Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cinci Ani Mai Tarziu...


Ilici Man

Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

"Iesi in P***a ma-tii afara de curva nespalata"

"Da ce-ai bahhh, nebunule!"

"Iesi afara. Jegoasa dracu'"

O imbrancesc pe curva afara din dormitor si ies si eu in urma ei. Banel, Giuchici, Nemeth, Ronaldo si Mihalache, se buluceau sa vada ce se intampla. Ne hotarasem sa sarbatorim victoria din cupa cu Husi si Banel ne-a facut legatura cu un "var" de-al lui care avea niste fete. Acum varul asta venea nervos spre mine.

"Ce patisi manca-ti-as? Facu curva asta ceva?"

"Auzi ba, tigane, mai pune-o in P***a masii sa se spele la cur. Ca mi-a venit sa vomit cand am pus-o capra"

Asta ramane masca 2-3 secunde, nu cred ca se mai plansese pana acum cineva de asta. Apoi o prinde pe aia de par si se pune sa-i care bucati.

"Mortii ma-tii de curva. Crezi ca aici esti la tine la tara fa? Proasta dracu, te omor cand ajungem acasa..."

"Nea Vali, luati-o pe-a mea" sare Banel in ajutor

"Lasa. Pastreaz-o. Mie mi-a cam pierit chefu." zic eu in timp ce-mi trag pantalonii pe mine. Adevarul ca nici aia nu parea mai spalata. "Miro, hai ba sa-ti fac cinste cu o sticla de Unirea". Si asta avea o fata de i se lasase. "Banele, da-i tu banii lu varu-tu si ne socotim noi dupa, ok?"

Asta parca se albeste la fata cand aude. "Da sefu, cum zici matale" Stia ca daca mai aduce vorba de banii astia nu mai joaca. Si cum el isi imagina ca o sa ajunga mare jucator...

M-am incaltat, mi-am tras geaca pe mine si impreuna cu Giuchici am plecat spre locul nostru de adapare.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

"Hai ba Radule ba, in p**a mea. Nu poti sa treci de ala? Nu vezi ca-n p**a mea il asteapta nepotii acasa?". "Bucaaaaa, nu intra ba direct la el ca daca pica pe tine cu burta aia te lasi de fotbal baaaa". Incepusem destul de anemic meciul cu Murgeniul. Pase anapoda, suturi in plopi. Jucam cu locul 2 desi sa mor eu de inteleg cum ajunsesera astia aici. Nu ca nu m-ar surprinde si ascensiunea noastra, dar astia in pana mea, erau o adunatura de grasani, bunici si (probabil) nepotii lor. Erau 2-3 care stiau cu mingea, dar nu-mi pareau de promovare.

Adevarul ca nici n-au fost. Impresia buna lasata in prima jumatate de ora s-a dus dracu dupa ce am deschis scorul in min 31. Radu primeste o pasa in adancime, suteaza din interiorul careului, nimereste bara ca un bou ce e, dar mingea sare la Giuchici care nu rateaza cu poarta goala (cel putin n-a facut-o acum). Din momentul ala a fost bairam. I-o fi lasat benzina, dracu' stie. Important e ca am castigat. Si chiar la scor. Cateva minute mai tarziu, prinde Iulica asta al nostru un sut.... mama, mama. Direct in vinclu de la 25-30m. Bi-ju-te-ri-e. Deja la pauza se stia cine castiga.

Repriza a doua a continuat cam in acelasi stil. Trecusera nici 5 minute cand Gicanu nostru patrunde in careu de pe stanga, cand se pravaleste peste el un octogenar de 200kg din apararea astora. Cred ca arbitrul a dat penalty mai mult pentru urletele astuia decat pentru un fault clar. Oricum, Radu a dus scorul la 3-0 si am inceput sa mai bag si niste rezerve, sa mai prinda si astia gustul meciurilor.

I-am bagat pe Ronaldo, Nemeth si Rodrigo in locul lui Buca, Miro si Radu. Bozgoru si argentinianul au si reusit sa marcheze. Primul dupa o centrare de pe dreapta a lui Rodrigo si apoi Rodrigo dupa o pasa de la Mihalache. Un meci bun, o victorie excelenta, un inceput de campionat perfect.

03.09.2011

Divizia Moldova - Etapa a V-a

National Golesti - Flacara Murgeni 5-0 (2-0)

(Giuchici 31, Mihalache 35, Radu 50 pen, Nemeth 76, Astudillo 81)

MVP - Iulian Mihalache - 8.7

277 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa meci am primit un telefon de la Zar care m-a invitat pe la el, la primarie, pentru o discutie amicala (cica). Ma asteptam deja la subiectul abordat.

"Oho, sa traiti, domn' antrenor. Poftiti, poftiti. Mirelooo, o cafeluta pentru domnu antrenor, ca-i obosit dupa meci."

"Multumesc, multumesc, dar nu-i nevoie." Ce dragut esti tu cand esti fericit. Dar vara trecuta cand am cerut si eu putin mai mult la salariu... nici o apa plata nu mi-ai dat. Macar daca-mi dadeai din banii tai

"Nea Vali, uite de ce te-am chemat. Am vazut ca echipa merge bine, i-am batut la scor pe toti pe care i-am intalnit pana acum, si, ma gandeam, daca nu cumva nu am putea aborda un obiectiv mai indraznet anul asta"

"Aveti dreptate sefu. Am inceput bine. Dar nu uitati ca si anul trecut am inceput bine si stiti ce s-a intamplat pe parcurs" p**a mea de prosti. Toti va credeti experti in fotbal. Cum castiga echipa 2-3 meciuri, cum vreti promovare, cupe, campionate...

"Da, da, dar simt ca anul asta nu va mai fi la fel. Nu mai are curaj tarfa aia blonda sa se bage peste mine. Stiu astia ca le suna ceasul. O sa stea cuminte la ministerul ei si o sa ne lase sa ne vedem de treaba"

"Ma rog, dumneavoastra stiti mai bine, tot ce vreau sa zic este..." Sunt intrerupt de Miruna care vine cu cafeaua.

"Cappuccino pentru domn' primar si irlandeza pentru domnu' Iliescu"

"Multumesc, multumesc." Cand ridic privirea sa iau cafeaua vad ca-mi face cu ochiul. Oare e ceva mai naspa decat o taranca proasta care se crede frumoasa? O fute si primaru asta o data pe saptamana si se crede mare fotomodel.

"Asaaa, unde eram? Ah, tot ce vreau sa zic este sa nu ne bucuram prea devreme. Si Tecuciu, si Moinestiul au inceput prost iar Onestiul vad ca are probleme financiare. Dar oricand se poate schimba situatia. Mai aduc astia jucatori, mai schimba un antrenor, mai umbla la arbitrii..." Mai te fute pe tine un pic Udrea cu un control...

"Da-i in P***a mamii lor ca n-o sa aiba tupeu sa umble cand cand joaca cu noi."

"Dar nici nu trebuie. Nu mai tineti minte anul trecut cu Jurilovca? sau cu Bradul? si in tur si-n retur. Orice e posibil." Evident si sa vindem noi meciurile. Ca doar n-om trai din ce ne platesti tu.

"Eh, lasa-i sa umble. Umblam si noi."

"Matale stii mai bine cu astea, cu butoanele. Eu sunt doar cu jucatorii"

"Da, da. Apropos, cum s-au integrat aia noi?"

"Bine, bine. Si Giuchici si Purica si Catrinoiu joaca din ce in ce mai bine. Cu Podina e mai greu dar poate ii vine mintea la cap. Sta mai mult prin Focsani dupa fufe." In special dupa fi-ta. Dar poate-i mai cresc si lui standardele.

"Lasa ca am eu grija cu el. Dar Florin, cum se descurca?"

"Bine sefu. Invata mult si repede. Si stii si matale cat de destept e." Fix cat tine de destept. Prostu dracu

"Da, da." Vedeam cum ii sclipesc ochii.

"Cred ca intr-un an-doi facem rocada" Daca mai fac purici pe aici pana atunci, imi merit soarta.

"Da, da. Bine ba nea Vali atunci. Ramane cum am stabilit. Spune baietilor ca luptam pentru promovare anul asta"

"Ok Sefu. Matale decizi"

M-am ridicat sa plec. Inca o discutie inutila. Asa erau toate. Veneam, vorbeam, si tot ce zicea el trebuia sa fac. Si cand aud ca se plang unii de patroni ca Borcea, Becali sau Copos. Vai de curul lor. N-au vazut nimic pana n-au vazut un primar taran si prost ajuns patron de echipa.

Adevarul e ca echipa jucase neasteptat de bine pana acum. Nu stiu cat o fi fost conjunctura, forma de moment sau daca nu cumva chiar am facut o echipa buna aici. Ma ingrijoreaza cel mai mult ca echipele pe care le credeam favorite la promovare au inceput ca dracu. Anul trecut am profitat impreuna cu 2-3 baieti de bataia pentru divizia superioara si ne-am mai rotunjit veniturile. Acum, startul prost al astora poate fi si bun, si prost. Daca isi revin, foamea de puncte o sa fie si mai mare in final si poate obtinem mai multi bani. Daca nu-si revin, ne trezim dracu ca poate promovam. Iar asta nu stiu cat de bine ar fi.

Locul - Echipa - Punctaj - Goaveraj

1. National Golesti - 15p - +17

2. FCM Onesti - 10p - +3

3. Murgeni - 10p - -2

4. Bradul Roznov - 9p - +3

5. Casimcea - 9p - 0

6. Vitis Suletea - 8p - -1

7. Energia Vulturu - 7p - +4

8. CSS Tecuci - 6p - 0

9. Minerul Iacobeni - 4p - -1

10. Jurilovca - 3p - -7

11. CSM Moinesti - 2p - -7

12. Miroslava - 1p - -9

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Start excelent de sezon. Linistiti pe primul loc. Am zis sa profitam si sa facem si noi o treaba daca tot avem meci la Jurilovca. Am vorbit cu primarul si, drept prima pentru evolutia de pana acum, ne-a aranjat prin Mazare doua nopti de cazare la Gura Portitei. Era septembrie, vremea se tinea inca bine, am zis sa profitam. Ii dadeam astfel ocazia si primarului sa-si flexeze muschii cu cunostintele lui. Am plecat noi de vineri, totul frumos, ne-am cazat in niste casute pe plaja (la mai mult nu ne asteptam, bine macar c-a fost gratis) si a doua zi am fost la meci. Nu ne faceam mari probleme, astia abia castigasera un meci din 5.

Am inceput meciul tare. Miro bate lovitura de inceput a meciului, Radu ii trimite in spate lui Mihalache. Asta fenteaza un adversar si ii trimite in apoi lui Radu care il lanseaza din prima pe Giuchici. Asta scapat singur nu rateaza. 1-0, nici nu se terminase primul minut. Prim minutul 15, meciul parea rezolvat. Buca ii paseaza pe culoar lui Radu, asta dribleaza portarul si marcheaza pentru 2-0.

Apoi ne-am relaxat. Eram lideri detasat, conduceam si cu 2-0, ne gandeam mai mult la mare, la plaja si la gagicile pe care apucasem sa le vedem pe acolo. Asta ne-a costat. Prin min 30, Calu se uita dupa fluturi si il lasa complet nemarcat pe unul care reduce din diferenta. Cam 10 minute mai tarziu o comite si Gheorghe. Lovitura libera indirecta pentru amaratii astia, centrare plouata, doar ca boul asta se impiedica si rateaza respingerea. 2-2.

Dai injuraturi. Amenintari. Am incercat si niste inlocuiri dar nici Chivescu, Tatar sau Astudillo nu s-au descurcat mai bine. Adevarul e ca nici mie, cu toate tipetele mele, nu-mi prea pasa de punctele pierdute. Are aerul asta de mare ceva care te face sa te relaxezi. Eh, doar nu ne asteptam sa castigam toate mecirile la 4-5 goluri diferenta, nu?

10.09.2011

Divizia Moldova - Etapa a VI-a

Razim Jurilovca (10) - National Golesti (1) 2-2 (2-2)

(Teodorescu 31, Murariu 42 - Giuchici 1, Radu 15)

MVP - Cristian Radu - 8.4

174 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am scapat de scandalul la care ma asteptam. Am avut noroc ca primarul a fost chemat la partid pentru un congres. Apoi a plecat la o "conferinta" la Paris. Bucurie mare. Asta-mi dadea sansa sa mai linistesc apele cu o victorie la Iacobeni. Si astia cam la fel de amarati ca aia din Jurilovca, stateau linistiti pe locul 9. In mod normal ar trebui sa castigam cu usurinta. In mod normal ar fi trebuit sa castigam si cu Razim. Pacat nu prea e nimic normal in tara asta.

Dupa relaxarea din ultimul meci i-am amenintat pe baieti ca le mananc ficatii daca nu castigam azi. Speram sa am mai mult succes cu amenintarile decat cu bunatatea. Nu pot spune ca a functionat prea bine. A fost un meci anemic. Plictis total. Doar eu si antrenorul de la Minerul ne auzeam si ne intreceam in injuraturi. Prima faza cat de cat interesanta a fost in finalul primei reprize. Giuchici primeste o pasa pe culoar, scapa singur in careul gazdelor, dar trosneste transversala. Mingea sare spre Buca care incearca s-o trimita cu capul in plasa. Doar ca mingea era cam joasa asa ca a reusit doar sa se faca de ras. "Nu cu capul ala trebuia sa dai baaaa! Prostu dracu."

La pauza scorul era 0-0. In afara de bara lui Miro, nu se jucase nimic. "Baaaaa, imi distrugeti nervii baaaaa!. Ce p**a mea e asta? Cine v-a mintit ba ca sunteti fotbalisti? Va spun eu baaaa, nu sunteti nimic. Sunteti niste cacati cu ochi, aia sunteti, baaaa!"

In repriza a doua tot nimic. Suturi in balarii, pase date cu curu', nici o idee. I-am scos pe rand pe Mihalache, Radu si Giuchici si i-am bagat pe Chivescu, Nemeth si Astudillo. Tot nimic. Simteam ce urmeaza. Simteam scandalul de care urma sa am parte. Ma uitam la meci si il vedeam doar pe primar care urma sa-mi dea cu ceva in cap. Abia ce-mi spusese ca vrea sa promovam, abia ce ne-a dat si noua o raspalata si ne-a lasat sa stam la soare si sa ne uitam la gagici pe plaja de la Gura Portitei. Si noi sa pierdem 4 puncte in doua etape? Parca-l si auzeam cum o sa ma injure si o sa ma ameninte. Si eu ce-as putea sa-i raspund? Macar de-am fi jucat ceva si am fi avut ghinion. Sau daca ar fi tras arbitrul cu astia. Dar noi n-am jucat nimic. Daca mai e si putin baut cand ma vad cu el... parca presimt ca iar tre sa-mi caut o echipa...

Sirul gandurilor imi fu intrerupt de banca gazdelor care incepuse sa tipe la arbitru si sa-i ceara sa fluiere finalul meciului. M-am uitat la ceas, mai era 1 minut, maxim. Am inceput sa ma uit si eu la ce faceau astia pe teren. Eram resemnat. Buca paseaza la Chivescu, asta paseaza la Catrinoiu, apoi in stanga la Badea. Pase asa in lehamite de-a latul terenului. Badea paseaza in centru la Catrinoiu, asta mai departe la Chivescu, asta ca sa mai schimbe un pic paseaza lui Rodrigo la marginea careului. Asta cu spatele la poarta se pregateste s-o dea inapoi, cand face un dribling scurt si-l lasa pe fundasul care-l marca cu ochii in soare. Scapa singur cu portarul... "Hai mah!!! N-o rata!!!! GOOOOOOOOLLL! BRAVO BA BAIATULE BAAAAAAA!!!"

Simteam cum imi revine sangele in obraji. Eram salvat. Deja ma vedeam batand in poarta pe la licee poate au nevoie de un profesor de sport sau ceva de genul. Si a reusit sa ma salveze baiatul asta care nici romana n-o prea stia. Ce frumos e fotbalul asta... cand castigi.

17.09.2011

Divizia Moldova - Etapa a VII-a

Minerul Iacobeni (9) - National Golesti (1) 0-1 (0-0)

(Astudillo 90+3)

MVP - Iulian Gheorghe - 7.8

195 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am scapat de scandal ca prin urechile acului. Chiar a fost mai bine decat ma asteptam. Primarul, fericit dupa calatorie si dupa ultima victorie, mi-a si adus o sticla de vin din Franta. Evident un vin ordinar pe care cred c-a dat sub 5 euro, dar nu conteaza. Macar e fericit. Acum, planul era sa pastram starea asta cu o victorie in cupa, cu Energia. Astia erau acum chiar in urma noastra la noi in divizie.

Le-am zis baietilor: luati-i tare in meciul asta, ca sa ne stie de frica cand o-m juca cu ei si in campionat. Uimitor dar am fost ascultat. Abia incepuse meciul, Radu primeste o pasa de la Badea, si il lanseaza pe culoar pe Giuchici care inscrie cu un sut plasat. Vad ca incepem sa ne facem un obicei din golurile marcate in startul meciului. Am continuat sa-i calarim si, prin minutul 27, Miro realizeaza faza meciului. Catrinoiu trimite o minge lunga, plouata, spre Giuchici. Asta profita ca fundasii centrali se uitau la minge ca dupa avion, se demarca, il vede pe portarul astora ca iese ca un apucat si incearca sa-l surprinda trimitand cu capul din afara careului. Ii iese, portarul se arunca la 5 secunde dupa ce trecuse mingea spre el si apoi se mira cum de n-a prins-o, doar ca mingea nu prinde cadrul portii. Uimitor, nici nu iese in aut de poarta, ci se opreste pe liniei. Giuchici, care a reactionat cel mai rapid, ajunge la ea, se intoarce un pic spre centrul careului si suteaza la poarta, dar nimereste in plin un fundas care se aruncase disperat sa-l blocheze pe asta. Jos palaria, faza a fost dementiala, chiar daca n-a intrat in poarta.

Misto a fost si golul doi. Buca a driblat un amarat pe dreapta, a centrat in careu si Radu a reusit un vole de zile mari. Superb dar tot mai misto a fost ratarea lui Miro. Meciul s-a mai echilibrat apoi, mai ales dupa pauza cand scandalul facut la pauza de antrenorul lor s-a facut simtit. A mai fost o singura faza interesanta, in prelungiri, cand si Rodrigo a scapat singur cu portarul, dar a nimerit doar bara.

21.09.2011

Cupa Emerich Dembrovschi - Runda a doua

National Golesti (D6 - Divizia Moldova) - Energia Vulturu (D6 - Divizia Moldova) 2-0 (2-0)

(Guichici 1, Radu 30)

MVP - Cristian Radu - 8.7

184 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Meci dur. CSS Tecuci era vazuta ca favorita la promovare anul asta. In mod dubios se afla abia pe 8. Daca nu-si revin, voi primi o lovitura financiara in retur. Dar, cine stie. Oricum, acum jucam acasa si trebuie sa le aratam ca, daca vor avea nevoie de puncte in retur, in meciul cu noi nu vor avea sanse sa le ia gratis. I-am tras deoparte inainte de meci pe Radu, Mihalache, Buca si Banel, baietii cu care fac in general lucrurile astea, si le-am explicat punctul meu de vedere. Au fost de acord, mai putin Banel care ar fi vrut sa incercam sa facem o afacere si acum. I-am spus ca mai bine asteptam pana in retur ca atunci o sa fie foamea mai mare. "Ba, cu cat ne cred astia mai greu de batut, cu atat sunt dispusi sa sara cu mai multi bani."

Meciul in sine a fost mult mai simplu decat ne asteptam. Radu a deschis scorul repede dupa o pasa de la Gican, tot el a dublat avantajul dupa o recuperare in marginea careului advers a lui Giuchici apoi Buca a facut 3-0 din lovitura libera. Dupa ce a mai lovit si Miro bara, am sunat retragerea. Nici o victorie la scor nu ar fi prea buna cu astia, cine stie daca vor mai vrea sa faca afaceri cu noi, mai ales ca ramasesera amaratii si in 10 dupa ce a primit unul si al doilea galben.

Nu s-a mai intamplat mare lucru pana la final. Doar prin repriza secunda a incercat Purica sa-i lase pe astia sa dea golul de onoare si a provocat un penalty amuzant. Doar ca ala de a batut a trimis un avion, care doar pe pasari le-ar fi speriat. I-am batut destul de clar, dar tot nu-mi explic ce se intampla cu echipa asta si imi pare destul de ciudat. Nimeni din stafful lor nu s-a agitat prea tare la meciul asta si nici cand am incercat sa-i trag de limba nu au parut dornici sa-mi impartaseasca ceva... ciudat.

24.09.2011

Divizia Moldova - Etapa a VIII-a

National Golesti (1) - CSS Tecuci (8) 3-0 (3-0)

(Radu 6, 19, Buca 32) - Rapa eliminat pt 2 galbene in min 33

MVP - Cristian Radu - 8.8

255 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ yogi: sincer, nu am inteles nimic din ce ai zis. cine-i nea bebe? ce masa?

__________________________________________________

M-am trantit pe banca de rezerve. Au trecut 9 etape. Suntem pe primul loc la ceva distanta de urmaritori. Am sters pe jos cu majoritatea adversarilor. Cei sase ani de experienta ca antrenor ma fac sa fiu ingrijorat totusi. Ce dracu se intampla. Ii inteleg pe tineri sa aiba vise, sa spere ca promovam si ca o sa-i caute si pe ei o echipa cu nume, dar restul? Jucatori ca Purica, Buca, Mihalache sau Giuchici, ce dracu de moivatie sa mai aiba? Sunt trecuti de 30 de ani, cine-i mai cauta? Hai sa zicem, pana acum au jucat cu gandul ca-n retur mai facem un ban de la altii dar deja se ingroasa gluma. Daca se hotarasc ca merita sa se dea la o parte, ma pot trezi oricand ca se rupe echipa in doua. Si partea proasta nu e asta, ca nu mai sunt eu la varsta la care sa-mi imaginez ca se intampla mare lucru daca promovam dar, daca incepem sa pierdem, tare mi-e ca ma zboara primaru' de la echipa. p**a mea, nu putam si noi sa stam linistit la mijlocul clasamentului?

Arbitrul fluiera startul meciului. Jucam cu Bradul Roznov, niste amarati din subsolul clasamentului. Catrinoiu recupereaza mingea la mijlocul terenului si ii paseaza scurt lui Mihalache. Asta trimite o pasa pana in marginea careului lui Radu. Capitanul nostru fenteaza in stanga si trimite in dreapta o pasa care-l lasa singur cu portarul pe Giuchici. 1-0. Ma uit la ceas, abia daca trecuse juma de minut din meci. Continuam sa atacam. Radu obtine un corner in minutul 21, bate Buca, cap Calu, bara.

Mai trec zece minute in care ii calarim pe astia. Mihalache recupereaza o minge la mijlocul terenului, ii trimite in dreapta lui Buca, asta ii paseaza in careu lui Giuchici care suteaza in diagonala si realizeaza dubla. Chiar inainte de pauza a venit si golul trei. Badea a centrat din stanga, apararea lor a respins pana la marginea careului, Mihalache retrimite cu capul in careu... o minge inalta... Giuchici sare si o trimite cu capul pana in centrul careului de unde Radu suteaza din prima si inscrie.

In repriza secunda s-a jucat cam la fel. Adica noi am stat mereu in carca lor. Abia incepuse repriza cand Purica obtine o lovitura libera in partea dreapta pe la mijlocul terenului. Buca trimite o centrare lunga si inalta. Usoara pentru portar. Doar ca amaratul din poarta lor reuseste cumva sa scape mingea si Gica Badea reuseste s-o impinga in poarta. Doua minute mai tarziu Radu incerca o patrundere, este deposedat si mingea sare cu noroc la Miro in mijlocul careului si asta nu rateaza.

Mai trec inca doua minute si la un corner batut de Buca, Gheorghe nimereste si el bara. Mai trec inca 10-15 minute si mai dam un gol. Buca trimite o pasa destul de moale in careul mic, langa bara. Se face o invalmaseala acolo, toata lumea incercand sa ajunga la minge, dar Miro reactioneaza cel mai repede si reuseste sa impinga mingea in plasa. Peste cinci minute a inchis tabela Purica, cu o lovitura libera batuta excelent.

A mai avut loc o faza interesanta in finalul meciului. Taranii astia, nervosi din cauza scorului, incepusera sa dea la gioale, sa bage alunecari pe tibie, sa bage un cot cand aveau ocazia... arbitrul nimic, zici ca era pace si prietenie pe teren. Cand mai erau doar cateva minute de joc, un atacant de-al lor are o intrare extrem de urata in apropierea careului nostru. Evident arbitrul da doar fault si nu scoate nici un cartonas. Nervi, urlete, incep imbrancelile. Evident m-am bagat si eu. Am apucat sa-i trag o palma peste ceafa arbitrului inainte sa se calmeze lumea. Eram linistit, stiam ca nu ma vazuse nici unul dintre arbitrii. Dar ce vad. Asta il cheama la el pe Mendez, portarul nostru, si-i arata cartonasul rosu. Sa turbez, nu alta. Imi venea sa ma duc sa-l calc in picioare pe arbitru cand am simtit ca sunt tras de maneca. Ma uit, era Florin, secundul. "Sefu, lasa-i ca a dat cu pumnul." Reusesc cumva sa ma calmez in timp ce astia se certau in continuare si il chem pe Radu la mine. "Ba, esti capitanul, intra tu in poarta. Asuma-ti responsabilitatea". Si asa am terminat noi meciul cu un atacant in poarta. Nu ca ar fi contat. Amaratii astia cu care am jucat nu au tras nici macar un sut spre poarta tot meciul.

Ar mai fi de notat un singur lucru legat de meciul asta. Undeva pe la 4,5-0, am auzit galagie mare in spatele meu. M-am intors si am ramas uimit. Venise lumea la meci. Aveam cam de doua ori mai multi suporteri in tribune fata de partidele de pana acum. Eram obisnuit cu gupul nostru de rude, prieteni si gura-casca. De unde dracu au aparut restul?

01.10.2011

Divizia Moldova - Etapa a IX-a

National Golesti (1) - Bradul Roznov (8) 7-0 (3-0)

(Giuchici 1, 33, 49, 69, Radu 45, Badea 47, Purica 74) - Mendez eliminat in min 86

MVP - Miroslav Giuchici - 9.8

411 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa ce i-am calcat in picioare pe amaratii din Roznov, Miro m-a invitat, impreuna cu cativa coechipieri, la o bere, pentru a sarbatori prima data cand marcheaza 4 goluri intr-un singur meci. Am intrat in clubul Dario cu ceva intarziere fata de ora stabilita si i-am vazut pe Miro, Purica, Iulica Mihalache, Banel, Buca, Aldea si Radu, fiecare cu cate o bautura in fata, cu ochii atintiti pe ecranul televizorului. M-am asezat pe unul dintre scaunele ramase libere si am facut semn chelneritei sa-mi aduca si mie un pahar cu ce bea Mihalache. Stiam ca avem cam aceleasi gusturi in materie. Apoi mi-am indreptat si eu atentia spre televizor incercand sa-mi dau seama ce-i asa interesant.

TV: "...lea antrenor al Stelei de la venirea lui Gigi Becali ca..."

JE: "Ce dracu s-a mai intamplat?"

Purica: "A mai facut nea Gigi o victima. Pac-pac"

Buca: "A zburat Ilie Stan de la Steaua"

JE: "E na. Eh, las ca nu-i mare pierdere. p**a mea, ii dusese la retrogradare"

Radu: "Da domn' profesor, da' jucau frumos"

JE: "Jucau o p**a. Baaaaaaa!! Asculta aici la mine: Cand castigi inseamna ca ai jucat frumos. Cand pierzi, ai jucat ca o cizma."

Banel: "Asa e sefu. Ati auzi pe cine pune nea Gigi?"

JE: "Nu. Cine?"

Banel: "Unu. Angelo Roso. Ati auzit de el?"

Mihalache: "Angel Russo, bou' dracu. Auzi la el Angelo Roso. Miguel Angel Russo. Un argentinia. Nu cred c-am auzit de el."

Buca: "A antrenat cam doar prin Argentina. In Europa a stat doar un sezon la Salamanca. A avut rezultate bune prin anii 80-90."

JE: "E na. p**a mea, cine stie de sub ce piatra l-o fi scos MMlu. Eh, fata de Ilie Stan, Stoichita si alte panarame, e greu sa fie mai prost."

Purica: "Ce-as rade sa retrogradati anul asta..."

Discutia a degenerat apoi. Coltul stelistilor, cu Radu si Banel in frunte se certa cu restul. Si cam pierdea. Eu am fost inspirat, m-am tinut la distanta, mi-am baut paharul si am plecat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ah. Inteleg acum. In divizia a VI-a nu prea ne intereseaza cine joaca la adversari, cum ii cheama pe antrenori etc. :D

________________________________________

Dupa cateva etape in care am jucat contra unor echipe din subsolul clasamentului, urmeaza un meci contra uneia dintre urmaritoarele noastre. Energia Vulturu. Astia erau pe 3 si se tineau relativ bine dupa noi. Noi eram deja pe teren cand au aparut astia in echipamentul lor negru cu alb, primit poate de la Sportul. Miro se uita un pic spre banca lor si vine la mine.

MG: "Domn' profesor, ati vazut cine-i antreneaza pe astia?"

Ma uit la antrenor, incerc sa-mi dau seama cine e...

JE: "Cine ma? Ca nu-l recunosc."

MG: "Nenad Stojković. Tin minte ca ma uitam prin anii 80 la sarbi si-l vedeam jucand la nationala. Eram mic dar inca-l mai tin minte. Era un fundas tare de tot. Nimic nu trecea de el"

JE: "Ma, daca zici tu. E ceva, avem un adversar faimos. Si esti sigur ca el e?"

MG: "Foarte sigur. Matale stii ca mie imi place si Partizan. Am acasa niste meciuri inregistrate si prin anii 80 asta facea legea in apararea lor."

JE: "OK. Hai ca ma duc sa dau mana cu el, fugi la incalzire"

M-am dus la asta si i-am intins mana. S-a uitat putin mirat la mine si mi-a strans-o zambind. I-am facut un semn din cap si m-am intors pe banca mea. Stateam si ma gandeam cum o fi sa joci la nationala, sa faci istorie la un club mare, si sa ajungi sa antrenezi la amatori, intr-o alta tara. Eh, cine stie cum o fi ajuns asta aici. O avea familie, sau afaceri prin zona, cine stie...

Meciul a inceput echilibrat, mai ales in comparatie cu ultima etapa. Se juca tare si in special la mijocul terenului si a fost nevoie de o executie de exceptie pentru a se rupe echilibrul. Spre norocul nostru, Mihalache a fost cu executia. A reusit asta sa prinda o torpila de pe la 25m la care portarul advers n-a avut ce face. Stiam ca nu s-a terminat dar macar aveam un avantaj care ma mai linistea. S-a continuat sa se joace tare, cu ocazii la ambele porti.

In startul reprizei secunde am fi putut incheia conturile. Gheorghe marcase dupa o centrare a lui Buca din lovitura libera dar golul a fost anulat pentru fault in atac. Cu cat ne apropiam de final, cu atat eram mai clar presati in propriul careu iar golul plutea in aer. Apoi, cand mai erau cateva minute pana la final au avut astia o serie de 3-4 suturi periculoase la poarta noastra. L-a primul s-a opus Popescu, inlocuitorul lui Mendez, apoi ne-a ajutat bara, ca apoi sa blocheze Calu doua suturi consecutive. Mingea a sarit la Mihalache care a trimis o pasa pe culoar spre Rodrigo. Asta a preluat, a pornit spre poarta adversa si a reusit sa obtina un fault la 20m distanta. Eu tipam disperat sa traga de timp. Ia mingea Purica, si-o aseaza meticulos, si o trimite direct in vinclu. Bine ca nu m-au ascultat.

Dupa golul asta ne-am relaxat. Nici nu aveam cum sa nu facem asta, la ce tensiune a fost. Asta le-a permis gazdelor sa reduca din diferenta dupa o faz confuza, cand fundasii nostri au dormit putin in ghete. Dar deja nu mai conta. Era castigat meciul deja. La final, a venit antrenorul astora la mine, mi-a strans mana si mi-a zis ceva in pasareasca lui. Giuchici plecase deja la vestiar asa ca tot ce am putut sa fac a fost sa zambesc si sa dau din cap. Sper sa nu-mi fi zis ceva de drag.

08.10.2011

Divizia Moldova - Etapa a X-a

Energia Vulturu (3) - National Golesti (1) 1-2 (0-1)

(Roman 90 - Mihalache 12, Purica 87)

MVP - Marian Purica - 8.1

225 spectatori la meci

Locul - Echipa - Punctaj - Goaveraj

1. National Golesti - 28p - +29

2. Murgeni - 21p - +3

3. Vitis Suletea - 19p - +3

4. Energia Vulturu - 16p - +7

5. Casimcea - 16p - -1

6. FCM Onesti - 15p - +5

7. Jurilovca - 14p - -4

8. CSS Tecuci - 10p - -4

9. Bradul Roznov - 10p - -12

10. Minerul Iacobeni - 8p - -4

11. CSM Moinesti - 6p - -9

12. Miroslava - 4p - -13

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@yogi: nici nu l-am avut din cate am putut observa

_____________________________________

"Ba, astia sunt singurii care au reusit sa scape nebatuti de noi anul asta. Singurii care ne-au dat doua goluri. p**a mea, trebuie sa-i futem pe astia. Daca ne scot si din cupa, va dati seama ce o sa ne ia la p**a in retur? Si inca o chestie. Ba, tre' sa-i futeti si pentru mine. Ca m-am saturat cat m-a luat la p**a primaru' dupa meciul de la ei. Hai, stiu ca sunteti in stare. Acum iesiti pe teren dati-le sa sara."

Am intrat rapid in joc si ne-am instalat in terenul astora. Si au inceput sa curga ocaziile. Giuchici, Radu, Buca, Mihalache, pana si Badea, au ratat ocazie dupa ocazie in prima repriza. Cea mai tare a fost pe la jumatatea reprizei. Purica trimite o pasa luuuuunga pana in marginea careului astora, Radu face o preluare pe piept de mare atacant si suteaza din prima direct in bara. Mingea e degajata in stanga, recuperata de Banel care centreaza imediat undeva pe la mijlocul careului mare unde Buca trimite cu capul din plojon, tot in bara. O faza absolut superba, care nu-mi aduce decat un car de nervi.

"Ba, ce-i cu finalizarea asta ba? Acum v-ati apucat de fotbal? Ce dracu-i cu suturile astea in balarii? Baaaaa, imi mancati nervii baaaaaa. Ba, rad astia de noi in vestiarul lor. Asta vreti? Asta vreti? Sa fiti gluma campionatului? Sa zica toti: uite-i pe prostii aia care n-au putut sa-i bata pe amaratii din Jurilovca? Ba, daca nu va vine mintea la cap va zbor din echipa de va trimit direct in tarile calde. Uitati-va la mine ca nu glumesc. Iesiti dracu afara si dati-le astora sa sara ca alftel nu stiu ce va fac."

E vorba aia: Antrenorii mari se vad la pauza si la schimbari. Mare vorba aia. Cand am iesit de la vestiare, s-a fazut o schimbare. N-am mai dominat chiar atat de mult, dar au fost mult mai concentrati la finalizare. Mihalache a deschis scorul cu una dintre torpilele lui, sut din intoarcere din afara careului. Apoi abia intratul Rodrigo majoreaza diferenta dupa o faza superba in care a driblat inclusiv portarul advers. Iar Radu a marcat golul trei dupa o pasa de la Catrinoiu. In final, evident, ne-am relaxat. Oaspetii au putut sa urce si ei in terenul nostru si au marcat golul de onoare in urma unui corner. Nu mai conta. Ii batusem si aratasem ca a fost doar ghinion in meciul din campionat.

12.10.2011

Cupa Emerich Dembrovschi - Sferturi

National Golesti (D6 - Divizia Moldova) - Razim Jurilovca (D6 - Divizia Moldova) 3-1 (0-0)

(Mihalache 56, Astudillo 58, Radu 66 - Boruga 81)

MVP - Cristian Radu - 9.1

226 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru ultima etapa a turului ne-am dus tocmai pana in Dobrogea pentru meciul cu Unirea Casimcea. Eram relaxati. Aveam deja 10 meciuri fara infrangere si 6 vitorii la rand. Aveam un avantaj frumusel si deja ne stia lumea de frica. Am profitat si l-am odihnit pe Iulica Mihalache care arata semne de oboseala. Meciul in sine a fost fara istoric. Giuchici a deschis scorul dupa o pasa pe culoar de la Radu. Apoi Radu a marcat dintr-un penalty obtinut tot de el iar Iulian Gheorghe a inchis tabela dintr-un corner executat de Calu.

Mai interesant a fost ca, pentru prima data, a venit si primarul cu noi in deplasarea asta. Sau, mai exact, a venit la meci, ca el era la Constanta cu alte treburi, Am avut noroc ca am avut un meci usor si o victorie clara. Daca mai aveam parte de un episod gen Jurilovca nu stiu cat de placuta ar fi fost discutia, mai ales ca a marait un pic cand a vazut ca Mihalache nu joaca. A iesit bine si ne-am ales si cu damigeana de vin pe post de prima. Pacat ca era vin moldovenesc.

15.10.2011

Divizia Moldova - Etapa a XI-a

Unirea Casimcea (5) - National Golesti (1) 0-3 (0-2)

(Giuchici 22, Radu 24 pen, Gheorghe 85)

MVP - Cristian Radu - 8.5

212 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Si a inceput returul. Primul meci e unul tare. Mergem sa jucam in deplasare cu Vitis Suletea, echipa de pe locul 2. Stres prea mare legat de meciul asta nu e. Suntem pe primul loc, avem un avans considerabil, e cam greu sa nu ne calificam in play-off. Ce se va intampla in acest play-off nu e foarte clar pentru mine. E primul an in care se joaca in sistemul asta si, avand in vedere ca nu ma asteptam sa fim asa de sus in clasament, nici nu m-am interesat prea tare.

Nu ma asteptam sa defilam, cum am facut in tur cand i-am batut cu 5-1 parca. Noi eram mult mai relaxati, ei erau intr-o lupta cu inca cateva echipe pentru a deveni principala noastra urmaritoare. Sincer, cat timp nu pierdeam meciul asta si nu le dadeam ocazia sa recupereze puncte, eram multumit.

Meciul a fost extrem de echilibrat, dar parca noi am fost mai incisivi, am avut ocaziile mai mari. Prima chiar in primele minute de joc cand Radu a tintit bara cu un sut din marginea careului. Tot el a nimerit iar bara si in minutul 20 cand, dupa o centrare de la Badea, a preluat in careu si a sutat in aceeasi bara. Ce dracu avem cu barele in ultimul timp?

Dupa pauza jocul n-am mai fost la fel de animat dar, in schimb, au aparut golurile. Am deschis scorul dupa aproximativ 20 de minute de la inceputul reprizei cand Buca a batut un corner de pe stanga iar fundasii astora s-au incurcat intre ei si si-au bagat singuri mingea in poarta. Dupa ghinionul din prima repriza... trebuia sa se intoarca si roata asta.

Pana la urma, chiar daca am jucat putin mai bine decat adversarii, nu am obtinut toate punctele. Iar ne-am relaxat cand ne-am vazut in avantaj, asta pe langa relaxarea cu care oricum intrasem in meci asa ca fundasii nostri s-au pus pe visat si au lasat sa treaca un atacant advers ca prin branza si sa stabileasca scorul final.

22.10.2011

Divizia Moldova - Etapa a XII-a

Vitis Suletea (2) - National Golesti (1) 1-1 (0-0)

(Mamaliga 77 - Onosa 64 a.g.)

MVP - unu de la ei

205 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@Razwyx: da, echitabil si multumitor. noi am dat doua bare, aia doua goluri si s-a terminat 1-1

_______________________________

Un nou meci de relaxare. Venea in vizita Stiinta Miroslava, ocupanta ultimului loc, aproape retrogradata deja. In tur i-am batut cu 5-2 la ei acasa si Radu a marcat patru goluri. Acum ma asteptam la o victorie usoara. Ce am primit a fost un episod de Stan si Bran.

Meciul a inceput furtunos cu o perioada de 10 minute in care nu s-au reusit mai mult de doua pase corecte la rand. A urmat faza din minutul 13. Trimit astia o pasa pe culoar la care fundasii nostri se uitau ca chioru la filme porno dar nu ne faceam probleme. Atacantul lor era departe si Mendez iesise la minge. Doar ca boul asta, vrea sa faca pe desteptul si sare pe minge s-o prinda. Doar ca reuseste sa o rateze. Mingea trece de el si atacantul nu are de facut decat sa o impinga in poarta goala. Genial inceputul.

Ca sa nu monopolizam cantitatea de prostie aflata pe teren, la 10 minute dupa ce Mendez si-a etalat geniul, Radu incearca o pasa pe culoar spre Giuchici. Unul dintre fundasii astora, mai bine plasat, o intercepteaza. Doar ca asta, nu stiu ce-a fost in capul lui, se intoarce cu fata spre propria poarta si-si invita portarul sa vina sa dea in minge sau ceva de genul asta. Ala nu pricepea. Giuchici, vazand ce se intampla, vine prin spatele fundasului si da in minge bagand-o in poarta. 1-1

Apoi a urmat apogeul. Spre finalul reprizei, Giuchici avanseaza pe dreapta si centreaza in careu. In careul lor doar Radu era reprezentant al echipei noastre si nu avea sanse sa ajunga primul la mingea aia fara sa se urce macar pe bicicleta. Doar ca, unul dintre fundasii astora, probabil speriat de ce s-a intamplat la golul de 1-1, da din prima sa respinga mingea... si o trimite fix in pieptul lui Radu de unde sare frumusel in plasa portii. 2-1.

Dupa pauza a continuat recitalul. Mai intai Gicanul m-a facut sa-l injur pe ala care a inventat barele nimerind iar una cu un sut din afara careului. Apoi, iar ne-a aratat Mendez ce poama poate fi uneori. Prinde un amarat de la astia un sut din afara careului si Mendez respinge atat de bine mingea, ca o trimite in vinclu. Si nu va imaginati ca a fost o torpila a la Roberto Carlos. Mai degraba a fost o pleasca a la orice jucator roman. 2-2

Vazand probabil astia ca i-am egalat la tampenie, s-au ofticat si au zis ca neaparat trebuie sa ne intreaca. Asa ca, la o pasa peste aparare a lui Catrinoiu, Radu preia si patrunde in careu unde e intampinat de portarul astora care incearca sa se lateasca cat mai mult ca sa acopere poarta. Doar ca statea asta cracanat de zici ca avea Pasajul Victoria intre picioare. Cred ca i-a fost mai usor lui Radu sa-i dea craci decat sa nimereasca poarta.

Au mai urmat doua goluri dar, printr-o minune, nu s-a mai facut nimeni de ras la ele. Rodrigo a marcat cu un sut in diagonala dupa o pasa de la Purica si Calu a marcat dintr-un corner batut de Buca. Inca un 5-2 dar infinit mai amuzant decat ala din tur. Asta a fost genul de meci care ne aminteste ca suntem in liga a VI-a.

29.10.2011

Divizia Moldova - Etapa a XIII-a

National Golesti (1) - Stiinta Miroslava (12) 5-2 (2-1)

(Giuchici 26, Radu 45+1, 69, Astudillo 85, Calu 90+2 - Chiper 14, Apostol 63)

MVP - Cristian Radu - 8.8

273 spectatori la meci

1. Golesti 35p

2. Murgeni 25p

3. Suletea 24p

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ne mergea bine in campionat asa ca asteptam optimisti semi-finala din cupa. Aveam meci cu niste profesionisti, aflati intr-o divizie superioara, FC Microbuzul Botosani, locul 6 in Divizia Est. Aveam macar avantajul terenului propriu, nu ca am fi avut o galerie care sa ne ajute dar, cine stie, poate aveau ei. Legat de meci, eram destul de increzator. Dupa ce scazi sub divizia a 2-a sau a 3-a, diferentele intre echipe nu mai sunt asa mari. Noi eram amatori mai mult cu numele iar ei erau profesionisti doar oficial.

Startul meciului a parut sa-mi dea dreptate. Radu a deschis scorul repede, in minutul 4 dupa ce a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careu si a sutat la coltul lung. Imediat s-a facut 2-0. Badea a primit o pasa in stanga, a intrat in careu si a centrat in fata portii de unde Buca nu a trebuit decat sa puna capul.

Fericire mare, evident relaxare, e greu sa-ti tii jucatorii concentrati la un meci cand defileaza in campionat. Asa ca, in cazuri ca asta, cand intalnesc o echipa mai solida decat adversarii de pana atunci, daca le merge bine in startul meciului, automat se gandesc ca vor avea iar o victorie la scor. Uite ca nu-i mereu asa. Microbuzul ne-a facut un dus rece. Mai intai cu un gol dintr-un off-side mare si apoi, aproape imediat, dupa o faza simpla. Patrundere pe dreapta, centrare-cap-gol. Era minutul 20.

Spre mica mea bucurie, golurile astea i-au trezit din somnolenta pe idiotii mei. As zice ca s-a vazut experienta unora, dar nu-mi place sa ma mint singur. Am pus iar stapanire pe joc si am inceput sa-i presam. Ei au inceput sa cedeze si, dupa pauza, au venit golurile care ne-au dus in finala. Ambele au fost marcate de Radu, intr-un interval destul de scurt. Mai intai dupa o centrare de pe dreapta de la Rodrigo, apoi cu un sut din afara careului.

O calificare meritata, care arata ce poate face un antrenor valoros cu o echipa slaba. Daca este cineva, eventual antrenor la Romprim, care vrea niste ponturi, sunt dispus sa-i dau. Ieftin.

02.11.2011

Cupa Emerich Dembrovschi - Semi-finala

National Golesti (D6 - Divizia Moldova) - FC Microbuzul Botosani (D5 - Divizia Est) 4-2 (2-2)

(Radu 4, 62, 68, Badea 9 - Ghiorghita 18, Brata 20)

MVP - Cristian Radu - 9.6

220 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ce naspa trebuie sa fie sa te lupti sa scapi de retrogradare cand ai fost anuntat ca favorit la primul loc la startul sezonului. Returul cu Moinestiul nu se anunta prea spectaculos. Ei erau in curul clasamentului, noi aveam un avantaj considerabil in fruntea clasamentului, puteam sa fim relaxati.

Inca o data am inceput meciul in forta. Buca l-a lansat pe Giuchici in partea dreapta a careului advers, toti fundasii s-au inghesuit sa ajunga la el, iar el i-a pasat in centru lui Radu care a deschis scorul. Astia au egalat dintr-o lovitura libera laterala la care fundasii mei dormeau in ghete. Tot Radu ne-a readus in avataj. Catrinoiu i-a pasat in marginea careului, asta s-a intors pe langa un fundas si a sutat plasat la coltul lung.

Ne-am distantat prin Mihalache, un gol aproape identic cu cel din care am fost egalati. Apoi Catrinoiu a stabilit scorul final cu un sut de la 30m la care portarul astora a alunecat. Victorie usoara cu o singura veste proasta. Gicanu s-a accidentat in minutul 27 si va sta ceva timp pe bara. La prima vedere se pare ca va sta pe bara 1 luna jumate-doua luni.

05.11.2011

Divizia Moldova - Etapa a XIV-a

CSM Moinesti (11) - National Golesti (1) 1-4 (1-1)

(Campeanu 33 - Radu 5, 51, Mihalache 58, Catrinoiu 76)

MVP - Cristian Radu - 9.3

66 spectatori la meci

1. Golesti 38p

2. Suletea 27p

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pentru meciul cu Onestiul am facut doua schimbari in prima echipa. Ronaldo a intrat in locul lui Badea, accidentat si, pentru a respecta regula cu 2 jucatori sub 21 ani in echipa, l-am bagat si pe Bajko in locul lui Gheorghe. Nu e mare lucru de capul pustiului, desi e un monstru de 2,03 si 102 kg, dar ne permitem experimente chiar daca jucam cu echipa de pe locul 3.

Meciul a inceput evident de la 1-0. Am obtinut repede un corner, batut destul de prost de Buca. Ronaldo a recuperat balonul si a centrat in centrul careului de unde Catrinoiu a marcat. Apoi, dupa jumatate de ora Catrinoiu a recuperat o minge, i-a pasat lui Radu in marginea careului si asta a inscris cu un sut din prima.

Dupa pauza a marcat si Giuchici dupa o pasa pe culoar de la Radu. A urmat faza meciului. O centrare de la Ronaldo a fost respinsa pana la Catrinoiu in marginea careului, asta a trimis o torpila care a zguduit transversala si a sarit pana la Radu care a dat dovada de viteza de reactie si a marcat. Aproape imediat au marcat si astia golul de onoare cu un sut din afara careului. In momentul asta, avem 13 puncte avans si chiar nu se mai pune problema sa fim prinsi din urma.

12.11.2011

Divizia Moldova - Etapa a XV-a

National Golesti (1) - FCM Onesti (3) 4-1 (2-0)

(Catrinoiu 2, Radu 34, 63, Giuchici 50 - Nastase 65 )

MVP - Cristian Radu - 9.3

285 spectatori la meci

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy