Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

@ Bogonici:

Nu stiu daca reputatia echipei e neaparat singurul impediment care sta in calea transferurilor de jucatori de valoare din campionatele puternice.Si la mine in aceasta cariera pur si simplu, desi Gaz Metan doar doua sezoane a stat mai bine si chiar in unul a jucat prin tururile preliminare ale EL, in rest nu aratat nimic dar in continuare este pe primul loc la reputie Este si asta ceva insa, ca si in real life, e aproape normal ca jucatorii cu "nume' din afara sa nu isi doreasca sa vina in Romania...in Liga 1.

EU unul nu am adus astfel de jucatori si chiar mia putini din spatiul european. Trebuie sa iti alegi o strategie de a aduce jucatori dar asta depinde de clubul ;a care esti si ce isi perminte acel club inca de la primul sezon dupa ce ai "semnat" cu ei. Ca sa te conving cam cum au stat lucrurile la mine iti arat cam ce nationalitati am adus eu in primele sezoane;

Sezon 1:

1 x Burkina Faso

3 x Serbia

1 x uruguay

1 x Brazilia

1 x Coasta de Fildes

1 x Romania

2 x Mexic

Toti au venit liberi de contract.

Sezon 2:

2 x Brazilia

1 x Mexic

4 x Romania

1 x Franta

1 x Nigeria

1 x Letonia

Cel din Nigeria a venit pt 60k, francezul imprumut pentru 14k si unul din romani pe 16k, restul au venit liberi de contract.

Sezon 3:

1 x Franta - e vorba de jucatorul imprumutat sez trecut pe care am reusit sa-l conving sa semneze cu noi pt ca ii exprira contractul

1 x Serbia

1 x Brazilia

Sezo 4:

1 x Honduras

1 x Georgia

2 x Romania

1 x Ucraina

1 x Belarus

1 x Bolivia

1 x Venezuela

Toti au venit liberi de contract.

Sezon 5:

1 x Argentina

1 x Georgia

1 x Polonia

1 x Brazilia

1 x Coasta de Fildes (1,5 Mil)

1 x Romania (2,5 Mil)

Primii 4 au venit liberi de contract.

Sezon 6:

1 x Romania (1,8 Mil)

1 x Nigeria (1 Mil)

1 x Coasta de Fildes (1,8 Mil)

1 x Senegal (700k)

Sezonul 6 inca nu l-am prezentat pe forum desi l-am terminat insa nu am avut timp sa "insir evenimentele".

Dupa cum poti vedea, mai bine de 4 sezoane la echipa au venit multi jucatori liberi de contract si asta deoarece situatia financiara a clubului nu era una foarte buna si nu imi permiteam sa ofer anumite sume pe jucatori ci doar contracte.

n primul rand m-am axat pe ceea ce am avut nevoie, atat din punct de vedere al acoperirii lotului cat si in ceea ce priveste tactica / tacticile pe care vroiam sa le folosesc.

Sunt tipul de 'manager' care vine cu o tactica sau doua de baza si fac transferuri in funtie de acea tactica.

Intamplarea face ca acei jucatori adusi s-au pliat bine pe tactica folosa de mine, rezervele si-au facut si ele treaba, iar asta a fost un factor pozitiv si decisiv in obtinerea unor performante.

Odata cu performantele au venit si banutii in contul clubului si usor, usor am inceput sa aduc si jucatori nu doar liberi de contract si asta a inceput din sezonul 5 dupa cum poti vedea.

Dar ce vreau sa specific este faptul ca nu au venit jucatori de la echipe puternice din Germania, Italia, Spania sau Anglia.Culmea e ca unii din jucatorii mei au inceput sa primeasca numeroase oferte de la cluburile de afara.

Asadar venirea jucatorilor cu impact mare in Liga 1 depinde de multi factori.

Diseara sau maine dimineata voi incerca sa va povestesc ce s-a intamplat cu CSMS Iasi in sezonul 6. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Astazi o sa aflati ce s-a intamplat cu CSMS Iasi in sezonul 6.

"Diseara sau maine dimineata voi incerca sa va povestesc ce s-a intamplat cu CSMS Iasi in sezonul 6"

Cand o sa te tii si tu "mai mult" de un story atunci o sa mai ai dreptul la replici in ceea ce ma priveste, in legatura cu acest subiect devenit "tabu" pentru tine.

Link to comment
Share on other sites

65047248547556217788.jpg

Radu Paraschivescu, ProSport: - Buna Bogdane si la mai multe!

Bogdan Bucos, head coach CSMS Iasi: Buna ziua maestre! Multumesc! Deja e al 3 lea "trio" si imi urati la mai multe, e ceva.

RP: - Pai de ce nu?Iata ca incepem interviul cu un al 3lea happy end pentru echipa condusa de tine.

BB: - Stiti cum e, daca am sti deja sfarsitul, indiferent despre ce am vorbi, probabil nu ne-am mai apunca de acel..."ceva".

RP: - In munca antrenorilor, poate mai apasat decat in alte meserii, priceperea asigura mult, dar nu tot. De unde vine "completarea diferentei" la antrenorul Bogdan Bucos?

BB: - Din acele ore nedormite vizionand meciuri, din acele momente de sfatuire cu staff-ul tehnic, cu scout-eri.

RP: De ce crezi ca antrenorii romani sau mai bine zis, antrenorii care activeaza in Romania nu pot avea decat succese sporadice si limitate in timp, cazurile Dan Petrescu - U Urziceni si D. Muntenu - O. Galati dovedind acest lucru. Ce ne sau ce le lipseste?

BB: - Aceste doua exemple, au avut sansa sa faca mai mult. dar in opinia mea, unuia i s-a tras linia "pana aici" de catre Bucsaru, in timp ce Dorinel s-a lovit de cealalta limita "atat putem" demonstrand acest lucru prin rezultatele obtinute mai apoi.

RP: - Si limita ta care este?

BB: Desi domnul Giga' s-a mai "trezit" si el cateodata sa fie fantezis, luand anumite decizii, mai mult sau mai putin pripite, a ajuns in cele din urma la ceea ce eu si staff-ul ii spuneam; "datoria dumeavoastra e sa fiti alaturi de echipa din doua puncte de vedere: financiar si spiritual" de restul trebuie sa ne ocupam noi pentru ca de asta am fost angajati. Stim cu totii ca domnul Antohi figureaza, in mod oficial, drept cel "cu banii", dar la fel de bine stim ce rol are presedintele de onoare, ca de el vorbim acum, domnul Nichita.

RP: Sa revenim la acea "completare a diferentei" in rolul tau la echipa.Transferurile au contat mult in acest al 6 lea sezon?

BB; - Din moment ce incepi sa platesti sume, destul de frumusele pentru Liga 1, pe anumiti jucatori, poti spune ca ar trebui sa conteze si acest aspect.Inca de la sfarsitul sezonului 5 am reusit sa obtinem semnatura a doi atacanti si aici este vorba despre Bogdan Dican, care ne-a facut viata grea ori de cate ori a jucat impotriva noastra cu echipa sa, FC Brasov si despre ivorianul Kevin Kone, un jucator tanar pe care eu il compar cu fostul atacant al CFR-ului, Lacina Traore.

53399042955761784205_thumb.png

36568321163041419815_thumb.png

RP: - O schimbare de generatii?

BB: - Am putea vorbi si despre acest lucru, avand in vedere ca am mai adus patru jucatori tineri, promitatori si valorosi: Andrei Nagy (GK - 1,8 Mil), Moussa Sagna (WBL - 700k), Bakary Diallo ( WBR - 1,8 Mil) si Osita Obionah (WBL - 1 Mil).

RP: - Cedarile au fost mai numeroase dar la buget au contribuit cam putin, cum asa?

BB: - Pai poate doar Kovacs care a plecat la Rapid pentru 200k, Sylla la Osasuna pentru 240k si Gilnics la vaslui pentru 500k erau jucatori pe care am putut avea pretentii financiare, in rest au plecat fie liberi de contract, fie nu-si mai doreau sa ramana la Iasi pentru ca nu mai erau "o prioritate" in lotul echipei, spre exemplu Clayton sau Pascalau.

RP: - Vorbeam la inceput de acest al 3 lea happy end, pentru ca pentru a 3 a oara ai reusit sa obtii toate trofeele cu CSMS Iasi.Cum a decurs campionatul in viziunea ta.

BB: - Stiti ca am inceput dezastruos din punct de vedere al rezultatelor. Castigasem, din nou, Supercupa in fata celor de la U Cluj (3-1) insa meciurile de debut in noul sezon cu UTA, Brasov si Dinamo le-am pierdut si deja dupa 3 etape eram departe de podium.Din punct de vedere fizic stateam destul de bine, insa ne lipsea concentrarea in anumite momente ale jocului.

RP; - Este asta cea mai grea parte pe care antrenorul trebuie sa o descopere la echipa sa?

BB; - Nu poti doar dupa un meci sa pui o sentinta, indiferent despre ce ar fi vorba, ori la noi au fost 3 meciuri in care jucasem bine dar adversarul ne-a taxat atunci cand "a trebuit" pentru ei si noi nu reuseam sa o scoatem la capat dupa aia.

RP: - Si acele momente erau...?

BB: - Dupa o discutie cu Cristian ne-am dat seama ca echipa juca mult mai bine din moment ce reusea sa deschida scorul sau cel putin sa aiba primele ocazii destul de timpuriu intr-un meci, dupa care jocul tehnic pe care echipa noastra il putea presta era naucitor pentru echipa adversa care trebuia sa atace.

Drept urmare am stabilit cu Cristian ca, de la urmatorul meci trebuie sa facem in asa fel incat din prima secunda a meciului sa punem presiune pe adversar, indiferent ca jucam acasa sau in deplasare, sa atacam si sa stam in presing daca pierdem mingea.Au urmat 8 meciuri in campionat in care nu am luat nici macar un gol si am marcat de 26 de ori.

RP; - Au fost adversari atat de slabi sau intr-o lipsa totala de forma de au urmat aceste rezultate sau voi chiar...?

BB; - Jucasem printre altele si cu Gaz Metan,Vaslui, U Cluj, Steaua, echipe inca pretendente la performanta, noi doar gasisem punctul slab al echipei si aproape ca l-am eliminat.

RP: Cum adica aproape? Pai pana la pauza de iarna CSMS Iasi a pierdut doar la Timisoara cu 2-1 si a facut un egal 1-1 cu UTA pe teren propriu. Mie mi se pare ca echipa juca chiar perfect, a obtinut in rest doar victorii.

BB: - Da, asa este. Dar au fost si victorii la limita, victorii in care as putea spune ca am "suferit; cu Rapin (3-2) si cu Dinamo in ultima etapa a turului(1-0).

83574300315873223554_thumb.png

45800827014655613313_thumb.png

RP: - Cumva s-a asemanat inceputul de sezon cu inceputul returului?

BB: - Da, fara doar si poate da. Pai incepusem cu o victorie 4-1 cu Gaz Metan dupa care am pierdut noi cu 1-4 chiar pe teren propriu cu Viitorul Constanta. Un meci slab, cu o eliminare timpurie(min 2) a lui Dican.Din nou echipa dadea semne de slabiciune, momente care adversarul le-a "vazut' si le-a speculat.

RP: - Dar echipa, din nou, si-a revenit.Un alt moment magic al tau si a lui Cristian sau...?

BB; - Mda, insa de aceasta data mometul magic s-a intitulat "discutie cu jucatorii".Am stat mult de vorba si cu fiecare in parte.Sedintele tehnice au fost inlocuite in mare parte cu astfel de momente...psihologice ca sa zic asa.

RP: - Si totusi...

BB; - Da, a venit si acel "si totusi..' cand cu patru etape inainte de final aveam un avantaj minim(1 pct) in fata celor de la Dinamo si urma meciul cu Steaua de pe teren propriu. echipa era decimata si fortat de imprejurari am trimis in primul 11 doi jucatori de la tineret, Nicoara(DC) si Badea(MR) Lotul subtire si titularizarea celor doi juniori ne-a costat.Primul gol al oaspetilor fiind marcat exact pe acea axa Badea - Nicoara.Stelistii au trecut usor in banda dreapta dupa care pozitionarea proasta a lui Nicoara a dus la deschiderea scorului. Am incercat sa "redefinesc liniile tactice" dar parca ai mei s-au debusolat total, iar stelistii au dat lovitura decisiva. era prima victorie a Stelei pe Emil Alexandrescu in fata echipei noastre.Din acel moment simteam cum munca depusa in acest sezon se ducea pe apa sambetei.

RP; - Sa inteleg ca din cauza celor doi juniori era sa o coste titlul pe CSMS Iasi?

BB; - Nu, chiar nu am dat vina deloc pe cei doi. Cei doi au ajuns in acea postura din prisma unor anumitor probleme de lot si atata tot.In alte conditii ei nici nu ar fi prins lotul largit pentru acel meci.

RP; - Ce a urmat si ce...ce schimbari s-au facut cu trei etape inainte de final?

BB; - Ce schimbari? Doar nu eram nebun sa fac shimbari cu trei meciuri inainte de finalul sezonului. Unii jucatori accidentati si-au revenit in timp ce altii au venit dupa suspendari si lotul isi avea "miezul" aproape complet.

Tot ce am facut e sa ne rugam ca cei de la Dinamo, care aveau doua puncte avans, sa se impiedice in unul din cele 3 meciuri ramase.

RP: - A fost precum o cursa de cai decisa la fotografie?

BB: (razand copios) - Chiar ca asa.Ca bine ziceti! Pai se ajunsese la ultima etapa si Dinamo tot avea acel avans de doua puncte in fata noastra. Ei jucau in ultima etapa la retrogradata TG Mures, in timp ce noi jucam cu Rapid pe teren propriu, echipa ce spera la locurile de EL.

RP: - Sperantele erau minime sau...?

BB: - Mie unu nici nu imi statea gandul la TG Mures. Eu vroiam, macar, sa nu pierdem din nou in fata fanilor si mai ales in ultimul meci.Ma gandeam sa nu se repete "isprava" din meciul cu Steaua.

RP: - Isprava s-a repetat intr-un fel sau altul nu? (radea el stiind ca imi voi da seama la ce se refera).

BB: - Da, insa s-a intamplat la Tg Mures. Noi am Castigat cu Rapid, 2-0 si cainii rosii ne-au oferit un titlu pe tava, nu ca nu l-am fi meritat. EI au pierdut cu 1-0 si uite asa CSMS Iasi a obtinut inca un titlu.

19150895925693544916_thumb.png

39265384571678443359_thumb.png

RP: - A fost un titlu castigat sau pierdut?Al cui este meritul mai mare ca a fost,zic eu, un sezon echilibrat?

BB: - Si una si alta.Este meritul lui Dinamo ca s-au tinut si ei tari si au facut unsezon bun si "nemeritul" nostru ca nu am transat aceasta lupta cu cateva etape inainte de final.

RP: - Pai daca "s-a si pierdut", cum si unde?

BB: - Sincer, la meciurile directe cu Dinamo, asta desi pare absurd dar am sa va explic si dece: pai daca noi am fi facut doar egal cu Rapid si ei ar fi pierdut totusi cu Tg Mures, ar fi fost egalitate intre noi, DOAR CA noi ne impusesem in meciurile directe.

~~~

RP: - Cupele?!

BB: - Europene?

RP: - Nu sau ma rog, ajungem si la alea. Ma refer la Cupa Ligii si Cupa Romaniei, celelalte doua trofee pe care CSMS le-a castigat pentru a 3 a oara.

BB: - Cupa Ligii, hmm, pai pana sferturi nu am avut emotii.Atunci am jucat cu Dinamo si ne-am impus cu 2-1 dar chiar daca a fost o victorie la limita, cainii marcasera printr-un autogol al nostru in rest nu au jucat nimic, absolut nimic. Apoi au urmat emotiile din finala cu U Cluj dar chiar daca U au jucat bine, poate pentru prima data dupa mult timp in meciurile cu noi, reusita din min 61 a lui Kone a facut ca tot noi sa castigam acest trofeu.

RP: - Si despre traditie?Despre cupa de traditie a Romaniei ce ai de spus?

BB: (cand am auzit ca intrebat ma pufnit rasul) - Paii...pai...

RP: - De ce razi?

BB; - Pai e cam acelasi scenariu ca si in Cupa Ligii.

RP:- Cum adica?(facea el pe neinformatu')

BB: - In turul 7 tot Dinamo era sa ne puna "piedica" in drumul nostru spre marea finala, insa am fost, in acel meci, mereu cu un pas inaintea lor si ne-am impus cu 3-4.

10493633834091013641_thumb.png

Apoi emotiile s-au mutat, nu in finala, ci in semifinala acolo unde am dat peste FC Timisoara. A fost greu pentru ca la meciul tur de acasa eu fusesem suspendat de Federatie si pe banca a fost doar Cristian, dar mi-a ascultat indicatiile si am reusit sa castigam cu 2-0, iar in retur am stat "la cutie" si am lovit pe contraatac, castigand si acolo cu 0-1.

RP: - De ce emotiile au fost mai mari in semifinale decat in finala?

BB: - Pai in finala urma sa intalnim echipa gorjeana, Pandurii Tg Jiu, echipa care se zbatea la retrogradare. La urma urmei s-a vazut si in scorul final (6-0) al finalei ca nu am avut emotii prea mari.

RP: - De ar fi atat de usor de obtinut trofee precum o spui.

BB: - Pai sezonul acesta cel mai greu a fost sa obtinem titlul, pentru ca restul, as putea spune, a venit de la sine.

~~~

RP: - Cupele Europene? UCL, ca tot te grabeai tu sa ajungem acolo. Cum a fost?

BB; - Asta a fost "cireasa de pe tort si nu a fost cu Horia Varlan ci cu CSMS Iasi by Bogdan.

RP: - A fost mai usor in calificari decat in EL?

BB: - Pai am avut un coeficient bun si chiar putin noroc.In turul preliminar am jucat cu Ekranas (Lit.) si ne-am impus lejer 2-0 acasa si 2-4 in Lituania insa sa stiti ca in playoff cu Shamrock Rovers am avut ceva emotii. Echipele precum cea din Irlanda pot oricand sa produca o surpriza.Acasa am avut chiar noroc cu golol care ne-a "descatusat", golul din min 45+1 a lui Tanoh, apoi a urmat o repriza mai usoara si ne-am impus cu 2-0.In Irlanada am jucat deschis si cele doua goluri marcate de gazde nu au fost de ajuns pentru ca noi am marcat de 4 ori, scor final 2-4 si 2-6 la general si ne asteptau grupele.

RP: - Al naibii grupe, asai?!

BB; - Oricine ar fi jucat in aceasta grupa cu BARCELONA, SPORTING si DINAMO KIEV ar fi spus acelasi lucru.:

RP: - Va avantajat programul meciurilor din grupe sau nu pana la urma?

BB; - Daca ne gandim ca in primele doua meciuri am jucat pe Camp Nou si apoi acasa cu sporting as putea spune ca a fost un "program nesimtit".Am pierdut totusi admirabil cu Barca, nu am jucat crispati dar scorul arata mai drastic decat situatia care a fost in teren, dar 4-0 pana la urma nu e un scor rusinos pe Camp Nou, pentru o echipa ca noi.

Dupa asta am avut un ghinion teribil. Am jucat formidabil cu Sporting acasa, am deschis scorul repede in min 18 prin Kone dar inainte de pauza oaspetii au egalat (min 45+1) si asta parca ne-a molesit. Am incercat sa trecem din nou in avantaj in partea secunda dar...dar in min 61 tot ei au marcat printr-un sut frumos. Se pare ca da, "o echipa puternica castiga si cand nu joaca bine" cam asta imi spuneam eu dupa meci.

RP: - Mai credeati dupa acele doua infrangeri ca veti reusi sa obtineti macar locul 3?

BB; - Nici Kievul nu jucasera bine dar se pare ca nici noi nu o duceam mai bine.

RP; - Ce a urmat?

BB: - Pai stim cu totii: am jucat din nou superb si contra celor de la Dinamo chiar la Kiev, am reusit sa revenim de la 1-0 insa in cele din urma scorul a fost 2-2, dar un scor care totusi ne avantaja. Acasa pur si simplu i-am spulberat pe cei de la Kiev ~ 5-0 si se parea ca doar un nou ghinion ne mai putea fura pozitia a 3 a in grupa.

RP: - Si...in cele din urma CSMS Iasi desi se multumea cu putin, i s-a dat o sansa.

BB; - Da, si inca ce sansa.Barca era deja calificat in optimi, dar de aceasta data, culmea, pe Emil Alexandrescu a venit si Messi, dar cei care ne-au dat batai de cap au fost Fabregas si Afellay care au si marcat.Dar cei care aveau sa se afirme dupa acest meci erau Kone (min 49,65 si 81) si Tarnowski (min 22). Stiti cu totii ca am avut si 3-1 la un moment dat insa scorul final a fost 4-2

RP; - Invidiosii au oftat si au zis..

BB: - Da, da, stiu ce au zis. Ca Barca era calificata, ca nu stiu ce si nu stiu cum, dar tot o victorie in fata Barcei cu 4-2 ramane.

RP; - Sporting se impiedicase cu cei de la kiev si va dadeau sperante pentru ultimul meci din grupe.

BB: - da, asa a fost, dar sincer, multi ne-au dat o sansa la un rezultat bun acasa cu BArca dar la unul obtinut in Portugalia...nicigand.

RP: - De la optimi EL la optimi UCL. Pas important, noroc sau chiar CSMS Iasi joaca un fotbal placut.

BB: - Eu iti voi raspunde invers. CSMS a demonstrat ca joaca un fotbal placut, indiferent cu cine joaca, apoi, noroc a avut si Barca cu noi ca nu a ramas scorul 3-1 nu? Despre pasul din EL in UCL pot spune doar ca il meritam, doar ca nu ma gandeam ca vom trai 'pe picior mare" mai ales dupa tragerea la sorti.

RP: - Kevin Kone a deschis scorul la Lisabona in acelasi minut ca si cu Barca acasa. A fost acesta un semn?

BB: - A fost, insa unul rau pentru gazde. In acel moment trebuia doar sa gandim bine, tactic, meciul. Ei trebuia sa atace si fara doar si poate jocul nostru bun pe contre trebuia sa mai dea macar un rezultat si cam asa a fost.Treptat ei au gresit si a fost fatal pentru ei, inca doua goluri si eram in optimi, golul lor din min 90+2 fiind doar pentru statstici si onoare (1-3).

87549905680170519326.png

RP: - Un vis...trait pe "Teatrul Viselor".

BB: - Da, pacat as putea spune. Sa dai peste Man Utd. Erau si mai putine sperante decat cu Barca dar am sperat.

RP: - dar totusi erau optimi, nu?

BB: - Da dar...risc sa spun ca daca ar fi fost o dubla in grupe speram la mai mult.

RP; - Si totusi acasa in min 60 era 1-1.

BB; - Pai reusisem sa egalam prin Todua in min 60 dar ne-am bucurat putin de acel gol pentru ca Hernandez ne-a 'ars" a doua oara in min 79.

RP: - Crezi ca altul era rezultatul daca ei nu marca in min 45+1?

BB; - Da, sigur ca da. Poate inscriau de 5-6 ori in repriza secunda. Nu poti sti niciodata, mai ales cu Man Utd.Mai mult de 0-0 sau 1-0 nu puteam obtine...cred.

RP: - Cum a fost pe Old Trafford?

BB: - Frumos, dar nu mi-a placut a....aaa..

RP; - A fost o faza la 0-0 cand cei de la Man Utd au scapa pe contra si asistentul a greist grav:

73511067882269123882.png

RP: - Pai nu e o faza la care va avantajat?

BB: - Ba da, dar la nivelul asta sa iei parte la astfel de gafe...cum sa dai offside la Rooney cand nici macar unul din jucatorii lui Utd nu erau in offside.

RP: - Se intampla si la case mai mari.

BB: - Mda, dar apoi ne-au scos oricum fotbalul din cap. Noi am cazut fizic si ne-au taxat, iar scorul, 5-1 e mai mult decat echitabil.

RP; - Care sunt pana la urma cele mai mari bucurii din acest sezon?

BB: - Pai am ajuns in optimile ligii, asta ar fi unul, al 2 lea ca am batut pe Barcelona si al 3 leaa ca acest tanar atacant, kevin Kone a reusit sa catige titlul de golgeter al UCl in acest sezon cu 15 reusit.

RP: - Pe final, care sunt planurile de viitor?

BB: - Sincer, vreau sa intarim echipa si sa trecem din nou de grupele UCL.E frumos sa fii acolo.

RP;- Multa bafta atunci!

BB; - Multumeesc!

Link to comment
Share on other sites

14979708692404097636.png

05004652827521549200.png

26194723570005267364.png

56725760115450222229.png

Acesta este lotul de jucatori cu care CSMS Iasi va aborda, in principal, sezonul cu numarul 7.

Miscari destul de serioase in ceea ce priveste transferurile:

40092795410581824356.png

Aproximativ 15 Mil pentru a crea un prim 11 competitiv si puternic pentru Grupele UCL si o garantie pentru castigarea unui noi titlu.Acestea vor fi, obligatoriu, obiectivele stabilite pentru SEZONUL 7.

2,5 Mil pentru un jucator adus sub forma de imprumut poate pare destul de mult, dar l-am urmarit, iar cei de la Arsenal au acceptat oferta noastra.Un jucator ca el merita sa joace chiar si un singur sezon.Cred ca Arnaud va face diferenta in multe din meciurile noastre.

Am preferat sa fac si cel mai scump transferi intern, cu gandul ca acei bani plecati la U Cluj vor ajuta echipa din ardeal sa fie una din echipele care sa ne fie alaturi in cupele europene.Oricum pe Gaitan l-am vrut inca de sezonul trecut, insa el nu prea vroia sa plece de la Cluj. Pentru semnatura lui m-am batut cu cei de la Ajax.

Dupa ce am vazut si in meciurile din sezonul trecut din UCL, mai ales in meciul cu Barca, dar si in meciurile de mai apoi din campionat, m-am decis sa schimb si tactica un pic si cel mai probabil inca din startul sezonului strategia va fi de atac la orice meci, aproape, in timp ce unul din mijlocasii centrali va trece pe suport si ambii mijlocasi laterali for face mai mult faza de atac, primind indicatii de atac si/sau suport.

Trebuie sa fac aceasta schimbare daca vreau mai mult in meciurile cu granzii din Europa, nu poti doar sa "plimbi" mingea printr-un joc tehnic si sa speri pe contre - trebuie sa punem mai mult in pericol poarta adversa si cum altfel decat atacand.

cred ca jucatorii adusi se vor integra rapid si intr-un mod eficient pentru echipa.

Ramane de vazut ce vom reusi sa facem.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

S-a cam asternut praful pe aici :D:moil:

Dupa ce va prezentasem sezonul 6, am jucat aproape 3 sezoane in doar 2 zile jumate, dar timpul a trecut la fel ca si cheful de postat si uite asa am ajus in anul 2021 si va pot spune ca este o realizare pentru mine aceasta cariera, di mai multe puncte de vedere: tactica experimentala cu rezultat destul de bun, jucatori destul de buni descoperiti, un flan financiar aproape ca la carte si nu in ultimul rand TROFEE, multe trofee.

De multe ori imi pierdeam rabdarea cu acest joc, rar ajungeam la un numar de 8 sezoane cu o echipa, dar iata ca acum m-am incapatanat si a iesit ceva frumos, ceva care imi pare rau cca nu l-am impartasit intr-un mod continuu aici pe forum.

Iata ce am reusit sa realizez pana in 2021 cu CSMS Iasi:

CSMS_Ia_i_History_Overview.jpg

38 de trofee castigate, 38 de trofee muncite si uneori cu dificultati in ceea ce priveste lotul din cauza accidentarilor de lunga durata.

UCL:

FC_Bayern_v_CSMS_Ia_i_Information_Overview.jpg

Valencia_v_CSMS_Ia_i_Information_Overview.jpg

CSMS_Ia_i_v_A_C_Milan_Information_Overview.jpg

Barcelona_v_CSMS_Ia_i_Information_Overview.jpg

De sus in jos sunt finalele UCL. Meciuri grele in care jucatorii mei mi-au dat batai de cap ducandu-ma de la starea de agonie la extaz. Meciuri frumoase cu adversari destul de puternici.

Alte realizari:

Europe_Clubs_Coefficients.jpg

Europe_Clubs_Major.jpg

http://postimage.org/image/hljh4v2ev/

http://postimage.org/image/rv99atrs1/

http://postimage.org/image/gqwgzgdo3/

http://postimage.org/image/force114n/

"CV"-ul meu;

Game_From_reality_to_dream_My_coaching_life.jpg

Bogdan_Bucos_Overview_Profile_2.jpg

As vrea sa va mai spun ca succesul acestor realizari a constat in doua lucruri; tactica si cuplurile de atacanti.

Cand zic tactica ma refer la faptul ca am mentinut aceeasi asezare mereu, singurul lucru care se schimba in functie de situatie erau "ordinele" jucatorilor, iar in ceea ce priveste cuplul de atacanti pot spune ca jucatori precum Tanoh, Kone, Dican, Koffi sau Cordoba si-au pus clar amprenta pe istoria si realizarile echipei din acesti "10 ani'.

Kone a adus si un aport financiar clubului pe langa golurile importante, realizand acest lucru prin mutarea sa la Man Utd pentru 25 Mil $, dar urmasul sau Koffi nu s-a lasat mai prejos si in acest an (2020-2021) a reusit sa-i egaleze recordul de 37 de goluri marcate in Liga 1 si ma astept sa plece pe o suma cel putin la fel de frumusica.

Inca un lucru as vrea sa specific legat de evolutia Ligii 1: au retrogradat CFR Cuj, Rapid, s-au facut rodaje destul de multe prin promovai si retrogradari, DAR NICIODATA n-am mai vazut o performanta precum a celor de la U Cluj:

2011/2012 - locul 2

'12/'13 - campioni

'13/'14 - campioni

'14/'15 - locul 2 ( de aici a inceput suprematia CSMS IASI)

'15/'16 - locul 2

'16/'17 - locul 4

'17/'18 - locul 2

'18/'19 - locul 3

'19/'20 - locul 3

'20/'21 - locul 2

Nu prea am intalnit astfel de echipe in FM sa aiba o evolutie constanta atatea sezoane, mai ales intr-un campionat precum Liga 1 unde echipele nu isi pot mentine loturile la fel de puternice in fiecare sezon.

O alta echipa pe care as vrea sa o laud este Petrolul care dupa ce ajunsese prin Liga 2 a reusit sa aduca un antrenor la fel de ambition ca mine, tot un iesean si anume pe Daniel Pancu. Dupa ce a reusit promovarea in Liga1, in primul sezon pe prima scena a reusit sa-i claseze pe lupi pe locul 6, iar urmatorul sezon '19/'20 le-au furat locul 2 in ultima etapa celor de la U Cluj, in timp ce in acest sezon ('20/'21) pe care abia l-am terminat, lupii au ocupat locul 5 (EC). Si echipa pot spune ca joaca destul de frumos si ma astept sa devina, sub comanda lui Pancone, un nou 'U Cluj", cu o constanta laudabila in fiecare sezon.

Odata cu incheierea acestui sezon 2020/2021 cred ca va urma o plecare in masa a vedetelor si sper sa gasesc din nou noi talente si daca se poate, poate chiar romani...sa incerc ceva nou, dar vreau sa ne mentinem evolutiile bune si sa nu ne patam blazonul pe care cu greu l-am dobandit.

As vrea sa incerc macar demo la fm13 dar parca aceasta cariera nu ma lasa sa renunt la fm12 sub nici o forma.

Numai bine!

;)

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

imi pare rau sa spun ca in cele din urma aceasta cariera s-a incheiat, insa de la ultimul post al meu am mai jucat doua sezoane cu CSMS si bineinteles ca am reusit sa ne mentinem la un nivel inalt.

In Romania, in competitiile interne, aproape ca nu aveam nici o emotie indiferent de adversar, spectacolul oferit suporterilor fiind principala noastra "problema". Mi-a placut mult, in urmatorul sezon jucat, cum au evoluat echipele romanesti in competitiile europene si aici ma refer la U Cluj, o echipa pe care o stimez, desi suntem/eram rivali, care au participat in UCL si au reusit in ultima etapa sa treaca de grupe.Ma asteptam ca drumul lor sa se opreasca in optimi insa nu a fost asa si iata ce a iesit:

ecc_cu_cluj.jpg

Desi a fost prima finala de UCL in care am castigat detasat, pot spune ca cei de la U Cluj mi-au dat cle mai multe emotii dintre toate finalistele pe care le intalnisem, au avut perioade in meci cand ne dominau clar,au avut sansa sa treaca in avantaj clar pe tabela, insa tot entuziasmul lor din acel meci s-a transformat in nesansa, ratari si asta a fost un avantaj pentru noi, care, in cele din urma am castigat.

Iata clasamentele din cele doua sezoane:

image.jpg

image.jpg

Ultima finala de UCL:

ultima_finala_ecc.jpg

Asadar vitrina cu trofee s-a mai marit dupa ultima actualizare pe care o facusem, dar aici se va opri, dat fiind faptul ca aceasta minunata cariera se va incheia.

trofee.jpg

Top echipe:

top_cluburi.jpg

Din toate experientele din Football Manager, versiunea 2012 mia adus cele mai multe emotii si satisfactii din postura mea de "head coach virtual".

As vrea sa incep un nou drum, sa-mi intocmesc un CV in FM 13 ca si "sunday league player", dar timpul imi limiteaza pasiunea. Pana atunci minas va ureaza numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Rangers_Matches_Schedule.png

incerc sa ma stapanesc si sa nu dezinstalez FM 13...:(

Sectiunea de training nu-mi place deloc si...de unde pana unde, eu deschid scorul, nu modific tactica, nimic, nici adversarul nu efectueaza nici o schimbare, jocul merge binisor pentru echipa mea si deodata primesc 2-3 goluri?!

Nicodata de cand joc fm, indiferent de echipa care am ales sa o "conduc" nu am avut un asa program de pregatire dezastruos.

Astept totusi meciurile oficiale...sper sa nu regret.

Link to comment
Share on other sites

Rangers_Matches_Schedule.png

incerc sa ma stapanesc si sa nu dezinstalez FM 13... :(

Sectiunea de training nu-mi place deloc si...de unde pana unde, eu deschid scorul, nu modific tactica, nimic, nici adversarul nu efectueaza nici o schimbare, jocul merge binisor pentru echipa mea si deodata primesc 2-3 goluri?!

Nicodata de cand joc fm, indiferent de echipa care am ales sa o "conduc" nu am avut un asa program de pregatire dezastruos.

Astept totusi meciurile oficiale...sper sa nu regret.

Daca nu face antrenorul advers schimbari de jucatori, sau schimbari la asezare nu inseamna ca nu face schimbari la stilul de joc, asta unu la mana, apoi dupa logica ta, de fiecare data cand deschizi scorul ar trebui ca adversarul sa nu dea gol/goluri pana ce nu faceti vreunul dintre voi vreo schimbare ? Parerea mea e ca la o tactica de succes, cel putin 70-80% conteaza indicatiile tactice pe care le dai in timpul meciului, vorbit stric la nivelul tactic, excluzand valoarea jucatoriilor.

Bafta mai departe.

Link to comment
Share on other sites

@Harh

Nu renunt, e bine totusi ca pentru inceput, pentru primul "studiu de caz" in FM 13 am ales o echipa dupa care nu m-am dat in vant pana acum, desi mi se pare interesanta situatia ei.

@Claudio

sper sa nu ajung sa ma gandesc ca la "ultima zi de serviciu" :)) ...cand iti bagi...picioarele in ea de treaba.

@Bogdy26

de obicei poti vedea cam ce schimbari apar in timpul jocului legat de adversar si astfel poti face si tu la randul tau unele modificari (daca vrei) si nu ma refeream la faptul ca, gata, daca eu inscriu inseamna ca adversarul meu se va multumi sa nu mai primeasca gol in detrimentul de a incerca si el sa reintre in joc. Au fost unele faze contrar cursului jocului si nu numai, de la valoarea jucatorilor, la tactica si nu in ultimul rand (ceea ce ai specificat tu) indicatiile de joc care nu justifica scorul, spre exemplu la meciul cu Iverness cant in ultimele 5 minute am primit lejer 3 goluri.

In fine, chiar si la FM12 primele jocuri ma cam speriau, sper sa incep sa stapanesc cat mai bine si "secretele" lui FM13.

Link to comment
Share on other sites

Rangers_Matches_Schedule.png
Lucrurile incep sa se aseze usor si sa intre pe un fagas, oarecum, normal. Criar si asa in continuare raman uimit de anumite lucruri:
Airdrie_v_Rangers_Untitled_Post_Match.pn

Ocazii create, am condus pe rand cu 0-1 / 1-2 / 2-3 / 3-4 si golul 4 a venit in min 115 desi ramasesem in 9 oameni. Cu toate instructiunile si sfaturile date de mine, echipa a reusit, din nou, sa incaseze 2 goluri in DOAR 3 minute pe final. Meci dominat dar pierdut.

O sa ma mai documentez legat de niste chestii si o sa incep usor, usor sa ma calmez si sa le vin de hac adversarilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

M-am linistit un pic in concediu dar inainte de asta terminasem primul sezon de fm14, primul sezon la Rangers.

Dupa cum s-a vazut, in amicale m-am cam speriat de evolutia jucatorilor, nu ca ar fi fost mari vedete sau am fi jucat contra unor adversari mediocri ori prea puternici, ci din cauza faptului ca pregatirea tactica si instructiunile nu prea isi faceau "efectul" in timpul meciurilor. Imediat dupa ultimul meci amical am schimbat tactica trecad de la "clasicul meu 4-2-3-1" la asta:

safaf.jpg

Am zis: "daca acea putina valoare individuala pe care jucatorii mei o au fata de cei ai echipelor adverse nu prea se imbina cu tactica, atunci "desenam" tactica dupa jucatori'. Daca la vechea tactica, jucatorii mai "capabili" puteau crea oricand o faza periculoasa, fie din combinatii 1-2, fie din sprinturi urmate de centrari sau combinatii la marginea careului urmate de o pasa inapoi pentru sut, acum am ales acel stil de pase in lateral, oarecum enervante, pe un tempo tinzand spre lent, dar care fac la urma urmei ca cel putin 3 adversari sa iasa la joc, si de multe ori atacantul (T) si mijlocasul ofensiv (AP) le stau in "coaste adversarilor, apar spatii pentru cei doi IF. Una peste aslta, e un pic asemanator cu ce a jucat candva Barca sau ce incearca Steaua sa joace acuma, dar la o scara mai mica si cu ceva modificari.

Pana la urma aceasta Tza-Tziki-Tzaka improvizata a scartait prea putin pentru Scottish Third Division, mai exact de 5 ori , la care se adauga eliminarile din League Cup (turul 1) si Challenge Cup in semifinale.

Clasamentul final a aratat astfel:

Scottish_Third_Division_Overview_Stages.

Nu stiu cat de tare o sa se 'ingoase gluma" in sezonul viitor, dar cred ca va mai urma o promovare. Mai ales ca se va ridica si embargoul pus pe transferuri care nu-mi dadea voie sa aduc jucatori peste 17 ani, Oricum, urmaresc cu mai putin interes transferurile pe cat urmaresc tactica(-ile), instructiunile si antrenamentele. Cariera cu Rangers se transforma din ceea ce doream eu sa fie (una lunga) intr-un "taining"(scurt spre mediu) pentru mine. FM14 - Minas - To be continued...

Ne mai auzim! bafta! ;)

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am inceput si sezonul 2 cu Rangers dar nu voi spune prea multe legate de meciuri, rezultate sau echipa in general. Vreau sa ma refer la cum "arata" jocul. Imi place fotbalul, fie ca-l vad din tribune, la tv, in FM sau il practic eu, fapt care ma face sa urmaresc meciurile in 3D, fapt care ma face sa-mi dau cu parerea legat de unele aspecte:

- la FM12, clipul de prezentare, daca imi aduc bine aminte se vorbea despre faptul cum "se vede" reactia portarilor la unele suturi respinse si apoi reintrarea in joc si o nou respingere imediata daca mingea sare din nou la atacant, ei bine am observat astfel de lucruri la FM12, lucru care in FM13 momentan sut rarisime, ba mai mult, portarii sar inainte ca jucatorul advers sa suteze de parca ar fi mici prezicatori, dar culmea ca prezic prost si primesc goluri hilare.

- un lucru bun care l-am observat e ca, parca au mai disparut din fazele in care fundasii inscriu foarte foarte mult dupa cornere, in Fm12 aveam fundasi golgeteri, poate momentan nu a jucat echipa mea prea bine la faza cornerelor, cine stie.

- un nou aspect neplacut ar fi centrarile, uneori zici ca fotbalistii isi zmulg picioarele si trimit din toata puterea mingea spre careu, dar minge se duce lent, lobat si culmea e ca, desi fundasii se aseaza pe pozitii cum trebuie, tot atacantul ajunge la minge dintre 4 adversari si cu o mica deviere inscrie cu lejeritate in poarta unui GK care avea timp si de un somn pana ajungea acea centrare lobata in careu.

- la unele pase, desi par cu o tenta lenta, mingea "leviteaza" pe iarba si traverseaza jumatate de teren. pe cand la unele suturi in forta la firul ierbii, parca abia ajunge la poarta.

- sunt faze cand o pasa lunga trimisa in atac spre un IF, WB, WM sau ce vreti voi, fundasul este mult mai aproape de minge, are sansa sa ajunga sa respinga in out sau sa o degajeze, dar prefera sa alerge in prima faza paralel cu mingea si apoi se retrage spre propriul careu, lasand astfel adversarul sa preia si sa centreze.

- sunt dese fazele cand un jucator pleaca pe un culoar central spre poarta si desi are in fata o linie de 4 fundasi care se grupeaza spre centru plus suportul unuia sau chiar a doi mijlocasi care vin cu adversarul, ei bine acel jucator care forteaza atacul reuseste fara nici macar "un mic talent", fara nici un dribling, sa treaca doar alergand usor pe langa toti fundasii si inscrie. Sunt faze hilare zic eu...

Probabil o sa se mai iveasca astfel de lipsuri dar sper ca nu prea multe. Poate o sa vi se para culmea modul in care urmaresc meciurile in FM si asta pentru ca nici nu sunt (culmea) un fan al FIFA spre exemplu, chiar deloc aproape...

Ne mai auzim...;)

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la toate punctele in afara cu ala cu golurile din corner. Am avut un meci castiga cu 5 la 0 parca toate golurile date cu capul dupa corner. Faza hilara e ca e acelasi jucator. Pun poza daca am timp sa intru in FM.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cat de bine se vede, dar o noua dovada a fazelor jalnice din FM 14. Un gol nici "ca in curtea scolii"...Lovitura libera, un sut nu fantastic de puternic, portarul scapa mingea la circa 30- 50 cm (sa zicem in RL) de el si desi jucatorii mei sunt la o distanta considerabila de poarta, unul din ei vine si inscrie.

Indiferent de ce jucatori ar participa la un meci si indiferent din ce liga ar fi meciul, in RL astfel de faze lipsesc cu desavarsire DAR SUNT PREZENTE IN FM 14.

Cum in FIFA apar bug-uri cu jucatori care se pupa pe teren, acusi o sa avem astfel de faze probabil si in FM 15 - FM 16

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy