Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Guantanamera...


Tibi

Recommended Posts

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Claudio: Ideea era, probabil, ca a fost un drum lung pana aici si pentru asta ma felicita.

. . .

- Ce ziceai, Irinele ? Ca asta meci ? Pai noi cu Mioveniul parca am jucat un El Clasico pe langa mizeria asta de meci.

- Pai p**a mea, cu Orac si toti prostii...

Pierdusem practic doua ore din viata urmarind eternul derbi. 0-0 intre Steaua si Dinamo, o partida in care rezultatul corect ar fi fost - 1 milion la - 1 milion.

- Bine macar ca l-am vazut ca la cinema. Altfel ma dadeam cu capu' de peretele asta pan-adormeam.

- Cine dracu' ma suna la ora asta ?

Era Virgil.

- Da ?

- Va salut. Sper ca nu v-am trezit baietelul.

- Nu... Mi-am luat un moment pentru a iesi din camera.

- Deci... v-ati mai gandit ?

- Da. Zece. E bine ?

- Douazeci, mi-a zis sec.

- Douazeci ?! Cinspe.

- Saispe cinci sute si terminam tiganeala.

- Saispe cinci sute... Bine. "Ce mi-e cinspe, ce mi-e saispe cinci sute?" m-am gandit.

- Stiam eu ca ne intelegem repede. Veniti zilele astea la firma, da ? Sa facem actele.

- Da, da.

"Saispe cinci sute, ha. Deci astia sunt clar cu capu'. Bine ca n-a zis saispe mii cinci sute treispatru si-un cola." mi-am zis in gand inainte de a reveni in camera in care se afla Irinel.

- Cine era, Tibane ?

- Iisus.

. . .

Weekend-ul urmator a urmat meciul din deplasare impotriva Vasluiului.

Trupa lui Porumboiu ocupa locul 9 inaintea etapei, confirmand forma din sezonul trecut. In aceasta vara FC Vaslui ii transferase pe bosniacul Mehmed Alispahic de la Dinamo Zagreb pe nu mai putin de 2.1 milioane de euro si pe tanarul fundas argentinian Nicolas Romero de la San Lorenzo pe 2.2 milioane, deci primul agricultor al Romaniei continua sa pompeze bani frumosi in clubul moldovean. Fara succes, insa, se pare.

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Fulea, Rus, Vranjes - Cojocnean, Popa, Batin.

Aceasta a fost echipa castigatoare.

Am controlat perfect meciul din punct de vedere tactic, astfel ca victoria a venit logic.

Prima ocazie importanta a meciului a fost ratata de Batin, care a nimerit bara in minutul 10 dupa o actiunea personala splendida. Apoi, Cojocnean si-a batut efectiv joc de o faza, cand in loc sa-i paseze unui Popa liber in partea stanga, a preferat sa finalizeze el peste poarta. Golul a venit insa in minutul 34, cand Adrian Ilie(ex- Iasi, nu Valencia) l-a trantit in careu pe Batin. Tot Batin a executat si a marcat al treilea sau gol pentru Metrom.

Am inceput bine si repriza secunda, iar in minutul 49 Popa i-a pasat excelent lui Vranjes, iar mijlocasul bosniac l-a batut pentru a doua oara pe portarul David Lazar. 2-0 avea sa ramana scorul pana la final. De notat ar mai fi debutul lui Bogdan Mirciov, mijlocas in varsta de 20 de ani, intrat pe parcursul reprizei a doua.

FC Vaslui - Metrom: 0 - 2

Nu ma asteptam sa fie atat de simplu, dar a fost.

Gratie acestor trei puncte obtinute la Vaslui, ne pastram surprinzatorul loc 3 in clasament.

. . .

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Vranjes, Lucas - Cojocnean, Popa, Batin.

Acestia au fost fraierii care au intrat cu Sageata Navodari.

Echipa constanteana ocupa locul 16 inaintea acestei etape, reusind pana la meciul cu noi doar doua victorii in primele noua jocuri ale campionatului. La capatul meciului cu noi mai strangeau una.

Metrom - Sageata Navodari: 0 - 1

Spectatori: 2986

Multe n-ar fi de spus, pur si simplu n-am jucat nimic, iar oaspetii au meritat sa castige.

Batin a fost lamentabil in aceasta partida, reusind sa rateze din toate pozitiile si reusind sa ma faca sa regret ca l-am adus. Irinel parea sa aiba dreptate in privinta lui. Atacantul baimarean nu aratase mai nimic pana acum, toate golurile sale fiind marcate din penaltiuri. Ce-i drept, nici inlocuitorul lui din acest meci, Voiculet, n-a fost mai breaz. El nici macar n-a avut ce rata.

Aceasta prima infrangere pe teren propriu ne cobora pe pozitia a 4-a, Steaua fiind echipa care ne depasea.

- Varza, bai Tibi. Etapa viitoare cu Steaua ati belit p**a.

- Stai acasa atunci, Hârjane.

- Cum sa stau acasa ? Sa nu te vad cand o sa pisi ochii ?

Link to comment
Share on other sites

- Ce vreme de doi lei.

- Da-o-n p**a mea de vreme. Sa batem ! asta-i important.

- Batem, Tibane. 3-1 ca data trecuta.

- Cam optimisti, baieti, astazi. Ati si uitat de Navodari ? (Hârjan)

- Niciun meci nu seamana cu altul, i-a dat replica Irinel, mai mult la misto.

- Pai da. Si eu zic la fel. Meciul de azi n-o sa semene cu cel de data trecuta. Cu 3-1 ala.

- Ba, Hârjane, vezi ca galeria Stelei e-n dreapta acolo. Du-te si lasa-ne-n p**a mea.

- Ce-ai, bai Tibi ? Ce te iriti asa ? Si eu tot cu Metrom tin. Hai Metrooomuuuu... incepu sa cante fals, in timp ce-si aprindea o tigara.

Pe o ploaie viscolita de octombrie aveam sa ne duelam cu Steaua pentru ocuparea temporara a locului 3.

Primul "11":

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Fulea, Rus, Vranjes - Cojocnean, Popa, Batin.

Stelistii, condusi de cuplul de antrenori Marius Lacatus - Gigi, au inceput jocul mai bine, iar in minutul 8 Mihai Radut a ratat o prima sansa de a deschide scorul, sutul sau din marginea careului trecand putin pe langa poarta. Am replicat insa imediat prin tanarul Mihai Fulea, care doua minute mai tarziu a nimerit bara cu un sut din afara careului. Mingea a sarit din bara in Mingote, apoi a iesit in corner. Ei bine, din acest corner avea sa iasa o noua bara trecuta in contul nostru, la lovitura de cap a lui Poverlovici, dar, mai important, avea sa iasa primul gol al Stelei. Oaspetii au plecat pe contraatac, sau mai bine zis Radut a plecat pe contraatac, si plecat a fost. Nu s-a mai oprit pana-n poarta noastra. O cursa senzationala de 70-80 de metri, incheiata cu un sut puternic la coltul scurt, in vinclu. 0-1.

- Cum, ma, asa ceva ? Cum ?!

- Bun Radut asta, Tibane. N-ai ce sa zici. Da' revenim.

Am cazut clar psihic dupa reusita de exceptie a lui Radut, iar oaspetii si-au creat mai multe ocazii. Una dintre ele a fost fructificata de atacantul portughez Orlando Sa, care in minutul 40 l-a invins pe Balauru din 9-10 metri, dupa o faza suspecta de offside.

- Offside. Nu ?! Uite-l, ma, cum sta cu fanionul jos... Baga-ti-l-ai in cur sa ti-l bagi.

- Hai ca-l sun pe Costica, Tibane, sa vad daca a fost sau nu.

- Suna-l. De fapt, ce mai conteaza...

- Cica n-a fost, Tibane, I-a scos Grecu.

- Cine stie si Costica ala ce intelege prin offside...

- Aia da. O fi crezand ca offside e atunci cand se da minge de arbitru.

Am intrat, asadar, la cabine cu dezavantaj de doua goluri.

Repriza secunda am inceput-o in forta, dar din nou acelasi Paul Batin s-a jucat cu ocaziile. Prima data, in minutul 47, cand a scapat singur-singurel cu Mingote si a tras pe langa, a doua oara in minutul 55, cand a trimis, din doar cativa metri, peste poarta centrarea lui Popa, a treia oara in minutul 60, cand a scapat din nou fata-n fata cu Mingote si a tras in el, si a patra oara in minutul 68, cand a trecut de Mingote, dar si-a prelungit balonul prea mult, astfel ca n-a mai putut trimite decat in plasa laterala. Jenant. In minutul 69, a fost schimbat in sfarsit de Voiculet, dar acesta n-a dat nicio dovada ca ar fi in viata pana la finalul meciului. La un moment dat, m-am uitat atent la el sa vad daca respira. Parea ca da...

Metrom - Steaua: 0 - 2

Spectatori: 2744

Infrangere dureroasa. Nu stiu daca meritam sau nu sa parasim terenul invinsi, dar cu Steaua nici nu-mi pasa foarte mult de acest aspect.

- Ba, deci anu' trecut i-am batut si pe Steaua, si pe Dinamo, am facut egal si la Cluj cu CFR... Anu' asta nimic.

- Pai da, Tibane, da' uite ca stam mai bine in clasament ca anu' trecut.

Link to comment
Share on other sites

- Amintiri...

- Da, Tibane... Cat am mai suferit si p-aici.

- Da, da' acuma putem sa radem.

- E, si-atunci puteam. Si-atunci am ras.

- "Pe D sau E, mai sus si central !"

- Da, ia uite, ca si azi e plin la D si la E acolo.

- Pai numa' acolo...

- Ba, ti-l mai amintesti, Tibane, pe mosu' ala care a venit odata la bilete acolo si a zis ca el asteapta pe cineva din conducere ?

- Nu.

- A fost unu' la un moment dat. A stat vreo cinci minute, a vazut ca nu-l baga nimeni in seama si-a plecat.

- Nu mai stiu...

- Ma rog, m-am trezit ieri cu el la usa.

- Ce ? De ce ?

- Ca daca vreau sa inchei nu stiu ce asigurare...

- Si-ai incheiat ?

- Am incheiat o p**a, i-am zis sa ma lase dracu' in pace.

- Multi prosti la bilete acolo.

- Da... si nu-ntelegeau aia, ba, nimic, niciodata. Puteai sa le explici... degeaba.

Am inceput meciul de pe Tineretului impotriva lui FC Brasov in urmatoarea formula:

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Vranjes, Lucas - Cojocnean, Popa, Voiculet.

Prima ocazie a venit repede, in minutul 5, cand Adrian Voiculet a sutat din mijlocul careului advers putin peste poarta lui Haisan. Vreo zece minute mai tarziu, Iulian Popa a avut un gol anulat pe motiv de offside, offside confirmat de Costica. Apoi, desi am continuat sa dominam, n-am reusit sa mai cream pericol la poarta "stegarilor" decat in prelungirile primei reprize. Asteptarea a meritat insa, caci am reusit deschiderea scorului. Adrian Rusu i-a trimis o pasa lunga de 50-60 de metri in diagonala lui Iulian Popa, iar acesta n-a avut altceva de facut decat sa-l execute pe Haisan. Numai lui Batin i s-ar fi parut ceva complicat...

Repriza secunda a fost, insa, un adevarat asediu la poarta noastra. Pe rand, Dedu, Hadnagy, Dejan Martinovic si Josias Cardoso au fost aproape de egalare, dar norocul ne-a suras. Mai mult, in ultimele minute ale partidei am dat lovitura pe contraatac prin nou-intratul Paul Batin, care a trecut in viteza printre doi fundasi la centrul terenului si a scapat singur spre poarta. Dupa o cursa de 40 de metri, in care nu a fost prins de nimeni, l-a driblat pe Haisan si a inscris pentru 2-0. Primul sau gol marcat din actiune. Si ce actiune !

FC Brasov - Metrom: 0 - 2

FC Brasov nu ne batea deci nici de aceasta data. Pana acum, in cele cinci confruntari directe cu ei eram neinvinsi, avand trei victorii si doua egaluri.

. . .

La patru zile distanta, a urmat o noua deplasare, de data aceasta mult mai grea si mult mai lunga.

Era momentul meciului din cupa impotriva Otelului Galati. Cu ei trebuia sa ne batem pentru un loc in sferturile de finala, cu echipa lui Piti.

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Vranjes, Lucas - Cojocnean, Popa, Batin.

Ei erau cei trimisi de Robert in teren pentru a rapune echipa de copii si de rezerve pregatita de Piti.

Dupa ocazia imensa a lui Valentin Simion din minutul 2, cand fostul atacant al Stelei a trimis cu capul peste poarta dintr-un metru(!), am preluat initiativa. Golul a venit repede, in minutul 14, autor Stojan Vranjes. Lucas i-a centrat perfect in centrul careului, iar Vranjes a sutat din voleu fara sperante pentru Balgradean.

- Si-a dat in sfarsit drumu' la joc si asta.

- Asta tot timpul, Tibane.

Dupa deschiderea scorului, ne-am concentrat pe aparare, dar, vazand ca se poate, am revenit in atac pe finalul reprizei. Cojocnean ne-a dublat avantajul in minutul 36, dupa ce a reluat in poarta centrarea din lovitura libera a lui Iulian Popa, iar lucrurile nu aveau sa se opreasca aici. Doua minute mai tarziu, Batin a facut 3-0, servit excelent de Cojocnean, si tot el a facut 4-0 in minutul 44, dupa ce i-a furat o minge lui Cvirik in jumatatea adversa. Bine, faza a fost mult mai complicata de-atat. In prima faza, sutul lui Batin a fost respins de Balgradean, dar doar pana la Cojocnean, care cu poarta goala a trimis in bara, insa am avut noroc si mingea a ajuns din nou la Batin, care a impins-o in poarta. 4-0.

4-0 a fost scorul la pauza, iar meciul era ca si incheiat. Chiar si eu eram lipsit de emotii. Dovada ca meciul era ca si incheiat sta in faptul ca scorul final a fost tot 4-0, astfel ca mergeam mai departe in sferturi, asa cum imi dorisem atat de mult.

Otelul - Metrom: 0 - 4

Rezultat excelent, chiar daca Piti a "desconsiderat competitia" trimitand pe teren echipa a doua.

- Acuma-i partea nasoala.

- Ce parte nasoala, Tibane ?

- Drumul inapoi acasa.

Tot drumul m-am gandit numai la momentul in care-l voi revedea pe Karim. Nu trecusera decat cateva ore departe de el, dar mi se facuse deja dor de rasul lui. Chiar si de plansetul lui.

karim.jpg

I-am zis Andreei de nenumarate ori sa nu-i mai faca freza bietului copilas, dar credeti ca m-a ascultat ?

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

@toti: Da, are ochii Andreei. Nimic nu va scapa. :P Cat despre cu cine seamana, parerile sunt impartite deocamdata.

. . .

La inceputul lunii noiembrie, am primit vizita celor de la Universitatea Cluj.

Echipa antrenata de Claudiu Niculescu avea un sezon excelent si ocupa locul 4 in clasamentul Ligii I, cu doua pozitii mai sus fata de noi. Ma bucuram pe undeva de parcursul bun al lui Niculescu, si asta pentru ca intotdeauna am fost un admirator al sau ca jucator, ca dinamovist. Aveam acasa chiar si un tricou de-al sau, din perioada in care evolua pentru Dinamo, cu autograful lui, pe care-l inramasem. M-am intristat cand a plecat de la Dinamo la "U" Cluj, chiar daca inainte de transferul sau il injuram constant pentru putinele sale realizari din acea vreme. Dar il injuram pentru ca tineam la el si pentru ca aveam asteptari mari de la el, pe care altadata mi le confirma.

- Greu cu astia, Irinele.

- Da, ma, Clau-gol asta... cica ar fi noul Pep.

- Razi tu, da' nu se descurca deloc rau.

- Da' nu rad.

- Nasol ca nu mai joaca... O sa ne fie dor de executiile lui.

- Pai ce vroiai, Tibane ? Sa intre cu bastonu' pe teren, ce p**a mea ?

- Apai si in scaun cu rotile ar fi mai bun decat Vlad Bujor, Gonzales Vigil, si care mai sunt acuma pe la Dinamo.

- Aia clar. Si cu proteze la ambele picioare si orb ar fi mai bun ca ciumetii aia.

- Ce atacant... Stii, lumea o sa-l tina minte pentru loviturile sale libere, dar el a fost mult mai mult decat atat.

- Atacant complet, Tibane. Viteza nu prea avea, da' in rest... tot.

- Exact. Si nu stiu cata lume a remarcat loviturile sale de cap. Perfect lovea mingea cu capul.

- Da, a dat multe goluri si cu capu'. Si cat are, vreo 1,80 ?

- Cam asa, parca 1,82.

- Iti mai amintesti, Tibane, cand i-a dat patru goluri lu' Rapid ?

- Cum dracu' ? Bine, era Apula ala in poarta, dar oricum. Si si lu' CFR i-a dat patru goluri. Sau cand a dat doua in Ghencea la 4-2-ul ala... Golurile cu Everton, Besiktas, Leverkusen...

- Da, ma. Era bun... Nu ca Danciu.

- Iar incepi... Lasa, ca si Danciu era bun. N&D, nu ?

- Danciu... Toti ca Super Danciu, ca p**a mea, ca 200 de goluri... Da' toate sunt ori din penalti, ori dupa ce si-a preluat-o cu mana... Unde mai pui ca jumate sunt impotriva lui Dinamo, pe cand juca la Steaua.

- Ma rog, ai tu ceva cu el, da' n-ai cum sa zici ca Danciulescu n-a fost un atacant bun.

- Ba da, zic. Si urland, nu asa... N-a fost in stare nici cu Manchester atunci s-o impinga din doi metri in poarta.

- A fost gol pana la urma, nu ?

- Pai p**a mea, atata s-a balbait acolo pe linia portii, ca pana la urma s-a saturat Wesley Snipes ala si a zis "hai c-o dau io, imi bag p**a".

- Prost esti, ma.

(pentru cei care nu-si mai amintesc, prin "Wesley Snipes" Irinel se referea la Quinton Fortune)

Revenind la motivul pentru care ne adunasem pe stadionul Metrom...

In partida contra studentilor clujeni, Robert a aliniat urmatorul "11":

Balauru - Szilagy, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Mirciov, Vranjes - Cojocnean, Popa, Batin.

Am inceput in forta, iar Cojocnean a nimerit bara in chiar minutul 2, dupa un sut puternic de la 20 de metri. Totusi, oaspetii au fost cei care au avut onoarea de a deschide scorul, prin Wilson Matias in minutul 11. Mijlocasul brazilian al lui "U" a reluat in plasa centrarea din corner al lui Belosevic, cu toata opozitia lui Balauru.

Din fericire, in numai un sfert de ora am reusit sa intoarcem rezultatul. Si mai imbucurator pentru mine a fost faptul ca Batin a fost autorul ambelor goluri. Prima data in minutul 15, cand Cojocnean l-a servit excelent iar atacantul nostru nu a avut de indeplinit decat o simpla formalitate, si a doua oara in minutul 26, cand Rusu i-a pasat in adancime si l-a lasat singur cu portarul Catalin Straton. De data asta, Batin n-a mai ratat ca de-obicei si a adus bucuria in tribunele stadionului Metrom.

Pana la final, ambele echipe au mai avut sanse sa inscrie, dar tabela a refuzat sa se mai modifice, astfel ca scorul final a ramas cel stabilit in minutul 26.

Metrom - "U" Cluj: 2 - 1

Spectatori: 2517

Era si cazul unei victorii acasa, dupa ce in ultimele doua partide disputate pe stadionul nostru am parasit terenul invinsi de fiecare data.

- Ei, Irinele ? Ce zici de Batin ?

- Ce sa zic ? Slab. Primul gol cu poarta goala, al doilea singur cu portarul... ce te-a impresionat asa ?

- Da, da' uite ca se strang golurile.

Link to comment
Share on other sites

Mergi foarte bine sezonul acesta. Batin pare ca incepe sa isi revina in forma! Si ca vrei sau nu, la cum mergi eu as zice ca trebuie sa le impui jucatorilor sa joace pentru cupele europene.

P.S: Sper sa nu par cam indiscret, insa poti sa pui o poza cu Andreea sa ne dam seama cu cine seamana Karim? :)

Link to comment
Share on other sites

@Razwyx: Dupa cum am zis, am inceput cu sfarsitul listei lui tactumare, asa ca urmeaza in ordine poze cu Cristina, apoi cu Andreea.

. . .

Giulestina, Giulestina...

Lupta, lupta CFR !

Hai Rapidul, hai Realul !

Astazi vrem victorie !

- Prosti is, ma, astia de la Rapid ! incepuse Irinel sa rada la auzul celor cantate de galeria echipei din Giulesti.

- Prosti, prosti, da' ce atmosfera...

- Ba, da' tu ai inteles-o p-asta cu "hai Realul" ?

- Cine stie... Poate sunt infratiti cu Real Zaragoza.

- p**a mea... Stii ce melodie e asta ?

- Nu.

- E aia, Tibane, cu "Oh my darling, Clementine".

- Da, ma, aia e. Acuma imi dau seama...

- Prosti is, ma, Rapid astia !

- Sa vezi ce ne bat acuma.

Deci chiar nu puteam emite pretentii in aceasta deplasare impotriva Rapidului. Rapid era lider autoritar in Liga I, avand in echipa jucatori de multe milioane de euro. Mexicanii care preluasera clubul continuau sa marce banul, cum n-au visat suporterii giulesteni vreodata, obisnuiti cu politica "ariciului la buzunar". Rapid reusise sa-l imprumute pe Henrik Mkhitaryan de la Sahtior, platind in schimb o suma considerabila, iar aducerea atacantului Djeylani Fall de la Auxerre i-a costat si ea aproximativ 5 milioane de euro. Si nu s-au oprit aici. Au adus mai multi jucatori, necunoscuti insa mie, dar pe care au platit in total vreo 10 milioane de euro. E adevarat, si vandusera. Kermit Erasmus parasise Giulestiul pentru a evolua la Dinamo Kiev, iar Gangioveanu plecase si el la Twente. Se zvonea ca Erasmus a fost vandut pe vreo 8 milioane, iar Gangioveanu pe vreo 4.

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Fulea, Vranjes - Cojocnean, Popa, Batin.

Acestia erau mieii pregatiti pentru taiere.

Am fost luati tare inca din minutul 1, cand Sburlea a tras in bara din apropiere, Forika si Poverlovici batandu-se apoi care sa degajeze disperat mingea din careu. Totusi, cum-necum, minut cu minut, ocazie cu ocazie la poarta noastra, timpul a trecut fara ca scorul sa se modifice. La pauza, am intrat la egalitate cu TGV-ul de Giulesti, asa cum era alintat de presa.

In repriza secunda insa, norocul ne-a parasit repede si, in minutul 55, mijlocasul imprumutat de la Saint-Etienne, Yoric Ravet, l-a invins pe Balauru cu o lovitura de cap din 10 metri, din centrarea lui Joshua John. 1-0 si infimele mele sperante la un 0-0 norocos dispareau.

Pana la final meciul a fost de o calmitate rara, noi nefiind in stare sa punem vreo problema apararii gazdelor, iar jucatorii Rapidului parand multumiti cu rezultatul inregistrat pe tabela.

Rapid - Metrom: 1 - 0

O infrangere asteptata, deci nu aveam motive sa fiu suparat si nici macar dezamagit. Dimpotriva, eram multumit ca scapasem chiar ieftin dupa meciul din Giulesti. De fapt, daca ma gandesc mai bine, nu chiar ieftin, caci in minutele de final ale partidei Iulian Popa a suferit o accidentare care urma sa-l tina departe de gazon aproximativ doua saptamani.

. . .

Dar, meciul cu adevarat important a fost cel de peste patru zile, impotriva Unirii Alba Iulia, din deplasare. Cred ca v-ati dat seama ca acesta conta pentru sferturile Cupei Romaniei. Cupa Romaniei era anul acesta poate mai importanta decat campionatul pentru mine, si asta pentru ca putea fi biletul nostru catre Europa. Din campionat era mai greu de ajuns, pentru ca locul 5, ultimul care permitea accesul in Europa League, mi se parea destul de greu de obtinut, sau cel putin destul de nesigur.

Tragerea la sorti parea sa ne fie favorabila, avand in vedere ca puteam intalni adversari mult mai grei, dar Alba Iulia era echipa care produsese cea mai mare surpriza de pana atunci in Cupa Romaniei, editia 2013-2014. Eliminase Rapidul, dupa o victorie cu 2-0. Chiar si asa, aveam pretentia sa trecem de ei, Alba Iulia fiind pana la urma o echipa clasata pe locul 8 in Liga a II-a.

Am inceput meciul cu:

Balauru - Szilagy, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Fulea, Lucas - Cojocnean, Batin, Voiculet.

- Robert joaca totul pe cartea atacului azi, Tibane.

- Crezi ?

- Pai joaca cu doi atacanti, joaca si cu Bătin si cu Voiculet.

- Stai sa vedem, eu cred ca Batin o sa joace ce joaca Popa de-obicei.

- Aaa, pai stie Bătin ala sa joace ?

- Stie, ma, cum ?

- Stie o p**a.

N-am inceput deloc bine meciul, tremurand la ocaziile lui Himcinschi, Selagea si Rudison Ferreira. Balauru insa parea in zi buna.

Norocul a facut ca la prima noastra ocazie de gol, venita de-abia in minutul 42(!), sa reusisem deschiderea scorului. Lucas i-a dat o pasa filtranta lui Batin, iar acesta l-a invins pe Daniel Mutu cu un sut la coltul scurt, pe jos.

Partea a doua a meciului s-a desfasurat in aceleasi coordonate, cu gazdele cautand disperat golul. Degeaba insa, caci s-au lovit de zidul Balauru, care a sarit din bara-n bara toata repriza ca un balaur cu 7 maini. De altfel, cu cateva minute inainte de incheierea jocului, Balauru a fost declarat omul meciului de catre sponsorul competitiei. Acest anunt rostit de crainicul stadionului m-a intrigat totusi un pic.

- Daca scapa asta mingea-n poarta acuma si mergem in prelungiri ?

- Stai, Tibane, linistit, ca nu scapa nimeni nimic.

- Sau, ma rog, da Himcinschi ala un hat-trick acuma in ultimele doua minute. Tot Balauru o sa fie omul meciului ?

- Termina, Tibane, ca nu da nimeni niciun hat-trick.

Unirea Alba Iulia - Metrom: 0 - 1

N-am facut noi cel mai stralucit joc, dar ce mai conteaza ? Eram in semifinalele Cupei Romaniei.

- Suntem semifinalisti, Irinele ! Am castigat cupa !

- Ce-ai, Tibane, ai innebunit ?

- Nu stii, ma ?

- Nu, ce sa stiu ?

- Nu stii faza cu... ?

- Nu.

Link to comment
Share on other sites

Dupa victoria importanta din cupa, au urmat ultimele patru partide din campionat de dinaintea vacantei de iarna.

Mai intai, ne-am deplasat la Bistrita pentru a infrunta echipa de pe locul 16, Gloria.

Primul "11" din acest meci:

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Fulea, Vranjes - Cojocnean, Lucas, Batin.

A fost un meci disputat, in care ne-am zbatut mult, dar am avut putine realizari.

Gazdele au deschis scorul in minutul 41 prin Marius Jianu, care a profitat de o respingere stangace in fata a lui Balauru.

Am reusit sa egalam de-abia in finalul partidei, in minutul 84, cand Poverlovici a inscris cu o lovitura de cap din cornerul batut de Cojocnean. Pe final, am incercat sa obtinem chiar victoria, dar eliminarea lui Grecu din minutul 85 ne-a ingreunat putin situatia.

Gloria Bistrita - Metrom: 1 - 1

Rezultat echitabil, chiar daca evident mi-as fi dorit mai mult de la acest joc. Probabil si oboseala isi spunea cuvantul, nu eram inca obisnuiti sa jucam din trei in trei zile, si nici lotul nu ne ajuta foarte mult.

. . .

Apoi, a urmat confruntarea de pe teren propriu cu Astra Giurgiu(?), in care titulari au fost:

Balauru - Szilagy, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Fulea, Lucas - Cojocnean, Popa, Batin.

Chiar daca oaspetii au avut un start de meci mai bun, noi am fost cei care am deschis scorul, prin Iulian Popa, proaspat revenit dupa accidentare, in minutul 21. Cojocnean a centrat perfect la coltul lung, acolo de unde Iulian Popa a trimis nestingherit in poarta Astrei. Dupa acest prim gol, am mai avut cateva oportunitati de a marca, dar golul a venit, tot contrar cursului jocului, in poarta noastra. Autor Kehinde Fatai, in minutul 41, care a profitat de o minge revenita din bara, la lovitura de cap al lui Voican. La pauza a fost 1-1.

Repriza secunda a inceput spectaculos, si in primul sfert de ora s-au marcat nu mai putin de trei goluri. Din fericire, doua marcate de noi. Prima data, Andrei Poverlovici a profitat de saritura pe sub minge a lui Perendija si a marcat cu capul din apropiere in minutul 49. Cinci minute mai tarziu, Batin avea sa marcheze si el, tot cu o lovitura de cap, din careul mic al Astrei, din centrarea perfecta a lui Iuian Popa. Avantul nostru s-a mai domolit in minutul 60, cand Fatai si-a trecut in cont "dubla" profitand de marcajul mult prea lejer al lui Forika la centrarea lui Todorovski de pe partea dreapta.

In finalul partidei, am tremurat serios, Fatai si Voican fiind de cateva ori foarte aproape de a egala situatia pe tabela, dar autogolul nou-intratului Sergiu Muth din minutul 87 a pus capat emotiilor. Dupa meci, au fost cateva voci care-au ridicat un semn de intrebare asupra acestui autogol al fostului nostru fundas central, dar n-avea rost sa le dam importanta. Ma deranjau, dar n-aveam cum sa le opresc.

Metrom - Astra: 4 - 2

Spectatori: 2382

O victorie frumoasa si spectaculoasa in fata locului 9 din clasamentul Ligii I, un meci in care aratasem din nou ca formam una dintre cele mai bune echipe din Romania.

Nu intelegeam insa de ce numarul de spectatori scadea in loc sa creasca. Probabil frigul... intrasem deja in luna decembrie.

. . .

A urmat un nou joc pe teren propriu, de data asta impotriva Timisoarei, ocupanta locului 3. De altfel, si ultimul meci din 2013 aveam sa-l disputam tot acasa, impotriva Otelului. Ciudate programari mai facea si Mitica asta...

Am inceput cu:

Balauru - Grecu, Poverlovici, Forika, Rusu - Rus, Fulea, Vranjes - Cojocnean, Popa, Batin.

Meciul a inceput cum nu se putea mai prost pentru noi, oaspetii deschizand scorul in minutul 6 prin reusita fundasului central din Bahrain(!), Sayed Mohamed Adnan, venita ca urmare a unei lovituri de colt.

Totusi, echipa a reactionat pozitiv si a inceput sa preseze imediat dupa primirea golului, iar Iulian Popa a nimerit bara la mijlocul reprizei, dupa un sut din interiorul careului, la coltul scurt. Apoi, Vranjes a amenintat poarta lui Grahovac cu un sut de la distanta, care a trecut insa putin alaturi. Scorul la pauza a fost, in ciuda incercarilor noastre, 0-1.

Repriza secunda a inceput cu o veste buna, si anume eliminarea din tabara oaspetilor a atacantului imprumutat de la Chelsea, Terence Makengo. Acesta i-a aplicat un cot in figura lui Grecu in chiar primul minut de la reluare, iar Coltescu a fost nemilos. La zece minute dupa acest incident, Iulian Popa a mai nimerit o data bara, dupa un sut superb cu efect la coltul lung. In superioritate numerica, am reusit sa-i dominam cu autoritate pe timisoreni, iar ocaziile la poarta lor se inmulteau cu fiecare minut care trecea. Din pacate, nici Batin, nici Cojocnean si nici Rus nu au fost inspirati. Pe final am fortat cu doi atacanti, iar rezerva Voiculet a reusit sa inscrie in minutul 75, reusita sa fiind insa anulata pe motiv offside. In prelungiri, acelasi Voiculet a mai nimerit o data bara, iar meciul s-a incheiat cu infrangerea noastra.

Metrom - Timisoara: 0 - 1

Spectatori: 2961

Clar un rezultat mincinos. Am fi meritat cel putin un egal in acest joc in care barele au fost mai degraba adversarii nostri decat fotbalistii timisoreni.

Practic, turul Ligii I se termina cu acest meci, iar noi ocupam aceeasi pozitie ca-n finalul campionatului trecut, pozitia a 6-a.

. . .

Ultimul meci din 2013. Metrom - Otelul. Locul 6 vs. locul 7.

Echipa:

Balauru - Grecu, Poverlovici, Rusu, Bacila - Rus, Fulea, Lucas - Cojocnean, Popa, Batin.

Piti a apelat de data aceasta la "echipa buna", astfel ca ne-a fost mult mai greu. La pauza scorul a fost de 2-0 pentru galateni, dupa reusitele lui Budescu si Madalin Ciuca. N-am jucat nimic prima repriza, astfel ca rezultatul era unul cat se poate de firesc.

Ei bine, in repriza secunda ne-am trezit si am inceput asediul portii lui Balgradean. Am reusit sa reducem din handicap in minutul 61, cand Poverlovici a profitat de indecizia lui Chiacu si a catapultat cu sete balonul in poarta Otelului din 5 metri. Egalarea a venit apoi repede, in minutul 70, prin golul marcat de Cojocnean, dupa o faza in care Popa nimerise bara, dar mingea a sarit cu noroc la aripa noastra dreapta.

Nu ne-am multumit cu atat si am continuat sa atacam, netrecand decat 6 minute pana cand Popa sa nimereasca iar bara(!).

In minutul 87 insa, de nicaieri, Sergiu Costin a prins un sut incredibil de la 30 de metri, mingea a lovit violent bara, dar a intrat apoi in poarta, sub privirile noastre dezamagite si pline de frustrare.

Metrom - Otelul: 2 - 3

Spectatori: 2747

O noua infrangere acasa, din nou mai degraba nemeritata. Am revenit excelent dupa pauza si am surmontat handicapul de doua goluri, dar am fost din nou parca victima hazardului fotbalului.

Dupa acest insucces, faceam rocada cu Otelul in clasament si intram in vacanta de iarna ocupand pozitia a 7-a.

Intre timp, aflasem si adversarul din semifinalele Cupei Romaniei: UTA Arad. Avusesem din nou noroc la tragerea la sorti, astfel ca finala imi facea cu ochiul. In cealalta semifinala se duelau Steaua si Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

Clasamentul Ligii I, dupa 18 etape:

clasament_2013_dec.jpg

Apararea, se poate observa, s-a imbunatatit simtitor fata de sezonul trecut, dar atacul parca n-a mai fost la fel de bun. Oricum, desi ocupam locul 7, cu un loc mai putin fata de cel pe care am terminat campionatul precedent, eu personal aveam sentimentul ca progresasem ca echipa. Sigur, poate Bawab nu a fost inlocuit cu acelasi succes de Paul Batin sau de Adrian Voiculet, dar aratasera si ei lucruri bune si speram ca pe viitor sa-l faca uitat pe iordanian.

Dupa tur plus o etapa din retur, clasamentul golgeterilor Ligii I arata asa:

1. Mircea Axente ("U" Cluj) - 19 g

2. Kehinde Fatai (Astra) - 16 g

3. Djeylani Fall (Rapid) - 13 g

Principalul marcator al echipei noastre era Paul Batin, care ocupa insa doar pozitia a 14-a in acest clasament, cu numai 7 reusite. Poverlovici, Popa, Voiculet si Cojocnean aveau cate 4 goluri.

In schimb, aveam un jucator in topul paselor de gol, si anume Iulian Popa.

1. Henrik Mkhitaryan (Rapid) -13 p

2. Zoran Belosevic ("U" Cluj) - 9 p

3. Iulian Popa (Metrom) - 9 p

Cojocnean si Vranjes aveau si ei cate 5 pase decisive.

Era timpul acum pentru traditionala betie de Craciun.

Link to comment
Share on other sites

@exxxpert: L-o fi invatat Clau-gol cate ceva.

. . .

Ajuns la club intr-o dimineata geroasa de mijloc de decembrie, am intrat hotarat in biroul lui Irinel, care surprinzator chiar se afla acolo, si i-am zis:

- Gata cu munca, Irinele, te-ai spetit destul.

- Salut.

- Fa-ti bagajul si hai la Poiana.

- Ce, ma ?!

- Ce ? M-am balbait ?

- Vrei sa mergem iar la Poiana ?

- Da. E stabilit. Am vorbit cu Andreea, a fost de acord, acolo ne vom petrece sarbatorile. Se vor bucura si maica-mea, si bunica-mea, si parintii Andreei ca pot sa stea si ei mai mult cu Karim.

- Pai si nu puteau sa vina ei aici ? Adica avea loc toata Poiana la tine-n casa.

- Bine, ma... Altfel e... Acolo la Poiana chiar simti Craciunul. Poti avea chiar norocul sa vina colindatori.

- Pai bine, da'...

- Ce ? Ti-ai facut planuri sau ce ?

- Ei p**a, ce planuri sa-mi fac... da' iar ca anu' trecut ?

- De ce ? Nu ti-a placut ?

- Ba da, Tibane, da' stii cum e... e bine sa mai schimbi.

- De ce ? De ce sa schimbi ? De ce sa schimbi ceva bun ? Hai, ma, ca am vorbit si cu Daniel, si cu Mihai, si cu Hârjan. Facem paranghelie.

- Nu stiu, sa vad...

Eram usor surprins de ezitarile lui Irinel, asta probabil pentru ca eu eram destul de incantat de ideea petrecerii sarbatorilor de iarna la Poiana Sarata. Dar nu aveam de gand sa las ca aceasta stare sa-mi fie stricata de catre Irinel.

- Bine, ma, daca nu vrei sa vii, nu veni. Nu te iau cu forta.

- Da, ma, vedem.

- Da' ce dracu' faceai pe laptop ? Porno ?

- Nu, ma. Bine, nu ca de-obicei n-as face asta la birou, da' acuma chiar ma uitam la altceva.

- La ce ?

- Cautam sa gasesc toate meciurile lui Bakaj de la Debrecen.

- Bakaj de la Dinamo ?

- De ce ? Cunosti mai multi Bakaj ?

- Pai da, are si-un frate. Portar, parca.

- A, nu, Tibane, Elis. Super Elis.

- Si ? Ai gasit ceva ?

- Am gasit vreo trei meciuri, da' pana acuma m-am uitat doar la unul.

- Da' crezi ca ar veni ala la noi ?

- Io stiu... Depinde cat ii dai, probabil.

- Ba, eu as da, nu-i asta problema... Mie chiar mi-a placut atuncea cand l-a adus Dinamo. Bine, n-am luat in seama toate prostiile alea cu "Cristiano Ronaldo" al Albaniei, da' mi s-a parut ca stie baiatu'.

- Stie, stie. Pai chiar dimineata acuma m-am uitat la Debrecen cu Ujpest, a dat doua goluri si o pasa de gol. A batut Debrecen 4-1. Da' bine, acuma, in meciul ala a dat pentru Debrecen si Bobi Verdes, deci nu stiu cat e...

- Lasa, ma, ce vrei ? Noi am jucat cu echipe din Ungaria atatea amicale, ai vazut si tu ca nu sunt chiar asa... Ne-au batut Gyor aia de ne-au indoit.

- Deci io chiar nu inteleg de ce dracu' nu-l baga astia de la Dinamo mai mult. Uita-te si tu, la Debrecen sezonul trecut a marcat de 12 ori in 20 de meciuri si a dat si 4 pase de gol. Si Debrecen a luat campionatul, chiar daca in Ungaria...

- Bine, eu n-am inteles de ce l-a imprumutat Dinamo, in primul rand.

- Ca n-a confirmat, ca p**a mea...

- Pai ce sa confirme cand l-au bagat numa' pe finaluri de meci ? Si chiar si-asa, a dat omu' 4-5 goluri. Si nici nu e atacant.

- 6 goluri a dat la Dinamo.

- Na.

- Ba, da' cica ar fi totusi atacant. Alta prostie la Dinamo. A fost folosit ca mijlocas central sau mijlocas stanga mereu, la Debrecen si la Dinamo Tirana a jucat al doilea varf.

- Ca sa vezi ce e la Dinamo acolo... N-au fost in stare nici macar sa se intereseze ce post ii convine mai mult. Ei l-au bagat la inchidere...

- Si-acuma se pierde pe la Dinamo II... Nu-i pacat ? Daca Dinamo n-a fost in stare sa se bucure de el, de ce sa n-o facem noi ?

- Da. Noul Maksumic ! Si banuiesc ca daca e la Dinamo II, n-o sa ceara prea multi bani pe el, nu ?

- Nu cred, nu.

- Pe mine m-ai convins. Da-le dracu' de meciuri, nici nu le mai cauta. Demaram negocierile. Hai ca ma duc la Adi sa-i zic sa se apuce de dat telefoane.

- Ba Tibane, da' esti hotarat ! Du-te.

- Pai da, ma, ce sa mai stau... pentru ce ? Facem trupa de Europa sau ce p**a mea ? Si hai ca poate gasesc si-o sticla, ceva, pe la Adi prin birou, daca tot zici ca nu vii la Poiana.

- Da, ia vezi. Poate are ala pentru protocol.

Link to comment
Share on other sites

@Razwyx: Ce-ai, ma ? Cum sa ma supar ? :D

. . .

S-au schimbat multe in ultimii ani. Foarte multe. Enooorm de multe. Discutiile cu Irinel, insa, ramaneau aceleasi.

- Ba Irinele, n-avea Adi decat doua sticle de sangria, da' ne descurcam cu asta acuma, ce sa facem...

- Sangria ? Prost e, ma, Adi ala ! se amuza copios. Bem din-asta, na, asta e. Ai vorbit de Bakaj ?

- Am vorbit, da.

- Si ce-a zis ?

- Ce sa zica ? S-a schimbat la fata. Pana sa-i zic, radea, glume, poante...

- Pai cand a aflat ca are de lucru, normal ca s-a schimbat la fata. L-au luat transpiratiile.

Dupa vreo ora...

- Tibane, deci te duci la Poiana, ha ?

- Da, ma. Am stabilit, tot. Vii ?

- Ti-am zis, Tibane, sa vad.

- Ce dracu' sa vezi ?

- Sa vad cum o dau, poate rasare altceva. As fi venit, ma, la Poiana, da' acolo numa' o sa bem si o sa radem de Hârjan. Parc-as vrea ceva mai mult.

- Ce-ai vrea ?

- Nu stiu, pizde...

- Adevarul e ca da, la Poiana n-ai ce pizde sa gasesti.

- Vezi.

- I-as fi zis Andreei sa cheme o prietena, da'...

- Da' ce ?

- In afara de Mihaela, nu are alta prietena.

- Cum n-are, ma ?

- Adica, p**a mea, mai are, da' nu prea... Adica mereu vorbeste cu rautate de ele, le barfeste, ca aia nu stiu ce-a facut, ca ailalta e o proasta, ca cealalta e o grasa.

- Pai na, pe mine ma cam doare-n p**a cat de adevarata e prietenia dintre ele... sa cheme una sa F*t si io ceva si aia e.

- Si crezi ca vine vreuna ? Eu ii zic, da'... nu stiu.

- Incearca si tu.

- p**a mea, vezi daca ai fost prost si te-ai despartit de Mihaela ?

- De parca as fi vrut io... Io nici acuma n-am aflat de ce m-a lasat.

- Ceva ai facut tu.

- N-am facut, Tibane, nimic.

- In fine...

- Daca aduce Andreea o prietena, vin. Clar. Vin alergand.

- La cat de prost esti, poa' sa vina Andreea cu zece prietene ca tot nu faci nimic.

- Mars, ma. Pe prietenele Andreei le prostesti imediat. Le dai un suc si ai rezolvat cazul.

- Esti tu asa sigur ?

- Da, Tibane. Sunt convins. Cine se-aseamana se-aduna.

- Adica pe Andreea o prostesti cu-n suc, ba p**a ? Asta vrei sa zici ? Ca-ti dau cu sticla asta-n cap.

- Ce te superi asa, Tibane ? Tu mereu faci misto de ea, acuma o aperi ?

- Pai lasa ca fac io... Si n-o apar, da' de ce vorbesti aiurea ?

- p**a mea, sangria asta.

- Sa stii ca si pe mine m-a cam luat. Am ras ca bautura pentru pizde, ca suc, da'...

- Da' chiar, Tibane, care-i treaba cu tine si Andreea pana la urma ?

- Ce treaba ?

- Pai sunteti bine sau nu ?

- Foarte bine.

- Ca mereu cand am trecut pe la tine, am vazut ca tu-ti vezi de treaba ta, ea de a ei...

- Pai ce vrei ? Sa ne calcam pe picioare ? Plus, cand vii tu, pai stau cu tine, nu ? Vrei sa ma duc in dormitor cu Andreea sa te las singur ?

- Pai bun, dar nu v-am vazut niciodata sa va lingeti, sa va p**a mea...

- p**a mea, nu ne place sa ne aratam dragostea in public.

- Cum ca inainte... ?

- Inainte, na, eram si noi mai tineri... acuma...

- Daca zici tu...

- Bine, recunosc, nu mai e ca inainte. E si normal, cred, nu ?

- Probabil...

- Adica banuiesc ca asa-s majoritatea cuplurilor casatorite. Adica, na, si cu copilu' acuma, nu mai poti sa fii ca inainte.

- Normal ca nu, da.

- Da' ne-ntelegem bine, sa stii. Chiar foarte bine. Chiar daca uneori mai am impresia ca suntem doar niste simpli colegi de camera.

- De-asta te-ntrebam... Si mie mi s-a parut la fel. Da' p**a mea, voi stiti mai bine.

- Dar... Karim e pe primu' loc acum. El ne si leaga, si ce legatura mai puternica am putea avea?

- Asta asa e. Mai regreti acum ?

- Ce sa fac ? Sa regret ? Esti nebun ?

- Misto sa fii tata, nu ?

- ...

- Bine, acuma cand sunt mici, ca dup-aia...

- Da...

- Le cresc dintii si incep sa muste si din parinti, si din tot.

Link to comment
Share on other sites

- Gata si sangria lu' Adi...

- Da. Plange biroul.

- Ce facem, Tibane ? Pornim si noi incet-incet catre casa?

- Unde te grabesti, ma ? Uzinarii mai au doua ore sa iasa de la schimbul I.

- Io nu ma grabesc nicaieri...

- Hai la mine. Mai vorbim, mai bem ceva.

- Du-te, ba, ca ne da Andreea afara din casa p-amandoi cand ne vede. Direct in cusca aia ne baga. Si-asa-i goala.

- La mine adica la mine in apartament. Ai uitat de el ?

- A, chiar.

- Problema e... ca n-am nimic de baut. Da' intram la Billa si luam ceva.

- Ca pe vremuri, Tibane ! Ca pe vremuri...

Ajunsi in apartament, am dat drumu' la muzica si ne-am pus la masa.

- Prost esti, ba Tibane ! (rade zgomotos)

- Ce, ma ? De ce ?

- Ce p**a mea-i asta ? Hrusca ?

- Da. Pai nu e, ma, Craciunul ? Ce Craciun e ala fara Hrusca ?

- Unul reusit, p**a mea.

- Si asa deci, Irinele, nu vrei sa vii la Poiana...

- Ba da' parca esti nebun, ma. Ti-am zis...

- Ba, noi maine plecam. Daca te razgandesti...

- Da, ma, vezi sa-mi zici cum ramane cu prietena aia a Andreei si... Da' daca chiar e, pot sa vin si mai incolo, nu ?

- Io stiu... Iarna-i grea in pasul Oituz acolo. Nu treci asa... cand vrei tu.

- Hai ca vedem. Da' vezi sa nu uiti sa-i zici.

- Ba... mai bine o sun io pe Andreea acuma si-i zic. Cine stie...

- Sun-o, da, mai bine.

Si am sunat-o. M-am chinuit un pic, da' am reusit pana la urma. p**a mea de touchscreen.

- Da.

- Ce faci ?

- Bine, ma uitam la televizor.

- Bebe ce face ?

- Doarme. I-am dat adineauri sa manance si acuma doarme. Tu ce faci ? Unde esti ?

- Sunt pe la club... Mai am niste treburi de rezolvat ...

- Aha.

- Auzi, uite de ce te-am sunat... Stii ce ma gandeam ?

- Nu.

- Ce-ar fi sa mai chemi si tu o prietena sa vina cu noi la Poiana ?

- Si de ce as face eu asta ?

- Nu stiu, sa fim mai multi, stii cum e... Sa ai si tu cu cine mai sta de vorba, sa nu te plictisesti...

- Da... te si cred... De cand iti faci tu asa griji pentru mine ?

- Eu tot timpul...

- Ha-ha. Lasa ca eu stau cu Karim, cu mama... Cu ma-ta.

- Pai da, tocmai. Ia gandeste-te.

- Nu chem nicio prietena, lasa-ma-n pace.

- De ce esti... ?

- Si sa zicem ca as vrea sa chem... Pe cine sa chem ?

- Eu stiu... Lavinia aia, Alexandra, nu stiu.

- De ce ? Iti place de ele ?

- De ce esti... ? Ma gandeam la Irinel...

- Da, m-am prins si eu, ce crezi ? Oricum, Lavinia e plecata la bulgari si Alexandra... nu stiu, n-am mai vorbit de mult cu ea, n-o chem.

- Atunci altele.

- Chiar n-am pe cine sa chem. Spune-i lu' Irinel sa-si gaseasca singur. Apropo, a uitat cum a iesit ultima oara cand l-am combinat ? Deci nu, eu chiar nu mai fac din-astea, da ? Acuma hai, ca s-a trezit Karim. Pa.

- Bine, bine, pa.

- Ce-a zis, Tibane ? a venit imediat intrebarea lui Irinel. Nici nu apucasem sa inchid apelul. Dar inchisese Andreea, oricum.

- A zis ca n-are pe cine sa cheme.

- Nasol.

- Ca nu stiu care-i plecata, ca nu stiu care nu stiu ce face...

- Da, ma, am inteles, stai linistit. Asta e, doar n-o sa-mi pun capat zilelor acuma.

- Macar bine c-am mai reusit s-o amuz. Nu-mi iese de prea multe ori lucrul asta...

- Ce p**a mea era asa de ras ?

- Nu stiu, da' a ras. Bine, daca stai sa te gandesti...

- Daca stai sa te gandesti, ce ? O proasta si Andreea asta.

- Ce-ai, ma ? Gata, iti confisc paharul.

- Pai nu, ma, da' asa e. Toate proastele au luat-o-n gura de pe la cine au putut si-acuma fac figuri... si se "amuza".

- Ce-ai, ma ? Nu de tine radea, esti nebun ? incercam sa-l calmez pe Irinel, pe care il cam luase tare de jos.

- p**a mea...

- Ce dracu' ai ?

- p**a mea, Tibane, incepuse sa zambeasca, n-am mai futut de mult. Probabil de-asta. Da, Irinel putea trece de la o stare la alta foarte rapid. De fapt, toti putem, nu ?

- Si ia vezi, dac-o mai faci o data "proasta" pe Andreea, te-am bagat in frigider, i-am spus dupa un moment de liniste si dupa o reumplere a paharelor.

- Ba, Tibane, da' ce s-a intamplat de te superi asa daca zic ceva de Andreea ?

- Pai tie ti-ar conveni ?

- Daca asta ar fi adevarul, de ce sa ma supar ? Ce ? Ai descrie-o pe Andreea ca fiind desteapta ?

- Nu conteaza cum as descrie-o io.

- Fara sa te superi acuma, da' daca te gandesti, tu ai asa... o afinitate pentru proaste.

- Adica ?

- Pai Andreea, Cristina, aia din cort... toate niste proaste.

- Bine c-ai umblat tu numa' cu membre ale Academiei ! Manca-mi-ai p**a.

- Pai io n-am avut sansa. Tu... la banii tai, puteai sa gasesti una mai ca lumea.

- N-am avut timp.

- Bine, nu e timpul pierdut...

- Da' stai, ma, ca mi-am adus aminte. Ai uitat de Anda ? Aia era desteapta.

- Da... de ce era ea asa desteapta ? Ca luase bacul si intrase la facultate ?

- Sa stii ca nu-i lucru putin in ziua de azi.

- Pai asa si Andreea a intrat la ASE, da'... degeaba.

- Nu, da' serios acuma, pe Anda aia chiar o ducea capu'. Si citea mult, asculta muzica buna.

- p**a mea, citea si-aia Cioran si asculta Evanescence si gata, era desteapta ?

- Razi tu, da' chiar citea Cioran. Asa ne-am si combinat.

- Stiu... pai de ce crezi c-am zis ?

- A, n-ai uitat.

- Da' cum a fost, ca nu mai stiu exact ? Te-a intrebat ea pe mess daca ai carti de-ale lu' Cioran sau cum ?

- Nu. Vroia o carte anume, "Lacrimi si sfinti", tin minte si-acuma.

- Pai cum p**a mea sa nu tii minte, Tibane, daca ti-a adus P***a ?

- Si m-am uitat eu prin biblioteca... si culmea, chiar o aveam. Habar n-aveam ca o am.

- Vezi, noroc cu maica-ta si taica-tu c-au mai pus mana pe-o carte. Taica-miu ala n-ar fi pus...

- Dup-aia m-am dus la ea sa-i dau cartea si... nu m-am mai putut opri cu datu'. Ma simteam generos. Da' era sa fiu prost. Prima data, am facut figuri, ca de ce sa ma duc eu pana la ea cand practic eu ii faceam un serviciu ei...

- Bine ca n-ai fost prost pana la capat.

- Pai na, cand mi-a zis ca-i singura acasa... trebuia sa fiu cam oligofren...

- Io cred ca la cat sunt io de prost, nu m-as fi prins.

- Ee nu te-ai fi prins...

- Deci pe bune, Tibane, la cat sunt io de batut in cap, cred ca nu m-as fi dus.

- Oricum, nu prea mi-a placut cu Anda.

- Pai cum nu ti-a placut ? Nu ea te-a lasat ?

- Ba da, da' stii cum eram eu... nu demisionam niciodata. Asteptam sa fiu demis.

- Prost esti, ma. (rade)

- Da' nu mi-a placut, nu stiu, Anda aia ma cam intrista asa. Si dupa ce ca eu sunt mai trist asa de fel, ma mai intrista si ea... Nu, nu mi-a placut. Negativista asa, se imbraca numa' in negru, radea doar sarcastic.

- Io stii ce cred ? Ca te enerva ca era mai desteapta ca tine.

- Mars, ma.

- Probabil tu vrei sa fii ala "destept" in relatie.

- Eu cred ca vreau sa fiu intr-o relatie in care sa nu ajung sa-mi tai venele sau sa m-arunc de la etaj, atata tot.

- Chiar asa rau era ?

- Si-apoi, nu stiu, da' parca uneori am impresia ca aproape toate femeile cam seamana intre ele, ca si caracter. Parca Dumnezeu a pus mai putina varietate in caracterul ei decat in cel al barbatului. Ca are scoala, ca n-are, c-o duce capul, ca n-o duce, diferentele sunt mici. Macar Andreea asta e mai vesela din fire. Sau, ma rog, era. Si Cristina aia... radea si daca-i aratai degetul.

- Da... radea ca proasta aia din orice.

- Da' asa e bine, ma. Mie cel putin asa-mi place. Doi tristi... nu merge. Si, nu stiu, pana la urma... noi barbatii ce cautam la o femeie ?

- Sa fie buna, si restul nu conteaza.

- Nu, asta se subintelege, da'... vrem asa sa vedem un pic de inocenta, de candoare, de suflet simplu, sincer. Un pic de timiditate atragatoare. Parca astea destepte asa si "culte-n cap" iti zic: "Iubiti-ma, baieti, am minte multa, deci voi fi mai perfida, mai prefacuta si mai abila decat altele."

- Cred c-ai baut cam mult, Tibane.

- Acuma cat inseamna "mult" ? Stiu sigur ca n-am baut putin, asta da.

- Pai si tu vezi in Andreea ce ai zis adineauri ? Inocenta, candoare ? Suflet sincer ?! Esti nebun ?!

- Mai vad asa... din cand in cand. Si in Cristina vedeam tot timpul.

- Ba Tibane, da' acuma mi-a venit. Ai demisionat si tu o data. Cand ai lasat-o pe Cristina.

- Aia nu se pune, ma, a fost mai mult asa... o intelegere pe cale amiabila.

- Da... (râde). p**a mea, io vroiam sa-ti tin un pic partea...

- Nu-i nevoie. Chiar n-am o problema.

- Aia da.

- Nu mi-e rusine.

- Pai n-are de ce sa-ti fie, la urma urmei... Auzi, da' ia zi-mi tu altceva. Care-a fost treaba cu Bawab ? L-ai vandut c-o futea pe Cristina ta ? Ai vrut sa scapi de el ?

- Ce-ai, ma ? Esti cu capu' ?

- Hai, Tibane, zi sincer.

- Da. Recunosc ! De-asta l-am vandut. Nu pentru ca am luat pe el 1.700.000 ! Nu...

- La cum te stiu io pe tine, ai fi in stare.

- Termina, ma, cu prostiile. De fapt, crezi ce vrei... Si daca chiar se iubeau ei atat de mult, pleca si ea cu el in Norvegia, nu ? Ce-as fi rezolvat ?

- Macar nu i-ai fi mai vazut, nu stiu. Da' ia zi, daca te-ar suna acuma Cristina sa te cheme pe la ea, te-ai duce ?

- Nu-i corect. Deci chiar nu-i corect sa ma intrebi acum. In starea-n care sunt.

- Deci te-ai duce ?

- Cum p**a mea...

cristina.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy