Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm 2012 - Primele Informatii Oficiale


Mihai

Recommended Posts

Pentru cei care n-au avut ocazia sa-l citeasca, a aparut primul blog. Blog-ul prezinta imbunatatirile la sistemul de scouting.

http://community.sigames.com/forumdisplay.php/237-Football-Manager-Blogs

Trebuie sa recunosc insa ca aceasta versiune a FM mi se pare mult mai putin imbunatatita decat cele anterioare. Blog-ul despre scouting pare a fi un copy/paste al ultimilor ani incepand cu deja arhicunoscuta fraza despre "colaborarea intre SI si scouteri profesionisti".

Posibilitatea sa se poata adauga sau scoate campionate pe parcursul jocului ar fi trebuit sa fie acolo inca de acum 2-3 editii de cand jocul a inceput sa proceseze din ce in ce mai greu rezultatul meciurilor. Acest "feature" este mult mai putin interesant decat dynamic league reputation sau agentii introdusi acum un sezon si mi se pare o carpeala ieftina in lipsa altor idei din partea celor de la SI.

Din pacate nimic inca despre AI-ul tembel care face ca jocul sa fie o gluma in 3-4 sezoane.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

sincer nu vad mare diferenta, ma asteptam la mai multe optiuni

Mda era foarte interesant sa poti aranja jucatorii oricum vrei tu pe teren...sa fie la tactica ceva gen FIFA Manager 2008....era foarte interesant acel mod in care aranjai jucatorii pe teren in diferite situatii(atac,defensiva)in toate zonele terenului.

Link to comment
Share on other sites

Imi place faza cu atentionarea la jucatorii "bruised". Am patit asa la doi jucatori, i-am tinut in teren pentru ca am crezut ca nu e problema daca au doar plasture, insa dupa meci am vazut ca vor lipsi 3-4 saptamani...

acum serios, eu mi am facut o lista cu ceea ce cred eu ca ar trebui imbunatatit (fm 2011) ca sa o compar cu fm2012, chiar sunt curios sa vad in ce directie va evolua jocul

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

acum 2-3 editii de fm puneam in discutie o problema care inca persista.

atunci preluasem wolves in championship, ii scosesem din rahat si chiar ii adusem pana in play-off. mi-am dat demisia, am mai fost pe la vreo 2 echipe si am aplicat din nou la wolves care ajunsesera din nou in rahat, dar de data asta they laughed off.

atunci m-am consolat cu ideea ca nu castigasem nici un trofeu, adica ramasesem la aceeaci reputatia, iar jocul nu era capabil sa ia in calcul o situatie ca aceasta. ceea ce e destul de anormal si naspa cam nasol.

acelasi lucru vad ca se intampla si in fm11, dar de data a fost si mai nasol. am 4 sezoane in franta, 2 jumate cu lyon si restul cu echipe mici. incep cu lyonul castig 2 campionate la rand + inca 7 trofe cupe, supercupe etc printre care si 1 CL luat chiar in primul sezon cu lyon. a

sta era palmaresul meu, 2 campionate si 7 cupe, cand am facut split la salvare si mi-am dat demisia. de data cu trofee castigate si palmares cacalau in spate, fac acelasi lucru ca si acum 2-3 ani: incerc sa-mi gasesc alta echipa.

din nou, sunt refuzat de echipe mari si de mid table, ba chiar si de alea care se lupta la retrogradare gen brest, caen etc. trec vreo 2-3 luni, adica pana in etapa 30 si primesc in sfarsit oferta de la nancy. scot cel mai bun loc pe care-l puteam scoate, 7, si se incheie sezonul.

imi dau iar demisia, la inceputul noului sezon, miscari peste miscari, schimbari peste schimbari, aceeasi placa, absolut nimic nu ma ia, nici macar alea mici fara sanse, forever alone :cry: etc etc.

dupa mai bine de 2 luni, lyonul ramane fara antrenor, aplic, bineinteles laugh off. ma ia in sfarsit toulouse care se zbateau la retrogradare, vai de fundul lor, pe penultimul loc. nu mai spun si faptul ca psg care se batea pt titlu an de an, top3, cazusera pe 8 in ultimul sezon si nici n-au vrut sa auda de mine.

ca o sinteza: cum e posibil sa fiu refuzat cu palmaresul meu in spate? ar fi fost normal ca si alea din top5, om, psg, gdb, sa fie interesate de mine? ba mai mult, sunt refuzat de echipe de 2 lei ca caen, reims si le havre. daca facem o comparatie cu ce se intampla irl, villas boas, tanar, fara experienta dar cu trofee este de luat de chelsea, o echipa mult mai buna.

ar fi brilliant sa se introduca un sistem de masurare a reputatiei tale. de ex, in cazul meu, palmares excelent dupa 2 sezoane cu lyon, reputatie aproape maxima. preiau o echipa de top5 si nu reusesc sa iau campionatul sau vreo cupa europeana, reputatia imi scade. n-o sa ma mai angajeze una de top 5, ci una de mid-table. fac cu ea o figura frumoasa, reputatia mea creste la loc si ma ia iarasi o echipa de top5. daca iar esuez, reputatia imi scade si mai mult si n-o sa am sanse de angajare nici la mid table, ci doar la echipele de 10-20. and so on.

si acum intrebare pentru mihai: lucru asta nu se discuta la nivel inalt? e problema preistorica de acum si deranjanta, anormala etc. trebuie sa fi pus cineva problema asta candva.

chiar daca am jucat doar 4 sezoane tot anul, as mai avea ceva de povestit, dar asta altadata, dragii mosului.

Link to comment
Share on other sites

to legi,

la 2011 mai e si loyalty, poate ai renuntat prea usor la echipe, parerea mea asta ar fi motivul. dar ai dreptate, sistemul de reputatie ar trebui imbunatatit. chiar dak nu iei cupe, titluri, etc. ar trebui sa fii "punctat" daca tii echipa in top 3/5 de exemplu. in premier league de exemplu e foarte greu sa rupi gura targului sezon de sezon, si ca la sfarsitul carierei sa fii si u undeva in hall of fame e si mai greu

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

sistemul de reputatie al managerului uman functioneaza f bine.

de cacat e (poate) algoritmul care se aplica atunci cand o echipa isi angajeaza antrenor.

concluzii personale de la FM2009/2010:

- reputatia ta se schimba dupa fiecare meci disputat; AI-ul calculeaza cotele la pariuri pentru meciul ala si cel mai probabil scor in functie de echipele ce joaca, forma lor, reputatiile lor. daca scorul obtinut a depasit scorul cel mai probabil reputatia ta creste, daca e mai slab reputatia ta scade.

de ex. Petrolul-Dinamo, cel mai probabil scor este 0-1; daca antrenezi Dinamo si bati la 2 goluri reputatia ta creste, daca bati la 3 goluri creste si mai mult; bati la un gol nu se modifica, egal sau pierzi reputatia ta scade

- la calculul de mai sus conteaza si in ce competitie se joaca

- la castigarea unui trofeu (posibil si cand treci de grupele CL sau chestii asemnanatoare) mai castigi puncte la reputatie

- atunci cand dai apply la un club dar salariul tau e/era mult mai mare decat posibilitatile lor, te vor ignora; banuiesc ca SI vrea sa simuleze realitatea unde cluburile nu incearca sa aduca "nume" pentru ca nu au bani suficienti.

Legi, cam lung postul. e copy&paste de undeva ? :D 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy