Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Guantanamera...


Tibi

Recommended Posts

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@Alexandru: Cred ca nu vom sti niciodata... Dar da, sunt prost si-n viata reala, daca asta tot vrei sa auzi. Ma angajez zilele astea frezor, deci sunt vai de p**a mea.

@Razwyx: Croatia, Bosnia, tot p-acolo. :P Oricum, m-am interesat si se pare ca-n orasul p**a traiesc 980 de bosniaci, adica 1.67% din totalul populatiei. Deci ceva, ceva ar gasi Susic...

. . .

- Cum e, Irinele ? Te rod amintirile ?

- Vai de capu' meu... Ti-am zis, eu m-as fi dus in galerie, in PCH. La oficiala aicea e de cacat.

- Daaa... Cum ar fi fost, ma ?

Ultima etapa a turului ne aducea pe Stefan cel Mare.

Dinamo se clasa de-abia pe locul 6 in Liga I, pozitie cu care de altfel se obisnuise in ultimul timp. Se parea ca nici venirea pe banca a reputatului Hector Raul Cuper nu a schimbat prea multe.

Din difuzoare se auzea:

Faceti loc, vin Cainii Rosii !

Frati de sange si onoare

Faceti loc, vin Cainii Rosii,

Trupa din Stefan cel Mare !

Fie vreme buna, fie vreme rea,

Caini pana la moarte si dincolo de ea!

Nu mai simteam aproape nimic.

Robert i-a trimis in teren pe: C. Manea - Rusu, Maksumic, Poverlovici, Bacila - Rus, Vranjes, Mateiu - Lucas, Bawab, Cojocnean.

- Uite, ba Irinele, l-a bagat deja pe Rus.

- Pai sa dea o palma !

Da, il transferasem pe Laurentiu Rus chiar in saptamana de dinaintea meciului cu Dinamo, din postura de jucator liber, dupa ce contractul sau cu Dinamo expirase in vara. Am incercat sa-l luam chiar atunci, dar am fost refuzati. Probabil astepta oferte de la cluburi mai mari, dar acestea au intarziat sa apara, astfel ca polivalentul ex-caine a fost aproape nevoit sa semneze cu noi. Si pe un salariu mult mai mic fata de cel pe care i-l propusesem in vara. Contractul lui era de 30.000 pe sezon si se intindea pe 2 ani si jumatate.

Inceputul de joc ne-a apartinut, spre surprinderea mea, iar in minutul 13 am avut chiar o uriasa ocazie de a deschide scorul. Bawab a profitat de o greseala a fundasului Zoran Rendulic si a scapat singur cu George Curca. Din pacate, sutul sau a lovit doar bara din dreapta.

- Batem sigur, Tibane. Cu Frasinescu, Curca, fratele mai prost Goian, Bujor si Epaminonda ala n-ai cum sa faci niciodata nimic. Eu stau si ma intreb... daca si Cuper ii baga p-astia in teren... suntem noi nebuni ?

- Ba, uitandu-ne pe ce loc e Dinamo si ce joaca, nu.

Jocul nostru bun si superior celui prestat de Dinamo a continuat pe tot parcursul primei reprize, dar Cojocnean si Vranjes au fost neinspirati la finalizare, astfel ca scorul a ramas 0-0 pana spre finalul reprizei, cand, total nemeritat, dinamovistii au deschis scorul. Corner de pe partea dreapta batut de Matel transformat in gol de Djakaridja Kone, care l-a depasit in saritura pe Rus si a reluat balonul cu capul. Era minutul 43.

Dupa pauza, dinamovistii au evoluat ceva mai bine la adapostul avantajului de un gol, iar noi n-am mai fost capabili sa le punem reale probleme, asa cum facusem in prima repriza.

Dinamo - Metrom: 1 - 0

O infrangere la un scor decent, in deplasare, acolo unde in ultima vreme "reusisem" doar evolutii slabe. Nu puteam fi nemultumit asadar, desi o usoara dezamagire ma incerca gandindu-ma la bara lui Bawab si prestatia din prima repriza.

Ca urmare a acestui rezultat coboram o pozitie, pana pe 12, o clasare multumitoare la finalul turului. Nu era timpul insa pentru analize si nici pentru "tragerea liniei", urma sa mai jucam si 3 etape din retur anul acesta.

- Lasa, Tibane, macar mai urca Dinamo un pic. La egal se pierdea un punct.

- Cum poti, ma, sa gandesti asa ? Metrom iti da sa mananci.

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

Prima etapa a returului am disputat-o tot in deplasare, si tot impotriva unei echipe "grele". Am intalnit CFR Cluj, formatia de pe locul 3, dar care se afla la un singur punct de liderul Steaua. Prea mari asteptari de la aceasta partida nu aveam, imi dadusem seama de diferenta mare de valoare intre noi si ceferisti in meciul din tur, cand am pierdut cu 0-1 pe teren propriu.

In tribunele stadionului "Constantin Radulescu" nu se aflau decat vreo 5000 de spectatori, asta desi vremea era una placuta pentru a doua zi de iarna calendaristica: soare si vreo 15 grade.

Echipa de start: Balauru - Rusu, Maksumic, Poverlovici, Bacila - Rus, Lucas, Mateiu - Popa, Bawab, Cojocnean.

Robert facuse asadar cateva schimbari in primul "11" fata de jocul cu Dinamo. Reintra intre buturi Balauru, revenit dupa accidentare, asta desi Ciprian Manea aparase bine in meciurile in care a fost folosit. Stojan Vranjes era trecut si el pe banca, locul sau fiind luat de Iulian Popa aparent, dar pe parcursul meciului am putut observa ca Lucas fusese desemnat sa ocupe in teren pozitia bosniacului, iar Popa pe cea a brazilianului.

In startul meciului, Iulian Popa a reusit sa obtina o lovitura libera din lateral, dupa un fault al lui van Mosseveld, fundas olandez cumparat de CFR de la RKC Waalwijk. Bawab a executat, iar centrarea sa a fost reluata de catre Maksumic, care s-a descotorosit lejer de marcajul lui Bud, in poarta CFR-ului. Aveam 1-0 in chiar minutul 2 !

Mai mult, in minutul 16, Thaer Bawab a profitat de iesirea hazardata din poarta a lui Nuno Claro la o minge lunga trimisa de Bacila si a facut 2-0 ! Nu-mi venea sa cred ! Ce inceput fabulos de meci reusisem...

- Tibane, iara Maksumic si Bawab. N-am mai vazut filmul asta ?

Totusi, ocazia uriasa a lui Bud de peste cateva minute m-a trezit putin la realitate si mi-am dat seama ca ne va fi extrem de greu sa rezistam pana la finalul meciului in avantaj. De altfel, golul de 1-2 a venit destul de repede, in minutul 26, cand Marcus Astvald a inscris cu siguranta dintr-o pozitie de unu-la-unu cu Balauru. Pana la pauza, clujenii si-au mai creat ocazii, dar din fericire pentru noi n-au reusit sa concretizeze niciuna.

Repriza secunda a meciului a apartinut tot gazdelor, asa cum era de asteptat, dar desi au izbutit egalarea repede, in minutul 50 prin Peter Larsson, jucatorii lui CFR n-au fost in stare de mai mult. S-a putut observa o oarecare relaxare a lor dupa golul de 2-2, crezand probabil ca ce-a fost mai greu a trecut iar victoria va veni de la sine in continuare.

CFR Cluj - Metrom: 2 - 2

Un egal nesperat inaintea meciului si care reprezanta primul nostru rezultat important obtinut impotriva unei echipe mari. In tur pierdusem absolut toate partidele disputate impotriva fortelor campionatului. Bine, excluzand Vasluiul, care avea un sezon mizerabil.

Ultimele evolutii ale echipei ma bucurau si imi dadeau mare incredere, se parea ca Robert reusise sa regleze rotitele.

- Irinele, acuma putem spune si noi ca nu mai suntem o echipa oarecare.

- Da, ma, clar. La anu' cucerim Europa.

- Hai, ma, eu vorbeam serios... Chiar sunt mandru de echipa.

- Da' si eu vorbeam serios, Tibane. Nu vezi ca mergem tot mai sus, tot mai sus ? Pfff, din cauza lu' Moga suna ca dracu' asta acuma. Oricum, sa vezi ca dupa meciul asta o sa te sune si-astia de pe la ziare, interviuri...

- De ce, ma ? Doar n-am facut egal cu Steaua.

Link to comment
Share on other sites

@luck7337: Nu stiu sa-ti zic. Probabil pe la salon sau calareste bicicleta de fitness.

@totuldesprehostel: Inca n-am ajuns in pauza de iarna. Mai sunt doua meciuri, dintre care unul este prezentat mai jos. Inaintea etapei a 19-a, Metrom e tot pe 12.

@Razwyx: Acum cateva etape imi ziceai sa-l schimb pe Robert. Ai vazut cat de importante sunt rabdarea si "stabilitatea bancii tehnice" ? :D

. . .

- Sa-ti bagi p**a ce cancer e afara. Si tu, Tibane, ai nunta peste-o saptamana.

Dardaiam de frig alaturi de Irinel pe stadionul "Metrom", in asteptarea meciului contra Timisoarei. Era 8 decembrie si iarna se instalase comod peste Brasov si juma' de Romanie, chiar daca meteorologii anuntasera un inceput de iarna bland. Ori ii intrebi pe ei, ori o ghicitoare in cafea, tot aia... Acum doar mai fulguia, dar in urma cu o zi cazuse pe seara o zapada serioasa, motiv pentru care am intampinat ceva batai de cap cu indepartarea ei de pe teren si din tribune.

- Da, ba, tre' sa fac niste loje ceva, ca nu se poate. Cretinu' asta de Mitica o sa vrea imediat sa se renunte si la pauza de iarna. La ce p**a mea a programat 3 etape din retur pe vremea asta ?

- Pai da, ca cica la Bucuresti e bine, n-a nins, e mai cald.

- Acolo mai mereu vine cu intarziere iarna... pe la sfarsitul lui ianuarie, inceputul lui februarie. Da' si cand vine !

Desi conditiile nu erau deloc prietenoase, suporterii se adunasera in tribune cam vreo 2500-3000. Jucam totusi cu Timisoara, o echipa de traditie la care se facusera investitii mari si care ocupa pozitia a 4-a in clasament, la ceva distanta, e drept, de trioul din fata: Steaua, CFR, Rapid.

In aplauzele spectatorilor, parca mai hotarate ca niciodata, jucatorii celor doua formatii si-au facut intrarea pe gazonul inghetat. Toti aveau tricouri cu maneci lungi mai putin numarul 11 de la oaspeti, Emir Bajrami.

- Ala-i tampit ? Mie mi-e frig in geaca si asta umbla-n chiloti si maieu.

- Ce vrei, Irinele ? Poate ii place sa fie diferit.

Echipa noastra: Balauru - Rusu, Maksumic, Poverlovici, Bacila - Rus, Lucas, Mateiu - Popa, Bawab, Cojocnean.

Adrian Rusu era din nou nevoit sa joace fundas stanga, asta chiar daca lui Grecu ii expirase suspendarea dupa cartonasul rosu primit la meciul cu FC Vaslui. Fostul "pandur" se accidentase in timpul antrenamentului de miercuri si urma sa fie indisponibil pentru ultimele 2 meciuri din anul 2012.

Prima repriza a jocului s-a dovedit a fi una mai degraba plictisitoare, desi ocazii de gol au fost la ambele porti. Pe o astfel de vreme e nevoie de un joc realmente spectaculos pentru a uita de frig si pentru a nu te apuca lehamitea. Timisorenii au avut o oportunitate imensa de a marca imediat dupa startul partidei, dar slovenul Velikonja a trimis pe langa din 7-8 metri. Cea mai mare ocazie a noastra a fost semnata de Bawab, pe finalul reprizei, atunci cand sutul sau plasat a fost scos in extremis de catre portarul Branko Grahovac.

A doua repriza a fost una mai placuta, insa. Pentru noi.

In minutul 48, Bawab a executat un corner, (ati ghicit deja, nu?) iar Maksumic i-a luat fata fundasului oaspetilor N'Diaye si a marcat cu o lovitura de cap la coltul scurt. Apoi, pana spre finalul partidei, a persistat o stare de aclamie, dar ultimele minute au fost aproape dramatice. Dupa ce Coman, introdus in repriza secunda, a ratat singur cu portarul, timisorenii au declansat un contraaatac fulger, dar, din fericire, pericolul numarul 1 pentru poarta noastra, Velikonja, a lovit doar bara transversala. Acelasi jucator avea sa inscrie, in sfarsit, in prelungirile jocului...

- Baa... (Irinel, dezamagit)

- Offside, i-am replicat calm. Foarte calm. Instinctiv, ori de cate ori se marcheaza un gol, primul lucru pe care-l fac este sa ma uit la asistent. Nu stiu exact cand mi-am format acest obicei, dar cred ca este unul folositor, ce ma scuteste de dezamagiri sau suparari, si evit astfel si penibilitatea unei manifestari inutile.

Metrom - Timisoara: 1 - 0

Asistenta: 3225

Inca un rezultat excelent. Eram in forma, era clar acest lucru, si intr-un fel imi parea rau ca dupa etapa urmatoare campionatul avea sa se intrerupa pentru doua luni.

Ca fapt divers, FC Brasov si-a schimbat antrenorul dupa aceasta etapa, in care cobora sub noi in clasament, Nicolae aducandu-l pe Cosmin Contra in locul lui Ioan Andone. In ceea ce priveste inlocuitorul lui Hizo la Vaslui, acesta se numea Francisco Maturana, un antrenor columbian trecut de prima tinerete, care antrenase in cariera sa echipe precum Once Caldas, Atletico Madrid si fusese selectionerul mai multor echipe nationale din America de Sud si America Centrala: Columbia, Peru, Ecuador si Costa Rica. Poate unii isi mai amintesc de el de la mondialul din Statele Unite, atunci cand a stat pe banca echipei Columbiei la meciul cu Hagi&Co.

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

Radu Naum: Buna ziua, domnule Munteanu. Va multumim ca ati acceptat sa intrati in direct prin telefon la "Fotbal Club".

T.M: Buna ziua. Cu mare placere.

R.N: Dati televizorul mai incet sau departati-va putin de el ca se face o...

T.M: Da... Gata. E bine acum ?

R.N: Da, acuma da. Asa, sa ne auzim, ca am multe lucruri sa va intreb. Cred ca si oamenii sunt curiosi sa afle mai multe despre dumneavoastra si echipa dumneavoastra, Metrom.

T.M: M-as bucura sa fie asa cum spuneti...

R.N: A, sa va spun si invitatii... Alaturi de mine in studiou sunt Andrei Vochin si Ilie Dumitrescu, si domnul Emerich Jenei este in legatura directa cu noi din studioul de la Oradea.

T.M: Da... Buna ziua tuturor.

R.N: In primul rand, felicitari pentru victoria clara din etapa asta cu FC Bihor, 4-0 in deplasare. Bine, domnu' Ienei nu stiu cat vrea sa va felicite...

E.I: Da... Nu... E, si eu felicit echipa Metrom. Sigur, sunt putin dezamagit ca nu au batut oradenii mei, sa zic asa, dar trebuie sa recunosc ca Metrom a meritat sa castige. Au practicat un joc... Da, ma mai auziti ? Alo...

R.N: V-auzim, nea Imi, spuneti...

E.I: Asa... Unde am ramas ? A, spuneam ca au praticat un joc foarte bun, zic eu, au tinut de minge, au atacat mereu, chiar si la 2-0 sau 3-0. Merita felicitari.

T.M: Ii multumesc domnului Ienei pentru aprecieri.

R.N: Domnule Munteanu, mi se sufla-n casca... E adevarat ca v-ati casatorit acuma... sambata ?

T.M: Da, da. E adevarat.

R.N: Serios ?

T.M: Destul de serios, da. Am semnat si acte, tot.

R.N: He... Casa de piatra, atunci. Felicitari. (au bajbait toti apoi o urare, obligati de moment)

T.M: Multumesc, multumesc.

R.N: Apropo de acest lucru, nu vreau sa par mai stiu eu cum, dar impresia generala este ca sunteti destul de tanar. Nu cred ca gresesc cand spun ca sunteti cel mai tanar patron din... fotbalul romanesc. Si poate nu numai...

T.M: Nu stiu... Nu m-a interesat niciodata...

R.N: Cum rezistati ? Nu v-a fost greu, nu va este greu ? Stiti cum se zice... in lumea fotbalului e ca-n groapa cu serpi.

T.M: Nu. Am avut grija sa ma inconjur de oamenii potriviti. Cel putin asa cred si asa mi-am propus.

R.N: Bine, asta cred ca isi propun toti, dar... In fine, spuneti-mi cum ati ajuns sa aveti o echipa in prima liga, si, iata, o echipa care se descurca chiar foarte bine in Liga I in primul sezon, cum ati reusit ? Bine, stie toata lumea, cred, ca ati castigat la loto... Asa ati avut resursele financiare, dar restul ?

T.M: Restul a venit de la sine. Cel mai greu a fost sa castig la loto... Ce sa zic, am inceput de la zero, am investit, am evoluat, am fost inspirati in ceea ce priveste aducerea de jucatori. Si se pare ca suntem intr-o continua evolutie.

R.N: Da, nu cred ca se astepta nimeni sa ocupati pozitia a 8-a dpa 20 de etape. Cred ca e clar ca Metrom e revelatia campionatului pana acum. Andrei ?

A.V: Da, si eu am aceeasi parere. Am fost foarte surprins de evolutiile celor de la Metrom. Sincer, eu credeam ca va fi una dintre acele echipe care vin si pleaca. Bineinteles, inca se mai poate sa nu ma fi inselat. Poate chiar sa castige si campionatul si sa plece. Sa se desfiinteze sau mai stiu ce.

T.M: Nu se pune problema.

R.N: Ilie, tu ce crezi ?

A.V: Daca-mi permiti numai putin, Radu... Aceasta pozitie a echipei Metrom nu e intamplatoare, e pe deplin meritata. Si n-o spun eu asa, ca mi s-a parut mie. Eu ma bazez intotdeauna pe cifre, dupa cum stii, iar cifrele pe care noi le avem de la InStat atesta acest lucru. Metrom este o formatie cu foarte multe realizari pe plan ofensiv. Are mereu un numar mare mingi jucate in careul advers, ocazii de gol, suturi la poarta... Dar nici nu tre' sa te uiti prea mult la aceste cifre, pentru ca si uitandu-te la numarul de goluri iti poti da seama. Metrom are al patrulea atac din campionat. Al patrulea numar de goluri: 40, adica 2 goluri pe meci. Cu 5 goluri mai mult decat Steaua, locul 2. Asta spune multe. E drept, a primit aproape tot cam atatea, 34. Are doar a 11-a aparare... Mie nu-mi plac de regula astfel de echipe care uita de aparare, dar fiecare cu filosofia lui.

I.D: Mda, eu pot sa spun ca pe mine nu m-a surprins atat de mult aceasta echipa. Cand ai in echipa jucatori ca Bawab, ca Cojocnean, sau bosniacul ala... cum il cheama ? Am un lapsus acuma...

A.V: Maksumic ?

I.D: Nu, nu...

A.V: A, Vranjes ?

I.D: Asa, Vranjes, Stojan Vranjes. Vroiam sa spun ca atunci cand ai in echipa jucatori ca acestia, care pot oricand sa faca diferenta, sa scoata adversari din joc, e firesc sa ai rezultate.

A.V: Eu sunt de acord cu ce spui tu, dar de exemplu Vranjes n-a stralucit la Metrom asa cum o facea la Pandurii. Asa spun cifrele. Iar Cojocnean, da, a avut si meciuri excelente, dar a avut si meciuri slabe... Singurii jucatori constanti si, dupa parerea mea, decisivi, au fost Bawab si Maksumic.

R.N: Da, vad aici ca Bawab are 12 goluri marcate, iar Maksumic are 11...

A.V: Si Maksumic e fundas, atentie ! E ceva incredibil, cum n-am mai vazut de mult prin campionatul Romaniei. Emil Sandoi cred ca a fost ultimul...

I.D: A mai fost Goian care, tot asa, marca destul de des la fazele fixe.

A.V: Goian e mic copil, ce...

E.I: Andrei, Ilie... Belodedici era si el un fundas central marcator, inscria foarte des, aduceti-va aminte.

A.V: Da, nea Imi, dar Belodedici mai juca si la inchidere. Si tot nu, nici el, mi se pare ca are vreo 20 de goluri in total pentru Steaua. Maksumic cate are, domnu' Munteanu, pana acum ? Ca stiu ca a evoluat si-n sezonul trecut pentru Metrom.

T.M: Sezonul trecut a inscris 5 goluri. Da' sa stiti ca el si in Bosnia cand juca marca destul de des. E adevarat, acolo era folosit mai mult ca mijlocas...

A.V: Bine, acuma ne referim strict la cifre, la goluri marcate. Sa nu inteleaga lumea ca il comparam pe Maksumic cu Belodedici. Belodedici ierea un jucator mult mai complet, mult mai valoros. Dar oricum, este foarte interesant acest Maksumic. Si la cum vad eu lucrurile, o sa luati bani frumosi pe el, domnule Munteanu.

T.M: Nu intentionam sa-l vindem. E un jucator de baza.

A.V: Lasati ca am mai auzit asta. O sa vrea si el sa plece, la mai bine, sunt convins ca deja exista echipe care roiesc in jurul sau... Facem pariu ca-l dati iarna asta ? Cel tarziu in vara ?

T.M: Facem, da.

Link to comment
Share on other sites

@exxxpert: Nu sunt foarte certaret din fire. Si inteleg perfect motivele pentru care mereu se va vorbi de Steaua mai mult decat de oricare alta echipa din Romania, iar faptul ca m-as fi luat eu de ei nu cred ca ar fi contat si nu ar fi schimbat cu nimic acest fapt. :)

@Srdjan: Da, dar de-abia acum, pe finalul anului, echipa a impresionat, astfel ca de-abia acum am considerat ca ar fi potrivit acest post.

@Razwyx: Probabil o sa-l sun dupa emisiune sa stabilim miza. In direct nu cred ca ar fi fost elegant. :P

. . .

R.N: Domnule Munteanu, am primit un mesaj pe pagina noastra de facebook de la Patric Blender, ma rog, care va intreaba: "De ce v-ati bagat in fotbal ? N-ati gasit altceva mai bun de facut cu banii ?" Stiu ca ati mai fost intrebat si ca ati mai raspuns, dar mai spuneti o data, ca vedeti ca unii telespectatori inca nu stiu.

T.M: Intr-adevar, am mai fost intrebat de multe ori. Si intr-o perioada ma intrebam si eu. Eu pe mine. In fine, raspunsul nu e simplu, dar ca sa-l scurtez ii raspund telespectatorului dumneavoastra ca nu, nu am gasit altceva mai bun de facut. Pe mine nu ma pasioneaza tablourile, masinile scumpe, iahturile, sau mai stiu eu ce alte lucruri... Pe mine ma pasioneaza fotbalul.

R.N: Pai bun, dar chiar si asa, banuiesc ca sunt multi oameni cu bani pasionati de fotbal... Si totusi se feresc sa investeasca in acest sport.

T.M: E treaba lor, nu stiu... Poate ca totusi nu sunt atat de pasionati precum afirma.

A.V: Nu, stii care e problema, Radule ? Multi nu se baga in fotbal pentru ca in fotbal se pierd bani, clar. Sau, ma rog, asa este impamantenita ideea la noi. N-ai vazut cum toti patronii se plang mereu ? Acuma Copos a iesit din peisaj, ca el era cel mai reprezentativ patron din aceasta categorie, sa zic asa, dar mai sunt si altii. Chiar, domnule Munteanu, dumneavoastra faceti parte din aceasta categorie ?

T.M: Nu, in niciun caz. E adevarat, sezonul trecut am intampinat ceva probleme, ne intinsesem fara sa ne dam seama cam mult la salarii, iar banii intarziau sa vina. Dar, odata cu promovarea in prima liga, toate aceste probleme au disparut. Ne-am amortizat aproape in totalitate investitiile. Caci noi a trebuit sa facem investitii importante si-n infrastructura, in stadion.

R.N: Da, pai ma si gandeam... dumneavoastra cat ati castigat la loto ? 4 milioane de euro, nu ? Ceva de genul asta...

T.M: Aproximativ, da.

R.N: Impresia e ca pentru a investi in fotbal trebuie o avere mai impresionanta. Si ma intrebam... dumneavoastra cum reusiti ? Ca banuiesc ca nu aveti de gand sa va pierdeti toti banii in fotbal. Poate sunteti pasionat, dar nu cred ca sunteti si nebun.

T.M: Da... V-am spus. Aproape am reusit sa imi recuperez toti banii cheltuiti. De fapt, i-as fi recuperat de mult, dar am vrut sa investesc in continuare.

R.N: Bun, dar de unde ? Din cate stiu, n-ati vandut niciun jucator pe vreo suma importanta. Doar din drepturile de televizare ?

T.M: Nu importanta... N-am luat niciun ban niciodata pe niciunul dintre jucatorii de care ne-am despartit. Banii au venit din alte parti. Am fost premiati la fiecare promovare, drepturi de televizare, si anul trecut si anul acesta, sponsori... In vara aceasta am reusit sa semnam un contract cu o firma germana importanta...

R.N: Aha, aha. Deci iata ca se poate, da.

A.V: Se poate, bineinteles. Eu am spus-o mereu, dar cine a stat sa ma asculte ? Daca ai un pic de cap, in asa fel incat sa conduci in mod profesionist un club, sa angajezi oameni profesionisti, care se pricep la fotbal, n-ai cum sa nu reusesti. Bineinteles, trebuie si putina rabdare. S-ar putea ca rezultatele sa vina in timp... La Metrom au venit repede, in unele cazuri s-ar putea sa nu vina atat de repede, dar de venit vin. Si rezultatele aduc si banii.

E.I: Daca-mi permiteti... Si eu sunt de parere ca la echipa aceasta, Metrom, lucrurile sunt foarte bine puse la punct. Se pare ca acest patron, Tibi Munteanu, asa... a inteles ca patronul trebuie sa dea doar banii. Sa asigure din punct de vedere financiar conditiile propice performantei. Sigur, pe de alta parte, sa si pretinda rezultate de la antrenor si jucatori. E normal asta. Eu spun ca domnul Munteanu a inteles aceste lucruri si ma bucur si il felicit. S-a construit o baza solida la Metrom, zic eu. Eu chiar ma bucur ca mai exista in Romania echipe unde este prezent, sa zic asa, profesionalismul. In momentul de fata, din pacate, in prea putine echipe din fotbalul romanesc este prezent, profesionalismul. Atentie, profesionalismul, nu profesionismul !

I.D: Asa e, nea Imi. Aveti mare dreptate. Cel mai important este sa ai o baza solida. As dori sa accentuez acest lucru. Nu poti sa faci ceva fara sa ai în spate o baza. De exemplu, eu... Am dat doua goluri cu Argentina în '94. Acolo a fost semnatura tabloului. Dar am muncit mult sa-l pictez. Golurile acelea au fost semnatura. Dupa multa munca, la 25 de ani, Dumnezeu m-a lasat sa semnez primul tablou. Acela a fost meciul cu Argentina. De acolo mi s-a schimbat viata… moral, material si asa mai departe.

R.N: Bun, am deviat putin discutia... Deci domnu' Munteanu... Am inteles, in concluzie, v-ati bagat in fotbal ca va place fotbalul. Si se pare ca banii vin, nu asa cum am mai auzit noi ca nu vin, asa ca aveti de gand sa ramaneti si-n continuare, nu ?

T.M: Evident, da. Dar nu vreau sa se inteleaga ca vreau sa fac bani din fotbal, si ca de-asta o sa continui. Eu la inceput va spun sincer ca nici nu m-am asteptat sa invart, scuzati-mi expresia, atatia bani in fotbal. Dar a trebuit sa tin pasul cu rezultatele echipei. Daca aceste rezultate nu ar fi venit, nu era nicio problema, as fi cheltuit in concordanta cu nivelul la care am fi evoluat. Intentia mea e ca toti banii incasati sa fie imediat reinvestiti tot in echipa.

R.N: Am inteles, da...

T.M: Si sa va mai spun ceva. Ceva ce nu cred ca am mai spus niciodata. Tot ca raspuns la intrebarea telespectatorului dumneavoastra, Patric...

R.N: Blender.

T.M: Asa... In noaptea in care am aflat ca am castigat premiul cel mare la 6/49... bine, de fapt era mai mult dimineata... am simtit nevoia sa ies putin din casa, sa iau niste aer.

R.N: Ha, cred si eu, da.

T.M: Si-am inceput sa ma plimb, aiurea, de nebun, fara sa ma uit pe unde merg, doar mecanic.

R.N: Inteleg, da, incercati sa va limpeziti putin mintea, sa va linistiti...

T.M: Ei bine, dupa vreo 10 minute de mers, am ridicat ochii din pamant si stiti ce am vazut ? O imagine care parca m-a trezit, m-a scos din starea aceea de soc si neliniste.

R.N: Ia spuneti.

T.M: Stadionul "Metrom". Da. A, si trebuie sa va spun ca eu nu cred in destin, dar... am simtit in acel moment ca este un semn. Si mai cred asta si acum.

Link to comment
Share on other sites

R.N: Interesant, da... Uitati, am mai primit o intrebare pentru dumneavoastra din partea unui telespectator, Stelistul Fresh isi spune. Ma rog, acuma fiecare... Acesta va intreaba ce planuri de viitor aveti cu echipa dumneavoastra. Vreti sa va bateti la titlu, sa mergeti in cupele europene ?

T.M: Normal, e vreo echipa care sa nu vrea aceste lucruri ?

R.N: Bineinteles, dar realist vorbind... Si banuiesc ca se referea pe termen scurt.

T.M: Pe termen scurt, nu. Speram ca la finalul acestui sezon sa ne clasam pe o pozitie de mijlocul clasamentului, ar fi bine sa ramanem chiar pe 8. Apoi, nu stiu, depinde de multi factori. Dar nu ne grabim, vrem sa facem lucrurile treptat, sa nu sarim pasi. Sa punem fiecare caramida.

E.I: Daca-mi permiteti si mie sa spun cateva cuvinte...

R.N: Sigur, nea Imi, spuneti.

E.I: Asa... Imi permit sa ii dau si eu un sfat domnului Munteanu. Asa ca de la un om in varsta la un om tanar. Din pacate, doar anii nu pot fi opriti... Vreau sa-i spun sa aiba mare grija sa faca intocmai precum spune, ca eu am mai auzit asta de la multi patroni... si nu s-au tinut de cuvant. Important e sa creada in ceea ce spune, zic eu. Sa nu se lase dus de val... Vreau sa va spun, chiar daca poate am mai spus-o... Nimic nu se face peste noapte, nici echipa de la Sevilia din uoptzecisisase nu a fost facuta peste noapte. A fost nevoie de timp, de rabdare si de multa munca pentru a ajunge sa castigam acel trofeu urias. Din pacate, in ziua de azi, nimeni nu mai are rabdare, toti vor imediat sa obtina rezultate, sa obtina trofee, sa obtina bani. Eu spun ca acest lucru nu este posibil.

T.M: Va asigur, domnule Ienei, ca asa am sa fac. Si va multumesc pentru sfat.

R.N: Sa schimbam putin subiectul... Domnule Munteanu, ati auzit ca Steaua vrea sa scape de Martinovic ? Sunteti interesat ?

T.M: Nu stiu...cred ca sunt doar speculatii... Oricum, nu o sa ma auziti niciodata comentand astfel de lucruri.

R.N: Nicio speculatie. A spus-o chiar Gigi Becali. Astazi. A declarat la GSP TV ca vrea sa scape de el si ca-l da pe 50.000 de euro. Cred ca vi l-ati putea permite, nu ? Acuma, nu stiu cat are salariu, da'...

T.M: Ma rog, chiar si asa... nu comentez.

R.N: A, chiar. Dumneavoastra il aveti pe Maksumic. Martinovic ar face cuplul de fundasi centrali cu el. Nu stiu cat ar merge... da, un bosniac cu un sarb... s-ar putea sa fie riscant.

T.M: Degeaba incercati... Nu comentez acest subiect. Iar legat de ultimul comentariu al dumneavoastra, o sa-l iau ca pe o gluma. Si una nu foarte reusita, daca ma intrebati pe mine. Fara suparare.

R.N: Da, evident ca era o gluma. Mai si glumim, ce sa facem ? Deci, am inteles. Nu vreti sa comentati subiectul Martinovic. Dar ne puteti spune daca aveti de gand sa fiti activi pe piata transferurilor in aceasta iarna ?

T.M: Nu. Poate ca vor veni unu, doi jucatori, dar atat. Suntem multumiti de jucatorii nostri, am avut rezultate foarte bune cu ei, au dat randament... deci nu, nu vad de ce am fi foarte activi pe piata transferurilor.

R.N: Eu stiu... poate ca vor pleca anumiti jucatori, cei care au impresionat.

T.M: Deocamdata nu am fost contactati oficial de catre nicio echipa, asa ca... Si chiar daca vom fi contactati, sa stiti ca nu dorim sa renuntam la jucatorii nostri de baza, asa cum am mai spus, asa ca nu o sa ne cedam deloc usor jucatorii.

R.N: Pai banuiesc ca nicio echipa nu-si cedeaza jucatorii usor...

T.M: Nu stiu, eu vorbesc doar in numele lui Metrom.

R.N: Aha. Ilie, Andrei, mai aveti vreo intrebare pentru domnu' Munteanu ?

I.D: Nu, eu nu am nici o intrebare sa-i adresez. Ii doresc doar ca echipa lui sa reuseasca sa se mentina la un nivel ridicat si sa continue si in partea a doua a campionatului evolutiile bune. Altceva...

A.V: Nici eu n-am nicio intrebare... Ii spun doar ca n-o sa uit de pariul cu Maksumic.

R.N: Domnu' Ienei, dumneavoastra ?

E.I: Nu, as dori doar sa-l felicit inca o data si sa-l rog sa-l salute din partea mea pe Teodor Anghelini, fostul meu elev la Steaua, care acum este director tehnic la echipa dumnealui. Si sa-i spun ca a facut, zic eu, o alegere foarte buna cu numirea lui pe acest post. Un baiat foarte inteligent, da. De altfel, in perioada aceea, toti jucatorii erau baieti foarte inteligenti, sa stiti... Si nu numai inteligenti in joc, sa zic asa... El din pacate nu a prins echipa din uoptzecisisase, a plecat la Steaua Mizil cu putin timp inainte, era pe finalul carierei... Foarte bun fundas de banda, avea viteza buna, tehnica buna, jucator foarte bun. Nu prea mai exista in fotbalul romanesc actual asemenea jucatori, din pacate.

R.N: Interesant, da. Bun, va multumim domnule Munteanu pentru acest dialog si speram ca o sa ne mai auzim.

T.M: Si eu va multumesc. Si ori de cate ori ma veti suna, o sa va raspund cu cea mai mare placere.

R.N: O zi buna. La revedere.

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

clasament2012.jpg

Stateam bine, bine de tot dupa prima parte a primului nostru sezon in Liga I.

In ultima partida de dinaintea vacantei de iarna o zdrobisem efectiv pe FC Bihor, la Oradea, cu 4-0. Au marcat: Djordje Ivelja (a.g.), Ajdin Maksumic, Alexandru Mateiu si Sebastian Cojocnean.

Clasamentului golgeterilor:

1. Kermit Erasmus (Rapid) 16g

2. Linus Hallenius (Rapid) 15g

3. Tiago Tremonti (Astra) 14g

4. Thaer Bawab (Metrom) 12g

5. Gabriel Machado (U Cluj) 12g

Maksumic nu era nici el departe cu cele 11 goluri ale sale, facand parte dintr-un grup de 6 jucatori cu acelasi numar de goluri. Se poate spune ca se afla intr-o galerie selecta... Jermaine Beckford, Tucudean, Kapetanos, Fatai.

De remarcat faptul ca iordanianul Bawab conducea clasamentul assisturilor, alaturi de Mihai Roman de la Rapid, fiecare avand cate 11 pase de gol.

Asadar, reusisem sa facem "o figura frumoasa" pana acum, si nu puteam fi altfel decat multumit de evolutia echipei.

Link to comment
Share on other sites

@Cuellar: N-am uitat de tine. E adevarat, am intarziat putin...

Ajuns la club intr-o dimineata, am fost surprins sa vad usa biroului lui Irinel deschisa, asa ca am intrat.

- Ce faci, bai Irinele ?! Ce faci aici ?

- Ce caut in biroul meu ? Aici lucrez.

- Nu, serios. Te-a apucat munca acuma cand toata lumea e-n vacanta ? Peste cateva zile e Craciunul.

- Stii ca eu sunt serios.

- Da, clar. Zi, ma, pe bune ce-i cu tine. Ia sa vad ce faci, intoarce laptopul.

- p**a mea, la mine acasa nu poti sa stai, isi darama un vecin peretii, isi face bucatarie americana, dracu' stie ce face. De dimineata de la 7 a inceput sa gaureasca, sa sparga, sa p**a mea !

- Ei da ? Misto...

- Super, da. Cum n-aveam unde sa ma duc... am zis sa vin aici, la birou. Macar e liniste.

- Si ce faci ? Ia. I-am intors laptopul inspre mine. Football Manager ? Serios ?

- Da, ma...

- Normal... Doar nu era sa vii la birou si chiar sa lucrezi ! Ar fi fost prea mult.

- Da' lucrez, ma. Caut jucatori, ma uit prin baza de date. Ca Wenger.

- Sigur. Chiar crezi ca sta Wenger sa... ? Alea-s vrajeli.

- Nu cred.

- Auzi, da' e asta nou ? E 2013-le ?

- Da.

- Cand a iesit ?

- De mult, de pe la inceputul lui noiembrie.

- Si te-ai uitat ? Cum e facuta Metrom ?

- Ba, Bawab ala e clar underrated. I-au dat 8 la composure. In rest... A, si ca de-obicei, Steaua aia sunt facuti prea buni...

- Ia sa ma uit si eu putin sa vad. Si ai gasit ceva jucatori ?

- Ba, deocamdata nu m-am uitat asa mult, ca n-am avut timp. De-abia aseara l-am instalat.

- Aha... Ia sa ne uitam pe la Rapid, pe la astia...

rapid.jpg

Steaua...

steaua.jpg

CFR...

cfr.jpg

Si Dinamo !

dinamo.jpg

- Sa stii ca par sa corespunda tacticile cu ce joaca echipele astea. Jocul asta e treaba serioasa, Tibane !

- Ba, hai sa ne uitam si la Metrom, sa vedem putin... ia uite, Maksumic e evaluat la 150.000, cam putin. Nu-l dau nici pe 500.000 !

- Si uite, Bawab e cotat la 170.000.

- Aha... Pe Bawab vreau un milion, nici nu discut.

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

Au echipe destul de bune principalele candidate la titlu. Pacat ca nu l-ai putut achizitionata tu mai devreme pe Erasmus. Eu l-am cumparat cat am jucat cu Steaua 4 sezoane si-a crescut cota ff mult de la 200 k la 8 mm. Poate poti sa-l cumperi pe Xulu daca mai este prin Africa.:) Dar felicitari esti pe locul 8 si in retur cine stie poate prinzi un loc de UEFA.

P.S.: Cam ce fac echipele romanesti in Europa?!

Link to comment
Share on other sites

Gaston Machin, mi-a sarit in ochi imediat(cel imprumutat de steaua). Baiatul ala e star, la Dinamo(la mine in cariera) nu avea niciodata sub 20 de assisturi, e super clasa. Imi cam pare rau sa-l vad la steaua ... Daca ai putea sa-l iei ar fi ceva :D, dar nu-ti fac eu echipa, ia ce crezi tu ca e bine pentru echipa ta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy