Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@yonutz: e o tactica "surprinzatoare', stiu. O tactica care te poate baga in belele, dar la fel de bine cu putina munca iti poate aduce, dupa cum vezi sii ceva rezultate bune.

CFR Cluj, penultima echipa din Liga 1, da nu va mirati, e penultima in clasament si ii au pe vecini, cu un loc mai sus pe cei de la Rapid, vroiau sa profite de oboseala si totodata de entuziasmul nostru dupa calificarea in optimile EL.

In prima repriza nu s-a jucat mare lucru, dar in a doa repriza gazdele au reusit in min 66 sa deschida scorul si se parea ca obectivul lor era aproape indeplinit, insa pe final de meci, in min 90+1 Molina, unul dintre cei noi veniti a reusit la meciul sau de debut sa marcheze si astfel pot spune: "e un punct castigat, nu doua pierdute".

CFR Cluj - CSMS 1-1

<< Au dat cu Maciuca'n balta >> Damila - CSMS 0-4

In Cupa Romaniei mergem mai departe, asta dupa ce ne-am distrat cu modesta DAMILA, o dubla Tanoh si cate o reusita din partea lui Beto s Radinovic au stabilit scorul calificarii: 0-4 si in sferturi vom juca impotriva U Craiova.

Inaintea primei manse din optimile EL trebuia sa jucam inca un meci in Liga 1 acasa in compania celor de la Rapid insa inca o data situatia gazonului a facut ca meciul sa fie amanat.

21852846990294060478.png

"- Gica, deja e al 2 lea meci amanat din cauza ca gazonul nu face fata conditiilor meteorologice. Nu putem face nimic? Daca se vor trezi astia de la FRF sa ne "taxeze" cumva?

- Man, ce sa zic, pana la finalul sezonului nu-ti pot promite nimic, doar ca voi discuta cu administratorul stadionului sa vedem ce putem face pentru a avea un gazon acceptabil pana la finele sezonului.

- Bun, dar nu putem sa facem o investie mica?Cum stam cu finantele?

- Pai uite cum arata situatia:

46940083154842206635.png

- Dupa cum vezi, suntem pe zero, sau mai bine zis am inceput sa fim pe linia de plutire de cand cu performantele obtinute de echipa in EL, dar iti zic din nou, abia la sfarsitul sezonului putem sa vedem ce investitii vom face pentru sezonul viitor din punct de vedere al bazei sportive.

- Okay man, doar ca trebuie sa facem ceva."

Asadar am intrat in cantonament pentru pregatirea meciului de pe White Hart Lane.

David Moyes, oponentul si amicul meu de la Tottenham credea ca nu-l mai pot surprinde din punct de vedere al tacticii, insa deja ma gandisem si am stabilit cu Cristiam sa pregatim baietii pentru o asezare curajoasa, mai exact un 4-4-2 diamond:

59577608189340017114.png

Cam asta avea sa fie primul 11 care va incerca sa opreasca furia ofensiva a londonezilor.

Islandezul Sigurosson avea sa fi primul care-si trece numele pe tabela de marcaz, dupa ce in min 5 a executat perfect o lovitura libera de la 25 m. Era 1-0 pentru Spurs si publicul se astepta deja la o siesta.

Am reusit sa ne revenim un pic si printr-un joc precis de pase am mai taiat din elanul gazdelor.In minutul 30 Beto forteaza o intrare inc areu si este faultat si centralul nu ezita sa arat punctul cu var. Acelasi Beto transforma si era 1-1(min 31).

Malaga echipa eliminata in turul trecut de catre londonezi se impusese acasa cu 2-0 dar a pierdut calificarea aici, pe WHL, unde nu a reusit sa marcheze nici un gol, iata ca oi am reusit sa o facem.

Gazdele nu s-au speriat de golul nostru si si-au vazut de treaba reusind satreaca din nou in avantaj panal la pauza, prin reusita lui Vrsaljko din min 35.

Creierul londonezilor de la mijlocul terenului, Hamsik, a reusit sa mareasca diferenta pe tabela prin golul din min 58 si se parea in acel moment ca mai tare i-am enervat cu acel gol din 11m.

In min 75, am avut un corner si in urma unei balbaieli in careul gazdelor, mingea ajunge la Steliano Filip care suteaza cu forta si inscrie pentru 3-2. Deja era mult pentru noi, 2 goluri pe WHL si mai erau 15 minute de joc.

Gazdele incepusera sa se ingrijoreze si il vedeam pe Moyes cum se agita pe marginea aterenului indrumandu-i pe elevii sai sa continue atacurile la poarta noastra.

Daca scorul ar fi ramas 3-2 ar fi fost ceva pentru noi, puteam visa la un meci bun in retur si la o calificare instorica, insa, cu doua minute inainte de final, Huddlestone si-a adus amite ca detine un sut puterni si si-a luat inima in dinti si a sutat de la 25 de metri stabilind scorul final 4-2.

Tottenham - CSMS 4-2

Am reusit sa-l surprind pe David Moyes desi el nu vroia sa ma creada cand i-am zis ca pot sa-l surpind. Am reusit doua goluri pe terenul celor de la Tottenham insa acel gol 4, cred eu, a stabilit soarta calificarii inaintea meciului retur.

Pana la returul cuu Spurs, am disputat un meci in Liga 1 la GAlati acolo unde Gazdele sperau ca vor profita si ele la fel cum o facuse CFR Cluj insa nu a fost asa. Baietii au primit doua zile libere dupa meciul de la Londra si la ora meciului cu otelul au fost mai fresh.

Desi singurul gol al meciului a fost autogolul lui Punosevac (45+1) noi am detinut controlul meciului si in min 85 puteam chiar sa ne marim avantajul insa Beto nu a mai reusit de aceasta data sa inscrie de la punctul cu var.

Otelul Gl. - CSMS 0-1

Ramanem in cursa pentru locurile fruntase.

La fel ca si la meciul cu AC Milan, tribunele au fost neincapatoare, cei 12500 de suporteri asteptand sa vada inca un spectacol fotbailistic pe Emil Alexandrescu.

Au fost si cativa fani veniti din Anglia, acestia arborand chiar un mesaj la adresa noastra:

63455758798406440756.jpg

Un mesaj, mai mult sau mai putin ironic la adresa noastra, ei gandindu-se ca odata cu eliminarea noastra, ceva va "lipsi" in EL si implicit si lor.

Desi trebuia sa batem la o diferenta de doua goluri pentru a reusi o calificare istorica, inainte ameciului m-am decis ca nu ne vom hazarda din nou cu vreun 4-4-2 diamond sau 4-3-1-2 ci vom ramane pe clasicul 4-4-2 cu WM pe defensiv. Astfel oaspetii vor crede ca nu mai speram la calificare si ca incercam doar sa nu ne facem de ras, i timp ce noi am putea profita pe contraatac.

In prima repriza ambele echipe s-au tatonat, dar londonezii au reusit totusi sa-si creeze ceva ocazii si chiar au lovit ssi bara in doua randuri prin Doumbia si Sandro.

In a 2 a repriza am riscat un pic si am trecut pe atac si suport pe WM si asta a avut efect: in min 61 Tanoh intercepteaza o pasa de la Kvaratskhelia si din marginea careului suteaza plasat pentru 1-0. Tribunele vuiau in acel monent. Mai era mult pana la finalul partidei dar cu totii ne gandeam ce ar fi fost daca scorul in tur ar fi ramas 3-2.

Am trecut usor usor inapoi pe defensiv insa mijlocasii laterali au ramas pe supoort.

MIN 73:

" Tanoh preia la mijlocul terenului, avanseaza, fundasii adversi inca nu-l ataca, acesta avanseaza in continuare trecand usor in lateral dreapta, ajunge la margine acreului, sut si : BARA...GOOOOOL! Incredibil, 2-0 pentru CSMS Iasi, mai este un sfert de ofa din meci si in acest moment CSMS este calificata in sferturile EL,...incredibil"

intr-adevar era ceva incredibil, insa meciul inca nu se terminase.Nu am luat nici o decizie in ceea ce priveste tactica ci doar le-am spus baietilor;

"Jucam calm, e ca si cum ar fi 0-0 pe tabela, jucam calm, scorul nu conteaza pt voi acum"

Timpul trecea usor in favoarea noastra si fiecare pasa reusita era un motiv de urale pentru fanii din tribune.

In minutul 87 stadionul a incetat sa mai vuiasca, Hamsik a gasit pasa ideala si Niakhaichyk plecat de la limita offside-ului (Rada si Peteleu nu au facut pasul inainte) reuseste sa suteze imparabil al coltul lung: 2-1.

Am trecut toti mijlocasii me atac, la fel si strategia insa pana la final tot ce am mai reusit a fost un sut a lui Tanoh prins cu usurinta de Kameni.

CSMS - Tottenham 2-1 (Agg 4-5)

O victorie amara.Foarte mare pacat, am fost la 3 minute de inca o calificare istorica, am fost la 3 minute de sferturile EL.

"Capul sus baieti! Am demonstrat cine suntem, am demonstrat ca unitatea grupului nostru putea sa mai reuseasca o calificare.Am demonstrat ca nu doar norocul ne-a adus pana aici. Bravo!"

03819484534833042974.png

> nu sunt extrem de suparat, orice pas facut in El a fost ca un bonus pentru noi

> acesti tineri merita toata admiratia, nimeni nu a crezut in ei si iata und am ajuns.

Dubla cu Tottenham a fost una a extremelor, dar mai ales returul. HAide sa vedem o comparatie intre cele doua formatii:

81433867620784938187.png

CSMS Iasi;

Medie varsta: 23 ani si 9 luni

Valoare generala 11-le de start in retur: 2.285.000 $

Cel mai valoros jucator: Tahon ~ 675.000 $

Tottenham H.:

Medie varsta: 26 ani si 5 luni

Valoare generala 11-le de start retur: 132.300.000 $

Cel maii valoros jucator: Doumbia ~ 22.500.000 $

Scor general Tottenham - CSMS 5-4

Am batut orice extrema in aceasta dubla mansa si am iesit din EL cu fruntea sus si cu zambetul pe buze.

"- Bogdane, bravo! Ai tot respectul meu!

- Multumesc David!

- Ai reusit sa ma surprinzi, nu o data, ci de doua ori. Astazi mi-au tremurat chilotii pe mine in timutul 75.

- Eh, asa e in fotbal, acum esti in delir, ca mai apoi sa te vezi infrant.

- Am sa incerc si iti promit ca o sa fac tot posibilul sa castigam EL si sa va dedicam trofeul. CSMS-ul a fost o echipa fantastica.

- Multumesc pentru aceste cuvinte si multa bafta mai departe."

Londonezii vor juca in sferturi cu echipa careia noi i-am dat ceva batai de cap in grupe, este vorba de AC Milan. Daca vor reusi sa treaca si de italieni, Tottenham va juca in semifinale cu castigatoarea dintre Arsenal si Dinamo Kiev.

Pentru a mentine concentrarea si motivatia jucatorilor in continuare la un nivel ridicat am stat un pic de vorba cu ei:

03490265379619976331.png

Dupa ratarea calificarii in sferturi, primeam pe teren propriu vizita rivalei FC Vaslui si chiar eram curios cum se vor comporta jucatorii mei in acest meci.

N-am inceput prea bine si in min 24 Molinas prinde un sut fabulos de la 30 de metri si il invinge pe Mendez. O lovitura perfecta, ca a unui chirurg.

Ne-am revenit totusi destul de repede si in min 32 Tanoh a restabilit egalitatea, 1-1 scor cu care s-a intrat si la cabine, dar din alt punct de vedere eram in dezavantaj; in min 42 Grumic fusese eliminat pentru al 2 lea galben Dupa pauza a cam fost dezastru pentru noi, Vasluiul reusind 2 goluri intr-un interval de 3 minute prin Busu (min 63 si 66). Am avut puterea sa revenim inapoi in meci si dubla lui Tanoh din min 70 urmat de golul lui Filip din min 82 ne-au adus un punct intr-un meci in care, la un moment dat, totul parea pierdut.

CSMS - FC Vaslui 3-3

Stiam ca U Craiova va fi o nuca tare insa aveam incredere in baieti ca vor reusi sa se impuna si ca vom trece in semifinalele Cupei Romaniei.

Acelasi Tanoh a reusit sa deschida scorul imediat dupa pauza, in min 48 si lucrurile incepeau sa mearga asa cum ma asteptam. Craiovenii nu s-au dat batuti si surprinzator au reusit sa egaleze in min 73 prin Sarmasan, dupa o balbaiala in careul nostru.

Meciul a mers in prelungiri acolo unde reprizele au fost impartite: in prima repriza noi am fi putut transa meciul, in timp ce in a 2 a repriza craiovenii au avut o situatie de unu la unu cu portarul insa au ratat.

La loteria penalty-urilor ma bazam pe oevolutie buna a lui Mendez si asa a si fost acesta aparand o lovitura de la 11 m si pe langa asta craiovenii au mai trimis de 2 ori peste poarta in timp ce noi am ratat o singura data. Astfel cu un 2-3 la 11m mergem mai departe in semifinalele Cupei Romaniei.

U Craiova - CSMS 1-1 (p 2-3)

iata programul semifinalelor:

U Cluj - FC Bihor

FC Brasov - CSMS Iasi

Trei din cele 4 echipe sunt din Liga 1, si toate trei sunt pe primele 3 pozitii si toate trei sunt favorite in egala masura la catigarea trofeului.

Vom vedea cum ne vom descurca mai departe.

Link to comment
Share on other sites

17302994978136196517_thumb.png

10719568669174681256_thumb.png

Steliano Filip ma asteptam, dupa raportul prezentat de scout, sa 'creasca" insa atributele lui au ramas asa cum le vezzi. Oricum sa stii ca a facut meciuri destul de bune.E un fel de Banel Nicolita, tipul jucatorului muncitor.

Beto, despre el pot spune clar ca e sub Tanoh, dar si el ma salvat in nenumarate randuri. Nu prea are constanta in joc.

Despre ratarea calificarii in sferturile El, ce sa zic, trebuia la un moment dat sa ne oprim. Nu a fost sa fie sa mentinem acel 2-0.

Link to comment
Share on other sites

filip la ce atribute are nu te astepti sa joace bine..da in cariera mea cu rapid l-am cumparat dupa ce am vazut ca l-ai cumparat si tu,si i-am dat si lui acolo 2-3meciuri..in primul nu ma impresionat insa in urmatoarele 4 mi-a reusit 3goluri si 5pase de gol...l-am imprumutat acum la cs buftea sa fie titular...

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am trecut de U Craiova in Cupa Romanie urmau doua derby-uri pentru noi cu doua echipe care incercau sa termine pe podium:Timisoara si Dinamo.

Timisoara nu aveau o constanta in rezultate insa tot o echipa puternica si cat se poate de periculoasa era, in timp ce Dinamo crestea de la meci la meci, fiind a 2 a echipa, dupa noi, care nu pierduse de mult timp.

CSMS - Timisoara 1-0

Dinamo - CSMS 0-1

In stilul clasic italienesc am castigat ambele meciuri si chiar au semanat unul cu altul, acasa in min 74 Molina a fost eliminat in timp ce in meciul cu Dinamo in min 73 Grumic a fost eliminat. Doua meciuri cu un deznodamant aproape identic,dar totodata unul bun pt noi.

Pentru Chiajna semifinala cu noi din Cupa Ligii era meciul vietii, pentru ei era o finala. Jucau cu echipa care in Liga 1 se batea la titlu si in EL a facut senzatie, in timp ce ei se zbateau in mediocritatea Ligii secunde.

Au dat totul pe teren si chiar au reusit sa ne puna probleme egaland la 1 in min 57 insa le-am taiat elanul prin golui lui Anez, 10 minute mai tarziu.Am jucat apoi mai pragmatic si nu s-a mai intamplat nimic important,doar accederea noastra in finala acolo unde urma sa jucam cu UTA, echipa care spulbera Vasluiul scor 5-1 in cealalta semifinala.

Chiajna - CSMS 1-2

Meciul urmator era unul foarte greu, la Pandurii, echipa care inca era in zona periculoassa a retrogradarii si era 'vanata' din urma de CFR si Rapid care in continuare se aflau pe locuri retrogradabile.

Jocul pragmatic si simandicos al gazdelor ne-au impiedicat sa putem obtine cele 3 puncte insa pot spune ca la cum au stat lucrurile in teren, nici acest egal nu e o rusine.

Pandurii - CSMS 0-0

Daca bateam Rapidul acasa in urmatorul meci aveam parte de doua satisfactii in acelasi timp: ne asiguram un loc de EL si puneam umarul la retrogradarea feroviarilor.

Am inceput bine meciul si arbitrul ne-a acordat acel 5% pt gazde inca din debutul meciului acordandu-ne un 11m, pe care Pantea la transformat in gol, min 6, insa dupa circa 10 minute Budescu ne-a surprins defensiva si a reusit sa-l invinga pe Mendez cu un sut la coltul scurt, 1-1.

A fost un foc de paie pentru giulesteni pentru ca in doar 2 min (min 34, 36) Rada si Beto au stabilit scorul la pauza: 3-1, Totusi Rapid si-a adus aminte ca in trecut forta lor ofensiva rapunea multe echipe si la un minut dupa pauza, acelasi Budescu a dus la bun sfarsit o actiune frumoasa de atac a oaspetilor, reusind sa reduca din diferenta.Din nou avea sa fie in zadar reusita lor pentru ca in min 77 Steliano Filip isi trece si el numele pe tabela, majorand din nou diferenta la doua goluri.

S-a terminat 4-2 si astfel cele doua dorinte ale mele de dinaintea meciului s-au cam indeplinit.

CSMS - Rapid 4-2

Urma sa ne deplasam sub Tampa pentru prima mansa a semifinalei Cupei Romaniei. FC Brasov era o echipa incomoda si totodata una cu un lot destul de omogen si o tactica bine pusa la punct, iar vedeta din atac B. De Carvalho a reusit de multe ori sa castige meciuri de unul singur.

Intre minutele 18 si 32 a fost dezastru pentru noi. Incepusem slab meciul si gazdele aveau ocazii dupa ocazii si golurile au aparut in acea perioada de 15 minute. De Carvalho a reusit o dubla in 8 minute (min 18 si 26) ca mai apoi fundasul Y. Camara (min 32) sa duca scorul la 3-0 pentru gazde.

"Ce se intampla ma cu voi? S-au dus 30 de minute din meci si ei au deja 3-0? Hai trezirea ca e o semifinala de cupa nu un meci oarecare."

Degeaba m-am rastit la jucatprii mei, tot ce am putut sa mai facem e sa pastram diferenta pe tabela si atat.

Suturi spre poarta 1

Suturi pe poart: 0

Posesie 47%

A fost fara doar si poate cel mai dezastruos meci facut de noi in acest sezon si sansele ca noi sa mai ajungem in finala erau foarte mici.

FC Brasov - CSMS 3-0

Ma gandeam ca daca scorul ar fi fost doar 2-0 sau daca am fi reusit sa marcam si noi o data. situatia pentru retur ar fi fost alta.

Putini spectatori au venit sa vada meciul retur, aproximativ 3500 si nu puteam sa-i condamn, scorul din tur era greu de intors.

"Nu stiu ce s-a intamplat cu voi la Brasov, dar vreau ca astazi sa imi aratati ca acel meci dezastruos a fost doar un accident. Calificarea e greu sa o mai obtinem dar vreau sa vad fotbal, fotbal de calitate din parte a voastra."

Tanoh parea sa fie cel mai motivat dintre toti si s-a vazut asta inca de la inceputul meciului, acesta facand presing si creandu-si ocazii. Tot el avea sa ne deschisa drumul spre speranta cand in mint 17 a reusit un sut fantastic de la margine careului deschizand scorul. Dupa inca aproape un sfert de ora, in min 30, a mai reusit sa surprinda defensiva adversa, a preluat perfect in careu o pasa a lui Grumic si a sutat imparabil pentru 2-0.

Deja eram la un singur pas, la un singur gol de a reusi sa egalam situatia la general. Brasovenii, surprinsi ca noi aveam deja 2-0 au inceput sa se cantoneze in aparare, sa traga de timp si alte chestii de genu.

Timpul se scurgea si noi nu mai reuseam mare lucru in atac, insa in minutul 79, vedeta oaspetilor, De Carvalho a fost eliminat pt un fault dur. Acest moment avea sa incline mult balanta in favoarea noastra. Imediat am trecut WM pe atac si l-am schimbat pe Beto cu Pantea.

Dupa 7 minute, in min 86, noul intrat a reusit sa inscrie dupa o pasa a lui Tanoh ducand fanii in delir. Era 3-0 si reusisem sa egalam scorul la general, desi poate nici eu nu speram la acest lucru, mai ales ca Brasov era o echipa cu o defensiva solida.

Am mentinut atacul si in prelungiri si In min 112 Tanoh a reusit al 3 lea gol al meciului si astfel am reusit ce nimeni nu se astepta: sa ne calificam in finala dupa ce in tur facusem un meci execrabil.

"Asa da baieti. Asa trebuia sa jucam si in tur, nu sa stam cu coada intre picioare. Bravo!"

CSMS - FC Brasov 4-0 ( Agg 4-3)

Dupa ce ne asigurasem locul in finala Cupei Ligii, acum am reusit sa ne luam si biletele pentru finala Cupei Romaniei acolo unde va trebui sa ne aparam trofeul.

In Liga 1 mai aveam patru meciuri mari si late de disputat:

A: vs Alro

D: vs U Cluj

A; vs Sportul

D: vs FC Brasov

Meciuri foarte dificile: Alro era lanterna rosie insa mai pastrau inca sanse matematice de salvare, U Cluj era echipa cu care ramasesem in lupta pentru titlu, Sportul erau de mult scapati de griile retrogradarii insa nu ezitau sa produca surprize. in timp ce Brasov vroia sa-si mentina pozitia a 3 a in clasament, ultima care duce in EL.

Inaintea acestor meciuri eram pe primul loc cu un avans de doar 2 pct fata de clujeni.

Alro nu a ezitat sa ne puna probleme si au inceput foarte bine meciul deschizand scorul in min 5 prin Baduta.Deja baietii mai incepusera sa ma enerveze. Totusi in min 14 Beto mi-a adus inima la loc reusind sa egaleze ca mai apoi oaspetii sa ne faca meciul mai usor prin eliminarea lui Ajuru din min 18.

Am fortat un pic in atac si golul a venit exact la tanc, inainte de pauza in min 45+1, Grumic inscriind cu un sut plasat de la 18m.

In min 61, Tanoh face un fault stupid la mijlocul terenului si primeste al 2 lea galben urmand sa fie suspendat pentru finala din Cupa Ligii. In min 68, beto reuseste dubla stabilind si scorul final: 3-1. Din pacate prin acest rezultat cei de la Alro erau si matematic retrogradati.Pacat erau o echipa frumoasa, dar care s-a bazat prea mult pe varful de atac, Craciun care prin reusitele sale din sezonul trecut a reusit sa-i mentina in Liga 1 insa in acest sezon el nu a mai avut evolutii constante si implicit echipa a fost condamnata la retrogradare.

CSMS - Alro 3-1

Urma Finala Cupei Ligii insa pe mine ma apucau durerile de cap din cauza indisponibililor;

34106744805800392877.png

Trebuia sa schimb intreaga linie de mijloc, plus ca principalul marcator era suspendat pentru acest meci si ma gandeam cu groaza cum le vom face fata celor de la UTA.

Batrana doamna a inceput tare meciul bagandu-ne bine in propria jumatate, dar in min 26 Pantea scapa pe contraatac, ii paseaza lui Beto care reuseste o bijuterie de gol: lob de la 20 m si era 1-0 pentru noi desi jucam intr-o formula destul de "carpita"

Cei de la UTA si-au reluat insa atacurile furibunde si asta avea sa dea rezultate, in min 44 Pantea deviaza in proprie poarta o centrare inselatoare si restabileste egalitatea. Era un moment destul de prost, exact inainte de pauza.

Dupa pauza jocul a decurs in acelasi sens: UTA ataca intimp ce noi incercam sa plecam pe contre.In minutul 75 Anez faulteaza in postura de ultim aparator si primeste rosu direct. Din acel moment situatia devenea si mai grea pentru noi. S-a restabilit egalitatea numerica destul de repede, asta dupa ce Vidac a facut aceeasi greseala ca si Anez, la faultat pe Beto in postura de ultim aparator si a primit rosu direct.

Cu chiu cu vai am reusit sa ducem meciul in prelungiri acolo unde insa UTA reusea sa treaca in avantaj, in min 97, cand Stelian Frimu a reusit sa inscrie dupa ce in prealabil aradenii avusesera un corner.Era 1-2 si aproape totul era pierdut pentru noi.

Am trecut toata linia mediana pe atac si stategia pe overload insa cu greu gaseam culoare spre poarta adversa. In a doua repriza de prelungiri l-am scos pe Sayun si l-am introdus pe Roberto. Aceasta avea sa fie o mutare foarte buna facuta de mine, la ultima faza a meciului, Campoare centreaza in careul mic, Roberto reia cu capul insa mingea intalneste bara, dupa care ajunge la acelasi Roberto care suteaza cu forta restabiling egalitatea, 2-2.

La loviturile de departajare ne-am impus cu 4-2 reusind sa castigam pentru prima data Cupa Ligii si totodata al 3 lea trofeu din istoria echipei.

CSMS - UTA FT 1-1 / ET 2-2 (4-2p)

A fost prima finala de Cupa Ligii care s-a decis la loviturile de pedeapsa.Inca un fapt interesant este acela ca pana acum cupa a fost castigata de echipe diferite.

60452370861875184497.png

Urma derby-ul decisiv pentru titlu: meciul de pe Cluj Arena cu "sepcile rosii".

Oponentul mecu incecpuse deja si razboiul declaratiilor:

83777105213126633909.png

"- Domnul Badea a reusit rezultate destul de bune cu U Cluj: 2 titluri consecutive si inainte de asta un loc 2, insa rezultatele obtinute de mine cu acesti tineri in EL si in campionat in acest sezon spune totul.

Jurnalist: - La inceputul sezonului ati castigat in fata sepcilor in supercupa, veti reusi sa le suflati toate trei trofeele?

- Ramane de vazut. Au o echipa competitiva, nu degeaba au fost an de an pe podium, dar si noi avem un sezon fantastic si crred ca avem sanse da luam toate trofele, de fapt unul l-am obtinut deja: Cupa Ligii."

Pentru acest derby decisiv pentru titlu puteam sa contez din nou pe Tanoh,dar stiam ca si gazdele au un atac redutabil prin Kouakou si Liviu Ganea.

Am inceput fantastic meciul pe Cluj Arena. In min 5 am scapat pe contraatac prin Tanoh care a reusit o cursa fenomenala din propria jumatate si a inscris cu sange rece in poarta gazdelor.

Din acel moment jocul a cus intr-o singur adirectie: poarta lui Mendez. Rand pe rand Kouakou si Ganea se intreceau in ocazii, sutand aproape din orice pozitie

Aguilar primeste doua galbene in doar 12 minute si din min 31 am fost nevoiti sa jucam in 10. Am reusit sa intram la puza in avantaj in sa repriza secunda am decus in acelasi mod; gaxzdele atacand si mai furibund in timp ce noi incercam sa tinem cat mai mult de minge.

Meciul se indrepta spre o victorie a noastra, o victorie care ne-ar fi marit sansele considerabile de a lua titlul, insa, pentru ca mereu mai este si un 'insa", gazdele au reusit sa egaleze la ultima faza a meciului prin Cojocnean.

Din pacate am ratat sansa sa stam ceva mai linistiti in ultimele doua etape. Totusi daca stau bine sa ma gandesc, am obtinut un egal care ne avantajeaza, am jucat in 10 plus ca am ramas tot la 2 puncte distanta de U Cluj.

U Cluj - CSMS 1-1

Mai erau doua meciusi insa ca intotdeauna, la final e mai greu.

Auzisem chiar ca gasca nebuna ar fi motivata financiar de catre contracandidata, insa nu vroiam sa dau prea mare importanta acestui lucru, vroiam doar sa reusesc sa imi mentin jucatorii concentrati si apti 100% pentru meci.

Nu au jucat deloc rau studentii si au reusit sa-si creeze destule faze de poarta. In min 23 Pantea a reusit insa sa ma mai linisteasca dupa ce a inscris, in urma unei faze de contraatac purtata de el si Tanoh. Pana la final noi ne-am mai creat cateva ocazii insa fara a influena tabela de marcaj in timp ce studentilor le pierise cheful dupa golul primit.

Ne-am impus si lumea incepea sa sarbatoreasca chiar si jucatorii:

74954917059144514133.jpg

U Cluj castigasera si ei in deplasare la Alro gratie unui autogol (min 63) al gazdelor si se parea ca totul se va decide in ultima etapa.

" - Nu vad de ce multi dintre vi sarbatoriti deja, mai avem un meci care poate decide totul, poate sa ne spulbere visul de a castiga titlul.

- Da boss, dar nu cred ca sub Tampa se va repeta dezastrul din cupa si ati vazut ca le-am dat 4 boabe in ultimul meci, spusese Tanoh.

- Trebuie sa ramanem profesionisti pana la capat si sa sarbatorim dupa ultimul fluier al arbitrului din ultima etapa."

Jucatorii imi promisesera ca vor arata altceva in meciul de la Brasov fata de ultimul meci jucat acolo, dar meciul l-am inceput chiar la fel, ba chiar mai rau; in secunda 35 Kalu a scapat singur in banda stanga, a ajuns in careu si a inscris pentru 1-0.

" - Maaaa, asa vreti voi sa-mi aratati ca jucati altceva? Nici bine nu a fluierat arbitrul startul meciului ca ei deja ne-au dat unn gol."

Intr-adevar baietii au vrut sa arate altceva si de aceasta data si-au revenit si am intors scorul in favoarea noastra prin golurile lui Tanoh din min 15 si Beto in min 42, insa la pauza s-a intrat tot la egalitate pentru ca Gabriel Apostol a fructificat centrarea perfecta a lui Trandu.

Rezultate la pauza: FC Brasov - CSMS 2-2 / U Cluj - Pandurii 0-0

"Trebuie sa ne pastram calmul si sa ne stea capul numai la ce facem noi, nu si la ceea ce se intampla pe Cluj Arena, okay?

- Da boss, ne cerem scuze pt golul din min 1, replica Tanoh."

Am inceput binisor al doilea mitan, insa Y. Camara (min 67) avea sa se transforme intr-un calau pentru noi, dupa ce marcase golul de 3-0 in acel meci din cupa, acum tot al 3 lea gol al meciului a fost. era 3-2 pentru gazde si mai erau 23 de minute de jucat, iar la Cluj rezultatul era acelasi; 0-0.

Am riscat un pic si am trecut pe atac insa gadele inchideau bine culoarele.In min 87 camara il faulteaza in careu pe Tanoh si primim un 11m nesperat, dar Pantea rateaza si scorul ramanea 3-2 cu putine minute ramase de jucat.

Ratasem o ocazie de a egala si aveam inima cat un purice gandindu-ma ca U Cluj ar putea castiga in ultimele minute cu Pandurii.

FLUIER FINAL! FC Brasov - CSMS 3-2 si U Cluj - Pandurii 0-0.

<< FRUNTASELE NU CASTIGA: Avantaj CSMS. IASIUL CASTIGA TITLUL. >>

"In unrma rezultatelor inregistrate in ultima etapa, CSMS Iasi pune capat dominatiei clujene si aduce titlul in Moldova"

"- Baieti, parca imi spuneati ca nu vom mai gresi din nou la Brasov.Ce s-a intamplat?

- Ce sa se intample boss, AM CASTIGA TITLUL! Yeeeeahhh! Tanoh probabil cel mai fericit dintre toti."

Daca in ultimul meci in EL castigasem dar fusese o victorie insuficienta, amara, de aceasta data am pierdut in ultimul meci al campionatului insa infrangerea a fost..dulce cat un titlu. :)

08215345189579178443.png

55143139384806003285.png

Kouakou, jucator care mi-l dorisem si eu la inceputul sezonului, a reusit sa castige titlul de golgeter al Ligii 1.

"Visiniul, culoarea retrogradarii"

Rapid si CFR Cluj au fost dezamagirile si surprizele campionatului. Nu au reusit sa se redreseze si astfel doua echipe care se bateau la titlu, sezonul viitor se vor bate pentru promovare.

Au reusit sa obtina promovarea in Liga 1 pt sezonul viitor urmatoarele echipe: FC Bihor, Viitorul Constanta si CSM Rm. Valcea.

In opinia mea doua dintre ele, fara doar si poate vor ocupa locurile din subsolul clasamentului in sezonul viitor sau cine stie, poate le ia locul Steaua si Dinamo :D.

Mai aveam un meci de disputat din acest sezon si anume FINALA CUPEI ROMANIEI.

Era al 3 lea meci decisiv, al 3 lea derby dintre noi si U Cluj asta dupa ce sezonul acesta le-am furat supercupa, cupa ligii si titlul.

In fata a 21.366 de spectatori prezenti pe National Arena, am inceput la fel de bine precum am inceput si ultimul meci in compania clujenilor. AM reusit sa deschidem scorul inca din min 3, prin Radinovic care a scapat singur pe contraatac si a inscirs pt 0-1.

Clujenii aveau sa cedeze din nou si inca cum; in 3 minute le-am mai dat doua boabe: in min 18 prin Rada si in min 21 prin Beto. Conduceam cu 0-3 si nici macar nu trecuse jumatate de ora din finala.

Clujenii au incercat sa reintre in joc destul de repede, au atacat si au fost rasplatiti; in min 28 Abrudan reusea primul gol al finalei pentru U Cluj si stabilea scorul primei reprize:1-3.

Aveam in continuare un avantaj destul de bun pe tabela, iar primele 10 minute din repriza secunda ne-au apartinut. Liviu Ganea, absent pana in acel moment in finala s-a trezit abia in min 64 cand a reusit sa mai reduca din diferenta cu un sut superb. U Cluj se apropiase la doar un gol (2-3).

Elevii lui Badea prinsesera curaj si la fiecare atact creau pericol.

In min 86 s-a produs minunea pentru ei, Liviu Ganea scapa in partea dreapta, Rada rateaza tackling-ul si atacantul intra in careu si suteaza la coltul lung: 3-3.

"Fantastici, sunteti fantastici. Cum sa avem avantaj de 3 goluri si sa fim egalati in ultimele minute mah?Cum?Va bateti joc de voi? E un meci cu trofeul pe masa, ar fi bine sa nu uitati lucru asta"

Desi dupa inceputul meciului cu totii se asteptau ca noi sa sarbatorim al 4 le-a trofeu in acest sezon, iata ca sarbatoarea se mana.

Ce inseamnaun jucator formidabil, mai ales un atacant formidabil. E inexistent trei sferuturi din mecic apoi iti decide totul. Liviu Ganea avea sa reuseasca tripla in minutul 97 ducandu-i pentru prima data in avantaj pe clujeni in acest meci, 4-3.

In acel moment am pus toti mijlocasii pe ofensiv si fundasii laterali pe suport, toate astea pe langa stategia de overload.

Am reluat partida de la centru si nu i-am lasat pe clujeni sa atinga mingea, Rada trimite o minge in adancime pt Campoare a carui sut este respins in fata de portar, mingea ajunge la Tanoh care din 16 m inscrie restabilind egalitatea: 4-4 CA LA TEATRU.

Am riscat si am mentinut tactica pe ofensiv si asta a dat roade

> min 103: portarul sepcilor rosii degajeaza slab, Aguilar respinge in fata cu capul, minge ajunge la Pantea care singur cu portarul inscrie pentru 4-5.

> min 116: lovitura de gratie pentru U Cluj ~ Radinovic suteaza din lateral dreapta, portarul respinge in fata mingea ajunge la Pantea care din 5m reuseste dubla, 4-6.

FLUIER FINAL!

72331288073767677625.png

<< O FINALA DE NOTA 6 + 4 ~ U CLUJ - CSMS 4-6 DUPA PRELUNGIRI >>

"Au fost 3 finale in acest sezon intre cele doua formatii si de fiecare data CSMS Iasi s-a impus. Echipa care ne-a reprezentat in EL pana in optimi si-a incheiat, probabil, cel mai bun sezon de la infiintare."

Prin performanta din EL dar si datorita faptului ca acest sezon de Liga 1 a fost foarte echilibrat, atat in lupta pentru primele pozitii dar si la retrogradare, Liga 1, dupa 4 sezoane in care a cazut deliberat in topul diviziilor, acum a reusit o urcare de 13 pozitii.

83095915888847111568.png

In urma acestui sezon bun, sper ca in sezonul viitor in UCL sa am parte de adversari ceva mai accesibili si asta pt ca am acumulat ceva coeficient:

68600454108984817504.png

"- Bogdane, ce sa zic, ai reusit cu acesti baieti un sezon perfect. Feelicitari!

- Multumim Gica! Sa stii ca a contat si faptul ca tu ai stat "in umbra' si nu ai pus presiune pe noi asa cum alti conducatori din Liga 1 procedeaza, genbecali sau Copos.

- Da asa e.

- Pai uite unde au ajuns Rapid si CFR.

- Da, da. Ce vroiam eu sa-ti zic e ca am rezolvat oarecum problema cu gazonul insa bugetul de transferuri il vom avea in functie de evolutiile din UCL.

- Stiu, dar oricum o sa ma gandesc daca voi accesa mult piata transferurilor.Pana una alta meritam cu totii o pauza sa sarbatorim.

- Intr-adevar meritati. 4 trofee din tot atatea posibile e ceva."

96717635176388492030.png

Am avut un sezon impecabil. Stadionul Emil Alexandrescu a avut interzis la infrangere indiferent ca am ajucat cu Steaua, AC Milan Werder Bremen, Fenerbahce sau Tottenham. Am reusit cu niste pusti, nu fantastici,dar muncitori, ce altii nu au reusit cu loturi de zeci de milioane de $.Am avut procentaj maxim la trofee 4 / 4 si se pare ca sezonul viitor toate echipele vor vrea sa ne bata din dorinta de a se lauda. Va fi mult mai greu dar asa cum nici in acest sezon nu ma asteptam sa realizam aceste lucruri, cine stie ce va fi sezonul viitor.

Overview

Liga 1: CSMS Iasi

Cupa Romaniei: CSMS Iasi

Cupa Ligii: CSMS Iasi

Supercupa Romaniei: CSMS Iasi

UCL: Man Utd

EL; Sporting L.

Intrucat am castigat atat titlul cat si cupa, la ineputul sezonului viitor nu se va mai disputa Supercupa Romaniei.

Sporting Lisabona s-a impus in finala EL in fata celor de la AC Milan, echipa cu care am jucat in grupe si care o eliminase pe Tottenham, echipa care ne-a scos pe noi din optimi.

Link to comment
Share on other sites

frumoasa poveste, si eu am avut o finala cu multi draci mai de mult, arbitrul mi-a dat 3 rosii, dar in minutul 120 Dame N'Doye (fratele lui Ousmane de la Vaslui) imi aducea trofeul cu o racheta si mi-au trecut toate durerile de cap :))(eram la Dinamo, e mai usor cu alb-rosii, asa ca nu e mare scofala ce am facut eu). Dar, pe tine tin sa te felicit pentru performantele reusite cu o echipa mica(acum e mare:P) si pot spune ca esti un tactician bun :P

Link to comment
Share on other sites

@exxxpert: uneori e greu si cu echipele mai bune. Eu sunt de acord cu vorba aia; " e greu sa ajungi sus, dar si mai greu e sa te mentii acolo". Ramane de vazut ce va fi sezonul viitor, dar prea curand nu cred ca voi mai prinde toate cele 4 trofee in acelasi sezon.

Link to comment
Share on other sites

Se incheiase un sezon in care echipa mea a obtinut tot in Romania si in EL s-a descurcat mai mult decat admirabil.Si totusi postul meu nu era de "neatins"

05799000413507131220.png

"- Gica, la sfarsitul sezonului trecut postul meu era de neatins, acum?

- Pai este doar un post sigur pentru ca stii si tu ca umbla vorbe ca ar fi cateva puteri fotbalistice care te vor pe banca lor tehnica si...

- Si de aici si siguranta postului meu?

- Da.

- Pot sa-ti garantez ca cel putin inca doua sezoane, indiferent cum se va descurca echipa, eu voi ramane la Iasi, pot veni oferte pe adresa clubului si din parte a Barcei si a Realului ca tot nu plec."

Din nou pauza competitionala pana la primul meci oficial era destul de scurta si trebuia sa ma decid ce completari sa fac la ltul actual si eventual sa vad care dintre jucatori nu isi mai au locul la CSMS.

Am sa prezint inreg lotul CSMS-ului pe fiecare post in parte si itr-o ordine a "favoritilor" la primul 11:

GK

I. Mendez

R. Solovjov

WBL

A. Gilnics

I. Campoare

WBR

I. Peteleu

Y. Bykov

M. Kovacs

DC

I. Rada

R. Tarnowski

B. Sylla

L. Anez

Clayton

ML

P. Perez

R. Gorovei

S. Filip

MC - DM - AMC

M. Aguilar (MC - AMC)

G. Kvaratskhelia (DM)

Roberto (DM)

R. Molina (MC - AMC)

E. Sayun (DM)

A. Cazan (MC - AMLC)

M. Jokic (DM)

MR

N. Todua

N. Grumic

U. Radinovic

ST

J.-A. Tanoh

Beto

S. Pantea

A. PAscalau

La prima vedere un lot aproape complet, poate un minus la WBL insa cu greu se gasesc jucatori tineri si liberi de contract pe acea pozitie si momentan e greu sa fac o mutare pe piata transferurilor in acest sens.

In aceasta pauza au fost interese si chiar oferte pentru urmatorii jucatori: Peteleu, Roberto, Gorovei si Rada. In ceea ce priveste jucatorii care erau nemultumiti din cauza ca nu prea au prins echipa au fost cativa, acestia sunt: Solovjov, Jokic si Pascalau.

Dar hai sa vedem pana la urma ce schimbari am facut in zona transferurilor:

48685431033618435993.png

Din cei trei veniti 2 au chiar sansa de a intra direct titulari, dar la mine niciodata nu a fost stabilit primul 11 dupa nume sau valoarea de piata ci dupa forma fizica si psihica.

Asa cum spuneam, mi-e greu sa cred ca vom mai avea un sezon la fel de fantastic precum precedentul, dar avand n vedere ca va ramane aproape acelasi lot inca un sezon spr sa reusim sa ocupam din nou un loc fruntas in Liga 1, de aici si obiectivul stabilit pentru acest sezon:

04086146275326784907.png

Sezonul trecut am avut un media prediction locul 13 si am castigat titlul.In acest sezon presa a estimat ca echipa nnoastra va termina pe locul 7, sa vedem ce va fi, insa eu zic ca avem lot sa terminam in primele 4.

Curios este faptul ca desi MP e locul 7, tot presa ne da,totusi, a 5 a favorita la titlu.

58991679664767437426.png

Sezonul trecut am debutat in EL. In acest sezon vom debuta in UCL, ce-i drept in preliminarii, dar cine stie, cu putin noroc la tragerile la sorti poate vom reusi accederea in grupe.

Ca veni vorba de preliminariile UCL, in primele doua turiri preliminarii in care vom juca vom pleca ca favoriti la tragerea la sorti, urmand ca in playoff, daca ajungem, sa nu mai fim cap de serie.Coeficientul echipei a crescut ca rezultat al performantelor din sez. trecut si s-ar putea sa ne ajute acest lucru:

57632749699477311521.png

Sa vedem insa cum va debuta CSMS in noul sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Scuze pentru intarzieri. Eu am terminat de jucat intreg sezonul insa nu am avut timp pentru a va impartasi prin ce a mai trecut clubul CSMS Iași.

Acum va voi prezenta o prima parte a sezonului, urmand ca in decursul acestei seri(sau maine), sper, sa va prezint si restul sezonului, asadar:

" - Vom juca Supercupa?Dar de ce?

- Asa a stabilit FRF-ul Bogdane, imi raspunse Cristian.

- Pai eu in loc sa pregatesc echipa din toate punctele de vedere jucand amicale ei imi baga pe gat un meci oficial?Am luat si campionatul si cupa...tot...parca in cazul unui event, supercupa nu se mai disputa, nu?

- Asa stiam si eu dar...

- Mda, era perioada scurta de pregatire, acum o sa ne multumim cu un amical si cu supercupa in loc de 2-3 amicale."

Se stabilise ca echipa clasata pe locul 2 in Liga 1 sa ne fie adversar in Supercupa si cine altcineva era sa fie decat U CLUJ. O sa se sasture astia de "complexul CSMS", incepem sa stabilim o statistica devastatoare in meciurile drecte cu ei.

Am jucat din nou traditionalul amical cu Pascaniul in care echipa nu s-a fortat prea tare dar in acelasi timp baietii au reusit sa-mi "arate' ceea ce-mi doream: UNITATE.

La tragerea la sorti pentru turul 2 preliminar al UCL nu am avut emotii pentru ca faceam parte prima urna valorica si la cata experienta capatase echipa in sezonul trecut, orice adversar ne-ar fi scos soarta in cale in acest tur nu avea cum sa ma sperie.

Urma sa jucam cu o echipa din Estonia si se punea problema doar a scorului la general nicidecum in privinta echipei care se va califica:

CSMS Iasi - Levadia 6-0

Levadia - CSMS Iasi 0-3

Suporterilor le-am oferit ceea ce-si doreau: SPECTACOL

O calificare usoara insa in retur am pierdut un jucator important, o noua achizitie si anume pe Todua N.

Intre cele doua meciurii din prel. UCL am disputat si meciul pe care nu prea mi l-am dorit; supercupa contra echipei U Cluj.

A fost un meci echilibrat diferenta facandu-se dupa pauza cand Beto si Rada au decis cine isi adjudeca trofeul si asa cum spuneam, era de asteptat ca noi sa fim castigatorii. Poate ca astfel le-am demonstrat celor din federatie si liga ca un astfel de meci nu trebuia neaparat "programat". A fost inca o "sulita" infipta in, deja traditionala adversara, U Cluj

U Cluj - CSMS Iasi 2-0

Fata de sezonul precedent, startul sezonului nu ne astepta cu un calendar plin de derbyuri, doar in prima etapa trebuia sa fim atenti si sa ne adjudecam o victorie importanta in fata Stelei condusa in continuare de Petrescu care abia mai rezista pe banca.

daca imi permiteam ca sezonul trecut sa o clasez pe Steaua undeva pe podium, fapt care nu prea s-a adeverit, acum imi permit sa zic, mai ales la ce echipa au, ca ar fi o surpriza sa se salveze de la retrogradare si chiar stiu ce spun cand zic asta.

ne-am adjudecat prima repriza fara probleme si conduceam cu 2-0 insa, echipa de "doi bani' a lui Becali avea sa-mi creeze ceva probleme si in minutul 82 tabela arata 2-2.

"- Inadmisibil baieti! I-am lasat sa ne egaleze doar penrtu a face meciul mai interesat?"

Am fortat pe final si in cele din urma Tanoh, antrenorul din teren in opinia mea, a reusit sa marcheze golul izbavitor in minutul 84.

CSMS Iasi - Steaua 3-2

Debut cu dreptul dar la un moment dat ne-am dat cu stangu'n dreptu la acest prim meci. E bine totusi ca baietii au reusit sa se impuna, e important in principal pentru ei.Sa fi inceput sezonul cu un meci in care am avut 2-0 la pauza si sa nu fi castigat, nu ar fi fost un moment mai prost ca acesta.

Dupa fiecare tur, valoarea adversarului va creste, este un fapt bine cunoscut in meciurile din UCL sau EL si usor usor incep sa creasca si emotiile mele.O noua tragere la sorti avea sa ne aduca un adversar, acceptabil insa totodata si incomod: HJK din FInlanda.

Trebuia sa fim atenti erau multe aspecte care ne dadeau destule emotii:

â—Š echipele nordice, desi subestimate, au reusit destule surprize atat la nivel de club cat si la nivel de echipe nationale

â—Š au dat mereu jucatori de valoare unor echipe de top din campionatele puternice cum ar fi cel din Anglia sau Germania.

â—Š acel tip de teren pe care echipele joaca pe tren propiu mereu a fost o problema pentru echipele vizitatoare.

Cu alte cuvinte nici noi nu am trecut prin multe meciuri in acest inceput de sezon si va trebui sa fim atenti mai ales ca primul meci e in deplasare, trebuie sa scoatem un rezzultat cu care sa transam, pe cat posibil, calificarea in favoarea noastra.

Am spus ca nu va fi usor si asa a fost. Desi Tanoh(32) a fost varful de lance din atac si a reusit sa o bage in ate inca din prima repirza, gazdele nu au prestat un joc prost, ba din contra si cand ne era lumea mai draga, exact inainte de pauza Haapaniemi a reusit sa egaleze, asadar 1-1 la pauza desi puteam sa avem lejer un avantaj de 2 goluri.

Ne-am continuat jocul bun prestat pana la pauza si in minutul 58 sparge defensiva gazdelor evitand pasul la offside si marcheaza pentru 1-2. Avantajul nostru nu a tinut decat 4 minute, asta pentru ca am fost neatenti in defensiva si in urma unor greseli in lant, J. Viitikko fiind cel care a profitat de acest lucru si a restabilit egalitatea pentru a 2 a oara pentru gazde, 2-2.

Gluma avea sa se ingroase in min 85 cand Haapaniemi a vrut serios sa-i faca concurenta lui tanoh in acest meci si a reusit sa fructifice o faza buna de atac a gazdelor, 3-2 si atat timpul cat si rezultatul ne erau defavorabile. Imediat dupa golul 3 a finlandezilor am fortat atacul cu toti mijlocasii iar fundasii laterali i-am trecut pe suport si asta a dat roade.In minutul 88 Tanoh reuseste tripla si reusim sa evtam un rezultat mincinos si nefavorabil noua.

In meciul de pe teren propiu trebuie sa fim atenti si atat.

HJK - CSMS Iasi 3-3

Tanoh avea sa isi mentina evolutia din Finlanda si in meciul din deplasare de la pandurii acolo unde, desi nu am rupt gura targului, am reusit sa ne impunem gratie dublei ivorianului.Dar din nou dupa ce am avut 0-2 la pauza, in a 2 a repriza am tras frana de mana si ne-am facut singuri meciul mai greu.

Pandurii - CSMS Iasi 1-2

<< 3-3 in tur | Atacul = calificare / Defensiva = sinucidere. Ce vom vedea oare pe Emil Alexandrescu? >>

"Dupa ce in tur puteau transa clificarea i turul urmator al UCL, cei de la CSMS Iasi le-au dat sperante finlandezilor de la HJK desi, probabil nici ei nu se asteptau, sa scoata un rezultat...promitator.

O singura neatentie, la fel ca in tur, ii poate costa pe ieseni calificarea si implicit munca depusa in tot sezolul trecu."

Le-am zis baietilor ca trebuie doar sa nu repeam greselile din tur si calificarea va veni de la sine.

Cu circa 8800 de fani in tribune, desi ma asteptam la mai multi, jocul nostru isi urma cursul asa cum stabilisem la cabine: nu le dadeam prea multe sanse pe contraatac, inchizandu-ne bine dupa toate fazele in care atacam poarta adversa.

A fost 0-0 la pauza insa nu era nici o graba pentru noi. Dupa reluarea partidei insa, cei care au intrat mai 'viteji" au fost finlandezii. Au inceput sa pasese mai precis, mai rapid si asta ne-a cam luat prin surprindere si astfel am avut ceva de furca in defensiva.

Eroul nostru din tur, Tanoh, avea sa se transforme, oarecum, in demon. In doar 2 minute (64', 66') a luat doua galbene si am ramas in 10. Arbitru a fost cam dur, al 2 lea galben a fost mai ult gratuit, dar am evitat sa critic arbitrajul in acel moment, tot ce trebuia sa fac e sa-mi mentin baietii concentrati pentru ca era un moment delicat.

Bineinteles ca finlandezii au prins si mai mult curaj si cu cateva mutari in echipaau devenit un calvar.Suporterii ne incurajau insa parca nu mai aveam puterea sa-i scoatem pe cei de la HJK din jumatatea noastra.

In minutul 89 oaspetii au avut o lovitura libera periculoasa, insa Laine a ratat spatiul portii si am rasuflat usurati.

Reusim sa ne calificam insa jocul echipei in aceasta dubla nu prea mi-a placut.

CSMS Iasi - HJK 0-0 (Agg 3-3 a )

Trebuia sa gasesc o solutie pentru ca jocul nostru sa nu le mai permita asa usor adversarilor sa-si creeze faze favorabile mai ales inainte de pauza sau pe finalul meciurilor.

A fost greu si cu Viitorul Cnstanta pe teren propriu. O echipa incomoda care stiam ca joaca bine contra unui sistem 4-4-2 precum cel pe care-l foloseam eu. Am ales un 4-4-2 insa diamond pentru acest meci si s-a vazut ca oaspetilor nu prea le-a mers jocul, dar nici noi nu am stralucit in atac.

Tanoh se accidentase in min 40 si asta incepuse sa ma faca sa ma gandesc ca va mai urma un 0-0 pe teren propriu insa inlocuitorul sau, Pantea, avea sa marcheze singurul gol al partidei in min 90+4 din 11m. Un gol nesperat, de fapt un 11m nesperat care ne mentine pe linia de plutire in ceea ce priveste moralul.

CSMS Iasi - Viitorul Cta. 1-0

Cu un Tanoh vizibil obosit si afectat oarecum de acea usoara accidentare, trebuia sa gasim o solutie sa tecem peste "complexul Tampa". Da, jucam sub Tampa cu FC Brasov, acolo unde cu greu ne-a iesit jocul pana acum in meciurile directe cu ei.

" - Am schimbat tactica cu Viitorul si mi-a mers, greu, dar mi-a iesit, ce zici Cristiane, merge un nou 'soc" la echipa cu Brasovul?

- Bogdane, ai dreptate, am riscat mult cu Viitorul dar fortand o schimbare si cu Brasovul, mi-e frica sa nu ne fortam limitele norocului.

- Hai mah Cristiane, orice antrenor trebuie sa riste la un moment dat.

- Si ce propui?

- Un 4-5-1.

- Hm, unii ne vad echipa favorita la titlu, iar favoritele la titlu trebuie s atace, sa marcheze nu sa incerce sa inchida jocul inca din startul acestuia.

- Dar cine a zis de inchiderea jocului? Mijlocasii avansati vor fi pe atac si pe parcurs mijlocasii centrali vor oscila intre A - D sau S.

- Avand i vedere ca ne-am descurcat destul de prost in meciurile de la Brasov, dupa ce mi-ai zis acum iti dau dreptate ca ar trebui sa incercam asta, ar fi si pentru ei o surpriza.Nu cred ca se vor gandi ca, dupa ce ai schimbat pe diamond cu Viitorul, sa faci si cu ei o schimbare.

- Pe asta mizez si eu."

Brasovenii au inceput mai bine ca noi, iar Bogdan Dican, tanarul atacant al stegarilor ne-a dat mult de furca in primele minute ale partidei.

Am reusit sa trecem cu brio de furia de inceput a gazdelor si imediat, in min 15, Grumic a reusit un sut fantastic din coltul careului mare si am deschis scorul.Din acel moment mi-am dat seama ca modul de abordare a acestui joc, prin acel 4-5-1 avea sa fie o reusita.

In min 34 Aguillar reuseste si el un sut puternic pentru 0-2 si gazdele imi dadeau ipresia, pentru prima oara, ca nu vor reusi sa-si impuna acel ritm si joc cu care de multe ori ne-au speriat in confruntarile directe.

Au reusit, prin insistenta lui Dican, sa reduca din diferenta in min 81 insa le-am ucis imediat orice speranta la un egal cand Perez a refacut diferenta de doua goluri in min 90+2.

O victorie cat 10 pentru mine. Atat de mult imi doream victoria in fata Brasovului la ei acasa.

FC Brasov - CSMS Iasi 1-3

Urma tragerea la sorti pentru playoff-ul UCL si de data asta chiar aveam emotii si asta pentru ca trecusem in urna a 2a valorica pentru aceasta tragere la sorti.

"CSMS Iasi will play against....FK Partizan Beograd"

Imediat dupa aceste vorbe am stiut ca va fi pe viata si pe moarte la Belgrad. Jucam primul meci acolo si stiam ca in mare masura rezultatul din tur va stabili echipa ce va juca in grupele UCL.

Urmau trei dueluri care puteau, probabil decide soarta unui sezon: dubla cu Partizan si duelul cu FC Timisoara, o echipa cu pretentii pentru acest sezon, o echipa cu un joc bun in startul sezonului.Cum ne vom descurca, nici eu nu aveam idee.

Daca cu Brasovul imi mersese destul de bine acel 4-5-1 atat pe ofensiva cat si in aparare, m-am decis ca alta tactica mai potrivita pentru deplasarea de la Belgrad nu e decat cea folosita cu stegarii.Singurul fapt pe care trebuia sa-l schimb a fost atacantul pentru ca Tanoh era suspendat.

In fata a 32.700 de fani sarbi care-si incurajau echipa, am facut cu greu fata primelor 7-8 minute insa Mendez de asta nu prea si-a pierdut postul de titular pentru ca el a facut meciuri bune in astfel de situatii.

In min 15 am dat lovitura si intreg stadionul a amutit:

86655037275161220632.png

Bykov ii trimite in dreapta lui Grumic, acesta a avut spatiu liber, a intrat in careu, insa a fost deposedat de Mavuba insa acesta nu a facut altceva decat sa-i trimita el mingea pe culoar lui Beto care a preluat in marginea careului mic, a driblat usor portarul si a inscris la coltul scurt, 0-1 si meciul devenea si mai interesant decat era pana in acel moment.

N-am facut altceva prin acel gol decat sa starnim o furie si mai mare in tribune dar si in sanul echipei adverse. Au atacat pana ce efortul lor a fost rasplatit.

In minutul 35 dupa un atac prelungit, gazdele obtin un corner.A urmat o centrare perfecta pentru lovitura de cap a lui Milic, 1-1.

Inca eram in grafic doar ca mai erau multe minute pana la final si cine stie cat mai putea rezista defensiva noastra.In repriza secunda sarbii au fost si ei ceva mai precauti asta dupa ce au vazut ca ii putem 'taxa" dar in continuare erau periculosi prin suturi de la distanta si faze fixe.

Am avut sansa sa plecam cu un rezultat si mai bun insa pe finalul partidei, Sylla a irosit o centrare perfecta, dupa un corner transformat de Kvaratskhelia.

1-1 si iata ca soarta echipei calificate in grupele UCL nu s-a decis dupa acest meci, asa cum eu ma asteptam. Am obtinut un rezultat bun insa e ca si cum asta nu ar conta, atat de bun e adversarul cu care am jucat.

Partizan - CSMS Iasi 1-1

Nu putea fi un meci mai bun de pregatire a retulrului decat derby-ul cu Timisoara de pe teren propriu.

<< CULMEA J(arda)OCULUI | 3 penaltyuri, 1 caronas rosu si 9 galbene>>

"Pe Emil Alexandrescu a fost masacru, nu fotbal. Centralul partidei a fost contestat de ambele echipe, asta desi CSMS Iasi s-a impus cu scorul de 3-1."

86981452147264383695.png

"- Ce va spuneam eu? Jarda e o panarama de arbitru dar voi presa il tot protejati.EI uite ce a facut si astzai si s-a vazut ca au fost si altii nemultumiti d eprestatia acestui...fluieras."

Meciul a fost "omorat" inca din start de centralul Iulian Jarda, dupa ce acesta ii acorda rosu direct lui Florin Ilie. Ma avantaja acest lucru dar nu vroiam sa se interpreteze.L-am mai avut pe acest central la un meci si pur si simplu mi-a "desfiintat echipa".

Dupa ce a dat un rosu oaspetilor, ne-a mai dat si un 11m in min 17, penalty transformat in gol de Beto.Dupa nici zece minute a mai acordat un 11m - tot pentru noi- si acelasi Beto a transformat, 2-0 in min 26.

Oaspetii mai aveau putin si ieseau din teren insa s-au linistit dupa ce in min 39 centralul le acorda si lor un 11m si Ivanov reduce din diferenta.

Beto a mai avut o sclipire dupa cele doua 11m transformate si a reusit tripla in min 42 dupa o actiune personala.

Pur si simplu in prima repriza arbitrul a parut ca e de pe alta planeta, parea ca nu stie deloc ceea ce face.Spiritele s-au mai calmat oarecum dupa pauza dar pe tabela de marcaj nu au mai aparut modificari.

Am castigat un meci important, o meritam insa nu astfel, nu cu un arbitru care a facut ce a vrut in prima repriza.

CSMS Iasi - FC Timisoara 3-1

Dupa ce in cateva meciuri am experimentat doua tactici, un 4-4-2 diamond si un 4-5-1 am decis ca voi ramane din nou pentru o perioada pe tactica mea clasica si asta a inceput odata cu meciul cu timisorenii si va continua cu Partizan acasa.

Nu stiam insa exact ce stategie sa aleg si cum sa folosesc colaborarea dintre WB si WM.Pana la urma am lasat standard si defensiv atat mijlocasii cat si fundasii laterali, urmand ca pe parcursul meciului in functie de situatia din teren sa fac mici "ajustari".

Si noi am avut stadionul aproape plin si un public de partea noastra dar se pare ca pentru aspeti acesta nu era un lucru de speriat si venisera cu gandur mari.

Atacurile sarbilor insa nu mai erau ca cele din tur, ce-i drept si defensiva noastra era mai solida acum si parca stateam foarte bine la "adapostul" acelui 1-1.La pauza a fost 0-0 si stiam ca usor usor sarbii vor risca si noi nu vom avea altceva de facut decat sa speculam spatiile lasate libere de catre acestia. Asta am si facut insa s-a intamplat aproape de finalul partidei cand Rada a degajat mingea din propria jumatate, Pantea a deviat pe spate mingea catre Tanoh care din marginea careului mare a sutat plasat la coltul lung: GOOOL! 1-0 GOOL Tanoh!. Era min 83 si era putin probabil ca nu vom reusi sa ne calificam, nu prea mai aveau timp sarbii sa revina pe tabela mai ales cum arata jocul in ultimele minute.

Am riscat un pic si le-am zis baietilor sa mentina posesia si chiar sa atace, sa stea cat mai sus de poarta lui Mendez. Finalul meciului ne-a gasit tot pe noi in atac si Sylla in min 90+2 a sutat la coltul lung insa mingea a intalnit bara. Pur si simplu sarbii nu au mai putut arata mai nimic dupa golul primit.

CSMS Iasi - Partizan B. 1-0 (Agg 2-1)

<< CE ECHIPA! CE CALIFICARE! | CSMS - Partizan 1-0 (agg 2-1) >>

"Dupa ce sezonul trecut a ajuns in optimile EL acum echipa ieseana reuseste sa se califice in grupele UCL. Echipa ieseana va fi si in acest an singura echipa care ne va reprezenta in Cupele Europene asta pentru ca celelalte echipe, U Cluj, Brasov si Timisoara, au fost deja eliminate din EL."

"- Cum e Gica, am dres busuiocu sau nu?

- Bravo! Bravo si iar bravo! Nu am cuvinte ce au reusit acesti baieti. Nu-mi vine sa cred.

- Gica, tot ce vreau e sa fii cumpatat cu banii care o sa-i primeasca clubul si vreau sa demarezi lucrarile pentru facilitatile de la baza sportiva.

- Fara doar si poate asa am sa fac Bogdane."

Odata cu aceasta calificare in grupele UCL clubul avea in sfarsit o situatie financiara destul de buna si 'patronul" s-a tinut de cuvant si a demarat lucrarile la baza sportiva:

10154860731314005945.png

O sa credeti ca sunt nebun dar tot am sa o spun: "aceasta calificare a venit intr-un moment, oarecum prost pentru noi". Sa stiti ca asa e si asta pentru ca ne asteptau doua derby-uri cu doua dintre contracandidatele la titlu in acest sezon:FC Vaslui si Dinamo.

Sindromul 2-0 la pauza dar emotii pe final si revenirea pe tabela a adversarului ne-a urmarit si la Vaslui, acolo unde dupa golurile lui Tanoh (14) si Rada (23) am condus la pauza insa in repriza secunda am pierdut mult din posesie si adversarul a fost mult mai incisiv si a reusit sa egaleze prin Firtulescu si Melunovic.era min 71 si scorul era 2-2.Revenirea vasluienilor in meci s-a datorat si din prisma eliminarii lui Kvaratskhelia in min 55 Am mai revenit oarecum in atac insa nu am mai avut destula inspiratie in fata portii si am plecat doar cu un punct de la Vaslui.

FC Vaslui - CSMS Iasi 2-2

Meciul urmator cu Dinamo s-ar caracteriza simplu: putini spectatori, putine faze de poarta, zero goluri.A fost un meci in care la noi s-a simtit oboseala dupa meciurile cu Partizan, Timisoara si Vaslui in timp ce ei au vrut mai mult sa nu piarda pe Emil Alexandrescu.

CSMS Iasi - Dinamo 0-0

A urmat tragerea la sorti pentru grupele UCL si speram ca vom nimeri in grupa macar o echipa pe care sa speram ca o vom lasa pe locul 4 si noi sa incercam sa mergem mai departe in EL.

86069210584963699975.png

"Nu stiu exact câte, dar sunt sigur ca vom lua punct sau puncte în urmatoarele meciuri din UCL. O sa vedeti! Echipa a jucat bine in calificari, iar in Liga 1 stam bine, dar eu cred ca echipa poate juca mai bine decât atât".

Acestea au fost cuvintele mele dupa tragerea la sorti a grupelor. Am nimerit cu doua echipe, clar favortie la primele doua locuri in timp ce despre Dinamo Kyev nu stiu ce sa cred, depinde cum vom sta cu moralul si conditia fizica la ora meciurilor directe. As putea ca este o grupa un pic mai grea decat cea de anu trecut din EL.

Link to comment
Share on other sites

23076889803829917415.png

"- Nu sunt un antrenor care sa ma laud dar nu pot...

- Nu poti sau iti e frica de un "brand" mai puternic, de o echipa cu pretentii constante? imi spuse Cristian.

- Adica ce vrei sa spui ca noi nu am reusit sa facem din CSMS un mic...brand? Poate nu la un nivel foarte ridicat, dar daca te uiti in urma in ultimii doi ani am fost singura echipa romaneasca care s-a luat la tranta prin cupele europene cu echipe ca AC Milan, Juventus sau Tottenham.

- Deci oferta Stelei nu e nici macar de...rasfoit un pic?

- Esti un asistent foarte bun, tu poti face pasul cel mare, daca vrei pun eu o vorba si te duci tu antrenor la Steaua daca tot insisti, vrei?

- Ah, nu, clar nu.Am inteles, ne vedem de treaba."

De parca as fi fost eu omul potrivit dupa plecarea lui Dan Petrescu. Daca nu a rezistat si nu a putut el sa realizeze ceva acolo, eu nici atat nu ma aventurez in ...curtea lui Becali.

Urma sa debutam in grupele UCL si abia acum ne puteam vedea adevarata valoare: meritam sau nu sa fim aici.

Era clar ca cei de la Bayern vor sa plece ca din tun in acest start de sezon UCL insa noi am incercat sa ne vindem scump pielea.Cu totii am ramas surprinsi cand in min 4 Tanoh a speculat o greseala a fundasilor centrali si a deschis scorul, pentru moment vacarmul facut de fanii bavarezi se mai linisti insa s-a dezlantuit din nou dupa ce gazdele au egalat prin vedeta Olic in min 27. 1-1 la pauza era un rezultat bun, chiar nesperat dar parcursesem doar jumatate din "drum".

Dupa pauza acelasi Olic a fost principalul pericol pentru poarta lui Mendez, poarta care a reusit sa o mai "perforeze" o data in min 57 si astfel nemtii treceau la carma partidei, nu ca noi am fi avut fraiele partidei pana in acel moment.

Ne indreptam spre o victorie la limita insa Muller a vrut si el ca din sumedenia de suturi trimise spre poarta sa ii intre si lui unul si a reusit asta in min 86. 3-1 si debutam cu o infrangere in grupele UCL, nu ma asteptam la altceva insa simt ca echipa poate mai mult.

Cu o statistica fantastica de 34 / 14 (suturi spre poarta / suturi pe poarta) Bayern ar fi putut face scorul serii insa iata ca nu a fost asa.

Bayern M. - CSMS Iasi 3-1

Trebuia sa uitam aceasta infrangere si sa ne pregatim temeinic pentru urmatorul meci din grupa pentru ca vom juca cu cei le la Kiev. Urmau doua meciuri in Liga 1 si unul in Cupa Ligii, un prilej bun pentru pregatirea meciului din UCL.

CSMS Iasi - FC Bihor 3-1

CSMS iasi - Snagov 2-1 (CLU)

Sportul S. - CSMS Iasi 0-1

Cu Tanoh intr-o forma de zile mari, nu am avut prea multe probleme in a obtine victorii impotriva Bihorului si a Snagovului. Snagovul a reusit insa sa ne surprinda un pic, ei fiind cei care au deschis scorul in acel meci in min 34 insa am revenit si ne-am calificat mai departe, asa cum ma si asteptam.

Cu Sportul a fost mai greu, o echipa artagoasa, care poate sa te surprinda prin doua moduri; se apara si te loveste pe contre SAU te ataca inca din primul minut si te tine cat mai mult in jumatatea ta printr-un pressing fantastic.

Am reusit sa ne impunem gratie golului lui Anez din min 64.O victorie la limita dar importanta.Sunt sigur ca Sportul Stundetesc va ramane si dupa aceasta infrangere o echipa greu de batut si care va mai produce cateva surprize in acest sezon in Liga 1.

~~~

"- Mentinem ritmul si pressingul.Sa nu le dam nici o sansa sa-si revina.Nu le iese nimic si asa va trebui sa raman"

Pur si simplu in prima repriza Dinamo Kiev nu a existat pe teren sau ma rog, nu au fost in stare sa-si apere blazonul.Tot ce au facut e sa degajeze mingi si sa fragmenteze jocul.

91200072703110162778.png

Atacurile noastre aratau bine, le construiam minutios insa am avut putine culoare spre poarta si doar printr-o minune scorul a fost

egal, 0-0, la pauza.

Anez avea sa sparga gheata si sa valorifice momentele bune ale echipei noastre. In min 73 a primit o centrare perfecta in careu si nu a iertat, 1-0. Dupa atatea atacuri, in sfarsit gasisem bresa din defensiva oaspetilor. Stiam ca dn acel moment lucrurile vor sta altfel pentru noi.

In minutul 87, Suso, a vrut sa demonstreze, daca mai era nevoie, ca in fotbal poti sta tot meciul cu fundu'n poarta, sa ai jumatate de ocazie si sa marchezi. Ei bine Cereceda a centrat din bada stanga undeva in careul mic, iar neatentia lui Tarnowski a fost speculata, din plin, de Suso care a marcat pentru 1-1.

"- Raman in spate doar fundasii centrali, restu mergeti pe ei.Pase din prima, rapide si centrarile sa fie in forta, sa profitam pana si de cea mai mica deviere."

In min 90 Milevskyi faulteaza la circa 35 de metri usor lateral dreapta, Pantea executa rapid lovitura libera, centrarea il gaseste pe Tanoh in 10 metri de unde reia cu capul si inscrie pentru 2-1. Koval, portarul oaspetilor nici nu a avut timp sa se pregateasca pentru lovitura libera ca trebuia, deja, sa scoata mingea din poarta.

Am obtinut o victorie la limita insa scorul, diferenta, ar fi trebuit sa fie alta.Sper doar sa ne mentinem jocul bun si in continuare, sa nu ne oprim aici.

CSMS Iasi - Dinamo Kiev 2-1

Astra, o echipa incomoda, ne-a dat destule batai de cap si a trebuit sa nu ne menajam pentru a trece in turul urmator in Cupa Ligii. Au deschis scorul prin Marjanovic in min 31 insa noi am reusit sa eglam prin Tarnowski inainte de pauza (min 43).Tot ei au impus ritmul partii secunde insa niciuna din echipe nu a mai reusit sa marcheze pana la finalul celor 90 de minute. Halenar, cel mai periculos om al gazdelor a reusit insa sa marcheze in a 2 a repriza de prelungiri cand mai ramasesera 3 minute de joc, era min 117 si Astra conducea cu 2-1.

Ma gandeam, "e doar cupa ligii, dar suntem detinatoarea trofeului si nu meritam sa iesim inca de pe acum din competitie" si astfel am procedat la fel ca in mecul cu Kiev, am mai lasat doi oameni in defensiva si cu restul am fortat egalarea si mi-a iesit si de aceasta data; min 120 +1 centrare perfecta din lovitura libera si Anez, cu capul, face 2-2.

Gazdele erau la pamant cu moralul si asta s-a vazut la loteria penaltyurilor acolo unde am reusit sa ne impunem, 3-5, si astfel mergem mai departe in Cupa Ligii.

Astra - CSMS Iasi 2-2 (3-5p)

Dupa un inceput fantastic de sezon, Tanoh incepea sa scada in randament insa am avut noroc ca nu el era mereu omul cu golul.In meciul cu UTA salvatorii au fost Grumic (o dubla) si Pantea (din 11m).A fost 3-0 la pauza si in al 2 lea mitan ne-am menajat pentru deplasarea din Portugalia pentru meciul cu Benfica.

CSMS Iasi - UTA 3-0

Javi Garcia, fost jucator pe la Real Madrid, a reusit sa deschida scorul pentru gazde in min 22 si aveam in minte, deja, jocul si rezultatul din Germania cu Bayern.

Nu m-am hazardat sa atac pentru ca stiam ca le vom oferi si mai multe sanse de gol gazdelor asa ca am mentinut un joc pragmatic, fara fineturi, practic unul defensiv.

Gazdele au fortat imediat dupa pauza desprinderea insa Javi Garcia nu a mai avut aceeasi precizie in fata lui Mendez si scorul a ramas in continuare 1-0.

In min 63, Gusev a trimis fara sa se uite o pasa inapoi, in propriul careu si Beto a profitat de acest lucru si a sutat imbatabil la coltul scurt pentru 1-1.

Din acel moment am trecut pentru o perioada pe "contain' pentru ca stiam ca gazdele se vor napusti peste noi.Am trecut cu brio peste urmatoarele 10 minute si pe finalul partidei am ramas doar pe defense si am fost foarte atenti la posesie si cand a fost cazul am fragmentat cat de mult am putut jocul.

Benfica - CSMS Iasi 1-1

Deja aveam 4 puncte cu o victorie in fata echipei cu care ma luptam pentru locul 3.Trebuia sa fim atenti la meciul din Ucraina si eventual sa nu ne precipitam mai mult decat era cazul la meciurile care urma sa le jucam acasa cu Benfica si Bayern.

Luna octombrie a fost insa una grea din prisma accidentarilor dar incercam sa fac tot posibilul ca cei care vor face parte din primul 11 sa fie apti 100% atat fizic cat si psihic.

80383616335663398114.png

Clar afectati de accidentari am reusit totusi sa ne "distram' in deplasarea de la Rm. Valcea si acasa cu Astra Giurgiu in Cupa Romaniei:

CSM Rm Valcea - CSMS Iasi 2-5

CSMS Iasi - Astra Giurgiu 3-0 (CR)

Inaintea returului cu Benfica, cei de la Astra au vrut sa se razbune pentru eliminarea din Cupa Ligii si le-a cam iesit.Noi i-am tratat un pic cu lejeritate, desi stiam cat de periculosi sunt, iar Halenar a fost acelasi atacant incisiv si decisiv ca si in acel meci de cupa ligii si a reusit sa inscrie pentru 0-1 in min 27.

Am reusit sa obtinem macar un punct prin reusita lui Beto din min 71, eforturile noastre de a invinge s-au dovedit a fi zadarnice pana la finalul partidei.

CSMS Iasi - Astra 1-1

O alta echipa care ma asteptam sa vina cu ganduri de razbunare pe Emil Alexandrescu era Benfica, dar era o situatie cu totul si cu totul diferita fata de meciurile cu Astra.Era o echipa capabila sa se bata de la egal la egal cu granzii europei si o putea face si fara vreo dorinta de razbunare.

"In Portugalia am fost pragmatic, poate chiar fricos, dar acum trebuie sa schimb ceva"

Am zis ca nu am nimic de pierdut daca voi aborda la fel meciul cum am facut si in Portugalia. Acum jucam pe teren propriu, aveam sustinerea fanilor de partea noastra si nu trebuia sa ne gandim in primul rand la defensiva asa ca am riscat...si am riscat mult...ca un nebun:

81087171208278603032.png

Surprinzator nu? Exact asa am jucat, asta a fost tactica si nu am facut nici o modificare pe toata durata meciului, doar cele 3 schimbari de jucatori.Iata si rezultatul:

"Gol Bruno Cesar! Gool Benfica! este 0-1 pentru oaspeti in min 23."

Vocea crainicului incepea sa-mi displaca in acel moment.Desi vizibil nervos, am mentinut tactica kamikaze in continuare si uneori daca risti, fotbalul te rasplateste.

In minutele de prelungire ale primei reprize Tanoh a reusit sa restabileasca egalitatea, era 1-1, la fel ca in tur.

99 sau 77, care e cu noroc? Se pare ca ambele: in minutul 77 Campoare gasete o pasa geniala peste defnsiva oaspetilor si Beto (no 99 pe tricou) preia in marginea carelui, lateral dreapta si suteaza imparabil la coltul lung pentru 2-1.

Cum sa nu iti placa fotbalul, cum sa nu risti, cum sa nu experimentezi ceva nou cand fotbalul te rasplateste cand faci aceste lucruri.

Oaspetii au acuzat un offside la beto la faza golului insa nu a fost, iata faza;

35229933856346729656.png

Se vede clar cum unul din fundasii oaspetilor este cu jumatate sau chiar un pas mai in spate decat ceilalti, iar arbitrul a fost perfect pozitionat la aceasta faza.

In min 90+1 Radinovic a "omorat" meciul pentru oaspetti reusind un sut fantastic din prima din interiorul careului. 3-1 si se pare ca lupta intre noi si Dinamo Kiev pentru locul 3 era deja castigata chiar daca returul de la Kiev inca nu se disputase.

CSMS Iasi - Benfica 3-1

Mergeam fantastic in grupele UCL si aproape ca obtinusem binelete pentru primavara europeana in EL.Si in Liga 1 mergeam destul de bine, eram leaderi, insa aveam contracandidati care se tineau scai de noi diferenta dintre noi si locurile 2 si 3 nefiind mai mare de 10 puncte niciodata. Urma meciul cu 'complexata" U Cluj care vroia sa obtina victoria in fata propriilor fani si implicit sa mai reduca din diferenta pe care aveam fata de ei.

A cam fost un meci de cascadorii rasului.Primele minute nu s-a jucat mai nimic iar exact inainte de pauza noi am primit un penalty, insa Aguilar a ratat.Ca sa fie meniul complet pentru noi dupa acel 11m ratat, in minutul 64 Mendez nu este atent la un sut de la 30 de metri a lui Cojocnean, migea intalnind bara si apoi din spatele GK-ului nostru a intrat in poarta.

Tot doua gafe as putea spune ca au dus la golurile noastre pentru ca in min 74 Tanoh trece ca prin branza prin defensiva clujenilor si suteaza puternic din 10m pentru 1-1 si apoi in min 81 portarul gazdelor degajeaza slab, Kvaratskhelia respinge cu capu pana la Beto care inscrie pentru 1-2 printr-un sut plasat din marginea careului.

Inca o victorie in fata Universitatii si clujenii isi cam pierd sansele la titlu prin aceasta infrangere, insa mai sunt destule etape si orice see poate intampla.

U Cluj - CSMS iasi 1-2

Urmau trei meciuri pe teren propriu insa toate trei in competitii diferite.Mai intai a confruntarea din sferturile Cupei Ligii cu FC Brasov, meci in care fazele de poarta au cam lipsit si a fost nevoie de autogolul lui Alexandru Tamas din primele minute de prelungiri (min 92) pentru a se decide soarta partidei.Mergem mai departe insa cu mult noroc si putin fotbal.

Dupa meciul mai putin reusit contra stegarilor, am reusit sa ne mai recapatam pofta de gol si dubla lui Tanoh (min 5 si 85) si reusita lui Beto (min 21) ne-au adus cele 3 puncte contra Otelului, echipa care ajunsese la retrogradare.

CSMS Iasi - FC Brasov 1-0

CSMS Iasi - Otelul 3-1

Bavarezii aproape ca isi obtinusera biletele pentru optimile ligii si doar un dezastru le mai putea pune piedica, asta ar fi insemnat sa piarda meciul cu noi la cel putin doua goluri diferenta si apoi meciul cu Benfica.Da, stiu, imposibil insa au cam tremurat.

A trebuit sa experimentez din nou in ceea ce priveste tactica si asta si din pricina ca singurul atacant valid pentru acest meci era Beto, asadar iata improvizatia:

59171147867917645689.png

Am folosit si WM pe atac si ca stategie am mers pe standard.

Am inceput meciul destul de bine si i-am tinut pe bavarezi departe de poarta lui Mendez, singurele lor sanse fiind cateva suturi de la distanta dar care au fost departe de tinta.

In min 45+2 am obtinut o lovitura libera de la 17 mentri, perpendicular pe poarta, Kvaratskhelia a sutat puternic, Neuer a respins in fata si Ionut Rada din 3m a impins mingea'n poarta pentru 1-0.

LA pauza m-am decis sa incep repriza secunda cu un "contain" si sa trec pe suport mijlocasii laterali pentru a consolida defensiva si sa facem fata cu brio atacurilor oaspetilor.

Ne-am descurcat bine si in repriza secunda desi am fost nevoiti sa fractionam jocul destul de des pentru a nu le permite nemtlor sa construiasca eficient.Apoi de prin min 75 am trecut din nou pe standard insa am mentinut mijlocasii pe suport.Jucam aproape perfect si rezultatul ne convenea de minune, in timp ce oaspetii se gandeau cu groaza sa nu mai primeasca un gol si acel scenariu aproape imposibil sa devina posibil si sa nu se califice in optimi.

Nu putea sa ne iasa totul perfect in acest meci asa ca:

45704373550559689134.png

Da, Gilnics a uitat sa faca pasul la offside si astfel Gomez a primit pasa perfecta pe culoar a lui Kroos si a sutat puternic la coltul scurt pentru 1-1, era minutul 89.

Am fost aproape de a mai obtine un rezultat mare in aceasta grupa insa cu acest rezultat de egalitate am reusit sa obtinem calificarea in primavara europeana si nu in Europa League ci in UCL.

CSMS Iasi - Bayern 1-1

<< O echipa MICA, dar o calificare MARE | CSMS - Bayern 1-1 >>

"Dupa ce anul trecut au reusit sa ajunga in optimile Europa League, iata ca in acest sezon iesenii au reusit, dintr-o grupa destul de grea, sa treaca mai departe n optimile UCL.Gewaltige, cum ar zice germanii."

Mi-a fost greu sa gasesc motivatia perfecta dupa acest meci si in urmatorul meci din Liga 1 cu Steaua nu am putut sa obtinem decat un punct desi am condus prin golul lui Todua din min 60 insa egalarea a venit repede prin Emil Dica in min 63.Probabil secretul nostru e acela ca pana si atunci cand jucam mai putin bine reusim sa scoatem macar un punct.

Steaua - CSMS Iasi 1-1

Pana si cu Chindia 2010 in Cupa Romaniei (tur 6) ne-a fost cam greu, impunandu-ne doar cu 0-1 prin reusita lui Pantea din min 56.Cu 5 minute inainte de final am ramas in 10, Peteleu primind al 2 lea galben si am cam tremurat pentru ca gazdele au pus presiune atat pe noi cat si pe arbitru.Am reusit totusi sa mentinem avantajul minim si sa mergem mai departe.

Chindia 2010 - CSMS Iasi 0-1 (CR)

In meciul cu Pandurii de pe Emil Alexandrescu desi am jucat in 10 oameni inca din min 11 dupa ce Tarnowski a vazut rosu direct, jocul nostru a fost ceva mai bun si Pantea a reusit inca o evolutie buna reusind o dubla in minutele 44 si 47, demonstrandu-mi ca il poate inlocui cu brio pe Tanoh care in continuare era indisponibil datorita unei accidentari.

CSMS Iasi - Pandurii 2-0

Cei de la Dinamo Kiev nu mai aveau sanse deloc la locul 3, loc ocupat de benfica, insa cu siguranta vroiau sa ne dovedeasca ca ar fi putut si ei sa fie in locul nostru.

Cu biletele petru optimi deja in buzunar, m-am gandit ca nu are rost sa ne omoram prea tare in acest meci si ca tot ce trebuia sa facem e sa nu le dam prea multe satisfactii gazdelor.

Am jucat pragmatic, la trecera timpului, practic la 0-0 si cum gazdele s-au pliat perfect pe zicala "nu e de ajuns sa vrei, trebuie sa si poti", rezultatul a fost cel asteptat si dorit de catre mine: 0-0

Dinamo Kiev - CSMS Iasi 0-0

Cu biletele pentru optimile ligii in buzunar si un un avantaj de 10 puncte fata de ocupanta locului doi, noi deja ne pregateam de vacanta de iarna, insa acest gand a fost unul cam prost si asta pentru ca au urmat doua meciuri, aproape identite, in care nu am putut sa scoatem prea mult:

Viitorul Cta - CSMS Iasi 1-1

Gaz Metan Medias - CSMS Iasi 1-1

Acelasi rezultat si evolutie similara a echipei.In ambele meciuri am fost condusi, dar chiar daca nu am aratat o forma prea buna am reusit sa scoatem ceva si din aceste doua semiesecuri.Dupa cum spuneam: si cand jjucam mai prost ne e bine.

Am crezut ca le vom ura Sarbatori Fericite fanilor prin intermediul unei victorii in ultimul meci al anului pe care urma sa-l disputam acasa contra Brasovului, dar jocul nostru a scartait din ou si iata ce a iesit:

Dupa doar 13 minute de joc oaspetii deja conduceau cu 0-2 prin golurile lui Bogdan Dican (min 3) si Alexandru Tiganasu (min 13) si ma gandeam ca acel complex "Tampa' urma sa se mute pe Emil Alexandrescu.

In min 45+1 Todua a redus din diferenta, iar la pauza i-am cam urechit pe ai mei.

"- Nu se poate mai baieti, sa le oferim o calificare in optimile UCL ca mai apoi sa jucam asa pe teren propriu contra Brasovului."

Vorbisem degeaba cu ei la pauza, petru ca in min 47 de Carvalho a majorat diferenta pe tabela la 1-3.

Am trecut WM pe atac si fundasii laterali pe suport si am trecut pe atac. Tanoh in min 53 si dubla lui Todua din min 70 ne-au readus pe linia de plutire, era 3-3 si se pare ca fanilor le placea meciul.

Ma gandeam ca vom reusi sa rasturnam total situatia pe tabela, sa reusim o victorie insa cei care au punctat decisiv au fost tot oaspetii, Tiganasu reusind si el dubla in min 78, 3-4.Am tot fortat din nou egalarea pana la final insa stegarii se fripsesera de prea multe ori si s-au aparat bine.

CSMS Iasi - FC Brasov 3-4

Pacat de modul cum am inceiat acest an in Liga 1, diferenta fata de locul 2, U Cluj, era acum de doar 4 puncte.Se anunta un retur destul de greu.

Link to comment
Share on other sites

Bine ca nu te-ai dus la Steaua. Avand un sezon desustruos, daca te duceai tu la echipa si retrogradai vina era pusa pe tine.

P.S: Excelenta calificatea contra lui Bayern!

Un contract are parti bune si rele, ei fara doar si poate erau intr-o situatie foarte delicata si Petrescu nu a putut face mare lucru decat sa redreseze un pic situatia dar, parca, ca in RL Becali se astepta la minuni.Lotul lor era cam varza si in opinia mea cel putin 2 sezoane mi-ar fi trebuit sa obtin ceva acolo asa ca, momentan sunt 'in urcare' cu CSMS si da, era un pas inapoi pentru mine. As fi absurd dar preferam sa ma duc la o echipa din Liga 2 sau sau divizia nationala decat la Steaua in acel moment.

Despre Bayern, as fi fost si mai bucuros sa-i fac sa temure in ultima etapa, dar, am cerut prea mult si pana la urma a fost 1-1, dar cum spuneai si tu: frumoasa calificarea.

C'ya!;)

Link to comment
Share on other sites

Pauza de iarna deci.Trebuia sa ma gandesc deja la consolidarea liniei de mijloc, asta dupa ce renuntasem de ceva timp la Roberto, dar in acelasi timp ma gandem ca va fi o "mica schimbare de generatie" in sezonul viitor si deja trebuia sa-mi pun in plan ideile.

Am gasit, din nou, o mica vedeta care era liber de contract.Un brazilian promitator la prima vedere;

19352342707584317429.png

Nume cu rezonanta, pe langa "daciile" din echipa mea, nu? Glumeam, bineinteles. :)

Gica vroia sa accepte o oferta pentru din Rusia pentru Bykov si asta pentru ca vazuse ca se iscase un mic conflict intre el si Peteleu, lucru care nici mie nu mi-a placut.

"- Boss...Gica, chiar vrei sa accepti prima oferta pe care o primesti pentru el?

- Dar e vorba de aproape un milion de euro.

- Sunt 900k si ce daca.Te rog sa ma lasi pe mine sa-i aleg destinatia.

- Am vazut ca nu prea a prins meciuri la noi, desi cand a jucat nu s-a facut de ras, insa atitudinea lui crezi ca da bine la CV pentru un transfer in...vest?

- Uite ca am aflat ca o echipa din Olanda ar da ceva mai putini bani dar ar fi un pas important pentru jucator.E o diferenta intre campionatul ruses si cel olandez, nu crezi?

- Ba da, dar despre ce echipa vorbesti?

- Pai cei de la sc Heerenveen ar putea sa ne ofere cam 875.000 pe el plus ceva comision.

-Ah, pai atunci...pot face rabat la 25.000 si il dam acolo.

- Bine Gica."

Am reusit sa obtin de la oladezi exact acea suma plus 10% din un eventual transfer. Gica nu a stiut ca de fapt inca cei de la Heerenveen nu facuse nici o oferta pentru jucator insa aveam ceva relatii cu un impresar din Olanda care se avea, la randulk sau, bine cu cei din conducerea olandezilor.

Intrucat Mendez era de neclintit din primul 11, Sergiu Dani ma rugat sa accept oferta primita pentru el din partea celor de la Belenenses, doar 95.000 insa si la el am obtinut un procent dintr-un eventual transfer.

Trebuia sa ne pregatim sa incercam imposibilul in optimile ligii si asta pentru ca am dat peste o echipa pe care unii o vedeau in finala: JUVENTUS.

Eram dezavantajati oarecum ca vom juca primul meci acasa, insa la cum au jucat italienii in grupe probabil doua meciuri nu ne vor ajunge sa trecem de ei.

Doua amicale am reusit sa disputam pana la debutul returului. Am jucat in Austria cu Grazer AK si apoi acasa cu Petrolul, ambele meciuri castigandu-le cu acelasi scor: 3-0

Din nou m-am gandit sa fac adversarilor o surpriza si am ales o tactica "noua" pentru primul meci cu Juve, incercand astfel sa le fac fata atacurilor, jucand destul de ofensiv, la prima vedere:

17326406695553214824.png

Pe o vreme capricioasa, ninsoare slaba si pe o temperatura de -1oC meciul cu "batrana doamna" nu a fost unul prea spectaculos. Atat ei cat si noi nu ne-am putut face jocul de pase si jocul din cauza stagii gazonului a fost de multe ori fragmentat. Ei au fost mai periculosi la inceputul reprizei secunde insa Mendez a facut fata cu brio suturilor.

Odata cu aporpierea finalului am decis ca cel mai bine e sa tragem de acel 0-0 si sa nu mai emitem pretentii in atac.Asa s-a si terminat insa desi am jucat unei echipe formidabile si multi ar spune ca acest rezultat ne este favorabil, eu stiiam ca nu e asa. Ne astepta un retur extrem de greu in Italia.

CSMS Iasi - Juvetus 0-0

<< ECHIPA ZERO | CSM Rm. Sarat - CSMS Iasi 0-2 ~ Optimi CR>>

"Echipa ieseana probabil daca se prezenta si tu echipa de juniori tot ar fi reusit sa treaca in sferturile cupei si asta pentru ca gazdele, la ce au aratat astazi, pareau ca nu stiu sa joace fotbal si cu atat mai mult nu-si doreau accederea in sferturi"

40358491808554833037.png

Da, asa a fost la Rm Sarat pentru ca gazdele au avut o evolutie mai mult decat mediocra: 0/0 raportul suturilor.

Derby-ul cu FC Vaslui a fost cam la fel de usor precum meciul de la Rm Sarat, asta desi scorul nu o arata.Golul lui Tanoh din min 3 le-a turnat plumb in ghete vasluienilor, iar noi n-am avut altceva de facut decat sa asteptam inca o greseala a oaspetilor.Greseala a venit abia in min 51 cand Rada a facut 2-0 dupa un corner bine executat de Kvaratskhelia.

Golul lui Sergiu Negrut din min 90+1 nu a mai contat, fiind doar un gol de consolare.

CSMS Iasi - FC Vaslui 2-1

Derby si iar derby.Am trecut bine de plaiesii lui Porumboiu insa urmau "cainii rosii" care refuzazu sa raman in urma in clasament.

"- Tipic echipei din "groapa.Primesc 11m cand iti e lumea mai draga."

Moti a fost cel care a transformat penalty-ul din min 29 acordat gratis, zic eu, de "vestitul" central Jarda.

Din acel moment intreg meciul a fost o fuga gen 'soarecele si pisica", doar ca noi fugeam dupa caini.Am reusit egalarea prin Rada in min 51 insa in min 55 Igor Basic a speculat neatentia lui Mendz si a sutat imparabil de la 20m pentru 2-1.L-am scos pe Beto si l-am introdus pe Pantea si acesta avea sa inscrie in min 77 pentru 2-2 dar tot nu a fost destul, cainii pareau ca nu vor sa se lase condusi sub nici o forma si in min 81 Takacs inscrie cu o lovitura plasata de cap si a facut 3-2.

Stiam ca orice as face echipa mea parca nu poate sa treaca in avataj in acest meci, dar am stiut ca mai este timp sa obtinem macar 1 pct. Am fortat atacul pe benzi si mijlocasul dreapta, Nenad Grumic avea sa restabileasca, pentru a 3 a oara, egalitatea pe tabela in min 90+1. Un 3-3 frumos si am plecat cu 1 pct important din "groapa."

Dinamo - CSMS Iasi 3-3

"Greseala incredibila a lui Bonucci la marginea careului si Beto inscrie cu un sut formidabil la vinclu."

Era minutul 1 si deschisesem scorul. Nimeni nu se astepta la un astfel de inceput de partida, nici macar eu si cu atat mai mult cu cat trecusem la tactica obisnuita si chiar incepusem pe o strategie defensiva.

Italienii s-au napustit peste noi insa scorul la pauza a fost in avatajul nostru:0-1.

In min 50 Mendez a iesit aproape de centrul terenului, la circa 40m de poarta noastra pentru a bate o lovitura libera, insa pasa lui in adancime a fost respinsa de Bonaventura pana in banda stanga la Quagliarella care a sprintat si apoi a centrat perfect in careul mic pentru lovitura de cap a lui Marchisio, 1-1 insa chiar si la acel scor cei care mergeau in sferturi eram noi.

Am incercat sa tai elanul italienilor trecand pe contain si pot spune ca mi-a mers.

Meciul se indrepta spre o calificare istorica pentru noi, dar, cand mai erau 9 minute de joc, dupa un atac esuat al nostru, Bonaventura recupereaza in propriul careu si ii trimite in adancime lui Leo, acesta a tras dupa el doi jucatori si implicit Boymans a venit nestingherit in careu si a trasformat centrarea in gol, 2-1 si italienii au intors atat scorul cat si calificarea in favoarea lor.

Juventus - CSMS Iasi 2-1 (Agg 2-1)

Pacat, am fost la 10 minute de o calificare spectaculoasa, insa, poate nu am fi meritat dupa ce in tur nu am aratat nimic, iar in retur am marcat un gol norocos si apoi ne-am retras. Oricum Juventus merita aceasta calificare.Pentru noi aventura europeana se opreste aici si revenim la 'oile' noastre din competitiile interne.

Dupa aceasta infrangere urma sa trecem din nou la invincibilitate insa sa vedem despre ce e vorba.

Sportul a vrut sa isi consolideze renumele de "gasca nebuna" si desi au inceput practic in inferioritate numerica meciul, dupa eliminarea lui Alexandru Lazar din min 5, tot ei au reusit sa modifice tabela pentru prima oara in minutul 8 prin Opara.

Norocul nostru s-a numir Rada si campoare, acestia doi reusind pana la pauza sa intoarca scorul in favoarea noastra prin reusitele din min 14 respectiv 39. Nu am mai rupt gura targului dar ne-am asigurat victoria.

CSMS Iasi - Sportul 2-1

Cu Tanoh in revenire de forma, Timisoara nu a putut emite prea multe pretentii chiar daca au jucat pe teren propriu. Au inceput mai bine meciul ca noi dar nu au fost 'lucizi' in fata portii in timp ce golul din min 39 a lui Rada a reusit sa-i debusoleze si mai tare.

14 MINUTE, de atat a avut nevoie Tanoh de a reusi tripla. A punctat in min 59, 65 si 73 si nu le-a mai dat nici o sansa timisorenilor in acest meci.

FC Timisoara - CSMS Iasi0-4

"Campoare nebunul, asa am sa-ti spun mah de acum inainte." Acestea erau cuvintele mele pentru Campoare dupa ce in meciul cu Mediasul a reusit 'performanta' sa primeasca intr-un interval de 1 minut doua galbene(min 48 si 49).

Reusisem sa deschidem scorul repede prin Beto in min 4 insa asa cum va spuneam, imediat dupa pauza, Campoare s-a gandit ca aveam un meci prea usor asa ca a reusit, prin eliminarea sa, sa ni-l faca mai greu.

Imi venea sa-l strang de gat pe Campoare in minutul 80 pentru ca oaspetii primisera un 11m insa D. Gijbels a ratat sau mai bine zis Mendez a reusit o parada fantastica.

"- Ai avut noroc baiete, mult noroc.Eram cat p'aci sa pierdem doua puncte az.trebuie sa-i faci cinste lui Mendez."

CSMS Iasi - Gaz Metan Medias 1-0

Dupa acest succes la limita au urmat 5 meciuri in care nu am primit gol;

H - CSMS Iasi - FC Bihor 4-0 (Sferturi CR)

A - FC Bihor - CSMS Iasi 0-1

A - UTA - CSMS Iasi 0-1

H - CSMS Iasi - Steaua 1-0 e (Semifinale CL) (Gol Tanoh min 95)

In Liga 1 eram leaderi si cu fiecare etapa ne apropiam din ce in ce mai mult de un nou titlu, in Cupa Ligii ne calificasem in finala in timp ce in Cupa Romaniei trebuia sa mai trecem de U Craiova in semifinale pentru a juca in ultimul act. Se pare ca din nou eram aproape de un sezon perfect.

Cei de la CSM Rm Valcea erau ca si retrgradati si sansele ca ei sa se impuna pe terenul nostru erau aproape inexistente. Le-am spulberat orice sansa matematica dupa ce i-am invins prin golurile lui Tanoh (min 19) si Todua (55).

CSMS Iasi - CSM Rm. Valcea 2-0

"Gata baieti, suntem campioni.De acum trebuie sa ramanem concentrati pe celelalte doua competitii: CR si CL. Vom sarbatori fara doar si poate abia dupa ultimul fluier al sezonului."

Mai erau trei etape de disputat si noi aveam un avans de 10 puncte fata de locul doi ocupat de U Cluj.

Golul lui Ginghina din min 87 a facut dubla din semifinalele cupei mai interesanta. Ne-am impus pe teren propriu cu 2-1 si tot ce trebuia sa facem pe Ion Oblemencu era sa nu ii lasam pe gazde sa deschida scorul pentru a le da aripi si multe sperante.

Au inceput bine oltenii dar Tanoh le-a taiat avantul in min 35 cu o reusita personala si practic din acel moment ne gandeam deja la finala.

CSMS Iasi - U Craiova 2-1

U Craiova - CSMS Iasi 0-1 (Agg 1-3)

Astra parca nu mai avea nici o motivatie pentru sfarsitul sezonuli iar de acest lucru am profitat noi, desi nu am jucat la turatie maxima in acel meci;

Astra - CSMS Iasi 0-2 ~ Pantea 55' / Pascalau 81'

N-am mai vazut o statistica mai covarsitoare decat asta intr-un meci cu trofeul pe masa:

97631267601308405450.png

Este vorba despre meciul nostru din FINALA CUPEI LIGII cu Otelul Galati.

Doua hattrick-uri si o dubla, asta au decis meciul Cei trei "muschetari" au fost Tanoh, Beto respectiv Rada.

A fost 6-0 la pauza pentru noi.Otelul parca era o echipa de amatori. Jucasem cu acea "echipa zero" cand CSM Rm. Sarat nu a contat de loc, dar acum era vorba de Otelul Galati si chiar daca erau la retorgradare in Liga 1 ar fi trebuit sa joace cu totul altfel intr-un astfel de meci.

S-a terminat 8-0 si ne-am mai adjudecat un trofeu.

CSMS Iasi - Otelul Galati 8-0 ~ FINALA CUPEI LIGII

Ionut Rada 3',31'

Beto 11', 21', 39'

Tanoh 38', 50', 80'

Meciul cu contracanditata la titlu, U Cluj, avea sa conteze doar pentru palmaresul din confruntarile directe dar chiar si asa clujenii anuntasera ca vin sa demonstreze ca si ei ar fi meritat locul 1.

10155052050289203505.png

Golul frumos al lui Mauricio Lovera din min 23 le provoca parca mai multa amaraciune oaspetilor, simteau ca daca situatia ar fi fost alta in clasament, acum miza aceste partide ar fi fost alta, iar acest inceput bun de partida le-ar fi dat sperante sa ne fure titlul, insa realitatea era alta.

I-am trezit de tot la realitate pe clujeni dupa ce in minutul 74, am recuperat o minge la mijlocul terenului, minge care a ajuns la Pantea care din 16m, pozitie centrala, a sutat violent la vinclu restabilind egalitatea 1-1.

"- Ce dragilor, le-am aratat cine detine, momentan, suprematia in Romania. Este un rezultat cu care ar trebui sa se multumeasca" aceasta a fost declaratia mea la finalul partidei.

CSMS Iasi - U Cluj 1-1

Dupa finala dezastruasa pierduta in fata noastra, cei de la Otelul pierdusera si in Liga 1 si retrogradasera iar la meciul cu noi din ultima etapa practic nici nu se mai gandeau.Au incercat insa sa nu repete dezastrul din finala.

In min 14 Tanoh a reusit sa deschida scorul si gazdele incepusera sa se panicheze, dar Campoare nu si-a invatat lectia dupa acea eliminare spectaculoasa cu 2 galebe intr-un minut si acum in min 36 a primit rosu direct.

Pena a linistit apele in tabara gadelor reusind golul de 1-1 in minutul 44.

Desi jucam lejer, la trecerea timpului, am reusit totusi sa trecem din nou in avantaj dupa ce Tanoh a reusit dubla in min 85, profitand de o pasa gresita a gazdelor si de o iesire hazardata a portarului.

Otelul Galati - CSMS Iasi 1-2

De 14 meciuri eram neinvinsi si urma o noua sansa pentru cei de la U Cluj sa incerce sa bata statisticile si implicit sa traca peste "complexul CSMS Iasi". Aceasta sansa o aveau in Finala Cupei Romaniei.

17824458659286853511.png

Da, da, dupa cum se vede au inceput din nou bine meciul deschizand scorul dar asta, din nou, nu le-a fost de ajuns sa se impuna.Nasul lor, tanoh, a reusit dubla si frustrati ca pentru a nu stiu cata oara pierd un trofeu in fata noastra, acestia au reusit "performanta" sa-si dea si autogol in min 54 si finala practic se incheiase si odata cu ultimul fluier al arbitrului s-a incheiat inca un sezon fantastic pentru noi.

Clasament final;

00602282902963339912.png

Player stats;

08797984069501585332.png

Vom juca din nou in prelimiariile UCL si asta nu poate fi decat un lucru bun pentru echipa, mai ales din punct de vedere financiar.

Din Liga 2 au reusit promovarea: FCM Tg. Mures, Rapid Buc. si Gloria Bistrita. Se pare ca din cei doi granzi cazuti sezonul trecut, doar Rapid a reusit sa revina pe prima scena fotbalistica.

Overview:

Liga 1: CSMS Iasi

Cupa Romaniei; CSMS Iasi

CUpa Ligii: CSMS Iasi

Supercupa Romaniei: CSMS Iasi

UCL: Arsenal

EL: Ajax

Inca o data reusim sa luam toate cele 4 trofee din Romania, asta dupa ce reusisem in premiera acelasi lucru sezonul trecut.In cupele europene am reusit din nou o performanta notabila ajungand in optimile UCL. Este pacat ca doar echipa noastra aduce puncet pentru tara, celelalte echipe nereusind in ultimele 2 sezoane sa acceada macar in grupele EL.

Datorita acestui parcurs foarte bun al echipei noastre in UCL, Romania va dispune, din nou, de inca un loc in preliminariile UCL in timp ce campioana tarii va juca direct in grupe. Acest lucru se va aplica incepand cu sezonul viitor.Liga 1 urcand 12 locuri pana pe 21 in topul campionatelor.

70241354321964351267.png

Va fi o lupta mai interesanta in sezonul viitor de Liga 1. ;)

Link to comment
Share on other sites

Bravo! Ai adus puncte pentru tara ta! :P

Multumesc! Dar sincer, imi pare oarecum rau ca CSMS Iasi le aduna, in tim ce restul echipelor care mai joaca in cupele europene nu fac nimic, in cel mai bun caz trec de un tur preliminar.Sper sa nu fie in zadar acest loc in plus pentru sezonul viitor.

Link to comment
Share on other sites

Da asa e. Parca inainte se faceau mai bine transferurile la AI. Si acum tin minte ca la FM 2007 dupa vreo 10-11 ani finala UCL a fost "U"Craiova - FC Arges si chiar a fost grea. Acum abia daca ajung echipele in grupe.

Nu ma refer neaparat sa ajunga in finale, dar de 4 sezoane nici o echipa nu a ajuns macar in grupe.Pana si in RL, uneori, chiar daca prin playoff-uri nimeresc cu echipe puternice, mai vedem cate o surpriza.

EU totusi, sper, si bag mana in foc ca sezonul viitor Liga 1 va fi mai puternica si ca echipele care vor termina in primele 4 vor face o figura frumoasa.deja vom avea una direct in grupe, trebuie sa vina si una in grupele EL.:P

Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer neaparat sa ajunga in finale, dar de 4 sezoane nici o echipa nu a ajuns macar in grupe.Pana si in RL, uneori, chiar daca prin playoff-uri nimeresc cu echipe puternice, mai vedem cate o surpriza.

EU totusi, sper, si bag mana in foc ca sezonul viitor Liga 1 va fi mai puternica si ca echipele care vor termina in primele 4 vor face o figura frumoasa.deja vom avea una direct in grupe, trebuie sa vina si una in grupele EL. :P

Nu ziceam de finale ci de transferurile facute de AI si atunci Romania nu era trecuta ca EU. Sa speram ca o sa creasca si valoarea regenilor romani si ca o sa prinzi si tu cativa . Abia acum in al 4-lea an la Craiova in liga a 3-a imi vin si mie un DL si un DC buni de la U19.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nu ma refer neaparat sa ajunga in finale, dar de 4 sezoane nici o echipa nu a ajuns macar in grupe.Pana si in RL, uneori, chiar daca prin playoff-uri nimeresc cu echipe puternice, mai vedem cate o surpriza.

EU totusi, sper, si bag mana in foc ca sezonul viitor Liga 1 va fi mai puternica si ca echipele care vor termina in primele 4 vor face o figura frumoasa.deja vom avea una direct in grupe, trebuie sa vina si una in grupele EL. :P

Salut!Bravo pentru curajul tau de a incerca sa o aduci pe Poli Iasi pe prima scena a fotbalului romanesc.Ce faci tu e admirabil .Sa duci o echipa din liga secunda in optimile EL e ceva...As avea insa o intrebare pentru tine.Tu dupa cate sezoane ai putut sa achizitionezi jucatori din tari mai ''evoluate'' precum Germania,Spania,Franta...Eu sunt la sfarsitul sezonului III cu Pandurii si am castigat cam tot ce se putea in Romania,iar performantele mele europene sunt mai mult decat decente(in UCL),insa echipa mea e plina de jucatori din America de Sud,fiindca jucatorii din vestul Europei nici nu vor sa auda de echipa mea....Alte echipe din Liga I,chiar daca nu s-au mai clasat in primele 5 in aceste 3 sezoane (de exemplu Steaua),isi pot permite ''luxul'' sa achizitioneze jucatori din campionate mai puternice.La echipa mea nu se pune problema banilor,insa reputatia sta pe loc.(Gaz Metan,echipa care se bate la retrogradare e peste mine in clasamentul reputatiei :angry: )

Merci pentru raspunsul pe care sper ca mi-l vei da,si tine-o tot asa :bye:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy