Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[IT] [BARI] DRUMUL SPRE SERIE A SI GLORIE


Neoh

Recommended Posts

Nici nu stiu cum sa incep asa ca o spun direct. De cateva managere ma gandesc sa incep din Serie D si mereu am inceput alte serii. A venit momentul sa antrenez si in Italia. Norocoasa a fost Bari si am ramas frumos surprins de ce echipa buna am gasit. Cand am decis sa fac acel poll nu vazusem echipele si am vrut sa iau o echipa ce a mai fost in Serie A. Cel mai bun palmares il avea Bari, eu am preferat Como, dar daca asa a iesit pollul, foarte bine. Nu regret ca a iesit asa.

Despre echipa nu am ce sa zic avand in vedere ca toti jucatorii sunt noi. Un singur jucator in varsta mai era la echipa si vreo 5 tineri. In rest sunt jucatori noi. Multi imprumutati. Avand in vedere ca regula in liga 4 trebuie sa ai 4 tineri sub 20, trei sub 19 si unul sub 18 in primul 11, jumatate din echipa mea este formata din tineri.

Eu efectiv am transferat doar 3 jucatori, 2 fundasi dreapta tineri si unul stanga. Doar ce aveam nevoie. Stefan Popescu are 25 ani, e fundas stanga, e venit de la Salernitana si a mai jucat la Astra. Are echipe bune in cv. A mai jucat la Modena in Serie B,  Ajaccio, Ternana. La Roma, Cesena, Cagliari si Marseille nu a jucat niciun meci.

5yMuBY9.png

Am avut o perioada de pregatire extrem de intensa cu meciuri extrem de tari dupa cum vedeti mai jos. Avand in vedere ca absolut toti jucatorii sunt noi, rezultatele sunt extrem de bune. Nu m-am asteptat sa am niste amicale asa tari, dar inceputul de campionat este pe masura pregatirii. :)

80OtXLD.png

 

Link to comment
Share on other sites

Au cam inceput sa se planga unii jucatori mai in varsta ca nu sunt folositi si pe buna dreptate, dar avand in vedere ca sunt nevoit sa folosesc multi tineri, n-am ce sa fac. Ce pot face ? Sa incerc sa tot rotesc echipa ca sa-i tin multumiti pe toti sau sa vand unii dintre ei ? Mie nu-mi prea place sa tot rotesc jucatorii daca joaca bine, dar nici nu as vrea sa vand unii jucatori si la sfarsitul sezonului sa mi se retraga jumatate de echipa si sa raman descoperit (am 6 jucatori peste 30 de ani). Care credeti ca e ideea cea mai buna ?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Oai cate amicale ai jucat 😁

Hmm, atmosfera din vestiar mi se pare destul de importanta. Cu siguranta ar trebui sa te intelegi cu cei care au influenta in vestiar ... fie sa joace, fie sa plece, astfel nu o sa mearga jocul echipei.

 

Link to comment
Share on other sites

Da, si le-am jucat eu pentru ca am vrut sa ma invat cu jocul. Doar cei tineri nu sunt influenti in echipa si de aia imi e destul de greu sa ma decid pe cine sa vand sau daca sa vand pe cineva. Toti sunt buni, mai ales aia peste 30 si ma gandesc ca la sfarsitul sezonului se vor retrage toti si raman cu ceilalti putin mai tineri si cu cei de sub 20 pe care ii rodez acum. Am castigat toate meciurile pana acum fiind de departe cea mai buna echipa din campionat. Ma gandesc ca daca vand din aia sub 30 si la sfarsitul seonului mi se mai retrag cativa o sa fie destul de dificil sa-mi fac o echipa competitiva pentru serie c. Oricum, mersi de sfaturi si sper sa iasa totul bine. Inceputul e promitator.

Multumesc de informatii, voi frunzari acea pagina.

Link to comment
Share on other sites

La mijlocul campionatului suntem in grafic. Avem cea mai buna echipa din campionat si din cate imi dau seama, este echipa de Serie B, poate nu de promovare, dar de mijlocul clasamentului cu siguranta.  Avem o medie a spectatorilor destul de buna la meciurile de acasa, totusi e un stadion de 58.000 de locuri. Cu siguranta voi promova fara probleme si sper si fara vreo infrangere. Din pacate va trebui sa vand cativa jucatori cu experienta pentru ca apar din ce in ce mai multe nemultumiri in randul lor din cauza ca nu joaca. Nu am inteles de ce ai aduce atatia jucatori peste 20 de ani daca tu esti nevoit sa folosesti 4 jucatori sub 20 in primul 11. Am 14 jucatori peste 23 de ani dintre care 6 peste 30, cel mai in varsta fiind de 39, dar se tine bine.

T1nWbfl.png

LDLWa0T.png

O sa va arat cel mai bun marcator al meu si cel pe care il consider cel mai bun jucator al meu. La ambii deja am oferte. Sa speram ca vor ramane la noi.

Simone Simeri, 21 de goluri in 17 meciuri.

wwRxeyk.png

Mauro Borelli, 11 goluri si 9 asisturi in 17 meciuri.

VOb5kNr.png

Link to comment
Share on other sites

Un mic update cu 7 etape inainte de final. Am castigat campionatul cum era de asteptat, rezultatele le voi pune la finalul campionatului. Si pentru ca am castigat asa devreme campionatul am primit o surpriza din partea conducerii. j82dGxM.png Avand in vedere ca trebuia sa vand cativa jucatori, mi-au plecat doi printre care si Borelli, dar macar am facut o afacere buna si am si 30% dintr-un viitor transfer. Plus ca aproape toti banii au intrat la transferuri si sezonul viitor voi avea ceva bani pentru achizitii. 3TFyqly.png Am prelungit si contractele la cativa jucatori de baza plus cativa tineri de perspectiva. O sa fie o vara interesanta avand in vedere ca s-ar putea sa se retraga cativa jucatori plus ca vor pleca cei imprumutati.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat primul sezon fara nicio infrangere. Singurul egal a fost cu Gela. Singurele echipe care mi-au pus cu adevarat probleme au fost Gela si Messina.

GPFwGva.png

Asta e echipa cu care am jucat aproape meci de meci. Mai sunt cei doi care au plecat care erau titulari si inca vreo 3 tineri care nu se vad aici dar au jucat putin. Accidentari nu prea am avut ceea ce m-a ajutat destul de mult. Ca sa-i raspund lui Raulic, am tinut de bani, chiar am facut oferta lui Piovanello de 300k si Padova a acceptat, sper sa ramana la noi. Sunt prelungiti aproape toti jucatorii si deja am gasit inlocuitori si pentru Marfella care nu vrea sa ramana si se intoarce la Napoli si Sparandeo care revine la Benevento. Vom vedea ce va fi dupa perioada de vara. Urmatorul update va fi dupa amicalurile din vara. :)

e9HQHVZ.png

Link to comment
Share on other sites

Mersi. Am avut echipa de Serie B ca si valoare si rezultatele s-au vazut. Majoritatea echipelor jucau cu foarte multi jucatori tineri, eu doar cu cei 4 cu care eram nevoit sa joc.

Am uitat sa pun restul de rezultate. Le-am pus mai jos.

foEYSho.png

Link to comment
Share on other sites

Ba da. Au fost retrogradati sezonul trecut din Serie B in Serie D cred ca pe motive financiare. Absolut toti jucatorii au fost noi, deci buget aveau. N-au reusit sa-i tina pe caia pe care ii aveau si au adus altii. Si nu cred ca au fost asa ieftini. De aia am zis ca echipa e de Serie B.

utCxR5A.png

Link to comment
Share on other sites

Patron la Bari in realitate e fiul lui De Laurentis, patronul lui Napoli, după ce i a retrogradat, a fost ceva licitație și a cumpărat el echipa.

Au fost probleme cu fanii lui Napoli ce nu le a convenit că a mai luat o echipa.

Obiectivul e clar, au spus că în 2 sezoane Serie B, și apoi în alte 2 sezoane direct in Serie A.

In mod normal, pe parcurs, ar trebui sa ai parte de forță financiara.....cred că cei din staff sunt destul de oki, nu?

A declarat în vara că ptr jucătorii aduși s a sfătuit cu directorul tehnic de la Napoli, și vroiau să ducă ceva bun, doar că politica in serie D e minim 3.000e/luna salariul.

Concluzia e că în realitate sunt bani și fanii sau întors langa echipa cu miile...

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Din ce mi-am dat seama in joc, Ritza are dreptate 100%. Nu urmaresc ce se intampla in Italia, dar exact asa am patit. Am avut si am o echipa buna. Bugetul mi-a crescut de la 1,5 mil la 5,5 mil intr-un sezon. Am buget de 2 mil doar pentru salarii, eu cheltuind 1 mil.

N-am crezut ca voi reveni asa repede cu un update avand in vedere ca n-am terminat inca perioada de pregatire, dar avand in vedere situatia, o voi detalia. Ideea e ca anul trecut n-am jucat in cupa italiei deloc. Nu stiu de ce si nici nu stau sa dezgrop mortii, dar anul asta am jucat in preliminarii si uitati rezultatele.  Am castigat cu o echipa de Serie B si una de Serie A. Meciul cu Crotone a fost de vis, am fost condusi la pauza, am intrat la vestiare si i-am mustruluit si in a doua repriza s-a vazut jocul mai bun dominand o echipa de Serie B si am castigat minunat la penalti. N-am crezut ca voi trece si de Pescara, dar am jucat si mai bine decat in meciul precedent si meritam sa mergem mai departe. Urmatorul meci va fi destul de greu, dar vom vedea pana in decembrie. Echipa va avea mai multe relatii de joc si sper sa facem o figura frumoasa.

Fvbz7ns.png

Dupa cum m-am asteptat, cei in varsta s-au retras si vreo trei jucatori n-au vrut sa-si prelungeasca contractul si avand in vedere ca la tineret mi-au venit multi jucatori de perspectiva, am decis ca sezonul asta sa ii folosesc si sa aduc doar cativa jucatori esentiali. Ii voi prezenta mai jos pe toti.

zDaBH0Z.png

Piovanello a jucat foarte bine anul trecut la mine in echipa, fiind printre cei mai buni jucatori ai mei si am decis sa-l cumpar. Am dat 150 la inceput si inca 150 ii dau in rate.

PgmHsQL.png

Imi trebuia un portar de calitate si l-am gasit pe Forte prin scouterii mei si nu-mi pare rau ca am decis sa-l iau pentru ca mi-a aparat un penalti in meciul cu Crotone si in general este sigur pe el.

p6V4F6Z.png

Imi trebuia pe langa Di Cesare, care e o bestie in aparare, inca doi fundasi de calitate. Mai am eu ceva tineri, dar am vrut sa intaresc echipa, asa ca i-am adus pe Lancini imprumutat gratis si pe Pasqualoni de la Cosenza, care momentan e accidentat.

jGOOMwV.png

9uK8wk0.png

Imi trebuia un fundas dreapta titular si am adus un jucator ce-a jucat la CFR. Imi trebuia unul care sa stie sa centreze, sa dribleze si sa aiba ceva tehnica eu jucand cu wing-back pe atac.

492u55i.png

Iar mijlocas dreapta am adus un tanar de perspetiva la care nu-i platesc salariul, deci avantaj eu. Daca reusesc sa-l cumpar daca e sa promovez, ar fi super.

R87E7sM.png

Astia sunt toti jucatorii pe care am decis sa-i aduc, restul lotului il voi completa cu jucatori tineri din pepiniera proprie. Nu stiu daca voi promova cu echipa asta, dar chiar nu vreau sa arunc cu banii aiurea + ca am multi jucatori de 16 ani care cu siguranta vor avea nevoie de meciuri si care cred eu merita promovati. Am uitat sa precizez ca Popescu a fost chemat la nationala, dar n-a prins inca nicio selectie si la mine a jucat si joaca minunat. Pentru cei care nu-l stiu, arata asa:rUoYHwI.png

Pentru nationala noastra joaca si acest jucator. Contra din joc are mai multa mana libera decat cel din realitate. :)

stX7we3.png

Tactica ce-o folosesc este asta, pentru cei interesati.

i2h6Gi7.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

E posibil sa fie o greseala. Pablo Brandan obtinuse cetatenie romana daca nu ma insel, si pe aman2 ii cheama Daniel :D

Nu vad altfel cum un argentinian cu meciuri doar prin Argentina si Australia ar putea fi roman.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy