Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Raport 2

Dupa un inceput destul de bun in PL, vroiam sa ne mentinem evolutia cat mai constanta si asta pastrand jocul bun de pase din primele meciuri dar si atitudinea care a fost una foarte buna, jucatorii daruindu-se in totalitate, iar in unele momente presingul acestora i-a facut pe adversari sa greseasca iar noi sa profitam de acest lucru.venea totusi un meci destul de greu in League Cup cu Blackburn.

Am inceput prost meciul, acontat faptul ca Cohen era o improvizatie pentru postul lui Olsson de WBL si in minutul 17 Taarabt trece usor de acesta si centreza pentru Kalinic care deschide scorul.Totusi ne revenim repede si dupa o faza de atac creata de Griffiths pe dreapta, acesta ii paseaza pe culoar lui Evans si acesta cu un sut la coltul lung il invinge pe portarul oaspetilor si restabileste egalitatea.Ei bine avea msa ne revenim destul de serios cand in minutul 41 dupa un corner batut perfect de Quinn Seip reuseste sa ne duca in avantaj profitand si de greseala lui Andrews care respinsese slab centrarea lui Quinn.Reactia oaspetilor a venit repede prin N’Zonzi care suteaza de la 20m in minutul 43 dar mingea loveste transversala.Meciul se indrepta spre o victorie a noastra, cand, in minutul 85 acelasi N’Zonzi isi incearca norocul de la 25 m, suteaza, mingea loveste transversala dupa care din spatele lui Tatarusanu intra in poarta.Un gol al naibii de norocos si meciul merge in prelungiri.In micapauza dinaintea prelungirilor le-am zis jucatorilor ca pentru mine ei dejasunt castigatori, trebuie doar sa le demonstreze inca o data ospetilor ca au egalat cu mult noroc.Evans avea sapecetluiasca soarta partidei in minutul 105+1 cand dupa o pasa a lui Quinn acesta suteaza directal vinclu, 3-2 si pana la finalul prelungirilor noi am impus ritmul sine-am mai creat alte 2-3 ocazii de gol.Am reusit un meci foarte bun reusind sa revenim de la 0-1 si mai apoi sa ne impunem in prelungiri.

STATISTICA MECI

1y04_5f2_u8zxv.jpg

Dupa meciul epuizant cu Blackburn trebuia sa ne pregatim de confruntarea cu cei de la Liverpool siinainte de pregatirea tactica le-am dat o zi libera baietilor.

Ma gandeam ca putem reusi din nou o victorie in acest sezon impotriva cormoranilor asa cum facusem sezonul trecut pe Anfield si acest lucru incepuse sa se contureze cand in minutul 22 cand dupa o faza de atac frumoasa purtata de Montgomery, Quinn si Donadel, cel din urma ii paseaza la marginea careului lui Griffiths care deschide scorul printr-un sut fantastic.Ei bine dup anumai 6 minute Quinn greseste in careu si il faulteaza pe Kuyt si tot acesta transforma penalty-ul.Totusi cu 1-1 la pauzainca mai speram intr-un rezultat bun.In minutul 53 mai gresim o data in propriul careu, Donadel faultandu-l pe Hlousek si acelasi Kuyt transforma si reuseste dubladucandu-i astfel in avantaj pe cormorani.Acest gol avea sa ne taie parca speranta unui rezultat bun si simtind cum trece timpul si noi nu reusim sa egalam, ne pierdem rabdarea si concentrarea iar de asta profita Gerrard in minutul 66 cand duce scorul la 1-3 dupa un contraatac ca la carte.Am avut sansa sa reducem din diferenta in minutul 93 prin Seip dar sutul acestuia a fost respins fantastic de Reina.1-3 si prima infrangere din acest sezon.

STATISTICA MECI

1ij8_4a9_u8zxv.jpg

Urmau inca doua meciuri acasa cu Wet Brom si Man City si important era sa luam cele trei puncte cu nou promovata pentru ca venea acel meci greu cu cetatenii dupa care cel cu diavolii lui Ferguson.

Jucatorii au inteles ca este un meci importatnt si au uitat si infrangerea cu Liverpool si au inceput in forta meciul cu echipa lui Tamas, iar in minutul 5 Griffiths a avut prima sansa de a marca dar sutul a trecut putin pe langa poarta.In minutu l17 Donadel suteaza din afara careului iarportarul oaspetilor respinge in corner, corner batut de Quinn la coltul scurt de unde Seip marcheaza cu lejeritate. Dupa acest gol am jucat lejer, ne-am mai creat cateva ocazii sicum oaspetii nu ne-au pus probleme amreusit sa inchidem jocul si sa ne adjudecam victoria.

STATISTICA MECI

1bi0_a6d_u8zxv.jpg

Ne pregateam de vizita cetatenilor de la Man City si ma gandeam cum sa-l anihilez pe Tevez, pentru ca sezonul trecut ne-a spulberat de unul singur.

Am inceput chiar bien meciul si chiar daca acestia au dominat am avut si noi sansa noastra in minutul 17 cand Montgomery a sutat din afara careului punandu-l serios la treaba pe portarul oaspetilor.Reusisem momentan sa-l blocam pe Tevez, dar pericolul nu de la el a venit.In minutul 69 Dzsudzsak centreaza iar Yaya Toure marcheaza cu capul pentru 0-1.Chiar jucasem bine pana in acel moment.In minutul 73 dupa un atac A lui evans si Griffiths,Oaspetii intercepteaza prin rakitic insa acesta trimite o pasa inapoi si Evans intercepteaza si reueste sa marcheze, 1-1 insa mai era mult pana la final.In minutul 80 Dzsudzsak marcheaza insa a fost intr-o pozitie clara de offside,frustrati, oaspetii nu mai reusesc mare lucuru si se termina 1-1. Un punct nesperat pentru noi.

STATISTICA MECI

1lmu_994_u8zxv.jpg

Dupa meciul cu City venea din nou o pauza de 14 zile fapt pentru care am ales sa mai jucam un amical, de aceasta data cu o echpa ceva mai slaba si anume Swansea. Cu un lot decimat de plecaril laechipele nationale si cu Britton in poarta,cei de la Swansea au reusit sa se impuna insa un rezultat mai realistic avand in vedere ocaziile ar fi fost un 1-1.Insa tot ce am vrut cu acest amical afost sa-i tin concentrati pe unii jucatori si sa nu ramanem cu pregatirea in urma.

Am sperat ca daca am reusit un rezultat bun cu City, vom reusi o evolutie bunicica si cu diavolii lui Fergunson, insa si la acestia cand vedeta lor Rooney nu da randament maxim, au grija alti jucatori sa fie inprimplan.De aceasta datacalaul apentru noi a fost Anderson, care inca din minutul 9 a dat startul festinului marcand din centrarea lui rafael.Acelasi Anderson a reusit in minutul 16 o executie fantastica din lovitura libera si a dus scorul la 2-0.

Pana la final acestia au mai slabit acceleratia si ne-aupermis si noua doua-trei ocazii prin Traore si Griffiths, insa scorul final avea sa-l stabileasca Rooney dupa un contraatac, 3-0.E ibine, in fata celor de la Man Utd chiar nu putem mai mult.

STATISTICA MECI

1e7c_349_u8zxv.jpg

Results

n021_ab6_u8zxv.jpg

Clasament

m466_186_u8zxv.jpg

Reusim cat de cat sa ne mentinem parcursul bun din inceputul sezonului si suntem pe 8 cu 12 puncte dupa 8 etape disputate.Sper insa sa nu fie doar un foc de paie si sa patim ca cei de la Burnley in sezonul trecut cand erau pe podium dupa inceputul de sezon apoi spre final au trecut si ei prin emotiile retrogradarii.

Ramane de vazut cum ne vom descurca in continuare, ramaneti alaturi de noi!

;)

Link to comment
Share on other sites

Raport 3

Salutare tuturor,

Dupa ce am inceput destul de bine acest sezon de PL ma gandeam cum voi reusi sa-i mentin concentrati la maxim pe jucatori si sa nu o dam pe tanjeala.Un motiv de a le mentine concentrarea la maxim a fost meciul cu City, le-am zis ca amreusit un rezultat bun in campionat impotriva lor iar acum in confruntarea din League Cup nu ne vor mai subestima, insa si noi va trebui sa prestam din nou un joc destul de bun.

Ei bine la 14 minute de la fluierul de start, la un atacpozitonal al nostru, Yahn M’Villa se pierde cu firea si-l faulteaza pe Quinn in care si 11m executat perfect de Griffiths, 1-0.Un inceput perfectpentru noi insa dupa numa i 10 minute, Gervinho sprinteaza pe stanga si ii pune perfect mingea pe caplui Adebayor, iar Tatarusanu desi atinge mingea nu o poate impiedica sa intre in poarta.O centrare perfecta dar un gol norocos, 1-1.Evans a zguduit bien bara portii oaspetilor in minutul 30 printr-un sut puternic din afara careului.Jocul nostru bun din campionat avea sa se repete si totodata si rasplata: in minutul 39 Traore reuseste un sprint fantastic pe stanga, centreza in 6 m iar Evans preia, dribleaza portarul si ne duce din nou in avantaj, 2-1.Dupa pauza oaspetii au presat si in minutul 57 Koralov trimite o bomba din lovitura libera, sut cu care-l invinge pe Tatarusanu si din nou e egalitate pe tabela.In mintul 74 Adebayor il vede iesit din poarta pe Tatarusanu si trimite un lob insa mingea loveste transversala.Era clar ca noi va trebui sa incercam sa ducem meciul in prelungiri, insa oaspetii nu ne-au lasat si in minutul 85 Milner reuseste si el un sut bun de la distanta si pentru prima oara in acest meci ManCity era la conducere.2-3 avea sa fie si scorul final, chiar daca in minutele de prelungiri acestia au jucat in 10 dupa eliminarea lui Kolarov, care a intrat dur al Griffits, acesta urmand sa fie accidentat timp de 3 luni.

Am jucat bine si cred ca meritam mai mult de la acest meci.

STATISTICA MECI

1u7s_62c_u8zxv.jpg

Dupa acest meci epuizant cu City, am primit vizita celor de la Burnley.ce am de spus despre acest meci? ZERO pe toate planurile: 0 suturi pe poarta de ambele parti, 0 ocazii de gol, 0 efort si implicit rezultatul cert si normal de 0-0.Ar fi fost important pentru noi daca reuseam o victorie, dar se pare ca baietii au dat totul cu City iar acum nu au mai avut ce arata.

STATISTICA MECI

1flk_edb_u8zxv.jpg

Urma deplasarea grea de la Blackburn si de ce zic grea, pentru ca desi au un lot destul de puternic, ei erau pe loc retrogradabil, iar conducerea punea presiune deja pe antrenor si erau in foame de rezultate.

Si am avut dreptate, acestia au venit peste noi inca din primul minut, insa prima faza mai periculoasa a consemnat si primul gol al meciului, in minutul 21, Lustig centreaza de pe dreapta iar Pedersen inscrie pentru 1-0.In minutul 47 dupa mai multe balbaieli in careu, George Galamaz reuseste sa impinga mingea in plasa si duce scorul la 2-0.Ma gandeam ca am fost prosti ca nu am reusit o victorie cu Burnley etapa trecuta pentru ca astazi sigur nu vom lua 3 puncte.Tutusi in minutul 60, Evans recupereaza o minge, o trimite in stanga la Traore si acesta intra in careu si intoarce la 6 m pentru Quinn care suteaza puternic si reduce din diferenta.Acelasi Quinn avea sa bata perfect o lovitura de colt in minutul 71, centrarea acestuia find fructificata de Seip printr-un sut la coltul scurt.2-2 cu toate ca putini erau cei care mai crdeau ca putem reveni in acest meci, printre care si eu.Plecam cu 1 punct important de la Blackburn.

STATISTICA MECI

1ows_ef9_u8zxv.jpg

Meciul de acasa cu Bolton il consideram unul destul de important pentru ca ei erau pe prima pozitie retrogradabila, iar noi nu aveam un avantaj destul de mare fata de acea zona periculoasa, ori un rezultat prost ne apropia de ei.Stiu ca poate e prea devreme sa vorbim despre retrogradare in mod concret dar pentru o echipa ca noi orice meci pierdut e o condamnare in plus.

Am inceput chiar bine partida, baietii intelegand oarecum incarcatura acestui meci si totusi, am avutun moment de ezitare, in minutul 30 Lee Chung-Yong trece usor pe partea dreapta, centreaza iar Davies deschide scorul.Ei bine am reactionat pozitiv dupa acest gol primit si puteam egala pana la pauza, dar suturile lui Evans si Quinn nu si-au gasit tinta.Si dupa pauza am fortat in atac siin minutul 52 portarul oaspetilor are un reflex de zile mari la devierea lui Seip din centrea lui Quinn.A mavut o ultima ocazie de a egala in minutul 93 insa Copil a sutat imprecis.Inca un rezultat nemultumitor pus pe seama unei singure greseli, de altfel au mai fost astfel de meciuri cand adversarul a avut o ocazie, maxim 2 si a marcat un gol cu care au castigat in timp ce noi i-am dominat.

Imediat dupa meci am mers la vestiar: „Mai baieti, imi poate cineva explica ce-i cu voi? Am dormit pe teren la meciul cu Burnley si a fost 0-0, cu Blackburn am inceput de la 2-0 practic, acum, primi gol la singura lor sansa mai clara si noi...noi trebuie saavem 100 de ocazii sa o bagamin ate o singura data?Luati si va reveniti ca de nu revenim noi in alta parte...in npower championshi. Eu sunt la ultimul sezon, dar voi, voi o sa trebuiasca dupa aia sa duceti greul echipei, ca cine stie ce manager va fi dupa mine. Hai luati si va recreati o zi ca apoi o sa mancati pamantul in meciul cu Wigan.”

STATISTICA MECI

1e7c_482_u8zxv.jpg

Dupa ce am stat de vorba un pic cu jucatorii dupa meciul cu Bolton, acestia au intrat gata gata sa scoata un rezultat bun inmeciulcu Wigan.Dar nu e necesar si suficient sa-ti doresti victoria, trebuie sa si poti.Insa noi n-am putut decat sa incercam sa desfacem apararea aglomerata a celor de la Wigan, acestia,inexplicabil pentru mine,desi jucau pe teren propriu au jucat mai precaut si mai defensiv de parca jucau cu Barcelona sau Man Utd.Evans a avut in prima parte doua ocazii, in minutele 24 si 45 insa suturile acestuia au trecut peste poarta. Dupa pauza parca s-a jucat si mai anost, si noi am cazut in plasa jocului lor si n-am mai reusit nimic in atac.In fine, sa vad partea plina a paharului: am castigat 1 punct.

STATISTICA MECI

17q2_3ba_u8zxv.jpg

Results

jhdu_e77_u8zxv.jpg

Clasament

v0jj_cd4_u8zxv.jpg

Dupa 13 etape (noi avem un meci in minus) scurse din acest sezon ocupam pozitia a 11 a cu 15 puncte acumulte, o pozitie destul de multumitoare, insa avand in vedere 2-3 meciuri in care am fi putut (si meritat) mai mult, 2 - 3 pozitii mai sus in clasament ar fi fost ceva mai realistic, insa chiar si asa mergem mai departe.

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema cu un atac schiop. apararea isi face treaba totusi.

un story trebuie sa ne prezinte pe langa picanterii din viata jucatorilor si ce tactica folosesti, ce te-a facut sa o alegi, cum te-au surprins adversarii, de ce faci anumite schimbari in timpul meciului, etc. in loc sa ne intrebi ce jucatori sa cumperi, mai bine ne-ai prezenta un program de training sau o tactica pentru faze fixe.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum ti-am zis, chiar daca Evans si ceilalti atacanti sunt destui de bunicei, ce pot sa fac eu daca rateaza inexplicabil,mijlocasii paseaza bine dar ei...si DA, apararea isi face mai bine treaba decat in sezonul trecut.

Aceasta cariera este pe sfarsite, poate la urmatoarea am sa vin cu mult mai multe explicatii,ok?

;)

L.E.: la set pieces nu prea umblu,de obicei, tot ce am setat eu in plus au fost cornerele, unul din ele sa fie batut la coltul scurt unde apare SEIP, iar acesta deja are 4-5 goluri marcate, aproape cat Evans :) iar celalt corner sa fie pe farpost cu aparitia a doi jucatori pe centrare, unul la 11m, iar daca mingea trece sa ajunga la cel de pe coltul lung, atata tot.

Legat de tainingam selectat un anumit program

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Roby, am mai explicat:degeaba am 20..30..50 milioane disponibile si sa aduc 2-3 jucatori de 15 mil, daca ei cer un salar pe care SHEFF UTD nu-l poate suporta SAU impresarii lor doresc un comision de cel putin 1,3 Mil cand eu pot da maxim 750 -900.000. Ce sa fac sa umblu prin editor doar de dragul de a aduce astfel dejucatori? Recunosc ca poate nu am cautat destul jucatori, dar nici cele mai rapandule jucatori nu i-am adus, si oricum pentru un club de talia lui Sheff,rezultatele mele inca sunt bunicele.Si tocmai asta e scopul acestor cariere,scurte, sa vad cum ma descurc cu fel si fel de echipe. O sa mai manageriez 2 echipe dupa SHEFF dupa care o sa ma apuc de o cariera mai de lunga durata.

Pana la urmatorul raport. NUMAI BINE!

Link to comment
Share on other sites

SI MA TIN DE CUVANT ;)

Raport 4

Salutare tuturor,

Dupa acel inceput bunicel de campionat, veneau meciuri mai dificile iar noi trebuia sa ne pregatim suplimentar.Un punct important pe care m-am bazat la pregatirea meciurilor au fost fazele fixe pe atac.

Desi ne-am pregatit special pentru meciul cu incomoda Birmingham,acestia au profitat de greselile noastre inca din minutu l 10 cand Hoilett a trecut usor pe dreapta si a centrat pentru McFadden care a deschis scorul.Desi ne-am chinuit destul si in repriza secunda, egalarea a venit in urma unui autogol a lui Ben Foster in minutul 85 dupa un sut a lui Quinn mingea il loveste pe Ben si intra in poarta.Ma asteptam la un meci greu dar totusi as f preferat o victorie, bineinteles, dar incomoda Birmingham si-a realizat scopul.

STATISTICAMECI

1k2s_c17_u8zxv.jpg

Meciul cu Everton ma ducea cu gandul din nou la acele faze cand in meciurile directe arbitrii au tras cu ei, insa trebuia sa ne concentram si sa facem unmeci bun.Ei bine l-am facut, in prima parte, cand Miku preia la margine careului, ii paseaza lui Copil si acesta cu sange rece il executa pe portarul gazdelor, era min 29 si conduceam, iar pana la pauza ce de la Everton nu-si revenisera din socul primirii golului. Puteam profita, insa in loc sa profitam de asta, dupa pauza noi am fost cei neatenti si in min 67 Rodwell il executa pe Tatarusanu dupa un corner batut de Baines.Inca era un rezultat bun, pentru ca Everton se bateau si in acest sezon pentru un loc de cupe europene.In minutul 81 Pienaar are o actiune personala, intra in careu si suteaza imparabil ducand scorul la 2-1.Asta e, lipsa de concentrare in anumite momenteale meciului ne-au fost fatale.

STATISTICA MECI

1flk_afd_u8zxv.jpg

Inca o deplasare grea ne astepta, la Aston Villa. A fost practic un meci,as putea spune, intre Altidore si Evans, acestia fiind protagonistii acestei intalniri. Primul, avea sa zguduie bara portii lui Tatarusanu in minutul 6 ca mai apoi in minutul 12 sa marcheze din pasa lui Downing.In minutul 40 Evans a avut prima sansa de a egala insa lovitura sa de cap a trecut putin peste.Evans avea sa isi celebreze al 50 lea gol marcat pentru SHEFF UTD in minutul 60 dupa ce Donadel i-a pasat bine la marginea careului, acesta sutand imparabil.La numai 9 minute dupa egalare Evans putea face dubla dar sutul sau a trecut alaturi.Altidore areplicat si el in minutul 77 insa sutul saua fostblocat de Olsson cu unplonjon la sacrificiu.Dca de la Everton nu am putut pleca cu cel putin 1 pct iata ca astazi am reusit.

STATISTICA MECI

1k2s_d74_u8zxv.jpg

Urmau doua meciuri fenomenal de grele pentru noi, cu Chelsea si Arsena, ambele pe teren propriu.

EI bine ma asteptam din nou la o duzina de goluri, dar in fata celor de la Chelsea desi nu am avut ocazi imari de a marc aam facut un joc foarte bun,blocandu-le orice culoar.Totusi acestia si-au asigurat victoria printr-un 11m transformat de Vidal, in minutul 41, un penalty primit dupa un fault a lui Cohen la Hazard. Iata ca si cand faci un joc bun in fata unei superechipe acestia tot castiga, pentru ca asa cum se spune: „si cand joaca prost tot castga”.

STATISTICA MECI

1flk_147_u8zxv.jpg

Ei bine daca in fata celor de la Chelsea am reusit un joc bun, n-am gasit „antidotul” si pentru tiki-taka celor de la Arsenal si am rezistat doar 11 minute pana la reusita lui Clichy din minutul 11 din pasa lui Nasri.Desi 32.000 de spectatori ne sustineau din tribune nu puteam mai mult, si in minutul 58 van Persie marcheaza si el in poarta lui Tatarusanu.Am lasat defensiva si am incercat sa atacam insa asta a fost din nou „cu doua taisuri”pentru noi pentru ca in minutul 75 dupa un contraatac ca la carte Chamakh duce scorul la 0-3.Ca si impotriva celor dela ManUtd, nici in fata tunarilor nu putem emite mai mutle pretentii

STATISTICA MECI

1flk_97f_u8zxv.jpg

Results

1bk2_2d3_u8zxv.jpg

Clasament

lhnh_392_u8zxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raport 5

Salutare,

Dupa ce scapasem de confruntarile cu granzii ma gandeam ca ne vom mai reveni si noi un pic, poate chiar cu cei de la West Ham in deplasare, pentru ca nici ei nu traversau o perioada buna.Dupa o prima reprizain care s-a jucatpe contre, a 2a repriza a adus un eveniment mai importan, din pacate pentru noi: eliminarea lui Olsson din minutul 68.Desi au avut om in plus circa 20 de minute gazdele nu aupresat pretar n atac insa nici noi n-am riscat si meciul s-a terminat cu scor alb: 0-0.

STATISTCA MECI

1flk_88a_u8zxv.jpg

Meciul de acasa cu Middlesbrough avea saconsemneze si sfarsitul turului.Un rezultat bun ne-a r pi pastrat la mijlocul clasamentului.Oaspetii aveau sa ne strice planurle pentru acest meci marcand destulde devreme, in minutul 12 Suriman fructificand o pasa a luiBerg la coltul scurt, 0-1.Pana lapauza am atacat furibund insa fara efect pe tabela.In minutul 60 tanarul Bellec trimite o pasa de 50m pana la Evans, acesta preia in margine careului si il executa pe portarul oaspetilor, 1-1.Desi am dictat ritmul jocului pana la finaln-am reustsa gasim golul izbavitor si terminam turul de campionat cu un egal si ratam sansa sa mai urcam in clasament.

STATISTICA MECI

1flk_f1c_u8zxv.jpg

Clasament tur:

kvqq_b1b_u8zxv.jpg

Inceputul returuluii avea sa consemneze intalnirea cu cei de la Spurs de pe teren propriu, un meci al nabii de greu la prima vedere.Am inceput acest meci cu teama gandindu-ne cum sa le stopam atacurile furibunde din fasa si astfel am ales sa ii atacam din primul minut sadatroade,n minutul 3 Griffiths afost aproape de gol dar sutul sau a fost respins in corner.Dupa o prima repriza in care cei de la Spurs nu au avut mari ocazii ne asteptam sa-si dezlantuie puterileofensive i na 2 a parte dar nu s-a intamplat asa, iar noi am prins curaj si cand maierau 2 minute de joc, in minutul 88, Miku reusesteprimul sau gol sub comanda mea, dupa o centrare perfecta a lui Alibec.!-0 si acesta avea sa fie si scoru lfinal, rezultat la care numa asteptam dar ma bucura foarte mult.

STATISTICA MECI

1k2s_f20_u8zxv.jpg

Plecam cu gnduri mari in deplasarea de la West Brom si mai ales dupa o victorie in fata celor de la Spurs.Dupa un icneput in care echipele s-au tachinat, vine si faza din minutul 26 cand Quinn trimite o centrare pe jos, iar din gramada de jucatori Evans reuseste sa impinga mingea’n poarta gazdelor.Ei bine cinecredeti ca avea sa-mi strice bucuria acestui rezultat,si inca de la pauza: Tamas, care in minutul 41 frucifica centrarea venita din corner de la Shorey si egaleaza.Acesta era primul sau gol la West Brom.Pana la final am mai avut doua ocazii de a trece inapoi la conducere, dar Evans si Copil nu l-au putut invnge pe portarul gazdelor.Un egal cu gust amar, pentru ca ar fi fost ceva daca am fi reusit doua victorii in acest inceput de retur, plus ca ne-ar fi mentinut moralul foarte ridicat inainte confruntarii cu Man City dn FA CUP.

STATISTICA MECI

1h26_411_u8zxv.jpg

Dupa egalul scos in campionat impotriva cetatenilor, acestia veneau cu ganduri de razbunare pentru meciuldin FA Cup.In prima repriza le-am facut fata din nou cu brio oaspetilor,singura faza mai periculoaa fiind in minutul 43 cand sutul lui Rakitic de la 25 m nimereste bara portii lui Tatarusanu.Aceasta ocazieparca avea sa anunte golul care a venit imediat dupa pauza, dupa centrarea de pe partea dreapta a lui Rakitic, Tevez plonjeaza si impinge mingea in poarta deschizand scorul.Ne-am incercat si noi norocul si am inceput sa atacam, insa in minutul 63 Man City au plecat pe contraatca prin Balotelli care i-a centra tlui Tevez si acesta fara probleme a dus scorul al 0-2.N-am mai reusit jocul perfect din campionat, insa si nesansa tragerii la sorti ne-a pus in postura de a juc a cu o echipa formidabila si astfel ne luam adio si de la FA CUP.

STATISTICA MECI

1n9i_16d_u8zxv.jpg

Results

klx5_085_u8zxv.jpg

Clasament

lpxd_555_u8zxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raport 6

Salutare,

Raniti si un pic dezamagiti dupa confruntarea din FA Cup cu cei de la Man City, trebuia sa incercam sa ne revenim si sa abordam cu capul sus meciul de acasa cu Wolves.Jucatorii au reactionat bine si mi-au ascultat sfatul sa uite de meciul cu City, si in inceputul mecului am avut doua ocazii mari de a marca, in minutele 13 si 18 prin Quinn si Seip insa portarul oaspetilor a aparat fantastic suturile acestora.Am continuat sa dominam si in repriza secunda, iar in minutul 58 Evans mi-a scos peri albi cand a ratat o ocazie rarisima, ramas singur singurel in careu la luat la tinta pe portarul oaspetilor.Probabil a sutat cu ochii inchisi altfel nu gasesc o explicatie la aceasta ratare.Aveam sa regret enorm aceasta faza pentru ca pana la final nu am mai reusit mare lucru si s-a terminat 0-0.Am fost foarte dezamagit de Evans dupa acest meci.

STATISTCA MECI

1flk_c92_u8zxv.jpg

Poate vom razbuna ratarile inmeciul cu Sunderland, imi spuneam.Dar a fost un meci in care am avut ce vedea doar o repriza, si anume in cea dea 2a.Fazele importante au inceput cu accidentarea lui Dondel din minutul 63, o mare pierdere pentru noi la mjlocul terenului.In minutul 66 Evans s-a gandit sa-mi mai scoata ceva peri albi si aratat o lovitura de la 11m obtinuta de Bellec.Imi venea sa intru in teren si sa-l bat.In minutul 72 gazdele reusesc deschiderea scorului prin Bent n timp ce eu ma enervasem la culme amintindu-mi ca noi ar fi trebuit sa conducem ostilitatile pe tabela.La ultima faza a meciului Williamson mai spala din pacatele lui Evans si reuseste egalarea din pasa acestuia,executandu-l pe portarul gazdelor cu un sut plasat la radacina barei. Am obtinut un egal, insa fara doar si poate trebuia sa castigam acest meci.

STATISTICA MECI

1n9i_178_u8zxv.jpg

Dupa acest meci am perfectat cateva transferuri:

Yttergard (MC) - pentru 16 mil de la Lokomotiv M.

Pichu Atienza (DM, MC) – pentru 1,6 mil de la R. Sociedaad

Semir Stlic (MC,AMC) – pentru 2,1 mil de la Lech

Noile achizitii aveau sa debuteze in meciul cu Newcastle dar a fost unul trist atat pentru ei cat si pentru mine. In minutul 10 oaspetii deschid scorul prin Niakhaichyk din centrarea lui Barton.Ne-am revenit destul de repede din soc si am egalat prin Traore in minutul 28 si o luam de la zero in acest meci.Egalitatea nu a persistat doar 5 minute pentru ca Bellec il faulteaza in careu pe Taylor si Niakhaichyk face dubla.Dupa pauza am avut o sansa mare de a egala, insa sutul lui Evans din minutul 66 a zguduit bara.Imediat oaspetii ne-au dat lovitura de gratie prin Coloccini in minutul 68 cand a transformat in gol centrarea din corner alui Barton.1-3 scor final si ratam sansa sa micsoram distanta fata de acestia care erau deasupra noastra in clasament.

STATISTICA MEC

1lmu_fe2_u8zxv.jpg

Meciul cu cormorani ma asteptam sa fie foarte greu, la fel de greu ca cele cu ManUtd sau Arsenal insa am reusit sa le facem fata, ba chia rin minutul 37 am plecat pe contraatac prin Traore si acesta in loc sa-i paseze lui Evans a sutat in portar ratand astfel ocazia de a deschide scorul.meciu lla decis raul Meireles cu un sut de la 35 de mentri in minutul 48 proftand de neatentia lui Tatarusanu.In afara de acest sut a lui Raul M. cormoranii nu prea au stralucit in atac, suturile acestora fiind imprecise.Puteam scoate un punct dar neatentia lui Tatarusanu ne-a adus inca o infrangere.

STATISTICAMECI

1lmu_8de_u8zxv.jpg

Dupa meciul cu Liverpool trebuia sa dam piept cu rivalii de moarte ai acestora: Everton.Ma asteptam de la ei sa conteze mult pe atac in acest meci, insa jocul lor parca era menit sa ne adoarma si pana la pauza nu au fost ocazii importante la niciuna din porti.Spectatorii au tresarit la sutul lui Stilic din minutul 58, insa a fost putin pe langa poarta.Acelasi Stilici a reusit o pasa frumoasa in careu pentru Evans iar acesta a reusit sa ne duca in avantaj, min 68 1-0.Pana la final am mai avut doua ocazii de a ne desprinde pe tabela, in minutele 74 si 93 prin Traore s Williamson insa portarul oaspetilor a fost la post.Avand in vedere ca cei de la Everton erau pelocul 5 inaintea acestui meci, este un rezultat foarte bun pentru noi.

STATISTICA MECI

1ij8_c5a_u8zxv.jpg

Results

1bk2_a9f_u8zxv.jpg

Clasament

lhnh_a17_u8zxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raport 7

Iata si ultimele 3 rapoarte ;)

Salutare,

Suntem aproape de a termina pe un loc la mijlocul clasamentului insa ma isunt destule etape pana la final si jocul nostru oscileaza, si avem de pierdut prin faptul ca irosim cu usurinta foarte multe ocazii de a marca.

Dupa un egal si o infrangere in fata celor de la City, iata ca trebuia sa ne duelam din nou cu ei, de aceasta data insa pe The City of Manchester Stadium si va fi cu mult mai greu decat pana acum.Cu gandul ca vor obtine lejer victoria, cei dela City incep slab meciul si in minutul 6 Traore a facut ca tribunele sa amuteasca, acesta ramanand singur cu portarul Hart insa atacantul meu la luat pur sisimplu la tinta pe acesta, ratatnd inexplicabil.O ocazie ca asat mai rar poti avea pe terenul celor dela City mai ales cand te numesti Sheff Utd.Ma gandeam ca gazdele vor reactiona repede insa au continuat sa „doarma”pe teren si in minutul 18 Quinn ii trimite din prima lui Evans pe dreapta, acesta se uita catre poarta, il vede iesit pe Hart si il lobeaza, reusind un gol fantastic, gol cu care deschideam scorul pe The City of Manchester Stadium, tribunele amutind pentru a 2 a oara in acest meci.Reactia acestora a intarziat sa apara iar pana la pauza doar Balotelli ne-a pus probleme cu o lovitura de cap in minutul 31, dar mult alaturi.Nici dupa pauza nu au aratat prea multe vedetele celor de la City si totusi in minutul 74 Rakitic suteaza din afara careului si reuseste egalarea si rezultatulfinal totodata 1-1.Pacat, pentru ca am jucat din nou bine in fata celor de la City si meritam toate cele 3 puncte.Dintre toate echipele mari cu cei de la Man City am jucat cel mai bine in acest sezon, chiar daca am remizat de2 ori si am pierdut o data.

STATISTICA MECI

1ows_e0a_u8zxv.jpg

Dupa echipa cetatenilor, venea echipa diavolilor din Manchester, Man Utd.

32.000 de spectatori au venit sa-i vada pe Rooney s compania, insa mare lucru pana la pauza nu au avut ce vedea, jocul nostru defensiv facand fata cu brio atacurilor celor de la Man Utd si asta nu vea decat sa ma bucure.In minutul 54 am fi putut da lovitura,dar sutul lui Evans a nimerit bara portii oaspetilor.In minutul 62 diavolii reusesc sa deschida scorul dupa o centrarea a lui Anderson de pe stanga, transformata in gol de Nani.Ma gandeam ca acest gol va turna plumb in ghetele fotbalistilor mei insa nu a fost asa si in minutul 74 Evans ilpune serios latreabape Achinfeev.cei de la Utd aveau sa ramana in 10 in minutul 77 dupa eliminarea lui Nani dupa un fault dur la Seip.Duap aceasta fazaam fortat si noi in atac si in mnutul 79 barala salvat pe Achinfeev la ungol ca si facut dupa sutul lui Stilic.In minutul 85 Griffiths rateaza si el oocazie de a egala, sutul sau fiind blocat de Achinfeev.Cu doua bare si cu un final in care i-am inghesuit in propriul careu, Man Utd nu meritau aceasta victorie.

STATISTICA MECI

1h26_1e2_u8zxv.jpg

Ce n-am putut cu Man Utd aveam sa reusimin deplasarea de la Burnley.Am adus cele 3 puncte dupa ce am condus din minutul 4 prin reusita lui Evans insa autogolul lui Atienza din minutul 84 era cat pe ce sa spulbere toata munca noastra din acest meci, 1-1. In minutul 90+5 Griffiths primeste o pasa in careu de la Evans si suteaza din prima la coltul lung ducand scorul la 1-2.O victorie meritata dar obtinuta in extremis si cu mari emotii.

STATISTICA MECI

1ij8_04b_u8zxv.jpg

Urmau doua meciuri relativ usoare pe teren propriu cu Blackburn si Wigan, echipe care erau sub noi in clasament, luptandu-se sa scape de zona retrogradarii.

Meciul cu Blackburn e bun de pus in manualul de fotbal la rubrica: „ratarile se razbuna”. In minutul 36 plecam pe contaatac 3 contra 1 prin Traore, Evans si Quinn, insa primul dupa un sprint de 30 de mentri in loc sa paseze alege sa tragala poarta insa portarul respinge,nu-mi venea sa cred ca nu am dat gol la aceasta faza.La numai 1 minut dupa aceasta faza Yttergard suteaza de la 30m dar nimereste bara.Culmea, cei care aveau sa deschida scorul au fost oaspetii prin Kalinic dupa un corner in minutul 41. Puteam egala imediat in minutul 43 dar sutul lui Stilic a trecut milimetric peste transversala.Dupa pauza nu ne-am mai creat prea multe ocazii de a marca si oaspetii pleaca cu3 puncte foarte importante de pe Bramall Lane.

In acest meci pot spune ca am fost prosti prostilor, cum sa ratez ipe un contraatac 3 contra 1?si cum sa iei gol la singura lor faza mai periculoasa? Ce tactica sa mai pregatesc eu, ce speach sa le mai tin inaintea meciurilor cand ei imi fac astfel de faze.

STATISTICA MECI

1lmu_a60_u8zxv.jpg

Meciul cu Wigan a fost flmul „Prosti prostilor” Second Part.Am reusit sa deschidem scorul prin Quinn in minutul 33,insa ca si in alte meciuri in loc sa ne facem jocul mai usor dupa ce deschidem scorul noi ni-l complicamsiammai facut unjucator advers mare: Boselli. Acesta a egalat exact inainte de pauza dupa o pasa a lui Rodwell, acesta plecat de la limita offside-ului il dribleazasi pe Tatarusanu si face 1-1.Tot el avea sa-i duca in avantaj pe oaspeti in minutul 47 fructificand o centrare perfecta a lui Torje de pe dreapta,1-2.Yttergard avea sa marcheze primul sau gol pt Sheff Utd in mnutul 53 reusind un sut dn afara careului, restablind egalitatea.Cameniulsa fiecomplet, Tatarusanu clacheaza si el in minutul 67 cand degajeaza prost o minge, oaspetii recupereaza si Boselli ramas singur cu portarul nostru il executa pentru 2-3.Cum va spuneam, in loc sa stim sa gestionam momentele bune, noi ne pierdem concentrarea si pierdem puncte importante.

STATISTICA MECI

1flk_063_u8zxv.jpg

Results

hw3b_817_u8zxv.jpg

Clasament

lhnh_a90_u8zxv.jpg

Dupa acest raport au mai ramas 7 meciuri si astfel raportul 8 va avea 4 meciuri in timp ce ultimul raport(9) doar 3 meciuri.

Link to comment
Share on other sites

Raport 8

Ne cam indepartasem de mijlocul clasamentului dupa cele doua rezultate nefavorable din ultimele 2 meciuri siurmaualte doua partde cu echipe ce se zbateau la retrogradare, o lupta care se pare ca se va decide in ultimele 2-3 etape pentru ca sunt 5 echpe cu”sanse” la retrogradare.Si noi daca vom continua cu o asemenea atitudine in joc vom ajunge acolo.

Desi meciul cu ultima clasata, Birmingham ar fitrebuit sa insemne o victorie pentru noi, nu a fost asa.Gazdele s-au multumit sa inchida jocul, sa ne adoarma, in timp ce noi n-am fost in stare sa ne cream faze periculoase de a marca siimplicit rezultatul afost unul asteptat: 0-0.Rezultat care poate ii multumeste pe gazdeinsa sub nici o forma pe mine.

STATISTCA MECI

1k2s_7d0_u8zxv.jpg

Cu Bolton am demonstrat inca o data (daca mai era nevoie) ca nu stim sa ne mentinem concentrarea dupa ce conducem cu 1-0. Am reusit sa deschidem scorul in minutul 11 prin Bellec dupa un corner executatde Quinn.la nici doua minute dupa asta Yttergard a sutat puternic insa portarul a respins fantastic in corner.Lee Chung-Yong aduce egalarea pentru gazde in mintuul 40 ca mai apoi in mnutul 60 acesta sa fructifice centrarea lui Ricketts si sa faca 2-1.In minutul 72 Quinn centreaza perfect in 3 metri dar Evans isi da cu stangu’ndreptu ratand o ocazie buna de a egala.Dupa meci medicii mi-au raportat ca Naughton va lipsi 3 saptamani.Ei ce mai e de spus cand pierdem al nu stiu catalea meci dupa ce conducem .Cu acest rezultat fara doar si poate ne luam adio de la o clasare in jumatatea clasamentului.

STATISTICA MEC

1h26_316_u8zxv.jpg

In meciul cu Aston Villa a fost randul nostru sa revenim dupa ce am fost condusi, insa nu am reusit o victorie ci doar o remiza.Agbonlahor a deschis scorul in minutul 17 din pasa lui Young in timp ce noi am egalat prin Griffiths in minutul 68.Totusi e un egal cu o echpa care inca mai are sanse la un loc de EL.

STATISTICA MECI

1lmu_eeb_u8zxv.jpg

In meciul cu Chelsea Ramires avea sa fie omul decisiv, din pacate pentru noi.Acesta a centrat perfect in minutul 42 iar Hazard a marcat usor cu capul.Pana la faza golului cei de la Chelsea nu reusise mare lucru.Acelasi Ramires a mai centrat perfect o data in minutul 67, Tatarusanu trece pe sub minge si Hazard reia in poarta goala ducand scorul la 2-0. Yttergard ne-a dat de 2 lei sperante pentru un egal dupa reusita sa din minutul 81,2-1. In minutul 92 Stilic suteaza din 6 m insa Cech respinge cu piciorul si astfel meciul se incheie cu victorla londonezlor.

STATISTICA MECI

1ij8_dd6_u8zxv.jpg

Imi era tot mai clar ca nu vom mai prinde un loc in primele 10-11 echipe insa trebuia sa terminam sezonul cu capul sus.

Results

176f_700_u8zxv.jpg

Clasament

[url=http://i.picoodle.com/b44idd4a]lhnh_352_u8zxv.jpg[/url

Link to comment
Share on other sites

Raport 9 –FINAL

Salutare tuturor,

In primul rand vreau sa va multumesc tututror celor care au urmarit parcursul celor de la SHEFF UTD si sper sa reusesc sa continui cu cat mai multe cariere,poate chiar mai bune. Va multumesc si pentru ponturile care mi le-ati dat pe tot parcursul acestei cariere la Sheff Utd.

Ultimele 3 partide se anuntau, oarecum,lipsite de interes si sanse in a scoate rezultate pozitive,.West Ham erau deasupra noastra si vroiau sa ocupe o pozitie cat mai inalta in clasament, cei de la M’brough voiau sa se salveze de la retrogradare in timp ce tunarii vroiau sa incheie un sezon bun cu o victorie in fata propriilor fani

Meciul cu West Ham a fost unul de genu STILIC vs West Ham, si de ce zc asta pentru ca mijlocasul venit in acest final de sezon a avut numai putin de 3 ocazii mari de a marca in minutele 31,52 si 69 siasta dupa ce oaspetii reusisera sa deschida scorul in minutul 12 prin Benitez din penalty, penalty scos de Barrera. Principalul pericol pentru poarta ciocanarilor, Stilic, avea sa inscrie in cele din urma in minutul 88 prntr-un sut din margine careului, aducand un punct care parea nesperat in acest meci desi avusesem nenumarate ocazii prin acelasi Stilic. Cu acest 1-1 ne luam ramas bun de la fani pt ca a fos tultimul meci din acest sezon pe teren propriu. Pacat ca nu am reusit sa le oferim o victorie.

STATISTICA MECI

1ij8_8d7_u8zxv.jpg

Lipsiti de motivatie si mai ales dupa un egal pe teren propriu, jucatorii mei simteau ca tot ce muncisera in prima parte a sezonului se ducea de rapa, dar asta si din cauza lor, si astfel cu un moral aproape la pamant am mers pe Riverside pentru a ne apara sansele, dar in fata unui M’brough care se zbatea sa se salveze de la retrogradare, cele trei puncte fiind vitale, n-am avut nici o sansa.Dupa doar7 minute de joc acestia aveau deja 2-0 prin reusitele din minutele 2 si 7 ale lui Blackstock si Surman.Pentru ca dezastrul sa fie complet, Cohen marcheaza in proprie poarta in minutul 24 si gazdele se gandeau deja la urmatorul meci.In minutul 90 Lorey Lita a inchis tabela la 4-0 dup ace a marcat din pasa lui Flood.Parca nu eram tot noi cei care facusem meciuri bune cu Man City, Tottenham sau Chelsea.ce inseamna sa-ti pierzi motivatia.

STATISTICA MECI

1ij8_7d8_u8zxv.jpg

„Cei 5 fantastici” i-as putea numi pe Walcott, Sagna, Ramsey, Fabregas si Chamakh. Acestia sunt marcatorii din meciul cu Arsenal in ordinea golurlor dn minutele 10,19,31,78 si 85. Ce-i drept acestia au profitat din plin si de omul in plus, pentru ca Bellec a primit rosu direct inca din minutul 7.Asadar incheiem dezastruos acest sezon in care am avut sanse sa termina in prima jumatate a clasamentului insa in unele meciurii ne-au costat scump ratarile, greselile individuale dar si lipsa de concentrare.

STATISTICA MECI

1ij8_919_u8zxv.jpg

Results

1ae4_d2e_u8zxv.jpg

Clasament FINAL

i5lq_081_u8zxv.jpg

STATISTICA MEA CU SHEFF UTD

1ij8_b1a_u8zxv.jpg

Pe langa dezamagirea ca nu am reusit sa terminam in primele 10 echipe(desi aproape tot sezonul am avut sanse), un fapt pozitiv este acela ca am reusit si rezultate fantastice,precum egalurile cu City sau victoria cu Spurs.

Desi conducerea a fost multumita de locul in clasament si faptul ca am terminat pe profit inca un sezon desi am facut transferuri, ne luam ramas bun aici pentru caproiectul SheffUtd pentru mine se termina aici.Fanii au incercat sa ma convinga sa ma ramanun seon de echipa, acestia aclamanu-ma in fata stadionului, insa n-am putut sa le dau decat acelasi raspuns: „Viata merge inainte, SHEFF UTD va supravietui si cu cel de dupa mine”.Le-am multumit ca mi-au fost alaturi, ca au fost alaturi de echipa si m-am indreptat spre aeroport pentru a lua avionul spre Romania.Timp in care ma voi gandi la urmatorul proiect si la noile oferte primite.

Link to comment
Share on other sites

nu, nu am fost dat afara si nici n-am folosit reload, ce farmec ar mai avea jocul? scrie ca "1 club" pt ca eu cand incepeam o noua cariera o luam de la 0, nu ramaneam cu experientade la clubul precedent si tot asa va aparea si la viitoarea cariera, o sa vedti.

Am sa vad poate voi pune salvarea.

o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

FM '11 v 11.0

Cariera Sheff Utd - Premier League - Salvare An 2013

cariera sheffild utd minasthiryt fm

Pentru cei care doresc o continuare a acestei cariere.In caz ca continua cineva salvarea ar putea sa ne impartaseasca si nou cum au evoluat lucrurile dupa plecarea mea.

L.E.: daca va cere vreo parola pentru "Take control" parola e: minas

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

Iata ca dupa ce am fost aproape de titlu in Norvegia cu Tromso si am reusit promovare in Premier League cu Sheff Utd inca din primul sezon, a sosit vremea sa accept o noua provocare.

De aceasta data „random-ul” a fost de acord cu mine, parca, in dorinta mea de a ramane in tara insa nu credeam ca ma va trimite timp de 3 sezoane la rivala de moarte a fostei mele favorite Politehnica Iasi si anume tocmai la FC VASLUI. Dar sa las orgoliul deoparte pentru ca multi antrenori mari nu au ales tot timpul cu inima, plus ca favoritii mei nu mai exista.

Istoric echipa:

1df1_bca_u8zxv.jpg

Dupa ce am primit oferta am fost sa ma intalnesc cu Porumboiu pentru a stabili clar care sunt „mofturile” sale referitor la obiective si sa vad daca in conditiile actuale il pot indeplini.Am cazut de comun acord ca ne putem bate la titlu si eu voi incerca sa fac asta inca din acest prim sezon, insa va trebui sa aducem cateva intariri.

Obiectiv:

15db_60b_u8zxv.jpg

Team report:

12us_ff0_u8zxv.jpg

Asistentul a tinut sa-mi precizeze faptul ca in compartimentul defensiv trebuie aduse intariri pentru ca este un punct fragil al echipei, voi tine cont de asta cand voi face achizitiile.

Update transferuri:

1ows_bed_u8zxv.jpg

LOT ACTUAL FC VASLUI:

nl25_9dc_u8zxv.jpg

nl26_7f8_u8zxv.jpg

Sansele noastre la titlu in viziunea SKY BET:

gsmi_65a_u8zxv.jpg

Plecam su sansa a 4 a la titlu insa sper ca la finalul sezonului noi sa fim cei care ocupa prima pozitie si pentru asta am trecut la perioada de mercato si iata care au fost mutarile mele avand in vedere si bugetul pus la dispozitie pentru acest obiectiv:

JUCATORI ADUSI:

Zarko Markovic (DC) – Gaz Metan Medias – 325.000 €

Dodo (WB/L) – Corinthians – 1.700.000 €

Liviu Antal (MR/AM,R ) – Otelul Galati – 220.000 €

Semir Stilic (MC/AMC) – Lech – 3.000.000 €

Mauro Matos (ST) – All Boys – 1.000.000 €

JUCATORI CARE AU PLECAT:

Vasile Feraru (DC) -10.000 € Gaz Metan CFR Craova

Razvan Neagu (ST) – 50.000 € Sportul Studentesc

Denis Zmeu (DM/MC) - 100.000 € SV Ried

Gabriel Canu (DC) - 180.000 € Kaiserslautern

Imediat dupa aceasta perioada de transferuri a urmat o serie de amicale si am zis ca in primele doua meciuri voi folosi tactica actuala ca mai apoi sama gandesc daca o voi pastra sau voi opta la o noua tactica.

Meciurile amicale:

wanf_e9b_u8zxv.jpg

Asa cum am spus in primele doua partide am pastrat acel 4-2-3-1 insa joculechipei nu a fost unul deloc incantator si dupa acele 2 egaluri m-am gandit si ced ca un 4-5-1 ar fi mult mai bun pt ca la actualul 4-2-3-1 echipa, parca, e rupta’n doua pe teren: „in aparare si atac”, ori cele doua compartimente trebuie legate, trebuie sa avem si un joc bun la mijloc, si cu 4-5-1 poate vom reusi asta si chiar sa-l pun in valoare mult mai bine pe Wesley.Asadar am abordat restul meciurilor de pregatire cu 4-5-1 si rezultatele au fost foarte bune, in primele 2 meciuri Wesley a fost one-man show marcand de 6 ori.In ultimul amical cu OFK Beograd am dispus de un lot mai subtire unii jucatori fiind pleacati la nationale si chiar daca am luat bataie cu 1-0 ei au marcat cu noroc la singurul sut pe poarta in timp ce noi am dominat si ratat o sumedenie de ocazii.

Gustul amar al acestor amicale este faptul ca unul dintre noii veniti, Liviu Antal, s-a accidentat si va lipsi aproape 2 luni.

TACTICA FC VASLUI Sez. 2010/2011 - 4-5-1

4da_806_u8zxv.jpg

Team instructions

13xo_1f9_u8zxv.jpg

De ce am ales aceasta tactica in detrimentul fostei 4-2-3-1,simplu: pentru ca imi confera cat de cat o mai mare siguranta in compartimentul defensiv, un punct slab pe care-l avea echipa cu acea tactica, lucru mentionat si de catre asistent, plus ca in acest sistem putem fi la fel de periculosi in atac ca si in cazul acelui 4-2-3-1 cand aveam circa 4 jucatori foarte ofensivi.

Ei bine, cu Wesley pe post de varf impins si totodata target man, si cu cei doi AM(RL) vom putea pune in pericol defensivele adverse, atacurile fiind sustinute si de cei doi fundasi laterali, in timp ce pe faza de aparare DM va aduce un plus defensivei.

Cu un stil de pase scurt si din prima,cu o defensiva situata undeva nici prea departe de careu insa nici prea cu „fundul in poarta” si cu o agresivitate(rautate) medie in joc probabil ne vom impune chiar si impotriva unor echipe cu un lot ceva mai valoros decat al nostru, iar asta sper eu va fi atuul nostru in a ne creste sansele la prima pozitie in clasamentul Ligii 1 in acest prim sezon.Acesta tactica este, zic eu, compatitbila cu urmatoarele strategii de joc: control, atac si dedensiv/contraatac, iar noi dispunem de un lot care se pliaza bine pe aceste sisteme de joc.

Obiectivele mele pentru acest prim sezon sunt: accederea in grupeleEL si castigarea unui trofeu : titlu sau cupa.

Acestea fiind spuse, voi plea la drum cu noua mea echipa avand in plan obiective marete, sper sa si reusesc sa le ating.In urmatorul post va voi prezenta primele doua rapoarte ale primului sezon cu FC VASLUI.

Va invit sa votati in noul poll al topicului si astept in continuare opiniile si criticile voastre.Ramaneti alaturi de mine si FC VASLUI pentru urmatoarele 3 sezoane.

Numai bine!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Raport 1

Iata ca dupa preluarea echipei vasluiene a venit timpul si pentru primele confruntari oficiale din Liga lu’ Mitica.Am debutat cu un meci tare, un derby, cu cei de la CFR Cluj pepropriul teren.

La ultima sedinta tehnica inainte de meci am anuntat si primul 11:

38767199379659533650.jpg

In principiu acesta va fi primul 11, cu o eventuala mutare cand va reveni Liviu Antal, dar bineinteles si evolutia jucatorilor va fi un impediment i alegerea primului 11 inaintea fiecarui meci.Chiar le-ma zis si jucatorilor: „Nimeni nu are asigurat postul de titular, sa va fie clar, trebuie sa imi demonstrati ca meritati sa intrati inca din primul minut intr-un meci.Am venit cu planuri mari, vreau sa fim o familie, o echipa in adevaratul sens al cuvantului si astfel vom reusi sa obtinem rezultate bune si foarte bune.”

In primele minute ale partidei echipele s-au tachinat prima ocazie fiind de partea oaspetilor in min 21 prin lovitura de cap a lui Muresan respinsa in corner de Dodo. Sanmartean avea sa zguduie bara portii oaspetilor dupa un sut puternic in minutul 27.Pana la pauza ocaziile au fost impartite insa nici una nu a fost foarte importanta. Dupa pauza clujenii au reusit sa deschida scorul in minutul 58 prin Muresan printr-u sut de la 20 m.In minutul 60 m-am decis sa-l scot pe Burdujan, acesta fiind parca din alt scenriu si l-am introdus pe Gheorghiu. Aceasta avea sa fie o mutare inspirata, in minutul 67 Wesley recupereza in propria jumatate, trimite mingea in dreapta la Gheorghiu care dupa un sprint fantastic centreaza in careu si acelasi Wesley reuseste egalarea. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic spectaculos si primul derby al sezonului se incheie la egalitate.Am avut ma imulte ocaziidecat ei, am fi meritat o victorie insa per ansamblu sunt multumit de prestatia alor mei.

STATISTICA MECI

40582539366406696675.jpg

Dupa derby-ul cu CFR trebuia sa ne deplasam la Medias pentru meciul cu Gaz Metan, o echipa care venea dupa o victorie fantastica la U Cluj scor 2-5.

„Gaz Metan este o echipa capabila sa bata orice alta formatie din Liga 1. Trebuie sa ne concentram din primul minut pana la fluierul final daca vrem sa plecam cu un rezultat bun de la Medias” asta le-am zis jucatorilor la sedinta tehnica inainte de plecarea spre Medias.

Iata primul 11 pentru confruntarea cu Medias:

47885525297312830610.jpg

Am ales sa-l las pe banca pe Burdujan asta pentru ca in meciul cu CFR a fost cel mai slab jucator de pe teren, poate astfel voi reusi sa-l motivez, in locul lui a intrat Gheorghiu.

Primele 15 minute au apartinut gazdelor, era oarecum si normal sa fie asa, apoi in minutul 31 am avut o ocazie fantastica de a inscrie, Sanmartean a executat un corner pana la Papp care de la coltul scurt a recentrat pana la Markovic insa sutul acestuia a intalnit bara.aceasta avea sa fie singura actiune notabila a primei parti. La pauza nu am efectuat nici o schimbare alegand insa sa fortam in atac in primele 10 minute ale reprizei secunde.In minutul 60 iese Gheorchiu, putin obosit plus ca avea si galben si intra Burdujan.In minutul 73 sanmarteanii trimite in dreapta lui Burdujan acesta intra icareu si suteaza in bara.In minutul 78 au iesit Wesley si Stilic fiind inlocuiti de Matos si Pancu. Desi am dominat ultimele minute tot nua mreusit sa bagammingea’n ate si meciul s-a terminat 0-0. Inca un egal intr-un meci in care am avut ocazii mari.Oricum nu multe echipe vor pleca cu punct sau puncte de pe acest teren.

STATISTICA MECI

32706640945930000597.jpg

Primeam vizita echipei lui tata Jean si ma gandeam ca poate a umblat cu mismasuri pe la arbitru, insa dupa o discutie cu Porumboiu acesta aflase ca Kovacs este „curat”.

Primul 11 pentru acest meci a aratat astfel:

22501887047122864612.jpg

Burdujan a avut o prestatie bunicica in meciul anterior desi a intrat pe final si a reusit sa ma convinga sa-l trimit titular cu Bistrita, in rest primull 11 nu a mai suferit nici o modificare.

Inaintea acestui meci au avut loc tragerile la sorti pentru playoff-ul EL si sortii ne-au pus in cale oechipa OB urmad ca primul meci sa-l disputam acasa.

Am als bine sa-l trimit inca din primul minut pe Burdujan, acesta inminutul 7 a reusit sa treaca usor pe drapta de jucatorii adversi, a trimis la margine careului la Sanmartean si acesta mai departe la Wesley care de la 11m a sutat puternic si a deschis scorul.Minutul 18 dubla Wesley dupa o pasa geniala a lui Stilic.In minutul 33 Markovic duce scorul la 3-0 dupao centrare perfecta a lui Sanmartean de pe stanga.Oaspetii se mai trezesc si ei iar Pedrescu suteaza violent de la 30 m mingea intalnind bara portii lu iKuciak, era minutul 34.La ultima faza a primei reprize, Campano centreaza la coltul scurt iat Tudose, nepresat, marcheaza in proprie poarta spre disperarea lui Turcas, 4-0. Era si normal ca la pauza sa nu fac nici o schimbare, atat scorul cat si jocul echipei era unul multumitor.

In minutul 50 a venit si al 2 lea autogol al meciului, din pacate pentru noi a fost marcat de catre Papp, in minutul 50 dupa o centrare a lui Bajenaru, care trecuse usor de Campano,4-1.Campano avea sa fie schimbat in minutul 60 acesta fiind inlocuit de Milanov.Acea greseala a lui Campano ma pus in situatia de a face aceasta mutare, plus ca mai tot meciul a fost un pic nesigur in duelurile 1 la 1.LA 1 minut dupa aceasta schimbare,bajenaru trece din nou usor pe stanga, intoarce la Nalati care de la 11m suteaza la coltul lung reducand din diferenta, 4-2. Dupa ce i-am certat un pic pe ai mei pentru lejeritatea in joc din partea secunda m-am decis sa mai fac doua mutari in minutele 65 si 80 scotandu-i pe Papp respectiv Adailton,primul gresind la golul 2 al bistritenilor plus acel autogol, iar Adailton a fost cam inexistent in acest meci, in locul lor au intrat Gladstone respectiv Matos, Wesley trecand ca si AML. Jocul nostru s-aschimbat in ultimele minute ale partide isi Wesley reuseste tripla in minutul 82 dupa o centrare perfecta a lui Sanmartean, stabilind astfel si scorul final : 5-2.

Meci dominat clar de noi, insa pacat ca am primit acele doua goluri, as putea zice, prostesti.

STATISTICA MECI

94839513259633132067.jpg

Dupa aceasta victorie categorica trebuia sa ne deplasam la Tg Mures pentru duelul cu FCM.O echipa incomoda si periculoasa pe teren propriu, la fel ca si Gaz Metan Medias.

Am trimis in teren acelasi 11 ca si la partida cu Bistrita.

Primele 25 de minute au fost lipsite de ocazii si prima ocazie notabila a fost a noastra prin Adailton care in minutul 28, ramas singur la 6m suteaza insa exact in portar.In minutul 35 playmaker-ul gazdelor ca sa zic asa, Didy centreaza formidabil i6 m de unde Veljovic reia cu capul de langa Dodo si Pavlovic, deschizand scorul, 1-0.

La pauza nu am efectuat nici o schimbare insa mi-am certat un pic atacantii pentru faptul ca nu incearca sa se demarce, astfel fiindu-le greu mijlocasilor sa combine cu ei.Imediat dupa reluarea partidei, in minutul 48, Florin Dan duce scorul la 2-0 dupa o centrare a lui Borislav Topic. Reintram in joc destul de repede dupa ce in minutul 56 Burdujan il angajeaza pe Adailton care intra in careu si inscrie cu cu sut la coltul lung, 2-1.In minutul 68 Wesley rateaza o ocazie fantastica dupa o pasa foarte buna a lui Stilic, imediat dupa aceasta faza Wesley a fost schimbat cu Matos.Am mai facut doua modificari in minutul 83 scotandu-i pe Stilic si Burdujan si intrand Pancu si Gheorghiu. In ciuda modificarilor si a presiunii iatac din finalul meciului, scorul a ramas 2-1 si astfel ratarile lui Adailton si Wesley impreuna cu greselile de marcaj ale lui Dodo ne-au adus aceasta infrangere.

STATISTICA MECI

32367884576120067380.jpg

Jocul nostru nu prea a mers in meciul cu Tg Mures si aceele greseli din benzi m-au pus pe ganduri inaintea turului cu OB. I-m bagat in cantonament pe jucatori pana la ora meciului.

Am intampinat o problema in vederea inscrierii lotului pentru Europa League, problema impartasita si pe forum,neavand acei 4 jucatori antrenati de club nu gaseam nici o solutie sa inscriu lotul, astfel am plecat in vacanta 3 zile spunandu-le jucatorilor ca plec sa urmaresc un meci al echipei OB.

Dupa ce am revenit am aflat ca staful meu a inregistrat lotul pentru EL, insa au fost cativa jucatori pe care eu ma bazez care au ramas „pe afara” neputand sa ma bazez pe ei in meciurile di EL. Acestia sunt: Markovic, Pavlovic,Akakpo, Hugo Luz, Yero Bello si Milisavljevic. Astfel i-am comunicat lui Porumboiu ca o eventuala performanta in grupele EL va fi gru de realizat, dar mai intai vom trebui sa dam piept cu cei de la OB, o echipa nordica incomoda.

Primul 11 cu OB a aratat asa:

75745961037943788045.jpg

Am ales sa incep cu Wesley in banda si Matos varf, lasandu-l astfel pe banca pe Adailton care desi a jucat cat de cat binisor in ultimul meci nu ma multumit pe deplin.Gladstone si Rivas i-au inlocuit pe indisponibili.

Am inceput destul de bine meciul si in minutul 7 Sanmartean bate un corner, centrarea gasindu-l liber pe Stilic care inscrie cu capul pentru 1-0.Ne-am continuat atacurile iar Wesley a fost aproape de a marcadin lovitura libera de la 30 m in minutul 25 dar portarul a respins in corner.Dupa pauza, in minutul 49, Paul Papp duce scorul la 2-0 dupa inca un corner batut bine de Sanmartean.Oaspetii nu ne pusesera prea multe probleme insa reusesc sa reduca din diferenta in mnutul 64 dupa ce Ruud a sprintat pe stang, a centrat la coltul scurt si Gladstone a marcat in proprie poarta, nepresat.Pe final au iesit Matos inlocuit cu Adailton (65’), Campano inlocuit de Milanov (75’).

Meciul s-a terminat cu 2-1 si sper ca acest gol primt acasa sa nu conteze asa mult si sa reusim un joc buin deplasare.

A fost un meci bun facut de Sanmartean si cred ca ne-am fi putu impune mai clar.

STATISTICA MECI

60523636331367515161.jpg

Se pare ca doar noi, Urziceni si Steaua pastram sanse la calificare in grupele EL si sa reprezentam Romania in Europa dupa primul meci.

Results:

21779673831171044857.jpg

Clasament:

Dupa 4 etape suntem pe 9 cu 5 pct insa asta datorita acelor doua meciur in care am dominat dar am scos doar 2 puncte. Sper ca jocul nostru sa creasca si sa vina si rezultatele. De altfel la pregatirea meciurilor am setat Team Blend pentru un joc omogen pt aceasta formatie 4-5-1 si apoi vom pune accent si pe alte faze.

O sa revin si cu raportul 2, astazi sau cel tarziu maine dupa amiaza.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy