Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm2012: Noul Sistem Competitional Romanesc


Alexandru H.

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

sa verifici numele pe care le-ai introdus. ai mai mancat litere pe ici-pe colo. de exemplu cupa romaniei timioreana si am mai vazut parca o echipa prin ultima divizie in aceeasi situatie

Link to comment
Share on other sites

Nu e de la mancat litere ci de la diacritice. S-ar putea ca unele folosite sa nu fie recunoscute de joc (mi s-a mai intamplat asta cand cautam in database). Din pacate, la mine arata ok, deci as avea nevoie exact de locurile unde apare gresit.

Da, acum am verificat, eu folosesc ș iar jocul foloseste ş. Voi modifica in urmatorul update.

PS. Era cumva vorba si de Cupa Stefan Dobay?

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru update, diseara il voi incerca si eu. Referitor la structura am o singura observatie: eu as fi vazut SuperLiga peste Liga 1 din punct de vedere ierarhic.

Asa era initial: Super Liga Borsec si Liga I. Numai ca mai toti folosim fisiere lnc cu numele real al competitiilor, asa ca orice as fi facut tot Liga I/Cupa Romaniei Timisoreana/Supercupa Romaniei Timisoreana mi-ar fi aparut pe primul screen (singurele competitii nefacute de la zero). Asa ca mi-am zis ca pentru linistea sufleteasca sa las asa pentru ca sa nu fortez userii sa editeze si fisierele lnc. Ma gandesc sincer sa modific SuperLiga in Liga II macar pentru a fi o succesiune logica.

Va mai aparea un update in weekend (probabil duminica) asa ca am nevoie de feedback cat mai mult. In special in legatura cu banii: daca premiile pt competitiile inferioare se pot vedea usor in joc, pentru drepturile TV din Liga I si Liga II e nevoie macar de un an de holiday. Desigur, astept si sugestii/critici pentru a putea scoate un update cat mai complet.

Ma mai gandesc la ceva: sa scot din istoricul trofeelor competitiile desfiintate (vechile Ligi II si III). Va fi ecranul deja foarte plin cu noile trofee (care nu sunt putine) ca sa mai merite sa mentin vechile trofee minore.

Edit: ma mai interesa, in cazul in care folosit fisierul cu numele real al competitiilor, daca va apare a doua liga romaneasca (Super Liga Borsec) sub o denumire de genul Regional Division...

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

si totusi imi da crash cand joc cu U Craiova..am facut cateva transferuri si pe data de 20iulie pica:|.daca antrenez alta echipa merge fara probleme..sa fie ceva de la dragomir si sandu si craiova sa fie nejucabila nici in joc?:|

daca aveti careva sa imi dati si mie o salvare cu U Craiova ca prin ianuarie 2012 poate o sa imi mearga asa:D

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa trebuiasca sa modific Regional Divisions la fiecare echipa, dar mi-e teama de efortul fizic si intelectual. In rest, nu prea inteleg de ce pica. Am facut acum un test drive cu Craiova si mi-a dat un crash dump din prima zi... voi lasa pe weekend testarea intensiva a modului...

Link to comment
Share on other sites

Am inceput acum un joc cu Hunedoara si merge. Dar pe small database... Weekendul asta e de testare.

Test 1: 3 sezoane pe hands-off (small database) - OK

Test 2: FC Hunedoara pana pe 1 august 2011 (small database) - OK

eu cred ca e de vina busu..nu poate fi sters din editor deloc..si daca il transferi la alta echipa arata ca pleaca si tot este in echipa..poate sa fie aia cauza?

Am rezolvat problema lui Busu. Care e una simpla: desi apare in scriptele Universitatii, nu are contract cu ea. In momentul in care ii selectezi contractul, poate fi sters. Nu l-am sters dar i-am facut contract. Sa vad cum imi merge un joc de test cu Universitatea pana pe 1 august 2011.

Edit: M-am enervat si l-am sters. Imediat am inceput un joc cu Universitatea Craiova (small database) si l-am dus cu succes pana pe 1 august. Pentru ca sa nu aveti si voi problema asta, am uploadat aici un mic update: nu e cel oficial, de duminica, dar contine cateva chestii noi.

1. Rezolvat situatia imposibilitatii de a juca Universitatea Craiova prin stergerea unui jucator fara contract, blocat perpetuu la club

2. Super Liga Borsec a fost redenumita Liga II Borsec

3. Au fost corectate denumirile a trei cupe romanesti

4. CSM Campina e jucabila in Liga Muntenia, luandu-i locul acolo lui AFC Brebu

5. Nu mai sunt drepturi de televizare in Liga I si II, ci doar premii de final de an (o solutie mai curata). Puteti considera oricum premiile din Liga I ca fiind de fapt drepturi de televizare, ele respectand, pe cat posibil, realitatea.

Nscr25.zip

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

deci pana la urma crashul era din vina lui busu?ce imi place cand am dreptate:))

apropo alexandrule foarte buna treaba ai facut cu patchul :patsak: :patsak: :patsak:

sa traiti bine

Nu stiu daca era din vina exclusiva a lui Busu dar e clar ca ceva se intampla in perioada de transferuri de problema lui cu contractul distrugea jocul. Cand am bagat-o in sistemul de ligi, Craiova era extinct, deci Busu ala era mort pentru omenire; a trebuit sa fie ucis definitiv... :)

Marele noroc e ca joaca multi cu Craiova. Daca ar fi fost o problema similara la Ghimbav? Cum ne dadeam seama?

Edit: patchul a fost inceput ca o initiativa pentru uzul personal. Dupa ce joci in Anglia, parca iti este greata sa te intorci in lehamitea de campionat romanesc. Putinta de a juca in Ligile III-IV e misto dar pana la un punct: tot e plictisitor in ligile inferioare si abia astepti sa promovezi. Nu ai cupe, nu ai reguli ciudate, nu ai un sistem regional bine pus la punct...

Abia astept sa-l finalizez si sa joc si eu cum trebuie...

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

Noua problema. Drepturile TV pentru Liga I sunt automate deci nu am de ce sa pun premii. Problema e ca am facut un sezon intreg cu FC Vaslui, am luat campionatul (asistentul meu a facut toata treaba, of course) si am primit doar 1,15 milioane de euro TV rights. E normal sau e suma prea mica? Stiam ca primeai mai mult pt castigarea campionatului dar poate ca ia in considerare si numarul de spectatori etc... Nu stiu, poate ma ajuta cineva cu informatia asta.

Nu vreau sa recreez campionatul din cauza ca nu cred ca am rabdare sa rescriu istoria trofeelor sale...

Edit: m-am bagat ca manager la Steaua (care a iesit pe locul 8) si ea a incasat 1,25 milioane. Deci mai mult decat campioana, dar probabil cu spectatori mai multi. CFR Cluj (locul 9) - 1,17 milioane. Gaz Metan (locul 2) - 1,18 milioane. Probabil e bine asa. Voi elimina deci premiile pt prima liga iar in a doua maxima va fi de ceva gen 300 de miii de euro.

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

Singura sugestie care as mai putea-o face este sa cresti nr de echipe din Super Liga si din Divizia A, dupa modelul englezesc (Championship-ul englez are 24 de echipe). Ma gandesc ca la noi ar putea avea 20. Si sa cresti si nr de echipe implicate in play-off.

Moment in care ar putea fi incluse in diviziile regionale si echipele confratilor de mai sus! :)

Link to comment
Share on other sites

Singura sugestie care as mai putea-o face este sa cresti nr de echipe din Super Liga si din Divizia A, dupa modelul englezesc (Championship-ul englez are 24 de echipe). Ma gandesc ca la noi ar putea avea 20. Si sa cresti si nr de echipe implicate in play-off.

Moment in care ar putea fi incluse in diviziile regionale si echipele confratilor de mai sus! :)

Nu avem potential nici de 16 echipe in prima liga, daramite de 18. Pai cand am facut patchul am scos din prima liga 2 adevarate valori ale fotbalului: Chiajna si Mioveni. Spune-mi si mie de ce ar merita unele ca astea sa fie in prima liga? Echipe rurale...

Daca ma supar, bag split si in prima liga :)) Sa joace baietii 44 de meciuri pe an

Link to comment
Share on other sites

Crash din nou in 22 Iunie 2011 (FC Hunedoara) imediat dupa ce am dat click pe "Natanael Pavăl"

Confirm acelasi crash. Sunt doua solutii: a) sa nu mai apasam pe ala (am apasat dupa un an si era ok) sau b) sa vad care e problema.

Am de fapt o idee: omul e plasat inca in liga a II-a seria nu stiu care. Ori eu am bagat ca extinct toate fostele ligi II si III. Nu voi mai face asa, le voi lasa la liber si probabil problemele de genul asta vor disparea.

Voi incerca maine sa rezolv chestiunea asta.

Edited by Alexandru H.
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata e work in progress, deci nu recomand long-term games.

Se ia zipul, se dezarhiveaza in folderul editor data din My Documents/FM2012..... cand intri in joc, sa ai grija sa fie singurul xml activat de la start si you're all set! Nu functioneaza, of course, cu activatorul de Liga III/IV

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy