Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Craiova Maxima


Sharingan

Recommended Posts

Salutare .... am revenit cu luna august.

La inceputul lunii am avut o surpriza...... vine Rovira si imi zice ca vrea la un club mai mare, eu ii zic ca Craiova o sa creasca, el nimica batman, batman si i-a scazut morala imediat la very poor .....l-am folosit prima repriza cu Bistrita sa vad daca mai misca si n-a facut nimic .... l-am schimbat la pauza si dupa meci l-am oferit la cluburi si din fericire l-a vrut Bayern pe 6 M ... l-a luat si dup-aia alta surpriza ......a luat Mititelu toti banii si i-a trecut la balance ....nimic la transferuri sau wage budget.

Am mai facut 4 transferuri cu tot cu Eneramo (acontat din martie) :

1. Juliano Spadacio - free - l-am luat la a 2-a runda de negocieri chiar daca pe un salariu mai mare decat vroiam

spadacio.png

Uploaded with ImageShack.us

2. Jo Inge Berget - loan fee 180 K Udinese 2 ani clauza 3 M - imi trebuia o rezerva decenta pentru Europa in locul lui Budescu.

bergey.png

Uploaded with ImageShack.us

3. Stefan de Vrij - loan fee 575 K Inter 2 ani clauza 8.25 M - postul de fundas dreapta era cel mai slab acoperit.

devrij.png

Uploaded with ImageShack.us

4.Michael Eneramo - free - prima data venea ca rezerva a lui Rovira dar acum va fi titular.

eneramo.png

Uploaded with ImageShack.us

Plecari au fost decat de la echipa a doua.

Meciurile :

1. "U"Craiova - Bistrita 1-0 .... multe ocazii ....m-a scos Gundogan cu un sut din afara careului.

craiovabistrita.png

Uploaded with ImageShack.us

2. Viitorul Constanta - "U"Craiova 0-3 ... meci linistit a decurs cum se astepta toata lumea.

viitorulcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

3. "U"Craiova - Vaslui 4-2 .... Epalle dubla, autogol Mike ... Lazar o bucata pentru mine alta pentru ei ....meci bun.

craiovavaslui.png

Uploaded with ImageShack.us

4. Ceahlaul - "U"Craiova 1-2 ...meci greu castigat tot de Pernia din lovitura libera ... i-am mai prelungit contractul cu un an.

ceahlaulcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

Rezultatele :

http://imageshack.us...rezultatei.png/

Si clasamentul :

clasamentl.png

Uploaded with ImageShack.us

In campionat o duc bine si cred ca n-am cum sa ratez titlul anul acesta ....dar cam asta e partea proasta la liga 1 cand joci fm .....faci o echipa puternica si nu mai ai adversari chiar daca portarii echipelor adverse zici ca sunt Buffon si Casillas. Si dupa cum v-am promis grupele de Champions League :

groupdraw.png

Uploaded with ImageShack.us

Mititelu tipa toata ziua pe sport.ro : "Sa vina Barcelona si Real pe Oblemenco!" ...dar nu a venit decat Barca + Werder +Galata ..... Obiectivul este locul 3 la care ma bat cu Galata. Si in Europa League in grupe au ajuns 5 echipe din 6 ... Rapidul a fost eliminata de Dinamo Zagreb. O sa va spun la sfarsitul grupelor daca s-a calificat vreuna mai departe. Grupele cu echipele romanesti:

http://imageshack.us...aleagueabc.png/

http://imageshack.us...paleaguedf.png/

Si cam atat ...astept sa vad cum o sa joc in Europa.... aaaaaaaa si meciurile din septembrie sunt : Petrolul si Werder (A), "U"Cluj,Steaua si Barcelona (D).

Ne revedem vineri cu postul pe septembrie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

da e cam 75% sanse Galata - 25 % eu dar sper sa continui forma buna din campionat si in Europa .... sa zicem ca ma bazez mai mult pe morala si noroc in dubla cu Galata decat pe valoare . A mai mers inainte (la alte salvari) ....am mai scos echipe din Turcia ....asa ca sper.

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu luna septembrie. (Ante P.S. : la amandoua meciurile din CL am avut average rating 6.66 ....se vede c-a trecut Piturca :diablo:)

Meciurile:

1. "U"Craiova - Petrolul 2-0 , meci destul de usor rezolvat de Epalle printr-o dubla ... pana acum e cel mai bun jucator al meu.

craiovapetrolul.png

Uploaded with ImageShack.us

2. "U"Craiova - Werder 0-2, meci echilibrat diferenta fiind facuta de portarul lor,Wiese, dar jocul imi da sperante.

craiovawerder.png

Uploaded with ImageShack.us

3. "U"Cluj - "U"Craiova 0-2 , meci usor ...multe ocazii dar am inscris abia in min 70 si 75.

uclujcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

4. FC Arges - "U"Craiova 1-1 p , am bagat rezervele pentru ca urmau intr-o saptamana meciurile cu Steaua,Barcelona si Rapid si am zi sa-i odihnesc .... era sa-i odihnesc de tot in cupa.

argescraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

5. Steaua - "U"Craiova 0-2, meci usor da' au fost accidentati Fl. Costea(2-3 luni) si Epalle(7-8 saptamani) si uite asa am pierdut wingerii titulari pentu cam tot turul .... de acum voi juca cu Gangioveanu si Dudu.

steauacraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

6. Barcelona - "U"Craiova 2-1 .....am inscris repede m-au egalat prin min 20, a fost eliminat de Vrij pentru 2 galbene in min 27 si golul victoriei a venit in min 31. Am avut noroc cu ratarile lui Villa ca era altul scorul ....eu am avut 2 suturi,2 pe poarta, 2 CCC .... aaa si Messi a fost accidentat.....golurile au fost date de Keita.

barcelonacraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

In campionat se pare ca domin ... sa vad ce reusesc in Europa. Oricum jocurile cu Werder si Barca imi dau sperante in dubla cu Galata. Meciurile din octombrie :

Rapid (A), Brasov si Galatasaray (D),Otelul (A) , Pandurii II si Gaz Metan (D).

Rezultatele :

http://imageshack.us...rezultatef.png/

si clasamentul in campionat :

clasamentliga1.png

Uploaded with ImageShack.us

Din fericire pentru mine si Galatasaray are tot 0 puncte deci dubla chiar conteza in calificare in EL.

clasamentcl.png

Uploaded with ImageShack.us

That's it folks ..... ne mai auzim duminica cu luna octombrie.

Link to comment
Share on other sites

I'm back ... postul cu luna octombrie.

Meciurile:

1. "U"Craiova - Rapid 1-0 ... meci destul de egal rezolvat de Eneramo.

craiovarapid.png

Uploaded with ImageShack.us

2. Brasov - "U"Craiova 0-2 , meci bunicel ...observ ca dau mai multe goluri in repriza a doua .

brasovcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

3.Galatasaray - "U"Craiova 0-2 ,v-am spus ca mai mult ma bazez pe morala si noroc si asa i-am batut .....la primul gol centreaza ai mei pe jos, trece mingea prin vreo 6-7 jucatori de la ambele echipe si ajunge la Dudu care de la 6 m indeplineste o formalitate ...iar al doilea gol a fost din penalty ....deci nu golurile din actiune mi-au adus victoria. Si totusi am avut mai multe ocazii decat ei.

galatacraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

4. "U"Craiova - Otelul 3-0 , meci usor nu ca cele din primul sezon.

craiovaotelul.png

Uploaded with ImageShack.us

5. Pandurii II - "U"Craiova 1-5 , de data asta am folosi titularii :).

pandurii2craiova.png

Uploaded with ImageShack.us

6. Gaz Metan - "U"Craiova 1-3 , tot meci usor ....zanev se tine de prostii si la ei fiind eliminat pentru cumul de cartonase ....totusi fundas stanga decent.

gazmetancraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

Am observat din meciurile in care l-am bagat si pe Viera ca tactica asta s-ar putea sa mearga bine si din cauza lui Lung jr... adica a unui portar cu reflexe bune, unu la unu bun plus abilitatea aeriana si conducerea fazei defensive. In campionat marsaluiesc spre titlu (golaveraj 35 - 5 ). In UCL clasamentul sta : Barca 9, Werder 6, eu 3, Galata 0 deci am sanse la EL si daca fac o surpriza la Werder acasa poate ma calific si in UCL mai departe .... totusi e greu.

Rezultatele:

http://imageshack.us/photo/my-images/638/rezultateg.png/

Si clasamentul:

clasamentp.png

Uploaded with ImageShack.us

Meciurile din noiembrie : Galata (A), CFR Cluj, Unirea Alba Iulia si Werder (D), Timisoara (A) . Pare o luna grea cu 4 meciuri dificile din 5.

Si cam atat ... ne revedem marti cu urmatorul post (luna noiembrie).

Link to comment
Share on other sites

A expirat contractul lui Luiz Adriano de la Sahtior si as vrea sa-mi ziceti daca se merita sa-l iau ca o sa ceara salariu destul de mare ....i-am propus trial dar sunt si alte echipe interesate de el....postul cu luna noiembrie o sa-l pun maine dimineata.

luizadriano.png

Uploaded with ImageShack.us

Dati-va cu parerea se merita?

Link to comment
Share on other sites

sincer luiz adriano ala nu prea imi place..costea da randament bun pe postul ala?eu de obicei ii folosesc ca titulari pe firtulescu si gangioveanu si amandoi dau peste 10 assisturi pe sezon in campionat..ca atacant in fiecare salvare l-am avut pe Vladimir Yurchenko..e exceptional..da foarte multe goluri si pase de goluri..

Link to comment
Share on other sites

Costea da randament pentru ca si centreaza si da goluri cand centreaza celalalt winger ...devine al 2-lea atacant ...o sa arat in postul de maine cate assisturi si goluri are dar nu a jucat de la meciul cu Werder incoace .....am aratat primul unsprezece dar Costea si Epalle sunt inca accidentati si ii folosesc pe Gangioveanu si Dudu pana isi revin. Pe Firtulescu l-am vandut din primul sezon parca si nu cred ca o sa-l iau pe Luiz Adriano .... merci pentru feed-back.

Link to comment
Share on other sites

Salut ... postul cu luna noiembrie.

Meciurile:

1. "U"Craiova - Galatasaray 1-1 , Galata a condus prin autogolul lui Gaman ....am avut noroc cu Eneramo care a egalat scorul si m-a linistit .... daca luam bataie era egalitate de puncte si aveam sanse mai putine .....meci mai greu decat turul. Alan Patrick s-a accidentat 2 saptamani. In etapa asta a fost eliminat Wiese si nu va juca cu mine ... o veste super buna.

craiovagalata.png

Uploaded with ImageShack.us

2. CFR Cluj - "U"Craiova 2-0 .....in sfarsit am luat bataie in campionat .... m-am bucurat de parca jucam eu cu CFR-ul ...era prea monoton in campionat.

cfrcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

3. Pandurii - "U"Craiova 2-2 p, ...m-au egalat in min 90+5 din penalty cand erau decat 3 min de prelungire ...noroc ca am jucatori mai buni si si-au facut treaba la penalty-uri.

panduriicraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

4. Unirea Alba Iulia - "U"Craiova 0-5 ...meci foarte usor ..mai usor decat cel cu Sportul de la inceputul campionatului dar mi-a lipsit mai multa finalizare.

unireacraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

5. Werder - "U"Craiova 1-1 ....am fost dominat putin ....au dat golul ...apoi de Vrij a primit rosu direct in min 43 (sta 3 etape) ....Barazite a dat golul in min 67 dar pana atunci venea pe mijloc si suta de la distanta ...de fiecare data la cel putin 5 m departare de poarta ....la faza golului vad ca intra iar ...incep sa-l injur ..suteaza cu efect ...mingea ocoleste portarul si este gol ....dup-aia ii zic "bine,ba nu esti asa prost.". E eliminat si Lazar pentru cumul de cartonase in min 79 si raman in 9 oameni ...ar cam trebui putin lucrat la bugul asta ca jucatorii se mobilizeaza cand sunt eliminari ....sa nu se intample in fiecare meci ... sa zicem intr-un meci din zece ar fi mai realistic.

werdercraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

6. "U"Craiova - Timisoara 3-1 ,au avut ei prima repriza si noi pe a 2-a...ca sa aproape citez pe cineva ..."am dat mai multe goluri ca ei si am castigat".

craiovatimisoara.png

Uploaded with ImageShack.us

@ yonutz : Costea are 1 gol si 4 assisturi in cele 5-6 meciuri care le-a jucat sezonul asta si anu' trecut a avut 9 goluri , 9 assisturi in retur...pe postul asta l-am jucat de cand si-a revenit. Pe cand lui Gangioveanu ii lipseste finalizarea ...rateaza cam mult.

In UCL mi-am asigurat locul 3 ....stau si eu linistit la meciul cu Barcelona ...are maxim de puncte ...

clasamentcl.png

Uploaded with ImageShack.us

Fl. Costea si Epalle si-au revenit spre sfarsitul lunii ....Epalle complet, Costea mai are cam 4 zile.In campionat in afara de infrangerea cu Clujul am 17 victorii din 18 ..nici un egal ...cam ciudat.

Rezultatele:

http://imageshack.us.../rezultate.png/

si clasamentul:

clasamentliga1.png

Uploaded with ImageShack.us

In luna decembrie am meciuri cu Sportul(D), Barcelona si Dinamo(A).

In postul de joi o sa prezint lunile decembrie-ianuarie.

Link to comment
Share on other sites

Salutare ...postul cu decembrie-ianuarie . O sa fie mai scurt pentru ca nu prea s-a intamplat mare lucru.

Meciurile:

1. Sportul - "U"Craiova 0-4 , am lasat-o mai moale ca urma meciul cu Barcelona.

sportulcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

2. "U"Craiova - Barcelona 2-3 , ma indreptam spre 0-0 la pauza dar da Bojan o boaba si Barca intra in avantaj ....dupa pauza naldo inscrie din corner apoi Bojan face dubla si scorul ajunge la 0-3 . Aici incepe surpriza .... reduce Pernia din diferenta din lovitura libera, apoi Epalle isi arata experienta la o faza de atac si nu rateaza iar in min 88 am avut un gol anulat degeaba .....deci era sa revin cu Barca de la 0-3 .....am ramas putin surprins. Si ar mai fi un bugulet ...cum sa vina decat 23000 la Craiova-Barcelona? ....inteleg ca suporterii Craiovei ar avea ceva cu Mititelu dar numai fanii Barcelonei din Romania ar fi umplut stadionul singuri.

craiovabarcelona.png

Uploaded with ImageShack.us

3. "U"Craiova - Dinamo 4-1, 11 suturi in total , 7 pe poarta, 7 CCC, 4 goluri ....as vrea sa pastrez proportia asta ....dubla Epalle si Eneramo.

craiovadinamo.png

Uploaded with ImageShack.us

In UCL clasamentul final arata asa : Barca 18, Werder 10 , "U"Craiova 5, Galatasaray 1. M-am calificat in primavara EL si mi-am adus aminte ca erau 5 echipe romanesti in grupe ..... din pacate nu s-a calificat niciuna. In saisprezecimi am picat cu Wolsburg iar daca trec de ei ma bat cu Celtic sau Braga. Deci adversari destul de usori tinand cont ca puteam sa dau peste un Inter,Juventus,Man City etc. La Wolfsburg mi-e frica de partea ofensiva : Diego(fost la werder si juve parca), Mandzukic si masina de dat goluri Dzeko .......sa vedem cum ma descurc. Deocamdata sunt foarte multumit de jocul prestat in grupe in afara de meciul de acasa cu Galata ..in rest am jucat foarte bine.

In materie de transferuri :

1. Pernia si Epalle prelungire cu inca un an ....sunt batrani da' ai dracu de buni.

2. Dodo prelungire loan inca un an 150 K.

3. Luka Grubisic - 160 K Rijeka - un portar de viitor ...Viera era nemultumit asa ca l-am trimis la echipa a doua.

grubisic.png

Uploaded with ImageShack.us

4. Elijah Mwila - 275 K Kabwe Warriors - atacant zambian care ar putea ajunge la nivelul lui Eneramo.

mwila.png

Uploaded with ImageShack.us

La capitolul vanzari a plecat Castillo pe 2 M la Wisla ...incep sa ma despart de sud-americanii care sunt rezerve. Il voi pune pe Berget rezerva la mijloc pentru ca din toate meciurile care l-am bagat atacant o singura faza a avut-o de atacant. Ca rezerva de atacant l-am promovat pe Tiago Alves de la U19 ...uitasem de el.

Anul acesta as vrea sa le activez clauza lui Tiago Alves (2.8 M), Alan Patrick (4.1 M) si Dudu (5 M) ...dar in iarna nu am decat pentru Tiago Alves ...dar n-am ajuns de acord la prima runda de negocieri. Sincer nu prea stiu de unde o sa fac rost de 9 M pana la expira contractele celorlalti doi ca daca ii las sa plece ii iau cu cel putin 10 M fiecare si nu prea mai pot sa ma ating de ei.

Si acum am inceput sa transfer ce imi ofera scoutii ...dar mai mult tineret. Au mai gasit niste regeni nesimititi dar fara cateva milioane bune nu pot sa ma ating de ei ....au valori de 3.5 M din start.

In februarie nu am decat dubla cu Wolfsburg ....turul la mine, returul la ei. Si o sa mai prezint transferuri daca mai fac.

Urmatorul post ( februarie) ....sambata.

P.S. : Posturile vor fi puse normal la 2 zile , dar daca aveti intrebari raspunsul o sa vina seara pentru ca am inceput practica si nu prea mai am timp ziua.

Link to comment
Share on other sites

In fm, Craiova e un fel de FC Porto al Romaniei :). Daca stii s-o joci calumea castigi campionate en-gros

Desi s-a dovedit ca tactica ta functioneaza, sunt de parere ca arunci cam multi bani pe salarii intr-un campionat precum Liga 1.

Ca sa nu destabilizezi atmosfera in vestiar, incearca sa-ti "setezi" un reper, iar toate salariile sa se situeze undeva in zona lui. Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Da ...... cel mai mare salariu e la Gundogan 575 K pe an ...mai mare de atat sau undeva aproape voi da numai la jucatori foarte buni in rest ma bazez pe tineret ...si ala nu cere mult.

In aparare o sa fie transferuri la vara .....deocamdata sunt multumit.

Link to comment
Share on other sites

Luna februarie ...o luna scurta.

O sa incep cu transferurile:

1.Pantilimon -free la vara ...o sa pun screenshot atunci

2.Maftei ....free la vara

3.Russo - loan 1 an jumate 40 K fee Fiorentina 1.6 M clauza -echipa U19 sa vedem cum creste

russo.png

Uploaded with ImageShack.us

4.Pablo - loan 1 an jumate 26 K fee Las Palmas 1 M clauza - tot la U19

pablow.png

Uploaded with ImageShack.us

5.Tiago Alves - 2.8 M Santos - i-am activat clauza.

tiagoalves.png

Uploaded with ImageShack.us

La plecari vor fi 2 la vara : Budescu - 850 K Cesena, Viera 1.1 M Napoli.

Si acum dubla cu Wolfsburg:

1. "U"Craiova - Wolfsburg 1-0, gol Eneramo in primul minut dar am avut noroc la 3 chestii .....1. Dzeko a fost nemultumit ca vroia sa plece ( n-a jucat nimic )....2. Diego nu a aparut nici ca rezerva ......3. Bornescu in poarta. Aaaa ...Sorondo rosu direct in min 36 ...sta 3 etape si Eneramo accidentat in min 56 sta 8 saptamani.

craiovawolfsburg.png

Uploaded with ImageShack.us

2. Wolfsburg - "U"Craiova 3-2, meci nerecomandat bolnavilor de inima ....Pernia ma aduce in avantaj in min 19 din lovitura libera ....se termina prima repriza .....Kahlenberg rateaza penalty in min 57 ........egaleaza Mandzukic in min 63 ........ii duce in avantaj Hasebe la un corner in min 71.....si apoi vine Dodo cu un autogol in min 80 ......dar m-a salvat Lazar cu un trasor pe jos la coltul lung .......iar Bornescu in poarta.

wolfsburgcraiova.png

Uploaded with ImageShack.us

In EL urmatorul adversar este Braga ...au vreo 2 jucatori bunicei H.Barbosa si Viana si unul bun pe Lima ...sa vedem ce iese.

Meciurile din martie : Vaslui si Braga(A), Petrolul si Braga(D), Ceahlaul, Viitorul C-ta si Timisoara (cupa) (A), Rapid (D), Urziceni si Steaua(A). 10 meciuri intr-o luna dar sper sa le fac fata.

A inceput sa creasca si Iturbe(in loan la Stuttgart) la pret ....a ajuns la 1.8 M ....daca la intoarcere n-are loc la echipa macar obtin un pret frumos.

Si cam atat .....ne vedem luni cu postul pe martie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy