Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[FM 19] [RO] Hajrá Csíkszereda!


Raulic

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

SEZON 2022/2023

image.png.74617e26bac4175319f86ba94c4477a8.png

 

AMICALE

image.png.8dbb85b08cf9061e2d045c11cb61aed1.png

Am jucat putine amicale pentru ca Supercupa a fost programata destul de repede si noi am inceput pregatirea tarziu insa am compensat cu o lista lunga de transferuri :D 

 

TRANSFERURI

AU VENIT:

 

AU PLECAT:

  • Istvan Verpecz - retras
  • Atanas Nikolov, Liviu Gheorghe - final de imprumut
  • Zsolt Szabo, Pal Somogyi, Szilard Magyari, Antonio Corneanu, Peter Nemeth - final de contract
  • Răzvan Greu - CS Mioveni (10k+bonusuri)
  • Botond Parasz - Budafok (6,5k+bonusuri)
  • Remus Dragu - Ripensia (loan)
  • Robert Neciu - Ripensia (loan)
  • Kornel Sipos - Daco-Getica (loan)
  • Daniel Tat - FC Arges (loan)
  • Sorin Epure - FC Hermannstadt (loan)
  • Bogdan Bâtfoi - Dunarea Calarasi (loan)

image.png.e2bbb7523ed5f78685d8fb588cba207c.png

Am incercat sa aducem jucatori peste media echipei, sa acoperim niste posturi deficitare si am fost atenti si la niste jucatori cu potential. Drept urmare am adus 2 fundasi centrali - Coulibaly si Toure, cate un fundas lateral - Diallo si Buchler, un mijlocas defensiv - Klemenz iar Schinteie si Batfoi sunt 2 jucatori cu potential. Schinteie a devenit titular pe banda dreapta dupa ce Ghetu era in recuperarea dupa accidentarea urata suferita sezonul trecut iar Daniel Tat a dovedit multa inconstanta si am decis ca nu va mai ramane mult timp cu noi. Pe Nandor Tamas am reusit in sfarsit sa il aducem sa vedem cum se pliaza pe sistemul nostru. L-am semnat si pe Casap ca sa ii faca concurenta lui Tarsa, jucator de care nu prea mi-a placut sezonul trecut. La capitolul plecari ne-am despartit de jucatorii care nu mai au cum sa ne ajute si i-am imprumutat pe cei care mai arata potential decent de a deveni jucatori in prima echipa. Oricum, ca in fiecare sezon, urmeaza o perioada de proba pentru toti cei din lot, sa vedem cine rezista concurentei :) 

 

LOT 2022/2023

image.png.d9378767eb28e04eba9d69a4d8448a0f.pngimage.png.6b88a1ea6c46ffd44e1589600138a748.png

Lotul arata promitator pentru inceputul de sezon, singura problema fiind faptul ca Walace previziona ce urma sa se intample dupa revizuirea defensivei. El urma sa fie tras pe linie moarta si cam nimeni nu il voia. Voi astepta pana in iarna ca sa vad cum se descurca fundasii noi si probabil voi rezilia cu el.

 

image.png.08a91fba18b779fd408cb0eb2e88681e.pngimage.png.ec2421855de0c4e2de7d0f0c27f706da.png

 

Am jucat pana la inceperea celebrului CM 2022 din Qatar. Din pacate, si acest campionat mondial se desfasoara fara Romania, care a terminat pe 3 in calificari intr-o grupa cu Danemarca, Croatia, Slovenia, Lituania si Andorra - asa ca ar fi bine sa nu avem sperante mari IRL :D

Avand in vedere ca nu am crescut cu mult nivelul echipei neavand mult loc de manevra la nivel de salarii, am pierdut la penalty-uri Supercupa cu vechea campioana si am pierdut primul meci din campionat cu una dintre candidatele la titlu.Tragerile la sorti din aceasta parte a sezonului nu au fost cu noroc pentru noi. In Europa League am dat peste un adversar mult peste nivelul nostru, dar macar nu ne-am facut de ras iar in Cupa Romaniei am dat peste o alta candidata la titlu si doar norocul a facut sa trecem de 16-imi. Usor usor ne-am intrat in ritm iar singurele rezultate mai putin pozitive au fost cu echipe de acelasi nivel sau cu candidate la titlu. Nu includem in ultima categorie infrangerea usturatoare cu Dunarea Calarasi, meci in care rezultatul a evoluat destul de drastic pentru noi dupa ce am luat un cartonas rosu si ne-am deschis complet ca sa egalam.

 

CLASAMENT

image.png.8bde7d293a83a5b515a74a559fa8efea.png

In perioada urmatoare urmeaza sa jucam amicale pe perioada campionatului mondial. Am niste planuri pentru pauza competitionala sau pentru sezonul urmator la nivel de atacanti. Din pacate nici Nandor, nici Csegoldi nu au o constanta de forma care sa ma multumeasca si de mult ori ma vad nevoit sa ii cert. Cu siguranta am nevoie de un atacant golgeter ca sa duc echipa la un alt nivel. Un alt aspect pentru care imi fac griji e ca desi aveam multi portari cu potential, nici unul nu a ajuns la un nivel decent pentru a-l inlocui pe Bordas la un moment dat, prietenul meu incepe deja sa dea rateuri avand si el o varsta.

 

P.S. : multe probleme avand in vedere timeframe-ul CM 2022. Sunt curios ce ma asteapta anul viitor :D chiar si pt cei de la CFR o sa fie interesant, ei au avut multe amanari deoarece au prins grupe de Europa League.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
3 hours ago, CSO19 said:

Pacat de intreruperea aceasta, echipa era pe val... 14 meciuri fara infrangere in Liga 1 spune ceva, ti.ai facut o echipa foarte buna, FELICITARI!!!

Avand in vedere ca nu conduc detasat si nu sunt multumit de randamentul unor jucatori, nu dau importanta genului asta de statistici :D 

Cupa Mondiala din 2022 a revenit, surprinzator, Argentinei (fara Messi) dupa o finala cu Olanda. Inafara de finala surprinzatoare, eu unul mai remarc prezenta in sferturi a unor echipe ca Danemarca si Polonia ... si lipsa Germaniei.

image.png.b4a0d46e5794afaacb446eebbf5687c6.png

WC 2022 Dream Team

image.png.fc5724ebdc7e31269991109ec0fc1da0.png

 

Ca sa revenim la oile noastre, in lipsa unor meciuri cu miza am programat o gramada de amicale in luna noiembrie ca sa trag tare de jucatori. Nu mare mi-a fost mirarea cand am fost anuntat ca presedintele clubului urmeaza sa vinda clubul ?!. Nu a durat mult si inceputul lunii decembrie m-am trezit cu embargo pe transferuri. De urgenta mi-am rechemat toti jucatorii imprumutati ca sa fac o analiza a lotului pana la sfarsitul perioadei de transferuri intermediare.

AMICALE

image.png.dc12f95f3bd136e65a6961a2bbecbd8b.png

Surprinzator am terminat si seria de amicale neinvisini, @CSO19 :D 

 

image.png.1b17de3c387e6382c61a22189dc86142.png

Restul meciurilor din sezonul regulat au mers pe o linie senzationala. Singurele meciuri cu probleme au fost cele cu FCSB si CFR Cluj. In meciul cu FCSB, Nedelcu a fost inger si demon pentru adversari dupa ce a marcat golul de 1-0, si-a dat autogol si a luat rosu pentru ca Benevente sa marcheze in minutul 83 golul cu care FCSB ma conducea in 10 oameni pana la golul egalizator al lui Ciolacu din minutul 93. Si celalalt meci a fost unul thriller dupa ce am revenit de la 1-0 si 3-1 pentru adversari.

 

CLASAMENT

image.png.b143348e205774b23719a1f3a65d577b.png

Fiind neinvinsi de multe meciuri am terminat sezonul regulat pe locul 2 in spatele Craiovei desi nu am pierdut cu ei. Meciurile cu celelalte echipe din play-off ne-au costat, avand cu 2 victorii mai putin ca ei, poate si acea infrangere usturatoare cu Calarasi ne dezavantajeaza dar nu-i nimic.

 

La capitolul transferuri nu am putut misca nimic din cauza embargoului care inca ramane valabil. Vanzarea clubului nu s-a finalizat si noi nu am adus nici un jucator in pauza competitionala, dar ne-am despartit de Walace si Marian Tarsa cu care am reziliat inainte de sfarsitul perioadei de transferuri. Desi vorbeam de unele probleme la nivel de atacanti si portar, Csegoldi a inceput sa dea goluri si cand nu da el, compenseaza benzile noastre. Pe pozitia de portar l-am descoperit pe Silviu Dan, un baiat nascut in 2004 - regen din 2021, care incepe sa joace in fata lui Bordas.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

image.png.74593550fbf53e01f362eae83be18621.png

Nu stiu daca la fel se simte si in realitate, dar meciurile din play-off nu mai sunt la fel. Desi am inceput bine cu o victorie cu CFR, a urmat o serie de meciuri teribila incepand de la primul cu Dinamo pana la ultimul cu ei. Avand in vedere ca m-am intalnit de 4 ori cu ei in aceasta perioada mi s-au parut cel mai dificil adversar. Meciurile din semifinalele cupei poate au fost mai usoare dar in campionat a fost greu tare cu ei. Marchezi greu contra lor avand 2 fundasi centrali foarte buni, pe atac sunt devastatori, sunt buni la faze fixe, teroare. In cele 4 meciuri cu ei am incercat tot felul de lucruri si abia la ultimul meci am reusit sa ii batem fara emotii, probabil cand a revenit si Csegoldi, el fiind accidentat vreo 3 saptamani. Meciurile cu CFR si FCSB au ramas niste thrillere la fel ca in sezonul regulat cu intoarceri de scor. Dupa egalul cu Craiova a urmat o serie buna pentru noi cu 4 victorii ceea ce ne-a pus in fata a celor mai importante meciuri ale sezonului - finala cupei, cu FCSB, si finala campionatului, cu CS U Craiova, ambele in deplasare.

image.png.8752b9fe5a8d6c6aab4a44d18ee95828.png

Inceputul de play-off a fost greu, credeam ca innebunesc, am impartit amenzi si avertismente la multi jucatori. Din pacate vanzarea clubului nu s-a finalizat, noi nu putem face transferuri si asta poate deveni o problema in curand. Desi nu am avut probleme grave cu accidentarile, am avut putine conflicte cu unii jucatori dar am reusit sa le rezolvam (mai putin cu Ciolacu care va pleca in vara). O alta problema e ca o sa ramanem descoperiti pe unele pozitii, unii jucatori avanseaza in varsta, scad in calitate - cum se intampla si cu Bordas, mai am si un jucator imprumutat caruia ii voi simti lipsa si nu pot sa fac nimic sa il pastrez. A venit si Youth Intake-ul de anul acesta si inafara de 2 jucatori care se evidentiaza ca potential restul sunt praf si pulbere, nimic notabil.

Am uitat sa mentionez ca in acest sezon am obtinut Licenta A Nationala si am refuzat o gramada de invitatii la interviuri, atat in tara cat si in strainatate. Am ambitia de a ramane la Csikszereda cel putin pana obtin Licenta UEFA Pro si sper ca in perioada asta sa castig titlul in Romania si sa calific echipa in grupele unei competitii europene. In functie de ce investitii e dispusa sa faca noua sau actuala conducere voi vedea daca se merita sa mai raman la club ulterior. Mi-ar fi destul de greu sa fac performanta fara bani bagati in infrastructura ..

Mai raman cele 2 meciuri cu miza extrem de mare si sper ca pana la finalul sezonului sa am vesti de la presedinte in legatura cu vanzarea clubului.

CLASAMENT

image.png.6ce9e20a810fd7e6d6e40de9e7ea9fa6.png

4 hours ago, CSO19 said:

Eu ti.am zis ca esti pe val, dar tu nu si nu... 😂 Partea buna e ca ai 22 de meciuri oficialea fara infrangere, partea proasta e ca, craiova merge aproape lafel de bine ca tine 🤪

 Val ca val, dar nu a mai mers la fel :D 

13 hours ago, Ionut91 said:

Canada ce cauta acolo in WC?bafta in playoff,sper sa prinzi cel putin o cupa europeana

A terminat pe 2 intr-o grupa cu Croatia, Cehia si Coreea de Sud :D Are cativa jucatori interesanti prin Europa ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

 image.png.4102f36bb3a33817bb73a2f8445530a2.png

image.png.ff5cad28283d26cf5b9225f0d5f9e0f9.png

 

"BLAT - AU DAT CUPA PE CAMPIONAT!"

Asa ar suna un titlu daca presa din Romania ar vedea ce am facut noi in finalele campionatului. Fara sa imi dau seama de aspectul asta decat la finalul sezonului, o analiza a rezultatelor celor 3 echipe implicate in ultimele 2 meciuri ale sezonului pot da de banuit. S-ar putea spune ca am facut o alianta cu echipa lui Becali, care nu mai avea sanse la titlu. In clasamentul final se poate observa ca FCSB se batea cu Dinamo pentru locul 3 al clasamentului. In acelasi timp in semifinalele Cupei Romaniei erau implicate aceleasi 2 echipe + noi si Hermannstadt, iar a3 echipa care se califica in Europa League era decisa de Cupa Romaniei, pe langa locul 2 si 3 din play-off. Batalia pentru titlu se dadea intre Csikszereda si CS U Craiova, celelalte echipe fiind putin detasate dupa cum se va observa in clasamentul final. Play-off-ul incepuse destul de prost pentru FCSB, cu o infrangere cu rivalii de moarte.

Ce avea sa urmeze ? Ei bine, FCSB a fost singura echipa care a luat 6 puncte Craiovei in play-off. Noi am fost singura echipa pe langa Dinamo care a batut pe FCSB in play-off si dupa cum va amintiti am tras tare sa ne razbunam pe Dinamo pentru cele 2 infrangeri. In acelasi timp, noi am eliminat Dinamo in semifinalele Cupei. La ora cand am facut postarea anterioara nimic nu era stabilit. Noi aveam meciul decisiv pentru titlu, FCSB avea meci acasa cu CFR Cluj - ultima clasata din play-off, iar Dinamo avea deplasare la Viitorul. 

Noi am batut scurt pe Craiova, 1-0 scurt gol Casap si am castigat titlul. In timp ce Dinamo a pierdut la Viitorul, FCSB a castigat 2-0 cu CFR Cluj si a urcat pe locul 3 si clasamentul a aratat ca mai jos. Noi nu prea puteam sa castigam titlul fara "ajutorul" lui Becali (si nu, nu avem bani de valize). Foarte probabil FCSB nu prindea Europa League fara ajutorul nostru din Cupa, asadar frateste si echitabil era ca ei sa castige al doilea trofeu al sezonului. Well, sa terminam cu aberatiile si inventiile astea tipice Remus Raureanu si sa clarificam ca nu a fost deloc asa.

Sirul de rezultate a fost acelasi, dar nu a fost nimic premeditat. Din pacate am pierdut finala cupei dupa ce Casap - cel care aducea titlul la Miercurea Ciuc, a ratat un penalty intr-un moment crucial.

 

CLASAMENT

image.png.fe1ec8fe2c056a47a1ad6acc8b5cbe1e.png

 

SEASON AWARDS

image.png.d78c12d4308edf29e73eecf53c713e6a.png

Overall Best Eleven
image.png.8661212f81d23fb72595f9520e7ad59f.png

image.thumb.png.9a0c8944cac97733166158310c43acb3.png

image.thumb.png.c51fd480acb20e1e332d6fe625dc4624.png

image.thumb.png.1a74c0819a2fe9a68311fc2949955999.png

 

image.png.5efbe790515dabb0019533b6058d458d.pngimage.png.d2b05f36ef613fed84ba114114add633.png

 

image.png.ae2e709421a69767ba1c6c4ce58e89b4.png

image.png.d5c3eb9001014e86c22e2407737d618d.png

image.png.024199e5ed5f694630181fd14d45423b.pngimage.png.33cca9dd1effa4b05c4f5cd5e3e52abd.pngimage.png.f6948f48b220754d1b838af892c08f1d.pngimage.png.fafa7e4c92f65f4b60fc8ad65a7c89ba.png image.png.1f86d139535a862968b992d09a69e913.png

CL & EL Finals

image.png.660029a51d87ab0e77f13c9895f3cbaf.png

image.png.40e62df7f926d64e49b443c20ac7f3c8.png

 

Finalul de sezon a venit cu vesti extraordinare. Dupa 8 luni de negociere, vanzarea clubului s-a finalizat, am primit verde si bani in plus la transferuri, un contract nou si o marire de tribuna la stadion. 

image.png.93b0e5cdec1d4a5a5c4777c7cfa239f7.png 

image.png.55b31c3f0cfbad7b33622196b5c9e0ae.png

image.png.b5fee9328b2f46cf685380e52c7b7cf1.png

La un moment dat incepeam sa imi fac griji avand in vedere ca take-over-ul dura asa mult si ma gandeam daca nu pot fi dat afara de noua conducere, cine stie cu ce ganduri veneau oamenii ?!

In sezonul viitor ce avem de facut ? Ei bine, va trebui sa facem o curatenie generala in lot deoarece sunt multi jucatori care au terminat junioratul si nu au unde juca si stau pe tusa la noi. De asemenea, va trebui sa analizez cei mai buni tineri jucatori ai echipei nascuti dupa 2002 si sa pastrez cativa in lotul primei echipe pentru Regula U21.

Din pacate, parcursul echipelor romanesti de-a lungul celor 5 sezoane de cand am salvare nu aduce deloc faima fotbalului romanesc iar campioana Romanei joaca in PRIMUL tur preliminar de Champions League. In sezonul ce tocmai s-a terminat s-au inregistrat urmatoarele "performante":

  • CFR Cluj a facut 0 puncte intr-o grupa de EL cu VFB Stuttgart, CSKA Moscova si Besiktas dupa ce a fost eliminata de Partizan in Turul I CL si a trecut de Santa Coloma (AND), BATE Borisov si Alashkert (ARM) in preliminariile EL.
  • Csikszereda a fost eliminata de Spartak Moscova in Turul III EL
  • Craiova a fost eliminata de HNK Rijeka in Turul III EL dupa ce a trecut de FK Dac (SVK) si CSKA Sofia
  • Dinamo a fost eliminata de Braga in Play-off-ul EL dupa ce a trecut de Zalgiris Vilnius, Radnicki Nis si Rosenborg

Ce as mai vrea pentru sezonul viitor e ca noua conducere sa fie mai deschisa la investitii in zona.

Ah, si bineinteles sa imi iau licenta UEFA C pentru care am inceput sa invat deja :D 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

SEZONUL 2023/2024

image.png.2ae453f3a725426e473084f97fd65b02.png

image.thumb.png.2dfdf74b88a8a0107e3f10f9b5746248.png

AU VENIT:

  • Andrei Ciocan - FC Hermannstadt (525k)
  • Călin Borța - CS Mioveni (350k)
  • Michele Troiani - Cremonese (250k)
  • Robert Pravăț - CS Mioveni (120k)
  • Oier Luengo - Valenciennes (28k)
  • Namakoro Diallo - Sochaux (Free)
  • Jaroslav Mihalik - Lorient (loan)

AU PLECAT:

  • Nandor Tamas - final de imprumut
  • Daniel Vădrariu, Robert Ghiță, Norbert Bencze, Kornel Csernik, Marin Dumitru - final de contract
  • Vlad Schinteie - Stoke (750k + bonusuri)
  • Andrei Ciolacu - Mordovia Saransk (160k + bonusuri)
  • Johannes Kohler - Vidi FC (54k)
  • Daniel Tat - Balmazujvaros (33,5k)
  • Gabriel Ghețu - SKU Amstetten (loan)
  • Bogdan Bâtfoi - Chindia Târgoviște (loan)
  • Kornel Sipos - Pacos Ferreira (loan)
  • Bence Fekete - Lunca Teuz (loan)
  • Robert Farkas - Lunca Teuz (loan)
  • Tamas Becze - Energeticianul (loan)
  • Norbert Barta - Gloria Bistrița (loan)
  • Krisztian Farkas - Unirea Tășnad (loan)
  • Roberto Pop - Aerostar Bacău (loan)
  • Remus Dragu - Academica Clinceni (loan)

"Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" - Campania noastra de transferuri poate fi rezumata cu proverbul inainte amintit.

Nu voiam sa il las pe Vlad Schinteie sa plece, intr-un singur sezon ajunsese cel mai bun jucator din lot deoarece il jucam in fata lui Ciolacu si Ghetu, jucatori cu care incepusem sa am probleme. Era jucator U21, titular indiscutabil si incepuse sezonul cu 7 goluri in 3 aparitii in cele 2 meciuri din Europa League si Supercupa. L-am lasat in perioada de pregatire intr-un trial la Aston Villa doar ca sa testez apele. Imediat dupa au inceput sa curga ofertele, pe primele le-am refuzat. Au venit altele ... si am decis ca e momentul sa ii pun clauza si sa prelungesc contractul cu el.

Ce sa vezi ?! Omul nu voia, nu era convins de ceea ce poate rezilia cu echipa noastra si ma gaseam din nou in situatia ingrata de a putea pierde un jucator indispensabil gratis (sa nu uitam de Kristof Pal). In acel moment m-am decis sa trag de pret si sa tin de bonusuri ... si echipa cu care se intelege el sa il ia. A ales Stoke City, sper ca va juca in Premier League si sper ca va aduce si restul banilor in club deoarece suma total de transfer se poate ridica la 2.200.000 dupa ce joaca 10 meciuri, marcheaza 10 goluri si debuteaza la nationala. 100% 275.000 de euro vor veni in urmatorul an si mai avem si 30% din profitul unui transfer viitor.  

E un transfer bun, teoretic am recuperat tot ce am investit in aceasta perioada de transferuri si asta pentru un jucator venit gratis la noi. Problema e ca la inceput de sezon pregatisem altceva, sa il pastrez pe Schinteie ca titular si pe Epure ca rezerva pe pozitia de AMR si sa scap de Andrei Ciolacu care imi facuse destul de multe probleme in ultima parte a sezonului trecut iar pe Ghetu sa il imprumut undeva sa joace titular, deoarece era suparat ca nu a mai prins echipa cand a revenit dupa accidentare. Zis si facut, la acea ora, Ghetu plecase si nu puteam sa il chem inapoi, plecase si Schinteie iar Ciolacu avea deja oferte. Nu aveam de gand sa il pastrez pe ultimul deoarece imi trebuia un titular peste nivelul lui iar pe pozitia de atacant nu dadea randament, nici singur, nici in tandem cu Csegoldi. Asadar trebuia sa mai aduc un AMR ...

 

AMICALE
image.png.14110aa40f0850e4d0e33cb5c6069180.png

image.png.9eb7f95d4cc9f5f27bdb9f199365d86c.png

Dupa calificarea facila in fata primului adversar din CL, am dat peste Dinamo Zagreb, un adversar mult peste echipa noastra. Primul meci era la ei acasa si voiam sa marchez. Am inceput cu 2 atacanti, tocmai ca sa testez tandemul Csegoldi - Ciocan, Poacher / Advanced Forward, sa vedem ce iese, insa fara Casap - playmaker-ul nostru. Fiind complet dominat si vazandu-ne condusi din prima repriza pe final am vrut sa diminuez diferenta de scor si am trecut in acel 4-2-3-1 care ne-a adus titlul cu Casap pe pozitia de #10. Cu o posesie mai buna in mitanul secund am reusit sa marcam golul egalizator pe o greseala mare a portarului advers. Pe final croatii au fortat si l-au introdus si pe Mățan insa piticul atomic al lui Hagi nu a putut schimba soarta meciului, portarul Silviu Dan fiind intr-o zi mare :D 

Din pacate returul nu a mers cum am planuit. Desi voiam sa tinem de minge sa fim cei cu initiativa, nu ne-a iesit ... iar forcingul de pe final al croatilor si-a spus cuvantul si ne-am vazut eliminati dupa 3-2 la general - eh, macar nu ne-am facut de ras :)

Dupa eliminarea din preliminariile CL aveam de tras 2 tururi in EL pentru calificarea in grupe. Daca in Turul III am jucat contra celor de la Maccabi Tel-Aviv si am avut 2 meciuri destul de interesante in play-off am dat peste Aktobe, o echipa sub adversarul precedent ... si am reusit deja performantele despre care am amintit in sezonul trecut. Am castigat titlul cu Csikszereda si ne-am calificat in grupele Europa League. In aceasta perioada ne-am concentrat pe tururile preliminare si am pus meciurile din campionat in plan secund, rotind de multe ori jucatorii.

CLASAMENT

image.png.153a3051e47247b7adcfdae84acc25bf.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2018 at 2:41 PM, Raulic said:

SEZONUL 2023/2024

image.png.2ae453f3a725426e473084f97fd65b02.png

image.thumb.png.2dfdf74b88a8a0107e3f10f9b5746248.png

AU VENIT:

  • Andrei Ciocan - FC Hermannstadt (525k)
  • Călin Borța - CS Mioveni (350k)
  • Michele Troiani - Cremonese (250k)
  • Robert Pravăț - CS Mioveni (120k)
  • Oier Luengo - Valenciennes (28k)
  • Namakoro Diallo - Sochaux (Free)
  • Jaroslav Mihalik - Lorient (loan)

AU PLECAT:

  • Nandor Tamas - final de imprumut
  • Daniel Vădrariu, Robert Ghiță, Norbert Bencze, Kornel Csernik, Marin Dumitru - final de contract
  • Vlad Schinteie - Stoke (750k + bonusuri)
  • Andrei Ciolacu - Mordovia Saransk (160k + bonusuri)
  • Johannes Kohler - Vidi FC (54k)
  • Daniel Tat - Balmazujvaros (33,5k)
  • Gabriel Ghețu - SKU Amstetten (loan)
  • Bogdan Bâtfoi - Chindia Târgoviște (loan)
  • Kornel Sipos - Pacos Ferreira (loan)
  • Bence Fekete - Lunca Teuz (loan)
  • Robert Farkas - Lunca Teuz (loan)
  • Tamas Becze - Energeticianul (loan)
  • Norbert Barta - Gloria Bistrița (loan)
  • Krisztian Farkas - Unirea Tășnad (loan)
  • Roberto Pop - Aerostar Bacău (loan)
  • Remus Dragu - Academica Clinceni (loan)

"Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ" - Campania noastra de transferuri poate fi rezumata cu proverbul inainte amintit.

Nu voiam sa il las pe Vlad Schinteie sa plece, intr-un singur sezon ajunsese cel mai bun jucator din lot deoarece il jucam in fata lui Ciolacu si Ghetu, jucatori cu care incepusem sa am probleme. Era jucator U21, titular indiscutabil si incepuse sezonul cu 7 goluri in 3 aparitii in cele 2 meciuri din Europa League si Supercupa. L-am lasat in perioada de pregatire intr-un trial la Aston Villa doar ca sa testez apele. Imediat dupa au inceput sa curga ofertele, pe primele le-am refuzat. Au venit altele ... si am decis ca e momentul sa ii pun clauza si sa prelungesc contractul cu el.

Ce sa vezi ?! Omul nu voia, nu era convins de ceea ce poate rezilia cu echipa noastra si ma gaseam din nou in situatia ingrata de a putea pierde un jucator indispensabil gratis (sa nu uitam de Kristof Pal). In acel moment m-am decis sa trag de pret si sa tin de bonusuri ... si echipa cu care se intelege el sa il ia. A ales Stoke City, sper ca va juca in Premier League si sper ca va aduce si restul banilor in club deoarece suma total de transfer se poate ridica la 2.200.000 dupa ce joaca 10 meciuri, marcheaza 10 goluri si debuteaza la nationala. 100% 275.000 de euro vor veni in urmatorul an si mai avem si 30% din profitul unui transfer viitor.  

E un transfer bun, teoretic am recuperat tot ce am investit in aceasta perioada de transferuri si asta pentru un jucator venit gratis la noi. Problema e ca la inceput de sezon pregatisem altceva, sa il pastrez pe Schinteie ca titular si pe Epure ca rezerva pe pozitia de AMR si sa scap de Andrei Ciolacu care imi facuse destul de multe probleme in ultima parte a sezonului trecut iar pe Ghetu sa il imprumut undeva sa joace titular, deoarece era suparat ca nu a mai prins echipa cand a revenit dupa accidentare. Zis si facut, la acea ora, Ghetu plecase si nu puteam sa il chem inapoi, plecase si Schinteie iar Ciolacu avea deja oferte. Nu aveam de gand sa il pastrez pe ultimul deoarece imi trebuia un titular peste nivelul lui iar pe pozitia de atacant nu dadea randament, nici singur, nici in tandem cu Csegoldi. Asadar trebuia sa mai aduc un AMR ...

 

AMICALE
image.png.14110aa40f0850e4d0e33cb5c6069180.png

image.png.9eb7f95d4cc9f5f27bdb9f199365d86c.png

Dupa calificarea facila in fata primului adversar din CL, am dat peste Dinamo Zagreb, un adversar mult peste echipa noastra. Primul meci era la ei acasa si voiam sa marchez. Am inceput cu 2 atacanti, tocmai ca sa testez tandemul Csegoldi - Ciocan, Poacher / Advanced Forward, sa vedem ce iese, insa fara Casap - playmaker-ul nostru. Fiind complet dominat si vazandu-ne condusi din prima repriza pe final am vrut sa diminuez diferenta de scor si am trecut in acel 4-2-3-1 care ne-a adus titlul cu Casap pe pozitia de #10. Cu o posesie mai buna in mitanul secund am reusit sa marcam golul egalizator pe o greseala mare a portarului advers. Pe final croatii au fortat si l-au introdus si pe Mățan insa piticul atomic al lui Hagi nu a putut schimba soarta meciului, portarul Silviu Dan fiind intr-o zi mare :D 

Din pacate returul nu a mers cum am planuit. Desi voiam sa tinem de minge sa fim cei cu initiativa, nu ne-a iesit ... iar forcingul de pe final al croatilor si-a spus cuvantul si ne-am vazut eliminati dupa 3-2 la general - eh, macar nu ne-am facut de ras :)

Dupa eliminarea din preliminariile CL aveam de tras 2 tururi in EL pentru calificarea in grupe. Daca in Turul III am jucat contra celor de la Maccabi Tel-Aviv si am avut 2 meciuri destul de interesante in play-off am dat peste Aktobe, o echipa sub adversarul precedent ... si am reusit deja performantele despre care am amintit in sezonul trecut. Am castigat titlul cu Csikszereda si ne-am calificat in grupele Europa League. In aceasta perioada ne-am concentrat pe tururile preliminare si am pus meciurile din campionat in plan secund, rotind de multe ori jucatorii.

CLASAMENT

image.png.153a3051e47247b7adcfdae84acc25bf.png

Dinamo a fost în UCL sau UEL?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

image.png.83d243ef32b6dbae39aebdc0ff8fc007.pngimage.png.bb2d7d709a7435e0f3aeb0860f3c8e6b.png

Prima parte a sezonului a fost extrem de aglomerata pentru noi datorita meciurilor din grupele EL. Am avut parte de multe reprogramari si ne-am concentrat pe competitia europeana. Din pacate un eveniment de la sfarsitul lunii septembrie m-a dat peste cap. Desi perioada de transferuri din Romania se incheiase, Al Fateh s-a gandit sa achite clauza de reziliere a lui Csegoldi de 550k si m-am trezit ca raman cu un singur atacant senior in lot dupa ce imprumutasem tinerele talente. Noroc ca transferul lui Ciocan a fost unul facut cu cap si a reusit sa tina echipa de unul singur fiind ajutat in meciurile mai putin importante de un junior. Suprinzator am reusit sa batem atat Qarabag si Galatasaray in dubla mansa, meciurile cu Ajax contand mai putin. Am ocupat detasat locul 2 in grupa si aveam sa jucam in prima runda eliminatorie cu Liverpool, gigantul englez. In campionat, desi aveam 3 meciuri mai putin reuseam sa ne mentinem in partea de sus a clasamentului singurele rezultate care ne dezavantajau fiind cele cu liderul Dinamo Bucuresti.

 

AMICALE

image.png.1a9eb105e36f9f28b1b898b8f303bba2.png

Perioada de amicale deja devine destul de stupida deoarece nu putem folosi jucatori noi, perioada de transferuri incepand mult mai tarziu. Am putut folosi doar activa jucatori aflati in probe si bineinteles ca au jucat majoritatea jucatorilor care au jucat mai putin. Avand 3 reprogramari am inceput a2a parte a sezonului regulat destul de repede, avand meciuri de la inceputul lui februarie.

 

image.png.d96e7db4433683275be1f02a2d4c0e77.png

La nivel de transferuri am fost destul de cuminti. Am adus un singur atacant (era nevoie mare), pe Emil Mogosanu de la CS U Craiova, l-am rechemat si pe Kornel Sipos din imprumutul de la Pacos, in mare parte si pentru ca nu juca ... si am terminat imprumutul lui Mihalik care nu prea ne-a ajutat si aveam deja probleme cu antrenorul echipei care il detinea. Semnasem si cu Quique dar am decis ulterior sa ii reziliem contractul pentru ca aveam deja 4 atacanti in lot, nu prea aveau loc sa joace toti.

image.png.f1a237f1516aa05243b65040e14f1957.png

Am recuperat restantele din Liga 1 si am dat peste Liverpool ... Din pacate diferenta dintre echipe a fost destul de bine exprimata prin scorul dublei manse. Din punct de vedere al bugetului si al valorii lotului nu ne putem compara nici cu cele mai bune echipe din Liga 1, ce sa mai vorbim de Anglia. Am facut ce am putut, am incercat sa ne aparam in ambele meciuri ... dar cormoranii au in lot jucatori ca Belotti, Cengiz Under, Skriniar + acei pusti minune care erau deja in cadrul clubului. Odata eliminati din Europa League ne-am concentrat pe meciurile ramase din sezonul regulat si am reusit victorii pe linie.

CLASAMENT

image.png.f951b852b9f304f33149989df4a0f074.png

Clasamentul sezonului regulat ne plasa pe locul secund la doar 2 puncte distanta de Dinamo (acele meciuri cu ei in care puteam sa scoatem puncte). Intram in play-off la 1 singur punct distanta de ei si speram sa continuam parcursul din ultima vreme :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

image.png.754b970219e91b7678401dedb6b54544.png

image.png.d9cd5a9b0d078da36f0366052b381bd3.png

image.png.f63582b9d58b2ef6c3b8820540cc38fd.png

image.png.90e39ba3339b9c04daa7daaa2750cf76.png

Pentru prima data in cariera mea de antrenor am reusit o dubla, chiar tripla domestica. In acest sezon am reusit sa castig atat trofeul Ligii 1 cat si cel al Cupei Romaniei pe langa Supercupa adaugata in vitrina la inceputul sezonului.

 

SEASON AWARDS

image.png.0ba5532dd5a1a47bfa99276b526e1752.png

image.png.408ec94a3b67bb9cd8d2284a03ae4732.pngimage.png.0c2c1200e06263c0adb2ff007487466f.png

image.thumb.png.d57be64b94050a00a2c1738e47bc02a3.png

image.thumb.png.2a6ff60a2eb5bc9a8778660f1b495f34.png

image.thumb.png.e1e0ae262eb82fab2bea46d95045c76e.png

Tinerii astia a lu Dinamo fac ravagii :D 

image.png.5f00ff015c87c89e9f88a76ca4a797fd.pngimage.png.df4c3edc8549efcb6efb162719cb24f3.pngimage.png.54a627b17c82d598078fb96413024c45.pngimage.png.758fe6339cae8b5347d0392f1b6adde4.png

image.png.d627fed0a811adb95702c429fade320f.png

image.png.a28ab2d04008c813dd393ff86d71ef8f.png

image.png.ce49e708e0a32df56e3e023f998652a0.png

 

 

Pe finalul sezonului am primit confirmarea urmatoarelor investitii din partea conducerii:

image.png.7e93dcff4401fc43f69807a6a058d918.png

image.png.00db899c52098211609848c0ffa566a7.png

image.png.8675f0f8389d68893f5d4ff9d9d3a2c2.png

 

Din fericire pentru fotbalul de pe aici, in 2024 Flavius Stoican a calificat nationala la campionatul european de pe primul loc dintr-o grupa cu Belgia, Cipru, Macedonia si Armenia.

Lotul de 23 este urmatorul:

  • Portari: Ionuţ Radu (West Ham), Roland Niczuly (Ferencvaros), Arpad Tordai (FC Viitorul)
  • Fundaşi: Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăguşin (Juventus/Sassuolo), Vlad Chiricheş (Udinese), Mihai Bălaşa (CD Tenerife), Robert Hodorogea (FCSB), Cristi Manea (Fenerbahce), Constantin Dima (Hajduk Split), Răzvan Vîlceanu (PSG/Caen)
  • Mijlocaşi: Dragoş Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (Legia Varşovia), Marius Oprea (Hamburg), Nicuşor Stanciu (Sparta Praga), Dorin Rotariu (Club Brugge), Dennis Man (Hamburg), Andrei Ivan (Burnley), Alexandru Măţan (Dinamo Zagreb)
  • Atacanţi: Raoul Baicu (Roma/Bayer Leverkusen), Alexandru Mitriţă (AZ Alkmaar), Denis Drăguş (Slavia Praga), Florin Andone (Brighton)

Baietii vor juca intr-o grupa cu Rusia, Slovenia si Ucraina :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

SEZON 2024-2025

image.png.4580dda22d3b507231d1c14b3f237520.png

 

Vara anului 2024 venea cu planuri marete la Miercurea Ciuc. Dupa ce conducerea a fost de acord ca e nevoie de investitii masive in infrastructura din jur am trecut la urmatorul nivel. Bugetul acestui sezon este unul corespunzator urmatoarelor obiective: 

  • Top league finish
  • Win Cupa Romaniei
  • Reach CL Play-off.

Dupa 2 titluri consecutive si cupa castigata in sezonul trecut m-am gandit ca ar fi cazul sa ne anuntam intentiile de a castiga aceste trofee si in noul sezon. Pe plan european obiectivul poate fi indraznet, dar cu putin noroc la tragerile la sorti acesta poate fi atins. Pentru aceste obiective am primit un buget de 7 mil de euro pentru transferuri si nu mai putin de 6 mil de euro pentru salarii/an. Ultimii ani au fost toti pe plus cu venituri destul de mari pentru club si asta se vede.

 

AMICALE

image.png.73c96867c90149509f8ed149c7650e09.png

Putine amicale pentru echipa noastra in aceasta vara deoarece incepem calificarile CL din primul tur preliminar.

 

LIGA 1

image.png.06c49ec027f247ecb3528231e6e10064.png

Pana in luna septembrie, mai exact pana la mecuirile cu Dinamo, meciurile noastre din campionatul intern au fost pe plan secund. De mult ori foloseam echipa a2a sau chiar mai rau cu multi tineri, titularii fiind odihniti pentru meciurile europene din timpul saptamanii. Asta s-a vazut mai ales in meciurile cu echipele candidate la play-off.

 

CHAMPIONS LEAGUE

image.png.e09eed2c1b490b2ab83cbe6c30643352.png

Aventura noastra europeana avea sa inceapa cu o deplasare la Skopje pentru dubla cu Vardar. Nu am avut probleme cu macedonenii iar in Turul II ne-am intalnit cu grecii de la Olympiacos. Dubla s-a desfasurat in acelasi mod, avand primul meci in deplasare. Jocul bun facut in Grecia, un meci in care la pauza aveam 3-0 dar ne-am vazut egalati (si puteam fi chiar invinsi) ne dadea incredere pentru returul de la Brasov - da, Brasov pentru ca toate meciurile din preliminarii le-am jucat pe Stadionul Tineretului. O victorie scurta ne-a dus in Turul III unde dadeam peste Beitar Jerusalem, un adversar mai usor decat cel precedent. Am jucat primul meci "acasa" si ne-am anuntat ca favoriti la calificare pentru al doilea meci de la Ierusalim. Adversarul din play-off-ul CL era unul destul de cunoscut. Croatii erau cei care ne eliminau anul trecut din preliminariile CL. Anul acesta am sperat la mai mult si voiam sa facem surpriza. Cu un joc defensiv si cu vreo 2 goluri anulate de partea noastra am reusit sa limitam rezultatul din Croatia. Returul a fost unul mai deschis in care stiam ca ei vor marca si am inceput jocul cu 2 atacanti, Ciocan - golgheterul sezonului trecut si noua achizitie, Vachal, ultimul putin mai in banda. Daca pe Ciocan  l-au tinut bine, Vachal a fost asul din maneca. Barna, ultimul mohican din jucatorii care i-am gasit la Ciuc cand am venit aici, a marcat insa a provocat si un penalty pentru care aveam sa suferim mult. Dupa ce ultimul pomenit a luat si al 2 lea cartonas galben iar croatii au marcat, noi mai aveam nevoie de un gol ... gol care a venit dintr-o faza fixa in ultimele minute, in inferioritate numerica.

Rezultatul de 3-1 din retur ne garanta o prezenta in grupele CL si un venit extraordinar pentru clubul nostru - 15 milioane de euro. Vazandu-ne cu sacii in caruta am incercat sa profitam putin si de bugetul de transferuri si sa aducem jucatori chiar de la Dinamo Zagreb, dupa cativa care m-au impresionat. Din pacate, desi am ajuns in top 10 echipe din Romania ca reputatie, nu prea putem emite pretentii pentru jucatorii straini.

TRANSFERURI IN

image.png.94c3b52d5ace4c19e97656450614b21d.png


TRANSFEURI OUT

image.png.74083bf334a95a96f25116dcef338f87.pngimage.png.c0b3ad0419f902c7d492f0fe2f7ea4a7.pngimage.png.5dd0f2a2c24673f057b55bf80a9cb073.png

La capitolul veniri lista este destul de scurta. Inainte de tururile CL am adus jucatori ca Modiba - ST, Kusnyir - DR, Vachal - ST sau Costache - DL pentru ca eram descoperiti pe acele posturi dupa ce la sf. sezonului trecut au plecat de la echipa cativa jucatori printre care: Andrei Micael - retras, Robert Bajan sau Robert Neciu ambii cu aparitii in prima echipa sau Cristian Ghetu, jucator care nu a vrut sa mai prelungeasca cu noi. Ulterior am decis sa investim niste bani ca sa il aducem pe Ricka - DC si pe Muyumba - DM deoarece simteam ca ar fi bine sa intarim echipa in zona central. Sanda - AMR a fost achzitionat pentru sezonul viitor, fiind imprumutat inapoi la Botosani.

Inafara de cei amintiti mai sus, majoritatea plecarilor sunt mai putin importante. Multi jucatori sunt imprumutati pentru ca nu au unde sa joace neavand un satelit, fiind prea in varsta pentru Liga Elitelor. Inafara de Sipos, Szondi, Bordas, Mogoşanu, Becze, Roberto Pop, restul jucatorilor sunt mai putin cunoscuti.

 

image.png.9944862e5ce11de1c941d212a259f452.png

image.thumb.png.35513f8a78f568d3e6c7d38163e1841b.png

Tinerii de la Dinamo iar fac ravagii :D

CHAMPIONS LEAGUE

image.png.7c753d0618474897ce427807ca852584.png

Din nefericire, sorţii nu au fost de partea noastra. Dupa adversarii accesibili din tururile preliminare, am dat peste Real Madrid, Marseille si Roma in grupele Champions League.

 

Fun facts: la Europa 2024 Romania a ajuns in sferturi dupa ce a terminat pe locul 2 grupa si a eliminat Polonia in optimi. In sferturi a dat peste Germania care ne-a dat un 3-0 scurt :)  Aceasi Germania avea sa castige si europeanul intr-o finala cu Anglia.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
22 hours ago, Muttley said:

Felicitari pentru parcurs. Cred ca in primul an de CL trebuie sa te astepti doar la banii incasati (bine, o sa incasezi si o gramada de goluri, dar pe astea nu le vrei). Dar cu banii de acolo poti sa construiesti o trupa ce sa domine Liga I.

Sa zicem ca nu e chiar asa :D Vin cateva suprize din CL.

3 hours ago, Octavian said:

Obiectivele pentru viitor care sunt?

 

1 hour ago, Octavian said:

Poti sa-mi pui o poza cu etapele din italia cand a fost interupt campionatul pentru World CUp 2022? Ma intereseaza in ce data s-a reluat campionatul.

Mersi

Obiectivul pe termen lung e sa rezist cu aceasta cariera cat mai mult, slabe sanse sa mai schimb echipa in cariera asta. Nu prea puteam sa am ganduri mari pentru ca in primii 2 ani am fortat promovari consecutive si am adunat niste datorii si cred ca am avut noroc cu schimbarea conducerii, abia acum la 3 ani de la promovarea in L1 avem o situatie stabila ... si asta prin performantele avute.

Asa a aratat acea perioada anului 2022 pentru Roma:

image.png.32620237b935dc4c00c9f2dbc5a01071.png

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Raulic said:

Obiectivul pe termen lung e sa rezist cu aceasta cariera cat mai mult, slabe sanse sa mai schimb echipa in cariera asta. Nu prea puteam sa am ganduri mari pentru ca in primii 2 ani am fortat promovari consecutive si am adunat niste datorii si cred ca am avut noroc cu schimbarea conducerii, abia acum la 3 ani de la promovarea in L1 avem o situatie stabila ... si asta prin performantele avute.

Asa a aratat acea perioada anului 2022 pentru Roma:

image.png.32620237b935dc4c00c9f2dbc5a01071.png

 

Mersi si bafta. Cred ca o sa domini campionatul mult timp de acum incolo. Europa ar trebui sa fie principalul obiectiv :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy