Jump to content
Muttley

[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea 2.0

Recommended Posts

Update cu obiectivele carierei:

• Lot integral din Banat + Academie
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off - Sezon 2020-2021
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I
  • Participarea in Grupele CL

Bine ca nu a plecat gratis de la tine ca altfel faceai o Becaliana :D Nice job, inteleg ca ai gasit atacantul banatean care iti trebuia ? :)

9 hours ago, Raulic said:

Bine ca nu a plecat gratis de la tine ca altfel faceai o Becaliana :D Nice job, inteleg ca ai gasit atacantul banatean care iti trebuia ? :)

Ba mai mult, ne-am platit singuri 40% din suma, deci un ghiveci financiar romanesc. Cred ca da, am gasit atacantul, ba inca si mai mult. Vreau sa mergem all-in in perioada asta de transferuri :))

On ‎2‎/‎5‎/‎2019 at 9:43 PM, Muttley said:

Guess who's back?

Mihai-Razvan_-Inbox63bb8b2f880350bc.png

eu ti-am zis ca nu o sa faca mare performanta :)))

Cea mai agitata perioada de transferuri de cand am ajuns la Ripensia. Imediat dupa terminarea campionatului am dat un raid pe la jucatorii lui ACS Timisoara de unde am luat nu mai putin de 4: Contra - GK care a mai fost la noi, Mosoarca, Tobosaru si bomboana de pe tort Trip - un atacant foarte interesant. La capitolul plecari Stefan Dobre nu mai voia prelungirea si am inceput sa primesc oferte, pana la urma a ajuns cumva la Daco-Getica, care din liga a doua si-a permis sa plateasca 625k pe el, si mai ciudat fiind ca el a acceptat. Moment in care am decis sa eliminam din lot toti jucatorii non-baneteni: golgeterul Badauta a plecat gratis la U Cluj, Burdet la Dunarea Calarasi si Lemnaru la Botosani. Cu banii de pe Dobre am mai adus trei jucatori care sper sa devina foarte importanti: Jorza, Stupar si fiul ratacitor Dumiter. Sunt extrem de multumit, am cheltuit practic doar vreo 300k si avem un lot mult mai bun si competitiv acum.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historye839905f19f60916.png

Sezonul nu a inceput totusi foarte bine, pentru ca am pierdut Supercupa Romaniei contra triplei campioane CSU Craiova. Ne-am luat revansa in campionat si a fost prrimul meci dintr=o serie de trei consecutive castigate cu 1-0 care ne cocotasera pe locul I. Insa indata ce au inceput meciurile din tururile preliminare a Europa League nu am mai cunoscut victoria, pierzand la Sibiu si remiand cu Viitorul, Steaua si Chiajna. Ne-am luat revansa insa in Europa League, unde din postura de castigatoare a Cupei am jucat doar doua tururi, trecand intai de Molde iar apoi surprinzator de balaurul de la Zenit St. Petersburg, si astfel suntem in grupele Europa League.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturescb4ede7b64854197.png

Grupa noastra de Europa League nu e una deloc usoara in ciuda numelor care par accesibile - Dinamo Kiev, Braga si Augsburg. Dar de acum inainte o sa prioritizam meciurile din campionat, e foarte important sa mergem iar in play-off pentru continuitate, iar momentan suntem pe locul 6.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Competitions108ce6b7ffa37172.png

Liga-I_-Overview-Profile7f327285b100f771.png

Si inca o veste buna, desi aveam deja o investitie in lucru dupa calificarea in grupele EL am facut o cerere catre conducere pe care s-a grabit sa o aprobe, astfel ca au inceput si lucrarile la facilitatile de antrenament. In momentul de fata avem Average -Training si Youth Facilities, Youth Recruitment, precum si Adequate - Corporate facilities si Junior Coaching. Din lotul de 24 de jucatori al primei echipe avem doar 3 jucatori produsi de academie, dar speram ca numarul acestora sa creasca in sezoanele viitoare.

Mihai-Razvan_-Inbox00fbb4bc6fe457ea.png

Update cu obiectivele carierei:

• Lot integral din Banat + Academie - Vara 2021
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off - Sezon 2020-2021
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I
  • Participarea in Grupele CL