Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Baietii din vale


Muttley

Recommended Posts

Totusi greu de refuzat o formatie ca Besiktas, chiar daca nu au castigat titlul deloc in acesti 4 ani trecuti in cariera. Asa ca am semnat cu ei, mai ales ca asteptarile nu sunt de castigare imediata a titlului. Bugetul pare destul de ok, dar am descoperit apoi ca suntem 6 milioane pe rosu cu bugetul de salarii, asa ca nu ramane mare loc de adus super jucatori la echipa.

Traian-Stoica_-Inboxb9629fdc5eabad72.png

Traian-Stoica_-Inbox-37e47da38d37890cb.png

Lotul de jucatori mi se pare unul interesant, imi place ca nu avem enorm de multi straini (cum au Galata si Fener), dar in acelasi timp are doua probleme principale. Este unul destul de imbranit, cu multi jucatori 30+, si este oarecum dezechilibrat pe posturi. De exemplu avem cinci fundasi centrali foarte buni, dar doar un fundas stanga de 33 de ani ca solutie viabila, pe aripi stanga dreapta suntem aproape descoperiti, dar avem sase atacanti. In plus, mai avem si doi romani de care vreau sa scap - mai ales Alexe nu am nicio idee ce cauta eterna speranta aici la 32 de ani. E un pic de lucru pentru aranjat lucrurile in aceasta vara.

Besiktas_-Players-Playersb9b0e354a1dfd2e3.png

Besiktas_-Players-Players-2dc94722969f21a8c.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply
2 hours ago, Raulic said:

Faci ce faci si nu scapi de romani :D 

Si de calitate. Nici nu il vrea nimenj pe Alexe nici pe 100k, dar chit ca sta numai la rezerve si nu joaca.

52 minutes ago, Emilianul said:

Multa bafta in Turcia :D 

Multumesc, e un campionat interesant.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ionut91 said:

bafta la besiktas,se pare ca trebuie sa incepi cu o reconstructie a echipei

Cam asta e planul, dar din pacate nu mi-am dat seama ca salariile sunt asa de mari, de ex. Lung are 2.5mil si Alexe 1.2. Asta inaeamna ca probabil nu o sa putem aduce calitate decat imprumut sau cu un super noroc. Si asa insa, cu 2-3 plombe putem sa ne batem fara probleme cu Galata, Fener si Bahasekhir (sau cum naiba se scrie).

Link to comment
Share on other sites

Nu am pierdut in meciurile oficiale din acest debut de sezon, ba chiar am castigat si primul trofeu sub forma supercupei Turciei. In campionat un pic mai multe remize decat am fi dorit, si un merci intors in ultime 10 minute pentru o victorie cu Bursaspor. La capitolul transferuri o gramada de plecari a unor jucatori care nu mai aveau loc sau valoare pentru noi. La sosiri nu sunt nume chiar asa de mari, 3 imprumuturi - Isak ca atacant, Mariano pe aripa stanga si Mazan ca fundas stanga, si doua transferuri, un portar pentru a treia optiune (ca l-am vandut pe Lung) si Wilson care acopera postul de aripa dreapta.

Besiktas_-Transfer-History04b993f20d7e547d.png

Besiktas_-Senior-Fixturesadb84a2f40b433c4.png

Suntem abia pe locul 7 in campionat, dar e inca prea devreme si sunt destul de multe formatii neinvinse. Ca si in realitate Fener are o sezon prost, dar Galata si Basaksehir sunt acolo sus. S-au tras la sorti si grupele Europa League: Schalke e o formatie puternica, dar teoretic ar trebui sa putem trece de Herenveen si Astana pentru calificarea in primavara europeana. 

Super-Lig_-Overview-Profile79ea873a9a0746f5.png

Traian-Stoica_-Inbox8af8fcd61e3a352f.png

Link to comment
Share on other sites

Un program super-aglomerat in lunile de toamna, cu 3 meciuri de Europa League in Septembrie si 7 meciuri de campionat in Octombrie. Totusi, am facut fata destul de bine, inregistrand doar doua infrangeri in deplasare la Schalke si Trabzon. In campionat desi suntem pe locul 5 suntem doar la 3 puncte de primul loc, dar avem un meci in minus, cele mai putine infrangeri (e adevarat ca si cele mai multe egaluri), iar Galata si Fener sunt in spatele nostru, asa ca speram sa ne batem la titlu. In Europa League daca nu pierem meciul urmator la Herenveen suntem calificati mai departe, iar in Cupa Turciei cumva jucam abia in Ianuarie primul meci.

Besiktas_-Senior-Fixtures0fadbc14754cc635.png

Super-Lig_-Overview-Profileade89bc82b7fa89b.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profilee3862314198f17de.png

Dupa ce ne-am studiat programul in viitor, si am vazut ca mai avem doar un meci la inceput de noiembrie, apoi pauza pana in Ianuarie, am inteles cum stau lucrurile de fapt si de unde aglomeratia de meciuri. Cupa Mondiala din 2022 va avea loc in iarna, si asta a dat totul peste cap, mai ales ca Nationala Turciei este calificata si intr-o grupa cu Australia, Suedia si Uruguay are si ceva sanse de a merge mai departe.

Besiktas_-Senior-Fixtures-2da7ef5459d943274.png

World-Cup_-Overview-Profile12275755dbd7b6f9.png

Link to comment
Share on other sites

Datorita Cupei Mondiale de iarna am avut un Ianuarie si Februarie super aglomerat. Cupa Mondiala a fost castigata de Italia dupa o finala cu Brazilia, iar Turcia nu a facut mare branza, desi in grupa ei toate echipele au terminat cu 4 puncte (nu am mai vazut asta vreodata), ea a avut golaverajul cel mai prost. Din pacate (sau fericire) nu l-am avut decat pe Yunus Malli, intr-un lot dominat de Fener si Galata. Si asta ne-a ajutat sa avem un parcurs fara infrangere la reluarea activitatii (cele doua ce apar in program au fost in amicale cu heavy-rotation).

In acest interval s-au intamplat 3 lucruri super importante: 1. am ajuns pe primul loc in liga si se pare ca fener si galata se afunda (desi distanta nu e atat de mare); 2. ne-am calificat in primavara Europa League terminand pe doi in grupa, si am si jucat si trecut de primul tur cu Celtic in deplasare (celebrele tururi intr-o singura mansa, ne asteapta in urmatorul Ajax acasa); 3. am trecut in Cupa Turciei pe rand de Adana Demirspor, Sanliufa si Gaziantep.

Am ales sa nu facem niciun transfer in iarna (doar Derdyok ce a plecat la Young Boys Berna dar oricum nu juca la noi), si cu banii veniti avem acum 8 milioane pentru salarii, si sper sa putem aduce la vara 2-3 jucatori de calitate liberi de contract (cel putin sa acoperim locurile ce le avem acum ocupate cu imprumuturi).

Besiktas_-Senior-Fixtures25a12721f20fee15.png

World-Cup_-Overview-Stages837d1cac6b96751c.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profile027c3a6aa5ae23ac.png

Super-Lig_-Overview-Profile349b593b9b7fc9e2.png

23 hours ago, Raulic said:

Cine e baiatul ala Mazan ? In cariera mea a ajuns la FCSB :D

Multe echipe acolo la varf in Turcia :) Antalyaspor o fi avand jucatori buni ?

Mazan e un slovac imprumutat de la Sevilla de catre noi, si care a devenit titular pe LB in locul lui Caner Erkin (care are totusi 34 de ani). Nu prea mai sunt vedete in campionatul Turciei, si Antalyaspor se bazeaza pe jucatori turci ca vedete + ocazionalii africani dar nu de top. De exemplu in sezonul 2022-2023 cel mai scump transfer in e Harry Wilson venit la noi pe 6.25M. La out sunt o gramada de jucatori plecati de la Galata, Fener si Genclerbirligi in Italia, Spania si Anglia pe 10+ M. 

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi-am cam pierdut interesul in aceasta cariera, si cu vacanta aproape cred ca e momentul sa punem punct. Ne vom indrepta spre tarmuri mai calde in realitate, iar de la anul cand ne intoarcem poate ne revine si cheful de FM si o sa o luam de la zero in alta parte. Cine stie, poate chiar reusesc sa ma conving sa revin in Romania. Pana atunci, sarbatori fericite, la multi ani si spor la joaca tuturor! Over and out!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy