Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Atacantii , O Vesnica Problema.


rappshady

Recommended Posts

Salut ! Am si eu o mare nelamurire vis a vis de acest jucator ( attachement ).. In principiu nu stiu ce rol ca atacant sa-i atribui ca sa poata fi eficient , adica sa marcheze des. Ma puteti ajuta va rog ?

Multumesc anticipat.

Pe langa rolul care il aplici depinde si de formula cu care joci. Unii atacanti sunt mai buni atunci cand joaca singuri in atac iar alti atacanti sunt mai buni atunci cand formeaza un cuplu cu un alt atacant. Incearca formule cu 1, 2, sau 3 atacanti, si vei vedea care se potriveste stilului sau.

De exemplu, intr-o salvare mai veche din FM2009 l-am avut la Otelul pe Jonathan Cristaldo. Obisnuit sa joc 4-4-2 nu stiam de ce nu marcheaza desi avea note mari la Finishing, Dribbling, First Touch, Composure, Pace, Acceleration, Off The Ball, si Flair. Imedeat ce-am schimbat formula in 4-2-3-1 il vedeam cum marca meci de meci, prin goluri de la distanta sau luandu-si mingea din propria jumatate dribland tot ce era de driblat si marcand spectaculos.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa rolul care il aplici depinde si de formula cu care joci. Unii atacanti sunt mai buni atunci cand joaca singuri in atac iar alti atacanti sunt mai buni atunci cand formeaza un cuplu cu un alt atacant. Incearca formule cu 1, 2, sau 3 atacanti, si vei vedea care se potriveste stilului sau.

De exemplu, intr-o salvare mai veche din FM2009 l-am avut la Otelul pe Jonathan Cristaldo. Obisnuit sa joc 4-4-2 nu stiam de ce nu marcheaza desi avea note mari la Finishing, Dribbling, First Touch, Composure, Pace, Acceleration, Off The Ball, si Flair. Imedeat ce-am schimbat formula in 4-2-3-1 il vedeam cum marca meci de meci, prin goluri de la distanta sau luandu-si mingea din propria jumatate dribland tot ce era de driblat si marcand spectaculos.

Am inteles unde anume bati tu si am aplicat sfatul tau in joc.. e de bine :) ! Intrucat a inceput sa marcheze ca poacher , intr-o formula 4-2-3-1. . sa vedem in cele ce urmeaza daca isi va pastra standardul de eficacitate. In fond mi-as dorii sincer sa incep o cariera noua pentru ca doar ce-am terminat de citit detaliile din cariera lu catharsis( imi cer scuze daca am scris gresit nickname-ul) si mi-a insuflat si mie spiritul :D ! Deci , ma voi apuca de un joc nou in care voi aplica sfaturile voastre vis a vis de atacanti. Multumesc pentru sfat :D si scuze pentru offtopicul din ultima parte a postului.

Link to comment
Share on other sites

Poacher zic si eu. E posibil ca in Anglia sa nu mai aiba acelasi randament ca in Germania, indiferent de ce rol i-ai atribui tu. Depinde si de jucatorii din spatele lui, ce pase primeste, cum joaca echipa.

Jucam in formula 4-2-3-1 , el fiind FC-ul , AML il aveam pe Afellay , AMC era Sotiris Ninis si AMR nimeni altul decat Jack Wilshere.. MC-ul oricum facea cam tot jocul , Scott Parker :)..in postura de box to box era genial.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

it spune si jocul ce rol i se potriveste mai bine.

cand selectezi un rol iti apar care sunt atributele importante.

abia l-ai cumparat, are 1 joc oficial, jocul iti spune ce si cum dar tz, tz, tz... e mai simplu sa intrebi. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

it spune si jocul ce rol i se potriveste mai bine.

cand selectezi un rol iti apar care sunt atributele importante.

abia l-ai cumparat, are 1 joc oficial, jocul iti spune ce si cum dar tz, tz, tz... e mai simplu sa intrebi. :thumbdown:

Am intrebat pur si simplu , imi cer scuze daca am deranjat :)..

Link to comment
Share on other sites

Evident, ca cel mai frumos este atunci cand inveti singur, insa cateva idei nu strica niciodata.

Indiciul meu, rappshady, este sa cercetezi fiecare colt al jocului. Vezi ce face fiecare functiune. Este un joc foarte complex in care se ascund multe chestii interesante. Orice mic detaliu te poate ajuta sa fii un manager mai bun, si in combinatie cu experienta poti ajunge maestru in acest joc.

Link to comment
Share on other sites

Evident, ca cel mai frumos este atunci cand inveti singur, insa cateva idei nu strica niciodata.

Indiciul meu, rappshady, este sa cercetezi fiecare colt al jocului. Vezi ce face fiecare functiune. Este un joc foarte complex in care se ascund multe chestii interesante. Orice mic detaliu te poate ajuta sa fii un manager mai bun, si in combinatie cu experienta poti ajunge maestru in acest joc.

Iti multumesc mult pentru sfat , asa am sa fac :)

Link to comment
Share on other sites

Macar daca ai posta la sectiunea de tactica... <_<

Pai nu vorbim de tactica , vorbim strict de atacant si de subiectul topicului.. un Poacher are menirea sa stea in gura portii si sa se concentreze sa bage toate mingiile in ate... daca nu ai un playmaker bun atunci de unde sa-ti vina ocaziile astea? L-am intrebat strict informativ , sa fac comparatie a playmakerului lui cu playmakerul meu.. Cred ca din pricina creativitatii umpic cam mici nu are el multe sclipiri pe care sa le fructifice poacherul.. Eu initial il jucam Complete , si ma mai intrebam de ce nu are ocazii.. pai cum sa aiba ocazii cand el doar devia sau le crea pentru un al doilea atacant ?? Si cum eu joc 4-2-3-1 , al doilea atacant nu e.. si de aici mi se trage mie sau mai exact i se trage lui ineficienta asta..

Link to comment
Share on other sites

Pai nu vorbim de tactica , vorbim strict de atacant si de subiectul topicului.. un Poacher are menirea sa stea in gura portii si sa se concentreze sa bage toate mingiile in ate... daca nu ai un playmaker bun atunci de unde sa-ti vina ocaziile astea? L-am intrebat strict informativ , sa fac comparatie a playmakerului lui cu playmakerul meu.. Cred ca din pricina creativitatii umpic cam mici nu are el multe sclipiri pe care sa le fructifice poacherul.. Eu initial il jucam Complete , si ma mai intrebam de ce nu are ocazii.. pai cum sa aiba ocazii cand el doar devia sau le crea pentru un al doilea atacant ?? Si cum eu joc 4-2-3-1 , al doilea atacant nu e.. si de aici mi se trage mie sau mai exact i se trage lui ineficienta asta..

Si de ce tine discutia despre cum sa folosesti un jucator pe teren ? daca nu de tactica ?

Link to comment
Share on other sites

Si de ce tine discutia despre cum sa folosesti un jucator pe teren ? daca nu de tactica ?

Acum am inteles ce vrei sa spui.. si anume ca intreg topicul trebuia postat acolo de la bun inceput. Eu ma gandeam ca te referi la unul din posturile mele , cum ca era mai indicat sa fie la topicul cu tactici. Sorry , my bad :)

Link to comment
Share on other sites

Si de ce tine discutia despre cum sa folosesti un jucator pe teren ? daca nu de tactica ?

Acum am inteles ce vrei sa spui.. si anume ca intreg topicul trebuia postat acolo de la bun inceput. Eu ma gandeam ca te referi la unul din posturile mele , cum ca era mai indicat sa fie la topicul cu tactici. Sorry , my bad :)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic am si eu o problema cu atacantii.

Rateaza foarte mult in fata porti ,cateodata singuri cu portarul si suteaza des de la indepartare fara nici-o noima(adica au posibilitatea sa paseze).Am vorbit cu ei si la private chat dar tot degeaba ,nu stiu ce sa ma fac cu ei .La un interval de 10 suturi doar 3/4 sunt pe poarta.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu deschid alt topic am si eu o problema cu atacantii.

Rateaza foarte mult in fata porti ,cateodata singuri cu portarul si suteaza des de la indepartare fara nici-o noima(adica au posibilitatea sa paseze).Am vorbit cu ei si la private chat dar tot degeaba ,nu stiu ce sa ma fac cu ei .La un interval de 10 suturi doar 3/4 sunt pe poarta.

Asa e la toti, e modalitatea prin care cei de la SI au redus goluriile. Mai poti sa reduci cat de cat din ratari prin cateva modalitati. Pui atacantii sa invete preffered moves: places shots, round the keeper, lob the keeper, sa cumperi atacanti cu mental "de fier" (mai ales compusure, decisions, concentration) + technical attributes (finishing, tehnica, etc). Despre suturiile de la distanta, eu personal, joc cu toti jucatorii long shots pe rare.

Un guide despre fiecare attribut gasesti aici -> http://www.fmro.ro/forums/index.php?showtopic=12166

Acum am inteles ce vrei sa spui.. si anume ca intreg topicul trebuia postat acolo de la bun inceput. Eu ma gandeam ca te referi la unul din posturile mele , cum ca era mai indicat sa fie la topicul cu tactici. Sorry , my bad :)

Bingo ! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy