Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

succes in noul story si o sugestie : foloseste MLC - MC - MRC inloc de 2 MC si un DM ..... la Craiova merge si daca folosesti MC ca deep lying playmaker ramane mai in spate si nu se pierde legatura dintre aparare si mijloc plus ca ai mai mult suport pe atac

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Un 4-4-2 classic e de preferat la echipele noastre. Depinde mult de jucatori, dar 4-4-2 e o tactica care nu da gres, decat toate celelalte inventii. Depinzand de jucatori, la mijloc faci treaba cea mai buna cu un playmaker pe support si un box-to-box. Iar daca mai ai si un Poacher pur-sange in atac e excelent.

Link to comment
Share on other sites

Un 4-4-2 classic e de preferat la echipele noastre. Depinde mult de jucatori, dar 4-4-2 e o tactica care nu da gres, decat toate celelalte inventii. Depinzand de jucatori, la mijloc faci treaba cea mai buna cu un playmaker pe support si un box-to-box. Iar daca mai ai si un Poacher pur-sange in atac e excelent.

Da ... la Craiova cei doi MLC si MRC sunt box to box si se misca de la DM la AMC si formeaza un diamond cu atacantul si MC

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Va voi prezenta maine pe scurt ce s-a intamplat in primul sezon cu FC VASLUI cu mine pe banca tehnica, insa o sa fie ceva scurt pt ca asa cum va spuneam am avut ceva probleme, plus ca acusi trebuie sa ma mut si trebuie sa fac si ceva curatenie in pc, fapt care nu stiu cat va dura si sper sa continui cu aceasta salvare.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

din cauza problemelor avute nu am avut timp pentru rapoarte insa am vrut sa duc macar la bun sfarsit acest prim sezon cu FC VASLUI si o sa aleg un meci din cele 5 din fiecare raport si sa va zic cate ceva.

Asadar:

Rap 2

59519514516833385401.jpg

39756632132760166757.jpg

Din pricina faptului ca primisem gol pe teren propriu, deplasarea de la OB a fost una foarte grea si am trecut cu ceva emotii in grupele EL, OB desi la prima impresie este o echipa lejera s-a dovedit a nu fi deloc asa. E bine ca am reusit totusi sa trecem mai departe.

In campionat am mers bine si am reusit sa trecem pe primul loc, asta si datorita rezultatelor echpelor din fruntea clasamentului.

In pruml meci din grupele EL am reusit victorie in deplasare la Metalist, o victorie categorica la care nu ma asteptam.Din aceeasi grupa cu mine, grupa D,mai fac parte: CSKA Moscova si Palermo. Va fi o lupta infernala daca vrem sa prindem locul 2.

Rap 3

88761549848407000891.jpg

06624650526023546719.jpg

Meciul cu Alro ma asteptam sa fie mai grelut insa atitudinea jucatorilor mei a fost una cu mult sub asteptari.Alro deschisesera scorul din 11 m pe final de meci si am reusit totusi sa trezim repede dar in prelungiri am reusit din nou contraperformanta sa ratam incredibil dar in schimb sa primim un gol foarte usor si n-am mai reusit sa egalam pana la final drept urmare ne luam adio de la Cupa Romaniei, o competitie pe care eu chiar imi pusesem in gand sa o castig.I-am certt pe jucatori si le-am zis ca voi astepta o performanta foarte buna de la ei in campionat si EL datorita acestei eliminari.

Am debutat pe teren propriu in EL cu cei de la CSKA Moscova si am pierdut la limita scor 0-1 desi am fi meritat cel puti un egal, ramanem cu victoria de la Metalist.

Rap 4

01862271466622887852.jpg

48290998257541834182.jpg

Dubla cu Palermo a fost un esec "la indigo" pentru noi. Pastore si Hernandez au fost mai mult dcat decisivi.Acestia s-au desprins in grupa fnd pe locul 1, iarnoi trebuia acum sa ne luptam cu CSKA pentru locul 2 si astat pentru ca cei de la Metalist reusisera 2 victorii cu cei de la CSKA, insa nu cred ca vor avea sanse in urmatoarele meciuri.

In campionat eram in continuare pe primul loc dupa 13 etape disputate cu 30 pct si cel maiprobabil lupta la titlu va fi in 3: noi, Urziceni si Dinamo.

Rap 5

19603521950627308787.jpg

17025835352731039154.jpg

Scor de tenis in fata Stelei si cine ar fi crezut? Ei bine scorul putea fi si mai mare avand in vedere ca i-am dominat foarte clar la toate capitolele si cu 3-1 la pauza, in a doua parte jocul a fost la discretia noastra pe langa cele 3 goluri mai ratand o sumedenie de ocazii.

Cu Rapid a fost probabil cel mai greu meci al sezonului, si chiar daca am condus de 2 ori in acel meci am reusit doar un egal, Dodo aducandu-le giulestelinor 1 pct dupa ce a marcat in proprie poarta.

In EL am primit vizita celor de la Metalist si nu a mai fost un meci la fel de usor ca in tur, insa am reusit vctoria si avand in vedere ca cei de la CSKA M. pierdusera cu Palermo, aveam nevoie de cel putin un egal in meciul cu ei pentru a obtine locul 2, asta in cazul in care Metalist ar fi reust o vctorie cu Palermo.Se anunta o ultima etapa de foc in EL.

Clasament tur:

http://uploadimage.ro/images/48205675521105715589.jpg

Desi nu jucasem cu Otelul, meciul fiind reprogramat din cauza meciurilor din EL, turul se incheiase pt noi pentru ca jucasem returul cu Gaz Metan. Asadar dupa 17 meciuri conduceam Liga lui Mitica cu 40 de puncte, sub noi aflandu-se Dinamo cu 37 pct si urziceni cu 32 pct.

Rap 6

68269113529233977498.jpg

63394178964992043370.jpg

Ce nu reusisem pe teren ptropriu am reusit la Moscova: o victorie.A fost un meci foarte greu si desi am castigat cu 2-0 am avut si noroc in acest meci, Kuciak facand si el un meci mare. A fost un meci in care, cand am avut ocazie clara de a marca am reusit sa o bagam in ate, in timp ce ei ne-au "furat ghnionul" si au ratat mult.presiunea a fost pe ei inca de la inceput si s-a vazut asta.

In cele 3 meciuri ramase pana la pauza de iarna,am avut 3 deplasari si iata ca una din ele a consemnat calificarea noastra mai departe alaturi de Palermo.In cele doua meciuri din liga 1am scos 2 egaluri cu acelasi scor, 1-1 cu Galati si CFR.Cu galatiul noi am condus inca din startul partidei fiind egalati pe final (min79) in timp ce cu CFR, Gladstone ne-a adus 1 pct prin golul dn minutul 90.

Intram in pauza de iarna in postura de leader, insa cu un avas foarte mic, de numai 1 pct in fata celro de la Dinamo (loc 2) care au 41 pct, in timp ce Urziceni sunt pe 3 cu 39 pct. Va fi o lupta interesanta dupa pauza de iarna.

Imediat voi pune si rapoartele (tot pe scurt) de dupa pauza de iarna.

;)

Link to comment
Share on other sites

In pauza de iarna m-am certat cu Wesley din pricina faptului ca acesta nu vroia sa-si prelungeasca contractul si astfel cei de la Sevilla au reusit sa ni-l "fure" fara nici un banut, acesta urmand sa mearga n Spania incepand cu 1 iulie 2011.Tot in mercato de iarna am reusit cu eforturi mari sa-l aduc pe Eric de la Gaz Metan pentru suma de 7,5 Mil.Cred eu ca acesta ne va ajuta in lupta pentru titlu.Chiar daca Sanmartean a jucat poarte bine in tur la mijloc achitandu-se foarte bine de sarcini si aducand chiar vctorii prin evolutia si pasele sale, Eric este clar mai bun decat acesta.

Rap 7

16671262158478036022.jpg

53745520360009979486.jpg

In prmul tur eliminator din EL am avut nesansa sa dam peste Liverpool, iar rezultatul a fost acelasi ca si cu Palermo, doua meciuri pierdute cu acelasi scor, desi in retur pe Anfield prima repriza ne-a apartinut dar n-am reusit sa marcam.

I campionat am disputat derby-ul cu Urziceni insa s-a terminat nedecis, 1-1, desi gazdele au jucat in 10 din min 29', dar jocul nostru n ua fost unul foarte bun.Dinamoau facut sieiun pas gresit si astfel diferenta fata de ei este acum de 3 pct.

Rap 8

62703969052914681979.jpg

39521238904499031014.jpg

Se apropia finalul de sezon si chiar daca obtineam victorii se vedea cum jocul nostru nu mai e acelasi si oboseala incepea sa-si spuna cuvantul, plus ca e greu sa te mentii pe prima pozitie, mult mai greu decat sa ajungi acolo.

In cele doua derby-uri cu Dinamo si Timisoara am clacat.In primul, chiar foarte important, Mauro Matos a primit rosu inca din minutul 6 si asta a decis zic eu soarta partidei.Papp a redus din diferenta in minutul 72 insa pana la final n-am reusit sa egalam. In meciu cu Timisoara parca am vazut jocul nostru cu CSKA Morcova din retur insa noi am fost in postura moscovitlor, timisorenii marcand la doua ocazi clare in timp ce noi am ezitat in fata portii.

Chiar daca pierdusem meciul cu Dinamo, ne mentineam pe prima pozitie cu 58 pct sub noi fiind Urziceni cu 56 pct in timp ce pe 3 erau acum Timisoara cu 53 pct, dinamovistii cazand pe 4 cu 52 de puncte pentru ca in afara victoriei cu noi au facut ceva pasi gresiti.

Rap 9 + 10

52825665720716073845.jpg

92885139335855735703.jpg

Asa cum spuneam oboseala incepea sa-si spuna cuvantul iar pe final de sezon nu aveam meciuri chiar usoare.Facusem deja un pas gresit pe teren propriu cu cei de la Branesti pe teren propriu si dferenta fata de Urziceni era doar de 1 pct.

In meciul cu Rapid din nou un jucator ne-a ingropat, de aceasta dataa fost Markovic care a deschis scorul marcand in proprie poarta, dupa care jocul a fost mult mai usor pentru giulesteni, dupa pauza majorand scorul, am reusit sa reducem diferenta si am avut si un gol anulat pe motiv de offside insa zic eu foarte eronata decizia asistentului.meciul s-a terminat 1-2 si traiam periculos finalul de sezon.Dupa acest rezultat trecusem pe doi, Urziceni avand 1 pct in fata noastra si mai aveam doua meciuri foarte grele cu Otelul si Steaua in timp ce ei mai aveau de jucat cu Dinamo si Sportul, deja retrogradati.

Am reusit o victorie la limita cu Otelul dupa ce am fost condusicu 1-0, iar urziceni castigasera cu Dinamo cu acelasi scor ca si noi, 2-1 iar ultima etapa venea cu slabe sanse pentru noi sa mai prindem primul loc, insa Sportul a reusit o evolutie buna si un autogol a lui Maftei in minutul 72 a ingropat Urziceniul.Asadar: Urziceni - Sportul 1-1 si Steaua - Fc Vaslui 3-0 si reusim sa luam titlu. Si cei de la Urziceni ar fi meritat acest lucur insa noi am condus ostilitatile mai tot timpul in acest sezon si ar fi fost nedrept oarecum sa pierdem chiar in ultimele 3 meciuri titlul.

Clasament final

11040873283856062003.jpg

71660898073140388724.jpg

Asadar am reusit inca din primul sezon sa castig campionatul, insa a fost foarte greu si obtinut la limita. Marea dezamagire ramane eliminarea din Cupa Romaniei, trofeu castigat de Timisoaara in fata celor de la Gaz Metan.In EL n-eam descurcat destul de bine si poate sezonul viitor vom repeta performata si in UCL.

Avand in vedere ce echipe vor reprezenta Romania sezonul viitor in Europa sper sa facem o figura frumoasa si sa aducem puncte multe Romaniei :P . Ar fi meritat si Gaz Metan sajoace in EL in opinia mea, la fel ca si in real life.

Am obtinut un trofeu inca din primul sezon asa cum mi-am dorit, insa ma gandesc ca in Liga 1 mi se pare cel mai usor sa obtii titlul daca treci la conducerea la una din cele 7 echipe mai puternice din Romania si cu 2-3 transferuri bune chiar nu ai cum sa nu castigi titlul.prima impresie e ca mi-a fost mult mai greu cu Tromso in Norvegia si cu Sheff Utd in albon decat cu Vaslui in Romania. Poate nu e chiar asa si jocul ma va contrazice,eu cred ca voi reusi,daca o sa pot contnua aceasta cariera, sa castig cate un trofeu si in celelalte 2 sezoane ramase di naceasta cariera.

Le multumesc celor care urmaresc acest topic si i rog sa ramana alaturi de mine in continuare.

Numai bine!

;)

Link to comment
Share on other sites

Bravo pentru titlu si naspa ca ai picat cu Liverpool in EL .... ii sustin dar e cea mai inconstanta echipa din cele mari ale Europei in FM si tocmai cu tine s-au gasit sa fie constanti.

La treaba cu liga 1 ai dreptate se castiga titlul mult prea usor .....daca si eu l-am luat cu Craiova din primul sezon si totusi chiar daca Craiova are cativa jucatori buni a trebuit sa fac si eu vreo 6-7 transferuri ca sa ajung echipele mari si de acolo a fost cam floare la ureche.

In sezonul actual am ajuns sa bag rezervele in cupa sa mai simt si eu adrenalina in afara de meciurile europene.

Link to comment
Share on other sites

Conferinta de presa

Dupa ce am vazut ca in primul sezon era sa pierdem titlul in ultimele 3 etape din cauz aunor arbitraje dubioase in meciurle cu Rapid si Branesti, dar si in urma evenimenteleor in care mai multi conducatori din Liga 1 implicati si acuzati ca au infiintat o noua "cooperativa" am stat devorba cu Porumboiu si i-am zis ca nu pot continua in aceste condtii si in celelalte 2 sezoane ramase din contract si cred ca ne vom strange mana si drumurile noastre se vor desparti acum.Sunt bucuros ca i-am oferit satisfactia castigarii titlului si ca am dus echipa in UCL, am creat unlot puternic cu care sper eu se vor descurca si dupa plecarea mea. Poate intr-o zi voi reveni la Vaslui insa momentan nu mai pot continua.

Porumboiu mi-a inteles situatia si mi-a urat succes in continuare.

Probabil dupa o mica vacanta voi merge in Anglia sau intr-o tara din nord (Norvegia,Suedia) pentru a prelua o echipa dintr-o liga inferioara si sper sa o duc pana in prima liga.

Multumesc cititorilor pentru sfaturile date in cariera cu Vaslui, o cariera incununata cu un titlu.Va astept parerile, sfaturle si criticile si pe viitor.

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

pentru cei care urmareau acest topic (si nu numai) tin sa va zic ca deja am semnat un angajament cu o echipa nordica. Ca tot am vizitat Suedia de catvea ori si in special Stockholmul, am zis sa aleg o echipa mica din apropierea capitalei Suediei.Initial am vrut sa antrenez echipa cartierului (regiunii) in care am stat si anume Rinkeby insa in cele din urma un amic suedez, jucator de fotbal de altfel, ma convins sa semnez cu Sollentuna United. Si mica comuna din "prelungirea" Stockholmului o vizitasem, chiar intr-o zi am trecut pe langa micuta arena pe care acestia isi disputa meciurile si sub privirile catorva suporteri acestia se antrenau.Asadar de acum pe micuta arena Sollentunavallen imi va rasuna vocea cand imi voi indruma jucatorii la antrenamente si in meciurile oficiale.Echipa este infiintata din 2006 si evolueaza in Second Division Norra Svealan, cea mai buna performanta a lor fiind locul 2 chiar sezonul trecut.Sper ca, daca nu inca din primul sezon, poate din al 2 lea sa o promovez si ma gandesc sa raman la echipa pana reusesc sa o duc in prima liga.

O sa revin cu detalii dupa primul sezon petrecut la noua mea echipa, si cred ca voi face in felul urmator: 1 rapor pe sezon sau 2, un scurt rezumat al sezonului, pt ca sunt doar 22 de meciuri de jucat plus ca in timpul meciurilor nu sunt pre multe faze de discutat (de obicei la acest nivel), iar in ceea ce priveste transferurile mare tam-tam nu e de facut, ca la o echipa ...mare.

E un mic "story" dar si in real life am vizitat micuta comuna, Suedia imi place chiar foarte mult.

Numai bine si bafta in carierele voastre!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,

am ramas in urma rau de tot insa am renuntat la aceasta cariera desi imi mergea bine.Promovasem dupa primul sezon iar in al 2 lea 3 sferturi din sezon m-am batut din nou la promovare desi nu aveam un lot fabulos, intr-un final am terminat al 2 lea sezon la mijlocul clasamentului insa oboseala ne-a afectat jocul reusind o performanta uriasa in Cupa Suediei castigand trofeul.

Se anunta un viitor destul de interesant cu aceasta cariera insa intre timp "m-am mutat" cu jocul pe un laptop si am pierdut carierele. Momentan am inceput o cariera cu CSMS Iasi dar cu un DB modificat de asta nu are rost sa prezint actuala cariera care o joc.

Sper ca intr-o zi, poate dupa un update la fm11 sau daca o sa achizitionez fm12 sa revin cu un story, pana atunci va urez multa bafta in toate!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

desi nu prea am mai postat nimic pe forum am urmarit unele subiecte, ultimul chiar si cu un pic tam-tam si aici ma refer la topicul dedicat competitiei de multiplayer. Observ ca unii sau mai retras iar discutiile apar ocazional, iar in ceea ce priveste story-urile sunt in cadere deliberata in ceea ce priveste interesul, multi au inceput si nu au continuat si nu ma refer neaparat la story ci si la salvarea respectiva, in fine si mie mi s-a intamplat....poate odata cu FM12 va mai creste interesul pt acest topic, cine stie...eu unul am ramas la FM12 (deocamdata) si chiar ma batut un gand si un chef de o noua provocare, o provocare care am zis eu o voi duce pana in momentul cand voi achizitiona fm 12 ( probabil anul viitor...) o provocare in care nu va fi nici un edit si nici un update, iar save voi da doar cand voi iesi din joc...si chiar daca unii zic in story-ul lor ca nu fac 'mismashuri" un load tot cred ca dau,,,sper doar sa-mi ajunga timpul sa va impartasesc aceasta "cariera",,,

Nedecis fiind in ceea ce priveste echipa pe care sa o preiau, am stabilit o lista cu unele echipe pe care eu le indragesc si nu sunt bine inradacinate in topul celor mai titrate cluburi (poate doar Spurs) pentru ca nu vreau sa am la discretie toate cele ci doar o echipa la care sa imi aplic cunostintele, asadar iata lista:

CS MUNICIPAL STUDENŢESC IAŞI

TSV BAYER 04 LEVERKUSEN

TOTTENHAM HOTSPUR FC

SS LAZIO ROMA

REIAL CLUB DEPORTIU ESPANYOL

TOULOUSE FC

SC HEERENVEEN

TROMSØ IL

CD NACIONAL FUNCHAL

DUNDEE UNITED FC

MALMÖ FF

Am ales site-ul random. org sa-mi aleaga echipa cu care voi semna si iata ce a iesit:

There were 11 items in your list. Here they are in random order:

  • MALMÖ FF
  • CD NACIONAL FUNCHAL
  • SS LAZIO ROMA
  • TOULOUSE FC
  • DUNDEE UNITED FC
  • SC HEERENVEEN
  • REIAL CLUB DEPORTIU ESPANYOL
  • TOTTENHAM HOTSPUR FC
  • TSV BAYER 04 LEVERKUSEN
  • CS MUNICIPAL STUDENŢESC IAŞI
  • TROMSØ IL

Timestamp: 2011-11-29 15:43:45 UTC

Asadar ne vedem peste ceva timp (cand voi fi disponibil sa-mi irosesc timpul liber sa redactez story-ul :P ) cand va voi prezenta unele detalii privind clubul, lotul, eventualele transferuri si recultate.

Numa bine!

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez faptul ca fiecare "raport" privind cariera va fi facut o data pe luna (ma refer o luna jucata in fm :P ) iar din meciurile jucate in acel interval va voi prezenta/analiza maxim 2....am decis sa aleg acest mod de prezentare pentru ca ar fi mai usor si pt mine si nici pe voi nu va voi plictisi cu rapoarte gen: "meci echilibrat...0-0...nimic de spus"...sper totusi sa va placa si sper sa realizez ceva cu MALMÖ FF.

ceau ;)

Link to comment
Share on other sites

sal'tare!

Iata cu ce tactica voi aborda primul sezon cu cei de la Malmo FF

1bd5_96a_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Avand in vede obiectivul stabilit si anume clasarea pe un loc ce ne va asigura participarea in competitiile europene si la o evaluare atenta a lotului am stabilit ca nu trebuie sa am o activitate prea mare pe piata transferurilor si m-am rezumat la 2 atacanti si un jucator de banda de profil tot ofensiv, iata mutarile:

159v_66d_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Iata si primele meciuri:

w9oh_1ba_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

In meciurile de pregatire ne-am descurcat, zic eu destul de bine adversarii crescand in valoare de la un meci la altul.

Sa va spun cum au fost primele doua meciuri din liga.Am debutat in fata propriilor suporteri iar asta avea o incarcatura speciala atat pentru mine ca nou venit pe banca tehnica, dar si pentru elevii mei care un pas facut cu dreptul in noul sezon le va oferi incredere si puterea de a crede ca vor face performanta evoluand sub stindardul 'bleu".

1idn_7ec_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Chiar noii veniti, Lobaton, Bah si El Kabir au stat la baza acestui rezultat bun, insa s-a vazut ca pentru a lucra eficient ca si grup nu doar 3 jucatori trebuie sa aiba evolutii bune ci toti cei 11 jucatori care intra in teren, drept dovada ca dupa ce am condus cu 2-0 ne-am vazut egalati si doar cu sprijinul suporterilor si experienta unui atacant valoros am reusit sa obtinel primele 3 puncte din noul sezon.

Leasson learned: unitate grupului aduc victoriile, experienta te salveaza doar in unele momente critice, nu trebuie sa te increzi numai in ea,

MoM: El Kabir (atacant)

ugnq_e1e_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Dupa cum spuneam in concluzia de dupa meciul din prima etapa, experienta nu e o conditie necesara si suficienta in fotbal, iar cu Hacken am reusit din nou o evolutie buna in faza de atac dar dezechilibrul dintre linii a facut ca la final, de aceasta data, adversarii sa fie cei care profita de concentrarea si cooperarea intre toti jucatorii in timp ce noi am clacat si am luat golul cu numarul 4 din acest meci. E bine sa faci parte dintr-un spectacol, dar si mai bine e sa fii tu cel aplaudat frenetic.

Una calda una rece, oare cum vor fi urmatoarele evolutii? Ramane de vazut.

Ceau!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare,

am terminat primul sezon cu Malmo FF insa nu a fost unul conform asteptarilor si asta nu pentru ca nu aveam un lot competitiv ba din contra mutarile pe piata transferurilor au fost putine din partea mea, iata:

159v_ebf_u8zxv.png

Asadar doar 5 mutari din care doar 3 au fost jucatori pe care m-am bazat cat de cat: Bah,El Kabir si Hagen.Problema a constat in faptul ca desi am mentinut constant o formula de start si o tactica, baietii nu reuseau mai mult de 3-4 meciuri consecutive bue, in care sa castigam toate cele 3 puncte sau sa luam punct. Au fost meciuri pierdute nemeritat insa asa e fotbalul...

Iata evoluria din tur:

su68_00c_u8zxv.png

Ma asteptam la un retur mai bun pentru ca inca aveam sanse la locurile de EL insa returul a fost chiar si mai prost,si chiar si asa cu 4 etape inainte de final mai puteam ocupa pozitia a 3 a dar am reusit doar o victorie chinuita cu GAIS acasa, o codasa, in rest 3 infrangeri, iata si returul:

uipg_abc_u8zxv.png

Despre cupa nu am ce va spune penntru ca am fost eliminat inca din primul tur in care am intrat, in urma meciului cu rivala IFK Goteborg, in fine a fostsi un adversar pe masura.

Asadar un prim sezon de la care eu vroiam multe dar jucatorii mei nu au putut, chiar nu au putut si nu vreau sa fac mare tam tam pe piata transferurilor nici pentru sezonul 2 pentru ca lotul este destul de tinerel plus ca vreau si o stabilitate financiara, ramane de vazut ce va fi, oricum ma astept la un sezon la fel de greoi.

Clasament final:

2gom_302_u8zxv.png

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

dupa ce nu am rupt gura targului in primul sezon ma gandeam ca vom reusi sezonul urmator sa fim mai eficace si implicit sa ocupam o pozitie demna de statura clubului Malmo FF.

Dupa ce in pregatiri lucrurile aratau bine, desi baietii s-au "incalzit' mai greu, uite sezonul 2 pentru mine...pentru noi...batea la usa. Dupa ce am vazut progranul meciurilor ma gandeam ca vom putea lua o initiativa buna chiar pentru locul 1, insa baietii mei credeau ca va fi la fel de usor ca in meciurile amicale, sa marcam usor in fiecare meci...continuarea?! am inceput dezastruos sezonul 2, cu meciuri pierdute desi aveam ocazii clare de a marca...fusesera 6 meciuri fara victorie, 5 infrangeri si un egal desi bag mana'n foc si zic ca puteau sa fie 6 victorii pentru noi..am ales sa-i cert pe baieti abia dupa a 5 a etapa..ma gandeam ca voi fi dat afara...Ei bine in a 6 a etapa am jucat acasa cu orebro, leaderul la zi, mi-au ascultat sfaturile, insa tot am pierdut, Orebro fiind intr-o forma clar mai buna decat noi...asteptam reactia conducerii insa ei mi-au zis ca nu ma vor demite dar nu imi vor prelungi contractul daca echipa va continua in maniera asta, iata:

ki2u_c86_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Rand pe rand jucatorii veneau si se plangeau de atmosfera de la club, ba ca nu imi teleg sfaturile, ba se cearta intre ei...si chiar jucatori de la care nu ma asteptam;

ki2u_0e3_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

De aceste 'mici scandaluri" au auzit cei de la AIK si cum si la ei lucrurile nu erau prea roz au incercat sa ma ademeneasca cu o oferta:

ki2u_db8_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

poate unii ar fi acceptat, insa sunt genul de manager care atunci cand crede ca nu mai poate face nimic pentru echipa, pleaca cu fruntea sus si isi asuma responsabilitatea pentru modul in care a lucrat, ori eu credeam ca inca ne putem redresa...

Ei bine imi stiam jucatorii si mai bine decat se stiau ei, iar asta s-a vazut cand usor usor ne-am revenit...au urmat 4 victorii si un egal, dupa care am clacat in cupa, in fata modestei Vasby dupa prelungiri, desi si acest meci a fost la discretia noastra dar am ratat foarte mult.Oricum eu vroiam sa ne revenim in campionat si sa demonstram ca meritam sa fim pe podium.

Dupa eliminarea din cupa, au urmat inca doua victorii, dar desi echipa era in crestere de forma, unii jucatori imi ignorau sfaturile si in continuare mentineau o atmosfera nefasta in lot..nu puteam renunta la ei deoarece faceau parte din primul 1...erau jucatori pe care ma bazam. Asta ma dus cu gandul ca poate de asta nu se poate mai mult la echipa, poate eu sunt cauza si am convocat o sedinta cu cei din conducere, cu staff-ul si cu jucatorii si le-am explicat decizia pe care urma sa o comunic tuturor..."probabil eu sunt vinovatul pentru inconstanta acestei echipe si drept urmare dupa aceasta sedinta imi voi prezenta demisia. Ma bucur ca am colaborat cu voi si va urez multa bafta in continuare si sper sa nu ne intalnim ca adversari." Conducerii le-am transmis ca am luat aceasta decizie acum pt ca era si o minivacanta pricinuita de CE 2012 si vor avea timp sa gaseasca pe cineva mai bun, vor avea timp de gandire.

ki2u_da6_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Iata evolutia echipei:

145p_87f_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Clasamentul in momentul in care am lasat echipa:

2tsn_2bb_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Acestea fiind spuse, se pare ca va trebui sa astept o noua provocare...un nou contract, ramane de vazut poate dupa sarbatori voi analiza ofertele primite si ma voi decide unde voi...profesa.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare si La Multi Ani tuturor!

Asa cum va spuneam o lasasem pe Malmo FF in sezonul 2 dupa ce incepusem cam prost sezonul dar reusisem sa o readuc pe linia de plutire si totusi atmosfera din lot nu era una tocmai buna in pofida incercarilor mele de a schimba acest lucru si in urma unei sedintecu intreg staff-ul am luat decizia de a ma desparti de formatia suedeza. Am 'revenit" in tara sa-mi petrec sarbatorile si cu acest prilej am stat de vorba cu oamenii din conducerea noii echipe a Iasului si anume CSMS, subiectul principal fiind o colaborare pe termen lung si dupa lungi discutii, am cazut la o intelegere ca in momentul instalarii FM12 sa preiau echipa.

Si ca sa fie munca mai interesanta in aceasta cariera, am instalat si patch-ul cu noul sistem competitional (NCSR) chiar daca din cate am observat, in noul "sistem" CSMS face parte din Seria 1 insa le are ca adversare pe puternicele FC Timisoara, UTA sau Gloria Bistrita. Desi nu dau o mare importanta pentru "media prediction" sa treci totusi de la un MP locul 2 la MP locul 6 si cu astfel de adversare precum FC Timisoara, chiar va fi greu sa o readuc pe CSMS foarte repede pe prima scena fotbalistica, dar am sa incerc sa o fac in cel mult 3 sezoane si odata ajuns acolo vreau sa nu ne facem de ras.

Asadar:

ejnt_162_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

Pentru primul sezon avand in vedere ca nu voi dispune de un buget de transferuri, voi incerca sa fac fata obiectivului stabilit, clasarea in prima parte a clasamentului, cu jucatori adusi gratis sau imprumutati.

Inainte sa incep noua mea cariera o sa va prezint si team reportul:

1rs1_dcb_u8zxv.pngUploaded at Picoodle.com

C'ya! ;)

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma gandesc ca in sezonul doi cu cateva mutari bune prind macar locul 2, dar daca voi putea inca din acest sezon(desi nu cred) sa promovez va fi foarte ok.

O chestie ciudata sau interesanta nici nu stiu cum sa-i zic la acest patch NCSR mi se pare faptul ca nu pot avea mai mult de 3 jucatori imprumutati, am vrut sa aduc cativa jucatori dar am primit un mesaj ca nu pot avea mai mult de 3 jucatori imprumutati la echipa, desi cand am preluat echipa deja aveam 4 astfel de jucatori, in fine...va fi greu in aceste conditii pentru mine neavand la dispozitie un buget de transferuri...

Voi reveni cu detalii la noapte sau maine dimineata...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy