Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea 2.0


Muttley

Recommended Posts

Update cu obiectivele carierei:

  • Lot integral din Banat + Academie
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off - Sezon 2020-2021
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I
  • Participarea in Grupele CL
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
9 hours ago, Raulic said:

Bine ca nu a plecat gratis de la tine ca altfel faceai o Becaliana :D Nice job, inteleg ca ai gasit atacantul banatean care iti trebuia ? :)

 

Ba mai mult, ne-am platit singuri 40% din suma, deci un ghiveci financiar romanesc. Cred ca da, am gasit atacantul, ba inca si mai mult. Vreau sa mergem all-in in perioada asta de transferuri :))

Link to comment
Share on other sites

Cea mai agitata perioada de transferuri de cand am ajuns la Ripensia. Imediat dupa terminarea campionatului am dat un raid pe la jucatorii lui ACS Timisoara de unde am luat nu mai putin de 4: Contra - GK care a mai fost la noi, Mosoarca, Tobosaru si bomboana de pe tort Trip - un atacant foarte interesant. La capitolul plecari Stefan Dobre nu mai voia prelungirea si am inceput sa primesc oferte, pana la urma a ajuns cumva la Daco-Getica, care din liga a doua si-a permis sa plateasca 625k pe el, si mai ciudat fiind ca el a acceptat. Moment in care am decis sa eliminam din lot toti jucatorii non-baneteni: golgeterul Badauta a plecat gratis la U Cluj, Burdet la Dunarea Calarasi si Lemnaru la Botosani. Cu banii de pe Dobre am mai adus trei jucatori care sper sa devina foarte importanti: Jorza, Stupar si fiul ratacitor Dumiter. Sunt extrem de multumit, am cheltuit practic doar vreo 300k si avem un lot mult mai bun si competitiv acum.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historye839905f19f60916.png

Sezonul nu a inceput totusi foarte bine, pentru ca am pierdut Supercupa Romaniei contra triplei campioane CSU Craiova. Ne-am luat revansa in campionat si a fost prrimul meci dintr=o serie de trei consecutive castigate cu 1-0 care ne cocotasera pe locul I. Insa indata ce au inceput meciurile din tururile preliminare a Europa League nu am mai cunoscut victoria, pierzand la Sibiu si remiand cu Viitorul, Steaua si Chiajna. Ne-am luat revansa insa in Europa League, unde din postura de castigatoare a Cupei am jucat doar doua tururi, trecand intai de Molde iar apoi surprinzator de balaurul de la Zenit St. Petersburg, si astfel suntem in grupele Europa League.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturescb4ede7b64854197.png

Grupa noastra de Europa League nu e una deloc usoara in ciuda numelor care par accesibile - Dinamo Kiev, Braga si Augsburg. Dar de acum inainte o sa prioritizam meciurile din campionat, e foarte important sa mergem iar in play-off pentru continuitate, iar momentan suntem pe locul 6.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Competitions108ce6b7ffa37172.png

Liga-I_-Overview-Profile7f327285b100f771.png

Si inca o veste buna, desi aveam deja o investitie in lucru dupa calificarea in grupele EL am facut o cerere catre conducere pe care s-a grabit sa o aprobe, astfel ca au inceput si lucrarile la facilitatile de antrenament. In momentul de fata avem Average -Training si Youth Facilities, Youth Recruitment, precum si Adequate - Corporate facilities si Junior Coaching. Din lotul de 24 de jucatori al primei echipe avem doar 3 jucatori produsi de academie, dar speram ca numarul acestora sa creasca in sezoanele viitoare.

Mihai-Razvan_-Inbox00fbb4bc6fe457ea.png

Update cu obiectivele carierei:

  • Lot integral din Banat + Academie - Vara 2021
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off - Sezon 2020-2021
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I
  • Participarea in Grupele CL
Link to comment
Share on other sites

Grupele Europa League se dovedesc o palarie prea mare pentru noi: infrangeri clare cu Augsburg si Kiev, un egal amarat cu Braga si deja ne-am luat gandul de la orice calificare. Nici in campionat nu am mers prea grozav, doar o victorie cu Chindia si in rest trei egaluri (CFR, Astra si Dinamo) si o infrangere la Craiova. Asta inseamna ca momentan suntem pe locul 7, in afara play-offului dar avem un meci mai putin si distanta nu este asa de mare. In schimb, am trecut de doua turir in Cupa Romaniei dupa victorii cu Dinamo si Calarasiul.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesd8a94b2617acb07f.png

Liga-I_-Overview-Profile21e1780d7e305fa4.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andreims said:

Unde joci meciurile de acasa din EL? Scuze daca mi-a scapat de la vreun post anterior

Toate meciurile (campionat, cupa si europene) le jucam pe Dan Paltinisanu. Irl au renuntat din toamna sa joace acolo, dar cred ca a ramas in joc.

Link to comment
Share on other sites

Din momentul in care ne-am dat seama ca nu avem inca valoare europeana ne-am concentrat mai mult pe competitia interna si rezultatele s-au vazut. Desi in ultimele 3 meciuri din Europa League am mai scos doar un egal cu Braga, in campionat in lunile Noiembrie si Decembrie am fost neinvinsi, fapt ce ne-a permis sa urcam pana pe locul 4 si sa fim pe o pozitie foarte buna pentru calificarea in play-off.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesbd6f3557ee2e34cb.png

Liga-I_-Overview-Profile722a2a8a8b698254.png

Conducerea a fost destul de multumita pentru a imi oferi un nou contract, de o valoare totusi discutabila - nu e mare lucru sa castigi 1000 de Euro pe luna, dar deocamdata cam asta e valorea mea in ochii conducerii :)). Poate la anul o sa fie mai bine.

Mihai-Razvan_-Inbox3a45ab9675ad4aa2.png

Link to comment
Share on other sites

Nu s-au produs veniri sau plecari importante in aceasta perioada de iarna, iar in ultimele cinci meciuri am avut un parcurs echilibrat cu 2 victorii, 2 egaluri si 1 infrangere, care ne-au permis sa intram in play-off de pe locul al 5-lea. Din pacate nu ne vom putea apara trofeul in Cupa Romaniei fiind eliminati in sferturi de catre CSU Craiova, care este si lider detasat al clasamentului.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures338bcb8ae8de173c.png

Liga-I_-Overview-Profilef4ce76285ac91afa.png

S-au terminat si lucrarile de upgrade astfel ca din aceasta vara sa speram ca se vor vedea rezultatele in intake.

Mihai-Razvan_-Inboxfce8a694599050f7.png

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ritza_ said:

Pui te rog un print cu Zaniolo? Știe cineva ce ca/pa are la început?

Mersi mult, scuze de off-topic!

Bafta !

Mare greseala a facut Inter ca l-a dat pe Zaniolo :D, dar si Monchi a avut ochi sa-l ia. Sincer acuma nu regret ca l-am dat pe Nainggolan. ROMA SIAMO NOI !

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, ritza_ said:

Pui te rog un print cu Zaniolo? Știe cineva ce ca/pa are la început?

Am inceput doar cu Romania incarcata si DB small, deci nu imi apare niciun Zaniolo mie :)

8 hours ago, Raulic said:

Felicitari pentru prezenta in Europa League. Cred ca e greu sa faci treaba doar cu banateni ...
Crezi ca ai sanse sa tragi sus in campionat ? :) Cate echipe trimite Romania in preliminariile CL ?

E destul de greu, de aceea din vara viitoare am incarcat si primele ligi din Serbia si Ungaria, asta sper sa creasca un pic fondul de jucatori banateni. Cu toate astea, ne descurcam surprinzator de bine, fiind neinvinsi la jumatatea play-offului, asa ca avem sanse sa tragem sus de de tot la Campionat. Anul acesta avem 2 echipe in preliminariile CL asa se elibereaza inca un loc de EL mai jos in clasament pentru noi :)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Octavian said:

Mare greseala a facut Inter ca l-a dat pe Zaniolo :D, dar si Monchi a avut ochi sa-l ia. Sincer acuma nu regret ca l-am dat pe Nainggolan. ROMA SIAMO NOI !

Clar.....știi că la.pachet cu el, trebuia sa vina Ionuț Radu, oricum citeam că vor să forțeze sa îl luăm în vara.....pui tu o poza cu profilul lui Zaniolo din cariera ta?

Scuze Muttley de off-topic !

Credeam că ai încărcat mai multe ligi....

Link to comment
Share on other sites

Sa termini play-offul neinvins si totusi sa nu castigi titlul. Asta da realizare. Si poate avea doua cauze. Una ar putea sa fie faptul ca din 10 meciuri doar 3 au fost victorii, iar restul de 7 egaluri deloc spectaculoase (patru de 0-0 si trei de 1-1). Nu am schimbat nimic din tactica dar probabil ca echilibrul intre echipe aici a fost mult mai pregnant. Iar a doua cauza este ca avem ghinionul sa fim contemporani cu un CSU Craiova in mare forma, care a castigat al patrulea (P-A-T-R-U-! cum ar zice Robu) titlu de campiona la rand. Terminan pe 2 si mergem fara mari sperante si entuziasm in preliminariile Champions League unde o sa dam peste alte locuri 2 sau 3 din campionate mult mai bune decat al nostru.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures88a4209430b330bb.png

Liga-I_-Overview-Profile8dc0addabdecb08b.png

Sezonul asta a fost dus in spate de defensiva - dovada ca cel mai bun jucator a fost fundasul Apro, dar si ca ceilalti jucatori cu medie peste 7 acest sezon au fost cei din toata linia de fund titulara + portarul Contra. Se pare ca Dumiter nu poate sa ii ia fata lui Trip in atac asa ca l-am jucat mai ales pe dreapta, iar in mijlocul terenului avem un parteneriat foarte interesant intre Stupar si Jorza. In privinta lotului sezonul viitor se poate sa apara schimbari destul de importante, pentru ca am activat din vara ligile din Serbia si Ungaria, si mai mult ca sigur o sa gasim pe acolo ceva jucatori interesanti din Banat pe care sa ii aducem la Ripensia atunci cand jucatorii romani devin prea pretentiosi sau prea scumpi.

Mihai-Razvan_-Inboxaceafb9aaa3833ac.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players2c59b9201f995a03.png

Si inca doua vesti bune in privinta facilitatilor nooastre - imbunatatiri si a retelei de scouting si a dezvoltarii juniorilor. Crestem incet dar sigur, iar singurul lucru care ma ingriojoreaza este ca in ciuda performantelor noastre foarte bune (totusi sa joci Europa League la Timisoara cred ca e ceva demn de urmarit), nu prea reusim sa aducem spectatorii la stadion. 

Mihai-Razvan_-Inbox-2f7a6b69426764a49.png

Mihai-Razvan_-Inbox-3bac739eb749094ab.png

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

7 egaluri 😳.

Cu puțin noroc reușești să te califici câteva runde mai departe în Europa ca să primești bani pentru un atac mai bun. Nu zic neapărat să-l schimbi pe Trip, pare băiat bun săracu, dar parcă merită și el un coleg care să mai mărească golaverajul ala combinat de 12+ :D

În orice caz, foarte bună performanță 👍.

Link to comment
Share on other sites

On ‎2‎/‎22‎/‎2019 at 7:08 AM, ritza_ said:

Clar.....știi că la.pachet cu el, trebuia sa vina Ionuț Radu, oricum citeam că vor să forțeze sa îl luăm în vara.....pui tu o poza cu profilul lui Zaniolo din cariera ta?

Scuze Muttley de off-topic !

Credeam că ai încărcat mai multe ligi....

@ritza_ Cititem ca Monchi i-a vrut pe Santon si Radu, dar Inter a zis ca nu-l da pe Radu, si asa s-a ajuns la Zaniolo.O sa pun o poza cu el din cariera mea.

Scuze de off-topic Muttley

Link to comment
Share on other sites

Activitate intensa de transferuri in aceasta vara, asta pentru ca am incarcat siligile din Ungaria si Serbia si am descoperit o gramada de jucatori noi din Banat. Nu mai putin de opt astfel de straini se alaturi echipei noastre, alaturi de unii romani mai mult sau mai putini cunoscuti - Tieranu revine de la Astra, Stahl vine de la Botosani, Casap de la Viitorul si Ovidiu Popescu pus pe liber de Steaua. O parte din bani au venit si din vanzarea lui Stupar la Inter - eu nu am vrut dar conducerea a zis ca e o afacere prea buna sa o refuzam. Tot la capitolul plecari, o serie de tineri imprumutati in L2 si L3 pentru a prinde meciuri, si jucatori care desi ne-au folosit in trecut nu mai aveau nicio sansa sa prinda echipa - Popovici, Golda, Taub sau Bocsan.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historye82774b62013ee92.png

Mihai-Razvan_-Inbox-293b631468a51c29b.png

Am reusit sa impingem meciul cu CSU Craiova pana la penaltiuri, si asa am castigat primul trofeu al sezonului - SuperCupa Romaniei. In preliminariile Champions League am reusit cum va sa trecem de Salzburg dar apoi am pierdut dramatic acasa cu Anderlecht dupa victorii in oglinda cu 1-0. Teoretic trebuia sa intram in ultimul tur preliminar al Europa League (pentru ca nu am fost eliminati din play-off, mai era un tur), dar cumva am ajuns direct in grupele EL unde am dat peste Espanyol, Olympiacos si Wolfsburg. In campionat am continuat seria egalurilor si parcursul nostru arata - 3 victorii si 5 egaluri, momentan ocupand locul 5. E adevarat ca am avut si un program ciudatel cu trei meciuri in deplasare urmate de trei meciuri acasa.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures33789feafe204f26.png

Liga-I_-Overview-Profile88967d77ca5d6145.png

Mihai-Razvan_-Inbox-3c651d8c0d99049c0.png

Si in ciuda faptului ca am jucat in preliminariile Champions League cu Salzburg si Anderlecht - iata cu cine bate noi recordul de asistenta al echipei, cu nou ppromovata ACS Poli! E un pic ciudat, dar pe de alta parte ma bucur ca a vandut peste 2000 de abonamente anul acesta, deci asistenta noastra o sa fie sigur mai mare.

Mihai-Razvan_-Inboxf0e3eae36e5014d8.png

Link to comment
Share on other sites

Ce meciuri a facut Dumiter cu Salzburg. E normal faptul ca ai ajuns direct in grupele EL dupa ce ai fost eliminat din turul 3 UCL, asa e de vreo doi ani cred si IRL. Pe ruta non-campioanelor adica, pe ruta campionilor a ramas la fel, trebuie sa ajungi in play-offul UCL ca sa fii sigur de prezenta in grupele EL

Link to comment
Share on other sites

Un program super-aglomerat in Septembrie si Octombrie, cu nu mai putin de 16 meciuri, si cred ca totul se datoreaza WC Qatar 2022 care vine in curand. In Europa League am luat 4 puncte din 4 meciuri, ceea ce e destul de ok avand in vedere ca 3 dintre acestea au fost in deplasare. Mai avem doua meciuri acasa cu Espanyol si Wolfsburg, si chiar daca pastram sanse matematice de calificare nu imi fac prea mari sperante. In campionat am pierdut cu CSU si Steaua si ne aflam pe locul 5, dar datorita programului ciudatel si a meciurilor Europene e un pic de haos, pentru ca noi avem 19 meciuri jucate ca si CFR si CSU, iar Dinamo are 20, Steaua 21. Oricum se pare ca primele 5 s-au desprins usor, urmand ca pentru ultimul loc sa lupte de la Viitorul pana la Astra mai multe formatii.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures8a4fd040555fbe2b.png

Liga-I_-Overview-Profilec0ebc8d1e8ab01c2.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profilea9d7a5b85d675cb1.png

Si inca o veste buna - lucrari de constructie terminate la facilitatile de antrenament. Asta inseamna ca acum suntem la stadiul good pentru facilitati de antrenament si juniori, adequate junior coaching si average youth recruitment. Mai e loc de crestere aici, si sper ca cu banii ce vin din Europa sa mai investim. Pe de alta parte, in curand o sa avem alegeri si n-am idee cu ce chairman ne procopsim pe cap. Tempo Ripi!

Mihai-Razvan_-Inboxccba0bf59940cb21.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Information63ae3e529f3307c5.png

Link to comment
Share on other sites

S-a terminat anul repede pentru ca am mai avut un singur meci, o infrangere acasa cu Espanyol in urma careia nu mai avem nicio sansa de calificare in Europa League. La campionatul mondial Romania a trecut la golaveraj din grupa dar s-a oprit in optimi in fata Nigeriei. Titlul a mers la brazilieni dupa o finala cu Spania. Din ianuarie ne intoarce la treaba in liga noastra nationala. 

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesc57071840bf42a90.png

World-Cup_-Overview-Stagesf9e75073b66366a9.png

World-Cup_-Overview-Profile4270ea9be8912223.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy