Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Fm 2012


Mihai

Recommended Posts

Am ajuns si in al treilea sezon in FM12, cu Steaua. In primul sezon am luat titlul, iar in al doilea titlul, cupa si supercupa si acum am luat supercupa, momentan. In al doilea sezon in UCL am trecut de 2 tururi preliminari, insa in grupe am picat cu Man Utd, Benfica si Fiorentina. Am luat 6 puncte, dar am iesit pe 4.

Transferurile pe 2013 sunt asa:

In:

Nicolao Dumitru - Gaz Metan Medias - 450k - Striker/AM©

Victorov Anton - Shaktar Football Academy - 250k - Midfielder (center) / DM

Mohammaed Abu - Manchester City - On loan - Defensive Midfielder / CM

Giovanni Marthely - Free - Striker

Pantelis Kapetanos - CFR Cluj - 100k - Striker

Wesley - FC Vaslui - 1 mil - Attacking Midfielder / Striker

Sabrin Sburlea - FC Vaslui - 100k - Striker

Reginal Goreux - CFR Cluj - 100k - D/****/AM R

Out:

Batfoi - free

Valeriu Lupu - FCM Tg Mures - loan

Alexandru Maxim - Delta Tulcea - loan

Jonathan Delaplace - FC Midtjiylland - 725k

Mihai Costea - Novara - 1 mil

Florin Costea - Ascoli - 550k

Andrei Dumitras - Branesti - loan

Rasmus Falk - Lokomotiv Moscova - 2.5 mil

Marco Capuano - Lazio - 3.8 mil.

In turul 2 UCL am eliminat o echipa din Luxemburg cu 10-0 la general, in turul 3 am eliminat Sheriff Tiraspol cu 3-1 la general si in play off am eliminat Dinamo Zagreb cu 8-1 la general. Am picat intr-o grupa accesibila cu Man City, HSV si Sporting Lisabona, sper macar in EL sa ma calific. In campionat am doar o singura infrangere.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

V-am spus cat de mult imi place abordarea AI-ului in constructia unei echipe si strategia de transferuri? Am o cariera de lunga durata, momentan sunt in 2032. Am petrecut 20 de ani la Ascoli, preluand echipa de la inceputul jocului si antrenand-o pana in 2031. Pot sa zic ca am avut ceva succes(5 titluri in Serie A - primul in 2023, 6 Coppa Italia, 8 SuperCoppa, 2 Europa League, 2 Supercupa Europei). Abordarea mea in constructia lotului a fost una destul de conservatoare(ca intotdeauna de altfel), si anume foarte multi jucatori promovati de la juniori fortand nota chiar si cand nu era cazul, insistand cu anumiti jucatori care prezinta o farama de potential pana in panzele albe. Apoi, majoritatea jucatorilor transferati au fost adusi din Italia(italieni in principali, sau straini care s-au impus), astfel ca niciodata n-am avut mai mult de 9 straini in lotul de 24-25 de jucatori.

In fine, dupa 20 de ani de Ascoli, am decis ca e momentul de o schimbare de "aer" si am parasit Italia, alegand Premier League. Ultimul sezon de Serie A, locul 2 in spatele Fiorentinei, Coppa Italia si optimi UCL(eliminat de Marseille), asta venind dupa 3 titluri consecutive. In locul meu a fost numit Paulo Bento, artizanul titlului "Viola" din acel sezon. Echipa lui Ascoli pe care am lasat-o acolo era una destul de puternica, cu un lot destul de complet(un prim 11 foarte puternic, plus cateva rezerve de mare valoare si in rest tineri promitatori din propria academie), dar care a avut doua pierderi importante la inceputul sezonului(un worldclass centerback de 26 ani crescut din academia proprie - vandut pe 49 milioane la Bayern, si un mijlocas norvegian de 22 ani excelent - venit la 15 ani de la Valerenga pt 500k si vandut la Arsenal pe 42 de milioane). In locul lor am adus doi jucatori buni zic eu, un fundas argentinian de nationala(21 ani, 7 milioane) si un mijlocas italian de 20 de ani adus pe 3 milioane, de la Arsenal destul de valoros si cu potential de a deveni titular intr-un an doi in Squadra Azzura. Sa zicem ca ar fi fost nevoie de o mica reconstructie, 2-3 jucatori valorosi pe anumite posturi...

In schimb ce face Paulo? Vinde un fundas central pe 25 de milioane la Man Utd,(unul din liderii echipei dupa cele doua plecari din vara) si schimba radical tactica dintr-un 4-5-1(4-3-3) in 4-1-2-1-2(cu DM-2MC-AMC). Ok, sa zicem ca schimbarea de tactica o inteleg, fiecare isi doreste sa-si puna ideile despre fotbal in practica la echipa pe care o antreneaza. Automat, asta vine cu renuntarea la cel mai important jucator al clubului din ultimii 4 ani(un AML brazilian, ajuns la 30 ani, care sezonul trecut in 53 de meciuri - 46 titular - a marcat 27 goluri si a dat 16 asisturi, in conditiile in care a executat un singur penalty ratat). Sa zicem ca si pe asta o inteleg, desi jucatorul respectiv a fost vandut pe o suma infima(10 milioane) la Milan. Asta e, n-a vrut sa ma urmeze in Premier League. Dar incepe baiatul sa bata toate recordurile pe care le-a avut clubul asta in materie de transferuri, aducand 16 jucatori in valoare de 130 milioane euro(eu in 20 de ani am cumparat la Ascoli jucatori in valoare totala de 123 de milioane). Bineinteles, 13 din ei straini. A reusit sa strice intr-o singura perioada de transferuri tot spiritul clubului. Bineinteles, ca a renuntat la cativa jucatori emblematici pentru mine, mai ales crescuti de club si care au ajuns sa joace cel putin 150-200 meciuri in tricoul bianconero. E adevarat ca antrenorii mei ii cotau cu 2.5-3 stele dar totusi ce mama dracului, daca eu am fost in stare sa iau cu ei 4 titluri in ultimii 6 ani plus 2 Europa League inseamna ca nu erau jucatori de aruncat, nu? Futu-i constructia lotului pe baza de reputatia jucatorilor a masii...

Ca rezultate, nu o duce chiar rau: locul 2 in Serie A in februarie si joaca in optimile UCL cu Marseille(foarte curios sunt daca reuseste sa treaca de ei). In alta ordine de idei, am preluat West Ham, care si-a demis antrenorul la finalul unui sezon de Premier League terminat pe 12. Ce am gasit aici? O gramada de chilieni, paraguayeni si altii asemenea de o valoare indoielnica, cu salarii astronomice si pe care s-au platit sume mari. Asta in conditiile in care la echipa de rezerve si u18 e plin de tineri cu potential care pot intra in prima echipa.

Link to comment
Share on other sites

:oldman: Deci...incep cu deci...daca prin ce scriu eu vedeti cumva ca-mi lipseste vreo litera - in special "d" - sa stiti ca de vina este tastatura...

Deci...pe data de 21 iulie 2012 mi s-a stricat PC-ul meu cel performant vechi de 10 ani si odata cu el mi s-a dus si salvarea pe care o aveam inceputa cu Viitorul Constanta. Primul sezon promovasem, in al doilea terminasem pe locul 10 si castigasem si cupa - stiu ca pare supranatural (mentionand ca eu nu dau reload / dadeam la FM 2005 dar nu mai are nici un farmec castigand meciuri daca apesi pe butoane pac pac), dar le eliminasem pe Dinamo, Vaslui, Otelul, Brasov si ii batusem pe Rapid in finala; habar nu am cum am putut sa reusesc performanta asta - si in sezonul 3...sezonul 3 nu-l regret...am fost eliminat imediat in Europa League si in campionat mergeam rau de tot...

Asa ca pe data de 17 august 2012 - da fratilor...am stat aproape o luna fara PC - mi-am cumparat PC de PC si am inceput din nou FM...

Mi-am ales urmatoarele ligi:

fv90tz.png

Am inceput cu Viitorul Constanta - o echipa tanara dar cu potential - :oldman:

33m8j6v.png

Obiectivul lor in primul sezon:

2uy0hm0.png

Am e gand sa joc cel putin 5 sezoane cu Viitorul.

Obiectivele mele sunt:

Sezonul 1 - promovarea in Liga 2 si cat de departe pot ajunge in cupa

Sezonul 2 - evitare retrogradare si sferturile cupei

Sezonul 3 - top 10 si semifinalele cupei

Sezonul 4 - loc care duce in Europa - cam greu tinand cont ca probabil coeficientul o sa scada - si finala cupei - poate o sa si castig

Sezonul 5 - castigarea campionatului si cupei - obiectiv mare dar realizabil...zic eu

...cam atat.

O sa pun si tactica si echipa si toate cele dupa ce rezolv treburile respective...ciao... :oldman:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dupa 4 sezoane si o promovare cu Farul , o clasare in primele 6 dupa primul sezon de liga 1 , castigarea campionatului si cupei in sezonul al 2-lea in liga 1 , in al 3-lea sezon de liga 1 pot sa spun ca am revenit cu picioarele pe pamant..

Desi pana acum probabil pentru carcotasi pare sceptic ce am realizat (fara reload, fmrte sau mai stiu eu ce alte ghidusii ) ..am dat peste o echipa mediocra in UCL , Rosenborg. Pe ei pot sa spun ca i-am scos din noroc , 0-0 in deplasare ( cu portarul meu M.o.m ) , 3-2 la mine acasa dupa ce au condus 2-0 dar au ramas in 10 in minutul 13.

Pana aici toate bune si frumoase..urmatorul adversar insa avea sa-mi dea peste nas . Poate pentru multi cunoscatori ai fotbalului , echipa asta e mai slaba ca Rosenborg.. dar statistica meciurilor spune cu totul altceva.. Adversarul ? Nimeni altcineva decat Omonia Nicosia..

M-am bucurat , scapasem de echipe mult mult mai dificile. Ce avea sa se intample insa pot sa spun ca mi-a dat peste cap toata logica. Am dominat ambele manse de o maniera CATEGORICA , insa rezultatul a fost coplesitor.. dubla infrangere 2-3 acasa , 3-4 in deplasare.. am marcat des, insa apararea m-a dezamagit cumplit. Am trecut de la 4-2-3-1 ( tactica de baza ) , la 5-3-2 , la 4-4-2 , la 4-1-2-1-2 , la 4-1-2-2-1 , absolut toate tacticile pe care le pregatesc si pe care echipa le cunoaste.. Rezultatul ? Eficienta in fata portii , dezastru in aparare. Sincer , cu un fundas central de 204 cm si 101 kg , 18 heading , 18 strenght si 19 jumping, vi se pare normal sa marcheze atacantul advers cu capul 3 ( !!!!!!!! ) goluri cu capul in conditiile in care are 30 de cm si kg mai putin ? E cumplit.. In fine

Am trecut si peste asta si am spus ca voi face tot ce-mi sta in putinta in Europa League. Am dat peste VVV Venlo din Olanda , dubla victorie 2-1 acasa si 3-2 in deplasare ( ambele manse au fost la discretia mea , am avut posesie , ocazii , faze fixe , totul net in favoarea mea ). Insa de acum.. treaba avea sa devina dramatica...

M-am calificat in grupe.. o grupa usoara credeam la inceput. Aveam sa ma insel. Grupa K arata cam asa : Paok, Benfica, Young Boys, Farul..Am disputat pana acum 3 meciuri , dar rezultatele m-au dezamagit crunt , extrem de crunt ! Am pierdut lamentabil acasa cu Young Boys , 2-0.. fara sa contez efectiv , a urmat meciul cu Paok in deplasare , am condus 1-0 si parea ca norocul imi zambeste.. sanki , au intors meciul , 3-1 si am plecat cu moralul si mai zdruncinat.. dar ce avea sa se intample cu Benfica , mi-a pus capac. Infrangere 4-0 , 0 suturi , 0 cornere , 0 auturi , 0 lovituri libere , 31 % pase reusite , 8 % driblinguri si doar 81 km alergati per total de echipa ( media era de 95-100 ). Acum stau si ma intreb.. eu sunt de vina ? Sau pur si simplu tot ce-am realizat in cupele europene pana acum a fost un noroc chior si acum m-a izbit realitatea ?

Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sfatul tau , sa-l aplic si sa vad ce iese.. Problema este ca bugetul meu este limitat , am tot jucat cu jucatori imprumutati de prin campionatele mai tari , pe cei ce i-am putut lua cu eforturi financiare i-am luat , pe cei care nu i-am putut lua i-am pierdut.. presupun ca asta destabilizeaza oarecum echipa. E tare greu cu o echipa fara buget sa faci minuni , dar tactica ( daca este alesa corect ) te salveaza. Multumesc dasca inca odata pentru sfat.

Link to comment
Share on other sites

Am ales-o pe Barnet (media prediction:locul 24/Npower league2),sunt in 2016 in Premier League.Este de departe cea mai slaba echipa pe care a vazut-o Premier League de la infiintare si,cred, cea mai mare performanta pe care am realizat-o in toate fm-urile.In afara de Petrucci(venit liber de contract) ,pe care il joc constant de vreo trei ani,nu am jucatori cunoscuti ca wonderkids.La capitolul finante incep sa ma redresez cu banii din drepturile de televizare dupa ce nu am obtinut in 5 ani decat sume cel putin modeste din vanzarea de jucatori(cel mai banos transfer-Jamil Adam 3,5 mil.euro la Hearts). Nu am castigat decat Jonstone's Paint Trophy in 2013;niciun loc 1: primul sezon locul 3 calificant in Npower League1,sezonul2 locul 2 calificant in Campionship'sezonul3 locul 9,sezonul 4 locul 4 si baraj castigat cu Sheffield Wednesday (decimata de accidentari) dupa ce trecusem de Southampton in prima faza play-off.Recunosc ca nu eram pregatit pentru Premier League si nici nu prea imi dorem sa ajung asa devreme(un an sau doi de rodaj in Campionship ma puteau ajuta sa formez o echipa cat de cat competitiva pentru prima liga engleza.In prezent am 12 puncte in 12 partide si sunt pe locul 14.Tactici folosite: 4-3-3 atac( 4def-3mc-3st) si 5-3-2defensiva(3dc-2wg-3mc-2st).

Link to comment
Share on other sites

egea9f.jpg

Cred ca cea mai mare performanta facuta de mine vreodata in jocu asta(am castigat si trofee europene, dar cu echipa asta unde nu vine mai nimeni..). Am pierdut la Suceava 1-2, iar in retur am castigat cu 3-0 pe o atmosfera incredibilia :P, din 2 suturi pe poarta. M-am calificat in grupele EL. Poate acuma creste reputatia..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

90% generati

90% romani, franceazi, brazilieni.......

am cu al 2-lea manager romania de la inceput si joc cu toate nationalele de acolo U19, U20, U21 nationala mare

toti cei buni de la U19 ii iau la vaslui, acum am la nationala 5brazilieni de 24-25 ani generati, naturalizati

in ultimul mercato am vandu la Bayern, Real, Man Utd si am adus jucatori si cu 15mil

acum in vara imi fac stadion nou la Vaslui (Wesley Park)

post-5310-0-04258600-1352666323_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

90% generati

90% romani, franceazi, brazilieni.......

am cu al 2-lea manager romania de la inceput si joc cu toate nationalele de acolo U19, U20, U21 nationala mare

toti cei buni de la U19 ii iau la vaslui, acum am la nationala 5brazilieni de 24-25 ani generati, naturalizati

in ultimul mercato am vandu la Bayern, Real, Man Utd si am adus jucatori si cu 15mil

acum in vara imi fac stadion nou la Vaslui (Wesley Park)

Tare! Dupa 12 ani, tot Barca e pe primul loc in Europa(si probabil si in lume)!

Dar ce ai reusit tu la Vaslui ma uluieste! Cred ca ai tras cu ochiu' la wonderkizi si ai cumparat la greu! :))

Link to comment
Share on other sites

exact asta am facut de aici si rezutatele la nationala romaniei, tocmai am mai naturalizat 3 brazilieni generati dementiali, doi i-am dat la Juve si Bayern apoi.

si am reusit asta si datorita stafului

in momentul asta ii am pe: mutu secund, stefan radu, bogdan stancu, walter samuel, ariel ortega cristian zapata, henry antrenori si pe drogba plus niste scouteri de minim 18+18 brazilieni ce ma bombardeaza cu tineri

daca nu vroiam sa ii naturalizez pentru nationala ii rulam mai des dar asa pe cei mai importanti ii tin 5 ani

tocmai am administrat lui juve un 2-1 in liga in timp ce vorbeam cu voi .....

si dupa cum se vede in poza locurile 2,3 si 4 (man utd, chelsea si arsenal) sunt parrent club pt mine si cel putin in primii ani m-au ajutat ceu ceva jucatori .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy