Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

Te rog, pune un print cu Dani, gk-ul tau, la inceput de joc nu e cine stie ce, dar,vad ca si acum il ai titular :-? sunt curios sa vad cum arata

Sergiu Dani ~ GK ~ CSMS Iasi

69008951457686079012.png

~

79113729022903111502.png

~

85305480151414880190.png

Inca de cand am venit eu la club e favorit insa din ce cauza: portarul "titular"ar fi fost Andrei Balan (a pleecat dupa primul sau al 2 lea sezon) nu-mi placea, nu era cine stie ce si nu vedeam de ce ar fi titular si in team report-ul staff-ului imi zicea ca Sergiu Dani are un potential cu mult mai bun decat titularul.

Fiind tanar, pur si simplu i-am dat credit si am avut incredere in el.

Chiar dca dupa plecare titularului, am adus, pe rand, alti 2 portari: Nita Florin si Eduard Stancioiu, acesta a ramas principalul favorit la postul de titular.

Stancioiu ar fi putut sa-l detroneze, insa atunci cand i-am dat cateva sanse lui Stancioiu, o comitea la cel putin un gol si am preferat o gafa-doua a lui Dani, si alea cam rarute.

Faptul ca are evolutii constante si ca gafeaza grav foarte rar,singurul incovenient care-mi place la el fiind degajarile lungi...si ma enerveaza cand degajeaza lung cand el ar putea juca scurt la fundasi.In rest chiar daca nu e stralucit dar cum spuneam, are evolutii constante.

SUnt constient ca il voi inlocui, chiar azi ma gandeam la un inlocuitor, daca planurile pt sezonul urmator vor fi marete, dar momentan el este numarul 1 si la propriu si la figurat pentru poarta CSMS-ului.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hi again...

am reusit in limita timpului liber disponibil si restul meciurilor ramase de jucat in 2016.

Dupa ce ratasem "la mustata" calificarea in urmatorul tur in urma dubklei cu CSKA Moscova, ma gandeam ca jucatorii isi vor pierde increderea in sine si asta pentru ca, in opinia mea, meritam sa trecem de rusi.

Urmau meciuri grele in Liga 1 cu Timisoara, Steaua, Brasov...si uite ca in loc sa aiba o evolutie descendenta, baietii mei au reusit contrariul. Inainte de a va arata rezultatele meciurilor, as vrea sa va arat altceva.Este un jucator venit de la centrul de juniori si care, in opinia staff-ului are un potential la fel de bun ca Khachapuridze. Mi-e greu sa cred asta in sa arata bine pustiul.

19890170502902119295.png

Sa vedem acum si rezultatele dupa care va fac un scurt reumat al returului;

82932891413835078671.png

Dupa eliminarea din EL, aveam o deplasare grea la Timisoara si acestia vroiau sa profite de moralul scazut al jucatorilor mei. Ce au demonstrat insa elevii mei in meciul cu alb-violetii a fost faptul ca nu am trecut intamplator de grupele EL si ca doar ghinionul a facut sa nu trecem de moscoviti.Pur si simplu ne-am distrat cu timisorenii si inceputul de meci nu anunta deloc asta insa golul din minutul 34 a lui Ruse avea sa declanseze fiesta. Timisoara a reusit, contrar cursului jocului sa egaleze prin Codrea in minutul 46 dar asta nu a facut altceva decat sa-i infurie pe ai mei alb-albastri: dubla Agboh, gol din 11m Korkishko si bineinteles Khachapuridze au facut ca scorul la final sa arate 1-5. O victorie mare...dar si importanta d.p.d.v. al clasamentului.

Au urmat 3 meciuri relativ usoare, cel putin teoretic, nucile tari fiind Tg Mures si Brasov care se zbateau in zona nisipurilor miscatoare, insa am reusit sa trecem cu 2-1 respectiv 3-1, cu stegarii reusind astfel sa razbunam acel 2-2 din tur dupa ce am condus cu 2-0. CSM Rm. Valcea a jucat un "set" cu noi si astfel am mers mai departe in sferturile Cupei Romaniei.

Toate bune si frumoase insa veneau meciuri din ce in ce mai grele, am fi putut continua show-ul de pana acum?!..ei bine, da...si chiar cu Steaua careia nu i-am dat din nou nici o sansa, doar ocazia unui gol de onoare si acela venit in minutul 84. Un meci splendid facut de Ruse care a facut uitata prestatia mai slabuta a lui Khacha'.

Gaz Metan spera sa stearga evolutiile proaste de pana acum din Liga 1 cu o calificare in semifinalele CR, insa si ei la fel ca Steaua: "au vrut, dar mai trebuie sa si poti..." 3-1 si in urmatoarele zile(cam 1 luna) aveam de disputat circa 4 meciuri cu cei de la Dinamo: semifinalele de Cupa Ligii si Cupa Romaniei plus meciul din campionat.

Primul meci cu Dinamo din seria "cainii rosii vs alb-albastri" avea sa fie cel din Liga 1 si nu mica mi-a fost mirarea si ingrijorarea cand am vazut telegramele sosite la club de la nationale pt unii jucatori. Aveam 6 jucatori importanti indisponibili: accidentat ~ Buenano si la nationala ~ Tesic, Ekwalla, Agboh, John si Ibrahim.

Imi era foarte clar ca va trebui sa facem eforturi destul de mari pt a obtine un rezultat bun in "groapa".A fost un meci plictisitor, asta pana in momentul cand,in min 59 Adjoran face un fault prostesc, o tinere de tricou, in careu si arbitru da 11m instant, gol Lupo si cainii conduceau. Am mai animat si noi jocul cu cateva ocazii insa tot cainii aveau sa mai modifice o data tabela, cand dupa un sut puternic de la 30 m, Dani respinge formidabil insa mingea a ajuns cu noroc la Lupo care a facut cu usurinta 2-0.

S-au simtit evident absentele din lot, insa asa se intampla cand ai jucatori valorosi...sunt chemati la nationala.

In Liga 1 ne-am redresat repede prin victoriile cu contracandidatele la titlu, Otelul si Rapid. 4-0 respectiv 0-2, doua rezultate importante, mai ales cel cu Rapidul care erau pe prima pozitie si trebuia sa reducem diferenta de 7 puncte fata de ei.

In semifinalele Cupei Ligii s-a va zut si am demonstrat care este, de fapt, diferenta dintre primul 11 al nostru si cel al echipei Dinamo Bucuresti: 4-0 sec si mai era finala cu Otelul pana la ridicarea trofeului.

In dubla din semifinalele Cupei Romaniei, Dinamo si-a dat seama ca indiferent ca este o echipa de traditie in Liga 1, la momentul actual sunt cu mult mai slabi decat noi si au jucat mult mai precaut preferand defensiva.In tur am deschis scorul la mijlocul primei reprize si se anunta din nou un festin fotbalistic insa bucurestenii s-au aparat cu indarjire si au asteptat pe conra si le-a iesit,au reusit egalarea in timp ce noi pana la finalul meciului am avut cateva ratari monumentale prin Ruse si Khachapuridze, 1-1

Eram condamnati sa castigam in groapa, acolo unde in ultimul meci am clacat, ce-i drept si in lipsa de valori in primul 11.

Am reusit sa marcam golul izbavitor prin Khachapuridze in a 2 a parte a meciului, un meci care a fost la mana noastra tot timpul si uite asa reusim sa ne calificam in inca o finala.

Mai erau 3 etape in Liga 1 si fruntasele Rapid si CFR incepusera sa clacheze, in meciuri cu Gaz Metan Severin sau Tg Mures si eram la o distanta de 3 puncte de leader-ul Rapid.

Mai aveam meciuri acasa cu Gaz metan si in deplasare la Vaslui si Petrolul(retrogradata de mult timp). Depindeam de un minipas gresit al giulestenilor dar si de 3 victorii ale noastre.

In ultimul meci in fata propriilor fani din acest sezon,am jucat lamentabil si desii ne-am creat faze de atac, finalizarea a lasat de dorit.Am reusit sa marcam in repriza secunda dar golul a fost anulat pt un offside, 0-0 si noroc ca si Rapid a calcat un pic strang Si diferenta era de doar 2 puncte intre noi (ei pe 1 noi pe 2).

Inainte de acele doua deplasari, ne-am deplasat pe National Area pentru Finala Cupei Ligii acolo unde i-am mai spulberat o data pe cei de la Galati prin cele trei reusite ale lui Khachapuridze.Mai adaugam astfel un trofeu i vitrina clubului, nu este unul extrem de important dar totusi ramane un trofeu, mai ales ca in acest sezon multe echipe puteernice din Liga 1 si-au dorit sa-l castige.

Vasluiul dupa umilinta din tur ne-a mai facut o data viata usoara si din nou au avut eliminat inca din prima repriza, insa de aceasta data ne-am rezumat la un singur gol, dar un gol de 3 puncte: 0-1 si ne mentineeam pe 2, asta pentru ca si Rapid castigase la Astra.

in ultima etapa noi jucam cu retrogradata petrolul, in deplasare in timp ce Rapid prime vizita sepcilor rosii, care aveau si ei sansa sa prinda locul 5 in cazul unei victorii in giulesti.Asadar in conditiile in care noi am fi castigat la Ploiesti, iar U Cluj nu ar fi pierdut cu rapid, noi deveneam campionii Romaniei.

Ne-am deplasat la Ploiesti cu moralul ridicat si cu gandul la ce se va intampla in giulesti. Dupa ce a inceput meciul, crainicul stadionului anuntase ca Tony, atacantul sepcilor deschisese scorul in giulesti. Cu totii eram bucurosi si astfel am inceput sa nimicim practic poarta lupilor galbeni, am avut 0-3 la pauza insa la cabine am aflat ca Rapidul reusise sa intoarca rezultatul si conduceau cu 2-1. mai aveam sperante si am inceput si partea secunda increzatori si am mai marcat de doua ori in poarta gazdelor.5-0 scor final si am plecat cu totii repede spre cabine sa aflam rezultatul final din giulesti.

La vestiare au inceput sa se auda sticle de apa izbindu-se de pereti, si strigate de deznadejde; "Au castigat...noi am facut aici show si ei au castigat...s-au dus pe apa sambetei rezultatele noastre" acestea erau vorbele jucatorilor mei. Le-am zis " sunt mai mult decat multumit si foarte mandru de voi...noi am fi meritat sa castigam titlul si nu o spun doar eu ci si multi dintre adversarii nostri. In toamna ne vom bate in UCL si le vom arata tuturor ce putem face noi..."

A fost o ultima victorie cu gust amar in acest sezon de Liga 1, la fel ca si victoria cu CSKA Moscova.

Cortinele au cazut peste Liga 1 si la numai 11 zile dupa acel moment aveam sa ne razbunam pe giulesteni in fata a circa 46.000 de spectatori in Finala Cupei Romaniei. Ei au incepu mai bine insa noi ne-am demonstrat pentru a nu stiu cata oara valoare si am reusit sa conducem si cu 2-0. Oamenii lui Copos au crezut ca vor putea reveni in meci dupa ce au redus din diferenta, insa Ionut rada avea sa faca 3-1 dupa nic 3 minute de speranta a giulestenilor.Alb-visinii aveau sa mai spere un pic in dramul lor de noroc dupa golul din min 80 a lui Balaur dar a fost un foc de paie...am inchis jocul bine si am castigat pentru a 3 a oara consecutiv Cupa Romaniei.

Nu va inlocui titlul de campioni dar cu siguranta e ceva sa le mai dam o palma rapidistilor si sa le demonstram de fapt cine ar fi meritat locul 1 in Liga 1

Khachapuridze a iesit golgeter in toate cele 3 competitii interne; Liga 1, Cupa Romaniei si Cupa Ligii, demonstrand, daca mai era nevoie, cat de valoros este.

Iata statisticile jucatorilor din Liga 1:

29210740233492165079.png

Statistica Khachapuridze sezon 2015/2016

25029552019166524515.png

Am avut cam jumatate din Team of the season:

89072412836394718208.png

Sa vedem acum si clasamentul final:

87487369199114753258.png

Dinamo s-a rugat de noi sa castigam Cupa pt ca ei sa joace in EL.Sper sa merite acel loc(desi in opinia mea nu o merita) si sa adune puncte, cat mai multe puncte in Europa.

Am fost desemnat managerul anului chiar daca nu am reusit sa aduc primul titlu de campion la Iasi cu CSMS.Asta arata inca o data ca munca depusa de jucatori si de catre mine a fost apreciata.

72245732656466819991.png

Vom juca in preliminariile UCL, sper sa nu dam peste echipe artagoase si in playoff sa avem noroc la tragereaa la sorti. Sper sa ajungem in grupe, meritam asta dupa evolutiile din EL din ultimele doua sezoane.

In functiie de ce vom face in preliminariile UCL si de ceea ce decid conducatorii clubului, voi vedea daca incep o noua reconstructie la CSMS in toamna, pana atunci va rog sa ramaneti alaturi de cea mai frumoasa echipa din Liga 1: CSMS Iasi

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Ionut Rada si georgianul ala ti-au castigat toate meciurile :)) Ce instruciuni ai la cornere ?

pe ambele parti am setat la cornere "near post" uneori ma aleg de pe partea dreapta "far post'...

Pai Rada sezonul trecut mi-a dat 21 de goluri majoritate in urma unor cornere batute bine de Ekwalla si cu aparitia funasului la coltul scurt. Au mai fost cazuri cand loviturile lui de cap erau respinse si tot el suta si inscria insa au fost putine cazurile.Tot uneori el retrimite cu capul spre coltul terenului, neputand relua spre poarta, dupa care cel care executa cornerul recentreaza

Pe georgian (Iuri Khachapuridze) il joc poacher.si chiar inainte sa-l am eu pe acesta, orice atacant il foloseam cu rol de poacher.

Ma gandesc, ca in functie de ce voi face in preliminariile UCL voi decide daca reincep o noua reconstructie...si oarecum sunt fortat sa fac asta din cauzele financiare, jucatorii actuali cerand salarii maricele pe care chiar daca le merita nu le pot oferi.

Link to comment
Share on other sites

73778997581363801065.jpg

Salutare...

dupa un sfarsit de sezon in care am ratat de putin titlul in Liga 1, insa am reusit sa obtin doua trofee prin castigarea Cupei Romaniei si Cupei Ligii Ursus, iata ca sezonul 6 batea la usa si spre deosebire de precedentul, acum in Europa vom juca la masa bogatilor, cel putin in preliminarii.

Dupa cum stiti, CSMS a avut un parcurs destul de bun in ultimele 2 sezoane in EL si prin rezultatele obtinute am urcat mult in topul cluburilor:

78851378445331675509.png

Situatia delicata in care se afla clubul din punct de veder financiar a dus la nenumarate negocieri pentru preluarea clubului si in cele din urma acest fapt s-a "materializat" ca sa zic asa dupa ce Mircea Ursu a ajuns la o intelegere cu Leonida Antohi.Asadar un anume Mircea Ursu a preluat CSMS Iasi insa primele sale cuvinte adresate mie au fost ca: "momentan situatia clubului nu se poate schimba dramatic si mai trebuie sa ne descurcam astfel cel putin un sezon..."

96423155097027681721.png

Despre piata transferurilor voi vorbi mai mult spre finalul acestui raport si o sa vedeti de ce, momentan va zic ca au fost miscari mai multe in ceea ce priveste plecarile.Am scapat de unii jucatori care nu vroiau sa plece, insa contractele le-au expirat si a mai fost si un imprumut al unui tanar la nou promovata Gloria Bistrita.

In ceea ce priveste plecarea lui Adebayo John voi vorbi despre asta mai tarziu.

Ca si veniri, desi dupa cum se vede in PrtScr nu a fost nici una, ei bine la club a sosit un mijlocas uruguayan, dar nu apare in lista transferurilor deoarece am obtinut semnatura lui (gratis) la mijlocul sezonulu trecut.

09844619499991266616.png

Iata jucatorul venit:

57050150746300919554.png

Cu o situatie inca instabila d.p.d.v. financiar si cu jucatorii oarecum nemultumiti ca nu le pot prelungi contractele am plecat la drum spre un nou sezon.

iata cum au mers lucrurile in ceea ce priveste rezultatele meciurilor pana la sfarsitul lunii August 2016:

19171818931041631845.png

Doua amicale si meciul din supercupa Romaniei au fost practic meciurile de pregatire a sezonului. Cu Ajax am aratat ca o echipa demna de rezultatele ei in Europa si nu ne-am pripit deloc si golul victoriei olandezilor a venit in ultimele minute de joc.

Meciul cu Rapid l-am inceput bine cu un gol "fulger" insa continuarea meciului nu a fost una tocmai buna pentru alb-albasti si dupa ce giulestenii au reusit sa restabileasca egalitatea au inceput, usor, usor sa domine partida. S-a ajuns in cele din urma in prelungiri unde noi am avut principalele ocazii de a decide soarta partidei insa am irosit sansele cu nonsalanta.La 'LOTERIE" ne-a mers destul de prost si rezultatul a fost pe masura: 3-2 si 1-1 iar sfarsitul acestui meci a mai insemnat inca o finala de Supercupa, a 3 a, pe care o pierdem.

In turul 3 preliminar am cazut cu FC Twente si se pare ca amicalul cu olandezii de la Ajax a fost de bun augur pana la urma.

Inainte de meciurile din UCL am debutat furtunos in Liga 1 cu un 1-5 la Medias, jucatorii aratand o pofta de fotbal incredibila, in frunte cu Khachapuridze care a reusit si 3 goluri.

In UCL am debutat pe teren propriu si ma asteptam la un meci greu, insa am inceput la fel ca si in Supercupa, gol in debutul meciului, min 3, si lucurrile mergeau bine pentru noi.Aveau sa mearga si mai bine in minutul 35 cand vedeta si motorul echipei Khachapuridze a reusit golul 2 al meciului ducand scorul la 2-0 si eram mai mult decat multumit mai ales ca Twente nu arata deloc ca o ehipa de UCL.Imediat aveam sa ma insel in aceasta privinta, pt ca la doua minute dupa reusita gergianului, inca ametiti de euforia golului, jucatorii mei si-au pierdut din concentrare si oaspetii au redus din diferenta (min 37) prin Kotovich.Un rezultat nemeritat la pauza, as zice eu insa mai aveam timp sa ne majoram avantajul mai ales cum se prezentau lucrurile pe teren.

Am inceput bine al 2 lea mitan dar nuam mai avut claritate si eficacitate in fata portii, lucru care olandezii aveau sa-l demonstreze in minutul 74 cand Swinkels a dus la bun sfarsit un atac pozitional al oaspetilor, 2-2 si fierbeam pe banca gandindu-ma ce s-a inttamplat cu ai mei.

Pana la final am fi putut trece din nou in avantaj insa Khachapuridze si Sabin Ruse au ratat doua ocazii bune.Scor final 2-2 si imi era greu sa ma gandesc ce va fi in Olanda plecand de la acest scor.

Inainte de a pleca in Olanda pentru returul cu FC Twente, am primit vizita noii promovate, Gloria Bistrita care venea si ea dupa o victorie la scor in fata Brasovului.Baietii s-au descurcat bine si de aceasta data ocaziile importante le-am fructificat si scorul final avea sa fie unul multumitor, 3-0.

Povestea olandeza, partea a 2 a: dupa ce am avut un avantaj de 2 goluri la un moment dat in tur, trebuia sa plecam in cele din urma de la un 2-2 nedrept in retur, iar olandezii aveau doua optiuni la calificare; egalul nul sau la mai putin de 2 goluri si victoria in timp ce pt noi era mai greu..mult mai greu.

In tur am inceput bine meciul si asa aveam sa incepem si in Olanda si Khachapuridze si-a aaratat din nou clasa si in doar 5 minute aveam deja calificare in buzunar, 0-2 prin golurile reusite de georgian in minutele 13 si 15.Un scor meritat insa inainte de pauza gazdele au reusit prin vedeta din atac, Bacuna sa reduca din diferenta, 1-2.

La cabine, desi eu ii incurajam pe baieti, imi statea gandul la ce se intamplase in tur.

Am dominat si inceputul reprizei secunde si unul din jucatorii gazdelor, Wout Brama mai exact, avea sa ne usureze oarecum meciul luand doua gabene in numai 6 minute si a fost eliminat.Desi lucrurile ar fi trebuit sa mearga foarte bine pt noi din acel minut 74 al eliminarii jucatorului respectiv, ei bine parca acest fapt le-a dat putere olandezilor si a fost prapad la poarta lui Dani.Acesta a reusit doua parade fantastice insa in minutul 85 nu a mai avut ce face la sutul lui Gladkyi, 2-2 si iata ca de ceea ce ma temeam la pauza nu am scapat: SE REPETA ISTORIA DIN TUR.

Olandezii aveau plusul de moral in ceea ce priveste revenirea(pt a 2 a oara in aceasta dubla) pe tabela, insa inainte de a intra in prelungiri le-am explicat baietilor ca noi avem omul in plus si trebuie sa facem cumva sa se simta acest lucru.L-am schimbat pe Adebayo John cu Tesic inainte de prelungiri si aceasta avea sa fie mutarea castigatoare.In minutul 95 dupa o centrate in careu a lui Ekwalla mingea ajunge la Tesic care profita de balbaielile fundasilor olandezi si introduce minge'n poarta, 2-3 si in acel moment eram calificati 90%, puteam sa primim chiar si gol caci la 3-3 tot noi eram calificti.

Olandezii au incercat din rasputeri sa revina din nou pe tabela insa noi nu am mai gresit si astfel cu 2-3 in deplasare dupa 2-2 in tur reusim sa mergem in PLAYOFF-ul UCL asigurandu-ne indiferent ce se va intampla in payoff un loc in grupele EL.

in campionat a urmat un meci mai putin reusit in deplasre la Galati insa avand in vedere ca ei erau cotati cu a 3 a sansa la titlu, acel 0-0 avea sa fie totusi un rezultat echitabil.

Cu Dinamo am repetat jocul bun prestat in Olanda in timp ce vedeta cainilor, L. Ganea a demonstart ca nu e chiar atat de eficace ratand cateva ocaziii bune in acel meci,Am reusit sa ne impunem prin golurile lui Khachapuridze din minutul 55 si Ekwalla din lovitura libera in minutul 85, 2-0.

In campionat aveam un inceput destul de bun de sezon.

Tragerile la sorti pentru playoff-ul UCL aveau sa fie necrutatoare cu noi, cazand cu un adversar greu daca nu chiar imposibil de batutu; O. LYONNAIS

Primul meci il aveam acasa si ca sa avem macar un dram de speranta la calificare trebuia sa jucam fantastic.

Francezii nici nu ne-au lasat bine sa auzim fluierul de start al partidei ca au si marccat in primul minut prin Winkler si ma asteptam astfel la un scor de proportii, era min 1 si 0-1. Jucatorii mei insa au reactionat destul de bine si in minutul 7 A. Radu avea sa fructifice o centrare venita din partea dreapta invingandu-l din 4 metri pe Lloris, 1-1 si ma gandeam ca putem scoate un rezultat bun in fata unei superputeri a Europei.Bucuria a durat pana in minutul 30 cand Briand reuseste o actiune individuala in partea dreapta, intra in careu si-l invinge pe Dani cu un sut la coltul lung, 1-2 si francezii erau parca de neoprit.

La pauza le-am zis baietilor ca nu este nici un fe de presiune legat de aceasta dubla si ca orice ar fi nu avem nimica de pierdut.

Am inceput bine a 2 a repriza si in minutul 74 Oprea primeste in careu si reuseste sa strecoare mingea printre Lloris si bara de la coltul scurt, marcand pentru 2-2. Ei bine chiar nu ma asteptam sa revenim inca o data pe tabela mai ales la cum jucau vedetele francezilor.

De aceasta data bucuria egalarii avea sa dureze si mai putin, francezii reusind sa treaca din nou la conducere dupa numai 3 minute cand Obertan ajunge la marginea careului si suteaza violent la coltul scurt iar Dani, mascat fiind de Buenano nu reuseste sa vada minega la timp si scorul devenea 2-3, de altfel avea sa fie si scorul final.

Am fi putut scoate cu putina sansa un egal, chiar daca nu ne-ar fi avantajat prea mult in retur insa am fi obtinut ceva banuti in plus.

Ce a urmat dupa meciul cu Lyon a fost si mai groaznic sii chiar nu mi-am putu explica ce s-a intamplat:

08146751803182744986.png

Da, se poate observa bine pe statistica cum o echipa reuseste sa domine adverasul si cu toate astea pierde la scor, mai de graba de tenis decat de fotbal.

Imi venea sa-mi dau demisia de rusinea fotbalistilor mei. Nu-mi venea sa cred cum jucau, erau jalnici. Nu mai pierdusem la un asemenea scor de aproape 2 sezoane, cand am pierdut tot cu 5-1 in fata Rapidului dar macar atunci giulestenii jucau fotbal serios, in timp ce acum CFR doar a fructificat la maxim prostia omeneasca de care am dat noi dovada in acest meci. isngurul care si- fi meritat salarul duoa acest meci ar fi fost dani, restul au fost mai mult decat niste amatori.5-1 si vroiam sa uit cat mai repede acest meci mai ales ca mai venea si returul cu Lyon.

Era de asteptat ca in retur Lyon sa fie si mai periculoasa, iar in minutul 16 'Bengue avea sa deschida scorul pentru gazde facand astfel imposibila calificarea noastra in grupele UCL.Totusi la 4 minute dupa deschiderea sorului Khachapuridze scapa singur spre poarta si-l invinge pe Lloris cu un sut plasat, 1-1 si iata ca reuseam sa inscriem si la ei acasa.Inainte de pauza, inmin 44 am facut 1-2 prin Ruse dar golul a fost anulat pentru un offside la pasatorul Rada.

Cel care marcase golul victoriei in tur, Obertan, a reusit sa inscrie in minutu 57 facand 2-1 pentru gazde acestia reducand "turatia motoarelor' din acel moment, lucru care avea sa se simta in jocul nostru dominand finalul meciului. In minutul 88 Khachapuridze mai scapa o data singur cu Lloris insa acesta reuseste sa apere, iar un minut mai tarziu (89) Ruse suteaza in bara, ratand astfl ocazia de a egala si sa ne luam adio de la UCL cu fruntea sus.

Dupa bara lui Ruse, contrar cursului jocului din final, francezii scapa pe contraatac si Lisandro Lopez face 3-1 pentru gazde in minutul 90+1. Cu un scor de 6-3 la general O. Lyonnaise a trecut de noi si va juca in grupele UCL in timp ce noi vom juca in grupele EL.

Imediat dupa returul cu Lyon au avut loc tragerile la sorti pentru Grupele Europa League, atat noi cat si rapidul am sperat la adversari cat de cat accesibili. Si Rapid a pierdut calificarea in grupele ucl dupa dubla cu FC Basel (0-0 /3-2). Iata grupele;

61125667583091484186.png

Atat noi cat si Rapid am prins grupe destul de grelute, dar orice e posbil.

Am incheiat luna august pritr-o victorie in campionat contra Branestiului, si desi scorul arata ca a fost o victorie lejera sa stiti ca a fost greu de obtinut, golurile fiind marcate in debutul si sfarsitul meciului.Astfel in campionat suntem pe podium singura neplacere si nemultumire fiind acea infrangere usturatoare in fata CFR-ului.

87087513658926384552.png

La inceputul raportului va spuneam ca voi reveni asupra transferului lui Adebayo John dar si asupra situatiei financiare.Ei bine dupa meciul cu CFR am primit un mesaj prin care mi se spunea ca Adebayo John a semnat cu FC Groningen pentru 925.000$ urmand sa plece imediat in Olanda. Am ramas socat pt ca cei de la club nici macar nu mi-au spus ca exista o oferta penttru el. am mers in birou la Mircea Ursu si a inceput cearta;

"B.B.: - Buna ziua dom' presedinte, am putea discuta 5 mimute?

M.U.: - Da, te ascult!

B.B.: Cu tot respectul cuvenit, dar as vrea sa stiu si eu de ce s-a acceptat acea oferta pentru fundasul A. John? De ce nu mi s-a spus macar ca este o oferta pentru el?

M.U.; Stii foarte bine ca suntem intr-o situatie precara, cel putin momentan si jucatorii trebuiau sa-si primeasca salariile restante si din aceasta cauza am acceptat acea oferta. Oricum stii bine ca mai multi jucatori au primit numeroase oferte, de ce te miri?!

B.B.: Dar toccmai am obtinut aproape 4 Mil. $ de la UEFA pentru playoff-ul UCL si pentru prezenta in Grupele EL, unde sunt acei bani?

M.U.: Tin sa te anunt ca acei bani vor intra in contul clubului abia la 1 Septembrie ori jucatroii isi vroiau banii pana in acea zi altfel ar fi depus memorii la Federatie.

B.B.: Domnule presedinte, sa spunem ca va inteleg decizia, dar stit bine ca acel jucator, tanar, merita mult mai mult decat 925.000 $, as fi putut sa obtin cel putin 1,5 Mil $ pe el...cel putin...de ce nu ati spus nimic?

M.U.: Bogdane, cei de la FC Groningen au venit personal in Copou si mi-au pus contractul pe masa, alte echipe inca se mai gandeau, iar timpul nu era de partea noastra.Oricum, postul de fundas central il avem acoperit: Tesic, Ciocan chiar si pe Agboh il poti folosi pe acea pozitie.

B.B.: D-le Mircea, nu cred ca am nevoie de sfaturi in cea ce priveste lotul de jucatori si tactica. Ma opresc aici insa nu inainte de a va spune ca trebuie sa faceti ceva cu baza de antrenament pentru ca este jalnica, iar clubul incepe sa joace constant in cupele europene si ne facem de ras.

M.U.: Bine, voi convoca o sedinta a CA si vom dezbate aceasta problema, iti promit.

B.B.; Sa stiti ca in urma deciziei dumneavoastra, ma gandesc serios la o restructurare a echipei, daca tot s-a facut primul pas in aceasta privinta. Cereati rabdare din partea mea cand ati venit la club, asta va cer si eu acum pentru o perioada de timp...

B.B.: La revedere!

M.U.: La revedere Bogdane! Spor la treaba si bafta in continuare.Am incredere in tine!"

Dupa discutia cu presedintele am plecat la vestiar si le-am spsu baietilor ca au 3-4 zile libere cat ma voi gandi si eu ce voi face in continuare la club.Le-am spsu ca e posibil ca unii dintre ei sa plece la cluburi mai puternice, dar decizia finala o voi lua mai tarziu.

Iata situatia financiara dupa meciurile din UCL si calificarea in grupele EL;

23480083650360503997.png

Inca nu am la dispozitie un buget mai mare pemtru salarii fapt care nu ma ajuta deloc in ceea ce priveste pastrarea vedetelor la echipa petru inca cel putin 1 sezon.Voi avea de luat o decizie grea.

Ramaneti alaturi de CSMS Iasi!

C'ya!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Statistici mecirui Liga 1 & UCL

46618981002683213506.png

~

46250552449058727263.png

~

69182929959250339943.png

~

61506500262083165067.png

~

50212691085084735143.png

~

93511814090562964478.png

~

22798732140639217320.png

~

34533353486563413703.png

~

89810955611452218434.png

Urmeaza sa ma decid daca sa risc si sa pastrez jucatorii pama in iarna cu speranta ca voi reusi sa le ofer alte contract sau sai vand si sa incep o reconstructie, cu riscul ca in acest sezon sa nu reusesc prea multe performante.

E riscant sa-i tin pana in iarna pt ca daca nu voi reusi sa le ofer alte contracte acestia pot fi abordati de alte cluburi si in loc sa obtin bani frumosi pe ei, acestia pot pleca gratis fiind o pierdere uriasa atat pentru lot cat si pentru bugetul clubului...

Va fi greu mai ales ca voi avea numai o saptamana la dispozitie sa negociez ofertele si in acelasi timp sa aduc si alti jucatori la club.

Este o decizie grea dar indiferent ce voi decide imi voi asuma raspunderea.

C;ya!

;)

Link to comment
Share on other sites

Am facut o scurta evaluare a ofertelor pe care pana acum le primeam si ce cred eu ca as putea obtine pe anumiti jucatori care ar putea pleca,

Iata care sunt jucatorii si ce sume as putea (zic eu) obtine pentru ei:

Khachapuridze..........6.500.000 $

Adorjan.....................2.300.000 $

Agboh.......................3.200.000 $

Tesic.........................700.000 $

Ruse......................... 650.000 $

Rada.........................3.500.000 $

Ekwalla......................3.300.000 $

Un total de 20.150.000 $ insa pot lua in calcul o marja de eroare de ± 200 ~ 400.000 $ poate chiar mai mare la sumele de transfer de peste 2 mil $ insa se poate compensa, la unul din jucatori sa obtin mai mult decat am estimat eu acum iar la altul sa primesc mai putin si deci acea marja se justifica.

Oricum as putea obtine undeva intre 18,5 si 20 Mil $.

Mai pot insa sa renunt si la Korkishko si Ibrahima Sall si am mai putea obtine cam 15...2 Mil $

Suma totala ar fi bunicica in cazul in care as obtine intre 12 ~ 15 mil pentru transferuri si in condiile de piata as putea aduce macar 5 jucatori momentan care sa mentina o evolutie cat de cat buna a echipei dupa care in 2 sezoane sa am din nou un lot bunicel de la care sa cer performanta.

Ma mai gandesc putin dupa care ma voi decde.

C'ya!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

PrtScr cu Ciocan atunci cand l-am luat gasesti pe pagina 7 printre primele posturi, iar acum arata cam asa:

66071121806903959131.png

Nu prea l-am folosit, doar pe final de sezon mai prindea 1 meci sau 2 in rest doar prin amicale l-am testat.Oricum e un DC masiv pe care voiconta in viitor cu siguranta.A vrut la un moment dat sa si plece insa nu l-am lasat.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari,ai batut pe Twente(nu sunt convins ca Steaua ar putea spera macar la rezultate ca ale tale)!Se pare ca nenea Ursu e tot un fel de Bucsaru si nu te ajuta cu mai nimic,totusi sper ca vei face tot posibilul sa nu vinzi atatia jucatori(si mai ales pe stii tu cine :youwish: ) pt ca vei avea ceva bani de transferuri(salarii) la iarna,nu multi dar un respiro finanaciar va fi cu siguranta. Sunt curios cum vei gestiona situatia asta pt ca a sosit momentul deciziilor importante si nu uita ,,solutiile pe termen scurt duc la dezastre pe termen lung".

Link to comment
Share on other sites

Felicitari,ai batut pe Twente(nu sunt convins ca Steaua ar putea spera macar la rezultate ca ale tale)!Se pare ca nenea Ursu e tot un fel de Bucsaru si nu te ajuta cu mai nimic,totusi sper ca vei face tot posibilul sa nu vinzi atatia jucatori(si mai ales pe stii tu cine :youwish: ) pt ca vei avea ceva bani de transferuri(salarii) la iarna,nu multi dar un respiro finanaciar va fi cu siguranta. Sunt curios cum vei gestiona situatia asta pt ca a sosit momentul deciziilor importante si nu uita ,,solutiile pe termen scurt duc la dezastre pe termen lung".

Am luat o decizie si maine cel mai probabil va voi prezenta si meciurile din tur insa mai e pana atunci.

Pana acum am stat 5 sezoane cautand sa fac performannta in conditii mediocre, cred ca voi reusi mai mult de atat in iarna....

ce salariu ai ?

ce reputatie ai ?

cu ce reputatie ai inceput ?

ai ajuns pe lista de legende a clubului ?

felicitari pentru performante.

la inceput

94816631392261639976.png

acum

48135528969061166418.png

Dupa ce am promovat si dupa ce am castigat prima oara Cupa Romaniei am primit mesaj ca am intrat in hall of fame, am intrat in istoria clubului dar nu stiu daca sunt o legenda :book:

Celelalte detalii le gasesti in Prtscr ;)

L.E.: multumesc pentru aprecieri.

Si eu ar trebui sa multumesc jucatorilor pe care i-am adus si am realizat performante notabile cu CSMS care mi-a ridicat mult reputatia in acesti 5 ani.

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

27818985256561079753.jpg

Hello, lunga asteptarea, huh?!...mnoah, pentru cei care citesc....

Dupa o perioada de pauza am avut ceva timp sa pregatesc un nou raport. Mai bine zis va fi o parte din tot ce vroiam sa va prezint, un 'part one" care va avea drept subiect principal situatia financiara a clubului si transferurile.

Da, automat cand am spus "transferuri" va ganditi deja la ce decizie am luat in cele din urma si DA am facut pasul spre o reconstructie, o revigorare sau puteeti sa-i spuneti cum vreti, a echipei CSMS Iasi.

De ce am luat decizia asta o stiti prea bine; de 5 sezoane ma stradui sa duc clubul undeva si cand zic undeva ma refer la performantele atat interne cat si externe, oarecum am reusit insa deja pista cu "jucatori gratis" a mers prea departe si a ajuns la un capat si asta pentru ca, desi ar fi fost mai rentabila, jucatorii de calitate si liberi de contract aveau, de acum in colo, pretentii financiare destul de mari pe care eu sau mai bine zis clubul, nu si le putea permite.

Unii ar fi mers pe "cartea' 1-2 transferuri pentru "supravietuire" apoi treptat restul. Eu nu sunt adeptul acestei filozofii si s-a vazut asta si la inceputul story-ului, am decis ce pastrez si restul am dat deoparte.Probabil va ganditi ca toata aceasta campanie de transferuri a stat in vedetaa echipei, Iuri Khachapuridze, ei bine oarecum asa a fost dar si alti jucatori au adus fonduri frumusele clubului si cand am acceeptat ofertele pentru jucatori m-am gandit si la viitorul lor, excluzand echipe asiatice sau petrodolari sau mai stiu eu ce patroni orbi aruncand cu bani, vroiam sa-i trimit undeva unde sa poata realiza o performanta...oarecum,...

Ok, acum sa revenim la piesa de colectie a transferurilor din cadru CSMS Iasi, Iuri Khachapuridze.Am primit si acceptat 2 oferte de la 2 cluburi care credeam eu ca-l merita si a mai fost una insa o sa va mirati cum de m refuzat acea echipa. Am primit 7,5 Mil din partea lui Ajax si Southampton iar a 3 a in valoare de 6,5 Mil din parte lui Man Utd. Am refuzat Man Utd gandindu-ma ca ei au deja atacanti de valoare ori Iuri ar fi fost in pericol sa stearga banca de rezerve, plus ca era o oferta cu 1 mil mai mica decat celelalte. el a ales asa cum as fi ales si eu: Premier League si sper sa-i mearga la "sfinti", la Southampton la fel de bine ca la noi.

Sa vedem acum ce a lasat in urma Iuri Khachapuridze la CSMS Iasi:

73991597454289077083.png

58956524602895440791.png

Aparitii: 74 meciuri

Goluri: 74 goluri

Asst:16 pase

MoM: 17

A venit gratis si a plecat pe 7,5 Mil, iar salarul lui nu a fost prea mare pt CSMS.Si in acest sezon era principalul favorit la titlul de golgeter si eu cred ca va ramane in primii 3 jucatori la top golgeteri si iata de ce:

16798920492165565076.png

Numai daca va uitati la acest players stats va dati seama cum a mers echipa in aceasta toamna.EI bine cum a inceput aceasta perioada pentru CSMS?....am mers in vestiar, i-am adunat pe toti inclusiv conducerea administrativa si le-am zis: "Am trecut prin 5 ani frumosi impreuna insa, dupa cum stim cu totii, in fotbal multe se schima de la un sezon la altul si nu putem sta o viata intreeaga intr-un singur sau anume loc, tocmai de asta ne-am adunat toti aici pentru ca veau sa va zic ca de unii dintre voi ne vom desparti, insa nu va ganditi ca aceasta despartire vine in urma unor conflicte ci in plina performanta si ce am decis astazi este pentru binele tuturor: al vostru al jucatorilor, al clubului si nu in ultimul rand pentru mine.Tot ce vreau de la voi e ca in continuare cat mai ramaneti si cat mai imbracati tricoul alb-albastru sa o faceti cu mandrie si sa lasati o ultima impresie buna fanilor si tuturor celor care ne urmaresc. Va multumesc pentru intelegere si va urez mult succes in continuare..."

Sa vedem acum imaginea de ansamblu al venirilor si plecarilor de la club:

35421577404246813419.png

Cam cati au plecat, tot cam atata au si venit...

M-am gandit si la viitorul clubului asa ca i-am fortat pe cei de la club sa puna la dispozitie fonduri si pentru:

01206252530842636424.png

Revin la transferuri si ce vroiam sa spun e ca in ceea ce-i priveste pe cei plecati, am obtinut de la majoritatea cluburilor cu care au semnat, acordul ca acestia sa plece in pauza de iarna si nu in perioada in care s-a realizat intelegerea si anume in septembrie, dar in ceea ce priveste venirile, o parte au sosit inca din septembrie si am incercat sa-i folosesc si sa-i integrez rand pe rand in lot.

Iata care cred eu ca sunt cele 3 componente de baza ale venirilor:

Inlocuitor pentru Khachapuridze este:

55016223494679539565.png

Inlocuitor pentru Ruse:

87376827691426640864.png

inlocuitor pentru Rada:

82689763114215761169.png

Dupa cum vedeti am ales jucatorii care cred eu vor insemna ceva pentru primul 11 asta nu inseamna ca ceilalti nu sunt importanti insa nu-i pot prezenta pe toti.Daca cineva va dori un PrtScr cu un anumit jucator nou venit eu o sa il ofer cu placere sau poate le voi pune eu pe parcursul returului (2017).

iata si situatia financiara a clubului dupa aceasta perioada;

93904716338372935108.png

Cam atat pentru acest "part one" din raport, dar ce as mai putea sa va spun inainte de raportul cu meciurile jucate e ca in clasament suntem printre primele echipe momentan.

Maine va veni si "part two" al acestu raport...pana atunci, Numai Bine!

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

59921262755065813851.jpg

Sal'tare...

...iata si "part two'' despre care vorbeam ieri.

In prima parte am vorbit despre decizia de a incepe o reconstructie a echipei si cum au stat lucrurile din acest punct de vedere.Va spuneam ca acceptasem multe oferte pentru majoritatea jucatorilor din primul 11 INSA am obtinut de la cluburile respective si o amanare a plecarii jucatrilor pana in iarna.

Astfel ma gandeam ca ramanerea jucatorilor care deja semnasera cu alte cluburi putea fi 'cu doua taisuri" si de ce spun asta pt ca ma gandeam ca acestia nu see vor concentra destul de bine asupra meciurilor si echipa va avea de pierdut, plus ca nu puteam sa-i inlocuiesc deodata cu jucatorii care venisera.

Ei bine, jucatorii m-au surprins, in loc sa le stea capul la ce vor face la noile lor echipe, ei au jucat de parca abia sosisera la CSMS IAsi si doreau sa ma impresioneze.

Dupa cum stiti in campionat incepuseram oarecum bine si eram in top, in timp ce in UCL fusesem eliminati de Lyon si urma sa jucam in grupele EL alaturi de Sevilla, Dinamo Kiev si Heerenveen, o grupa deloc usoara.

Deoarece au fost multe meciuri in aceasta perioada ramasa, jucand pe 4 fronturi: EL, Campionat, CR si CLU o sa vorbessc doar despre cateva meciuri din campionat, meciuri care cred eu au insemnat ceva anume, iar in ceea ce priveste meciurile din EL vor avea fiecare un scurt rezumat.

Dar hai sa vedem toate rezultatele:

44291634862169810725.png

MAI INTAI VOI VORBI DE MECIUILE DIN CAMPIONAT SI CUPE:

Primul meci despre care va voi vorbi este cel cu modesta Sageata Navodari, o nou promovata care insa deja a obtinut cateva rezultate surpriza si eu cred ca vor reusi sa se salveze de la retrogradare.Am avut 0-2 si 1-4 in acel meci insa nu stiu cum, gazdele nnu au vrut sa cedeze pur si simplu sau jucatorii mei au ridicat piciorul de pe acceleratie si am trait periculos finalul de meci, gazdele reusind sa ajunga la un 3-4 si sperau la un 4-4 de poveste.In cele din urma fluierul final ne-a gasit cu acel 3-4.

Cu Timisoara ma apuca de fiecare data nostalgiile, cand ma gandesc la acel prim sezon cand ne-am duelat de cel putin 4-5 ori cand eraam in Liga 2. Si acum a fost un meci frumos, insa ei din pacate au un inceput de sezon dezastruos fiind la retrogradare.Au inceput bine meciul si au deschis scorul in min 14 prin Codrea insa noi am reusit sa intoarcem scorul prin noul venit, Puklin si noul stalp al apararii, Ciocan.Scor final 2-1.

Brasovul a reusit din nou sa ma scoata din sarite cu jocu lor extrem de simandicos in ceea ce priveste defensiva si au reusit din nou sa plece neinvinsi de pe Emil Alexandrescu, 1-1.

Steaua...ei bine Steaua incepe sa devina pentru noi o victima sigura in meciurile directe si asta desi ei in ultimele sezoane se bat acolo, la primele locuri,Khachapuridze si Ruse au facut din nou un meci splendid si nu puteam decat sa ne bucuram de o noua victorie mare, 1-3.

Ce a fost pe Cluj Arena e putin spus "masacru fotbalistic". Ma asteptam la un meci mai mult decat greu insa sepcile rosii au jucat penibil si asta pe lanag faptul ca Khachapuridze a prins o zi fantastica reusind nu mai putin de 5 goluri, siesta fiind completata de Adorjan, Oprea si Ruse. Ei au reusit doar un gol de onoare in timp ce noi ne-am jucat practic cu portrul lor, ratand si alte ocazii.Scor final 1-8 insa am fi putut si mai mult.

Dupa meciul de la Cluj a vvenit meciul din turl 5 din Cupa Romaniei cu cei de la Caracal. Ma asteptam la un meci usor, chiar daca era in deplasare, insa ce a demonstrat Khachapuridze in acest meci e demn de cartea recordurilor; 7 goluri si alte 4-5 ocazii de a marca. Practic a fost un meci intre Caracal vs Khachapuridze.

Echipa mergea extrem de bine si ma bucuram enorm ca Khachapuridze, Ruse sau Ekwalla au ramas pana in iarna alaturi de noi, pentru ca iata ce rezultate obtineam.Practic pentru jucatorii care abia au venit la Iasi era o lectie de "cum sa jucati cand noi vom pleca..."

Cu Rapid se pare ca suferim de blestemul "conducem si nu castigam" Din nou am avut 2-0 insa a trebuit sa ne multumim si cu 1 punct.Cu ei se pare ca ne vom bate din nou la titlu in acest sezon.Bineinteles, ramae de vazut ce se va intampla dupa pauza de iarna, daca vom reusi sa refacem omogenitatea echipei si sa mentinem evolutiile bune.

Asadar giulestenii scot un rezultat bun in primul meci direct din acest sezon,2-2.

Vasluiul era una dintre echipele care incepusera bine seonul si o echipa greu de batut acasa si dupa aproape o prima repriza echilibrata, golul lui yesin din min 43 ne-a 'descatusat'. In parte asezunda am impus ritmul partidei si am profitat de faptul ca ei se gandeau doar la atac si am mai marcat de 2 ori, 0-3 si castigam un duel important cu o contracandidata la primele poziitii.

Tg Mures, Gaz Metan, Gloria Bistrita si Astra au fost pe rand victimele jocului perfect prestat de Khachapuridze & Co si in urma acestor evolutii suflam in ceafa leader-ului Rapid de pe pozitia secunda.

Dupa festinul de 5 goluri cu Astra, mai aveam de jucat doua meciuri in campionat in acest an.Doua meciuri insa destul de grele cu echipe care veneau tare din urma: Otelul si Dinamo.

Cu Otelul nu aveam tocmai un palmares tocmai bun insa ma bazam pe faptul ca vom juca pe teren propriu.ei au inceput mai bine meciul si Carlos a reusit sa pprofite de o greseala in careul nostru si a facut 0-1 in minutul 6.Incet, incet ne reveneam si puneam presiune la poarta oaspetilor si in minutul 20 obtinem un 11m care Korkishko il rateaza. Dupa eforturile noastre din atac tot oaspetii aveau sa marcheze, prin Carlos care ne-a surprins cu un sut de la 30m, 0-2 si situatia devenea din ce in ce mai grea pt noi. Dupa o discutie la vestiare, baietii au inceput mai bine a 2 a repriza si in minutul 64 am redus din diferenta prin Rada. Pana la final am fortat egalarea dar meciul s-a terminat cu victoria galatenilor, 1-2.

Dupa esecul de pe teren propriu cu Galati am calcat din nou in "groapa". Dinamo era in crestere de forma in timp ce noua, se pare, ne ramasese gandul la acel esec cu Galatiul. AM inceput mai timorati partida si le-am dat ocazia cainilor rosii sa-si arate coltii insa Dani a fost de fiecare data la post.

Am reusit sa mai echilibram partida dar dupa pauza, in minutu 77 Bumba nu ne mai iarta la o balbaiala in careu a fundasilor, preia si suteaza la coltul scurt pentru 1-0.Pana la final gazdele nu au mai riscat nici ei prea mult in timp ce noi am ramas in continuare incapabili sa cream faze importante de a marca. 1-0 si incehiem anul 2016 nu prea bine dandu-le ocazia rapidistilor sa se distanteze la 5 puncte in fruntea clasamentului:

03001124143398247094.png

MECIURILE DIN EUROPA LEAGUE ~ Grupa F

Iata ca si in acest sezon aveam sa jucam in grupele EL, acolo unde in ultimele doua sezoane am reusit performante notabile.Aveam o grupa destul de grea cu o Sevilla care se bate an de an la primele locuri cu Barca si Real, Dinamo Kiev care stim cu totii este o echipa de traditie in Ucraina si Heerenveen, o formatie care obtine, constant, rezultate notabile in Olanda.

Am debutat acasa cu Dinamo Kiev si ma asteptam sa fie un meci destul de greu, dat fiind faptul ca ambele echipe aveau acelasi stil de joc.

Prima repriza a fost una de tatonare, nimeni parna nu vroia sa riste de teama adversarului.Dupa pauza insa jocul a aratat altfel si asta din pricina faptului ca gazdele reusisera in minutul 56 sa deschida scorul in urma unui contraatac.Am inceput sa mizam si noi mai mult pe atac si am restabilit egalitatea imediat prin Khachapuridze in minutul 58 dupa care am trecut la carma jocului. In minutul 66 dupa un sut respins a lui Khachapuridze, mingea ajunge la Agboh care suteaza puternic la coltul scurt si face 2-1.

Meciul se indrepta spre o victorie a noastra insa in minutul 85 Gusev profita de neatentia lui Rada la o centrare de pe partea dreapta si inscrie restabilind egalitatea, 2-2.Am ratat astfel sa obtinem toate cele 3 puncte in duelul cu echipa cu care, cred eu, ne vom bate pentr pozitia a 2 a in grupa.

Dupa semiesecul cu Dinamo Kiev, a urmat deplasarea din Spania la Sevilla, leade-ul grupei.

Acestia au inceput, asa cum era de asteptat, in forta meciul si dupa numai 20 de minute aveau deja 2-0 prin reusitele lui Caceres min 11 si benitez min 19.Jocul nostru nu arata rau si asta avea sa se vaza in minutul 29 cand Khachapuridze reuseste o actiune proprie si reduce din diferenta 1-2 ins ala doar 3 minute dupa asta Benitez reuseste dubla, spulerandu-ne astfel speranta la un egal, 3-1.

Am intrat motivati si in repriza secunda chiar daca scorul ne era defavorabil si in minutul 49 Khachapuridze ne mai da de 2 lei speranta si reuseste dubla ducand scorul la 3-2. Spaniolii incepusera sa-si faca grji si au fost mai atenti in defensiva, in timp ce noi speram la inca o sclipire a lui Khachapuridze.In ultimele minute ale meciului am fortat atacul in speranta unui egal insa spaniolii au reusit un contraatac naucitor la finalizare fiind acelasi Benitez. 4-2 si le-am aratat spaniolilor ca nu am venit sa stam cu fundul in poarta si ca stim sa jucam fotbal.

Mai urma o deplasare, in Olanda de aceasta data, la codasa grupei Heerenveen. Le-am spus baietilor ca daca vor sa trecem mai departe in el vor trebui ca in aceast meci sa evolueze cel putin la fel de bine ca si la Sevilla.

Am inceput bine meciul si eforturile noastre din ofensiva aveau sa fie rasplatite cu u 11m metri acordat de central in minutul 24, Skubic transfroma si deschidem scorul, 0-1. Am continuat sa detinem initiativa in acest meci, gazdele fiind periculoase doar la fazele fixe.

Tot dupa o faza fixa, in minutul 67 Gutierrez avea sa marcehze pentru gazde, mingea ajungand la acesta dupa un corner respins de defensiva oastra,1-1. Desi am continuat sa ne cream ocazii la poarta olandezilor, acestia au inchis bine cuoarele de sut si meciul s-a terminat nedecis, 1-1.. Pacat am fi meritat sa avem cu mult mai multe puncte dupa aceste 3 meciuri disputate.

Returul cu Heerenveen avea sa fie la fel de greu insa aveam de partea noastra si publicul. Prima repriza ar fi putut fi una lipsita de ocazii notabile asta daca Rada nu ar fi rusit sa deschida scorul in minutul 45+1 dupa un corner batut perfect de Ekwalla, 1-0. Lovisem exact atunci cand trebuia si in partea secunda am jucat ceva mai relaxati si am reusit sa blocam cu succes atacurile olandezilor care au apelat si la arma lor secreta, veteranul Kuyt insa fara efect pe tabela. Scor finanl 1-0 si ramanem in cursa pentru locul 2.

Meciul de la Kiev era o adevarata finala pentru locul 2 in grupa.Cine castiga obtinea biletele pentru primavara europeana.Dupa nesperatul 2-2 obtinut in tur, Dinamo Kiev aveau un moral mai bun plus ca rezultatul de egalitate le-ar fi convenit in conditiile in care nu ar fi fost un 3-3.

Le-am zis jucatorilor ca victoria este singura optiune pentru noi si i-am rugat sa dea tot ce pot mai ales ca ar putea lasa o impresie mai mult decat buna cand vor pleca.

Am inceput fantastic meciul ,practic ne-am napustit pese ucrainieni si in minutul 7, culmea, un ucrainian deschide scrul pentru noi, e vorba de Korkishko care primeste o pasa in partea stanga de la Khachapuridze, intra in careu si suteaza violent la coltul scurt, 0-1.

Dupa numai 10 minute Khachapuridze reuseste sa marcheze si el in stilu'i caracteristic, 0-2 si totul mergea ca la carte pentru noi.ma asteptam ca dupa pauza ucrainienii sa joace doar cartea atacului insa nu au fost destul de periculosi, iar Dani nu a avut prea multe batai de cap.Tot noi aveam sa schimbam tabela prin dubla lui Khachapuridze din minutul 58,1-3. Era mai mult decat clar ca vom obtine victoria.Cei de la Dinamo au sperat intr-o reveire si asta dupa golul de 1-4 a lui Vukojevic din minutul 70 dar a fost doar un foc de paie.La ultima faza a meciului, Ekwalla centreaza in careu si Yussuf marceaza in proprie poarta pentru un dezastru total al gazdelor, 1-4. Cine ar fi crezut ca vom reusi sa obtinem acelasi scor ca si Steaua in UCL de acum cativa ani.

Prin acest rezultat, indiferent ce se va intampla in ultimul meci de acasa cu Sevilla, ne-am asigurat locul 2 in grupa si implicit calificarea in primavara.

Sevilla venea pe Emil Alexandrescu din postura de leader si echipa neinvinsa in aceasta grupa F, dar acestia au jucat mai mult decat relaxat iar baietii mei nu au ezitat sa profite de acest lucru si prin golurile lui Ruse min 16 si Rada min 43 am reusit sa obtinem un rezultat mare si alte 3 puncte in cupele europene.Spaniolii au incercat sa-si mai apere reputatia in partea secunda insa Dani si fundasii au facut un meci mare, 2-0 si incheiem aceasta grupa cum nu se putea mai bine.

Pentru al 3 lea an consecutiv reusim sa ne calificam in primavara europeana, acolo unde am fost eliminati cu greu.Speram intr-o tragere la sorti mai norocoasa.

Nu stiu cat de norocoasa avea sa fie tragerea la sorti in conditiile in care am cazut cu mai vechea cunostinta Celtic Glasgow, nimeni alta decat echipa scotiana impotriva careia am disputat pana acum 4 meciuri. Desi eram neinvinsi in fata scotienilor, 2 victorii si 2 egaluri, acestia erau cu mult mai buni acum si plus ca acum era vorba de o etapa eliminatorie,

Va fi o dubla foarte grea si din prisma faptului ca la noi vor pleca acei jucatori in ianuarie si vom avea mult de mulca la omogenitate, lucru care era un atu important petru noi pana acum.

Asadar ramae de vazut cum se va comporta echipa in noul format si sper sa reusim sa ne mentinem sus in campionat si sa reusim eventual sa castigam din nou una din cele 2 cupe interne

.

Acestea fiind spuse va astept sa urmariti in continuare evolutiile echipei iesene, CSMS.

C;ya!

Link to comment
Share on other sites

I'm back...

dupa un tur in care echipa a aratat un fotbal fantastic ma gandeam cu groaza ce va fi dupa pauza de iarna cand vor pleca jucatorii importanti ce erau deja transferati din toamna.Desi terminasem turul pe pozitia secunda, imi era clar ca principalul obiectiv va fi sa ramanem cat mai sus posibil si sa lucram la omogenitatea echipei.

Anul 2017 il incepeam cu prima mansa din primul tur eliminatoriu din EL si in fata unei echipe deja cunoscute de catre noi.

In fata a circa 7400 de fani jucatoriia au inceput destul de motivati si am avut mereu initiativa, scotienii parca venisera pe Emil Alexandrescu sa se apere, un fapt surprinzator pentru o echipa de talia lor.AU incercat si ei poarta aparata de Dani, insa suturile de la distanta au fost total imprecise.Dupa pauza tot noi am inceput mai bine si in min 59 Khorkishko a primit mingea la marginea careului, lateral stanga si a sutat la coltul scurt reusind sa-l invinga pe portarul oaspetilor, 1-0 si era un gol mai mult decat meritat.Nu am incetat sa jucam cartea atacului si o faceam chiar mai bine deoarece scotienii incercau si ei acum sa dezvolte faze de atac, fapt care-i face vulnerabili in defensiva.Am mai ratat 2 ocazii prin Puklin insa meciul se indrepta spre un 1-0, cand, in minutul 90+1 Baba profita de o neintelegere intre Silva si Ciocan si suteaza la coltul lung pentru un 1-1 nedrept.Am repus imediat mingea in joc si am plecat in atac, cei de la Celtic respingand disperati orice balon. In minutull 90+4 Puklin suteaza puternic spre poarta si Thomson deviaza in proprie poarta si scorul devenea 2-1. Se pare ca acest minut 90+4 este cam blestemat pentru scotieni pentru ca in urma cu un sezon, tot pe E.Alexandrescu am castigaat cu 4-3 tot printr-un autogol al scotienilor in minutul 90+4.Oricum meritam fara doar si poate victoria la cum au stat lucrurile in teren.

A urmat meciul cu CFR Cluj in care din nou am avut jocul in mana dupa 1-0 si 2-1 insa am sfarsit prin a ne multumi cu un punct dupa golul egalizator din min 81 marcat de Danalache.

Am vorbit deja despre doua meciuri, hai sa vedem intreaga grila de rezultate si apoi sa mai zic cateva cuvinte despre cum au stat lucrurile la CSMS, asadar:

02256271799140241930.png

Pe Celtic Park ne astepta un retur greu, ei avand, in opinia mea, prima sansa la calificare din cauza acelui gol marcat in deplasare.

Am pastrat si in retur elementul surpriza din aceasta dubla si anume: "am schimbat stilul din control in > atac si mijlocasii laterali de la "defed' la > atac.In tur se pare ca a contat acest lucru, dandu-ne sansa sa dominam pe faza de atac.

Am inceput cum nu se putea mai bine si returul si in minutul 10 Ciocan deschide scorul cu o lovitura de cap, 0-1.Cei de la Celtic nu reuseau sa-si revina si se precipitau pe faza de atac,Dani neavand nici o emotie la suturile scotienilor, totusi Kelly reuseste egalarea in urma unui corner 1-1 in minutul 32.In minutul 34 mai avem un corner in urma caruia Ciocan trimite inca o data puternic cu capul si Suso, de langa bara nu poate face altceva decat sa devieze mingea in proprie poarta, 1-2. Din acel moment eram siguri ca am obtinut calificarea in turul urmator pentru ca la cum jucau gazdele imi era imposibil sa cred ca ne vor marca 4 goluri.

Nici bine nu au realizat ca noi aveam din nou avantaj pe tabela ca Oprea mai fructifica o faza buna de atac purtata de Puklin al carui sut este respins de portar si Oprea suteaza violent la vinclu pentru 1-3. Nu-mi venea sa cred, nici Sageata Navodari nu a jucat atat de slab pe teren propriu.

In minutul 44 am dat lovitura de gratie prin dubla reusita de Oprea, iar repriza secunda nu a mai adus nimic nou, noi am prestat un joc bun de pase iar ei nu se mai puteau concentra deloc, 1-4 si ramanem cu un palmares fantastic in meciurile directe cu Celtic.

Mai departe in EL vom juca cu PSG.

In campionat ne-am chinuit cu branesti, 0-0 si o victorie la limita cu Sageata Navodari scor 1-0, aceste meciuri anuntau, parca, ca echipa mai are mult de munca pentru a redeveni acea echipa cu un joc de pase splendid si cu o creativitate fantastica in atac.

Momentan nu eram multumit de prestatiile lui Puklin, oricum nici nu se putea compara cu Khachapuridze.

Ne era clar ca cei de la PSG, una dintre favoritele la castigarea EL, nu ne vor trata regeste si asa a si fost.Desi am jucat primul meci acasa, pentru francezi acest lucru parca nici nu a contat, au prestat un joc eficace iar noi ne-am pripit in fata portii drept urmare si scorul final 0-2 pt echipa parisiana.

In campionat am continuat evolutiile slabe si am smuls un punct in ultimul minut de joc uc FC Brasov, scor 1-1.

PSG la puterea a 2 a, asa a fost returul din franta unde echipa gaza le-a oferit suporterilor un festival fotbalistic, victima fiind noi care desi am jucat mai bine ca in tur avand cateva ocazii prin Puklin, 2 ratari monumentale si o bara in min 7, chiar si asa nu am reusit sa marcam. Dubla lui N'Doye la care s-au adaugat reusitele lui Menez si Bong au stabilit si scorul returului, 4-0 si cu un categoric 6-0 la general ne luam ramas bun de la EL pentru acest sezon.

In campionat am mai facut un fas gresit cu Timisoara dupa ce am avut 0-1 ei au revenit si au condus cu 2-1 si doar reusita lui Cappelletti din ultimul minut de joc ne-a adus un punct dupa acea confruntare. Lucrurile erau clare in ceea ce priveste titlul: Rapid avea deja un avans de 9 puncte.

Ne-am mai revenit un pic reusind sa ne calificam in finala Cupei Ligii dupa ce am eliminat Otelul si in Cupa Romaniei am ajuns in semifinala in detrimentul Vointei Sibiu.

A urmat o 'tripla" cu Steaua si o "dubla" cu Rapid: de Steaua am trecut usor atat in meciul din campionat cat si in dubla din semifinalele cupei acolo unde am fi putut sa castigam si in deplasare dar au avut noroc scotand un 1-1.

Cu Rapid a fost total opusul rezultatelor cu Steaua: am pierdut ambele meciuri: 2-0 in campionat unde aveam nevoie macar de un egal pentru a ramane in cursa pentru locul 2 insa nu am reusit nimic in acel meci, iar in finala CLU am pornit cam greu cand deja era prea tarziu, scor final 2-3 si pierdeam sansa unui trofeu pentru acest sezon.

Ne mai ramasese de doi bani sperante la locul 2 pentru ca Otelul si Dinamo mergeau ceas indiferent de adversarul pe care-l aveau.Aveam nevoie obligatoiu de doua victorii cu Vaslui si Tg Mures pentru a spera catusi de putin la un miracol. Noi am reusit pe final de meci sa ne impunem cu Vaslui insa atat Otelul cat si Dinamo se impusesera si ele.

Inaintea unltimei etape ei aveau 1 punct in fata noastra si lucrurile stateau cam asa; ei nu trebuiau sa obtina mai mult de un egal: Otelul cu Branestiu' si Dinamo cu CFR iar noi sa castigam cu Tg Mures.

Ne-am impus cu muresenii, scor 2-1, insa rezultatul nu a mai contat, atat Otelul cat si cainii rosii castigasera si astfel noi terminam pe pozitia a 4 a urmand ca si in sezonul urmator sa jucam in EL.

Clasament final;

49758881876032056780.png

Player stats

88630402803173064367.png

Khachapuridze a ramas pe primul loc in topul golgeterilor, la fel si Ruse in topul paselor de gol, de fapt am avut, dupa cum se vede, multi jucatori in topul acestor staatistici.

Ne mai ramanea sa speram ca vom obtine un trofeu in acest sezon prin castigarea Cupei Romaniei, insa jucatorii mei au dat dovada de o lipsa totala de concentrare in finala de pe National Arena acolo unde, Dinamo desi nu a jucat mai nimic, repet MAI NIMIC a castigat cu 0-3 si asta dupa 2 cornere si o degajare total aiurea a lui Dani, practic dupa ce am ratat o pozitie mai buna in clasament in detrimentul dinamovistilor, acum le-am pus si trofeul Cupei Romaniei pe tava, prin prestatia din finala....pacat!

Una peste alta as putea oarecum sa zambesc pentru ca, desi am facut restruccturari la echipa am reusit sa obtinem un loc de cupa europeana pentru sezonul viitor, un sezon viitor in care sper ca jocul echipei sa creasca.

PAna la urmatorul sezon....numai bine!

Link to comment
Share on other sites

14383148392041203260.jpg

sal'tare....

DA, inca mai raman alaturi de CSMS desi poate unii se asteapta sau se asteptau sa renunt destul de usor la ieseni, insa nu am semnat cu ei doar de dragu de a-mi gasi un inceput in cariera de head coach si chiar daca la "moda" e sa incepi un story la maxim 2-3 zile.

Pentru cei care inca mai ....inca mai arunca un ochi peste acest story, tin sa le spun ca am pornit la drum spre un nou sezon in care sper sa nu-i dezamagesc pe cititori si nici pe suporterii lui CSMS, un sezon in care sa reusim sa ridicam stacheta cu obiectivele clubului si nu doar sa le ridicam ci si sa le indeplinim.

Pentru prima data de cand sunt la club, avem buget de transferuri circa 5 Mil $ si nu ne mai facem griii pentru plata salariilor.

89455483238048990925.png

Am stabilit doua amicale cu Parna si Pentrolul pentru inceputul de sezon si ne-am dscurcat destil de bine desi cu intalienii am pierdut la limita, iar cu lupii galbeni ne-am distrat.

In ceea ce priveste transferurile, dupa perioada de schimbari majore era clar ca vor fi mai putine modificari si...asa a si fost.

Singurile mutari au venit din cauza ca nu eram multumit de Puklin si ca aveam probleme cu prea multi straini in lot si am mai adus is un tanar romman, un ML promitator.Am dat ceva banuti pe cei doi dar cred ca merita:

75034002648485150672.png

~~~

42512614780688359404.png

~

91340001669222923438.png

Ramane de vazut cat de repede vom recupera omogenitatea echipei si cum se vor descurca noile vedete ale CSMS-ului in lupta pentru performanta...

Ramaneti alaturi de CSMS Iasi....ne revedem la sfarsitul turului....

C'ya!;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy