Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm2012: Noul Sistem Competitional Romanesc


Alexandru H.

Recommended Posts

Voi mai elibera un zip care va contine:

a) Versiunea 1.6 (cu premiile in bani din Liga I)

b) Versiunea Extra (cu premii dublate in ligile inferioare/cupe, plus 500 mii euro de club in Liga I)

c) Versiunea Mega (cu premii dublate/500 mii de euro + niste elemente care fac sistemul romanesc mai puternic). Adica reguli mai laxe cu strainii (ai acum in Liga I putinta de a avea 7 extracomunitari, ajungand sa ai unul in Divizia Regionala), reputatie un pic crescuta pentru toate competitiile romanesti, perioada de naturalizare a scazut de la 4 la 3 ani

d) Versiunea CCA (cu CCA Bucuresti, refacuta pentru a nu mai avea problema din histories) - si care foloseste ca baza versiunea 1.6

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat si ultima problema enervanta, am facut patru update-uri diferite, am pus chiar si o fisa readme, ca sa nu mai fiu bombardat pe mess cu 100 de intrebari similare, iar rezultatul e in fata dumneavoastra. Si da, problema aia cu Slobozia e inca acolo pentru ca pur si simplu nu am identificat-o. Partea buna e ca editorul e usor de folosit.

Fisierul downloadat va fi dezarhivat in C:\Users\numeledumneavoastra\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2012\editor data. Daca nu exista un folder numit "editor data", il creati dumneavoastra. Odata ajunsi in joc, aveti posibilitatea, dupa ce alegeti optiunea de "New Game", sa selectati din cele patru update-uri prezente:

1. Noul Sistem Competitional Romanesc 1.6 - aceasta este varianta de baza a jocului si e recomandarea mea pentru jucatorii obisnuiti cu realismul ai jocului Football Manager.

2. Noul Sistem Competitional Romanesc - Extra. Aceasta versiune mareste premiile in bani din competitiile interne (in cele inferioare sumele se dubleaza; in Liga I, fiecare echipa primeste 500 de mii de euro in plus. Recomandat pentru cei care doresc un sistem competitional un pic mai bogat si putinta de a promova mult mai rapid din esaloanele inferioare.

3. Noul Sistem Competitional Romanesc - Mega. Aceasta versiune, pe langa imbunatatirile financiare din varianta Extra, imbunatateste fotbalul romanesc prin: reputatii mai bune pentru competitiile romanesti, reguli mai putin stricte in ceea ce priveste jucatorii extracomunitari sau cei sub 21 de ani, naturalizarea strainilor nu mai dureaza 4 ci 3 ani etc. Recomandat pentru cei care isi doresc un sistem romanesc mai cosmopolit.

4. Noul Sistem Competitional Romanesc - CCA Bucuresti. Aceasta versiune foloseste varianta de baza a jocului si e folosita doar de cei care isi doresc sa joace cu CCA Bucuresti, o varianta anti-Gigi Becali ce incepe din esaloanele inferioare cursa catre recastigarea titlului de cea mai iubita echipa din Romania. CCA are toate elementele de care un stelist e indragostit: palmaresul pana in 1998, o conducere pur stelista (Ilie Dumitrescu, Lacatus, Belodedici), culori, stadion nou cu potential foarte mare, legendele stelei, un fanzine "Armata Ultra" dedicat ei cat si o ura profunda fata de finantatorul stelist. O gasiti in Divizia Muntenia si are ID-ul 2062064836 (informatie utila pentru cei care vor sa-i ataseze sigla).

Va multumesc!

DOWNLOAD LINK

Development-ul se opreste aici. Eu deocamdata ma joc pe un patch ultra-personalizat pe judetul Bacau, unde am 8 echipe in esaloanele jucabile, o cupa a Judetului (se desfasoara in luna ianuarie pe un stadion sintetic intre jucatorii under-21 ai celor 8 formatii), 2 stadioane per echipa, rivalitati, media...

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

Alexandru, problema cu Slobozia e una minora:

Echipa se numeste Unirea Slobozia, in timp ce in joc apare Unirea Sloboyzia (e undeva in divizia a 3-a in realitate). Stadionul in joc are 4500 insa de curand a fost modernizat si are 5000 de locuri toate pe scaune.

Link to comment
Share on other sites

Alexandru, problema cu Slobozia e una minora:

Echipa se numeste Unirea Slobozia, in timp ce in joc apare Unirea Sloboyzia (e undeva in divizia a 3-a in realitate). Stadionul in joc are 4500 insa de curand a fost modernizat si are 5000 de locuri toate pe scaune.

am cautat si eu Unirea Slobozia dar n-o gasesc cu nicio denumire, doar pe CSM Slobozia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

alexandrule crezi ca este foarte dificil sa creezi un campionat in genul celui din USA?ar fi foarte interesant

Mi se pare ca sistemul american e cam limitat la SUA, ca nu ai cum sa ii transferi caracteristicile pt o alta tara...Sincer, nu am incercat sa joc decat o singura data in SUA si nu prea mi-a placut experienta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma gandesc serios sa fac pentru FM 2013 (daca mai apuc sa-l joc vreodata) un pachet complet "NSCR", care sa contina:

a) Versiunea default a jocului, cu ligile inferioare (III si IV) deblocate si diferitele mici modificari necesare

b) Versiunea NSCR, cu 8 nivele competitionale (I, II, A, B, Divizii Nationale, Regionale, Judetene si Comunale), 24 divizii diferite si 12 cupe

c) O versiune mai "braziliana", cu divizii regionale (Bucuresti, Oltenia, Dobrogea, Moldova, Bucovina etc.) si campionate nationale, ambele mergand in paralel

La b) si c) voi face, desigur, versiuni realiste, imbunatatite si "God mode" (potential maxim pt juniori, bani competitionali, reputatii crescute etc...)

Teoretic pachetul ar trebui sa contina vreo 7 patchuri diferite.

Link to comment
Share on other sites

Versiunea braziliana ar arata cam asa:

In lunile august-noiembrie au loc meciurile din cele 8 campionate regionale (Bucuresti-Ilfov, Moldova, Transilvania, Banat, Oltenia, Crisana, Dobrogea, Muntenia). Fiecare campionat regional e impartit in 3 serii ierarhice (A, B, C), fiecare avand cate 12 echipe. Se joaca 22 de meciuri.

Primele 8 echipe din fiecare serie al fiecarui campionat regional se califica intr-o cupa. Sunt trei cupe, cate una pentru fiecare tip de serie: Cupa Romaniei, Cupa Ligii si Cupa Regiunilor. In fiecare cupa evolueaza, deci 64 de echipe. Castigatoarea joaca 6 meciuri in total, din decembrie pana in mai.

Campionatul national are loc din decembrie si pana in mai. Are 18 divizii diferite, impartite in 6 niveluri:

a) Liga I (16 echipe) - 30 meciuri

b) Liga II (16 echipe)

c) Liga III - 2 serii (2 * 16 echipe)

d) Liga IV - 4 serii (4 * 16 echipe)

e) Liga V - 4 serii (4 * 16 echipe)

f) Liga VI - 6 serii (6 * 16 echipe)

Tehnic, o echipa ce ajunge in finala unei cupe evolueaza in 58 de meciuri interne (22 campionate regionale, 6 cupe si 30 campionat national), fara sa mai punem la socoteala Supercupa Romaniei sau eventualele meciuri din cupele europene. E un sistem un pic complicat, care necesita un lot extins, dar mi se pare interesant de implementat.

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy