Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Generaţia de Aur

votasem "Un club important ma va oferta si voi pleca". insa challengeul de a castiga pana in 2047 un trofeu european cu CSMS pare mult prea tare. Europa League nu e chiar departe...

oricum, succes indiferent ce ai alege.

Link to comment
Share on other sites

votasem "Un club important ma va oferta si voi pleca". insa challengeul de a castiga pana in 2047 un trofeu european cu CSMS pare mult prea tare. Europa League nu e chiar departe...

oricum, succes indiferent ce ai alege.

Multumesc pentru suport si cum spuneam: "pana in 2047 mai e timp sa revin la CSMS...;)

O fi avand Tottenham resurse insa Fierro si alti jucatori de baza cam imbatranesc si oricuum va fi o restructurare dupa primul sezon.

Link to comment
Share on other sites

Daca pleci, clubul nu va rezista tentatiei si va vinde toti jucatorii de valoare din lot. Si nu neaparat pe sume fabuloase. Asa ca in cativa ani, va ajunge in aceeasi situatie financiara ca atunci cand ai preluat tu clubul. Iar daca te gandesti sa revii odata la Iasi va trebui sa o iei din nou de la zero. Gandeste-te daca ai avea rabdarea si motivatia sa faci inca odata aceeasi munca.

Sfatul meu e sa ramai la Iasi si sa tragi tare ca sa-ti indeplinesti obiectivul care ti l-ai propus initial. Iar daca simti nevoia unei schimbari, poti incepe o alta cariera, iar la cea cu Iasiul sa revii mai tarziu.

Bafta in continuare, indiferent ce vei face in continuare.

Edited by Cristian
Link to comment
Share on other sites

presedintele mi-a mai vandut doi jucatori in trecut pt ca asa a vrut el si dupa ce au venit o groaza de bani din UCL tot nu ma sustineau financiar, si cum spuneam indiferet ce strategie de viitor abordez, nu am cum sa aduc ucatori capabili sa castige un trofeu european, cel putin nu acum

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce am vrut sa spun este ca vei avea sanse mult mai mici sa-ti atingi obiectivul daca pleci acum si te reintorci mai tarziu, decat daca ramai la Iasi. Indiferent cat de putine sanse iti acorzi tu in momentul de fata.

Link to comment
Share on other sites

zjw9qf.jpg

~~~~~~~

261d7iq.png

Salutare, iata noile stiri legate de decizia luata de head coach-ul Bogdan Bucos:

34r9ik5.png

La sedinta in care mi s-a prezentat oferta londonezilor, conducerea clucului a vrut sa-mi faca cunoscut si urmatorul aspect:

348gkfc.png

N-am putut decat sa le promit ca voi incerca sa abordez aceeasi strategie cu care am reusit sa o tin pe CSMS pe linia de plutire in ceea ce priveste finantele, dar in acelasi timp le-am zis ca nu depinde totul de mine.

'Proiectul meu pe care vi l-am propus stiti bine ca nu e la fel ca cel de la Iasi, vom avea 5 sezoane la dispozitie sa colaboram intr-un mod cat mai eficace si sper ca echipa si fanii sa aiba in primul rand de castigat"

Imediat dupa sedinta am mers in cantonamentul echipei sa fac cunostinta cu jucatorii, ajuns acolo i-am adunat pe toti si le-am spus;

'Imi pare bine sa va cunosc, sunteti multi dintre voi jucatori valorosi insa am venit aici cu un proiect nou fata de precedentul meu, iar asta pentru unii dintre voi va fi un lucru bun in timp ce pentru altii va fi mai putin bun, dar cu siguranta daca ne vom desparti o sa ajungeti la cluburi cu pretenti, fapt care va va tine in continuare motivati.

Cam atat am avut sa va spun, zilele urmatoare o sa primiti mai multe detalii"

Iata lotul lui Spurs in momentul sosirii mele la Londra:

u8m6c.png

34g1y78.png

Multi jucatori au o varsta inaintata, lucru care nu corespunde cu proiectul meu de 5 sezoane la carma lui Tottenham, vor ramane doar 4 cred din toti ci mai in varsta, urmand sa aduc cativa jucatori plus ca voi promova 2-3 tineri deja prezenti in lotul largit a lui Spurs.

Obiectivul contractului:

~ cel putin 2 titluri de campion in Premier League

~ cel putin o cupa

~ cel putin 2 trofee UCL

Contractul se va incheia fara doar si poate dupa 5 sezoane.

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare...

incep cu scuzele de rigoare pt ca nu am mai avut timp sa postez.

Primul sezon la Tottenham a fost de bun augur pt mine, pt conducere si pt fani si o sa vedeti de ce.Sa va arat transferurile facute:

74408025792244117939.png

Au fost mai multe plecari pt ca am vrut, asa cum spuneam si la inceput, sa revigorez echipa londoneza.

La sfarsitul sezonului trecut Spurs a reusit sa termine pe loc de UCl si dupa preliminarii am reusit accederea in grupe acolo unde am dat peste o surpriza placuta, pentru mine, iata:

94946424526646184680.png

A fost o surpriza placuta pt mine sa joc contra fostei mele echipe la un asemenea nivel. Le-as fi dat sanse chiar si la ocuparea locului al 3 lea, Parma nefiind o echipa atat de fantastica.

Iata si toate meciurile lui Tottenham la primul sezon sub comanda mea:

99460590586695053093.png

85304240606415811422.png

Aplicand acelasi 4-4-1-1 si cu Spurs, am reusit rezultate destul de bune chiar daca uneori mai clacam, insa ne reveneam destul de repede. Echipa s-a adaptat destul de repede la cerintele mele si astfel au venit si rezultatele.

Inca de la inceputul sezonului a fost o lupta in 3 penru titlu intre noi, Man Utd si surprinzatoarea Fulham, asta chiar daca Liverpool si Arsenal au incercat sa se tina scai de noi, dar inceputul slab le-a costat pe ambele.

Asa cum am reusit cu CSMS, am reusit si cu Tottenham, un titlu furat la mustata, mai exact la golaveraj in fata echipei de pe pozitia secunda.Oricum eu zic ca echipa a meritat si chiar daca Fulham juca acelasi fotbal frumos ca si noi, ei au clacat in mult mai multe meciuri ca noi plus ca ei nu au luptat pe mai multe fronturi.

Am reusit castigarea campionatului inca din primul sezon, si obiectiv aveam pt proiectul stabilit la inceput d ecel putin 2 titluri de campion, iata ca unul l-am adjudecta deja si ul alt obiectiv era castigarea unei cupe si am reusit si asta, castigand League Cup in fata rivalei de moarte West Ham. In FA Cup am fost eliminati de Liverpool dupa un meci cu 10 goluri, se pare ca asa a fost sa fie, sa jucam frumos si in acea competitie insa sa nu reusim sa ajungem in actul final.

In UCL era cat pe ce sa-mi iasa pariul cu CSMS ocupand locul 3, acestia reusind in primul meci sa o conduca pe Bayern cu 2-0 insa in final germanii au egalat in timp ce noi debutam cu o infragere contra Parmei, as putea spune o surpriza.

Parma avea sa fie echipa cu stilul cel mai urat de joc si cu toate astea a reusit sa obtina locul 3 in detrimentul iesenilor care au aratat un fotbal mult mai placut decat italienii.

Aveam sa jucam in primavara UCL acolo unde am trecut pe rand de Villarreal, OM, ambele duble fiind fantastice, dupa care am dat in semifinale de rivala Man UTD in fata careia in campionat nu reusisem decat sa jucam bine dar n-am obtinut nici un punct. Ei bine doua faze fixe au decis mansa tur, castigand cu 2-0 iar in retur am avut tot 0-2 insa diavolii au reusit doua goluri in 3 minute dupa pauza si mai sperau la calificare dar rezultatul final a fost 2-2 si 4-2 la general.

In finala UCL urma sa intalnim echipa patronata de un roman, Arsenal, o echipa care in penultima etapa din campionat era cat pe ce sa ne puna o piedica in dorinta noastra de a castiga titlul, un meci pe care l-am castigat cu 1-2 cu un gol marcat in minutul 85 de Sarabia.

Ei bine cu acelasi 2-1 dar cu un joc mult mai bun am reusit sa ne impunem in MAREA FINALA UCL si astfel la finele sezonului deja jumatate din obiectivele trasate pt cele 5 sezoane de contract erau indeplinite.

1 x Titlu de campioni

1 x Cupa (League Cup)

1 x Trofeu UCL

Iata si clasamentul final al Premier League:

82156619278902147812.png

Player stats:

15573421443352288220.png

Fierro a avut cel mai bun sezon de pana acum sub comanda mea, sper sa continue prin evolutii fantastice si in viitor.

Am urmarit si evolutia fostei mele echipe, CSMS si inlocuitorul meu, Victor Piturca se parea ca era omul potrivit pt a continua munca mea.

Bineinteles ca au fost multe mutari in ceea ce priveste transferurile la echipa insa a ramas un lot bunicel pt Liga 1:

93004405806731548936.png

Dupa ce s-au aflat in fruntea clasamentului alaturi de Vaslui, Galati si Dinamo mai tot sezonul si dupa ce au facut o figura frumoasa in UCL cei de la CSMS incepeau sa oscileze in rezultate, dar chiar si asa isi mai pastrau sansae la titlu sau la un loc de cupe europene.

Totusi finalul de sezon a fost un dezastru pt ieseni:

72403997913390924258.png

Cu 6 infrangeri si o singura victorie in ultimele 7 etape, cei de la CSMS au reusit contraperformanta de a pierde si un loc de EL si nu mi-am putut explica ce s-a intamplat la echipa.

59689048371137850606.png

Munca lor de 1 sezon s-a dus de rapa prin ocuparea locului 5 la finele acestui sezon. Sper doar ca vor veni vremuri mai bune pe Emil Alexandrescu.

La doar 2 zile dupa castigarea UCL am primit un telefon de urgenta de la logodnica mea, trebuia sa revin in tara pt ca parintii mei erau intr-o stare foarte grava la spital. Se pare ca bucuriile unui sezon bun in premier League se vor incheia curand...

C'ya!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

67012511870215753261.png

~

12570437095495467962.png

~

42341386161643633535.png

~

02416175391284342156.png

Deoarece timpul meu liber este foarte pretios si momentan nu-i mai pot oferi FM-ului nici macar "o felie" din el, va trebui sa ma opresc aici, iar despartirea mea de Tottenham va fi inevitabila.

Save -> Retire

Asadar in 10 sezoane, pe langa reusitele cu CSMS am mai adaugat:

1 Titlu in Premier League

1 Cupa Ligii

1 Trofeu UCL

Cand voi considera ca voi putea reveni cu un story, o voi face, de dragul cititorilor, de dragul acelui concurs si nu un ultimul rand de dragul FM-ului.

Toate astea vor fi de la 0 (zero).

C'ya!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

41540062653006698264.jpg

~~~

My life in three chapters

Totul are un inceput si un sfarsit, asa e corect sau orice sfarsit poate fi un inceput?

Eu i-as putea spune “My life in three chapters”…

Sa luam spre exemplu inceputul pasiunii mele pentru sport, nu pentru fotbal ci pentru sport. Asta s-a intamplat cand eram prin clasa a V a cand cel mai bun amic al meu(Sorin) ma convins sa ma alatur lui la atletism.

Intr-o dimineata mi-am zis “ok, de ce sa nu incerc?!...” si mi-am pus un trening in ghiozdan si am plecat pe furis, ai mei nu prea erau de acord cu practicarea vreunui sport, in special mama, mai ales de performanta, pentru ei ar fi insemnat o cheltuiala in plus pe care nu si-o puteau permite.

Am ajuns la sala Gradinari, si dupa ce am dat o serie de teste, antrenorul respctiv mi-a zis:

“ Ma astept ca de acum in colo sa vii impreuna cu Sorin,bineinteles daca si tu doresti, esti un baiat cu potential, acum mergeti si va schimbati…”.

Sorin mi-a zis de indata:

“ – Ti-am zis man, o sa te primeasca din prima.Bravo!

- Multumesc amice, dar stai sa vezi ce ma asteapta acasa.”

Bineinteles, nici bine nu am intrat pe usa si mama a si tipat la mine:

“- Mai baiete, parca ti-am zis sa nu te duci nicaieri? Ti-am zis sau nu?

- Mmmdaa, am murmurat eu cu jumatate de gura.

- Ce-ti trebuie tie atletism, fotbal sau mai stiu eu ce ….sport…sa te pui cu burta pe carte, ca de acuma nu-i de joaca.”

Si astazi parca imi aduc aminte acele vorbe ale mamei.

Bineinteles ca n-am respectat ce mi-a spus mama atunci si au fost multe zilele in care asteptam sa plece la servici si o zbughiam la sala impreuna cu Sorin. Dupa un timp, cam dupa 1 an, am mai “corupt” un coleg de clasa sa mearga si el cu noi, acesta mai fusese un timp si la rugby.

Timpul trecea si la fel de dese erau certurile mele cu ai mei, insa acestea au incetat oarecum dupa 2 ani cand, eu si cu cei doi amici am reusit sa ducem scoala noastra pe locul 3 in Iasi la atletism.

Dar cand ai mei au inceput oarecum sa ma inteleaga au inceput problemele la scoala dar si cele de sanatate si nu doar pentru mine ci si pentru amicul meu Sorin.Ambii neglijasem prea mult scoala din cauza atletismului si intr-o zi el mi-a zis:

“- Bogdane, stiu ca eu ti-am adus acel ceva in plus pentru a starni pofta de sport, dar uite ce rau o ducem la scoala plus ca eu am beleaua la calcai si tu la genunchi(accidentari suferite in cei 2 ani), ar trebui sa o lasam mai moale.

- Da man, dar Ghilase (antrenorul) ce o sa zica?

- Lasa asta in seama mea, o sa inteleaga el.

- Bine, daca spui tu”

Tot atletismul mi-a facut „cunostinta” pentru prima oara cu un stadion, mai exact cu stadionul Emil Alexandrescu.Cand am pasit pentru prima oara acolo am ramas uimit, nu ca ar fi fost un stadion fantastic, dar era pt prima oara pentru mine si chiar daca acolo eram prezentri doar noi pentru antrenament aveam o senzatie stranie si placuta in acelasi timp: aveam sentimentul ca cineva ma urmareste. Incercam sa-mi dau seama cum e atunci cand e plin si se aud uralele spectatorilor.

Cu acea senzatie stranie aveam sa ma mai intalnesc de acum in colo.

Am lasat atletismul deoparte insa ce am invatat in cei doi ani incepuseram sa punem in aplicare intr-un alt sport care incepusem, pe vrute sau nevrute sa-l practicam, chiar cu multa pasiune: FOTBALUL.

97624985863674857033.png

Mereu eram in conflict cu unii baieti de la blocurile vecine, inclusiv la fotbal. Ba nu, rectific, in special la fotbal.

Stabileam meciurile dupa care ne adunam cu totii si mergeam pe sesul de laga cartierul nostru. Imensul “stadion” pe care se disputau “derby-urile” noastre.

Nici Sorin, nici eu si nici ceilalti camarazi de la bloc nu aveam un talent fenomenal la fotbal insa eram uniti, o echipa care muncea si de putine ori s-a intamplat sa pierdem, dar o data am clacat serios, intr-o iarna, caci da, jucam si iarna, cand am pierdut cu 10-1.

Puneam multa pasiune in acele confruntari, cu timpul ne-am dat fiecare nume echipei: noi,echipa din care faceam si eu parte o numisem FC T7 si asta pt ca atat e cat si inca 3 baieti din echipa locuiam in acelasi bloc, de la sine inteles ca era blocul T7.

Rivalii nostri isi spunea: Blue-White Tigers, Armata Ultra si InterSection.

La un moment dat fratele meu a vazut cat orgoliu era pe capu meu cand mergeam si jucam contra acelor echipe, incat ne-a facut si o stema, pe care si astazi o mai am:

25844158836105666600.jpg

Lasasem atletismul si ma gandeam ca niciodata nu voi ajunge sa practic ceva de performanta desi sportul insemna mult pentru mine, asta pana in clasa a VII a cand doi baieti din cartier au reusit, nu stiu cum, sa infiinteze o echipa de fotbal: Magic Club. Ei incercau mai mult sa adune pustii talentati din Iasi si sa-i “creasca”.

Cand am aflat i-am spus si lui Sorin sa mearga insa am inceput sa ne certam pe tema asta:

“- Man, am putea incerca sa vedem ce au baietii astia de gand cu acest proiect, ne bagam?

- Tu n-ai decat, eu unl imi pot da seama ca nu e nimic de durata, ba chiar vor sa profite de pe urma copiilor cu talent la fotbal.

- Si ce man, dar nu asta fac toate cluburile de fotbal?i-am zis eu ridicand tonul.

- Stii ceva, cluburile adevarate, nu precum acesta iesit ca o ciuperca dupa ploaie, iti pot oferi si altceva, astia vor oarecum si sustinerea voastra financiara mai intai, tu nu vezi asta?

- Man, pana si cei de la Luceafarul si Noua Generatie stii ca le cer bani jucatorilor, mai bine spus parintilor, noi daca dam 100.000 sa ne sustinem reciproc, ce putem pierde?

- Man, in caz ca vrei sa-ti amintesc, alocatia noastra e de 65.000 si sa nu mai mentionez faptul ca ai tai nu te lasau sa faci atletism, unde nu veneai cu bani de acasa, ce te face sa crezi ca te vor sustine acum?

- Stii ceva, erai amicul care ma sustinea, nu care-mi taie craca de sub picioare…ma duc singur si cu asta basta.

- N-ai decat, numai sa nu aud acele cuvinte cu “ti-am spsu eu”.

- Hai pa si o zi buna.!”

Incheiasem nervos discutia si chiar, din orgoliu, aveam de gand a 2 a zi sa ma intalnesc cu cei doi “fondatori”.

Nu puteam apela la sustinerea financiara din partea alor mei, asa ca sora mea a fost sponsorul meu.

Dupa ce le-am dat 50.000 lei celor doi „patroni”, pt ca mai mult de atat n-am putut scoate de la sor’mea, ma gandeam ce va urma.Primisem un echipament, alb, urma sa le fac concurenta celro 3 baieti care erau deja in echipa pe postul de MR/WB R. Urma sa port tricoul cu nr 8, ma gandeam deja ca poate acelasi numar care-l sarbatoresc eu in octombrie(ziua mea) imi va aduce noroc.Abia asteptam primele antrenamente.

Nu mare mi-a fost mirarea ca principalul teren de antrenament era acelasi ses din cartierul unde locuiam, ses pe care jucam acele derby-uri cu rivalii dintre blocuri.

Ne tot antrenam, ba pe ses, ba pe fostul stadion „Constructorul’, ba prin Ciric si cam toti ne intrebam cand vom juca un meci, indiferent care ar fi fost echipa, inlocuind astfel meciurile dintre noi: prima echipa vs. rezerve.

Intr-o vineri, dupa un antrenament in Ciric inainte de a ne intoarce fiecare la casa lui, Claudio, unul dintre cei doi patroni, care am uitat sa va spun erau si antrenorii nostri, ne-a adunat si ne-a spus:

„- Hey, atemtie un pic la mine!

- Maine o sa mergem sa ne antrenam in Copou pe terenul de zgura a celor de la Poli Iasi.Ne vedem la ora 8:30 acolo s-a inteles?

Bine, am strgat cam toti, in timp ce unul s-a trezit mai nelamurit:

- Dar de ce asa dimineata?

- O sa vedeti maine de ce, acum hai, mai faceti o tura de alergare usoara dupa care mergem cu totii acasa.”

Ne-am reunit asa cum stabilisem a 2 a zi dimineata la terenul cu zgura.Ajunsesem cam toti mai putin cei 2 antrenori care se pare ca intarziau putin.

Incepeau sa vina o groaza de baieti de varsta noastra echipati pentru meci. Unii erau in alb-albastru si ne-am dat sema imediat ca erau juniorii lui Poli Iasi, dupa care s-au mai ivit altii in rosu-negru, erau cei de la Noua Generatie.

Era aproape 9, cu totii eram echipati si gata de antrenament, insa cei doi in continuare intarziau sa apara. Incepeau sa mai apara cativa baieti, de aceasta data echipati in galben-albastru, se pare ca erau juniorii de la FCM Bacau si odata cu acestia au ajuns intr-un final ci cei doi antrenori.

„ - Ne cerem scuze ca am intarzia insa eram in incinta stadionului, am purtat niste discutii cu cineva.

- Dar ce se intampla aici, a spus unul dintre noi, vad ca se ocupa toate terenurile, noi unde ne antrenam?

- Mda, este un miniturneu la nivel de junioori si se pare ca nu vom mai putea sa ne antrenam.

- Pai cum, am venit degeaba?

- Nu, nu, am vorbit cu organizatorii sa participam si noi insa cum nu suntem inca afiliati la AJF nu putem participa, dar...

- Pai si stam si ne uitam la ei cum joaca sau ce facem?

- Am vorbit cu Antohi de la Poli si cu antrenorul de la FCM Bacau si au fost de acord, ca dupa ce ei disputa meciurile din acest turneu vor mai ramane sa dispute cate un meci test cu noi.

Am ramas cu totii uimiti, urma sa trecem de la meciurile, miutele dintre noi, la meciuri cu juniorii unor echipe cu renume in Moldova.”

Miniturneul au reusit sa-l castige cei de la Noua Generatie invingand Poli Iasi cu 2-1, iar noi ne asteptam cu emotie adversarii.Initial, antrenorul iesenilor de suparare ca a pierdut finala a zis ca nu mai joaca nici un meci cu noi, insa s-a razgandit si a zis ca vrea ne vada jucand mai intai cu bacauanii, iar daca nu avem nimic de aratat nu-si mai oboseste baietii deloc.

Dupa o scurta alergare, cei doi antrenori au stabilit primul 11 si imediat am inceput sa jucam. Aveam emotii, le luasem „fata” celorlalti 3 baieti de pe postul meu, eram titular.

Dupa vreo 10 minute in care noi jucam emotiv, uneori bubuiam mingea, bacauanii au reussit sa ne dea doua goluri in 5 minute, 2-0 si incepeam sa ne certam intre noi.Arbitrul chiar ne spusese ca nu va mai continua meciul dca tipam unii la altii.

Deja Leonida Antohi se ridicase de pe scaunul unde statea si se parea ca vroia sa-si adune baietii si sa plece, insa noi am reusit un gol fantastic si am redus din diferenta, astfel i-am atras din nou curiozitatea, era 2-1.

Mai aveam 5 minute de jucat si bacauanii tineau bine de minge, dupa care cu 3 minute ramase de joc Frecatel, da asa il chema pe unul din coechipierii mei, a fost faultat la marginea careului lateral drapta si am primit lovitura libera. El avea un stang foarte puternic dar si eu stiam sa plasez bine migea din lovituri libere. L-am lasat pe el sa bata si nebunul a reusit un gol fantastic drept la vinclu: 2-2 si cu totii eram nebuni de fericire, parca castigasem cine stie ce.

In ultimul minut de joc acelasi Frecatel a fost din nou faultat de aceasta data la o distata ceva mai mare de poarta si lateral stanga.

El a luat din nou mingea-n mana si ma gandeam ca tot el va bate, insa a venit la mine si mi-a zis:

„- Bucos, eu sar peste minge si executi tu, da?

- Esti sigur man? E cam departe de poarta, ai un sut mai puternic ca al meu, nu bati tot tu?

- Nu, tu trimite pe spatiul portii, ca vedem noi dupa aia.”

A mai asezat mingea inca o data si se pregatea sa suteze. S-a tinut de cuvant, a sarit peste minge dupa care eu am sutat: am preferat sa o fac mai plasat, un sut-centrare. Portarul a iesit pe sub minge si toti babietii din echipa mea se indeptau in urale catre mine: Reusisem sa marchez, 2-3 si deja Leonida Antohi se mira pe margine de reusitele noastre.

Bacauanilor nu le venea nici lor sa creada ce reusisem, castigasem specaaculos, iar antrenorul lor, desi indignat de rezultat nu vroia sa ne recunoasca reusita zicand: „Norocul incepatorului, nici macar nu sunteti afiliati”

Dupa o scurta pauza am jucat si cu cei de la Poli Iasi. Am reusit sa deschidem scorul dupa 11 m transformat de vedeta echipei, Frecatel, insa cu noroc: bara-gol. Pana la final s-a vazut ca nu eram o echipa pregatita prea bine, am cedat fizic si cei de la Poli au reusit doua goluri, 2-1 dupa care nici ei nu s-au mai omorat cu firea.

La final Antohi ne-a felicitat, a specificat si el ca si omologul sau de la Bacau. „pacat ca nu sunteti afiliati, dar cine stie ce va rezerva viitorul” dupa care a purtat o discutie cu cei doi antrenori ai nostri. Inainte sa mergem acasa, cei doi ne-au adunat pe toti si ne-au spus:

„ – Nici nu ne astetam sa marcam astazi macar un gol si iata cum am evoluat.Noi ne cerem scuze ca v-am subestimat.

- Frecatel, Bucos, Prajan si Costea sa stiti ca Leonida Antohii a avut cuvinte de lauda la adresa voastra si chiar mi-a spus ca va poate da o sansa sa veniti la cateva antrenamente a echipei de juniori a lui Poli si poate chiar pentru cateva meciuri test.”

Cand mi-am auzit numele mi s-a facut pielea ca de gaina.

La o saptamana dupa aceste meciuri am mers impreuna cu ceilalti „nominalizati” pe stadion. Poli avea meci de la ora 11:00 pt ca jucau in Divizia B. Ne gandeam ca-l vom intalni pe Antohi si sa vedem daca ce spusese acum o saptamana erau doar niste vorbe de moment sau chiar ceva mai serios.

Ne-a primit pe toti 3 si ne-a integrat in primul 11 al primei echipe intr-un meci scoala cu rezervele. Ne-am descurcat binisor toti si ne gandeam ce va zice acesta dupa meci.

„ – Baieti, la fel ca si acum o saptamana am vazut multa forta fizica si dorinta la voi, insa doar doi ar putea continua in opinia mea sub comanda mea: Frecatel si...Bucos.

- Luni sa mergeti la Policlinica pentru Sportivi si sa faceti o vizita medicala, ok?

- Da domnule, am spus amandoi

- O sa aveti o sansa insa va trebui sa munciti mult pentru ea, sper ca sunteti constienti de asta.Va astept miercuri impreuna cu rezultatele de la Policlinica.

- Bineinteles, la revedere domnu’ antrenor!’

Incepusem sa ma gandesc daca accidentarile suferite la atletism la genunchiul drept imi vor afecta testele ce urma sa le fac luni.

Temerile mele s-au adeverit si asistenta de la Policlinica in timpul unor teste la picioare si-a dat seama ca pe viitor voi fi predispus unor probleme articulare.

„ – Baiete, sa stii ca eu iti du acordul sa te poti antrena si sa joci fotbal in continuare, dar ramane la latitudinea domnului antrenor daca te va mai primi sau nu si sper sa intelegi acest lucru.

- Da doamna, stiu care-mi sunt optiunile.”

Deja ma gandeam ca inca un vis, acela de a imbraca tricoul echipei locale se va destrama inainte de a prinde contur.

Incepeam sa ma gandesc ca indiferent cat de mult crestea dorinta mea pentru sport, la fel de mult scadeau sansele sa il practic unul de performanta si nu intelegeam de ce.

Leonida Antohi lucra cu baieti trimisi de parinti cu o situatie financiara foarte buna, dar si cu baieti foarte talentati si da, de ce ar fi acceptat un baiat care, cel mai probabil problemele pe care le avea l-ar impiedica sa obtina performante in viitor. De ce sa parieze pe mine, sa riste, sa ocupe un loc la echipa doar pentru ca dorinta mea imi depaseste talentul.

„ – Bogdane, imi pare rau, esti un baiat muncitor insa nu pot sa-ti acord mai multe sanse decat ti-am dat si pana acum. Eesti tanar, ai viata inainte, sper doar ca acest momennt nu-ti va afecta prea mult deciziile si viata de acum in colo.

- Sa stiti ca va inteleg si va multumesc si eu ca pentru o perioada chiar am crezut ca sunt sanse...sa.... .

- Mult succes!

- Multumesc, la fel si dumneavoastra!”

Doua incercari ale mele in lupta cu sportul au sfarsit prea devreme. Si cand ma gandesc ca multi spun: „e usoor sa faci sport” si chiar mai mult il ignora, nu-i dau importanta cuvenita.

Multti au o astfel de sansa si ii dau cu piciorul in timp ce eu m-am luptat doar pentru a spera la o sansa.

Timpul a trecut si nereusitele din adolescenta treceau usor dar sigur in umbra trecutului si doar uneori ma mai framantau.

Nu puteam sa las insa sportul deoparte nicicum si daca nu-l puteam practica la nivel de inalta performanta ci doar pentru relaxare, pe langa asta m-am decis sa-l indragesc pana la capat si cum altfel decat fiind alaturi de echipa locala: Politehnica Iasi.

Din liceu a inceput un altfel de vis iar camarad imi era un nou amic; colegul meu de banca Catalin cu care impartaseam aceeasi dragoste nebuna pentru potbal. Nu era pauza in care sa nu discutam despre asta.

Primul moment de referinta in ‚aventura” mea pe stadioane a inceput cu un meci din Cupa Romaniei dintre Poli si Ceahlaul, nemtenii fiind in Divizia A pe atunci.

M-am pregatit pentru acel meci de parca mergeam la o finala. Am taiat hartii cu forfecuta facand astfel confetii, zile la rand imi pierdeam cel putin 1 ora facand acest lucru. Surpriza pt meci era o chestie invatata de la fratele meu: mingi de ping-pong sfaramate si puse in staniol, rezultatul?! FUMIGENE.

Poli a reusit sa castige acel meci cu 2-1, a fost o reala sarbatoare, atat pt mine si amicul meu Catalin care ne pregatisem atata timp pt acel meci cat si pentru intreg orasul. Am continuat ca mergem la meciuri, plecam chiar si de la scoala pentru a ajunge pe stadion. Am urmat echipa in diferite locuri, sustinand culorile alb-albastre.

Anii de adunau si iata ca intr-un final Poli Iasi reusise sa ajunga din nou pe prima scena fotbalistica, iar de atunci visatorul Bogdan s-a transformat intr-un adevarat suporter, alaturi de camaradul de tribuna, Catalin.

De aici incepe inca un nou capitol pentru mine...

00540036115451640903.png

50921442185844918371.png

Una e sa fii un suporter oarecare si alta e sa faci parte dintr-o brigada. Da, acel Bogdan de la tribuna care se pregatea cu confetii si cu fumigene din mingi de ping-pong trecuse la ceva mai....serios.

Catalin impreuna cu alti amici au fost cu ideea infiintarii unei brigazi, nu ca r fi fost o moda, ci pentru faptul ca eram mereu alaturi de echipa, ne implicam in sustinerea ei si vroiam si nooi sa...sa ne...identificam cumva.

Asa s-a nascut grupare B.R. Boys si acum o sa va intrebati ce semnifica acest nume. Ei bine noi era consumatori „fideli”ai licorii numite BERE, ca veneam la meciurile de pe Emil Alexandrescu sau ca mergeam in deplasari, savuram cantitati destul de „frumusele’ din aceasta bautura si de aici si numel. Am ales B.R. pentru a nu avea probleme cu oamenii imbracati in albastru...da...nu puteam afisa un banner cu acest cuvant pe stadioane si de aici si abrevierea BR BOYS.

06415343752070671152.png

Au urmat multe momente fantastice care mi-ar lua o gramada de timp sa vi le povestesc, tot ce va pot spune e ca devenise un stil de viata pentru mine, un stil de viata pe care mai vechiul meu amic, Sorin niciodata nu-l intelegea:

„ – Ce faci man? ma intreba Sorin intr-o zi.

- Ce sa fac, ma duc sa ma intalnesc cu baietii din brigada, avem de pregatit o coregrafie pentru meciul cu Vaslui.

- Man, mai lasa prostiile astea, ce intelegi tu din tot ceea ce faci tu...acolo...cu ei...in peluze?

- Am mai discutat noi pe tema asta si nu ma astept ca tu sa intelegi aceste lucruri...si nici nu vreau sa le intelegi si te rog doar sa nu ma mai critici.

- E chiar asa placut sa pui bani din buzunarul tau doar pt a face o coregrafie? Nu iti e de ajuns banii pe bilet la meci si bucuria unui gol?

- Nu man, nu mi-e de ajuns. Acuma scuteste-ma de alte comentarii.

- Okay!...”

Nu ma asteptam niciodata sa ma inteleaga cum e sa stai noaptea si sa pazesti o coregrafie la care ai lucrat enorm, cum e sa stai sa te gandesti la mesaje si cum sa imbunatatesti imaginea peluzei.

La fel ca acea senzatie stranie traita cand am mers pentru prima oara pe Emil Alexandrescu, la fel simteam ori de cate ri mergeam la un meci, in coppou sau pe alt stadion din tara si acest lucur...acest lucru...doar unii camarazi il puteau intelege.

Au fost ani plini de amintiri frumoase, dar si mai putin frumoase pricinuite de rezultatele echipei bineintles.Ne saturasem ca echipa sa se zbata in medioctritate mai ales ca orasul nostru este unul dintre cele mai mari din tara si chiar si asa nu se gasea un investitor demn de a face cunoscuta echipa si pe plan international.

In fiecare an eram „pacaliti’ ca vor veni vremuri mai bune si cand incerci sa pacalesti fotbalul si sa-l amesteci cu politica nu iese nimic bun.

Din pacate pentru noi, suporterii, care ne implicam atat cat puteam si noi, echipa nu si-a mai gasit salvarea financiara si s-a desfiintat in 2010 si odata cu acest lucru a coincis si cu incetarea activitatii noastre, a BR Boys ca si grupare.

Ne era foarte greu sa nu mai fim acolo, pe stadion, insa nu puteam sustine o echipa....hibrid...chiar daca purta numele Iasiului, pur si simplu ne furasera istoria si toate acele momente frumoase odata cu desfiintarea lor.

De aici pentru fiecare dintre noi viata a mai suferit o cotitura, pentru unii mai buna pentru altii mai putin buna, ne-am vazut practic de vietile personale si ne mai intalneam cand si cand la o bere.Amicul meu Catalin transformase pasiunea petru fotbal in arbitraj, el si astazii fiind in lotul de arbitri pentru divizia judeteana Iasi.

Fiecare are acum o viata persoanala mai „linistita”, un loc de munca si alte preocupari. Cu trei dintre fostii camarazi sunt acum coleg de servici la fabrica la care lucrez.Viata te poate surpinde cu evolutiile ei.

Reuniunea ~ Start a new dream

78653501233418091135.png

In 2011, intr-o dupa-amiaza de iunie imi suna telefonul si observ ca e vechiul meu prieten Catalin si raspund:

„ - Oooo, dar cu ce ocazie onoarea?ii spun eu.

- Ce mai faci man? Ca nu ne-am mai auzit de multa vreme.

- Pai...servici, scoala, acasa...chestii dintr-astea, tu?

- Uite am venit de la antrenamentul cu arbitri. Ce faci diseara, nu iesim la o bere? Am vorbt cu baietii...old aand all BR Boys si ne adunam la o bere,vii?

- Sa stii ca mie unul chiar imi era dor. Poti conta pe mine.

- Ok atunci, ne vedem diseara la Sport Pub pe la 19;00, bine?

- Dap man, c’ya!”

Ajunsi cu totii acolo am inceput sa depanam acele amintiri legate de viata din peluza...fotbalul....fosta echipa, dar si actuala, de la jucatori si pana la tactici;

„ – Bogdane, si tot asa faci cand urmaresti un meci, incepi sa dai explicatii tactice jucatorilor? Ma intreba razand Fany unul din camarazi.

- Bineinteles, la ce antrenori vad acum prin Liga 1, nu-i de mirare ca nu facem nimic prin Europa. Chiar si eu daca as fi la conducerea unei echipe as realiza mai multe decat unii antrenori.

- Da,da, sigur...vorbeste berea cred, radea in continuare Fany de afirmatiile mele.

- Stii cum e, niciodata sa nu spui niciodata, i-am replicat eu.”

Discutiile au continuat la fel ca si comenzile penntru bere la bar si timpul trecuse pe neasteptate.Ne-am lasat cuprinsi de amintiri si am pierdut notiunea timpului, aproape ca ramasesem singurii din acel local.

„ – Baieti, eu va las acum pentru ca deja e cam tarziu si maine dimineata trebuie sa fiu fresh la servici.

- Sa stii ca ai dreptate, spusese Fany in acelasi timp cu Catalin.

- Eu va multumesc pentru invitatie si sper sa ne Revedem mai des, de dragul vremurilor trecute.

- O seara placuta va doresc!”

Dupa ce mi-am salutat amicii ma indreptam spre iesirea din local, cand, simt o mana pe umar si doua vorbe:

„ – Stati putin!’

Ma intorc si vad un domn, undeva la vreo 35 maxim 40 de ani si ma intrebam ce vroia si ii zic:

- S-a intamplat ceva?Va cunosc de undeva?

- Ah nu, nu ma cunosti dar s-ar putea sa-ti doresti asta

- Si de ce anume spui asta?

- Mai intai sa ma prezint: Stamate Mircea, impresar

- Mmmmda, Bogdan Bucos, i-am replicat eu, cam nedumerit in continuare de ceea ce dorea acel om.

- Te auzeam pe tine si pe amicii tai vorbind intens despre fotbal si cum ca tu te-ai descurca mult mai bine decat alti antrenori din Liga 1, sau cel putin eu as paria pe tine.

- Da ...si...ce-i cu asta? Vorbeam si noi la o ...halba.

- Ce ai spunee daca ti-ar da cineva sansa despre care le spuneai tu amicilor tai...hmmm...ce ai zice?

- As zice ca esti nebun sii ti-as mai zice ca eu in fotbalul asta mizer din Liga 1 nu m-as amesteca.

- Si daca ti-as spune ca nu e vorba de Liga 1 ci despre alta liga si despre orasul tau?!

- Ti-as spune din nou acelasi lucru: esti nebun si iti mai spun acum ca ma grabesc sa ajung acasa.

- Ok..ok...nu cred ca te-am prins intr-un moment prielnic.Uite cartea mea de vizita, daca vrei sa-mi asculti propunerea eu iti astept telefonul, insa nu pentru multe zile.

- Bine, cum spui tu. Am luat cartea de vizita a domnului si am plecat spre casa.”

La doua zile dupa acea seara, eram la servici in schimbul 1 si vroiam sa-mi cumpar o cafea si cand am deschis portofelul am gasit acea carte de vizita.Mi-am luat cafeau si am mers in sala de odihna si l-am sunat pe rspectivul:

„- Buna ziua, dmnul Stamate Mircea?

- Da, spuneti va rog!

- Acum 2 zile mi-ati dat o carte de vizita, vorbeati ceva de fotbal...o sansa...nu mai stiu exact despre ce era vorba.

- Aaaa, da, domnul care spune ca se pricepe la tactici, imi raspunsese el razand.

- Vreau sa stiu despr ce era vorba, se poate?

- Da, bineinteles.”

A inceput sa-mi povesteasca ca el este un impresar de fotbalisti care-si traieste viata undeva prin Olanda departe de mizeriile din fotbalul romanesc si ca totusi ar fi bun prieten cu Gheorghe Nichita, patronul "din umbra" echipei CSMS Iasi, omul care-l mai tine la curent cu treburile din tara. Acest mi-a zis ca respectivul (Ghe.N.) incepuse sa se certe cu Ionut Popa, antrenorul actual al echipei. Cel care facuse miracole la Poli Iasi in trecut laudandu-se de calitatile sale de scout si manager in acelasi timp, iar dorintele sale pe care si le exprima in media nu isi aveau sustinerea patronlui si pe acesta il deranjau toate acele declaratii nefondate ale lui Popica.

A iesit la o cafea cu Mircea si i-ar fi zis, ca, ar paria pe orice ca, daca aduce un necunoscut la echipa ar putea avea aceleasi rezultate daca nu chiar mai bune decat cu Ionut Popa, mai ales ca echipa e la inceput de drum.

„- Eu sunt gata sa-i propun lui Nichita. sa te aduca pe tine la comanda echipei, ce spui?

- Mai tineti minte ce va spuneam in acea seara? As spune ca sunteti nebun, cum sa-l dea afara pe ionut Popa...deci...Ionut Popa, care a dus in carca pe Poli Iasi mult timp....si sa ma aduca pe mine, un nimeni in fotbalul asta...cum sa faca asta?

- Asculta aici la mine, eu il cunosc de ani buni pe acest om si stiu ca ar fi in stare, tu doar spunemi daca sa negociez ceva pentru tine cu el sau nu?

- Wuau....deci....da!

- Ok atunci, cred ca maine iti pot da si raspunsul la ce am vorbit cu el, e ok asa?

- Da domnule, ne mai auzim la un telefon, o zi buna!

- Multumesc, la fel!”

Omul s-a tinut de cuvant si a doua zi ma suunat si mi-a zis:

„ – Maine faci tot posibilul sa ajungi la Bucuresti, ne vedem acolo pentru ca domnul Nichita este aici din motive...politice.’

- Vorbiti serios?

- Cum am vorbit eu pana acum cu tine? Nu ti se pare ca sunt destul de serios?

- Mmmmda, asa e, sunteti serios.Ok, ne vedem maine la Bucuresti.”

Dupa un zbor linistit ajunsesem in Bucuresti, m-am cazat la un hotel iar a 2 a zi urma sa ne intalnim cu Gheorghe Nichita.

To be continued...

Link to comment
Share on other sites

La Bucuresti ma gandeam ca lucrurile vor fi complicate, o discutie lunga si multe pretentii, pentru ca il stiam pe domnul Nichita destul de bine, ce-i drept din postura de fost sustinator al politehnicii.

"- Aici ai tot ce putem, noi CSMS, sa-ti oferim, la fel si pretentiile pe care le am si le au toti cei care au inceput acest proiect.Te uiti peste el si vreau ca pana diseara sa-mi dai un raspuns prin mail.

- Asta e tot? cateva hartii si cateva vorbe, i-am replicat eu.

- Doar ma stii, evit discutiile fara rost. Ti-am pus pe hartie totul, tu doar trebuie sa te hotarasti.

- Mda...aveti dreptate. Eu va voi da un raspuns fara doar si poate."

Am ramas seara aia in Micul Paris si a doua zi am plecat chiar in acelasi avion cu domnul primar. Ii raspunsesem prin mail dar amandoi parca ne evitam.

Si de la aeroport drumurile noastre s-au separat de parca nu vorbisem nimic important cu el, el s-a indreptat spre stadion in timp ce eu spre casa.

13455115680239649164_thumb.jpg

Primarul Iasului a fost asaltat cu intrebari de catre reporteri care au aflat de posibila despatire de Ionut Popa.

- Domnule Nichita ne puteti confirma plecarea domnului Popa si care ar fi motivul?

- Buna dimineata! Da, dumnealui a avut alte pretentii in ceea ce priveste obiectivul fixat avand in vedere lotul care i s-a pus la dispozitie. De aici a plecat totul.

- Stim cu totii ca iesenii suspina dupa Politehnica. Am auzit ca vreti sa aduceti pe banca tehnica un fost mare fan al fostei echipe reprezentative a Iasului, dorind astfel sa le demonstrati iesenilor, iubitori de fotbal, ca se inseala cand nu sustin acest proiect, echipa, CSMS. Este adevarat?

- Mdaaa....oarecum. Eu vad in acest domn (Bogdan Bucos), tipul de o care stie ce vrea si face to posibilul sa il obtina. Cam asta isi doreste si CSMS in momentul actual. Desi, din punct de veder financiar vorbind, momentan suntem undeva la nivel mediu, cred ca planurile si stategiile fixate pentru viitor sunt potrivite si le putem indeplini cu un astfel de antrenor precum este domnul Bogdan.

- Sa intelegem ca deja s-a trecut la fapte?Contracte?

- Da asa e, Bogdan a primit deja contractele."

29579421130510499024.png

Nici bine nu a ajuns aceasta informatie in presa ca a si inceput sa-mi sune telefonul, primul a fost Catalin:

"- Salut! Dar vad ca faci drumuri in secret pe la Bukle.

- Da man, cam asa ceva. Sa nu-mi spui ca ai sunat sa-mi spui ca tu si baietii o sa fiti in primul rand in tribune cu rosii si alte dintr-astea ca....

- Ah, nu nu...chiar inainte sa te sun am vorbit cu o parte din ei. Stii ca nu il sustineam prea mult pe Nichita, motive politice + fotbal....stii tu, dar cand am vazut ca si-a adus 'in casa" unul de-al nostru am zis ca asta e sansa noastra, sa vedem performanta in orasul nostru. dar trebuie ca tu sa fii tare, ai inteles?

- Da, cum sa nu. Acum ca am auzit ce mi-ai zis, o sa incerc sa raman cat mai mult in carti pentru acest proiect.

- Bun atunci.Asteptam primele meciuri sa stii.

- Ok, sper sa fei de bun augur decizia lata de mine."

N-am stat prea mult pe ganduri si am fixat obiectivul echipei.Unul destul de indraznet dar avand in vedere si noul sistem competitional propus de miticii de la Liga, sansele se mai maresc.

60367266769988549611.png

Nu-mi place sa lucrez cu oamenii altora si cred ca vor fi mutari atat in lotul echipei dar mai cu seama in staff-ul tehnic.

pornim la drum...

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

" - Da, iata ca in sfarsit stau in fata voastra si asta ma face la fel de nervos si emotionat ca si voi. Astea erau primele cuvinte rostite in vestiar la prima intalnire cu toti jucatorii.

- Asa cum mi-am inlocuit intreg staff-ul tehnic, am sa va spun sicer ca la asta va puteti astepta si voi. La fiecare ne vine randul sa plecam de undeva si sa ajungem in alta parte si este valabil si pentru mine acest lucru, insa, momentan sunt la inceput aici si deja mi-am format o idee cum as vrea sa incep primul meu sezon aici.Nu va mai tin prea mult in suspans si o sa rostesc numele celor care vor ramane, cel putin pana in iarna, in lotul CSMS-ului, acestia sunt:

56947954270184218131.png

Am decis ca imprumutatii Ghiceanu si Sascha Marinkovic sa se intoarca la cluburile lor, Iar Balan Andrei ramanea si el in afara lotului si am gasit o solutie de comun acord si va juca la CS Buftea.

- Asa e in fotbal, se schimba antrenori, generatii, dar toate merg mai departe acolo unde exista profesionlism. Puteti fi de acord cu mine in ceea ce priveste acest subiect?

- Da domnule, se auzise clar in vestiar de parca asteptau urmatorul..."ordin".

Si cum nu pot fi doar plecari, vreau sa va spun ca urmatorii jucatori vor face de az inainte parte din "familia CSMS";

> Campoare Issouf, Nenad Grumic, Ignacio Mendez, Pimenta, Jacques-Alain Tanoh si din ianuarie vor mai veni si Steliano Filip si Elvedin Skrijelj. Sper sa fie o colaborare eficienta si de durata intre noi, o colaborare pe care toate celelalte echipe sa o invidieze si asta nu o putem demonstra decat prin multa munca si rezultate cat mai bune."

Acum, inapoi la treaba...

75993212620909404739.png

S-a vazut clar o schimbare dupa inlocuirea staff-ului si ma asteptam ca aceasta sa fie de bun augur pentru echipa si atat.

86488931562544873849.png

Conducerea stabilise inainte sa ajung eu la echipa doua amicale pentru pregatirea sezonului '11-'12 insa eu le-am cerut sa mai stabilim doua meciuri pe care sa le jucam pe propriul teren si nu m-am hazardat la oaspeti de clasa, am preferat echipele in fata carora ne puteam exersa exercitiile...tactica.

12603416504394792128.png

"- Trei victorii si un egal in cele 4 meciuri de pregatire?! Bravo, frumos chiar, ar spune unii, insa eu stiu ce adversari am avut, stiu cat putem si 'multumit' nu e cuvantul care-l voi spune acum, acest cuvant il voi spune dupa victoriile importante pe care o sa le obtinem..o sa le obtineti...acum va spun doar inapoi la munca, ne asteapta un drum lung."

Trecuse ceva timp de cand eram la echipa si nici macar un ton mai ridicat sau un murmur ascuns nu am zarit la nici unul din jucatori, asta desi eram un incepator in ale meseriei si fata de unii cu mult mai tanar ca si varsta...nu stiam daca sa-l consider un lucru dubios sau nu....

Mi-am zis ca poate in momentul cand ii voi anunta pe cei pe care ma voi baza in principal in acest sezon lucrurile se vor clarifica, ca vor aparea bisericutele si alte chestii de genu, insa:

" - Stiti cat de mult sau cat de putin v-am folosit pe unii dintre voi in amicale si in unele cazuri mi-a fost si imi e greu sa ma decid dar pe tabla sunt cei pe care eu voi conta in principal in acest sezon, dar....dar...asta nu inseamna ca nu puteti vedea "fete noi" prin lot sau chiar in primul 11 si asta pentru ca stiti ca in primul rand tin cont de randamentul vostru, ori doar voi puteti sa-mi aratati acest lucru la antrenamente si in meciurile care vor veni.

88414548507632610631.png

- Va intelegem alegerile si probabil va surprindem ca nu vedeti in aceasta sala capete plecate si asta pentru ca in fiecare din noi e un profesionist si un jucator care daca stie ca poate si isi cunoaste sansele, va munci sa fie acolo...in primul 11. Aceste vorbe erau printre primele de cand venisem, primele la o astfel de ...sedinta. Fusesera vorbele lui Onofras, capitanul echipei."

Trebuie sa ne concentram mult pe inceputul de sezon si asta pentru ca ne asteapta un debut greu, dar daca vrem sa ne atingem obiectivul va trebui sa incepem cu cat mai putine greseli posibile.

Progamul inceputului de sezon imi dadea la fel de multe emotii ca atunci cand ajunsesem la Bukle sa vorbesc cu Nichita despre reluarea echipei.

Sageata N. (D)

Mioveni (A)

Branesti (A)

Viitorul Ct. (D)

Botosani (A)

15 pct ar fi ideal insa as putea spune ca si 10 pct nu ar fi deloc rau...

Cinci partide grele, din care 3, zic eu, cu echipe contracandidate la obiectivul stablit de mine si domnul Nichita, insa la fel de bine ma gandesc ca putem sa obtinem maxim de puncte, dar totul depinde de debut...la navodari.

Ramane de vazut cum ne vom comporta....

Link to comment
Share on other sites

"Contain...contain...." asta strigam eu la baietii mei cand tabela arata 1-1 in meciul de la navodari. Gadzele reusisera sa ne surprinda si au deschis scorul insa capitanul nostru, Onofras, a restabilit egalitatea ('35) dupa dora 13 minute de avantaj pentru 'sageti".

Urmaream prin spusele mele sa-i calmez pe baietii mei si sa le dau de inteles gazdelor ca ne retragem, dar planurile mele aratau altfel cand spuneam acele vorbe.

"Omori fotbalul inca din prima etapa omule? Poate doar galben merita si tu'l trimiti la vestiare" strigam disperat la D. Dinu, centralul meciului, care a judecat gresit un duel a lui Avramia, care a vazut cartonasul rosu direct in minutul 41.Acum chiar planurile mele trebuiau sa se schimbe..."Ramane cum am stabilit, dar aripile trebuie sa munceasca...contain...contain"

Am asteptat pe contraatac si a meritat. Minutele 50 si 79 au fost rodul acestor indrumari.

Sageata - CSMS 1-3

"- Bravo baieti, mentinem ritnul si acasa?

- Yes boss, raspunse Tanoh intr-o veselie dupa golul marcat in primul meci oficial."

~~~

" - Dica, Neaga, Margaritescu, sa va mai enumar atu-urile celor care urmeaza sa-i primim astazi pe Emil Alexandrescu?

- Si ce daca boss, ce daca au vedete?Nu ne-ai spus ca omogenitatea si munca sunt atu-urile care castiga de cele mai multe ori?

- Da Ono' (Onofras), dar eu va subliniam faptul ca trebuie sa fim foarte atenti la ei, dar nu vreau sa le faceti marcaj om la om ci zonal.Le inchidem sansele pe culoare si sunt morti.Pe Dica sa-l presati sa preia cu spatele la poarta si e ca si inutil pe teren daca procedam astfel, ok?"

Baietii au respectat cu strictete ce le-am spus inainte de meci si au daruit totul in acest prim derby. Apoi in doar trei minute Tanoh (17,20) a facut ca cele 3 puncte sa ne apartina. Razvan, 'creierul' din aparare a tinut sa-si adauge pe langa fantastica evolutie si un gol si a reusit asta in minutul 25.

CSMS - Mioveni 3-0

"Doua goluri din offide si un antijoc, asta s-a vazut astazi in Copou, declarase suparat antrenorul oaspetilor dupa meci". I-am replicat astfel: "Cu 11 suturi spre poarta si nici unul "pe" voi vreti mai mult?Da, daca jucatorii tai nu erau orbiti de perfectiunea din jocul nostru poate nimereau si ei poarta. :) "

14082674890985605525_thumb.png

faza gol 1 Tanoh

56255866220394977005_thumb.png

faza gol 2 Tanoh

~~~

Aveam in cap aceeasi strategie si cu Branestiul insa Dani si Tanoh s-au gandit sa modifice un pic situatia.Dupa ce oaspetii deschisesera scorul in minutul 17 cu mult noroc si cu ajutorul lui Dani, care s-a scuzat ca "am vazut mingea tarziu", noi am dat replica imediat si i-am bagat cu fundul in poarta pe oaspeti.

EI bine in minutul 25 am avut ghinion cu carul.Tanoh scapa singur cu portarul dar cu toata poarta in fata in nimereste pe GK si dupa ce acesta degajeaza pana la Nicodim care profita de ieseala hazardata (al 2 lea ghinion) a lui Dani plus neatentia lui Avramia si face 0-2.

'Baieti, ce-i cu voi? cine trebuia sa aiba pana acum 2-0, nu cumva noi? Hai capu sus, nu in pamant....timp mai este"

Am redus prin Tanoh in minutul 42 care nu a mai tratat lejer situatia de gol.Aldea il inlocuieste pe Orac accidentat si acesta avea sa fie cel care restabilea egalitatea, 2-2.

"Hai, ei au dat de 2 ori, noi mai putem in 15 minute inca unul...hai"

Degeaba, pana la final cu tot efortul nostru scorul a ramas 2-2 si am pierdut puncte importane pe o serie de greseli.

"Dani, stii ca dupa evolutia de astazi i-ai dat singur o sansa lui Mendez?

- Pai ..stiti...

- Nu nu vreau sa stiu nimic de la tine. Daca era doar acea greseala cand ai zis ca nu ai vazut mingea te credeam, dar de ce ai iesit aiurea din poata? sa le dai satisfactie oaspetilor?

- Nu, dar...

- Mendez, sa te pregatesti si mai intens ca pana acum,,ok?

- Yes."

CSMS - Branesti 2-2

32703141452211207937_thumb.png

ratarea lui Tanoh la scorul de 0-1, dupa care a urmat a doua greseala a lui Dani:

88568506092896920216_thumb.png

~~~

'Viitorul, una din contracandidatele noastre a inceput dezastruos sezonul, dar nu trebuie sa ne lasam influentati de acest aspect.Vreau o mai mare colaborare in benzi si pase ceva mai rapide in fata careului. Nu putem sa o plimbam pe semicerc ca la handbal.

- Tanoh!..

- Da coach!

- Suteaza si din unghiuri mai inchise.Surprinde-i!. Nu sta cu fundasii oprea mult in carca pentru ca sunt tineri si la sprint pot recupera.

- Sper sa nu va dezamagesc...."

Era clar ca la Ovidiu, gazdele sa incerce sa iasa din acel inceput catastrofal cu doar 1 punct in 3 meciuri, dar baietii au ascultat tot ce le-am zis, in sspecial Tanoh. Acesta a deschis scorul in minutul 6 taindu-le "aripile" gazdelor.Cu toate astea inainte de pauza, la o faza fixa. Lazar (41') egaleaza si ma pune pe ganduri.

" Incepem al 2 lea mitan pe "overload si suport de la WBL', ok?!"

Am reusit sa trecem din nou in avantaj in minutul care-mi place mie cel mai mult, minutul 75, cand Tanoh a respectat din nou indicatiile mele si nu a ezitat sa suteze din unghi.

"Bravo, un test greu trecut cu brio, dar sa ne pregatim pentru urmatorul meci cu imprevizibila formatie a Botosaniului"

Viitorul - CSMS 1-2

~~~

"Marius Matei, atentie la el si sa nu-l lasam prea mult cu mingea la picior. el e creierul lor si trebuie sa-l impiedicam sa-si faca treaba"

Oaspetii si-au aratat inca din startul meciului calitatile ofensive pornind furibund spre buturile lui Mendez de parca era ultima faza a meciului, astfel au neglijat apararea si in minutul 3 am scapat pe contraatac si Onofras a indeplinit o simpla formalitate. Forta lor ofensiva fusese avantajul nostru de acaeasta data, 1-0.

Centralul avea sa mai restabileasca echilibrul partidei dictand usor un 11m in minutul 12 care avea sa fie transformat de Matei,care pana in acel minut nu se vazuse mai deloc pe teren.

'Mentinem creierul ocupat...tackling mai usor ca ei pun osul serios si o sa ne rupem"...cu mult calm stiam ca baietii mei vor rrusi sa schimbe tabela inainte de pauza si asa a fost prin reusita lui Tanoh din minutul 21, 2-1.

"Nu va pierdeti calmul, nu va ganditi la arbitru ca la al 12-lea om pentru ei pentru ca asa va fi. Trecem un pic mai jos cu linia de mijloc (WML si WMR pe def.) si pasam mai precaut si incercam si pe diagonale. Jucati pe viteza lui Tanoh"

Opt minute cat un meci de trei puncte. Asta s-a intamplat in minutele 60 si 68 cand pe rand, Dinu si apoi Chisu au reusit cate un gol din faze care nu anuntau nimic. Cele 3 puncte merg la Botosani.

"- 2-3?! Serios, 2-3? Cum au putut mah sa intoarca scorul? O sa va leg pe toti cei 4 din defensiva un un elastic sa strangeti spatiul dintre voi. Lasam culoare libere fara ca ei sa preseze, de ce? O sa va mananc la antrenament maine'

CSMS - Botosani 2-3

01187065446817022655.png

47703276483475398387.png

Am fi putut acel maxim de puncte la care am visat insa am depasit si acel "ar fi bine si cu 10" dar daca vrem sa ne atingem lejer obiectivul trebuie ca munca noastra sa compenseze talentul altora.

21832987963121881743_thumb.jpg

32327311043503610543.png

J-A. Tanoh , tipul de atacant care-mi place. Masiv si totodatat rapid, care reuseste sa si surprinda prin executiile sale. Un atacant si o persoana potrivita pentru genul meu de tactica si management. Un tanar la locul lui...

Pregateam deplasarea de la arad cand, desi era tarziu (cam 01:00) observ ca-mi suna telefonul. Hmm, Catalin, ce o fi vrand la ora asta, ma felicitase deja pentru inceputul bunicel de mandat.

"- Da man, cu ce ocazie?

- Felicitari inca o data pentru inceputul de sezon dar nu as vrea sa te felicit si cum iti tii in frau vedetele. :)

- Merci, dar la ce te referi?

- Tanoh, asa il cheama parca nu?

- Varful...da...ce-i cu el?

- Mai inainte a plecat din Club Queens ca de acolo am plecat si eu acum, nu vroiam sa...dar...

- Merci din nou...

- Ok, eu...iti urez bafta in continuare!

- Mdea,...merci,...again...o noapte placuta!"

Am luat masina si am plecat direct la hotelul unde era cazat Tanoh si culmea am ajuns in acelasi timp cu el.

"- Coach?!...aaaa...nu e ce crezi!...

- Nu?! Hai zi sa aud...ce e de fapt?...

- Ziua mea va fi pe 17 insa o sa avem meci dupa aia si...am devansat un pic...si..

- Da, serios?! stii ce o sa devansez eu? La urmatoarea astfel de abatere o sa devansez contractul tau, ne-am inteles?

- Yes boss, dar...

- Sa nu aud ca acel 'dar' inseamna cele 7 goluri pe care le-ai marcat pana acum. Un atacant ca tine se opreste cel putin dupa cifra 20 la goluri marcate pe sezon, clar da?

- Da coach!

- Acum fugi si te odihneste."

Militaria nu e o arma preferata a mea si sper sa nu mai apelez la ea...vin meciuri dificile si mintea mea trebuie sa se gandeasca la tactici, indicatii nu la cluburi. Mai nou infirmeria imi dadea si aia batai de cap:

57855166229519583942.png

Link to comment
Share on other sites

Ce perioada, mi se parea ca echipa joaca in Premier League nu in Liga a 2 a. O serie de meciuri la trei zile avea sa-mi faca zile fripte gandindu-ma ce rotatii sa fac in primul 11 insa fara sa afecteze acest lucru evolutia echipei, dar sa mentin forma fizica a baietilor cat mai aproape de maxim.

Se pare ca pe langa grija formei fizice trebuia sa ma gandesc si la proprii nervi pentru ca:

" Ai vazut ca suntem in avantaj si te-ai gandit ca nu e bine?Cum poti ma sa dai 11m la faza aia? Tincu nici nu a pus mainile pe el...s-a impiedicat...tu...esti nebun?" (min 57).

"Nu...chiar nu pot sa cred. Voi va stiati lectia inainte de fluierul de start. Din partea cui vin ordinile astea ma? Aradeanul vostru, Popa, pe care l-am inlocuit sau ...cine bah va influenteaza deciziile?" (min 90+1).

Da, mergeam la Arad cu gandul ca vom incepe acea perioada grea cu debutul in Cupa Ligii si Cupa Romaniei, ne facusem lectiile si stiam ce pot aradenii, insa la fel de bine stiam ca suntem, ca si lot, mai valorosi decat ei.

Au reusit sa se inchida bine o repriza, insa in minutul 54 inteligenta lui Claudiu Tudor a iesit la rampa si reuseam sa deschidem scorul, dar se pare ca brigada de arbitri avea alt deznodamant pentru acest meci. Mai intai centralul Muresan vede un presupus fault a lui Razvan Tincu in careu, min 57 si dicteaza 11m. lovitura transformata in gol de Dragan.

"Nu, nu-i acordati nici o atentie centralului..trecem mai des cu pasa pe centru sa lasam liber pe centrari in benzi, hai ca nu pot astia sa ne bata, cel putin nu asa."

Jucatorii mi-au ascultat indicatiile si i-am bagat in propria jumatate pe gazde, ratand de putin trecerea, din nou, in avantaj pe tabela, Dar ca sa vezi, in minutele de prelungire noi jucam pasul la offside penru a dejuca din fasa atacul gazdelor si sa ne pregatim de contraatac, insa, asistentul a lasat jocul sa continue si Draghici primeste pasa la marginea careului si face 2-1.

"O mizerie....Liga 2...Romania...capu sus baieti ca azi nu puteam castiga aici."

UTA - CSMS 1-2

08938800405252430404_thumb.png

greseala central ~ min 57

54922967367346935905_thumb.png

greseala asistent ~ min 90+1

~~~

Un meci mai tare...ceva nou, cu o echipa din prima liga si inca o deplasare grea pentru noi. Asta a fost primul meci pentru noi Din Cupa Ligii. Se pare ca, la fel ca noi, nici sibienii nu vroiau sa-si dea duhul pentru un astfel de meci si daca tot ne-au invitat sa castigam asta am si facut.

"- Imi place de voi mah Mendez, va acordati unul altuia sanse pentru postul de titular.

- Coach, am alunecat...din inertie am iesit din care.

- Da, da, poate trebuia sa iti calculezi un pic plonjonul"

Golurile lui R. Tincu din minutele 32 si 78 si reusita lui Onofras din minutul 26 au fost un pic umbrite de eliminarea stupida a GK-ului nostru, Mendez, care a plonjat la marginea careului mare si a iesit cu mingea-n brate in afara acestuia, centralul aratandu-i rosu direct (min 57)

Vointa Sibiu - CSMS 0-3

Deja de la meciul din turul urmator nu prea puteam sa am mari sperante. Brasovul trecuse in primul tur de Steaua cu scorul de 2-4 si mai scosesera si un 1-1 tot cu ros-albastri in campionat, iar jocul stegarilor era apreciat de multa lume.

~~~

Cu pregatirea fizica mergeam destul de bine si ma gandeam ca vom trece cu brio peste aceasta perioada ssi totusi cand ne era lumea mai draga, "fluierasii" ne-au ma taxat o data. Ah, nu, nu era vorba de lovituri de la 11m impotriva noastra si totusi au permis alte lucruri, poate chiar mai grave decat un 11m.

Era meciul cu cei din colentina, Juventus Bucuresti, meci de la care asteptam normal 3 puncte dar stiam ca bucurestenii venisera sa prsteze cel mai bun fotbal,

Alergau de mancau terenul si parca cumparase talent cu kilogramul din piata, reusind sa ma impresioneze. Dani a ramas si el cu gura cascata si fara reactie la sutul lui Ovidiu Istinie din minutul 10, gol pentru oaspeti pentru 0-1.

"Mah, astia chiar stiu fotbal sau sau umiditatea si cele 12 grade va afecteaza evolutia? Hai, ca nu vreau sa-mi toc nervi pe niste baieti din colentina"

Am presat si imediat oaspetii au uitat de talent si au reusit sa marcheze in proprie poarta in minutul 23 pentru 1-1, iar Tanoh a intor scoorul printr-un gol frumos exact inainte de pauza: 2-1 ~ min 45

"Mah, nu vrei sa-i linistesti deloc? Nu vezi ca-mi omoara jucatorii?". Arbitrul nici nu vroia sa auda ce-i zic, ii lasa in continuare pe oaspeti sa presteze un joc agresiv...criminal fara nici o scuza. Jucau de parca era o finala ce o joaca doar o data'n viata. rezultatul? trei jucatori importanti rupti: Tudor (22), Nalati (51) si Tanoh (54) si pe lanag asta un bonus din partea centralului: cartonas rosu usor acordat lui Campoare in min 48.

"Bine ca s-a terminat ca voi imi rupeati tot lotul bah"

CSMS- Juventus Buc. 2-1

~~~

63404111423099501610.png

Vroiam multe de la Cupa Romaniei in acest prim sezon. Vroiam sa-i acord atentia pe care Ionut Popa, o arata fata de aceasta competiei desi echipa putea mult.

Tragerea la sorti a fost blanda cu noi si fanii se asteptau la o diferenta de scor destul de mare.

"Baieti, intotdeauna, indiferent de tara, in cupa pot aparea surpize, chiar mari uneori. vreau sa ramanem concentrati si sa tratam adversarul ca oricare altul de pana acum."

Tripla lui Tanoh (min 29, 57, 90+2) avea sa consemne deznodamantul asteptat pentru acest prim meci al nostru in CR. Tanarul atacant incepea sa atraga atentia jurnalistilor prin golurile si prestatiile sale.

"- Bravo mah baiete, bravo Tanoh!

- Thanks boss.

- dar totusi sa nu uiti ce am vorbit in acea noaptee, ok?

- Yup...asta incerc sa fac."

CSMS - Jiul Rovinari 3-0

~~~

93524705697060733238.png

Mdea, o perioada grea din care vroiam sa gasesc repede solutia iar meciul din cupa cu Giarmata mi-a dat aceasta ocazie de a le ma ridica moralul jucatorilor.

"Ce am zis eu, va mai aduceti aminte? le spuneam eu reporterilor dupa meciul cu Giarmata scor 3-0, meci in care Tanoh reusise inca o tripla.

Treceam in turul urmator dar incepea greul, trebuia sa dam piept cu vedetele lui Walter de la Cluj, in meciul cu Universitatea, echipa ce se afla la mijlocul clasamentului Ligii 1 desi pretentiile patronului erau altele.

CSMS - Giarmata 3-0

~~~

91622258636046557834.png

Inger si demon, asa as putea descrie doi jucatori dupa egalul cu FC Arges un meci in care am inceput ezitant si oaspetii ne-au taxat deschizand scorul.

'Ingerul' in persoana lui Tanoh, a reusit o dubla si a intors scorul si se parea ca revenirea la forma de la inceputul sezonului a tanarului atacant avea sa ne aduca toate cele 3 pct din acest meci, insa, "demonul" Grumic a marcat in proprie poarta in minutul 61 si in ciuda insistentei noastre in atac nu am mai reusit sa mai marcam.

CSMS - FC Arges 2-2

Ne revenim si nu prea dupa acea perioada mai nefasta, insa sunt bucuros ca revenim la un calendar mai lejer si anume la un meci la 7 zile, pentru ca aveam nevoie de acest lucru avand in vedere starea fizica si mentala a jucatorilor.

" - Baieti mai avem 5 meciuri din tur si trebuie sa stam cat mai sus, aproape de primele pozitii. Acolo ne este locul, putem face asta?

- Da coach, abia ce ne-am incalzit si noi, au raspuns mai toti cu zambetul pe bune, dar stiind ca a fost o perioada grea din punct de vedere fizic pentru ei."

96254303748031444886.png

03888742881530967178_thumb.png

Un loc 6 cu 15 pct, oarecum nemeritat pentru noi dar va trebui sa ramanem atenti pentru ca sunt destule echipe cu pretentii in acest sezon, pretentii la promovare.

Link to comment
Share on other sites

Aceeiasi tactica ca in story-ul precedent ? Nu ar fii mai frumos sa incerci si tu ceva nou ?

e bazata pe aceeasi structura tactica insa daca ai observat in "indicatiile - dialog" cu jucatorii la multe meciuri apareau modificari: de strategie, defensiva-atac-suport pentru aripi si tot asa...

;)

vor ma fi modificari stai linistit....

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea era cu ochii pe cei doi atacanti care se luptau pentru titlul de golgeter al Ligii a 2a, Tanoh si Goga. Erau capii de afis in derby-ul din etapa a 15 a, practic ultima a turului.

Primul, marcase pentru CSMS in 3 din ultimele 4 meciuri in care iesenii castigasera de 3 ori si mai obtinusera un egal:

CSMS - Chiajna 3-2

Gaz Metan Severin - CSMS 0-2

CSMS - Otopeni 1-1

Delta Tulcea - CSMS 0-3

Plus ca "fundasul golgeter", Razvan Tincu incepuse sa-i faca concurenta ivorianului dupa ce a decis de unul singur derbyul de la Tulcea printr-o tripla.

De cealalta parte, Goga marcase doua duble plus inca un gol in ultimele 5 etape, plus ca Timisoara avea fara doar si poate cea mai buna ofensiva, nu degeaba fiind in pozitia de leaderal Ligii 2. Se anunta un meci frumos in care cei doi atacanti sa demonstreze ca merita sa fie golgeterul seriei.

18120464914614868674_thumb.jpg

capitanul dedicandu-i golul din min 61 sotiei

Au fost si cativa impresari pe Emil Alexandrescu insa cei care au uimit au fost capitanul si fundasul golgeter pentru gazde, primul reusind un gol frumos in minutul 61 reducand din diferenta in timp ce Tincu a marcat in minutul 90 pentru putinele sperante ale publicului si alea mele in a obtine 1 punct meritat cu Timisoara. La violeti nu Goga a fost cel care a impresionat ci Popovici care a reusit tripla(19'.36' si 86'), insa cu largul concurs al portarului nostru Mendez, care a gresit la doua din cele 3 goluri. Pe final de meci, la scorul de 1-2, noi dominam si speram la egalare, insa Mendez a scapat o minge usoara in careul mic, in minutul 86 si ne-a taiat craca de sub picioare oferindu-i lui Popovici mingea pe tava pt 1-3. A urmat golul lui Razvan Tincu insa fara folos. meritam cel putin 1 puct dar Mendez a vrut, din nou, sa-i mai acorde o sansa lui Dani sa ocupe postul de titular in poarta ieseana.

CSMS - Timisoara 2-3

Terminam turul pe 6 la 4 pct de playoff si la 13 pct de leader

09718525832758244569_thumb.png

~~~

' - Bogdane, vad ca joaca bine, cred ca e imediat sub Tanoh la goluri, dar echipa sa se lupta si ea pt promovare, cum am putea sa-l facem sa ramana la noi, avand in vedere conditiile noastre financiare?

- Da Gica (nr. Gheorghe Nichita), Razvan T. ne-a ajutat mult prin golurile sale, cu el incep linia defensiva, am sa vorbesc cu el dar nu cred ca va depinde doar de el ramanerea la Iasi. Boasaniul este una din contracandidaelke noastre si daca ar reusi o promovare nu cred ca il va mai lasa pe Tincu la noi.

- Ar trebui sa incepem cautarile in acest caz, nu?

- Pandurii, au un fundas, tot tanar, carora nu reusesc sa-i prelungeasca contractul, e cam mofturos, Ionut Rada il cheama. Puteti sa incepeti discutiile cu el.

- Ok atunci..."

11144748535487127087_thumb.jpg

Domnul Nichita obisnuia sa ne faca surprize la antrenamente..ne trezeam brusc cu el pe banca de rezerve analizand modul de pregatire al baietilor.

"- Bogdane, am reusit!

- Ce Gica, ce ai reusit? Ai gasi un sponsor sa ne mai ajute d.p.d.v. financiar?

- Aaa, nu nu....Rada, Ionut Rada va veni la Iasi insa din vara lui 2012. e bine asa?

- Da boss, macar stiu ca atunci cand ii va expira contractul lui Tincu voi avea sigur un DC pe care sa contez pentru ca Skrijelj inca nu e atat de sigur pe el."

Trebuia sa avem grija de finalul anului pentru ca se incepea returul, iar din cele 5 meciuri jucam doar doua acasa si 3 in deplasare. Toate le puteam considera derby-uri, poate mai putin cel cu Viitorul, constantenii condusi acum de Ionut Popa isi mai revenisera un pic insa tot in subsolul clasamentului isi duceau luptele.

Sageata Navodari a avut noroc cu carul pe Emil Alexndrescu....

34264509470534136121_thumb.jpg

Dupa ce in minutul 4 au reusit deschiderea scorului prin Jianu, a urmat baricadarea in propria jumatate.

" - In benzi, desfaceti cu pase rapide in benzi...Ono' primesti mingea si iesi in centru, deruteaza-i!"

Am incercat si cuu suturi de la distanta insa tinta parca era prea departe sau portarul parea sa fie la fel de mare ca si poarta.

"- Asa mah, uite ca se poate, cam tarziu...dar hai ca se mai poate unu."

Era minutul 81 si Onofras, pe care il trecusem in banda stanga a ascultat indicatiile, a intrat in centru, a primit de la Herghelegiu si din 18 m a sutat sub bara transversala pt 1-1. Mai era timp si ma asteptam ca acest gol sa induca o oarecare panicare in randul oaspetilor insa m-am inselat. s-a intamplat exact opusul, parca mai parcasera un autocar in poarta.

CSMS - Sageata Navodari 1-1

~~~

"Sanse mici dom'le, sanse mici'...asta tot auzeam prin oras inaintea meciului de cupa cu sepcile rosii. Ma gandeam cu ce as putea sa-i suprind pe cei de la U. Aveau o forta ofensiva destul de buna si un presing din cale afara de enervant...in cele din urma am decis sa folosesc un 4-5-1 si sa speculez sansele pe contraatac.

'- Unul ei, unul noi, unul ei, unul noi...hai sa ne concentram un pic ca suntem in prelungiri"

Dupa ce sepcile deschisesera scorul in minutul 56, cu 3 minute inainte de final (87), Tanoh a aruncat tribuele in aer cu reusita sa, ducand meciul in prelungiri. Nebunia a continuat; in 3 minute s-au mai marcat doua goluri, Clujul trecuse din nou in avandaj 1-2 prin reusita lui Machado din min 91 insa replica lui Tanoh a venit repede, in in 93 pentru 2-2.

Machado a fost one man show si in minutul 106 a reusit inca un gol si a dus scorul la 2-3 si desi am mai avut ocaii si in a doua repriza de prelungiri, jucand chiar in 10 dupa eliminarea lui Gado (min 110) nu am mai reusit revenirea pe tabela.

"- Am avut sanse mici, dar pe care astazi le-am speculat aproape la maxim. Doar nesansa a facut sa nu producem o surpriza." am declarat eu la finalul partidei.

CSMS - U Cluj 2-3 (e)

~~~

In deplasarea de la Mioveni am clacat rau de tot. Parca nici nu eram prezenti pe teren si in poarta noastra a inscris cine a vrut si cine a putut.

Mioveni - CSMS 4-0

'- Ce-i asta bah, sare pe rana dupa eliminarea din cupa?

- Stiti ca acest rezultat ar putea fi decisiv pt promovare, daca se ajunge la departajarea prin rezultate directe? Sunteti niste brute....cantonament 4 zile"

Principalii marcatori ai echipei, tanoh si R Tincu aveau sa salveze echipa de la o noua deplasare facuta degeaba. Branestiul a condus cu 1-0 insa am reusit sa intoarcem scorul in favoarea noastra prin golurile celor doi.

Branesti - CSMS 1-2

Era insa doar un foc de paie desi eu imi doream mai mult decat orice sa ne revenim pentru ca acestea erau meciuri care puteau sa decida promovatele si chiar locurile de playoff.

"Dezastru total va fi la Iasi daca nu se face o schimbare radicala pe banca" spunea Ionut Popa la finalul partidei din copou in care echipa sa s-a impus cu 2-4 desi poate nici ei nu sperau sa marcheze atatea goluri pe E. Alexandrescu.

"Popica sa-si vada de retrogradarea lui pentru ca din cate observ eu, Viitorul are un picior bine afundat in nisipurile miscatoare", a fost replica mea la declaratie acestuia.

23383474072415862630_thumb.jpg

Cei 1939 de spectatori ne-au fost alaturi si dupa ce constantenii au condus cu 0-2 noi am avut puterea sa revenim egaland la 2 in minutul 59.

Mendez insa se pricepe sa faca jucatoriiadversi sa straluceasca si dupa ce Marius Albu reusise un gol in min 35, portarul nostru a fost ca si inexistent la suturile acestuia din minutele 64 si 74. Zece minute cat 3 puncte, muncisem degeaba sa revenim pe tabela. O echipa cu pretentii dar care se zbatea la retrogradare reusise ce nu a reusit nici o echipa pe E. Alexandrescu :sa marcheze de 4 ori si era si pt prima data cand au reusit sa marcheze 4 goluri in deplasare.

Totul parca a fost imporiva noastra in acest meci..."fantoma lui Popica si chiar si el in persoana m-au bantuit in acea zi se pare".

CSMS - Viitorul 2-4

La Botosani a fost cam aceeasi poveste desi la un moent dat lucrurile mergeau bne pt noi.

Am revenit din nou pe tabela dupa ce aceasta arata inca din min 6 1-0 pt gazde prin reusita lui Juninho, dar din nou, "gemenii golului" au intors scorul, Tanoh si Tincu..'double T" asa cum ii strigam eu, reusid sa ne duca in avantaj , min 42 respectiv 47.

Au avut si ei insa un "double ceva" si anume Matei si Matis care au fost artizanii unei reveniri frumoase pentru gazde, reusind sa-si duca echipa spre victorie, min 50 - 2-2 / min 87 - 3-2.

Botosani - CSMS 3-2

Deja ma gandeam ca sigur il voi pierde pe Razvan Tincu pentru ca echipa care-l detinea ne batuse astazi si statea mult mai bine in clasament decat noi.

Un loc 8 un pic rusinos si neasteptat pentru noi la finele acestui an, iar pentru retur nu au ramas foarte multe meciuri de jucat, 10 mai exact.

52599076372739554451.png

"- Dupa meciul de astazi va spun sincer ca pentru multi dintre voi despartirea de CSMS este inevitabila, in iarna daca nu cel tarziu in vara.

- As fi vrut sa nu spun aceste cuvinte insa: multi dintre voi au fost sub orice critica in aceste ultime etape pe care le-am jucat. o sa aveti o minivacanta insa pentru mine va fi una in care va trebui sa regandesc strategia meciurilor care au mai ramas"

~~~

"- Bogdane, aud multi zicand ca poate ar trebui sa schimbi ceva la tactica.

- Da Gica, insa nu pot face prea multe modificari acum. Avem 10 meciuri ca 10 finale si daca mai fac si modificari radicale in tactica se duce si orice sansa pe care o mai avem pentru un loc de playoff, pt ca sincer, ne mai luptam acum doar pentru un loc de playoff. Primele doua pozitii sunt foarte departe.

- Nu vreau sa ma bag peste tine si tu stii asta, iti spuneam doar ce vorbeste lumea.

- Lumea poate spune multe Gica si ca sa fiu sincer cu tine, avem sanse mai mari sa ratam obiectivul decat sa-l indeplinim insa eu o sa fac tot ce pot in calitate de antrenor, ca echipa sa termine acolo unde vrem noi.Ceea ce spune lumea ar putea dauna echipei.

- Ok, sa stabilesti meciurile de pregatire, iar eu voi incerca in continuare sa mentin finantele in frau pentru ca si acolo ne cam ducem la vale.

- Ok..spor.'

Perioada de iarna va fi dificila in ceea ce priveste deciziile mele legate de lot, dar modificari vor trebui facute.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy