Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea 2.0


Muttley

Recommended Posts

52 minutes ago, Octavian said:

E bug de afisare. Jocul considera ca Astra fiind pe 3 este deja calificata, indifferent de finala cupei. Daca Astra ramane pe 3, si tu castigi cupa, CFR iese din Europa.

Gaz Metan este in insolventa si n-are drept de joc in Europa, din aceasta cauza n-a avut drept de joc.

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Buuuuune rezultatele din play-out, pana la urma n-ai apucat sa ai mari emotii cu privire la retrogradare.

 

O chestie: o buna parte din Banat e in Serbia care e tara non-UE, parca in Liga 1 ai voie sa ai maxim 3 jucatori din astia. Nu te incurca putin asta? Ma refer pe viitor, ca momentan banuiesc ca nu e cazul

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Andreims said:

O chestie: o buna parte din Banat e in Serbia care e tara non-UE, parca in Liga 1 ai voie sa ai maxim 3 jucatori din astia. Nu te incurca putin asta? Ma refer pe viitor, ca momentan banuiesc ca nu e cazul

Stiam asta, sper ca pana ajung eu sa pot lua jucatori din Serbia sa intre si ei in UE, deocamdata oricum nu vad pe shortlistul meu cu localitati din Banat (si le am si pe cele sarbesti) decat 2 jucatori sarbi. Om trai si om vedea :)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Muttley said:

Stiam asta, sper ca pana ajung eu sa pot lua jucatori din Serbia sa intre si ei in UE, deocamdata oricum nu vad pe shortlistul meu cu localitati din Banat (si le am si pe cele sarbesti) decat 2 jucatori sarbi. Om trai si om vedea :)

Se poate ca țările să intre pe parcursul jocului în UE?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
7 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Turcia nu intră?

Nu am jucat mai mult de 3 sezoane pe nici o cariera in fm19. Si in cele 3 sezoane au intrat in UE doar Serbia, Bosnia si Muntenegru. Probabil sunt niste setari predefinite facute de SI legat de treaba asta asa cum e si cu BREXIT-ul

Link to comment
Share on other sites

E adevarat ca nu am mai fost asa concentrati in ultima parte a sezonului, ba chiar am rotit jucatorii foarte mult cu un singur obiectiv - finala cupei cu Astra. Drept urmare nu sunt de mirare infrangerile din aceasta luna, dar pana la urma ne-a iesit. Am castigat Cupa Romaniei dupa o finala cu Astra in care am beneficiat aproape o ora de om in plus, si ne-am linistit cand a doua zi am primit in inbox vestea ca ne-am calificat pentru Europa League. Nu vad insa nicio combinatie posibila prin care din runda a doua de calificare sa ajungem in grupe, dar ar fi ok sa adunam macar ceva bani din competitie. De altfel cei 200k veniti dupa finala cupei ne-au saltat bugetul simtitor.

Cu toate sincopele si cele 3 infrangeri din ultima parte am terminat play-out-ul pe locul 3, dar nu am fost niciodata in pericol de retrogradare (acolo unde merg Dunarea Calarasi si U Cluj, iar Chiajna la baraj). In playoff cumva toate cele 3 meciuri din ultima etapa s-au terminat la egalitate, astfel ca pentru al doilea an la rand CSU Craiova castiga campionatul. Ne insotesc in Europa League Steaua si Astra, in timp ce CFR Cluj, desi termina pe 4 cu acelasi nr de puncte ca si campioana e afara din Europa.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesc18f1d3ef11c0735.png

Liga-I_-Overview-Profile-2d41ece8a4bffca3e.png

Liga-I_-Overview-Profile14d477fece8526d0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Update cu obiectivele carierei:

  • Lot integral din Banat + Academie
  • O realizare notabila pana la centenarul clubului - Cupa Romaniei 2020
  • Promovarea in Liga I - Vara 2019
  • Calificarea in play-off
  • Calificarea in Europa - Vara 2020
  • Castigarea Cupei Romaniei - Cupa Romaniei 2020
  • Castigarea Ligii I
  • Participarea in Grupele CL
Link to comment
Share on other sites

Din primul 11 al sezonului trecut doar Petrila e pierdut, se intoarce la CFR Cluj (desi o sa incercam sa il luam si in noul sezon). Si Mihaita Lemnaru face ceva nazuri ca ar vrea un contract mai mare dar deocamdata nu avem motive de ingrijorare. Prioritare ar fi un nou fundas dreapta si eventual inca un atacant, dar o sa vedem ce ne ofera piata de transferuri.

Mihai-Razvan_-Inbox1bcb8e16fa843184.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players69396174a0385d51.png

Link to comment
Share on other sites

Nu a fost din nou o perioada spectaculoasa de transferuri in aceasta vara: Motreanu si Git au venit pentru postul de fundas dreapta, Bocsan si Tieranu imprumut ca rotatii pentru fundasii centrali, iar Petrila continua cu noi imprumut ca AML. La capitolul plecari destul de multi jucatori dar nu au adus cine stie ce venituri la club. Din pacate nu am reusit sa aducem un atacant mai bun decat ce avem la echipa, inclusiv imprumuturile lui Chera sau Dumiter esuand.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-History34f1c4a9a4918898.png

Un debut de sezon cu bune si cu rele. Am inceput cu castigarea Supercupei cu CSU Craiova dupa un meci norocos care a mers pana la penaltiuri. Apoi cand am vazut ca ne-a iesit Celtic in cale in Europa League credeam ca nu avem nicio sansa, dar dupa un meci retur superb castigat cu 2-0 am trecut de ei. A urmat Karpaty Lvov o formatie mult mai usoara pe care am depasit-o usor, iar cand inaintea grupele tragerea la sorti ne-a adus pe Rapid Vienna chiar credeam ca avem o sansa. Ne-au scos totusi fotbalul din cap cu general 0-5 si ratam intrarea in grupe. Era normal ca in aceasta perioada sa schiopatam si in campionat, astfel ca dupa 7 etape suntem abia pe locul 10.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures6b1916dd6109b1d7.png

Liga-I_-Overview-Profile900b2f4fad7292d7.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Felicitari pentru performante si pentru trofeu :D Mi-a facut placere sa recuperez pe aici cu cariera ta :) 

Primul sezon in Liga 1 e destul de greu pentru ca nu ai bani :) Si apoi ulterior trebuie sa recuperezi din datorii ... 

Ce jucatori din afara Banatului mai ai prin lot ? :D

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Raulic said:

Ce jucatori din afara Banatului mai ai prin lot ? :D

Au mai ramas vreo patru (din memorie), toti oameni foarte importanti deocamdata: Stefan Dobre (GK), Alin Burdet (DC), Mihaita Lemnaru (MC) si Catalin Badauta (ST).

Sper ca macar la iarna sau cel mai tarziu in vara viitoare sa primim un buget de transferuri, desi cel putin la Dobre si Lemnaru nu as renunta inca. Cu finantele suntem acum 900k pe plus dupa meciurile europene.

Link to comment
Share on other sites

Daca am scapat de presiunea meciurilor europene am inceput sa ne revenim si in competitia interna, in septembrie si octombrie pierzand doar o singura data, in deplasare la campioana CSU Craiova. In rest victorii si egaluri care ne-au urcat pana pe 7 in clasament, si este o lupta stransa pentru calificarea in playoff. Probabil de abia la pauza de iarna ne vom da seama daca avem sanse sa ajungem acolo sau nu. Cu noroc si la tragerile la sorti unde am intalnit doua formatii de ligi inferioare am reusit sa ne calificam si in Cupa Romaniei mai departe. O mentiune speciala pentru Catalin Badauta, atacantul de care nu eram deloc nemultumit si cautam disperat sa il ilocuiesc, si care in aceasta perioada a marcat 6 goluri din cele 11 ale noastre.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures0af921f3f403bc9e.png

Liga-I_-Overview-Profilecd003dc56ae2f2a3.png

Link to comment
Share on other sites

Am continuat parcursul excelent pana la finalul anului, chiar daca am intalnit in meciuri succesive Steaua si Dinamo. Astfel ca intram in vacanta de iarna pe locul 5, insa sunt doar 2 puncte avans pana la CFR si avem un program destul de dificil in ultimele 5 etape. Nu asteptam miscari pe piata transferurilor in aceasta iarna, asa ca ar trebui sa trecem repede peste ea.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures721145405141f551.png

Liga-I_-Overview-Profile52d6f9d79c75dcb8.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Axyon gaming 007 said:

Hai că sezonul acesta intri în play-off zic eu și cred că o să fi în top 4 ca să te califici în Europa. Chiar, câte echipe se califică în UCL? Cred că am mai pus această întrebare.

1 echipa (campiona) in CL, locurile 2, 3 si castigatoarea cupei in EL. Sincer nu prea avem fata de podium ca sa speram la o noua calificare in competiile europene.

 

Link to comment
Share on other sites

In primul rand ne-am calificat in play-off, reusind sa facem asta neinvinsi in ultimele 5 meciuri. In ciuda parcursului destul de bun, nu prea avem multe victorii cu formatiile calificate alaturi de noi, asa ca nu stiu daca o sa reusim sa ne pastram locul 4 pe care il ocupam in acest moment. Insa in acelasi timp dupa un derby Timisoarean cu ACS din liga a doua ne-am calificat si in semifinalele cupei, asa ca pot veni si de acolo lucruri bune. Dupa cum asteptam, niciun transfer in perioada de iarna.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesf65315bcdf829eb1.png

Liga-I_-Overview-Profile49314d5dc9bc80dc.png

Link to comment
Share on other sites

Nu prea am rupt norii in play-off, si realist vorbind nici nu prea aveam cum. Incheiem cu parcurs negativ: 3 victorii, 2 egaluri, 5 infrangeri, dar eu sunt foarte multumit de cum ne-am prezentat la prima noastra participare. Mai mult, dupa o semifinala cu CFR Cluj si o finala cu deja retrogradata Voluntari am reusit sa castigam din nou Cupa Romaniei si ca atare ne-am calificat iar in Europa desi am terminat pe 5. Pentru al treilea an la rand CSU Craiova ia campionatul dovedind ca a manageriat bine participarea in grupele Champions league de anul acesta. Mai merg in Europa League cu noi Dinamo si Steaua.

AFC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures1c9a0217b8d73220.png

Liga-I_-Overview-Profile84725afdbdeec628.png

Parcursul foarte bun ne-a adus la finalul campionatului un buget de transferuri consistent, astfel ca o sa incerc sa scap de toti jucatorii care nu sunt din Banat sau academie, chiar daca sunt destul de importanti pentru noi - portarul Dobre e constant la nationala U19, Lemnaru domina mijlocul terenului iar Badauta a iesit din nou golgeterul nostru. E clar ca sunt jucatori destul de importanti, dar nah, restrictiile sunt restrictii. Sper doar sa si incasam niste sume ok pentru ei, si nu sa fim nevoiti sa ii aruncam pe bani de alune. Deja am inceput demersurile pentru inca un sezon de imprumut pentru Tieranu si Petrila, sper ca formatiile lor sa fie de acord. Am mai avea nevoie de un AMR, acolo unde Popovici a ajuns la o stea jumate, dar nu sunt chiar super ingrijorat, pentru ca in ciuda ratingului prost joaca foarte bine.

Mihai-Razvan_-Inbox-28958243a8c7ca8c3.png

AFC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players75898cf9a61a987e.png

Si doua vesti bune in final - Romania a ajuns pe 12 in clasamentul coeficientilor (deci de la anul avem 5 formatii in cupele europe, oricat de nerealist ar suna asta irl) si avem parte de primul upgrade al facilitatilor de cand sunt aici. Mi se pare un pic exagerat sa coste 1.8 milioane un upgrade pentru facilitatile de academiei, dar nah, asta e, poate vom produce juniori mai buni datorita acestui lucru.

Mihai-Razvan_-Inbox-2e8d4cacc95b8229c.png

Mihai-Razvan_-Inbox07dacc98f057f122.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy