Jump to content
Raulic

Hajrá Csíkszereda!

Recommended Posts

DECEMBRIE

image.png.a92f0b136e3abe68d1ded628417c1b20.png

Luna decembrie a fost ceva mai reusita deoarece am reusit sa marcam insa atacantii mei raman tot in criza. Imi pare extrem de rau pentru meciul cu FCSB, am condus cu 1-0 si 2-1 dar inevitabilul s-a produs pana la final. Cel mai rau imi pare dupa niste ocazii 1-la-1 cu portarul pe care le-au ratat Zindjak si Csegoldi. Ambii au fost amendati dupa meciul respectiv pentru ca forma lor execrabila nu se oprea.

Atat meciul cu CFR cat si cel cu FCSB a fost abordat cu o tactica ultra-defensiva in care in momentul recuperari posesiei o dadeam in fata - lunga si p-a doua, ce sa mai. Meciul cu Dinamo a fost destul de plictisitor fara multe faze de poarta iar deplasarea la Medias a coincis cu o forma proasta a lu Fortes, sau poate l-am tinut noi bine .. iar jocul gazistilor a avut de suferit.

Problema e ca singurul atacant care a marcat in ultimele 2 luni e Hora. Ma sperie acest aspect asa ca m-am bagat putin peste secundul meu si am pus cate o sesiune extra in 3 zile ale saptamanii pentru Chance Creation si Chance Conversion sperand sa vad ceva schimbat pe viitor.

Cel mai bun jucator de pana acum e Vadrariu care e #1 la rating in Liga 1, urmat indeaproape si de Daniel Bordas care a inchis poarta de multe ori.

CLASAMENT

image.png.4f1f99e7faaed379b389c35f92de5ecd.png

Clasamentul arata putin ciudat cu cateva meciuri restante insa ramane cam aceasi idee, suntem 5 echipe pe 4 puncte, aceasi fiind si diferenta dintre locul ocupat de echipa noastra si primul loc care nu prinde play-off-ul. Pentru ultimele meciuri ale sezonului regulat am scapat de adversarii mai grei din partea de sus a clasamentului si ramane sa speram doar la lucruri bune :D 

Ca sa vorbim si despre transferurile din iarna ... as avea nevoie de un playmaker deoarece Casap nu va mai juca sezonul acesta si inlocuitori pentru jucatorii care vor sa plece. Ma gandesc sa aduc si un atacant dar asta ar insemna sa renunt la unul din cei 4: Hora, Zdinjak, Csegoldi si Arnautu.

Inca 5 etape in care va trebui sa iti mentii locul in playoff, de acolo se poate intampla orice. Forma atacantilor lasa de dorit deocamdata, din pacate, dar sunt sigur ca e doar o pasa proasta si ca dupa pauza competitionala vor reusi sa marcheze din nou goluri decisive pentru echipa. Hai cu playoff-ul si de ce nu cu o calificare in Europa League :D

image.png.46c5a7728348a0da5584bf0917eebef5.png

image.thumb.png.3e784c5ae1b451837871c794d9cb0ffa.png

La clubul nostru a fost prima perioada de transferuri mai linistita. Am incercat sa il vindem/imprumutam pe Arnautu, dar nimeni nu l-a vrut si am adus doar un AMC imprumut de la Dinamo, cum aminteam mai devreme. Au plecat imprumut doar cativa jucatori de la echipa U19 si in rest am avut noroc ca nici un titular nu mai are ganduri de plecare.

AMICALE

image.png.39b51d4332c6d9c7b4042c9baa00f3e7.png

Am preferat sa pun acccent mai mult pe pregatire decat sa joc amicale, perioada fiind foarte scurta.

FINAL SEZON REGULAT
image.png.53d76c8c92ef1ae53f54f7e8800995a9.png

Finalul sezonului regulat a fost crunt. In ultimul clasament postat se putea observa ca eram 5 echipe care ne bateam pe 3 locuri de play-off. Ei bine, pana in ultima etapa Dinamo a avut o revenire de forma senzationala terminand cu 5 victorii si pe locul 3 iar CFR a avut o cadere inexplicabila cu 2 infrangeri si 1 egal in 5 meciuri, rezultate care i-au diminuat categoric sansele de a prinde play-off-ul. Componenta finala a avut si o echipa surpriza. Universitatea Craiova, echipa care se afla pe locul 9 inainte de pauza competitionala a prins un nesperat loc 5 la final - era putin inexplicabila pozitia in clasament avand in vedere ce sume invartea echipa.

Toate ca toate, noi am stat cu morcovul pana la final. Nu am reusit sa obtinem multe puncte in deplasare si presa vorbea deja de un record negativ al nostru. Punctele pierdut acasa cu Voluntari ne-au costat si cel mai tare a durut infrangerea cu Botosani cu care eram in lupta directa pentru play-off.

In ultima etapa eram 3 echipe despartite de 2 puncte: Csikszereda - 39, Botosani - 37 si Craiova - 37 si doar 2 locuri de play-off. Noi jucam la Astra, Botosani acasa cu Sepsi iar Craiova acasa cu UTA. Craiova a avut un meci extrem de usor cu candidata la retrogradare iar surpriza a venit de la Sepsi care a scos 1 punct la Botosani (mai mult ca sigur a plusat Orban niste prime acolo). Egalul celor de la Sepsi, coroborat cu egalul nostru de la Giurgiu, i-a trimis pe moldoveni in play-out, linia finala de clasament fiind 5 - U Craiova, 6 - Csikszereda.

image.png.3a37de9a3e36c0f922d4cb66ed4b0854.png

CLASAMENT

image.png.99e3c5813f01088ff6dcc29bd15de0bd.png

Avand in vedere adversarele din play-off, nu putem spera la multe, singurul aspect pozitiv va fi suma maricica pe care o vom primi din drepturile TV. In ultima perioada m-au dezamagit cativa jucatori de care mai mult ca sigur ne vom desparti in vara. Ii amintesc aici pe Arnautu, Knezovic si mai mult ca sigur Fall, ultimul fiind cel mai valoros jucator din lot, printre cei care castiga cel mai mult ... insa aceste lucruri sunt invers proportionale cu performantele lui.