`ul , cand am si eu ceva mai mult timp .

Stiu ca am greseli gramaticale ...dar.. nu asta conteaza conteaza povestea , iar la final conteaza performantele pe care le-am reusit cu aceasta echipa..

La urma urmei e doar un joc...nu conteaza a inceput cu tzzr tzzr..sau cu -Alo da ? , e un story si cred ca toate ar trebuii sa fie incurajate la inceput...pentru ca din cauza asta multi incep un story si apoi il abandoneaza dupa doar 2-3 postari...Stiu ca se poate si mai bine...dar nu sunt un olimpic la Limba Romana...

Voi revenii cu postari noi cand voi avea mai mult timp .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

da, povestea conteaza si ea este formata din fraze, propozitii, cuvinte si contine o suma de idei/intamplari.

intamplarile si ideile sunt importante pentru ca il atrag pe cititor sa vina sa citeasca si postul al doilea si al treilea etc.

tu ai citi o carte care e boring ? nu. bun, atunci intelegi de ce un story trebuie sa fie interesant dpdv al faptelor?

conteaza si cum scrii pentru ca astfel arati respect cititorilor si in primul rand te respecti pe tine.

arata-mi o nuvela/carte/un roman scris(a) cu greseli de gramatica.

si fac diferenta intre typo si greseli de gramatica, mmkay ?

rezultatele sunt pe ultimul loc ca importanta.

un story care prezinta o batalie pentru evitarea retrogradarii poate fi infinit mai interesant decat unul in care e castigat campionatul cu 20 de puncte avans.

nu toate story-urile trebuie incurajate, ci cele care sunt interesante. cel putin asta e punctul meu de vedere, pe astea vreau eu sa le incurajez (citindu-le si dand reply). repet, din punctul meu de vedere. tie poate iti plac toate story-urile...

toti cei care renunta la un story o fac pentru ca nu au commitment. se apuca de scris pentru altii si mai putin pentru ei, nu le face placere sa scrie si scrisul devine dupa un timp o povara.

dap, aici ai dreptate, e importanta si incurajarea celorlalti dar nu asta trebuie sa fie motivul principal/exclusiv pentru a scrie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy