Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Dinamo Bucuresti


Reddog

Recommended Posts

mai precis care sutn atributele celor 2, torje si alexe, care v-au suparat atat de mult ?

Pai tentativele alea de atribute nici nu le pot numi atribute la alexe ... la torjel mai merge ce mai merge dar poti gasi extreme cu 16-17 la acceleration pace technique dribling crossing etc (a.sanchez buonnanote l.kalouda pisculichi m.moralez s.blanco etc)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

fii mai concret, care atribute mai exact te deranjeaza la Alexe ? fizice, mentale, tehnice ? si care anume ?

mie mi se pare destul de ok la cele tehnice pt un atacant care:

- acum 2 sezoane nu prindea echipa la Dinamo si la Astra a marcat 6 goluri

- sezonul trecut a mai prins echipa si a dat 7 boabe.

- are doar 20 de ani si potential lui este

-8 deci are unde sa creasca, in Ro neffind vreun -9

tie ti s-a pare ca e un super atacant acum si peste ce mai are Dinamo aka Liviu Ganea, Niculae, Andrei Cristea, Danciulescu ?

Torje:

acc 15

pace 14

cat ar trebui sa aiba ? sunt curios daca dupa ce ajunge afara si il vedem intre jucatori bine pregatiti fizic o sa ti sa para ca merita mai mult. ca acum, intre gloabele din L1 asa e, e rapid

Link to comment
Share on other sites

fii mai concret, care atribute mai exact te deranjeaza la Alexe ? fizice, mentale, tehnice ? si care anume ?

mie mi se pare destul de ok la cele tehnice pt un atacant care:

- acum 2 sezoane nu prindea echipa la Dinamo si la Astra a marcat 6 goluri

- sezonul trecut a mai prins echipa si a dat 7 boabe.

- are doar 20 de ani si potential lui este

-8 deci are unde sa creasca, in Ro neffind vreun -9

tie ti s-a pare ca e un super atacant acum si peste ce mai are Dinamo aka Liviu Ganea, Niculae, Andrei Cristea, Danciulescu ?

Torje:

acc 15

pace 14

cat ar trebui sa aiba ? sunt curios daca dupa ce ajunge afara si il vedem intre jucatori bine pregatiti fizic o sa ti sa para ca merita mai mult. ca acum, intre gloabele din L1 asa e, e rapid

poate ca sunt eu subiectiv si alexe chiar nu e asa bun nici in realitate si l ridica in slavi presa si clanul fecaliot care doar vor sa l vanda cu bani cati mai multi si cat mai repede pt a'l putea vinde de 3-4 ori pana la finalul carierei sa si ia comisioane de milioane la transf lui ...

Link to comment
Share on other sites

Daca Banel are 17 acceleration, 17 pace, zic eu ca Torje care are 15, respectiv 14 e putin underrated :).

Nici Szekely nu pot sa inteleg cum are doar 13 si 12 , facand comparatie bineinteles tot cu Banel .Janos e primul la 50 de m din lotul Stelei :).

Da nu poti sa fie toate la fel ca in realitate.

Pana la urma e doar un joc

Link to comment
Share on other sites

Ok daca Torje si Alexe sunt corect evaluati....va intreb eu de ce COSMIN MATEI (venit de la Farul) ,L.MARINESCU SI FLORENTIN MATEI dupa 3 sezoane ajung la echipe bune din europa pe bani grei.care sunt performantele lor in liga 1 ?????are vreunul din cei 3 mai multe goluri decat alexe...va zic eu NU....asa ca de ce sa nu avem un raphael stanescu egal cu MARELE florentin matei..... personal ma doare ca cel din urma joaca in europa fara sa prinda 15 meciuri titular la steaua si stanescu nu poate juca mai mult de 5 min in conditile in care in salvarea mea merge pe 19 ani....am vazut mai demult un thread deschis cu titlul"CARE AR TREBUI SA FIE CA SI PA LUI FLORENTIN MATEI IN FM2011".Spuneti de Alexe ca e ridicat in slavi de clanul Becali nu zic poate e prea mediatizat are potential si calitati dar nu e valoare certa dar sa apara finantatorul Stelei si sa zica ca in curtea sa creste NOUL MESSI nu vi se pare o exagerare?Concluzia fiecare vrea sa isi vanda marfa la un pret cat mai bun...

Link to comment
Share on other sites

Termin acum sezonul cu Dinamo (n-am timp in cursul saptamanii) si pot spune ca sunt foarte multumit si de Torje si de Alexe, ca AMR si AML. Au atribute mici, da, insa cum bine sustine si nea Ovi, nici in viata reala nu sunt mai buni. In special Alexe, pe care l-am urmarit live in vreo 2 meciuri de cand a revenit dupa accidentare si mi s-a parut extrem de slab. Alearga cu capul in pamant, se baga in adversarul direct si da in minge cu capul plecat, doar doar o ajunge undeva. Nu dribiling, nu viteza, nu tehnica, nu pase. Deci e corect :P Toreje e bunut, e cel mai bun mijlocas dreapta din tara cred.

O sa pun screenuri cu toti acum la final de sezon, desi ma seaca asta cu doar 2 imagini pe post :)

Asadar, Rapid castiga campionatul. Au jucat extrem de bine, constant, Sabrin Sburlea a iesit golgheterul lor (20 goluri/34 meciuri), Mihai Roman (12/32) s-a autodepasit iar in rest, medii in jur de 7 (mai mici ca ale mele totusi :)) ).

Eu pe 2, sezon foarte bun dat fiind faptul ca singurii jucatori pe care vreau sa-i pastrez, care m-au multumit sunt: Torje, Alexe, Garat (?!), Zoran Markovic, Michael Eneramo (27/26 in campionat), Andrei Cristea (15/19) si un fundas dreapta, Ruben Bustos, 350k de la Santos. Ah, si N'Doye ca e public favorite :)) Restul, la vanzare. De fapt, au si semnat cu alte cluburi: Bratu - Palermo (imi pare rau ca a plecat inainte sa-i prelungesc contractul, a jucat f bine), C. Munteanu - AS Monaco, Dolha - St. Pauli.

Eneramo iese golgheterul si jucatorul campionatului, urmat de Torje. Alexe iese cel mai bun tanar, Torje cele mai multe assisturi si intra si in exhipa campionatului cu Eneramo (unde toti ce 3 fundasi sunt de la CFR, la fel ca si cei 2 mijlocasi centrali).

post-114-12896434514716_thumb.jpg

post-114-12896435270584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ok daca Torje si Alexe sunt corect evaluati....va intreb eu de ce COSMIN MATEI (venit de la Farul) ,L.MARINESCU SI FLORENTIN MATEI dupa 3 sezoane ajung la echipe bune din europa pe bani grei.care sunt performantele lor in liga 1 ?????are vreunul din cei 3 mai multe goluri decat alexe...va zic eu NU....asa ca de ce sa nu avem un raphael stanescu egal cu MARELE florentin matei..... personal ma doare ca cel din urma joaca in europa fara sa prinda 15 meciuri titular la steaua si stanescu nu poate juca mai mult de 5 min in conditile in care in salvarea mea merge pe 19 ani....am vazut mai demult un thread deschis cu titlul"CARE AR TREBUI SA FIE CA SI PA LUI FLORENTIN MATEI IN FM2011".Spuneti de Alexe ca e ridicat in slavi de clanul Becali nu zic poate e prea mediatizat are potential si calitati dar nu e valoare certa dar sa apara finantatorul Stelei si sa zica ca in curtea sa creste NOUL MESSI nu vi se pare o exagerare?Concluzia fiecare vrea sa isi vanda marfa la un pret cat mai bun...

zizou, habar n-am ce s-a intamplat in 3 sezoane in salvarea ta, dar uite cum sta situatia la inceputul jocului.

mai jos ai CA si PA pentru toti jucatorii discutati.

nume Current Ability /Potential Ability

Gabriel Torje - 125 / -8

Marius Alexe - 100 / -8

Laurenţiu Marinescu - 110 / 125

Cosmin Matei - 95 / -8

Florentin Matei - 70 / -8

-8 = PA aleator intre 130-160

vreo parere privind nivelul celor 3 ?

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu primul sezon cu Dinamo. Doar pe locul 4 din pacate cu 63 de pct. Pe 1. CFR cu 67 , pe 2.3. Rapid si Gaz Metan cu 66 pct, iar Steaua in spatele meu cu 59 de pct. Au retrogradat Branesti, U Cluj, Pandurii si Tg. Mures. In EL am iesit din faza grupelor pe 3 in fata lui Partizan dar muuult in spatele lui Liverpool si Dortmund. Cupa Romaniei- nimic notabil.

Transferuri primul an:

Veniri inceput sezon.

Denilson (da, acel Denilson de la Betis) liber de contract (AMC)

Jonatan Gomez - Rosario Central (AMRC) - 1.3 mil

Valerica Gaman - U Craiova (DC) - 1.1 mil

Vanderlei - Coritiba (GK) - 1.3mil

Veniri intersezon.

Cristian Oros - Urziceni (DRC) - 650k - l-am luat degeaba ca nu a putut juca returul(nu poate juca la 3 echipe in acelasi an aparent).

Bratu - expirat imprumutu

Plecari intersezon:

Andrei Cristea - 1.8 mil la Blackpool

Plecari sfarsit de sezon:

Catalin Munteanu, Garat, Dolha, Bazzi, Todorovski, Scarlatache, Rubio - free

Djararidja Kone - 210k la Angers

Laurentiu Rus - 210k la Sturm Graz

Adrian Cristea - 4mil la Malaga

Margaritescu - 250k la Leiria

Veniri sezon 2:

Genchev - free

Onur Kaya - 450k de la Charleroi (MC)

toti cei imprumutati: Chiacu, Pulhac, Maksumic, Vranjkovic

promovat la echipa mare: Rafi Stanescu

Observatii de genu "puteai sa dai print screen" vor fi luate in calcul pentru viitor :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy