Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Idei Interesante Pentru Fm 2013


Mihai

Question

  • MentholBoy

El Grande Jefe pleaca in vizita la sefii ai mai mari in weekendul viitor. In cadrul sederii pe acolo, va avea si un meeting cu SI Games la care se va discuta si despre FM 2013.

Orice idei interesante aveti si credeti ca merita discutate acolo le astept pe acest topic. Trolii si OT-urile pe acest topic vor fi pedepsiti cu executii publice

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 220
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Eu as vrea sa vad o grafica mai buna a stadioanelor si a fanilor din tribune. Iar in tribune sa apara si bannere sa fie atmosfera cat mai reala. Stiu ca e munca multa dar mai este interesant sa fie si un canal tv in care sa apara interviuri dupa meci, cu comentarii de la invinsi,invingatori si aici ma refer la jucatorii nu doar la antrenorii

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

a+b+c de la Alexandru - nu puteam spune mai bine

d - nu mi-as dori

si da, patronii au atribute si ele chiar functioneaza: ambitie, cati bani au, cata rabdare cu antrenorii au etc. nu functioneaza cele de controverse si man management.

oricum nu se simte diferenta atat de mare la cela care functioneaza intre valorile extreme 1-20.

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de acord cu o diversificare a trainingului si as sugera mai multe optiuni la interaction atat cu un jucator cat si la toata echipa. De ex.:cand echipa trece printr.o perioada slaba sau au de jucat un meci foarte important sa poti sa ii motiva mai mult.

Link to comment
Share on other sites

a) Vreau ca statistica sa reflecte si totalul de goluri marcate intr-un sezon, nu numai cel din campionat. E enervant sa te uiti la cariera celui mai bun jucator al tau si sa trebuiasca sa numeri ca dementul golurile pentru ca sa iti dai seama cat a marcat pentru tine in campionat, cupa si Europa. Un field suplimentar nu e chiar greu de implementat...

b) Scoutingul sa fie regandit pentru echipele mai slab cotate si anume sa fii cam obligat sa intri in contact cu anumiti agenti si sa le folosesti jucatorii aflati sub contract. O echipa de nivel mediu din Romania nu poate obtine brazilieni prin scouting direct ci doar prin intermediul unui astfel de agent.

c) Stiu ca asta nu se va intampla, dar mi-ar placea ca managerul sa nu aiba control asupra salarizarii si sumelor de transfer. Mi-ar placea doar sa imi stabilesc tintele iar conducerea sa negocieze si sa le obtina. Daca pui niste ani/succese la baza clubului, sa ti se ofere un cuvant tot mai important in problema de finante... dar mi se pare nerealist ca un manager nou, tanar, fara experienta sa invarta zeci de milioane de euro...

d) Niste global events care sa influenteze evenimentele dintr-o regiune. Sa fie cu on/off, dar cand sunt on sa poate fi chiar game-breaking, gen revoltele din Egipt care au amanat pentru cateva luni campionatul etc...

Edit: patronii au deja atribute. Nu sunt vizibile decat in editor, dar exista. Cred totusi ca prin renuntarea la controlul financiar-managerial, excentricitatile si obsesiile lor ar fi mai diversificate... ca s-ar vedea clar din cum negociaza pentru jucatori...

Link to comment
Share on other sites

@ Cornel: treaba cu adunatul salariului exista deja in joc. La profilul managerului gasesti ceva de genul: Total career earnings.

@Victor: excelenta ideea cu introducerea atributelor pentru patroni. Atribute care ar trebui sa influenteze, printre altele, rabdarea unui patron cu managerul echipei, gradul de implicare la echipa (vanzare-cumparare de jucatori, impunerea anumitor titulari sau a unei tactici anume), etc.

Pe langa astea ar mai fi si problema cu evolutia reputatiei cluburilor/managerilor. Nu s-a amintit de ea aici, dar banuiesc ca este pe lista de issue-uri pentru FM2013.

Link to comment
Share on other sites

Se cam exagereaza cu accidentarile in joc sau am eu ghinion.As vrea o rata de probabilitate la accidentari mai mica.

Cred ca posibilitatea de wonderkids din realitate este mai mare ca cea din joc asa ca unii jucatori predestinati sa ajunga good playeri ar trebui odata cu performantele clubului sa isi depaseasca conditia.Un exemplu ar fi Chiriches,Chipciu.

Cam putine explozii de jucatori in joc cum este acum Rusescu la Steaua ,Stancu la Turci .In joc atributele lor nu cresc odata cu performantele lor si al clubului pentru ca sunt limitati si normal in realitate ele cresc.Poate ma insel si la alte echipe din joc exista cazuri care sa ma contrazica.

Ma enerveaza la culme interviurile ,ar trebui o alta abordare mai complexa.Interaction la fel ,prea multa rutina..

A mai zis cineva de training ,ar fi frumos sa avem optiunea de a vizualiza in direct pregatirea de la antrenament.

nynyshor, on 19 March 2012 - 09:36 AM, said:

Mie mi-ar placea ca in FM 2013 partea cu finantele sa fie mai detaliata. De exemplu mi-ar placea sa pot seta eu preturile la bilete sau sa imi aleg eu diversi sponsori din mai multe oferte. O alta noutata care mi-ar dori sa fie implimentata ar fi sa avem optiunea de vizualizare a antrenamentelor. .

Antrenorii si asistentii ar trebuii sa aiba un bagaj mai mare de sfaturi si explicatii despre echipa si jucatori in functie de meciuri,antrenamente.

Daca rata de piraterie la FM in Romania este de 80% si se vand sub 1000 de exemplare , momentan trebuie sa imi iau gandul de a avea limba Romana in joc...din pacate :(

Vindem sub 1000 anual si suntem in topul pirateriei cu peste 80%

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

- Decision sa fie atribut care sa creasca in functie de varsta, nu sa varieze odata cu restul atributelor.

- Teamwork sa poata fluctua mai mult in functie de backgroundul echipei, respectiv sa scada cand jucatorul este transferat, cand vine un nou antrenor, cand schimba radical pozitia jucatorilui, bla bla. In fine ideea de baza este ca ar trebui usor regandite atributele mentale.

- Transferurile din iarna sa vina in iarna nu in IULIE cand incepe jocul, plm la 01-02 de ce se putea si aici nu?

- Sa existe atribute si pentru patroni si o tendinta de a aparea in presa si a spune cacaturi gen (jumatate dintre patroni liga 1) care sa afecteze echipa sau anumiti indivizi.

- As vrea sa nu poti trimite scoutul decat in europa si in africa de nord daca joci in liga 1, nu este deloc realist sa il pot trimite in uruguai.

- Era sa o uit pe cea mai importanta. NO STEAM!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am si eu doua propuneri, cat se poate de bun simt si usor de implementat. Zic eu

1. Achievements - multe, cat mai multe achievments. Poate si offline, nu doar pt cei cu steam (nu cunosc insa in ce mod sunt implementate acum cu exactitate)

2. Salariul pe care eu il primesc sa se ADUNE in profilul meu. Nu vreau sa pot sa imi cumpar masini, case sau femei cu el, dar e o statistica interesanta de contorizat. Atunci ar avea o noima si salariul ala pe care il negociezi, ar avea o noima sa cauti salariu mai bun la alte echipe si sa faci din dorinta de a aduna cat mai multi bani un alt fel de challenge. Dupa 20 de sezoane sa vad ca am adunat 40 de milioane de euro, sa ma simt si eu bine :D Se poate salva si in hall of fame.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Eu aș propune ideea următoare, la loviturile de aut de poartă, cele bătute de portar sa existe ceva în care să specifice cum să degajeze portarul, asta în raport cu atributele sale. Să degajeze pe Target Man, să paseze în lateral la fundașii dreapta/stânga, mingi pe laturile terenului la extreme.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mi-ar place sa simt diferente cand joc in italia, spania, anglia.

in italia sa fie necesar sa fii un tactician desavarsit, echipele sa joace mai defensiv, la 1-0 si apoi control/defensiv/contraatac

in spania sa se joace mai ofensiv de exemplu.

in romania mi se pare ca antrenorii nu sunt concediati suficient de repede, patronii clubului nu se implica la echipa mai mult, nu se baga peste antrenor sa spuna cine sa joace

- contractele antrenorilor si jucatorilor sa aiba clauze de rezultat a.i. sa semene cu cele din realitate unde exista prima la victorie, prima pentru obiectiv; in momentul asta primele sunt f mici in comparatie cu salariul primit de jucator, inteleg ca asta se intampla in vest (unde real are prime de CL de nici un 1 mil la salarii medii de 5-6 mil) dar in ro primele au o pondere mai mare in venitul jucatorului

- editor - sa poti modifica formatul ligilor in viitor aka dupa 2 sezoane nr echipelor din L2 sa se modifice la 14 in loc de 16 etc

- mai multa interactivitate intre antrenor si patron

- f multi patroni din ro imprumuta clubul, nu fac investitii de fapt; chestia asta nu prea se reflecta in joc

- mai putine cazuri de norvegieni super bogati care vin in Ro sa cumpere pe fc scuipa-n dunare si baga zeci de milioane investitii

- as vrea ca la echipele din ro sa te duci la patron sa-i zici ca vrei un mijlocas cu creativity mare si el sa-ti aduca jumate din Dodel pe 1.6 mil sau pe cine vrea/gaseste el; NU SA FACI TU TRANSFERUL EFECTIV pentru ca nu e ca in UK.

- agenti de jucatori reali

sa mai zica si altii si revin

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu stiu daca e nevoie de statistica, tine deja de logica. Intr-o tara in care jocul costa 25% din salariul minim pe economie si peste 10% din cel mediu, nu ai cum sa ai prea multi cumparatori.

Oricum, vindem cateva sute de jocuri...

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-ar placea ca in FM 2013 partea cu finantele sa fie mai detaliata. De exemplu mi-ar placea sa pot seta eu preturile la bilete sau sa imi aleg eu diversi sponsori din mai multe oferte. O alta noutata care mi-ar dori sa fie implimentata ar fi sa avem optiunea de vizualizare a antrenamentelor. Sper ca nu am fost "trol". Multumesc.

Bune ideile.

Cand o sa avem si noi jocul FM in limba romana?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy