Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

Ca sa revenim la subiect, sunt si eu de acord cu Tzandarel si Claudio. La banii care i-ai primit puteai cumpara 2-3 jucatori foarte valorosi care sa-ti faca diferenta si sa pastrezi restul lotului thumbup.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salutare tuturor,

Iata ca dupa un prim sezon la SHEFF UTD am reusit ce ma asteptam mai putin: sa promovez in Premier League.Desi am am avut adversari pe masura in npower Championship am reusit sa ne calificam pentru playoff si ne-am impus in finala.

Chiar daca din Premier League retrogradeaza doar 3 echipe, ne va fi greu sa nu fim una dintre nominalizatele la acele locuri, insa vom face tot ce ne sta in putinta sa nu irosim aceasta promovare ca mai apoi sa retrogradam inapoi, dar nu va fi usor.Am facut unele transferuri, apreciate de unii, contestate de altii, dar una peste alta cu acest lot voi pleca la drum spre obiectivul stabilit pt sezonul 2: salvarea de la retrogradare.

Odata cu acest sezon voi schimba un pic prezentarea rapoartelor, in sensul ca voi face un .GIF cu toate statisticile celor 5 meciuri din raport, iar acea poza va fi urmata de cateva cuvinte pe care cred eu ar fi de bun augur sa le zic ca si comentariu la acele statistici si la acele meciuri jucate.Sper sa fie ok si sa va placa, totodata fac si economie de spatiu pentru o postare :P .

Asadar sa vedem cum a inceput SHEFF UTD acest sezon de premier league.

Raport 1

STATISTICI MECIURI

x8ns_b12_u8zxv.gif

♦ Debutam in acest nou sezon cu 3 meciuri pe teren propriu, cele doua meciuri din premier league cu Blackburn si Newcastle si cu Doncaster in League Cup.Ma gandeam ca publiculva fi un aport important in aceste confruntari si asa a si fost insa desi incurajati fretetic de fani, jucatorii au inceput crispati meciul cu Blackburn, iar experimentatul Olsson face o greseala imensa si in minutul 20 primeste al 2 lea galben la un fault inutil si acest lucru ii demoralizeaza si mai tare pe coechipierii sai. Oaspetii nu au avut decat de profitat dupa acet eveniment si au venit buluc peste noi,insa au deschis scorul abia dupa pauza prin Fletcher dar mai apoi l-au majorat prin Kalinic in minutul 70 dupa ce speculeaza greseala lui Jordan care trimite slab spre propriul portar .Debut cu stangul, dar pun asta si pe seama prostiei lui Olsson.

♦ Newcastle, hm, o echipa care si-a obisnuit fanii cu suisuri si coborasuri in ultimii ani, dar ramane o echipa redutabila si de traditie indiferent de perioada prin care trece.Noi aveam sa dam piept cu ei in al 2 lea meci al sezonului .Cotofenele veneau si ei dupa o infrangere in prima etapa, doua echipe ranite asadar.Am inceput meciul mult mai bine si Evans a avut sansa deschiderii scorului inca din minutul 3 dar portarul oaspetilor apara. Am dominat clar prima repriza dar nu am reusim sa schimbam scorul de pe tabela.Cotofenele nu au aratat prea mult nici in partea secunda dar si eficacitatea noastra in atac a ramas aceeasi din primul mitan slaba am avut o ultima sansa de a transa meciul in favoarea noastra in minutul 87, dar dupa ce face o faza fantastica dribland 3 jucatori, Griffiths, suteaza dar nu suficient de precis si portarul oaspetilor respinge.Cu nici un sut pe spatiul portii, oaspetii se pot declara mai mult decat multumiti cu aceasta remiza alba, noi mai putin.

♦ Daca nu am reusit prea multe in premier league, poate vom arata altceva in League Cup cu Doncaster.Balbaielile noastre din defensiva aveau sa continue si in acest meci,iar oaspetii au profitat de acest moment reusind sa deschida scorul in minutul 35 prin Woods dupa care au inchis jocul, iar noi in atac am ramas la fel de naivi, in frunte cu Evans.Ne luam ramas bun de la League Cup inca din primul tur.

♦ Speram sa fi avut macar 4 puncte pana la prima deplasare,cea cu Bolton, insa stransesem numai 1 pct si sperantele mele leagte de prima deplasare erau minime.Parca jucatorii au vrut sa-mi dea o palma dupa ce ma gandisem ca nu vom reusi multe in acest meci, si in minutul 23 Evans a reusit un sut bun respins greu de portar, iar Griffiths (min 28) a reusit o faza personala in careul oaspetilor, dribland mai toata apararea dar si-a inchis unghiul si sutul sau a trecut putin peste.Nu am putut tine acest ritm accelerat prea mult si in minutul 38 Jara sprinteaza pe dreapta, iar centrarea acestuia il gaseste liber pe Petrov care inscrie cu capul pentru 1-0.Chiar jucasem binisor si poate cine stie, vo mreusi surpriza i nrepriza secunda insa Lee Chung Yong duce scorul la 2-0 pentru gazde in minutul 59, marcand si el cu capul din centrarea lui Muamba. Scorul era multumitor pentru ei si printr-un joc de pase bun au inchis partida, iar eu ma gandeam oare ce va fi cu Manchester Utd.

♦ Nu am dat peste echipe formidabile in primele 3 etape si cu toate astea am acumultat doar 1pct, nu am marcat nici un gol si am primit 4.Ma gandeam ca oricum as aborda acest meci cu „diavolii tot nu voi face mare lucru. Cum s-a desfasurat meciul? Sa zicem ca la fel ca un set la tenis de camp:3 game-uri castigate de Hernandez, 2 de Berbatov si unul Rooney si cand zic gameuri ma refer la goluri.Noi am avut 5-0, raportul suturi spre/pe poarta. Era de asteptat ca multe dintre atacurile ucigatoare alea lui Man Utd sa se concretizeze, iar gandul meu ca nu se va intampla de multe ori a fost spulberat. 6-0 sec si ma consolez ca si Man City are un inceput prost de sezon si cu vorbele lui Sir Alex Fergunson care a afirmat ca se vede munca mea la acest club si ca vom reusi sa ne mentinem in premier league.

Results

137p_4c0_u8zxv.jpg

Clasament

kvqq_59f_u8zxv.jpg

Raport 2

STATISTICI MECIURI

wbcf_865_u8zxv.gif

Of, jucasem pentru inceput cu un colos, mai aveam 2: Arsenal si Liverpool. Acestea erau echipele care urma sa le intalnim. Ma gandeam la inceputul sezonului ca voi reusi macar o surpriza in unul din aceste 3 meciuri.Deocamdata o sansa am pierduto, si inca cum (6-0) dar la cum incepusem sezonul ma gandeam cum sa fac sa nu mai jucam tenis de camp in loc de fotbal si in aceste 2 partide.

♦ Pentru Arsenal nu a contat ca juca in deplasare, iar van Persie si Arshavin si-au impus fara drept de apel valoarea in acest meci.Si cum nu era de ajuns valoarea tunarilor, Simonsen a vrut sa le faca un cadou de bun venit pe Bramall Lane si in minutul 14 iese din poarta la o pasa inapoi insa uita sa mai degajeze si a fost deposedat de Arshavin care a marcat nestingherit in poarta goala.Acesta avea sa duca scorul la 2-0 la ultima faza a primei reprize din pasa „creierului echipei, van Persie. Am inceput mai curajosi partea secunda insa tunarii s-au inchis bine si dupa ce au confiscat mingea, dupa aproape 20 de pase consecutive, tiki taka ar spune unii, van Persie si-a incununat evolutia din acest meci cu un gol in minutul 75.A fost un spectacol, cu noi in rol de victima.

♦ Si uite asa ne pregateam sa trecem de la tunari la ...cormorani. Nu incepusera nici ei prea bine sezonul, dar cu evolutiile noastre de pana acum nimeni nu se putea lauda, si ma gandeam cum am putea noi reusi in ultima noastra sansa, surpriza, cand noi nu marcasem nici un gol pana acum, nu ca nu am fi avut ocazii deloc dar... .Ei bine dragi camarazi, Evans si-a adus aminte cu me sa te bucuri dupa un gol tocmai inmeciul cu Liverpool, cand in minutul 6, profita de pasul gresit la offside al gazdelor si intercepteaza pasa lui Griffiths, dupa care-l invinge pe Almunia.Si cum nu se putea un meci fara o gafa a vreunui jucator, de aceasta data a fost randul lui Quinn care egaleaza pentru Liverpool inscriind in minutul 36 un gol in proprie poarta. Cred ca pana la urma vom avea aceeasi soarta ca si in celelalte meciuri.Totusi atacuril lui Torres nu aveau rezultat pe tabela si mai speram.Ei bine dupa pauza chiar ca mi-a sarit inima din piept de bucurie dupa ce in minutul 49 Griffiths reuseste sa ne duca din nou in avantaj dupa pasa inselatoare a lui Chappell.Dupa acest gol era de asteptat ca gazdele se vor napusti asupra noastra si am fi putut incheim meciul in minutul 72 cand Griffiths suteaza plasat dar Almunia respinge cu un reflex de zile mari. Am tremurat serios pana la final, iar in minutul 92 Liverpool putea egala prin Agger dar lovitura de cap a acestuia a trecut milimetric peste transversala.Ei uite ca am reusit si acea surpriza pana la urma, dar nu vreau sa „traim din aceasta victorie tot sezonul.

♦ Si cum dupa o victorie pe Anfield e greu sa-ti mentii concentrarea, im era teama de meciul de acasa cu Stoke, chiar daca acestia erau vecini de clasament cu noi. Totusi Evans ma facuse sa ma gandesc ca va reveni la forma de sezonul trecut si va razbuna ratarile din inceputul sezonului si marcheaza in minutul 26 pentru 1-0.I-am tinut in corzi prima repriza pe oaspeti dar acestia si-au mai revenit in partea secunda in timp ce noi l-am pierdut pe Griffiths care s-a accidentat.Cu toate astea meciul se indrepta spre o victorie a noastra, dar Cowie ne-a stricat bucuria si a egalat la ultima faza a meciului in minutul 90+2, invingandu-l pe Simonsen cu o lovitura de cap.Of,of,cum ar fi fost cu doua victorii consecutive, dupa o perioada neagra!?

♦ Ne-a asteptat o pauza de 14 zile inainte deplasarii de la Birmingham si am avut timp sa ne pregatim bine pentru meci, un meci care l-am inceput bine si in minutu l 14 sutul violent a lui Evans a fost respins greu de portar.Gazdele au replicat prin Macheda si Bowyer care au trimis pe rand in bara, in minutele 38 si 41.Dupa pauza Bowyer avea sa reuseasca o centrare perfecta din corner pentru Zigic, iar acesta deschide scorul, 1-0 in minutul 64.Am fortat in atac dar gazdele s-auaparat bine si reusesc sa castige cele 3 puncte.Chiar am fi meritat mai mult de la acest meci.

♦ Fulham, „fullatac trebuia sa fie mentalitatea noastra avand in vedere foamea de puncte prin care treceam si fullatac a fost. MIN 4 bara Grifftihs / MIN 10 ratare Griffiths singur cu portarul / MIN 14 sut puternic Quinn portarul apara cu un reflex fantastic.Si asa s-a desfasutrat mait ot meciul, in directia portii celor de la Fulham.Alibec, intrat in reprizasecunda, reuseste in minutul 70 o pasa foarte buna pentru Evans lasandu-l singur cu portarul insa acesta il tinteste pe goalkeeper. Parcanu-mi venea sa cred ca meciul se incheiase cu scor alb la cate ocazii mari de a marca am avut.Eu ca manager nu pot sa-mi asum aceste ratari incredibile si daca vom continua asa, ne vom condamna singuri la retrogradare.Chiar am fi putut acumula mai multe puncte pana acum daca atitudinea unor jucatori ar fi fost alta in momentul cand au avut sansa de a marca.

Results

nn23_1cf_u8zxv.jpg

Clasament

m466_11f_u8zxv.jpg

Conducerea mi-a spus ca imi acorda sustinere totala in continuare, in pofida acestor rezultate.Nimic nu este pierdut.

Ramaneti alaturi de Sheff Utd si in urmatoarele rapoarte!

Numai bine!

;)

EDIT: astept opinii legat de nul mod de prezentare al raportului.

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Raport 3

Dupa 9 etape disputate in premier league, ocupam prima pozitie retrogradanta cu 6 puncte, am jucat cu 3 echipe de top din albion si chiar daca jocul nostru nu a fost la nivelul asteptarilor am fi putut acumula mai multe puncte, dar nesansa sau neatentia ne-au costat.Urmau 5 meciuri in care trebuia sa dam piept din noucu 2 echipe formidabile din premier league: Man City si Tottenham, dar nici sunderlandsi Wigan n uerau echipe mediocre, cu cei dintai jucaseram sezonul trecut in FA Cup si ne eliminasera.Pe langa aceste 4 meciuri trebuia sa ne deplasam pe terenul echipei care catigase npower championship si a promovat alaturi de noi, Burnley.

Inaintea primului meci, cel cu Sunderland, Simonsen se accidenteaza pentru 5-6 sapt.

STATISTICI MECIURI

wbcf_516_u8zxv.gif

♦ Cu ce sa incep? Cu ratarea lui Evans din minutul 18 singur cu portarul , cu sutul fenomenal a lui Quinn din minutul 59 sau cu bara gazdelor din min 25 prin Douglas Costa? Nu mai bine va spun ca daca s-ar fi terminat 0-0 sau 1-1 nu s-ar fi suparat nimeni, dar nu, Dumitru Copil a vrut ca cele 3 puncte sa merga la gazde si in minutul 36 acesta a marcat in proprie poarta dupa un corner al gazdelor. Parca nici nu a mai contat eliminarea lui Lee Cattermole din minutul 70, pentru ca autogolul lui Copil a stricat destul echilibrul si soarta acestui meci.Alte puncte duse pe apa sambetei, ca doar meciul s-a jucat sambata.

♦ Meciul cu Wigan de pe teren propriu, chiar recunosc ca a fost cel mai prost, cel mai catastrofal meci al nostru din acest sezon, am mai pierdut meciuri pana acum dar ca asta in care am avut 4 suturi la poarta si doar 2 pe spatiul portii nu am mai avut.Si ca meniul sa fie complet, Mauro Boselli si Chaouki Ben Saada au reusit un meci mai mult decat bun pentru Wigan, primul reusind o dubla prin golurile marcatein minutele 59 si 64, iar Ben Saada a deschis scorul in minutul 36. Inca un 0-3 pe propriul teren pentru noi.O fi oare premier league o palarie prea mare pentru noi? Eu inca mai cred ca nu, dar atitudinea unor jucatori chiar nu e de premier league.

► Dupa acest meci a urmat din nou o perioada de pauza de 13 zile cauzata de meciurile nationaleleor, iar noi am jucat un amical cu Celtic.Un amical in care nu m-am bazat pe multi jucatori si in care am testat o alta tactica.Nu am asteptam ca schimbarea tactitii sa dea rezultate, plus ca multi dintre jucatori nu jucasera impreuna, iar rezultatul a fost 0-4 pentru scotieni.Sincer ma asteptam, insa am vrut sa avem un meci jucat in aceasta perioada de pauza.

♦ Primul meci dupa aceasta pauza a fost acasa cu „cetatenii”. Man City incercau si ei sa-si revina din inceputul slab de sezon, si cu jucatori precum Tevez sau Silva aveau puterea sa faca acest lucur.Din pacate pentru noi si-au mai revenit un pic chiar in meciu lcu noi, iar inceputul celor doua reprize au fost decisive, cei de la City punctand prin Silva si Dzsudzsak in minutele 11 si 47.Chiar nu am putut sa aratam prea multe in acest meci desi am sutat de 6 ori spre poarta adversa.

♦ Meciul din deplasare cu Burnley trebuia sa nu-l pierdem sub nici o forma.Le-am explicat jucatorilor ca doar o victorie sau un egal trebuie luate in calcul altfel va fi jale pentru noi, iar pentru unii dintre ei ar putea insemna pierderea locului in primul 11.Ocaziile au fost impartite in acest meci, prima repriza apartinand gazdelor(Peterson – 23’ si Eagles – 37) in timp ce noi ne-am aratat coltii in al doilea mitan prin Evans (min 54).Gazdele au ramas in 10 in min 77 Eagles primind al 2 lea galben ,dar parca jucatorii se temeau sa tacedecisiv de frica unui eventual contraatac decisiv al gazdelor.Remiza alba in derby-ul suferintei.

♦ Ce am de spus despre meciul cu Tottenham? Este „meciul cu Man Utd minus 1...minus un gol”.Avand in vedere ca cei de la Spurs se lupta pentru tiltu alaturi de Man Utd si Chelsea, iar jocul lor se aseamana cu cel al diavolilor, era aproape de asteptat ca rezultatul sa fie acelasi.Olsson le-a dat si el o mana de ajutor londonezilor primind rosu direct inca din minutul 3 si showul oaspetilor putea incepe.A fost 0-3 dupa circa jumatate de ora de joc prin golurile lui Palacios (22’) si Bale (26’,37’).Acesta din urma a reusit hattrick-ul chiar inainte de pauza in minutul 45.In repriza secunda inscrie si Bassong in minutul 57 si stabileste scorul final: „give me five”.

Results

j0n5_3be_u8zxv.jpg

Clasament

mqac_61d_u8zxv.jpg

Dupa 14 meciuri suntem pe 19 cu 7 puncte, iar ocupanta primului loc care aduce salvarea de la retrogradare,Burnley are 12 puncte. O diferenta care o putem remonta, dar trebuie sa fim atenti si pana la finalul turului sa reducem aceasta diferenta cel putin la 3 puncte.

Raport 4

Erau ultimele 5 meciuri din tur, meciuri in care trebuia sa ne mentinem aproape de linia supravietuirii chiar daca urmau din nou meciuri grele. Am zis sa abordam aceste meciuri un pic mai defensiv si sa fructificam eventualele ocazii pe contre si poate din retur ma voi gandi la o noua abordare din punct de vedere al tacticii.

Si aceste 2 rapoart vor fi cu GIF, iar pentru retur voi aborda rapoartele altfel.

STATISTICI MECIURI

wbcf_aed_u8zxv.gif

♦ Primul meci, Everton, pe Bramall Lane.A fost un meci in care arbitrul a tinut clar cu ei si parca ne-a furat spiritul jocului, dar pana atunci ce e de spus e ca oaspetii au deschis scorul prin Colautti in minutul 15 din centrarea lui Taiwo.Pana la pauza nu s-a intamplatt nimic spectaculos, in schimb in minutul 53 Rafa Jorda egaleaza din pasa lui Ertl. Ei bine jocul era promitator pentru noi pt ca cei de la Everton incercau sa inchida jocul si dupa ce am egalat ne gandeam ca vom reusi sa mai conctretizam cateva ocazii, dar, aici intervine povestioara cu arbitrul care, in minutul 56 lasa jocul sa continuie dupa ce Colautti il faulteaza in careul nostru pe Morgan dar arbitrul nu fluiera si acesta marcheaza pentru 1-2. Toti jucatorii au sarit la gatul centralului dar acesta a ramas ferm pe pozitii in ceea ce priveste decizia luata.Mahniti, jucatorii parca nici nu ma iaveau chef sa joace, si in minutul 60 oaspetii profita si fac 1-3 prin reusita lui Vaughan.Aimei autotusi o rabufnire de orgoliu si dupa un presing intens, portarul oaspetilor degajeaza prost pana la Griffiths iar acesta inscrie in poarta goala de la 40m.Am incercat sa-i dam o palma arbitrului si am atacat furibund pe final dar am lasat spatii in defensiva si in minutul 90+2 oaspetii au punctat din nou pe contraatac prin Fellaini.2-4 insa daca arbitrul nu ar fi luat acea decizie mizerabila zic eu, soarta partidei cred ca ar fi fost cu totul alta.

Faza faultului de la golul 2 al oaspetilor:

h4jw_fd3_u8zxv.jpg

♦ La West Ham acasa am practicat acelasi joc bunicel din meciul cu Everton si in prima repriza noi am fost cei cu ocaziile prin Quinn si mai apoi prin Evans.faza decisiva din acest meci s-aprodus in minutul 75 cand dupa o degajare imprecisa a lui Simonsen catre mijloc,Tainio recupereaza si ii paseaza lui Benitez care face 1-0, scor care ava sa fie inregistrat si la finalul celor 90 de minute.Desi am mai inregistrat doua infrangeri, jocul si atitudinea noastra tinde spre mai bine.

♦ Meciul din deplasare cu Derby era crucial pentru ambele formatii, cu atat mai mult pentru noi.Din nou ca si in deplasarea de la Burnley important in primul rand a fost sa nu pierdem.Ei bine jucatori isi-au adus aminte ca sezonul trecut acestia ne-au furat locul 2 asi am inceput fantastic meciul, cu 3 ocazii mari in minutele 22, 34 si 44 prin Evans Griffiths si Quinn , iar dupa aceste ocazii a urmat reusita lui Morgan din minutul 45 dupa un corner executat de Quinn.Un gol picat la fix.Dupa pauza totnoi detinem controlul meciului si inminutul 70 Evans duce scorul la 0-2 dupa o faza de atac bine construita de Ertl, Montgomery si Chappell.Gazdle erau la pamant,cu toate Connor Doyle reuseste sa reduca din diferenta relativ repede, in minutul 72, insa a fost doar un foc de paie.am reusit o victorie importanta si sa razbunam infrangerile din sezonul trecut.

♦ Urma meciul cu Aston Villa acasa, m-am gandit ca o abordare defensiva ne va ajuta din nou in acest meci si cam asa a fost.Desi oaspetii auinceput tare pri nsutul din min 6 a lui Sidwell respins greu de Simonsen, mai apoi am reusit sa echilibram meciul si aproape de finalul primei parti, in minutul 40, Griffiths ajunge la finalizare dupa un triunghi de pase intre Evans, Quinn si Chappel, rezultatul: 1-0 si la numai 5 minute dupa asta acelasi Griffiths putea majora scorul dar rateaza incredibil.Dupa ce am inceput ezitant al doile mitan, pe final am reusit sa sigilam poarta lui Simonsen si singura dezamagire a fos taccidentarealui Evans care va sta pe tusa 4 luni.Este pentru prima data cand reusim 2 victorii consecutive in acest sezon.E bine ca am castigat pentru ca urmeaza deplasarea la Chelsea de la care nu astept cine stie ce.

♦ Meciul cu Chelsea a inceput practic din minutul 33 cand Alex a transformat un 11m dupa un fault a lui Williamson in careu asupra lui Drogba.Pana in acel moment jocul a fost unul plictisitor, nici cei de la Chelsea nu au rupt gura targului. Si cum echipele mari castiga si cand nu joaca bine,in minutul 70 Neymar face 2-0 si a fost singurul lucru prin care s-a remarcat in acest meci. As putea risca un pic si sa spun ca penalty-ul a fost acordat cam usor, iar golul lui Neymar a fost dubios, acesta fiind intr-o pozitie suspecta de foffside.Una peste alta incheiem odata cu acest meci parcursul din turul campionatului,unul greu si care ne pune in postura de a incerca foart greu dar nu imposibil: salvarea.

Results

1fsn_3d4_u8zxv.jpg

Clasament

u5e5_231_u8zxv.jpg

Asadar, 19 meciuri jucate pana acum in premier league, pozitia 18 cu 13 puncte si la o distanta de 4 puncte de salvare, loc ocupat de Fulham.Stiu ca unii ne-au criticat insa eu raman increzator in sansele noastre.As fi vrut sa continuam cu aceasta tactica pana la final dar e posibil sa fie o schimbare din acest punct de vedere, si o pot face acum pentru ca este destul timp pentru a o pune in aplicare si pentru a ne acomoda cu ea fara a fi prea tarziu.Am doua optiuni si una e 4-5-1 cealalta inca in dubii dar mai multe dezvaluiri in inceputul primului raport din retur.

Sper ca pauza nu va fi prea mare si sa ma hotarasc destul de repede si implicit sa continui cu returul, pana atunci numai bine si ramaneti alaturi de SHEFF UTD in incercarea noastra de a ne salva de la retrogradare.

;)

Link to comment
Share on other sites

Raport 5

Salutare tuturor,

Iata ca se terminase turul si ne aflam pe o pozitie retrogradabila si ne astepta un retur plin de emotii, meciuri decisive si o decizie in ceea ce ma priveste legat de schimbarea tacticii.I ncele din urma am tinut cont si de opinia unora dintre cititorii acestui topic si m-am decis sa trec de la 4-3-1-2 la 4-5-1. Iata si primul 11 pe care vroiam sa ma bazez in retur,vor mai fi schimbari cand va reveni Evans dar si in functie de evolutia acestui prim 11:

19o4_68e_u8zxv.jpg

La sfarsitul sezonului voi pune in balanta cele doua tactici si asta va decide in mare masura ce tactica voi aborda sezonul viitor, bineinteles depinzand si de transferurile pe care le vom face.

Dara iata ca primul meci in noua „formula” avea sa vina si era cel impotriva celor de la Newcastle, un meci in care cele doua sperante pe care el adusesem in mercato aveau sa-mi aduca fericirea. E vorba de D. Copil si D. Alibec.Primul a deshis repede scorul in minutul 3 dupa un atac lucrat ca la carte de Montgomery, Griffiths si Quinn.Griffiths a avut de doua ori sansa de a majora scorul in minutele 21 si 24 insa suturile acestuia au fost respinse de portar, si cum din nou ocaziile se razbuna, gazdele au egalat in minutul 29 dupa ce Jonas a trecut in banda dreapta de Cohen si Morgan apoi a centrat perfect pentru Nolan care a egalat.Si dupa pauza tot noi am avut marile ocazii dar si ei puteau sa treaca in avantaj dupa sutul lui Niakhaichyk care a trcut de putin peste transversala.In minutul 90+1 Ertl reuseste sa scape de marcaj, sprinteaza pe dreapta dupa care centreaza in caeu iar Alibec este omul potrivit la locul potrivit si duce scorul la 1-2.O victorie meritata pentru noi, si in tur ii dominasem la fel si numai nesansa facuse ca meciul sa se termine egal.Debut cu dreptul cu aceastatactica insa nu vreau sa „ma imbat cu apa rece”.Sunt constient ca vor veni meciuri mai grele ca acesta.

STATISTICA MECI

1ij8_18e_u8zxv.jpg

Meciul de acasa cu Bolton avea sa fie o cu totul si cu totul alta poveste.Am jucat extrem de prost in prima repriza si oaspetii chiar nu aveau cum sa nu profite de acest lucru.Au reusti deschiderea scorului in minutul 16 prin Taylor insa pana la pauza au mai avut numeroase ocazii noi multumindu-ne parca sa scapam de minge.In partea secunda ma asteptam la altceva de la bauietii mei, insa acel „altceva” avea savina...dar mult prea tarziu..pana una alta oaspetii ne-au spulberat in minutele 60 si 66, reusind doua goluri in 6 minute, primul: un autogol a lui Morgan presat fiind de Taylor dupa un contraatac, iar al 2 lea a fost dubla lu iTaylor din centrarea lui Lee Chung-Yong.Acesl „altceva” de care va spunea ma venit in minutele 71 si 77 si al fel ca oaspetii am marcat de 2 ori in numai 6 minute, prin Alibec respectiv Grifftihs insa a fost prea tarziu si la 2-3 ooaspetii nu au mai risca si au inchis meciul. Asa se intampla cand te trezesti sa joci fotbal abia cand esti condus cu 0-3 pe teren propriu.

STATISTICA MECI

1e7c_e2a_u8zxv.jpg

Meciul cu Blackburn din deplasare a fost o surpriza pentru mine.Si nu ma refer la evolutia vreunui jucator, ba din contra, Olsson ne-a lasat din nou in 10 oameni dupa ce in minutul 75 a primit al 2 lea galben, insa pana in acel minut de „glorie” a lui Olsson scorul era 1-1, dupa ce in minutul 43 gazdele deschisese scorul prin Zubar cu o executie fantastica de la 25m in timp ce noi am egalat, contrar cursului jocului, in minutul 57 prin D. Copil dupa o faza creatade Alibec, Cresswell si Olsson.Ei bine am ajuns la eliminarea lui Olsson dupa acre gazdele s-au napustit si maitare peste noi si Bothroyd face 2-1 din centrarea perfecta de pe stanga a lui Lustig.Ei bine ma pregateam sa-linjur serios lacabine pe Olsson pentru fapta sa din min 75, dar Gladstone si-a adus aminte de loviturle libere pe car le batea la Vaslui si in minutul 90+2, primim o lovitura libera la 16 m, pozitie centrala si acesta il executa pe portarul gazdelor. Un 2-2 nesperat si norocos pentru ca gazdele au dominat meciul.

STATISTICA MECI

1ij8_6eb_u8zxv.jpg

Meciul urmator er in FA CUP cu Wigan.Mare lucru despre acest meci nu am de spus, singura faza importanta a stabilit si scorul acestui meci: in minutul 45 Morgan il faulteaza in careu pe Rybus iar Boselli transforma 11m pentru oaspeti, gol care-i duce in turul 4 pe cei de laWigan.Per ansamblu a fost un meci plictisitor.

STATISTICA MECI

1k2s_c24_u8zxv.jpg

Veneau cele 3 meciuri cu cei 3 colosi: Man Utd, Liverpool si Arsenal, primul chiar in acest raport. Ma gandeam daca voi mai reusi vreo surpriza ca in tur, dar acum este mult mai greu.

Daca in meciul di ntur am incercatsa jucam mai deschis si am simtit furia diavolilor, acum am ales sa abordam meciul mai cu „autobaza”.Am rezistat pana la bijuteria lui Rooney din min 29 cand a reusit un lob fantastic din margine careului si chiar la ultima faza a primei reprize, Nani reuseste golul campionatului dupa ce sprinteaza pe dreapta, intra in careu si dribleaza 3 jucatori dupa care suteaza la vinclu.Berbatov a stabilit scorul final,0-3, in minutul 77 dupa un sut din afara careului a lui Rooney deviat de acesta.

STATISTICA MECI

1flk_198_u8zxv.jpg

Results

14ax_8ae_u8zxv.jpg

Clasament

mqac_011_u8zxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raport 6

In aceste 5 meciuri trebuia sa jucam doua meciuri imposibile, doua derbyuri cu echipele cu care ne bateam la retrogradare si un meci cu o echipa ce facuse meciuri bune in ultima perioada.Luandu-l pe rand era vorba de meciurile cu Liverpool, Arsenal, Stoke, Birmingham si Fulham.

Liverpool a reusit de aceasta data sa razbune infrangerea din tur de pe Anfield si s-au impus aproape cu acelasi scor:0-2.Daca in tur marile vedete alea cormoranilor n ureusisera ma inimic de aceasta data, legenda Gerrard si „fiorosul” Torres au decis partida prin executiile lor din minutele 22 respectiv 45+1.Noi am ripostat in partea secunda prin Quinn si Griffiths dar fara rzultat pe tabela.

STATISTICA MECI

1k2s_867_u8zxv.jpg

Nu mai credeam ca de aceasta data surpriza din tur am fi putut sa o realizam de aceasta data contra tunarilor.Ma gandeam ca si la meciul cu Man Utd sa limitez proportiile scorului.Dar cum sa o faci cand, daca il blochezi pe van Persie te „rezolva” Cesc Fabregas,si inca cum.furia acestuia a inceput in min 45+1 cand a deschis scorul pintr-un sut de la 20m.Au urmat reusitele din minutele 54,65, si 72, ultimuldintr-o lovitura libera de la 30m. Ce mai ai de spus cand impotrva ta joaca un asemenea jucator si mai prinde si o zi fantastica.

STATISTICA MECI

1h26_996_u8zxv.jpg

Venea deplasarea de la Stoke, ei aflandu-se pe 18 cu 19 pct si trebuia neaparat sa obtinem un rezultat pozitiv altfel ar fi fost dezastru pentru noi.Statistic vorbind meciul a fost unul echilibrat, insa ocaziile mai mari noi le-am avut ,iar ritmul meciului tot noi l-am impus.Puteam deshide scorul inca din prima repriza prin Seip min 4 sau Griffiths min 25.La 10 minute dupa pauza dupa un corner batut de Quinn, Seiop suteaza paralel cu poarta, mingea ajunge la Ertl care schimba scorul de pe tabela.Pana la final am ma iavut o ocazie prin Cohen in minutul 66 dupa care am ales sa aparam rezultatul, fapt care s-a si intamplat. O victorie de moral si de 3 pct importante in ierarhia clasamentului.

STATISTICA MECI

1e7c_80d_u8zxv.jpg

Pe Bramall Lane aveau sa vina cei de la Birmingham care reusisera inaintea acestui meci o victorie in FA Cup impotriva celor de la Man Utd (1-0).Meci greu asadar pentru noi, dar inceputul a fost fantastic, am batut recordul pe care-l stabilisem in npower championship cand cel mai rapid gol il marcasem prin Evans in sec 34 impotriva celor de la Portsmouth dar acum am reusit sa deschidem scorul in secuda 24 prin Griffiths din centrarea lui Quinn.acest gol avea sa fie atuul nostru in aceasta partida.oaspetii au replicat repede si in minutul 7 au avut o bara, dupa care noi am pus din nou stapanire pe joc si Griffiths min 8 sau Britton min 37 au vut sansa desprinderii dar suturile acestora au fost respinse de portar.Scor final 1-0 si chiar nu ma asteptam lao victorie in acest meci, oaspetii trecand printr-o perioada foarte buna, insa asa cum am spus, golul inscris in sec 24 a fost decisiv.

STATISTICA MECI

1lmu_1b5_u8zxv.jpg

Venea meciul decisiv cu Fulham din deplasare, iar dupa aceste doua victorii sperantele mele legate de acest derby al retrogradarii erau destul de mari.iata care era linia de clasament inaintea acestui derby:

19qm_8e9_u8zxv.jpg

Acest derby avea sa inceapa pentru noi aproape la fel ca si meciul trecut cu Birmingham, am reusit sa deschidem scorul relativ repede, in minutul 12 prin Marcel Seip si ma gandeam deja ca un rezultat pozitiv in acest meci nu va fi o problema.C s-a intamplat dupa ce am marcat?Nu stiu,probabil golul le-a dat aripi jucatorilor mei si nemaifiind cu picioarele pe pamant acestia au clacat destul de repede, cand in minutul 18 Dempsey reuseste egalara dupa un corner batut perfect de Murphy si poate cu aceasta „palma” ai mei se vro trezi si vor pune din ou osul la teraba, insa nu, ei au clacat pentru a 2 a oara cand Zamora a trecut usor de Ertl la margine careului dupa carea inscris pentru 2-1.I-am mustrat la pauzasi am inceput binisor al 2 lea mitan, dominand meciul insa in minutul 72 Britton greseste grav in careu si Simonsen iesit si el nedecis favorizeaza faza de atac purtata de Zamora care trece usor de ambii jucatori si inscrie in poarta goala.Ct de bine icnepusem acest derby ca aproape nu-mi vine sa cred care este rezultatul final, insa va trebui sa ramanem concentrati pentru ca mai sunt destule meciuri in care putem recupera aceste puncte pierdute, asta daca vrem sa ramanem in cursa pentru evitarea retrogradarii.

STATISTICA MECI

1e7c_392_u8zxv.jpg

Results

exyp_a7d_u8zxv.jpg

Clasament

mqac_306_u8zxv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Raport 7

Desi echipa mea trecea inca prin momente grele sperand in continuare la slavarea de la retrogradare, munca mea era apreciata de multi si achiar am primit oferte de la cluburi precum Aston Villa si Arsenal, tunarii fiind pe locul 2 cand mi-au facut aceasta propunere:

y8ua_738_u8zxv.jpg

Ne asteptau meciuri precum cele cu Man City si Tottenham, echipe care se bateau acolo sus, la titlu si ma gandeam cum sa reusesc sa trec si de aceasta perioada si sa acumulez cat mai multe puncte.

Daca in ultimele 2 meciuri incepusem bine, reusind sa marcam, in meciul de acasa cu Sunderland, Seip a marcat in proprie poarta in minutul 28 dupa un corner al oaspetilor, Turner punand presiune pe fundasul nostru iar acesta i-a dus in avantaj pe oaspeti.Puteam egala in minutul 35 dar sutul puternic a lui Quinn loveste plasa laterala.La ultima faza a primei reprize, Rasmus Jonsson face 0-2 dupa un sut de la 25m.Aceste goluri au fost decisive, si vedem clar cum aceasta infrangere va mari diferenta fata de Fulham.Ma gandeam ca poate meritam retrogradarea la cum am jucat in acest meci.

STATISTICA MECI

1flk_7a4_u8zxv.jpg

Ma gandeam ce voi face in deplasarea de la Wigan, acestia fiind o echipa destul de puternica pe teren propriu, o echipa de mijlocul clasamentului si spre surprinderea mea cu doar 2 suturi spre poarta si 1 pe spatiul portii am reusit sa plec neinvins siasta pentru ca si gazdele nu au avut ocazii foarte clare de a marca. Un meci alb dar un punct care ma avantajeaza pe mine.

STATISTICA MECI

1e7c_e94_u8zxv.jpg

Pe The City of Manchester Stadium a fost sarbatoare si asta pentru ca vedeta „cetatenilor” a prins o zi mare in meciul cu noi, acesta reusind un hattrick prin executiile din minutele 15,23 si 90+4 din penalty.Pe langa evolutia acestuia, la scorul afisat pe tabela a contribuit si Olsson in minutul 57 cand a marcat in proprie poarta, un autogol fantastic, acesta sutand cu forta in incercarea sa de a degaja mingea.Cetatenii raman sa se bata pentru titlu in timp ce noi o vom face pentru ramanerea in Premier League.

STATISTICA MECI

1h26_1bd_u8zxv.jpg

Spurs veneau pe Bramall Lane cu ganduri mari, sa obtina cele 3 puncte care sa-i pastreze in lupta pentru podium insa pana la pauza nu reusisera sa ma impresioneze cum o facusera in tur, cand practic decisesera meciul pana la pauza.Ma asteptam la un cu totul alt meci dupa pauza, insa jocul nostru defensiv si lipsa inspiratiei lor la finalizare ne-au purtat catre o remiza alba. Un rezultat surprinzator pentru mine dar din nou zic: 1 pct numai bun pentru noi.

STATISTICA MECI

1k2s_d2d_u8zxv.jpg

Si iata ca aveam sansa sa reducem diferenta fata de Fulham pentru ca acestia pierdusera in deplasare 2-1 cu Bolton, iar pentru noi urma meciul cu Burnley.

Insa a fost un meci in care desi s-a jucat deschis, ocaziile mai clare nu au fost fructificate, nici de noi dar nici de catre Burnley.Chiar am fost nervos pe Montgomery si Griffiths dupa ratarile acestora.Rezultatul nu ne avantaja deloc, trebuia sa fi obtinut cele 3 puncte.

STATISTICA MECI

1flk_b2d_u8zxv.jpg

Results

176j_b7c_u8zxv.jpg

Clasament

o2fo_4ce_u8zxv.jpg

Inainte de ultimele 5 etape cei de la Fulham aveau un avans de 3 puncte dar si golaverajul de partea lor, iar ultimele 5 etape arata cam asa:

Meciurile noastre:

(A) Everton – locul 7

(H) West Ham – locul 10

(H) Derby – locul 20

(A) Aston Villa – locul 15

(H) Chelsea – locul 5

Meciurile celor de la Fulham:

(H) Blackburn – locul 8

(A) Man Utd – locul 1

(H) Arsenal – locul 3

(A) Liverpool – locul 6

(H) Stoke – locul 19

Noi avem doua meciu foarte grele cu Chelsea si Everton, dar as putea spune ca si cel cu West Ham nu e usor pentru noi in timp ce ei au acele meciui cu Man Utd, Arsenal si Liverpool, deci mai raman doua meciuri pentru ambele echipe care pot decide echipa care va retrograda, meciuri care sunt cu adversari cam de aceeasi valoare.Sper sa nu ajung sa regret rezultatul din meciul direct de acum cateva etape.

Nota: IMI PARE RAU ca vin acum cu 3 rapoarte (rap.5, rap.6 si rap7) insa primele doua rapoarte din retur(5 si 6) erau gata de marti insa n-am mai avut timp sa vi le prezint in timp ce raportul 7 a fost intocmit astazi.

Ramaneti alaturi de SHEFF UTD pentru a afla deznodamantul finalului de sezon.

Numai bine! ;)

Link to comment
Share on other sites

Raport 8 – FINAL

Venea meciul cu Everton, o deplasare grea mai ales ca ei se bateau in continuare pentru un loc de EL, dar mi-am adus aminte modul cum castigasera ei acasa la noi cu ajutorul arbitrului.Vroiam sa scoatem un rezultat pozitiv si parca jucatorii si-au adus si ei aminte ce a putut face acel arbitru in tur si dupa o prima repriza in care ei ne-au presat, noi ne-am dezlantuit in al doilea mitan si Griffiths a reusit deschiderea scorului in minutul 59 din centrarea lui Olsson deviata de Yobo.Yobo avea sa-si indrepte mica greseala de la golul nostru si in minutul 66 dupa un corner bine batut la coltul lung acesta reuseste sa egaleze printr-o lotura de cap plasata.Numai 10minute a persistat egalitatea, cand in min 76 Seip este faultat in careu de Heitinga si 11m este transformat de Griffiths, 1-2.In minutul 80 gazdele au avut doua bare la o faza de atac continuu prin Gueye si Colautii dar am avut noroc.Imediat dupa aceasta faza a intrat si Evans, revenit dupa accidentare si acesta avea sa revina cu gol, cand in minutul 85 a transformat in gol centrarea perfecta a lui Quinn dupa un contraatac pornit din piciorul lui Evans din propria jumatate.ne razbunam si ma ipresus de asta le demonstram ca intur rezultatul a fost unul mincinos.

STATISTICA MECI

1h26_04d_u8zxv.jpg

In aceeasi etapa Fulham – Blackburn 0-3

Era important ca in meciul cu West Ham sa nu facem pasi gresiti si astfel vom reusi un rezultat pozitiv.Prima repriza a fost una anosta, noi am avut o ocazie prin Copil in min 12 insa sutul acestuia a trecut alaturi si singurul moment mai importatnt a fost accidentarea din min 24 alui Olsson.Poate juctorii mei erau crispati de faptul ca jucam cu sabia lui Damocles deasupra capului, le-am explicat la pauza ca jucand simplu nu avem cum sa gresim si daca vom concentra putin vom reusi un rezultat bun.In minutul 75 intra Evans in locul lui Williamson si aceasta mutare avea sa fie una de 3 puncte.Acesta in minutul 90 a ramas singur cu portarul, suteaza la coltul lung insa loveste bara dupa care mingea se plimba pe linia portii si a fost respinsa de Upsun in corner.In minutul 90 Britton paseaza pe culoar pentru Evans, acesta intercepteaza, il dribleaza pe Reid apoi trece si de Green si inscrie in poarta goala.Asa cu mspunea maceasta mutare avea sa fie una de 3 pct, o victori importanta pentru noi.

STATISTICA MECi

1h26_b2b_u8zxv.jpg

In aceeasi etapa Man Utd – Fulham 6-0

Dupa aceasta etapa trecusem peste linia de retrogradare si aveam 3 pct avans fata de fulham.Meciul urmator cu Derby arputea consemna salvarea noastra de la retrogradare in cazul unei victorii.

Dupa un prim sfert de ora in care i-am dominat clar pe cei de la Derby, acestia reusesc,totusi, in minutul 17 sa deschida scorul prin reusita de senzatie a lui Miles Addison de la 30m.Imediat dupa pauza Emmanuel Thomas reuseste si el un gol de senzatie si-l invinge pe Simonsen cu un sut de la 20 m.In minutul 62 Britton reuseste si el un sut de la distanta si reduce din diferenta, 1-2 insa pentru scurt timp pentru cain minutul 65 Seip face un fault inutil in careu si penaltyul este transformat de Commons care stabileste si scorul final, 1-3.

Veneam dupa doua victorii si era important sa reusim si in acest meci un rezultat bun, dar nu am reusit sa ne concentram indeajuns si greseala lui Seip si neatentia lu iSimonsen ne-au costat.

Deznodamantul in ceea ce priveste a 3 a echipa retrogradata se amana pentru ultimele 2 etape si pe noi ne asteapta douameciur ifoarte grele la Aston Villa si cu Chelsea acasa, si avem nevoie ca si cei de la Fulham sa se impiedice cu Liverpool si Stoke.

STATISTICA MECI

1e7c_879_u8zxv.jpg

In aceeasi etapa Fulham – Arsenal 1-2

Rezultatul de la Villa a fost unul surprinzator pentru mine pentru ca numai cu 2 suturi spre poarta si cu 1 pe spatiul portii am reusit sa scoatem un egal, 1 punct care ar putea sa ne mentina in premier league.Cei de la Aston Villa au avut numai putin de 21 de suturi insa precizia acestora dar si interventiile lui Simonsen ne-au adus acest punct.

STATISTICA MECI

1lmu_4fb_u8zxv.jpg

In aceeasi etapa Liverpool – Fulham 2-0

Cu acest rezultat cormoranii ne ajuta sa ramanem in premier league si sezonul viitor.Cu 4 puncte avans si cu o singura etapa ramasa de disputat reusim sa ne salvam de la retrogradare.

Era greu sa face mceva in meciul cu Chelsea mai ales ca reusisem sa ne salvam de la retrogradare si cei de la Chelsea probabil nici nu aveau nevoie de aceasta relaxare a noastra pentru a se impune.Cu jucatori ca Anelka si Drogba e usor sa impui un ritm si sa castigi meciuri.Demba Ba a reusit sa deschida scorul in minutul 23 din centrarea lui Montolivo.Dupa pauza Neymar a dus scorul al 0-2 din centrarea lui Anelka dupa un contraatac ca la carte.Tot dupa u ncontraatac nimicitor a inscris is Drogba in minutul 81 din centrarea aceluiasi Anelka.In minutul 90 Obi Mikel a primit al 2 lea galben insa eliminarea sa nu a mai contat in economia partidei.Ne luam ramas bun de la suporteri cu o infrangere, insa reusim sa ne slva msi vor putea sa-i vada din nou pe cei de la Chelsea sau Manchester si sezonul viitor pe Bramall Lane.

STATISTICA MECI

1h26_515_u8zxv.jpg

Results

1boi_188_u8zxv.jpg

Clasament FINAL

i5lq_b3c_u8zxv.jpg

In aceeasi etapa Fulham – Stoke 1-1

Am reusit cu greu sa ineplinim obiedtivul insa au fost meciuri in acest sezon in care ar fi trebui sa obtinem mai multa insa nesansa sau lipsa de concentrare a jucatorilor au dus la alte rezultate.Au fost doua meciuri in care si arbitrii au gresit foarte grav in defavoarea noastra, in special in meciul din tur cu Everton.Una peste alta a fost fara doar si poate un sezon greu, insa dupa ce reusisem promovarea chiar din primul sezon ma asteptam la un asemenea parcurs in Premier League.Poate si transferurile nu au fost atat de reusite, recunosc, dar au fost cazuri cand si jucatorii adusi si laudati de altii au clacat si echipa a avut de pierdut din aceasta cauza, si aici ma refer strict la Olsson.

Asa cum v-am promis am analizat statisticile in ceea ce priveste cele doua tactici si rezultatele obtinute cu acestea, in tur respectiv retur.

Un raport procentual intre victorii in sinfrageri l-am avut cu 4-1-3-2 dar nu a fost prea are diferenta fata de cel cu 4-5-1, cu aceasta tactica obtinand si cateva egaluri importante si aici ma refer la meciurile cu Tottenham si Aston Villa.Golaveraj mai bun am avut tot cu 4-1-3-2 (-3) in timp ce cu 4-5-1 am avut un golaveraj fnal de -21.Una peste alta douarapoarte relativ egale si cu toate asteacredca voi ramane cu acest 4-5-1- si sezonul viitor, cel putin pentru inceput.Va depinde insa si de lotul pe care-l voi avea la dispozitie sezonul viitor.

Cu aceasta ocazie vreau sa VA ROG daca aveti ceva propuneri de jucatori sa nu ezitati, dar sa fie jucatori care accepta contracte relativ acceptabile, pentru ca asta a fost problema in aducerea de jucatori mai puternici in mercato din acest sezon, pt ca bani au fost dar nu au putut prim isalarii mari.ma surprinde faptul ca incan u am primit workpermit-ul lui Eric de Oliveira si daca nu il voi primi pana la inceputul noului sezon voi fi nevoit sa-l vand, chiar nu stiu ce s-a intamplat.

Cu acest ultim raport ne luam ramas bun de la acest sezon, sa auzim de bine si va invit sa veniti cu propuneri dar si critici, nu ezitati! ;)

Sper ca astazi sa perfectez unele transferuri si sa incep cat de curand al 3 lea sezon (ultimul) la SHEFF UTD,sper sa fie un pic mai bun ca acesta.

Link to comment
Share on other sites

Erick Torres,Leandro Gioda,Leonel Galeano,Pablo Mouche,Victor Ramos,Dodo (Dl Corinthias),Marko Livaja,Raul (Atl. Paranaense),Magnum ( un jucator foarte bun ), Diego Buonanotte,Fabian Bordagaray si Mobi Okoli ( Dm Nigerian foarte bun )

Sau poti lua jucatorii pe care i-ai mai antrenat la Tromso gen : Kara,Dan Roger Roland,T.Hogli. Mentionez ca si eu sunt acum la Tromso, sunt in pauza competitionala si am doar o infrangere in campionat,cupa si amicale.

Edited by mcity74
Link to comment
Share on other sites

tu ai probleme mari in atac. cu doar 22 de goluri in 38 de meciuri ai avut noroc chior ca te-ai salvat. daca nu cumperi un atacant cel putin la fel de bun ca evans, la anul pici in championship. avand in vedere ca ti-au ramas destui bani din sezonul trecut si ca acum vei primi si mai mult trebuie sa investesti cel putin 15 mil pe un atacant.

anyway un story curat si frumos prezentat. bravo! ca idee, ar trebui sa mai adaugi ceva povesti, picanterii, certuri etc.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa va multumesc pentru opinii si pentru faptul ca va rupeti un pic din timpul vostru sa cititi cate ceva din ce scriu eu.

@mcity74: Din propunerile tale i-am gasit doar pe: Geleano, Mouche, Ramos si Dodo, i-am ofertat insa va fi greusa-i aduc, ultimii doi fiind la echipe destul de puternice, Inter respecti Bordeaux. Cat despre ce ide la Tromso,m-am interesat insa nu-l gasesc pe Roland, in schimba l-am ofertat pe Yttergard care e la Lokomotiv Moscova insa impresarul a cerut o suma prea mare si am rata ttransferul.

@craius:ai dreptate oarecum insa, sa stii ca problema a fost la finalizare, pentru ca ocazii am mai avut in multe meciuri.Desi am incercat si amdat oferte de 12, pana la14mil pe un jucator, ceea ce a dus la neperfectarea contractului a fost salariul sau comisionul impresarului.Degeaba am bani daca nu pot oferi prea mult pentru un jucatorSi sa stii ca si acum am primti un buget de 30 Mil, banii ramasi din sezonul precedent nu s-au "reportat" insa va fi greu sa aduc ceva foarte scump,desi eu unul nu vad un jucator ca fiind bun doar aducandu-l pe bani multi.

@Patryck: multumesc pentru pont, am sa vad ce fac.

Sper ca in aceasta seara sa vaprezint achizitiile, pana atunci numai bine!

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

am vazut o achizitie pe care ai prezentat-o in paginile anterioare, insa mi-e lene sa o caut acum, unde ai subliniat niste atribute ce ti se pareau ok. daca nu ma insel, era un atacant. ceea ce am observat atunci, dar n-am comentat era ca respectivul avea composure 3. deci daca tu vrei sa crezi ca vei face multi purici in EPL cu un atacant cu composure 3, te inseli. asa ca ai grija, ca pe langa atributele clasice ale unui atacant, ar mai fi cateva pe care orice jucator ar trebui sa la aiba. asta, bineinteles daca vrei performanta.

imo un atacant in EPL fara minim 12 composure o sa-ti rateze ca un junior chiar daca ai dat 15 mil pe el.

Link to comment
Share on other sites

Pentru compartimentul ofensiv iti recomand :

- Lucas la inceput de joc are 16 ani, joaca la Sao Paulo si poate juca pe toate pozitiile de la mijloc in sus

- Lucas Gaucho ST joaca la Sao Paulo, este un atacant excelent pentru EPL,la mine intr-o salvare mai veche a ajuns la Barcelona si deja era golgheter

- Guillherme St, Dinamo Kyiv, un atacant care dupa 2-3 sezoane poti sa-l iei si imprumut deoarece nu joaca prea mult. ( la mine in salvari asta se intampla )

- Andrija Kaludjerovic ST, Red Star. Este un super atacant cu Finishing 16,Dribbling 14,First Touch 14,Composure 14 si Acceleration 14. Este foarte ieftin ( 4-5mil )

- Miguel Medina - St Paraguayan, joaca la o echipa din Paraguay, se face excelent dupa 3-4 sezoane. EPL ar fii mediul perfect pentru ca un pusti ca el sa creasca

Link to comment
Share on other sites

Ok, craius..principalii mei atacanti din sezonul trecut, Evans si Griffiths au asa:

Evans: Finishing - 14 / Head - 10 / Long Shots - 13 si Composure - 15

Griffiths: Finishing - 16 / Head - 9 / Long Shots - 13 si Composure - 15

Cam aste cred eu ca sunt atributele "decisive" si iata totus ica cei doi au ratat uneori din pozitii clare de gol.

Ramane de vazut cum vor arata noii atacanti ce vor veni sicum se vor descurca toti in noul sezon.

;)

@mcity74 - pe Medina l-am ofertat dar transferul a cazut.

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

iar gresesti. unui atacant ii trebuie urmatoarele:

Pace si Acceleration - daca vrei un atacant rapid. in epl clar ai nevoie de aceste caracteristici.

Agility - asta e strans legat cu cele de mai sus.

Finishing - nu are rost sa comentez aici.

First Touch - tu ai o echipa slaba, deci trebuie sa joci pe contraatac (CA). daca joci CA atunci atacantii tai trebuie sa fie in stare sa paseze si sa suteze din prima, altfel, daca o lalaie aiurea vor pierde balonul.

Dribbling - e clar de ce iti trebuie asta la un atacant, nu?

Off The Ball - daca joci pe CA un atacant trebuie sa-si gaseasca spatii pentru a primi balonul. asta inseamna ca se va misca multa fara el. acest atribut e foarte important.

Technique - pentru a controla cat mai bine balonul iti trebuie o tehnica buna. daca nu o ai, atacantii tai vor pierde multe baloane

Composure - cat de bine isi va pastra calmul in fata portii (in cazul atacantilor)

atribute mai putin importante:

Flair - iti diversifica fazele de atac, dar nu ai nevoie de asa ceva. tu vei juca scurt si pe poarta, fara floricele. deci, nu ai nevoie de flair.

Heading - nu e nevoie daca jaci pe jos sau daca nu folosesti un target man.

Long Shots - e adevarat ca daca nu tragi la poarta nu inscrii. insa aici discutam de long shots, adica suturi de la distanta. daca ai tai au acest atribut mic, nu-i lasa sa traga de la distanta, pentru ca iti irosesti si asa putinele faze de atac pe care le ai.

Link to comment
Share on other sites

@craius, multumesc inca o data pentru toate sfaturile si criticile si am sa incerc sa pun in practica, imi pare rau ca acesta va fi ultimul sezon la Sheff Utd pentru ca asa e cariera, poate as fi avut timp sa fac selectiile dupa cum mi-a izs,totusi poate in pauza dintre tursi retur, am sa vad.

@mcity74, am specificat de ce unele din transferuri "pica". ;)

Link to comment
Share on other sites

MERCATO

Salutare tuturor,

Ei bine stiu ca unii dintre voi nu s-au asteptat ca SHEFF UTD sa supravietuiasca pentru inca un sezon in premier league, dar stiti ceva, va dau dreptate pentru ca si eu la un moment dat imi pierdusem sperata si asta pentru ca unii jucatori isi schimbau atitudinea din teren de la un meci la altul, ori intr-un campionat ca cel din albion e greu sa te mentii daca nu reusesti sa ai cat de cat o constanta in joc.

Una peste alta a fost un sezon salvat la limita, dar pentru conducere a fost unul destul debun, ei bucurandu-se ca imi voi respecta angajamentul si voi mairamane un sezondesi mari cluburi din albion si nu numai mi-au pus contractele in fata dar le-am refuzat.pelanga asta mi-au raportat un profit de 19 Mil pentru acestsezon incheiat, desi cheltuisem un pic pe transferuri.Si ca tot veni vorba de transferuri haideti sa vedem care este raportul dintre veniri si plecari in acest mercato.

In primul rand voi enumera jucatorii ce se vor desparti de Sheff Utd si multi dintre ei au plecat alegand sa nu-si prelungeasca contractul, iar altii nici eu nu i-am mai dorit: Simonsen (Gk), Jordan (WB), Ertl (WB), Cresswell (ST), Bogdanovic (ST), Yates (MC)pe acestia as putea sa spun ca-i regret un pic, in timp ce pe Henderson (ST), Taylor (DL), France (WB), si McFadzan(DC) nu-i prea „plang”. Pe langa acestia se mai adauga retragerea din activitate a lui Wright (GK), imprumutul lui Nicolita la Swansea si transferul lui Mullarkey (MC) la Burnely pt 900.000.

Asadar cu 13 jucatori care au parasit „corabia” trebuia sa ma misc cat de cat pe piata transferurilor.Asa cum am mai spus am intampinat insa doua mari prbleme in aducerea unor jucatori mai titrati: salariul cerut de jucator SAU comisionul impresarului.

Buget de transferuri: de la 24 pana la 34 Mil €

In cele din urma am obtinut semnatura urmatorilor jucatori:

Ciprian Tatarusanu (GK) – 1,4Mil – aveam nevoie de un portar cel putin de aceeasi valoare ca si Simonsen care plecase.

Patrice Bellec (D, RLC) – un tanar promitator adus de la OGC Nice pentru 1,5 Mil

Kyle Naughton (D, RL / WB,R) – adus de la Tottenhampentru 2 Mil

Miku (ST) – adus de la Getafe pentru 3 Mil

Marco Donadel (DM / MC) – de la HSV pentru doat 730.000

Lacina Traore (ST) – adus de la CFR Cluj pentru 1,8 Mil

Total: 10.430.000

Probabil prea multe prezentari nu cred ca e nevoie sa fac, voi cunoscandu-i pe acesti jucatori, poate doar pe Bellec si Miku mai putin, si ce pot sa va spun e ca ma voi baza pe Bellec pentru ca are potential, in timp ce Miku va avea a 2 a sansa dupa Traore insa va fi o concurenta serioasa pentru Griffiths.

Sper ca Evans,Traore, Griffiths, Miku, Alibec si Copil sa ne aduca in sezonul viitor mai mutle goluri decat in sezonulce tocmai s-a incheiat.

Probabil vor mai veni doi jucatori in pauza competitionala dar va depinde de pozitia in clasament si de „necesitati”.

Urmatorii jucatori i-am ofertat si am purtat tratative cu ei insa din motivele precizate mai sus nu am reusit sa-i aduc: Pedro Morales (AMC/ M ,RLC), Mauro Matos (ST), Cheikou Kouyate (ST),Yttergard Jensen (MC).

Perioada de mercato s-a incheiat cu o serie de amicale, cu echipe destul de puternice zic eu.

Iata rezultatele:

y673_93d_u8zxv.jpg

A fost o victorie, doua egaluri si o infrangere, insa desi scorul cu Espanyol ar arata o superioritate neta a spaniolilor tin sa precizez ca alta a fos tsituatia in teren, noi ratand cateva ocazii mari, dar trebuie sa recunosc ca ei meritau victoria insa nu la un asemenea scor.Cu cei de la Atl madrid n ua fost atat de greu pe cat ma asteptam,golul lor fiind un autogol al nostru.Per ansamblu sunt multumit de jocul echipei si printre remarcati ii enumar pe : Alibec, Tatarusanu, Traore si Copil. Dac vom presta un joc precum cel in aceste amicale cred ca ne vom descurca mult ma bine in noul sezon de PL.

Obiectiv sezon 3:

102m_79b_u8zxv.jpg

In aceasta perioada de pauza am mai primit o oferta tentanta de la un club mare din Anlglia, iata:

y8ua_ae5_u8zxv.jpg

Raman cu un gust amar ca nu am reusit sa aduc anumiti jucatori dar jocul echipei a crescut si sper la rezultate mai bune in sezonul care vine.

Pana la primul raport din sezonul 3, NUMAI BINE!

;)

Edited by minasthiryt
Link to comment
Share on other sites

Raport 1

Salutare tuturor,

Dupa un mercato cu bune si rele, atat eu cat si suporterii de pe Bramall Lane asteptam cu nerabdare startul noului sezon de PL.Primul meci avea sa fie cu cei de la Wolves, o echipa care a promovat din npower championship dupa doar un sezon dupace retrogradase din PL.

De la ei cel ma iprolific jucator e Kevin Doyle, ST pe care si noi l-am dorit dar acesta dorea sa plece doar la un club mare.

Noi am inceput ezitant partida permitandu-le astfel sa-si creeze ocazii.In ultima faza a primei reprize Alibec marcheaza dar golul este anulat pentru offside.Dupa pauza Doyle a vrut sa-l testeze pe Tatarusanu cu un sut de la distantain min 51 dar acesta a fost la post.In minutul 72 dupa u ncontraatac purtat de Olsson pe stanga, acesta centreaza si Dumitru Copil reia in plasa portii cu capul.meciul se indrepta spre o victorie a noastra cand in minutul 85Quinn pierde o mingein atac iar gazdele pleaca pe contraatac prin Goodwillie care ii paseaza lui Hunt si acesat egaleaza.Am fi putut pleca totusi cucele 3 puncte la ocaziile lui Montgomery si Evans din minutele de prelungiri dar gazdele s-au aparat cu brio.Pacat totusica am scapat victoria printre degete.

STATISTICA MECI

1e7c_c48_u8zxv.jpg

Ne astepta inca o deplasare si inca ce deplasare, ceade pe White Hart Lane.Si imi aduceam aminte cum cei de la Spurs nu au avut probleme cu noi sezonul trecut.In minutul 14 huddlestone il pune pentru prima data la incercare pe Tatarusanu iar acesta respinge in corner.Noi am avut o ocazie mare in minutul 23 cand dupa un sut din intoarcere de la20 m Traore nimereste transversala.Desi ne-au dominat in prima parte, le-am facut fata cu brio de aceasta data.I nrepriza secunda se echilibreaza si raportul barelor, Crouch trimitand siel in bara inminutul 64.Pana la final nu au mai fost evenimente importante si plecam de aceasta data fara gol primit pe White Hart Lane si scoatem un egal nesperat.Nu multe sunt echipele care pleaca neinvinse de pe terenul celor de la Spurs.

STATISTICA MECI

1h26_11b_u8zxv.jpg

Dupa un inceput de sezon cu doua deplasari, veneau doua meciuri pe teren propriu si fanii puteau urmari pentru prima data in acest sezon noile achizitii.Primul meci a fost din League Cup cu Wycombe.Acest meci l-am decis in finalul primei reprize si inceputul celui de al 2 lea mitan, primul gol fiind marcat de Evans in min $5 in timp ce tanarul Bellec si-a facut debutul pe Bramall Lane cu gol in min 47. Pe langa cele doua goluri am mai avut si 3 bare prin Evans min 61 si 74 si Copil in min 83. Mergem in turul urmator fara prea multe emotii.O victorie ce mentine moralul jucatorilor la un nivel destul de bun.

STATISTICA MECI

1flk_5a6_u8zxv.jpg

Dupa acest meci urma o pauzade 13 zile si am perfectat un amical cu Mallorca si a fost un test destul de bun.Jocul nostru a continuat sa fie unul destul de bun.

Primul meci pe teren propriu din acest seon avea sa fie cu cei de la Sunderland,o echipa destul de incomoda.

Golul lui Seip din minutul 33 avea insa sa ne dea multa incredere si am avut o evolutie si mai buna in a doua repriza, iar noua achizitie, Traore creeaza o fazaa superba de atac pe partea stanga trecand de doi jucatori dupa care ii paseaza lui Evans care ne consolideaza victoria: min73 – 2-0. Oaspetii si-au incercat norocul in acest meci prin suturi de la distanta insa suturile acestora nu si-au gasit tinta.

STATISTICA MECI

1k2s_18a_u8zxv.jpg

Inaintea deplasarii de la cotofene Olsson si Griffiths s-au accidentat si speram ca absenta lor sa nu conteze prea mult.

Inaintea acestui meci Tatarusanu a venit si s-a smiorcait la mine i nbirou pentru ca vazuse ca l-ma „invoit” pe Miku o perioada pentru ca acesta nu se acomodase aici si cutupeu de romanas mi-a cerut sa-l lassi pe el sa plece o perioada inapoi in tara insa am zic clar: „ Ce mah, ai dat de greu?Nu tu te bateai cu pumnu’n piept ca vrei sa joci intr-un campionat puternic? Pai acum cand te-ai vazut cu saci’n caruta vrei inapoi la Gigi? Mergi inapoi la antrenament si lasa mofturile”.

Inceputul de meci nu a fost unul prea bun pentru noi, cotofenele ne-au dominat si pe langa asta in min 32 Naughton se accidenteaza grav fiind inlocuit de Morgan.ne revenim un pic inainte de pauza cnd in minutul 40 Donadel le da emotii gazdelor insa sutul acestuia nimereste plasa laterala.repriza a 2 a parca a fost altceva, in minutul 50 Quinn gaseste o pasa buna pentru Evans iar acesta din intoarcere suteaza periculos portarul respingand cu greu in corner.Traore avea insa sa ratezcea mai mare ocazie a meciului in minutul 59 cand a ramas singur cu portaul dar a tras putin alaturi.Am continuat presiunea in atac si in minutul 65 Bellec suteaza din afara careului, nu puternic dar sutul acestuia a fost deviat de Taylor iar portarul plecat pe directia sutului a ramas fara reactie,0-1.In minutul 80 Bratu a avut sansa egalarii dar nu reuseste sa-l invinga pe Tatarusanu.O victorie importanta pentru noi si ne intarim si bilantul din meciurile directe.Pacat de accidentarea lui Naughton care va lipsicel putin 4 luni.

STATISTICA MECI

1ij8_f45_u8zxv.jpg

Results

137p_a49_u8zxv.jpg

Clasament

q6pw_230_u8zxv.jpg

Suntem pe 4 dupa 4 etape, dar fara doar si poate nu vom ramane atat de sus,insa important pentru noi e sa mentinem acest joc bun din inceputul de sezon si astfel vom reusi sa atingem obiectivul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy