Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Baietii din vale


Muttley

Recommended Posts

1 hour ago, Raulic said:

Ce ii trage Rednic in sus pe caini ... pff. Dica sigur a zburat de la FCSB, right ? 

Nu stiu tati, dar la mine e Claudiu Niculescu la Dinamo, inca din 7/6/2018. Ori au frecat astia Liga Romana in Touch de tot, ori se intampla lucruri inexplicabile :))

La Steaua Dica a rezistat doar pana pe 30 Septembrie, iar in locul lui a venit... pam-pam... Gheorghe Hagi! Deci la Viitorul a ajuns... Miriuta!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Oh well, nu se putea mai mult in Cupa si chiar nu ne-am facut de ras in cele doua meciuri cu Dinamo, fiind eliminati greu si asta doar pentru ca Gicu Grozav nu a mai dat scarita penaltiul din meciul cu noi. Totusi in campionat am continuat parcursul bun si doar cu un egal (smuls total nemeritat printr-un penalti in minutul 86) si trei victorii am reusit sa ne consolidam locul 2, la trei puncte in fata Snagovului.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures5a06ca7618e675e8.png

Dinamo-v-Energeticianul_-Review8d70efbaf17f4f9e.png

Liga-II_-Overview-Profile8e1d46fd8c80e391.png

Stiti cand zicea cineva ca din Cupa se pot face bani? Oh well, am ajuns pana in semifinalele competities si am primit imensa suma de... 12.000 de euro. Nici nu stim ce sa facem cu atata banet, noroc cu boardul nostru ce pompeaza bani seriosi sa nu ajungem in insolventa (150k euro doar luna aceasta). Cu toate astea cred ca performantele sportive primeaza, pentru ca mi s-a oferit un nou contract, pe care l-am acceptat cu placere.

Traian-Stoica_-Inbox-25d7b6067f1ee84e9.png

Traian-Stoica_-Inbox35d8ee86f980cece.png

Traian-Stoica_-Inbox-390629e9ab9548f9e.png

Link to comment
Share on other sites

Azi avem si confirmarea oficiala: din sezonul urmator echipa va evolua sub numele de Jiul Petrosani! Astfel, ca la 100 de ani de la infiintarea clubului original, orasul din Valea Jiului reapare pe scena fotbalului romanesc. Ramane sa vedem daca va fi vorba de prima scena sau a doua scena dupa meciurile ramase de disputat!

Jiul-Petrosani_-Information5f417c5d6ade8d77.png

Link to comment
Share on other sites

Cu o luna aproape perfecta (in afara unei remize la Cluj) am reusit sa ne asigura ca terminam in primele doua locuri promovabile (pentru ca se pare ca Mioveni nu e in cursa). Astfel cu doua meciuri inainte de terminarea campionatului am promovat deja in Liga I.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures02a5780848aeb315.png

Liga-II_-Overview-Profile71ca8e49913b1bcd.png

Bugetul pentru salarii de anul viitor nu e asa grozav, doar 600k pe an (in conditiile in care in Liga II am avut 300k), si din vara o sa ramanem doar cu 12 jucatori la echipa (atatea contracte am prelungit, restul fie cer prea mult fie nu consider ca sunt suficient de buni). Saltul la Liga I va fi un soc destul de mare si speram ca o sa facem fata. In Liga I s-a terminat play-offul, castigat de CFR urmata de Steaua si CSU Craiova. Iar cum finala cupei este CSU Dinamo inseamna ca si acestia din urma merg in Europa League.

Traian-Stoica_-Inboxedf5676cfceca76b.png

Liga-I_-Overview-Profile3bc18a7b716cee22.png

Link to comment
Share on other sites

Luna Iunie nu a facut decat sa confirme promovarea noastra in Liga I, incheiat cu o victorie clara 3-0 in fata uneia din cele mai mari asistente din acest sezon - 350 de oameni! Totusi Chindia a fost prea buna pentru noi asa ca ne-am multumit la final cu locul 2, in timp ce Snagovul merge la barajul cu Sibiu. Urmeaza asa cum spuneati o vara lunga, premiile sezonului trecut, apoi contractele cu jucatorii ramasi, aducerea unora noi liberi sau imprumut (nu avem buget de transferuri) si construirea unei echipe care sa continue traditia echipelor din Valea Jiului!

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixturesb08f06a03b321ee7.png

Liga-II_-Overview-Profileca8d832dc22bbbaf.png

Liga-I_-Overview-Profile4a5563ff359ae42e.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Felicitari pentru promovare! 😁

Nu ai primit nimic ca buget pentru promovare ? 

E extrem de putin 600k/an. Eu am primit de la Csikszereda 1.200.000 / an pentru clasarea in TOP 10, asta la L2. Nu am ce face cu atatia bani pt salarii 😂

Ce-i drept, pt transferuri am primit doar vreo 50k.

Link to comment
Share on other sites

Jucatorii care au dus greul in aceasta campanie. S-au remarcat: Vlad Rusu care a marcat titlul de golgeter al echipei cu 17 goluri marcate, Cioiu si Nicoara care au semanat panica pe cele doua benzi sau Horatiu Moldovan care a fost portarul nostru titular in acest sezon.

Jiul-Petrosani_-Players-Players957a42a4849c164b.png

Traian-Stoica_-Inbox-314c06d5641595686.png

Au fost si ceva premii castigate la final de sezon. In primul rand managerul Traian Stoica a fost ales managerul anului in Liga a II-a, inaintea lui Viorel Moldovan care a castigat titlul cu Chindia. Iar Marius Cioiu, jucator de care recunosc ca nici nu auzisem pana la aceasta cariera a fost cel mai bun tanar jucator din Liga a IIa.

Traian-Stoica_-Inbox-26655744eb013bf88.png

Traian-Stoica_-Inboxd931316ac3331863.png

Pai am primit @Raulic. Dublarea bugetului de salarii.. de la 300k in Liga II la 600k in Liga I. Cred ca Sarcina e mai zgarcit decat Viktor Orban care finanteaza la Ciuc ;)

Link to comment
Share on other sites

Cand iti f... baza de date toate povestile pe care ti le-ai facut in cap ca ai putea sa construiesti o echipa in Valea Jiului (de unde si titlul baietii din vale) si decide ca echipa se va muta totusi la Targu Jiu (desi nu cred ca a jucat acolo vreodata). Oh well...

Traian-Stoica_-Inboxf502af730e9f9689.png

Link to comment
Share on other sites

Mission imposible mai ales cand se intampla asta: embargou pe transferuri pentru ca se schimba conducerea. Pana la acest moment am apucat sa facem doar 5 transferuri, si zic eu ca am mai avea nevoie de vreo 5-6 ca sa acoperim tot lotul. Am primit si primul intake, dar nu stiu cat de multa incredere putem avea in POT-ul jucatorilor si daca ne pot ajuta in acest prim sezon de Liga I. 

Traian-Stoica_-Inbox886800f27345dbea.png

Traian-Stoica_-Inbox-2222bdae76becfe38.png

Jiul-Petrosani-Reserves_-Squad-Players16a889952b984457.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Ups, destul de urat. 

Date incearca sa privesti partea buna, poate vine o conducere mai "bogata" :( Imi pare rau de mutare la Targu Jiu, cred ca previziunea stadionului mai modern a contat ...

Hai cu L1 !

S-a terminat destul de repede, dupa cateva zile, si a venit si noua conducere direct cu investitie in club: 2.5k! Ha-ha, nici nu stiu ce sa fac cu atatia bani. Chestia cu Tg-Jiu nu ma afecteaza prea tare ca joc, dar imi strica povestea pe care mi-o facusem eu cu echipa din Valea Jiului. Plus ca, probabil cand se va intampla asta, iar vom schimba numele echipei :))

Link to comment
Share on other sites

A inceput si sezonul dar nu s-a terminat inca perioada de transferuri. O infrangere la Giurgiu si o victorie acasa cu Chiajna, dar inca nu putem spune cum suntem la nivelul Ligi I. Predictia media si pariorilor este ca vom termina pe ultimul loc, dar suntem determinati sa le demonstram contrariul.

Jiul-Petrosani_-Senior-Fixtures4f4d631954dcc708.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Muttley said:

A inceput si sezonul dar nu s-a terminat inca perioada de transferuri. O infrangere la Giurgiu si o victorie acasa cu Chiajna, dar inca nu putem spune cum suntem la nivelul Ligi I. Predictia media si pariorilor este ca vom termina pe ultimul loc, dar suntem determinati sa le demonstram contrariul.

Jiul-Petrosani_-Senior-Fixtures4f4d631954dcc708.png

Astra bate tot =))) , Mai ai nevoie de ceva transferuri si incet, incet o sa prinda si contur echipa :) Pana una alta felicitari pentru victoria cu Chiajna :)

Link to comment
Share on other sites

Un August din carre nu am scos decat 4 puncte, si astea gratie unei victorii surprizantoare la Iasi si unei remize extreme de norocoase acasa cu CFR. Iar in meciul in care am jucat cel mai bine, am dominat si meritam sa castigam, am pierdut la Snagov in minutul 92 la singurul lor sut pe poarta. Suntem pe 12, dar pana la 8 e doar un punct, asa ca situatia e destul de echilibrat la coada clasamentului, in timp ce la varf se afla Steaua.

Jiul-Petrosani_-Senior-Fixtures797c87912e5e5eb2.png

Jiul-Petrosani_-Competitions6aa674ba8ba147d7.png

O balatanta contabila perfecta la capitolul transferuri, cu 0 intrari si 0 iesiri ca sume, dar cu nu mai putin de 11 noi transferuri (din care 5 imprumuturi) si 6 plecari. Cred ca am construit acum un lot, daca nu valoros, macar foarte echilibrat si capabil sa duca batalia pana la capat. La capitolul miscari spectaculoase pe piata transferurilor, Morutan a ajuns la Chelsea (si destul de ieftin mi se pare) iar CFR cumva au spart pusculita pentru aducerea lui Manea de la cipriotii care il imprumutasera la ei (cred).

Jiul-Petrosani_-Transfer-History746d49bbb1b478a9.png

Traian-Stoica_-Inboxf62f2a842859c820.png

Echipele romanesti in cupele Europene:

- CFR Cluj - Champions League, a trecut de Legia Varsovia (1-0,0-0) si FC Honka (4-0, 3-1), eliminata apoi de Beitar Ierusalim (1-1, 0-0).

- CSU Craiova - Europa League, a pierdut cu Athletic Bilbao (0-0, 0-1)

- Dinamo - Europa League, a trecut de Kairat (1-1, 1-0), Shkupi (3-0, 1-0), Vorskla Poltava (2-1, 1-1) si Partizan Belgrad (2-0, 0-1). E in grupa cu Bate, Salzburg si Leipzig. Nu stiu cine e head-researcher pe Dinamo, dar de 2 editii clubul asta e mai op ca Chiajna ( :) ), poate nu ar fi asa un dezastru national sa mai i se taie un pic din reputation sau nu stiu ce o duce mereu acolo sus unde irl nu a mai fost de ani de zile.

- Steaua - Europa League, a trecut de Sligo Rovers (2-0, 2-0), a pierdut cu Hapoel Tel Aviv (1-1, 0-1).

Concluzia: Romania este pe 28 in clasamentul coeficientilor, cu 15,700 puncte, fix intre Belarus si Kazahstan, dar vin tare din urma Slovenia si Slovacia. Hai Fotbalul Romanesc! :))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy