Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm 2011 Patch 11.1.0


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

avlad, asta nu e o solutie permanenta, nu ? :)

un bug ca asta cu cartonasele (descoperit in prima zi de la lansare) la care se adauga cel cu francezii de la Arsenal dovedeste ca betatestingul s-a mutat dupa lansarea jocului.

trist :(

Link to comment
Share on other sites

avlad, asta nu e o solutie permanenta, nu ? :)

un bug ca asta cu cartonasele (descoperit in prima zi de la lansare) la care se adauga cel cu francezii de la Arsenal dovedeste ca betatestingul s-a mutat dupa lansarea jocului.

trist :(

Intotdeauna a fost asa. Dupa cum bine stii, baza de date e uriasa, beta testerii nu au niciun beneficiu din testare, nici macar o copie a jocului (de aici, interesul mai scazut de a testa in profund produsul). Toate astea duc la scapari.

Mai enervanti sunt cei ironici si care se bat cu pumnul in piept ca jocul e de cacat, decat scaparile SI.

Solutia permanenta o sa vina tot de la SI: patch.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu, nu intotdeauna a fost asa. nu intotdeauna s-a facut "strategie de patch-uri" inca dinainte de lansare. doar in ultimii 2 ani.

pai a cui o fi vina ca betatesterii nu sunt motivati sa-si faca treaba ?

faptul ca baza de date e uriasa e un argument pt ce ?

solutia permanenta nu e patchul. e lansarea unui joc mai bun de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu s-a facut strategie de patch-uri inainte, tot au existat. In ultimii 2 ani au vrut sa fie mai transparenti. Intotdeauna au fost scapari si ei stiu ca vor fi in continuare, indiferent cate resurse aloca testarii. Pur si simplu, jocul are o cantitate incredibila de informatie care este imposibil de reverificat de fiecare data cand fac un build beta nou. Recunosc ca cei de la SI au o gandire defectuoasa, dar, in cazul asta, ei se gandesc la afacerea in sine si la raportul costuri/profit.

Daca ar investi serios in testare, cu betatesteri angajati pe contract project-based, pe marirea considerabila a echipei de testeri din turnurile SI din Londra, jocul ar iesi mult mai bun, dar cheltuielile ar fi uriase si "not worthing the hassle".

Link to comment
Share on other sites

pai a cui o fi vina ca betatesterii nu sunt motivati sa-si faca treaba ?

Sunt curios daca problemele majore date de coeficientii UEFA pe care le-am raportat acum 5-6 saptamani vor fi rezolvate in 11.2. ...Si ar mai fi si altele. Dar de ce le-as raporta, daca mai am alte cateva lucruri pe care le-am raportat si nu s-au rezolvat. Daca as fi mai interesat de rezolvarea problemelor lor decat sunt ei interesati sa le rezolve, as deveni usor ridicol. Nu am sa-mi iau un avant mai mare in betatesting decat avantul pe care si-l iau ei in bug-fixing.

Link to comment
Share on other sites

@ Ovidiu

Te referi la problema cu suspendarea internationala care se aplica si la club? Am inteles ca jucatorii francezi suspendati(Evra, Anelka etc) nu pot evolua in amicale, in schimb pot juca in meciurile oficiale.Sper ca am inteles corect.Inca nu am avut timp sa incep o cariera in Anglia sa vad exact cum sta treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Chiar daca nu s-a facut strategie de patch-uri inainte, tot au existat. In ultimii 2 ani au vrut sa fie mai transparenti. Intotdeauna au fost scapari si ei stiu ca vor fi in continuare, indiferent cate resurse aloca testarii. Pur si simplu, jocul are o cantitate incredibila de informatie care este imposibil de reverificat de fiecare data cand fac un build beta nou. Recunosc ca cei de la SI au o gandire defectuoasa, dar, in cazul asta, ei se gandesc la afacerea in sine si la raportul costuri/profit.

Daca ar investi serios in testare, cu betatesteri angajati pe contract project-based, pe marirea considerabila a echipei de testeri din turnurile SI din Londra, jocul ar iesi mult mai bun, dar cheltuielile ar fi uriase si "not worthing the hassle".

e normal sa fie scapari la orice soft/joc, pt ca nu (prea) exista un produs perfect.

totusi, nu vb aici de liga 3 rusa sau vreun campionat obscur gen suedia, ci de 2 buguri maricele din cele mai importante 2 campionate si fff usor de depistat daca jucai un sezon. c'mooon, o testare adevarata ar fi depistat chestiile astea in 2 timpi si 3 miscari. dovada ca ele au fost semnalate in ziua lansarii jocului.

faptul ca au o strategie de patch-uri (si ma rog, sunt transparenti) imi dovedeste ca sunt perfect constienti ca jocul e varzuca fara vreun patch.

dpdv al afacerii as fi curios daca au facut un profil al cumparatorului/jucatorului de FM. e mai important sa-l lanseze in noiembrie la concurenta cu FIFA Manager sau sa mai astepte o luna si scos din cutie sa fie jucabil ? eu cred ca 50% dintre cei care joaca FM mai joaca max un joc in afara de asta si cam 80% dintre cumparatori stiu f clar despre ce joc e vb. si l-ar cumpara indiferent ca e in nov sau dec lansat. luna aia pe care o castiga ei lansand un joc "nepregatit" nu cred ca le aduce un castig enorm.

cei care nu au net ce fac oare fara patchuri ? nu sunt f multi dar inca mai reprezinta un procent insemnat.

cei care il cumpara prima data si nu stiu cum sta treaba cu patchurile isi zic probabil "ce teapa de joc" si la anul nu-l mai cumpara.

jucatorii vechi de FM sunt tot mai frustrati pe an ce trece, nu e nevoie sa mai explic.

================================================================

unde e castigul ?

iar daca ma gandesc ca la FM2010 au anuntat ca e un "polished game"... dar a venit cu 3 patchuri exact ca 2009 si 2011... ma apuca toti dracii. nu mi se par deloc enervanti cei care sunt ironici la adresa SIG. pt ca si eu dau bani in oct/nov pe un joc pe care incep sa-l joc in februarie. si nu primesc nici o dobanda pt perioada asta :P probabil ca in final voi ajunge sa nu mai dau banii deloc. nu cred ca mai e mult pana la lehamitea aia...

Sunt curios daca problemele majore date de coeficientii UEFA pe care le-am raportat acum 5-6 saptamani vor fi rezolvate in 11.2. ...Si ar mai fi si altele. Dar de ce le-as raporta, daca mai am alte cateva lucruri pe care le-am raportat si nu s-au rezolvat. Daca as fi mai interesat de rezolvarea problemelor lor decat sunt ei interesati sa le rezolve, as deveni usor ridicol. Nu am sa-mi iau un avant mai mare in betatesting decat avantul pe care si-l iau ei in bug-fixing.

well, e un punct de vedere interesant.

SIG sunt de-a dreptul fraieri pt ca beneficiaza de o comunitate speciala, in stare sa le faca munca pe jumatate si sa faca skinuri, patchuri, logo-uri, face pack-uri, sa faca betatesting, tutoriale si manuale (un capitol slabut btw al jocului, cel putin dpdv al unui jucator nou e f dificil sa-l joci, iti trebuie rabdare) dar le dau in cap cand le e lumea mai draga si de ex. anul asta nu vom avea Tactical Theorems.

@ Ovidiu

Te referi la problema cu suspendarea internationala care se aplica si la club? Am inteles ca jucatorii francezi suspendati(Evra, Anelka etc) nu pot evolua in amicale, in schimb pot juca in meciurile oficiale.Sper ca am inteles corect.Inca nu am avut timp sa incep o cariera in Anglia sa vad exact cum sta treaba.

dap. aia

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ Ovidiu

Te referi la problema cu suspendarea internationala care se aplica si la club? Am inteles ca jucatorii francezi suspendati(Evra, Anelka etc) nu pot evolua in amicale, in schimb pot juca in meciurile oficiale.Sper ca am inteles corect.Inca nu am avut timp sa incep o cariera in Anglia sa vad exact cum sta treaba.

nu au drept de joc nici in cele oficiale

Link to comment
Share on other sites

eu un singur lucru nu pot sa-l inteleg la politica SIG, de ce dracu, in ziua in care lansezi jocul dai si publicitatii un patch pentru a-l face mai bun? ore nu-i mai simplu sa amani cu o saptamana-2 lansarea jocului si sa nu mai dai si un patch cu o grooooooaza de schimbari?

Acum sincer, un om care da ban da pe ceva bun(in situatia de fata, toti cei care cumpara cumpara pentru BRANDUL Football Manager, nu dpdv al calitatii) nu pe ceva, asa cum a zis si Ovidiu poti sa-l joci incepand cu luna februarie. Aici, SIG, parerea mea, pierde din clienti si situatia a fost excelent schitata de acelasi user.

Consider ca daca producatorii jocului ar fi un PIC mai atenti cu jocul, dar doar un pic, ar iesi muuuult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

huge database cand o aparea?

Huge Database Option

Installation

Extract the panels.fmf file to:

Win 7

C:\Users\YOURUSERNAME\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011

Win XP

C:\Documents and Settings\YOURUSERNAME\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011

Known Issues:

Doesn't work in the custom database dialogue - working on fixing it.

Download (FM-Base)

Mirror 1 (Filefront)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

eh, mai tineti minte bugul cu portarii mediocrii urmariti de cluburile mari de la FM2010 ?

nope, n-a disparut.

Curca (de la Dinamo II) dorit de Arsenal si alte puteri ale Europei. prosteala asta nici Giovanee nu poate reusi.

Link to comment
Share on other sites

eh, mai tineti minte bugul cu portarii mediocrii urmariti de cluburile mari de la FM2010 ?

nope, n-a disparut.

Curca (de la Dinamo II) dorit de Arsenal si alte puteri ale Europei. prosteala asta nici Giovanee nu poate reusi.

Adauga multe ligi pe view-only ... iar atunci pe curca l-ai putea vinde si cu 3 milioane de euro. (creste cererea :D )

Link to comment
Share on other sites

Huge Database Option

Installation

Extract the panels.fmf file to:

Win 7

C:\Users\YOURUSERNAME\Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011

Win XP

C:\Documents and Settings\YOURUSERNAME\My Documents\Sports Interactive\Football Manager 2011

Known Issues:

Doesn't work in the custom database dialogue - working on fixing it.

Download (FM-Base)

Mirror 1 (Filefront)

Cu huge database o sa fie peste 70.000 de jucatori? Ca nu vreau sa stau cu biciul pe calculator :huh:

Link to comment
Share on other sites

Pfoaaaaaaaaaaaaai!

Au zis si ei sa faca branza praf si cu noul patch au bagat o tampenie mai mare ca ei: daca dau search player si aleg person age nu ma mai lasa sa aleg between 16 and 16 (ca exemplu), adica sa apara toti de 16 ani. Acum merge doar between 16 and 17. Adica imi apar toti de 16 si 17 ani. O tampenie!!!!!!!!!! Mor de nervi! Mooooooooooooor!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy