Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

11154529779413317917.png

CSMS's rebirth

Am semnat contractul cu CSMS Iasi si m-am apucat imediat de treaba.

In primul rand m-am gandit ce tactica/tactici si stil de antrenament voi folosi si am decis ca dupa ce in FM11 am experimentat 2-3 tactici create de mine, cu rezultate bune sau mai putin bune, acum voi folosi o tactica "imprumutata" de la un user de pe The Dugout si anume un 4-4-1-1, iar ca antrenament raman la acelasi ca si pana acum: "Maestro+Ugos+Training+Schedules+v2.1"

Iata tactica si primul 11 "ideal":

26481910380860060434.png

Avand in vedere ca unii jucatori s-au accidentat in meciurile de pregatire, nu voi putea conta pe acest "11 ideal" in primele meciuri ale sezonului si dupa cum vedeti sunt i jucatori noi fata de cei pe care i-am prezentat in "team report" dar inainte de a va prezenta ce achizitii am facut sa va prezint si antrenamentul:

iata:

82648620683228293034.png

Am fost mereu multumit de acest sistem de training, plus ca si jucatorii sunt multumiti de acest sistem, rareori se mai gasesc cate 2-3 care la un momendat se plang, dar per ansamblu este un sistem bun.

Singura problema ar fi ca personalul nu este unul fantastic, dar in timp (2-3 sezoane) vreau sa cresc "stelutele" si sa duc si baza de antrenament la un nivel mai bun, dar toate la timpul lor.

69058854954105866967.png

Sa va prezint si noile achizitii, care dupa cum va spuneam nu vor fi mari vedete pentru ca a trebuit sa aduc doar jucatori liberi, dat fiind situatia financiara a clubului.

53930581593833571084.png

Doar 4 achizitii: Abbe Ibrahim (ST), Pimenta (ST), Milos Tesic (DC) si Sylvester Buenano (D/WBR)

50038765452900013909.png

48712967037823030069.png

12059307890819183609.png

61115013812778742192.png

Pe langa aceste achizitii vi mai monitoriza si 4 jucatori de la echipa U19 dar ii voi folosi doar in cazuri exceptionale si poate ii voi introduce treptat in lot, pt ca probabil peste 3 sezoane vor face parte din primul 11.

Ca si plecari as putea consemna decizia privind rezilierea imprumutului lui Bogdan Ghiceanu, care s-a intors la. FC Botosani

Am ales tactica, trainingul, am facut transferuri asadar urmau meciurile de pregatire, 4 la numar cu echipe modeste zic eu:

97418182085877483795.png

Au fost 4 victorii insa nu am rupt gura targului, surpriza a fost meciul cu Mioveni insa nu stiam ce sa cred; "am jucat noi prea bine sau au jucat ei foarte prost de ne-am impus categoric"Echipa mai avea de muncit in ceea ce priveste omogenitatea si acomodarea cu tactica pana la primul meci al sezonului.

In aceasta noapte va voi prezenta si primele meciuri ale sezonului, meciuri aferente lunii august.

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sfatul meu e sa modifici ceva la tactica aia care ai postat-o, pentru ca arata ciudat rau de tot. Ce nu-mi place mie la ea:

1. Folosesti niste setari care se bat cap in cap si care nu fac altceva decat sa-ti bulverseze jucatorii, pentru ca nu vor intelege ce vrei de la ei. Pe de o parte folosesti un tempo slow si passing style shorter, specifice unei echipe care se apara, incearcand sa-si "adoarma" adversarul si sa pastreze rezultatul (astea merg combinate si cu un time wasting setat la maxim). Pe de alta parte, strategy e setat pe control, closing down pe press more si defensive line pe push up, elemente specifice unei echipe care vrea sa controleze jocul, sa-si domine adversarul si sa inscrie cat mai mult. Practic tu le ceri jucatorilor tai sa aplice in acelasi timp doua strategii total opuse.

2. Ai opt jucatori (patru mijlocasi si patru fundasi) cu roluri defensive si doar doi cu roluri ofensive. Cel putin teoretic nu prea vei conta in atac, cei doi vor fi cam izolati de restul echipei si deci usor de anihilat. Ceva mai multi jucatori cu rol de suport/atac ar "lega" mai bine echipa

3. Folosesti doi playmakeri, ambii deep lying si cu rol defensiv. Acceasi pozitie, acelasi rol, practic se vor incurca unul pe celalalt pe teren Sfatul meu e ca unul din ei sa fie ori ball wining midfielder, ori box to box midfielder, in functie de ce jucatori ai la dispozitie.

4. Linia de fund mi se pare extrem de vulnerabila. Fundasii laterali i-ai pus wing back, deci automat mai avansat, daca le mai ceri si celor centrali sa joace sus (def line - push up) portarul tau va fi pus extrem de des in situatii de 1vs1, mai laes ca joci si la ofsaid.

Chiar sunt curios ce rezultate ai obtinut cu tactica asta in meciurile oficiale. Mie personal mi se pare o tactica foarte periculoasa, insa nu pentru adversari, ci pentru tine :).

Oricum, bafta in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Dak dupa 15 meciuri in campionat nu voi avea 32..35 pct voi schimba ceva la tactita si knd zic 'ceva' ma refer la rolurile unor jucatori si atat, in rest vreau sa merg pe aceasta tactica pana la sfarsitul turului...oricum iti dau un raspuns mai amplu diseara knd vin de la servici de ce folosesc aceasta tactica. C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a posta primul raport cu meciurile din luna august vreau sa-i raspund lui cristian:

Cristian asa cum am zis am les sa folosesc o tactica creata de cineva, acel cineva ce-i drept folosea aceasta tactica la o echipa cu un lot mai bun ca al meu.Sa iti explic eu de ce acel "cineva" de la care am luat tactica a pus acele setari care, zici tu (si eu pe alocuri) ca se bat cap in cap.

~ de ce short style la pase: pt ca iti poti mari posesia / pt ca daca ai jucatori cu un passing mai slabut, riscul de a gresi o pasa e mai mic decat direct style / si da, automat daca reusesti sa marchezi, un astfel de tip de pase combinat cu un tempo slow te poate ajuta sa conservi rezultatul

~ de ce strategy control combinat cu press more: automat cand vrei un joc bun de pase nu poti sa si ataci furibund, doar daca ai jucatori cu pase,accelerare, first tocuh si speed cu valori mari, pentru mine control nu inseamna neaparat ca ataci disperat, ca esti tu ala mai bu ca adversaul, pt mine un control cu pase scurte ma ajuta sa dictez un tempo, sa fac adversarul sa iasa la joc, sa desfac tactica adversa si nu in ultimul rand press more poate fi valabil si pentru un pressing in propria jumatate cand adversarul ataca nu neaparat inseamna ca tu stai si faci pressing doar in jumatatea adversarului, asta cu press more pt mine e valabila atat pe defensiva cat si pe ofensiva.

~ de ce push up la defensiva; acest aspect combinat cu press more-ul de mai sus il frteaza pe adversar sa paseze in lateral sau sa incerce direct style peste defesiva, ce-i drept o echipa cu jucatori foarte buni dejoaca imediat acest offide, dar in campionatele din Romania nu vom intalni acel stil englezesc, rapid si din prima care sa puna de prea multe ori atacantul in postura de 1 la 1 cu GK la aceasta linie defensiva. Da, poate voi lua cateva goluri si da, daca vor fi multe goluri de acest gen poate voi schimba optiunea asta, insa doar daca voi primi enorm de multe goluri astfel.

~ de ce doi MC cu rol defensiv si DLP: daca te uiti atent pe "D" sunt toti cei 6 jucatori: 4 mijlocasi si cei 2 fundasi laterali, vorbeam de acel stil de pase scurt cu tempo lent, ei bine prefer ca ei sa aiba grija cum paseaza, intai sa asigure defensiva si mai apoi sa gaseasca pasa decisiva pentru acel ST sau AMC, dupa caz. Spuneau unii antrenori in real life ca "in momentul cand pleci pe atac trebuie mai intai sa te gandesti la aparare, pt ca daca gresesti repede, adversaul te poate pedepsi fara prea mare efort". Asadar prefer sa construiesc incet dar sigur decat acel stil brazilian" atac furibund si la final sa am un gol mai mult ca adversarul".

Deci, un pic iti dau dreptate ca unele lucruri se bat cap in cap, insa de ce cred eu ca acea persoana care a creat tactica a alest aceste combinatii, deoarece a vrut sa combine, nu doa ci trei tactici si stiluri, atacul, defensiva si contraatacul combinate cu joc la offide, pase scurte(sigure) si slow tempo.

Eu vreau sa dau credit acestei tactici cel putin 20-25 de meciuri.

Poate pentru fiecare combinatie voi aduce argumente/dovezi pentru fiecare stil ales la aceasta tactica.

revin cu raportul 1...

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a va prezenta primele meciuri as vrea sa va spun care ar fi favoritele la primele pozitii in opinia mea:

1. FC Timisoara

2. Viitorul Constanta

3. Gloria Bistrita

4. CS Mioveni

5. Delta Tulcea

6. CSMS Iasi

Timpul a trecut si prima etapa statea sa inceapa.Primul meci a fost cu cei de la Mioveni, echipa de care in pregatiri am trecut usor cu 3-1, dar oricum ma asteptam la o alta prestatie din partea adversarilor.

37950585419448710374.png

Incepusem bine meciul, la fel ca in acel amical, si in minutul 3 amavut o bara, dar gazdele au reusit imediat sa inscrie prin Dina in minutul 7 la o neatentie a defensivei noastre.Pana la pauza am dominat si am fortat egalarea dar suturile lui Tincu si Ibrahim nu si-au atins tinta.Dupa pauza am continuat sa presam si singura actiune a lorr in atac afost bara lui Margaritescu din min 68, in rest au bagat autobaza in poarta, iar incercarile noastre de a egala sau dovedit a fi in zadar.Asadar primul meci al sezonului l-am pierdut la limita insa fara doar si poate se putea repeta istoria din meciul amical, dominasem categoric.

31970183805787119785.png

Urma primul meci in fata propriilor fani.

60940183954993949419.png

Am reusit sa repetam jocul bun din meciul de la Mioveni si de aceasta data am reusit sa si marcam, in minutul 25 Buenano centreaza perfect de pe partea dreapta si Vladu reia cu capul, lovitura sa plasata invingandu-l pe portarul advers.

In acest meci s-a consemnat o faza frumoasa, in minutul 57 jucatorii mei au reusit 53 de pase consecutive fara ca adversarul sa atinga mingea, drept dovada ca stilul de pase (short) si posesia este un atu la aceasta tactica aleasa.Pana la final am dominat si ne-am mai creat ocazii de a marca prin P.Tincu si Ibrahim insa scorul a ramas 1-0.

75505362277320396876.png

Meciul urmator avea sa fie o deplasare gra la echipa lui "tata Jean".

79001120070089089530.png

Primul mitan a fost unul echilibrat, dar lipsit de faze importante. Dupa pauza, in minutul 51 am reusit sa deschidem scorul prin Tesic dupa un corner batut de paul Tincu, Tesic profitand de balbaielile din careul mic al gazdelor si a reluat in poarta goala. In minutul 61 Ibrahim a avut sansa majorarii scorului insa lobul sau a nimeri bara portii adverse, avea sa fie un moment pe care l-am regretat la finalul meciului pentru ca in minutul 64 gazdele reusesc egalarea prin Nastase, dupa o lovitura de colt.Am incercat sa mai marcam pana la final insa meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Pacat, meritam mai mult.

67376249508268565999.png

Meciul de acasa cu Viitorul Cta. trebuia sa fie un derby insa oaspetii incepusera dezastruos sezonul fiind in coada clasamentului dupa primele 3 meciuri.

29846160497862800111.png

Am deschis scorul inca din minutul 5 prin Ibrahim dupa o pasa buna a lui aldea. Acelasi Ibrahim a lovit bara in minutul 12 dupa o faza luata pe cont propriu.Oaspetii si-au aratat coltii abia in minutul 48 prin V.Rusu lovitura sa de cap trecand alaturi.Avea sa fie 2-0 in minutul 52 dupa ce Ibrahim trece lejer de toata defensiva oaspetilor.Oaspetii incearca sa reintre in joc si in minutul 55 reusesc sa reduca din diferenta prin Simion.omul meciului, Ibrahim, a mai avut o ocazie mare in min 58 dar sutul acestuia a nimerit din nou bara, iar la 4 minute mai tarziu avea sa faca o gafa imensa, a intrat dur la un adversar la o faza neimportanta si arbitrul nu a ezitat sa-i arate cartonasul rosu.Cu toate ca am ramas in inferioritate numeriica, in minutul 85 Paul Tincu executa perfect o lovitura de la colt iar Razvan Tincu marcheaza cu capu.Scor final 3-1.

60394704251878647360.png

Asa cum va spuneam favorita la primul loc in aceasta serie era fara doar si poate FC Timisoara si cu ei ar fi trebuit sa jucam abia prin octombrie sau noiembrie in campionat insa sortii ne-au pus fata in fata in noua competitie a Romaniei, CUPA LIGII URSUS.Imediat dupa asta au avut loc si tragerile la sorti penru Cupa Romaniei si ghiciti ce, voi da piept cu aceeasi favorita: FC Timisoara. Cam nedreapta soarta.Asadar urmatorul meci: CSMS vs TIMISOARA in Cupa Ligii.

FC Timisoara din punct de vedere al lotului era cu mult peste noi, mai ales ca si-a pastrat multi din jucatorii cu care s-a luptat la titlu in Liga 1, dar iata ce s-a intamplat;

84467283184437443461.png

Am inceput fantastic partida si sustinuti de fani am reusit deschiderea scorului in minutul 9 prin Pimenta din pasa lui Aldea.Ma asteptam la o reactie imediata a timisorenilor insa le-am facut fata cu brio, Goga fiind aproape de a marca abia in minutul 43 dar sutul sau a trecut alaturi.Dupa pauza am rams in continuare calmi, pasam para sa ne precipitam si asta ii scotea din minti pe oaspeti.Am reusit sa ne majoram avantajul in minutul 68 dupa ce Pimenta preia in careu si suteaza puternic, 2-0. Pur si simplu umileam leaderul la zi a Ligii II Seria 1.Pana la final am mentinut o posesie buna si i-am impedicat pe oaspeti sa-si creeze ocazii de a marca. Scor final 2-0 si mergem mai departe in Cupa Ligii. Pe langa diferenta de 2 goluri un alt lucru de remarcat la acest meci este faptul ca timisorenii nu au avut nici macar un sut pe spatiul portii, asta spune ceva...

41039733654562753886.png

Aceasta tactica da roade pana acum, in fiecare din meiurile disputate pana acum am avut o posesie clara a mingii si am pasat bine si in general am prestat un joc bun.Sunt constient ca orice tactica are minusurile si "decaderile' ei insa sper sa nu vina prea curand.

Cam atat pana acum....c'ya!

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai rezultate cu tactica asta,insa raman la parerea ca ai avea rezultate si mai bune daca ai face unele modificari la ea. Si inca ceva: de ce joci cu o tactica luata de la "alcineva" ? Cu ce te poate motiva chestia asta ?

Link to comment
Share on other sites

Salutare...

va prezint acum un 2 in 1, adica doua rapoarte intr-un post.

Mai intai: MECIURILE LUNII SEPTEMBRIE (2 cupa / 4 campionat)

93980631625749995025.png

Iata si statisticile meciurilor:

77932783555752477841.png

~

93159357415079095213.png

~

87639394153113522566.png

~

93793101874903770708.png

~

84462334967949818945.png

~

09797545055231192664.png

Incepusem cam nefast aceasta luna si ma temeam ca aceasta tactica aleasa deja incepe sa claceze, sa ma rasplateasca doar cu minusuri insa a fost ceva de moment, oricum echipa in cele doua remize aratase desul de bine dar am tratat cu lejeritate fazele de atac, plus ca in meciul cu UTA am jucat trei sferturi din meci in 10 pt ca Ibrahim a facut un fault prostesc in prima repriza.

Am dat din nou peste Timisoara si ma asteptam la o revansa din partea lor dupa eliminarea din Cupa Ligii si desi initial pareau ca asa vor face, ei reusind sa deschida scorul, jucatorii mei au reactionat asa cum jucatorii profesionisti trebuie sa o faca si au intors rezultatul si implicit ne-am asigurat calificarea in turul urmator.

Timisoara nu a fost singurul adverasr din Liga a 2 a cu care aveam sa disputam doar 2 meciuri, in dubla cu FC Bihor din aceasta runda am iesit la fel ca si in cazul timisorenilor, cu doua victorii.

In continuare Ibrahim si Nalati dar si fundasul Razvan Tincu ma uimesc cu evolutiile lor..dar nu este doar meritul lor evolutia echipei de pana acum ci a intregului lot.

MECIURILE LUNII OCTOMBRIE ( 5 campionat /1 cupa?)

95167287008330026402.png

Deoarece limita de poze per post puse prin upload cu alt site este de 10 poze / post pentru luna octombrie o sa va pun statisticile meciurilor cu Farul si din nou Timisoara( in liga de aceasta data):

08829265117777287631.png

~

52273445458951426874.png

Pacat ca drumul echipei in Cupa Romaniei a fost scurt desi in primul tur o eliminasem pe Timisoara. Farul nu are un lot fantastic, dar oboseala jucatorilor mei si dorinta adversarilor de afirmare se pare ca a facut diferenta, au tras mai mult la poarta decat noi si uite ca si-au indeplinit obiectivul si s-au calificat in detrimentul nostru.

Hm, nu stiu cum se face dar Timisoara nu are solutie la tactica mea, in meciul din liga le-au iesit mai multe decat in precedentele 2 meciuri cu noi, au condus cu 0-1 si 1-2 dar,din nou, baietii mei nu s-au dat batuti si uite asa au mai adus in palmares o victorie contra echipei lui Iancu, 3-2 scor final.

A fost o luna bunicica, exceptand eliminarea din cupa si egalul 2-2 cu botosani dupa ce am avut 2-0, dar asa e in fotbal nu intotdeauna esti cel aplaudat la scena deschisa si nu intotdeauna valoarea castiga, mai exista si surprize.

Stilul de pase scurte si din prima, plus presingul bine gandit ramane un atu pentru noi, cel putin deocamdata, dar asta nu inseamna ca problemele ne ocoles( ratari, accidentari, etc.).

Revin mai pe seara cu lunile noiembrie si decembrie.

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Spuneam ca poate revin pe seara asta cu doua rapoarte dar febra jocului ma acaparat si tot am jucat cate un meci si inca unu si inca unu si cel mai probabil maine va fac un raport cu finalul anului 2011 si restul sezzonului care va fi in 2012.

Tot ce va pot spune e ca in Lia II este un sezon echilibrat si cu rezultate spectaculoase.....

c'ya!

Link to comment
Share on other sites

Hello...

iata si meciurile sfarsitului de an 2011:

NOIEMBRIE:

72027361558968640725.png

Pentru statistica am pregatit dubla cu Chiajna, doua meciuri cu rezultate opuse:

Cupa Ligii:

71646887554852190413.png

In sferturi a fost un meci echilibrat iar eficacitatea noastra a fost, clar, peste vointa lor si am trecut in semifinale unde avea sa o intalnim pe Dinamo, leader la zi in Liga 1.

Liga:

42876075605073077341.png

Nici in meciul din liga nu a fost o diferenta mai mare intre cele doua echipe, dar, de aceasta data ocaziile pe care le-am avut le-am tratat cu superficialitate in timp ce ei din acelasi numar de ocazii ca si noi au reusit sa marcheze de doua ori.

Doua rezultate total opuse, cu un ochi radeam si cu altul....ma uitam ca trec etapele si lupta e mai apriga in varful clasamentului

Tieti minte ca va spuneam ca daca dupa 15 etape nu voi avea intre 32-35 puncte voi schimba ceva la tactica, ei bine iata:

61537134818973641768.png

Nu aveam 32 de puncte dar jocul de pase bun, presiunea pusa bine pe adversar, iesirea din aparare cu mult calm in momente cheie ale meciurilor ne adusese pe prima pozitie, desi am avut si nemultumiri, raman la acest 4-4-1-1, singurele modificari au fost in randul jucatorilor care se mai accidentasera sau au fost suspendati,atat.

DECEMBRIE:

88142637248751964663.png

Luna cadourilor ne-a adus multe goluri dar si o cadere in clasament si asta datorita infrangerii suferita in ultimul meci oficial din 2011 in fata celor de la UTA chiar pe teren propriu. A fost un meci slab facut de noi si ca infrangerea sa fie mai trista a venit in minutul 89 printr-un autogol a lui Vatavu.astfel am ratat sansa de a ierna pe prima pozitie in Liga II. Eram totusi pe 4 cu 37 pct in timp ce leader era Chiajna cu 40 pct.

Ca statistica am pregatit meciul cu Viitorul:

12189123175337968364.png

Ca o demonstratie ca aceasta tacticca da cat de cat roade va arat un player stats la sfarsit de an 2011:

66762689185687193218.png

si tot pentru luna decembrie:

34979091304512008950.png

Revin ceva mai in colo cu meciurile anului 2012 si cu mutarile facute in pauza de iarna...

c'ya!

Link to comment
Share on other sites

Hellooo hello, again

iata care au fost miscarile din pauza de iarna;

04838758017349488492.png

Au (mai) venit:

Vlado Smit (WBL/ML/DL) - adus ca si acoperire pt posul lui Laurentiu Florea care, saracul, era singurul din echipa care nu avea postul acoperit de o rezerva in cazuri extreme.

Jaroslav Sedlvec (AM (RL0 / AC © ) - adus pt a acoperi, oarecum, locul lasat liber de Onofras desi prima optiune pentru post va fi Claudiu Tudor.

Nejc Skubic (D (RL) / W (RL) - adus si el ca intarire dar si ca plan de viitor pentru pozitia de WB (LR). Este un tanar promitator.

Au plecat:

B. Mitrea (DC), B. Straton (DC / DM), M. Vatavu (DC) si M. Onofras (AM (RLC/ST).

Cu exceptia lui Onofras pe cei 3 nu-i mai aveam in vedere in planurile mele cu CSMS si daca tot au putut pleca inca din iarna, a fost totul ok.

De ce a plecat Onofras?Ei bine situatia financiara a clubului nu era una tocmai buna si am preferat sa o mai echilibrez. onofras era un jucator bun, a marcat 3 goluri importante (din care 2 din 11m) dar per ansambu ma asteptam sa aduca un aport mai mare echipei si in special aripii drepte, ori de acest lucru s-a ocupat mai mult Buenano (WBR).Asadar a trebuit sa ne strangem mana, iar acesta a semnat cu Gaz Metan Medias fapt care a adus clubului suma de 110 K.

Meciurile inceputilui de an:

33282020648947760056.png

Pentru mine rezultatele din meciurile de pregatire au fost neimportante, s-au jucat si in niste conditii neprielnice fotbalului si mai ales stilului nostru de joc.

Primele meciuri oficiale ale anului aveau sa fie abia la sfarsitul lunii indragostitilor, de fotbal bineinteles :) , in compania celor de la Bihor si G.M. Severin.Ei bine ce sa spun despre cele doua meciuri?! in ambele ma jucat foarte bine doar ca in unul, cel cu Gaz Metan n-am reusit sa ne pastram concentrarea pe totata durata partidei si astfel de la 0-2 am reusit 'performanta" sa pierdem cele 3 puncte. oricum Gaz Metan a fost una din putinele echipe care s-au comportat admirabil in fata echipei noastre si mai ales in conditiile in care nu aveau un lot spectaculos, pana in acel moment, pt mine, ei erau surpriza campionatului.

Statistica meci Gaz Metan Severin:

99345074972387598593.png

Luna lui MARTI(SOR)E:

70246885951518499981.png

Ei bine, in luna martie am pasit cu neincredere si asta ne-a costat. In loc sa obtinem 3 puncte am reusit doar doua egaluri, lipsa de concentrare pe fazele de atac si-au spus cuvantul din nou si am cazut un pic pe ganduri privind schimbarea tacticii.Ma gandeam totusi ca deja e prea tarziu sa schimb acest lucru, ar insemna sa-i dau peste cap pe baieti si mai tare.

Am reusit sa ne revenim cu doau victorii in care, de aceasta data nu mai primisem gol iar fazele de atac au decurs destul de bine, 2-0 cu Botosani si 3-0 cu Sageata Navodari.

Urma, din noou, un meci cu "surioara exstudenteasca" FC Timisoara. Mi-am zis 'e un prilej bun pentru a tine un speach...o sedinta cu baietii::

92269805806926134814.png

Capitanul Laurentiu Forea a dat si el tonul optimismului pentru baieti si astfel porneam catre Timisoara cu un moral bun si sustinuti din spate de statistica din meciurile directe de pana acum.

Ei bine era al 4-lea meci cu ei si ma asteptam ca ei sa fi invatat ceva din meciurile cu noi, dar l aprima vedere se parea ca "vedetele" lui Iancu vroiau sa faca doar ce vor ei pe teren, iar noi i-am pedepsit pentru a nu stiu cata oara: am condus cu 0-1, 1-2 si 2-3. Ne inddreptam cate o noua victorie si ar fi putut fi una foarte importanta, daca nu chiar cea mai importanta de pana acum pt ca noi eram pe 4 si ei pe 5 diferenta dintre echipe fiind de 1pct.Ce s-a intamplat pana la urma?In minutul 60 ne-am vazut din nou egalati de o executie superba a lui Goga, deci 3-3, "nu-i nimic, jocul nostru promitea si aveam puterea sa mai marcam o data" insa in minutul 82 stalpul apararii mele, Razvan Tincu, face o gafa faultand in postura de ultim aparator desi jucatorul advers in loc sa inainteze spre poarta sprinta spre lateral, faul de rosu indiscutabil; lovitura libera directa pe care Artur Patras (min 83) o transforma intr-un gol frumos, 4-3.

Din cele 4 meciuri directe am clacat in cel mai prost moment posibil.Am avut noroc ca Gloria Bistrita (locul 3) a pierdut in aceeasi etapa si am ramas pe 4.

Statistica meci FC Timisoara:

11067148356071640007.png

Mai aveam de disputat 3 meciuri in campionat si semifinala din Cupa Ligii cu Dinamo Bucuresti.

Meciurile lunilor APRILIE / MAI:

24476068901235577058.png

Nu stiu cat de bine e spus "meciurile lunii aprilie" pt ca am avut un singur meci, cel cu Dinamo din CL, dupa care a urmat o pauza de 31 de zile (habar nu am de ce) pana la urmatorul meci de campionat.

Ce am de spus despre semifinala cu Dinamo?ei bine, i-am pris intr-o zi proasta, da da stiu, o sa radeti :) si totusi mi-au dat 5 goluri, cum se face? va puteti uita la raporturile sut spre / sut pe poarta acolo unde am avut un raport mai bun, DAR ei au profitat exact de 5 greseli ale noastre si implicit cele 5 goluri, pe cand noi am reusit doar un gol de onoare.

Statistica meci DINAMO

59754470908674820457.png

Ma gandeam, este leaderul Ligii 1, au avut ei o eficacitate foarte buna sau tactica mea, in caz ca voi promova, nu va fi deloc buna pentru meciurile din primul esalon?! O sa ma mai gandesc la acest lucru, pana una alta mai avem 3 'hopuri" in campionat.

Urmatoarele doua meciuri in Liga II au insemnat 6 puncte in visteria noastra si o speranta in plus la promovare, deoaarece deja ne asigurasem locul 4 pentru playoff, cu toate astea o victorie in ultima etapa cu Arges si un pas gresit al celor de la Chiajna in meciul cu Branesti ne-ar fi propulsat pe locul secund si implicit de meciul de baraj, cel mai probabil in compania uneia dintre Chiajna sau AGAIN FC Timisoara.

Of, of cat de mult aveam sa regret acele meciuri in care am condus cu 1 sau 2-0 si am plecat doar cu 1 pct, de ce zic asta, pentru ca in loc sa facem un meci bun in deplasarea de la Arges am facut CEL MAI PROST MECI din acest sezon. De fapt a fost un meci lamentabil din partea ambelor echipe, ma mir cum de nu mi s-a murdarit displayul laptopului de tomate venite dinspre tribune, asa un meci de prost am vazut, 0-0.

Statistica meci FC ARGES;

47274133876946180955.png

De ce m-am temut nu am scapat, Chiajna si Mioveni au reusit sa ocupe primele pozitii, 1 si respectiv 2, iar noi cu FC Timisoara, trebuia, de parca nu ar fi fost destul, sa mai jucam un meci, de aceasta data chiar decisiv.Chiar nu stiam ce le voi zice baietilor, cum voi aborda meciul si mai ales ca ei erau in crestere de forma, reusind oarecum sa salveze putin acest sezon care parea ratat la un moment dat pt ei.

Ramane de vazut ce vor face ai mei alb-albastri in, poate, meciul vietii lor...

Pacat, doua echipe care jucau si aratau in teren un fotbal de calitate au ajuns sase bata pentru un singur loc de promovare. Nu le acuz pe Mioveni si Chiajna, ba din contra le admir pt ca, in opinia mea au fost cele mai constante echipe in acest sezon.

C'ya si ....revin cu postul finalului de sezon, cu meciul de baraj.....

Link to comment
Share on other sites

FC TIMISOARA vs CSMS IASI

Liga II Playoff

~~~ FINAL ~~~

Iata ca echipa care o dadeam eu(dar si altii) ca si favorita la castigarea Ligii II in acest sezon trebuia sa treaca mai intai de noi ca sa revina in primul esalon fotbalistic dupa doar 1 an petrecut la matineu.

la inceputul sezonului ma gandeam cum sa reusesc sa-mi motivez echipa in meciurile directe cu Timisoara pentru a nu ma face de ras in cele 2 partide. Ei bine dupa cum stiti am disputat nu 2 ci 4 meciuri directe din care 3 le-am castigat si am pierdut doar unul si acele cu ghinion si o lipsa de concentrare.Dar pe langa asta, nu au fost doar 3 simple victorii, au fost meciuri fantastice facute de baietii mei, in care momentele de dominare ale Timisoarei le pot numara pe degetele de la o singura mana.

Acea singura infrangere in meciurile directe ne-a costat practic locul 2 9zic eu) care ne-ar fi scutit de acest meci...fatal...practic ei ne-au demonstrat ca nu e de ajuns sa castigi o batalie, sau doua, sau 3 ci intreg razboiul.Ei aveau un ascenndent moral, deoarece castigase acel meci, decisiv zic eu, si chiar nu stiam cum sa-i mai motivez pe baieti si totusi am tinut o sedinta cu o zi inainte de meci:

"Baietii avusesera ultimul antrenament inainte de plecarea la Medias (acolo urma sa se dispute meciul) si obositi se indreptau cu totii spre vestiar, acolo s-au trezit cu o surpriza: ii asteptam stand rezemat de acel board pe care inaintea fiecarui meci discutam despre tactica adversarului...si altele.Au ramas un pic uimiti pentru ca au vazut ca instalasem si un retroproiector.I-am rugat mai intai sa se aseze confortabil in scaune.

- Baieti,acum inainte de plecarea spre Medias as vrea sa va spun si sa va arat ceva.

In primul rand as vrea sa va multumesc tuturor pentru conributia adusa echipei, pentru munca si efortul depus la fiecare meci si antrenament, pentru faptul ca un sezon intreg ati avut rabdarea, intelegerea si nervii necesari sa ma ascultati, insa acum va mai cer un singur lucru: sa nu uitati ce va voi spune astazi si ca fara voi CSMS nu ar fi fost aici.

Pe toti v-am tratat ca pe niste prieteni sau chiar ca pe niste frati, de ce?! pentru ca eu consider ca suntem o familie iar membrii unei familii se ajuta reciproc atat la bine cat si la greu...v-am tratat ca pe niste camarazi, care in bataliile din acest sezon mi-au demonstrat ca nu intotdeauna valoaea decidesoarta unui meci ci mai de graba devotamentul si atitudinea.Ceea ce va cer eu acum nu este altceva decat sa veniti sa va luati medalia onorifica pentru toate meritele voastre, dar inainte de asta haideti sa mai rapunem o data adversarul pe care in acest sezon l-am rapus de atatea ori,haideti sa uitam ce a fost in ultimul meci din campionat si in ultimul meci direct cu Timisoara,puteti sa repetati evolutiile bune din cele 3 victorii...stiu asta...si la final sa stiti ca nu eu voi fi cel care se va bucura si se va lauda cu performanta, ci voi impreuna cu fanii si sa nu uitati inainte de acest meci ca voi puteti fi cei care au pus prima "caramida' in temelia a ceea ce este si va fi "CSMS's rebirth",

in continuare as vrea sa urmariti filmuletul pe care eu la-m pregatit.

Toti se asteptau sa fie un film istoric,un meci de prin liga campionilor in care o echipa a reusit o performanta fantastica, insa nu mica le-a fost mirarea cand au vazut ca pe perete incepusera sa apara secvente din meciurile noastre directe din acest sezon cu Timisoara.Pe fata tutror se putea citit mirarea, dar, imediat au inceput sa zambeasca, bucurandu-se de ceea ce vedeau.

Dupa ce filmuletul s-a incheia capitanul Laurentiu Florea s-a ridicat de pe scaun si a striga: 'Baieti, trebuie si putem sa mai catigam o data! Maine il vom face din nou fericit pe domnu' antrenor si pe toti suporterii care ne-au fost alaturi" .Sala s-a umplut de urale care s-au pierdut abia undeva pe coridorul dinspre cabinele de dus.

Iata ca sosi si ora meciului.iar stadionul vuia de strigatele celor 7491 de spectatori.

Se auzi primul fluier al lui D. Hulubei iar ai mei avusesera lovitura de start.Am inceput sa pasam cu incredere si Nalati gaseste un culoar pe partea stanga, sprinteaza si centreaza in forta in careu de unde Ibrahim suteaza iar mingea poposeste in plasaportii adverse GOOOOL 0-1, gol Ibrahim, min 1;. Un inceput mai bunn pentru acest meci nici ca visam.jucatorii timisoreni erau toti cu capul in pamant, parca nici nu le venea ca deja avem avantaj de un gol.Jucatorii timisoreni erau in continuare confuzi si pasau gresit de multe ori. In minutul11 avem o lovitura libera pe partea dreapta, pe care Nalati o executa perfect pana la coltul scurtm, de unde Razvan Tincu preia si suteaza la coltul scurt: GOOOOL 0-2, goool Razvannnn Tincuuu min 11'.Jucatorii timisoreni erau cu moralul la pamant, totusi trebuie sa ramanem atenti ca ei au mai revenit in astfel de momente.

Minutul 18, plecam pe contraatac prin Nalati care dupa un sprint de 25de metri suteaza puternic insa nimereste transversala.

Minutul 45, prima faza importanta a timisorenilor, Tames scapa singur in careu insa sutul sau trece milimetric pe langa poarta aparata de Dani.

Am intrat la pauza cu un avantaj nesperat si cu un moral fantastic.

Pep Talk HT; "Baieti, 45..poate 48 de minute va despart de inca o realizare fantastica, de o promovare care o meritati.Ei sunt la pamantt insa sa nu-i subestimam, sa continuam sa impunem si sa mentinem ritmul jocului. Bun jocul de pase, continuatii asa...ii scoatem din minti si nu vor mai gandi limpede fazele lor de atac....mergeti si va bucurati de promovare...este a voastra!"

Minutul 61; prima faza notabila din a 2 a parte a jocului. sutul lui Goga trece putin pe langa poarta noastra.

Minutul 65' acelasi Goga pleaca pe coontraatac insa si el se pierde in fata portii si-l tinteste pe Dani.

Timpul trecea si eram din ce in ce mai aproape sa reusim inca un meci bun in fata unei echipe cu un lot cu mult mai bun ca al nostru.

Minutul 80;, lovitura libera executata de Nalati insa sutul sau trece putin pe langa poarta adversa.

Minutul 90+2; centrare Iovan si lovitura de cap aproape perfecta a lui Goga este salvata de Dani cu un reflex de zile mari.

Minutul 90+3 corner pentru timisoreni insa Tames executa lung si mingea iese in afara terenului, moment care coincide si cu fluierul final al centralului.

FC TIMISOARA 0 CSMS IASI 2

Reusim inca un meci spectaculos in fata Timisoarei si astfel obtinem biletele pentru Liga 1.Un meci fantastic facut de jucatorii mei care mi-au aratat ca celelalte 4 evolutii si rezultate din meciurile directe cu FC Timisoara nu au fost doar niste intamplari.

Felicitari CSMS Iasi !

Ambele echipe ar fi meritat sa mearga la brat in liga secunda, dar daca Timisoara merita cu adevarat din nou un loc in Liga 1 sezonul viitor vor trebui sa demonstreze din nou acest lucru. Pe noi ne asteapta un nou sezon dificil, poate chiar mai dificil.

FORMATII DE START

22441829265747050093.png

STATISTICA MECI

88995917963934735530.png

CLASAMENT FINAL LIGA 2

46292606067010079806.png

PLAYERS STATS LIGA 2

99868237691757132281.png

TEAM OF THE SEASON

16744596622662848733.png

Nalati A. : Desemnat 'Player of the Year"

Link to comment
Share on other sites

"Să aducă un aport"?

APÓRT2 ~uri n. Contribuție adusă de cineva la realizarea unei acțiuni comune.

In fine, am vazut si greseala cu "speach"...si mai am greseli (o litera mancata sau ceva de genu) ...scriu de la laptop si incerc sa scriu repede, asta pentru ca timpul meu liber este foarte limitat si pe langa faptul ca joc fm incerc sa va tin si la curent pe voi...greseala care o fac e ca nu dau preview post prea des sau nu am timp sa recitesc chiar tot ce am scris (mai ales cand scriu mult)...oricum sunt greseli, le admit, imi pare rau ca le-am facut si va multumesc ca voi le remarcati si ma corectati!

Joc fara load ca altfel nu ar avea farmec si vreau sa vad si cat de mult pot sa stau la CSMS...mi-am stabilit 2047

:D

c'ya!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis revin cu prima parte a sezonului din Liga 1...

Cum o sa incep?...ei bine cu mutarile din cadrul echipei, care desi as fi vrut sa fie cat mai putine si cat mai calitative, nu prea s-a putut. Desi clubul a primit 1,5 Mil $ conducerea, din cauza situatiei financiare, nu mi-a pus la dispozitite decat 50.000$ pt transferuri si 12,7 k/w pt salarii.Ei bine plecari au fost si chiar de calitate si aici ma refer la Razvan Tincu care a fost un om de baza in Liga 2 dar nu am reusit sa ajung la o intelegere cu FC Btosani pt el, nici imprumut si nici transfer, asadar eram nevoit sa caut jucatori in principal sa-mi acopar defensiva, care si asa statea doar in titulari, rezervele fiind insuficiente si slab valorice,Deci banii pe care i-am avut i-am dat pe un DC, IONUT RADA, un fundas tanar si promitator, restul....ei bine, restul au fost adusi gratis, liberi de contract...

Unii au zis ca poti gasi dupa primul sezon jucatori buni liberi de contract, ei bine am gasit, dar in limita salariilor permise de club, asa ca trebuia sa ma gandesc si la acest fapt financiar care devenise o problema(pt mine) mai mare decat mentinerea in primul esalon fotbalistic, de ce zic asta? pt ca din Liga 1 cad 3 echipe, ori eu cred ca celelate doua nou promovate nu vor mai putea tine pasul ca in liga secunda, deci de mentinut cred(si sper) ca ne vom mentine in prima liga, problema e ca nu vreau sa ne zbatem in mediocritate...

Daca eu voi avea ochi buni pt jucatori tineri si dupa 2 sezoane in Liga 1 voi reusi sa fac ca acea balanta financiara sa ne permita sa avem pretentii in campionat, atunci vom incerca sa batem la portile Europei pentru a face cunoscut numele clubului...CSMS IASI.

Iata mutarile:

35804592451702743072.png

Dintre toti cei veniti Agboh Dayo a fost o mutare mai tarzie, adus undeva prin luna noiembrie, dar este un tanar promitator si chiar vroiam sa aduc un jucator ca el pentru a avea banda dreapta mai..."sigura".

89278332528055834392.png

Au fost 11 plecari si 8 veniri dar nu toate mutarile au fost f importante, spre exeplu doar unii din cei plecati, cam 3-4 aveau valoare si ar fi meritat sa joace in Liga 1, asa cum si din cei 8 veniti cativa au fost adusi pentru a creste, sub "aripile' veteranilor.

Asadar iata intreg lotul echipei CSMS pentru Liga 1:

83782226546814609531.png

36517665287192674158.png

Pe langa acest lot subtirel si de o valoare, hai sa zic(optimist fiind) medie, m-am confruntat bineinteles si cu probleme de genul :accidentari si suspendari si cand au lipsit, stalpul defensivei Rada sau varful de lance Ibrahim s-a cunoscut mult in jocul si rezultatele echipei.

Au fost si mecuri in care am jucat lamentabil si adversarul merita o victorie mai categorica dar si meciuri in care meritam fara doar si poate victoria dar meciurile nu s-au terminat asa.Inainte de a va prezenta meciurile din anul 2012 din Liga 1 , CR si CL vreau sa va arat cum decurg lucrurile cu staff-ul si nivelul de training:

69094103428548701036.png

31325245367734705324.png

Era clar ca va creste d.p.d.v numeric dar asta s-a vazut si pe nivelul de training zic eu, fata de cum era cand am preluat echipa, doar pt GK situati a ramas aceeasi desi l-am inlcuit pe Campeanu care se ocupa de GK. Pacat ca din cauza situatiei financiare nu pot face prea multe pentru baza de antrenament, asta e....

Iata si meciurile din 2012:

52221487860744555248.png

Au fost meciuri in care am clacat fara doar si poate, gen meciurile cu Gaz Metan sau toate cele 3 consfruntari cu Tg Mures, dar au fost si meciuri superbe in care am fi meritat mai mult, meciuri in care am condus chiar de 2 ori, meciuri gen: Petrolul, Rapid sau Vaslui.

Una peste alta la ce lot am si la ce mutari s-au facut in Liga 1 in acest prim sezon sunt multumit, momentan, de locul ocupat in clasament:

75530307560991951933.png

In urma evolutiilor echipei am strans si laude, chiar de la un antrenor care-l admir atat in real life cat si in fm:

40769715136191879423.png

Oricum rezultatele obtinute pana acum si evolutia echipei din unele meciuri i-au facut pe unii sa aiba o opinie buna despre CSMS si cred ca peste 1 sezon sau 2 vor fi cu mult mai bune...

Sa va zic ceva si despre evolutia echipei. Ne-am pastrat calul in stilul de pase, nu ne precipitam in momentul cand suntem presati in propria jumatate DAR au aparut gafele: portarul a avut 4-5 interventii jalnice, fundasii au pasat de 2-3 ori gresit in defensiva iar Ibrahim a ratat inexplicabil in 4-5 faze importante, ei bine aceste fapte au dus si la unele rezultate mai putin bune.

Iata si un player stats dupa meciurile din 2012 acolo unde am si cativa reprezentanti:

56664358156163323864.png

In celelalte doua competitii, Cupa Romaniei si Cupa Ligii nu am reusit prea multe, mai ales in Cl acolo unde in sezonul trecut ajunsesem in semifinale, dar momentan preucuparea mea este campionatul, asa a fost inca de la inceputul sezonului...

In postul urmator va voi prezenta statisticile unor meciuri din 2012, nu va incarc cu toate dar daca cineva din curiozitate doreste un raport privind un meci sau altul il pot pune cu mare placere.

C'ya

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Iata rapoartele, dar inainte de a vi le arata, vroiam sa spun ca in tur cu Dinamo din nou am avut o statistica echilibrata dar ei au facut, DIN NOU scor cu noi avand o eficacitate cu mult mai buna si din nou greselile noastre au facut ca Dinamo sa iasa invingatoare.

01680998330962907317.png

Meciul tur cu Vaslui a fost un meci aprig, dat fiind si rivalitate dintre ieseni si vasluieni.Ocazii au fost de ambele parti dar rezultatul meciul a fost unul "alb".In retur am jucat si mai bine si puteam invinge echipa lui porumboiu, am condus cu 0-1 insa pana la urma s-a terminat 1-1.

16552513211141182071.png

Meciul cu Dinamo asa cum va spuneam, a fost din nou un semn de intrebare pt mine, cum de rezultatul a fost acela in ciuda statisticii.

87264346361267330531.png

Cu Steaua as putea spune ca am dat lovitura, desi ei incepusera mai bine meciul dar partea secunda a fost a noastra si suturile lor trimise aiurea mai tot meciul au facut ca CSMS sa plece cu cele 3 puncte din deplasarea cu Steaua.

74230801329075453597.png

Desi au fost 3 meciuri foarte foarte grele la rand pt noi: Steau, CFR si Rapid iata ca am iesit cu capul sus. Cu Rapid numai nesansa a facut sa plecam doar cu un punct, chiar ucasem bine si am condus de doua ori, 0-1 si 1-2 dar giulestenii ne-au presat si au salvat o parte din puncte.

Cu CFR Cluj am pierdut in urma unei executii fantastice a lui Kapetason, ppt ca in rest a fost un meci slab facut de cele doua formatii.

08067307610291988184.png

Seria meciurilor in care am jucat bine da rezultatul nu a fost cel corespunzator prestatiei au continuat si in meciul cu Otelul am avut 0-1 si 1-2 si pana la urma pe final de meci am pierdut cu 3-2.

16200804450290092255.png

Astra incepuse sa devina o formatie cu pretentii, cu un lot bunicel dar se pare ca nu ne-au putut face fata.

83130706317183094285.png

EI bine acest meci avea sa fie in compania leader-ului la zi a Ligii 1 dar baietii mei au facut un meci mare si am reusit o victorie importanta, U Cluj va avea un cuvant greu de spus in ierarhia finala a podiumului, zic eu...

26872886086200921123.png

Dom'le in meciurile cu Tg Mures nu am putut sa o dregem de nici un fel, singurul meci in care am jucat mai bine a fost in cupa, dar culmea, rezultatul a fost acelasi; victorie Tg Mures.

CSMS isi continua parcurul din primul sezon in Liga 1 iar eu va voi prezenta evolutia echipei la finalul sezonului...

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

am terminat de jucat si restul meciurilor din retur, dar tot ce va pot spune acum e ca au fost batalii aprige atat pentru primele pozitii dar si la retrogradare.Din pacate pentru noi, in unele meciuri am fi meritat, din nou, mai mult dar nu a fost sa fie. oricum, una peste alta la ce lot am avut eu zic ca am facut o figura frumoasa in Liga 1.

Rezultatele si clasamentul final plus alte lucruri o sa le prezint maine...

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Sal'tare!...

Uite ca CSMS Iasi a incheiat primul ei sezon in LIga 1 de la infiintare la al 2 lea an sub comanda mea dupa o promovare reusita pe ultima suta de metri. Era clar ca ne va astepta un sezon greu in primul esalon, iar problemele financiare aveau sa afecteze si politica de transferuri. Asadar trebuia sa am grija ce aduc si ce las sa plece pentru a nu afecta prea mult omogenitatea echipei dar nici sa avem un lot slab din punct de vedere valoric.

Dupa toata "agitatia" de veniri si plecari, pe CSMS o astepta un sezon greu insa din cate s-a putut observa am reusit sa avem o pauza de iarna linistitoare fiind deasupra liniei de retrogradare si chiar mai mult de atat am fi putut avea o visterie mai bogata in ceea ce priveste punctele acumulate, insa nesansa si lipsa 'ideilor' la finalizare ne-au costat.

In pauza de iara au mai venit doi jucatori, bineinteles tot gratis si ne-am despartit de unul.

Venirile au fost:

Eduard Stancioiu ~ GK

Dmytro Korkishko ~ St / AM (RLC)

13316512277301509966.png

Plecari:

Nita Florin ~ GK ~ 20.000$ la V. Branesti .Acesta venise in vara gratis si il adusesem ca rezerva pt Dani insa a facut mofturi ca vrea sa joace si a trebuit sa ne despartim, pt ca pe Dani nu-l pot scoate asa cu una cu doua (greseli) din poarta.A fost si selectionat la nationala U21.

Ce ma ingrijora era faptul ca unora dintre titulari nu le puteam prelungi contractele care expira in vara si in cazul in care nu vom ramane in Liga 1 va fi greu sa aduc altii de acelasi nivel si aici ma refer la Nalati, Florea, Orac...Nalati chiar a fost ofertat de U Cluj care se bate la titlu.Ce-i drept merita ceva mai bun, mai ales ca este unul dintre jucatorii cu cele mai multe assisturi din Liga 1.

Ok, a fost o mica introducere a ceea ce s-a intamplat pana la si in timpul pauzei de iarna, sa vedem rezultatele din retur:

10639178111594690816.png

Meciurile de pregatire nu au fost asa de importante, nici din punct de vedere al rezultatelor si nici al evolutiilor jucatorilor. Am vrut sa vad daca jucatorii se inteleg in continuare si am incercat doar sa schimb rolurile celor doi mijlocasi centrali, insa rezultatul nu ma multumit si voi merge exact pe aceeasi tactica.

Returul l-am inceput oarecum binisor, cu 1 victorie si 2 egaluri, din care unul cu CFR Cluj si apoi meciul cu Steaua l-am pierdut la limita, insa am avut si ghinion.

A urmat inca o infrangere cu stegarii, dar a fost o infrangere nemeritata, in prima repriza noi dominasem si am avut cele mai importante ocazii insa in partea secunda ne-au taxat pe final printr-un contraatac si o faza fixa.Dupa meciul cu FC Brasov evolutia echipei a fost urmatoarea: UNA CALDA, ALTA RECE...adica un meci il pierdeam apoi in urmatorul ne impuneam.Cu CS Mioveni era derby-ul suferintei, il incepusem bine dar apoi Rada a fost eliminat si ei deschisesera scorul inainte de pauza si totul parea pierdut pt noi, nu doar meciul ci si mentinerea in primul esalon, insa ce a urmat a fost de cascadorii rasului (pt Mioveni). Desi jucam in 10 de prin min 20, am reusit sa intoarcem soarta partidei, am riscat totul in atac si asta s-a vazut: gazdele si-au marcat 2 autogoluri :)) scor final 1-2 si practic ne crescusera sansele de mentinere in Liga 1 cam cu 15% fata de Mioveni si Chiajna, codasele clasamentului.

Au urmat 3 partide pe Emil Alexandrescu si ma asteptam la multe din partea baietilor mei chiar daca erau meciuri grele. Ei bine cu Rapid n-am mai prestat acelasi joc ca in tur unde am facut 2-2 dar nici acasa nu am jucat rau si numai inspiratia lui Herea din repriza secunda a facut ca Rapid sa plece cu toate cele 3 pct.

Cu Padurii ne-am impus la limita, am avut chiar 2-0 si am controlat meciul de la cap la coada.

Otelul se batea la titlu, din nou, si la cum evoluasera lucrurile in tur cand desi am jucat bine am pierdut, ma asteptam iar la un meci enorm de greu si asa a fost, ei au deschis repede scorul dar noi am reactionat destul de bine si am reusit chiar sa intoarcem rezultatul, 2-1 insa nu asta avea sa fie scorul final.Pe final de meci au reusit doua contraatacuri fantastice si astfel sa faca 2-3; asadar in fata Otelului am jucat bine in ambele meciuri, am condus in ambele meciuri dar am strans 0 puncte, asta e.

Cu doua etape inainte de final eram la 6 puncte de retrogradare si nu aveam voie sa facem pasi gresiti, desi aveam meciuri cu doua echipe destul de bune, Astra care in ciuda pozitiei in clasament(locul 10) avea un lot destul de bun si cu U Cluj, echipa de pe locul 2 care avea sanse mari la titlu.

Ei bine cei de la Astra in loc sa se straduiasca sa mai urce o pozitie,doua in clasament au jucat lamentabil iar noi nu i-am iertat: 3-1 ~ un meci in care am mai avut 2 goluri anulate si o bara.Cu aceasta victorie ne-am asigurat mentinerea in primul esalon fotbalistic, meciul cu U Cluj era doar un prilej de a ne lua ramas bun de la acest sezon in fata propriilor fani.

Desi se batea la titlu, U Cluj nu a reusit sa presteze un joc fantastic si dupa ce reusisera sa deschida scorul destul de devreme s-au multumit cu atat si cand joci pe Emil Alexandrescu in fata lui CSMS care are jucatori, nu fantastici, dar care paseaza bine si au mai intors rezultate, nu se putea intampla altceva decat rasturnarea scorului si uite asa ne-am impus cu 2-1 si le-am spulberat sansele la titlu sepcilor rosii si totodata ne-am despartit frumos de proprii fani, pe care ii asteptam in numar mai mare sezonul viitor.

In urma rezultatelor din ultima etapa au retrogradat: Pandurii, Mioveni si Chiajna, la ultimele 2 chiar spuneam si intr-un post anterior ca nu vor putea mentine ritmul la fel ca in Liga 2.Surprinzator desi Pandurii au facut transferuri bunicele si il aveau si pe P. Grigoras pe banca au retrogradat.

Din Liga secuda vor veni: V. Constanta, Ceahlaul si FC Timisoara care din nou a trebuit sa joace baraj, de aceasta data castigandu-l. Din cele 3, in opinia mea, V. Constanta va fi o victima sigura, nu stiu daca si Ceahlaul, dar sper ca a 3 a echipa nominalizata la "oscarul retrogradarii' sa nu fim noi, dar asta depinde si de mine.In ceea ce o priveste pe Timisoara, cred ca Iancu va dori o noua lupta la varful clasamentului, dar ramane de vazut.

Pe final de sezon, desi echipa pe care o conduceam avea evolutii inconstante, m-am trezit cu cateva oferte, si nu au fost oferte mediocre ci din parte unor cluburi destul de maricele, 2 din Premier League si una din Liga 1.este vorba de Norwich (locul 10), West Brom (locul7) si Steaua B. (locul 5), iata:

12883891432788431417.png

39664734348156964854.png

66249272850380985884.png

Poate altii le-ar fi acceptat, insa eu asa cum spuneam vreau sa ajung pana in 2047 cu CSMS Iasi, poate va fi greu si poate nu voi ajunge pana acolo, dar in nici un caz nu voi pleca la primele oferte primite, chiar daca pt oricine ar fi fost tentante.

Ce ar mai fi de spus e ca, la fel ca si in Liga 2, am avut jucatori in 'team of the season' chiar daca de aceasta data au fots 2 si nu 3, dar cei doi, Nalati si Ibrahim au fost si sezonul trecut in 'ToS'.

06397672122587498344.png

Player stats ~ Liga 1

34256471268726504218.png

Ibrahim a iesit golgeter si ma facut mandru si mai ales ca in Liga 1 au evoluat atacanti cu mult mai buni decat el si chiar si asa a terminat pe primul loc la acest capitol. Bravo lui! Ma bucur ca face parte din lotul meu.

Ei bine am tot vorbit dar clasamentul final nu l-am vazut cu totii, iata ierarhia finala:

91334702114648671685.png

Surprinzator este faptul ca FC Brasov figureaza cu EC, ori ei in acest sezon nu au jucat nici o finala sau semifinala de Cupa Romaniei sau mai stiu eu, Cupa Ligii, de ce apar asa chiar nu stiu, ori e bug/crush sau ceva de la patch ori cei de la UEFA inca mai acorda locuri in Cupele Europene pentru fair play.

Asadar se incheie un sezon palpitant pt CSMS, cu bune si rele, dar urmeaza unul si mai greu in opinia mea,

In postul urmator va voi prezenta statisticile unor meciuri din retur.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Iata meciurile alese de mine pentru statistici:

33542432964806122059.png

~

28075167863025803249.png

~

42799069784096106948.png

~

50012780687358416812.png

~

27652553321702970021.png

~

06276030455449979129.png

~

70437656849238454555.png

Si in Liga 1 am reusit sa avem un joc bun de pase, dar au mai scazut sansele de gol, in principal suturile pe poarta, dar sa recunoastem ca echipele adverse au fost cu mult mai bune decat sezonul trecut.

Sper doar ca voi avea o politica buna de achizitii pt sezonul viitor si ca jucatorii buni care vor pleca sa fie inlocuiti cu brio.Pana atunci...numa bine!

C'ya!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy