Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Baietii din vale


Muttley

Recommended Posts

Incepem asadar cariera FM19 in Romania. Dincolo de eventualele buguri care ar putea sa apara cu regulile de inregistrare a jucatorilor, nu mai avem rabdare sa incep in competitia de renume fotbalistica din Romania. Clubul ales este unul de mare mica traditie, fostul ACS Sirineasa nascut in 1998 pe care patronul Nicolae Sarcina l-a mutat prin toata partea de vest a tarii prin negocieri, pana s-a oprit anul acesta in a juca la Petrosani, pe un stadion destul de imbatranit dar cu capacitate mare (desi nu imi dau seama ce public va veni la stadion pentru o echipa asa... artificiala, deocamdata la debut de sezon avem 50 de abonati!). Managerul Traian Stoica va incerca totusi sa schimbe lucrurile, deocamdata in Valea Jiului, iar mai apoi pe unde ne vor purta pasii FM-ului.

Traian-Stoica_-Inboxfec7a548cabb7246.png

ACS-Energeticianul_-Information8668af8bc6e49243.png

Intrebarea de ce Energeticianul? Pentru ca e o echipa fara mare traditie (deci nici presiune, nici galerie care sa faca galagie). Locul pe care mass-media ne prognozeaza (sapte) cred ca e unul destul de mic, avan in vedere ce jucatori de experienta avem in echipa: portarul Miron, in aparare Tomozei, Emil Ninu sau Daniel Lung, la mijloc Alexandru Neacsa sau Viorel Nicoara, iar in atac golgeterul ultimei editii de Liga II Vlad Rusu. E adevarat, ca avem si destul de multi jucatori imprumutati (pentru gusturile mele), dar nu strica sa ai niste tineri de perspectiva pe salarii mici sau chiar gratis care sa mearga bine cu experienta veteranilor nostri. Lotul doar un picut dezechilibrat (cu de exemplu 5 mijlocasi pe stanga, cu deficit in zona centrala a mijlocasilor), dar vom incerca sa il completam pana la inceperea sezonului. De asemenea, e una dintre putinele echipe care are in lot numai romani, si asa o sa incercam sa ramana pe toata perioada noastra la conducerea echipei.

ACS-Energeticianul_-Players-Players007fd040e817e2e1.pngACS-Energeticianul_-Players-Players-2f9a706b80bbb6af3.png

Forza Energeticianul suna un pic ciudat. Poate Hai-hai Energeticianul? Sau sa gasim vreun nickname mai prietenos pentru public? Asteptam sugestii :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply
1 hour ago, DragosBox said:

Cred că un „Hai Energia!” ar merge, sau orice vrei tu cu Energia 🤔.

Mult noroc! :) 

57 minutes ago, ovidiu10 said:

Succes! "Energia-Ole!"!

Adevarat ca romanul s-a nascut poet :). Va declar lideri de galerie pe parcursul acestei cariere.

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon care nu ne spune mare lucru - am pierdut cu adversarii de calibru si am batut formatiile de liga inferioara. La capitolul plecari, Bogdan Matei gratis la FC R si Stoenac imprumut la Mioveni, in timp ce la sosiri trei imprumuturi pentru backup in mijlocul echipei: Daniel Toma de la Steaua, Radu Chiriac de la Astra si Adelin Pircalabu de la Voluntari. Cred ca avem un lot echilibrat si nu suntem asa departe de favoritele U Cluj, Petrolul si Chindia, dar sezonul este lung si se pot intampla multe.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures3f11368ba4fa9ba5.png

Traian-Stoica_-Inboxc78c52859515ad48.png

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon in grafic, am marcat in fiecare meci alternand 4-2-3-1 control possesion acasa cu 4-3-3 fluid-counter in deplasare ca formule de joc. Am peridut un meci la FC Arges si am remizat la Timisoara, iar deocamdata suntem pe locul 8. Se pare ca unii dintre voi se pricep foarte bine la pronosticuri chiar daca au un vocabular mai colorat (@Raulic), pentru ca intr-adevar Snagovul e pe locul I. Dupa care urmeaza o pauza de doua locuri si abia Chindia pe 4 apare ca fiind formatia urmatoare ce promoveaza. Aici pot fi doua explicatii: fie Pandurii, Mioveni si ACS Timisoara au probleme cu insolventa sau altele datorita carora nu pot promova, fie un bug destul de nasol. Sper ca daca/cand o sa ajungem noi pe un loc promovabil sa nu avem surprize din astea. Tot la surprize negative, numarul mic de spectatori, la cele doua meciuri de campionat si primul tur al Cupei Romaniei am avut o medie undeva la 150 de spectatori. Adica aproximativ 1% din capacitatea stadionul. Foarte trist.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures95deff23f4abf885.png

Liga-II_-Overview-Profilea000da64a9188f3f.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ovidiu10: ti-am zis ca nu au scos interdictiile alea de promovare :D 

@Muttley: Unele sunt in insolventa, altele cluburi de drept public. Se pare ca SI a lasat anumite interdictii pe acolo :) Pentru Pandurii, Mioveni si Timisoara se poate considera bug :(
Cine a venit la Petrolul de stau asa jos ? In salvarile mele sunt sus de tot :D 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Pentru Pandurii, Mioveni si Timisoara se poate considera bug :(
Cine a venit la Petrolul de stau asa jos ? In salvarile mele sunt sus de tot :D 

Sper sa nu fie bug si pentru noi :) Il alte editii stiu ca apareau interdictiile pe undeva, acum nu le-am mai gasit nicaieri.

La Petrolul e tot Leo Grozav, dar nu stau asa rau dupa inca cateva etape, isi revin incet incet.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
14 hours ago, Raulic said:

@ovidiu10: ti-am zis ca nu au scos interdictiile alea de promovare :D 

@Muttley: Unele sunt in insolventa, altele cluburi de drept public. Se pare ca SI a lasat anumite interdictii pe acolo :) Pentru Pandurii, Mioveni si Timisoara se poate considera bug :(
Cine a venit la Petrolul de stau asa jos ? In salvarile mele sunt sus de tot :D 

Eu am cerut sa scoata interdictiile de promovare, dar se pare ca nu au facut-o. :D

please remove this restriction (unable to promote to Romanian First League) for all six clubs:

- FC Argeş 
- ACS Poli Timişoara
 
- CS Baloteşti 
- CS Mioveni 
- ACS Dacia Unirea Brăila 
- CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu

Link to comment
Share on other sites

Un Septembrie destul de aglomerat, cu nu mai putin de 6 etape de campionat si 2 meciuri de cupa intinse pe parcursul a 4 saptamani. Am pierdut acasa cu Ripensia intr-un meci pe care l-am dominat, dar si meritat in deplasare la Targoviste. In rest numai victorii, cu Pandurii, Oradea, Daco-Getica si Snagov in campionat si cu Pandurii si Cetate Deva in Cupa Romaniei. Suntem pe locul 5, in afara locurilor de promovare, dar doar la 6 puncte de surprinzatorul lider Mioveni (care nu poate promova, si nu m-ar suprinde ca situatia asta sa fie doar in Touch, acolo unde mai mereu lucrurile se misca mai greu).

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures3af9b2acbbd48f38.png

Liga-II_-Overview-Profile0c0b11edae5aecf3.png

Odata cu luna Septembrie s-au terminat si meciurile de calificari in cupele europe, in grupele competitiilor avem o singura reprezentanta:

- In Champions League: CFR Cluj a eliminat pe rand pe Spartak Trnava si Rosenborg, iar apoi a pierdut in ultimul tur cu PSV Eindhoven, ajungand intr-o grupa de Europa League cu Atalanta, Leverkusen si Fenerbahce.

- In Europa League: CSU Craiova a iesit din primul tur jucat cu Rijeka, Viitorul a trecut de Buducnost si Hajduk Split inainte sa fie eliminata de Braga, iar Steaua a trecut de Sarspborg si Zalgiris inainte sa fie eliminata de.... Rapid Viena (3-1 infrangere deplasare, 2-1 victorie acasa - suna cunoscut?).

Link to comment
Share on other sites

Am continuat parcursul relativ bun si in Octombrie, cu o singura infrangere, si aceea in fata liderului surprinzator de la Mioveni. Suntem pe locul 4 momentan, loc de baraj. Luna am incheiat-o cu un thriller in meciul de Cupa cu U Cluj, unde am egalat mereu fiind condusi cu 1-0 si 2-1 (golul de 2-2 venit in minutul 92) pentru ca sa inscriem golul calificarii in minutul 121 din prelungiri (fapt ce a provocat un '''bine mah'' destul de tare sa trezeasca catelul :) ). Ce ma ingrijoreaza putin sunt finantele care incep sa se duca in jos in mod constant, se pare ca in Liga a IIa din Romania nu prea ai cum sa faci bani.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures73916125f5b6f81c.png

Liga-II_-Overview-Profileb09c01b1870c997e.png

ACS-Energeticianul_-Finances-Summarye7b09f8d01239267.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nice job.

Cupa Romaniei e singura metoda de a face bani in L2 😂

Din pacate, IRL, L2 e cel mai prost loc unde ai putea sa fi in Romania. Nu ai sponsori => Nu ai bani, pentru ca nu sunt premii, doar vreo 35000/echipa, bani din drepturi tv.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Nice job.

Cupa Romaniei e singura metoda de a face bani in L2 😂

Din pacate, IRL, L2 e cel mai prost loc unde ai putea sa fi in Romania. Nu ai sponsori => Nu ai bani, pentru ca nu sunt premii, doar vreo 35000/echipa, bani din drepturi tv.

 

Cand imi vin 160 de spectatori la meci acasa cu U Cluj, mai greu de facut bani si in Cupa. Poate in turul urmator cu un adversar mai de calibru. Deci sa inteleg ca solutia pentru problemele financiare este una singura: promovarea? altfel raman in mediocritate. Deja am incercat sa prelungesc niste contracte si se cer niste sume la negocieri (40-60K de titular pe an) pe care sincer nu prea ni le permitem. Am cam 300k tot bugetul de salarii si deja sunt pe rosu un pic.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

That's the real life bro.

Din cupa iei niste banuti de la 16-imi incolo ... :) Castigatoarea cred ca ia in total vreo 300k euro.

Promovare, transferuri ... sau binevointa de la conducere :D Alte sanse nu ai :( 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DragosBox said:

Dacă zici tu :D

Probabil singurul fular cu Energeticianul făcut vreodată :D

Asta da, e piesa de colectie fularul ala, poti sa fii liderul peluzei care scandeaza mereu contra conducerii. Sugestii de brigada: InoWatti, Proton Boys, Siguranta, CircCu.I.T. (asta ti se potriveste ca pari mai calculatorist asa), OHMeni, ANOrD, samd.

 

4 hours ago, Ogaburan said:

How was he able to show up for the math?

When i got my first CUP match i could not proceed... game rules said i must have 3 U21 trained in Ro... i had at least 4, but game would not recognize...

Cant upload my "gigantic" picture, so here is a link

I kind of like my save, is there something im doing wrong?

The registration rule was a known bug in the beta, should be fixed now. Regardless I am playing on Touch which isnt affected by this.

Link to comment
Share on other sites

In luna Noiembrie am terminat neinvins, cu doar doua remize in deplasare la Bacau si in Pantelimon, alaturi de trei victorii la Timisoara si acasa cu U Cluj si Farul. Ca urmare ne-am consolidat un loc 3 la jumatatea sezonului, aratam mult mai bine decat ne-am asteptat la inceput. Nu preconizam mari schimbari in aceasta iarna, eventual una doua plecari a jucatorilor care nu prea au prins minute. Daca gasim 1-2 imprumuturi super si gratis nu o sa zic nu, dar bani nu prea avem. Mai sunt doua meciuri in decembrie si apoi vine o lunga pauza de iarna speram sa nu pierdem acest moment bun.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures55110dd4889442b5.png

Liga-II_-Overview-Profile5ac5f04ccbb442dc.png

Link to comment
Share on other sites

Am terminat anul... dand cu mucii in fasole plastic vorbind. Am pierdut la Cliceni in mod rusinos dar total meritat. Victoria de acasa cu ACS Timisoara a facut ca sa ne mentinem pana la urma pozitia a treia, pozitie direct promovabila in acest moment, dar Petrolul si U Cluj si-au revenit si incep sa se apropie de podium.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixturesce2a945e0658fc6b.png

Liga-II_-Overview-Profile257a4c213488be61.png

Ca si un mic cancan, cei 150 de spectatori care au fost la ultimul meci de acasa au avut o surpriza cand au vazut batranul harb de autocar cu care circula echipa colantat cu CS Jiul Petrosani. Patronul Nicolae Sarcina nu a vrut sa acorde nicio declaratie despre acest lucru, dar prin oras chibitii au inceput deja sa discute mai inflacarat. Se pare ca primarul Tiberiu Iacob Ritzi doreste ca de anul viitor formatia daca tot joaca la Petrosani sa fuzioneze cu Jiul din liga a IV si sa preia numele acesteia. E de vazut daca ipoteza aceasta se confirma, dar si daca FRF va accepta o astfel de transformare a cluburilor.

autocar-pandurii-jiul-petrosani1f748d2ff

Link to comment
Share on other sites

O iarna destul de linistita in care nu a venit niciun jucator la echipa, iar amicalele au fost lasate pe seama asistentului. La finalul lunii am jucat si primul meci oficial, si anume in sferturile cupei, acasa cu ACS Timisoara, unde au venit foarte multi spectatori (aproape 300!) si am reusit printr-un gol marcat in minutul 95 sa ne calificam in semifinalele competitie. Nu avem o misiune usoara in continuare, pentru ca alaturi de noi mai sunt calificate Steaua, Dinamo si Craiova. In continuarea ideii de mai sus, si angajatii clubului au fost vazuti deplasandu-se cu masini pe care era inscriptionat Jiului Petrosani. Cu toate acestea conducerea neaga transformarile de la club si afirma ca se va continua in formula Energeticianul cel putin inca un sezon.

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixtures9fba76a3f2497e30.png

image35baec8426a9c391b.jpg

Link to comment
Share on other sites

O luna martie cu bilantul 3 victorii, 3 egaluri si 1 ingranfere nu poate sa fie decat o luna foarte buna. Ne-am peirdut un pic din capacitatea de a inscrie goluri pentru ca Rusu a fost accidentat mai toata luna, dar in acelasi timp a functionat defensiva. Clasamentul s-a rupt la varf, cu nu mai putin de 7 echipe intinse pe parcursul a sase puncte: Mioveni, Snagov, Chindia, noi, Petrolul, U Cluj si Pandurii, dupa care urmeaza un hau. 

ACS-Energeticianul_-Senior-Fixturesfa1343285a9102b1.png

Liga-II_-Overview-Profile8d9dadb7a3cb766e.png

In Liga I s-a terminat si sezonul regulat, cu un CFR lider asteptat, urmata de CSU Craiova si Dinamo. Acelasi Dinamo pe care sorti ni l-au scos in cale ca adversar in semifinalele Cupei Romaniei. Surprinde (sau nu?) parcursul slab al Stelei, dar si al Viitorului care e pe pozitie de baraj.

Liga-I_-Overview-Profilea49e8d8db8ae9e54.png

Traian-Stoica_-Inboxcc86b7bf203c954e.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy